wm cpiweim ®e bioicopem? |ie spaarwonder ;n wonder „Een offer uit liefde" De werking van ABDIJSIROOP is versterkt! Huiszoekingen in Indië Zaterdag 18 Juni 1938 YUMlo/JAeaUx: Kay Francis en Errol Flynn int fixvlL-JAealeA,: »De Gemaskerde vrouw" Vlug en goed vervoer gaat samen per „ESONA U/Me ï3Mlca&p: „De Tol der Millioenen en „Arabische Nachten" Bobb y Martin's negerband Aflossing restanten leeningen Derde Blad DT Mccianr rcro Vacantiereis naar Noord-Afrika Verdenkingen van revolutionaire actie De Intellect-film van Zondagmorgen „Een offer uit liefde" ia een sterke speel film, waarin Errol Flynn de tegenspeler is van Kay Francis. De film is gebaseerd op een boeiend gege ven, waarvan de handeling plaats vindt nabij een Engelsche militaire post te Dikoet. Spannende scènes, afgewisseld door prach tige natuurponamen, ondersteund door de unieke muziek van Erich Korngold en gere gisseerd door den grooten leerling van den grooten Reinhardt, William Dieterle, boeien 't oog van begin tot eind. Ian Hunter, Frieda Inescort, Herbert Mun- Öin (kostelijk in zijn rol) en C. P. Huntley Jr., blinken stuk voor stuk uit door de ver tolking van de overige hoofdrollen Kay Francis in „Een offer uit Liefde". (Rialto-theater). Kolonel John Wister (Ian Hunter), is commandant van een Engelsche militaire voorpost in Dikoet. Zijn intiemste vriend, die tevens onmiddellijk in rang onder hem staat, is Kapitein Denny Roark (Errol Flynn). Diens zuster (Frieda Inescort), is in het geheim verliefd op Wister, die een groote bewonde ring voor haar heeft, maar haar liefde niet beantwoorden kan. Mister krijgt verlof, hij laat Roark het com mando over. Aan boord van een schip en later te Londen ontmoet hij Julia Ashton (Kay Francis), een Amerikaansch meisje, de vroe gere verloofde van een beroemd vlieger, die opsteeg, om nooit terug te keeren. Wister vraagt haar ten huwelijk. Julia zegt hem, dat zij nimmer van een man zal kunnen houden als zij van haar verloofde deed. Dien avond krijgt Wister bericht ,dat zich onlusten voordoen aan de grens. Hij vraagt Julia hem in de bibliotheek te ontmoeten. ,,Ik weet, dat ik van je houd en begrijp waarom je mij nooit zal kunnen liefhebben" zegt hij, maar alles wat ik je vraag, is je respect. Wil je onder deze voorwaarde mee naar Dikoet terug gaan. En zij accepteert. Wister keert met zijn bruid terug. Met een gebroken hart probeert Grace haar verdriet te verbergen, zij zorgt echter persoonlijk voor Julia. Gedurende de volgende weken, terwijl de schermutselingen voortduren, komt Roark onder Julia's bekoring. Gefascineerd door den jongen, vermetelen Ier, die haar aan haar vroegeren verloofde doet denken, wordt zij ook op hem verliefd. Onafhankelijk van de anderen, tracht een ieder een uitweg te vinden, maar deze schijnt niet gevonden te kunnen worden. Roark be sluit ten slotte een overplaatsing naar een ander garnizoen te verkrijgen, maar op den dag, dat hij zijn sollicitatie overlegt, hoort hij, dat Acheben de rivier, die door zijn gebied loopt en het water aanvoert ten behoeve van de inheemsche stammen, die onder bescher ming van Engeland staan, heeft afgesloten. Tal van avonturen beleeft men .waarvan het opmerkelijk is dat de opnamen veelal op merkelijk vatuurgetrouw zijn. Het einde brengt voldoening voor alle partijen, doch voor het zoover is, heeft men anderhalf uur van een film kunnen genieten van bijzonder goede kwaliteiten. Als tweede hoofdfilm draait „Rijk en geen Celd", een kostelijke comedie, die een pret tige afwisseling vormt in dit programma. „De Gemaskerde Vrouw" is een van die typisch Amerikaansche films, waarin men op smakelijke wijze een dosis tragiek naast een dosis goede show gemixt heeft, en waaruit een cocktail gebrouwen is, die vooral in dit zo- mersch seizoen, gedurende hetwelk de 8emla" delde kino-bezoeker tenslotte liever he tige dan het zware zoekt, met smaak gecon sumeerd kan worden. Het is de geschiedenis van de vrouw, wier echtgenoot op het pad der „zware jongens geraakt is en voor vrijwel levensiang naa Sing Sing of een dergelijk oord verbanne Claire Trevor en Donald Woods in de sterke Fox-Film „De Gemaskerde Vrouw", die van de week in het Tivoli-theater loopt. wordt. Het heerschap ziet echter kans den dans te ontspringen en komt z'n vrouw ver rassen op een oogenblik, dat ze zingt in een Zuid-Amerikaansch café van niet geringe standing. Hij wil haar meenemen, doch ze weigert en weet te vluchten. Eenigen tijd later duikt ergens in het Westen een vrouw op, be schikkend over een goede stem en die via een handig manager al spoedig tot de prominen ten der radio behoort. Echter, de achtervolger rust niet en vindt wederom het spoor van zijn echtgenoote. In een bewogen slotscène wordt hij gedood, terwijl een inmiddels verschenen journalist, die de crooner van de liedjes lang niet onaardig vindt, voor het leven een ver bond sluit met de thans vrij geworden zan geres. Het verhaal is tenslotte, zoo verteld, niet bijster origineel, maar dat beteekent niet, dat deze film zonder kwaliteiten zou zijn. Integen deel, naast een „big show" kan men enkele malen genieten van dien volbloed Amerikaan Alan Baxter, wiens samenspel met Donald Woods soms bijzonder geslaagd is. Het beste van deze film is echter haar vaart. Geen enkele maal hapert het in het rhythme en men wordt onwillekeurig door de elkander in tempo opvolgende scènes meegenomen. Er zijn diverse intermezzi, die vrij gezocht zijn, maar andere daarentegen bewijzen, dat deze film met vakmanschap in elkaar gezet werd. Zjj nog vermeld, dat enkele liedjes, waarvan een enkel ons populair in het oor klonk, op verdienstelijke wijze gezongen worden door de vrouwelijke eerste rolvertolkster. De tweede film is zoo mogelijk nóg een tikje meer Amerikaansch. Het is het verhaal van een tweetal elkaar beconcurreerende auto truck-ondernemingen en het gaat er zoo wild toe, dat men af en toe hartkloppingen krijgt. Vrachtauto's geladen met porcelein, die uit den weg dreigen te loopen, coureurs die meters hoog in de lucht vliegen, en last not least, het vervoer van een lading dynamiet, die ontploft bij het in een ravijn storten van de auto. Het is puur wild-west, doch ditmaal inplaats van met paarden en cowboys met auto's en concurrentie. Maar we geven U de verzeke ring, dat dit genre niets onder doet voor het andere. Een geestige Popey film en een aardige Mickey-Mouse completeeren dit luchtig zomer- programma. Als hoofdnummer draait deze week in de „Witte Bioscoop" de film „De Tol der mil- lioenen", een volbloed Amerikaansch product waarin de mannelijke hoofdrol gespeeld wordt door den bekenden artist Edward Arnold, den man, die in ontelbare films reeds bewezen heeft tot het legioen der sterren te behooren. Zijn tegenspeelster is Francine Larrimore, waarbij wij er de aandacht op vestigen dat dit een debuut is. Doch een opzienbarend debuut, daar Francine na het uitkomen van deze film oogenblikkelijk in het zenith der Hollywood- sche belangstelling kwam te staan. Een film overigens, die een aantal sociale en economi sche problemen aanroert, doch in wezen de dramatische geschiedenis van een machtig man, wiens millioenenbezit een vrouw als offer eischte. Zij voorts nog vermeld, dat eveneens in deze film optreen Gail Patrick en George Bancroft. Wat „Arabische Machten" betreft, dit ls 'n Universal-product, waarvan de origineele titel luidt „I cover the war". Het betreft hier een boeiende en actueele beschrijving van den wan- hopigen strijd der Britsche strijdmachten in het verre Oosten tegen Opstandige Arabieren In de hoofdrollen spelen John Wayne en Gwen Gaze, terwijl de regie op naam staat van Arthur Lubin. Edward Arnold en Gail Patrick 'n de Paramount-film ,J)e rol der Millioentn". (Witte Bioscoop). B. en W. schrijven aan den Raad: Krachtens Uw besluiten van 16 Augustus 1900 en 23 Juni/4 Augustus 1902 werden met de Maatschappij voor Gemeente-Crediet, te Amsterdam, twee geldleeningen gesloten, groot onderscheidenlijk 240.000 en 260.000. Van deze leeningen is een rente van 4% per jaar verschuldigd, een percentage, dat in de tegenwoordige omstandigheden tc hoog is. Wij meenen dan ook, dat het gewenscht is de res tanten van die leeningen na de in dit jaar nog te betalen gewone aflossing groot onder scheidenlijk 12000 en 26.000 geheel af te lossen. Gezien deze geringe bedragen, ach ten wij het niet uitgesloten, dat de aflossing kan geschieden, zonder dat de gemeente daar voor weder geld onepemt; de gemeente zou in dat geval de volle rente besparen. Laat de toestand van de kas zulks evenwel niet toe, dan kan altijd nog, voor zoo lang als noodig is, een kasgeldleening worden gesloten, waaraan slechts geringe kosten zijn verbonden. Wfl stellen U daarom voor in dezen zin te besluiten, om: 1. op 1 December 1938 over te gaan tot algeheele aflossing van het restant der leening 240.000 na betaling der jaarlijksche aflossing op dien dag, groot 12.000; 2. op 15 October 1938 over te gaan tot al geheele aflossing van het restant der leening 260.000, na betaling der jaarlijksche aflos sing op dien dag, groot 26.000. Verlenging huurovereenkomst noodslacht- plaats Koegras. B. en W. schrijven aan den Raad: In Nw vergadering van 1 Maart 1938 be sloot U om met ingang van 1 April 1938 de noodslachtplaats te Koegras voor den tijd van 3 maanden in te huren, alzoo tot 1 Juli van dit jaar. In verband met de plannen tot stichting van een nieuw gebouw voor den dienst voor Sociale Zaken, als gevolg waarvan ook naar een ander huisvesting van het kantoor van den Vleeschkeuringsdienst en de nieuwe nood- slachtplaats moet worden omgezien, komt het ons gewenscht voor om den bestaanden toe stand voorloopig nog te bestendigen. Op grond hiervan stellen wij U voor om de De vanouds beroemde AKKER'* ABDIJSIROOP is een natuur-genees- middel, daar de werking in hoofd zaak berust op de geneeskracht van extracten, bereid uit reeds in oude tijden bekende „genees-kruyden" AKKER's ABDIJSIROOP, bereid vol gens oud recept, is dus een aan de natuur ontleend geneesmiddell De genezende, hoeststillende, slijmoplossende en kalmeerende werking van de kruiden-extracten, welke AKKER'» ABDIJSIROOP zoo beroemd hebben gemaakt,is thanz door een nieuwe toevoeging van den bekenden Apotheker Dumont nog sterker, nog sneller, nog krachtiger en nög doeltreffender! Een lepel AKKER'S ABDIJSIROOP werkt thans 2 x zoo snel als voorheen! Een ongeëvenaarde werking tegen t hoest, bronchitis, kinkhoest, verwaar loosde verkoudheid, griep, influenza. De verlaagde prijzen zijn thans i 90 ot. F 1.50 F 2.40 F 4.20 3 dagen 6 dagen 12 dagen 24 dagen gebruik gebruik gebruik gebruik De grootere flacons zijn bij voortgezet gebruik voordeeligerl z.g. noodslachtplaats te Koegras van de weduwe Van Stipriaan met ingang van 1 Juli 1938 in te huren voor den tijd van 9 maanden op de thans geldende voorwaarden, d.i. voor een huurprijs, berekend naar 300.per jaar en overigens op de voorwaarden, vervat in de huurovereenkomst van 18 September 1930. PUPTPET ATLIIIP JAC rt t'f>EP n ver- Wij vestigen nog de aandacht op Bobbv® Martin's Negerband, welke heden en Zondat in Casino komt en reeds eerder de eer heef1 gehad bezocht te worden door ons Prinselijl!' Paar. |f^in De Jazzwereld schrijft over dit orkest: „hef!ulten hoogtepunt kwam, toen Bobby Martin's Ban<fJn _er op het podium verscheen. Met de bewegelijke en actieve trompettisten-leider als gangma-an e ker, gaven zij een programma, dat zich zoo-' van wel kenmerkt door den enorme bezieling als1 vaP door de goede keus. Zij weten waarlijk ver- raai" rassende en indrukwekkende resultaten te' bereiken, die een waardige afwisseling bren gen in hun overigens steeds grootsch spel." .onder bleek Bobby Martin's Band werkte ook in ver-1'anc'" schillende films mede, o.a. in de Fransche film „Alibi". Jrient, (ewik- lODE. Wjj ontvingen van de Rotterdamsche Lloyc een prospectus waarin een vacantiereis naaagtv Noord-Afrika aangekondigd wordt. Ie Kla: bedraagt de passageprijs 246.2e klas stra- 185.Wat men voor dit bedrag te zier 15.000 krijgt leest men op genoemd prospectus, da'e pro- men aan de reisbureaux kan aanvragen en daaulha- de maatschappij U gaarne gratis doet toe;c Ita- komen, jj op- tische geveer n uit. d clit- c van NIEUWE VOETEN na een behandeling door DICK WEGMAN, gediplomeerd voetspecialist, want dan is U direct al Uw voet kwalen vergeten. Dagelijks te consulteeren bij FA. HOOGENBOSCH, Weststraat 65. Tel. 446 OOK AAN HUIS TE ONTBIEDEN. De proefnemingen, „uusiae missie voor turltechniek en veencultuur in 1936 begonnen is op het veen bij Brauns- berg in Oost-Pruisen, oim cokes uit turf te maken, heeft men voortgezet, met het resultaat, dat men een tweeden vasten mei- Ier heeft kunnen oprichten, waar cle voor personenomnibussen noodige turfcokes met zekerheid konden worden geproduceerd. Met de turfcokes als bedrijfsstof werd eerst een proefrit inet een lastauto over een af stand van 26 K.M. gemaakt, waarbij het bleek, dat de tot dusverre in het laborato rium geproduceerde „meilercokes" prac- tisch bruikbaar waren. Hierna ondernaim men, om de voordeelen van het turfcokes- bedrijf den belangheblibenden in de Noord west-Duitsche turfgebieden duidelijk te ma ken, in Mei en Juni een propagandarit door Sleeswijk-Holstein, Oldenburg en Han- nover. Naar Aneta verneemt, zijn te Bata via en te Soerabaja huiszoekingen verricht als maatregel tegen het hoofdbestuur van de Pendidikan Nasional Indonesia, tegen welke vereeniging reeds tweemaal door de regeering maatregelen werden ge troffen. jiici iidar pop m een arm geklemd. U zult haar zeker geen kwaad wil len doen, is het niet zoo? Ziet u, ik ben haar vader. Wanneer er iets stuk is aan haar pop, zijn we bei den bewogen, mijn dochtertje en ik; dan help ik wat ik kan; maar nooi't was tot nu toe de pop heelemaal verbrijzeld... Ik hèlp haar altijd bij haar pop, dat kan ik doen, ik kan haar ook helpen, als ze zich in haar vinger heeft gesneden, maar als ze naar school gaat ,en uit een dwarsstraat oversteekt, is ze in uw hand. Ze is zoo speelsch! U moest haar thuis bezig zien in onzen familiekring. Het is net kwikzilver. Hoe licht zal een levendig kind als zij plotselinge r bewegingen doenook op straat! Daar kan ik niet om en bij haar zijn. Ik moet noodig den kost ver dienen, geld voor kleeding, geld voor school. Daarom durf ik u vra gen: helpt mij een beetje, op haar te passen. Rijdt voorzichtig! Rijdt langzaam, vooral in de buurt van een school. Denkt er vooral aan, dat kinderen in hun speelschheid achter een parkeerenden wagen ineens kunnen te voorschijn komen. Om Gods wil: overrijdt mijn kleine meid niet!" Dit ontroerende „Ingezonden Stuk" Is van de krant in Dallas uit heel de Ameri kaansche dagpladpers doorgegaan en is door tientallen millioenen gelezen. Kan het ook ónzen autorijders iets zeggen? Een opname uifiü" de monumentale Metrofilm -Si* ,JRomeo en Julia", welke Zondagmorgen als Intellect voorstelling in rfl a 't Rialto-theater )ujt- gegeven wordt, ste- Men ziet hier Ter- het feest in het huis der iller- Shakespeare's onsterfelijk werk „Romeo en Julia". Zondagmorgen half 11 draait in het Rialto- theater de film „Romeo en Julia", uitge bracht door de Metro Goldwyn Mayer en waarvoor ongetwijfeld groote belangstelling verwacht kan worden. Het betreft hier een film van zeer bijzon dere eigenschappen en die in de wereldpers 'n uitzonderlijk gunstige ontvangst bereid werd. En terecht: want zelden werd met zooveel distinctie en zooveel achting voor het histo risch detail een film vervaardigd, zelden ook kreeg men een drama voorgezet waarin men en kee- in Capulets. |-tin- wst. op dusdanige wijze alle klippen van het valsche r]pr. pathos en de belachelijke rethoriek wist te omzeilen. „Romeo en Julia" werd geregisseerd door den zeer artistieken cineast Ir ving G. Thalberg, die hiermede een succes boekte waarover in 5 werelddeelen ge sproken is. M. G. M. stelde voorts een keur van sterren van groot formaat dis ponibel: niet minder dan Norm» Shesrer, Leslle Howard, John Barrymore, Edna Oliver, Aubrey Smith, Reginald Denny, Ralph Forbes spelen in dit drama van den grooten dramaturg mede en leverden hun aandeel tot het scheppen van een imposant filmwerk. aan- chot in van ner- en aak ken. Ier? aak phot iren Hoewel thans 10% meer personen in het productie-proces zijn opgenomen dan in 1028, bedroeg het spaar-overschot in 1937 niet eens twee derde van dat van genoemd jaar. De spaarkracht van het Duitsche volk is dus sedert 1928 met bijna 50% ge daald. Dit blijkt nog duidelijker wanneer men de samenstelling der spaarsaldo's nauwkeurig onderzoekt. Zij zijn immers samengesteld uit het stortingsoverschot plus de gecrediteerde renten. Van beteeken is voor de beoordeeling van de spaarkracht is natuurlijk alleen het stortingsoverschot. Het bedroeg in 1037 M. 860.7 mill., maar in 1926 M. 1357 mill., 1928 M. 1939 mill., in 1929 M. 1395 mill. en in 1930 nog M. 875 mill. Het stortingsoverschot yan bet recordjaar 1937 bedraagt dus slechts 45% van dat van 1928 en is nog M. 15 mill. lager dan dat van bet cri sisjaar 1930! De stijging van 1937 is voor ca. 50% van het betalings- overschot door rentobiischrijving verkregen. Daar de bedrijvigheid vrijwel normaal is en in vele tak ken van het bedrijfsleven overuren worden gemaakt, dan kan dit re sultaat alleen bewijzen, dat de in komsten der bevolking laag zijn. Ook de middenstand doet geen wonderen Wij willen nu eens de rekeningen van den Duitschen middenstand bij spaarban ken en giro-instellingen onder de Ioupe ne men. Deze gelden zijn niet onder den post spaargelden doch onder „verdere crediteu ren" geboekt, waarin vooral het giro- en het rekening-courant-verkeer zijn samenge vat. Deze crediteuren hedropgen einde 1937 j M. 208.9 mill. tegen M. 292.2 mill. in 1936 en M. 28S.9 in 1935. Het uitbetaling#over- schnt bedroeg in December 1937 M. 131.7 millioen tegen M. 51.1 mill. in 1935. Men ziet, dat bier van een wonder nog minder kan worden gesproken. De schrijvers van het jaarverslag der Duitsche spaarbanken weten ook best, waaraan de stijging van de spaargelden is toe te schrijven. De schrijvers van bet Jaar verslag beseffen volkomen, dat het credi- teeren der rente van steeds grootere betee- kenis wordt. Zij voegen er echter niet aan toe. dat tot 1933 een reserve van M. 10 milliard spaargelden werd gevormd, doch zij zien wel in, dat het bestaande tekort aan verbruiksmiddelen tot sparen dwingt. Zii geven openhartig toe, dat in Duitsch- land in 1937 28.7 minder particuliere wo ningen worden gebouwd dan in 1936 en dat daarom de spaargelden, welke, zooals de ondervinding leert, bij het bouwen van een eigen huis steeds 't eerst worden gebruikt, bij de spaarbanken konden blijven. Zij zeggen echter niet, dat de oorzaak hiervan te zoeken is in het reserveeren van vrijwel alle bouw stoffen voor openbare doeleinden. Hierin schuilt de oorzaak van het stijgen der spaargelden wel in de eerste plaats. Het jaarverslag vermeldt ook niet, dat van de reTceningcn-courant op langen ter mijn in de eerste plaats gelden als inlagen zijn geboekt welke in den handel overbodig zijn geworden, omdat de koopman ze niet kan gebruiken. Deze gelden stegen van 27 in 1935 tot 30.9 in het afgeloopen jaar. De stijging der gewone inlagen van 29 in 1933 tot 41 in 1937 moeten wel aan dezelfde economische oorzaken worden toegeschreven. Waar de arbeiders nog verdienen. Het sterkst gestegen zijn trouwens de spaargelden, meerendeels in het gebied der bewapeningsindustrie: te Berlijn met 113 Midden-Duitsch- land eveneens met 113 De stij ging is echter het laagst in de land bouwdistricten: Pommeren met 107 en Oost-Pruisen met 108 Ten slotte zou het Jaarverslag ook nog wel hebben kunnen releveeren, dat het spa ren heden veelal resulteert, uit het over werk, zegt het Hsb.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 9