ongeschokt in min. Goseling Postvlucbten op Indië Dc heer Rost van Tonningen protesteert Enquête-voorstel Wendelaar verworpen Een zeiljacht spoorloos verdwenen Tweede Kamer Dc Minister wordt in staat ge steld, door middel van een nota de zaak-Oss toe te lichten. Door ijzeren deur getroffen en gedood Chauffeur van truck gaat vrijuit Een treurige plechtigheid Dc Groot-Moefti weer aan den haal Om goedkooper aardappelen gevraagd Vijf kinderen verdronken de groot moefti van jerusalem. Zij wilden het koninklijke jacht zien Dc Duifschc vliegboot van Terschelling vertrokken Journalisten met staats lieden vergeleken Gruweldaad van een vader Dienaren der wet! het was gelukkig een meisje. Vertrouwen Mr. C. M. J. F. Goseling Minister van Justitie Het enquête-voorstel Wendelaar in verband met de zaak-Oss Is gisteren door de Tweede Kamer met 5.037 stemmen verworpen (tegen A.R., R.K., C.H. en N.S.B.) De heeren Bakker en Rutgers van Rozenburg (beiden C.H.) stemden per vergissing vóór. Hierna werd de motie-Albarda-Oud, waarin den mi nister van Justitie verzocht wordt, de Kamer per nota nadere inlichtingen over het geval-Oss te verstrekken, aan genomen met 843 stemmen; tegen N.S.B. De voorzitter stelt voor de nota, wanneer zij afkomt, In handen te stellen van een bijzondere commissie van 5 leden, door hem te benoemen. Dit wordt goedgekeurd. De heer Rost van Tonningen (N.S.B.) vraagt een nieu we interpellatie aan over de zaak Oss. Een voorstel van den voorzitter om deze interpellatie niet toe te staan, wordt aangenomen met 80 tegen 3 stemmen. Tegen de N.S.B. Aan de debatten welke aan deze stem mingen voorafgaan, werd wederom op leven dige wijze door de diverse Kamerleden deelgenomen. De heer De Geer (C.H.), merkt op, dat de volksvertegenwoordiging o.m. tot taak liceft de regeering te eon- troleercn. Spr. gaat met het verzoek om een nota accoord. De „onmacht" der Kamer De heer Rost van Tonningen (N.S.B.) houdt vol, dat de minister in staat van be schuldiging behoort te worden gesteld vol gens Art. 355 Wetb. v. Strafrecht. Daartoe zijn vijf Kamerleden noodig; spr.'s fractie telt slechts vier leden. Zoo blokkeert de Ka mer nu de uiteindelijke ontknoopfng van het drama van Oss, aldus spr., die overi gens de motie Albarda-Oud bestrijdt en ten slotte een nieuwe interpellatie over Oss aanvaagt De anti-revolutionnairè afgevaardigde Schouten sluit zich aan bij wat de heer de Geer heeft gezegd en dan krijgt de Chris ten-democraat van Houten het woord. Deze is van oordeel, dal een onderzoek buiten den minister om de zekerste weg is: de en quête-commissie kan zelfstandige getuigen hooren. Spr. houdt het aan op een enquête. Aldus ook de heer Kersten (Staatk. Ger.), die het weer over het „noodige licht", heeft, dat moet opgaan over de duisternis om Oss Niet de politiek, maar het recht moet beslissen! roept spr. uit. Het Nednr- landsche recht mag niet bij canonieke worden achtergesteld! Ook Mr. Oud wil hei volle licht! Een enquête beteekent geenszins het uit spreken van wantrouwen in het beleid van den minister, meent Mr. Oud (V.D.). De meerderheid der Kamer moet, aldus spr., de minderheid gelegenheid gegeven om liet volle licht te doen sehijnen en met deze uitspraak heeft spr. geen politieke bedoelin gen. Na de .gedachtenwisseling over de nota wenscht spr. de beslissing of een enquête nog noodig is. Van dc liberale woordvoerders noemen wij den lieer Wendelaar, den man-van-de- enquête, die niet kan toestemmen dat indie ning en handhaving van het voorstel een fout is. Men geeft spr. de keus tussehen in den afgrond gegooid te worden of er zelf in te springen. Tot dit laatste is spr. niet be reid. De heer Aljmrda wijzigt dc motie als volgt: „De Kamer verzoekt den minister van Justitie, haar ter voorbereiding van een nadere gcdaehtenwisseling een schriftelijke uiteenzetting te ge ven van de feiten en omstandighe den, op grond waarvan hij op 1 April aan dc brigade der Kon. Marechaus see te Oss de opsporingsbevoegdheid heeft dopn ontnemen, alsmede van liet oordeel der regeering over het be leid der gemeentelijke politie te Oss en voorts van al datgene wat hij verder in verhand met een en ander van belang acht." Nadat de heer Wijnkoop (comm.) nog heeft opgemerkt, dat de N.S.B. en de R. Knlho lieken de waarheid schuwen, hebben «le stemmingen plaats met den bovenvermelden uitslag. De luchtbescherming. Als men ziet hoeveel millioenen worden besteed voor de defensie, dan is het be droevend dat voor de bescherming der bur gerbevolking tegen luchtaanvallen niet meer dan een half millioen per jaar be schikbaar wordt gesteld; zeide de heer Dreeg. (SJJ.A.R.) bij dg. behandeling van 't, wetsontwerp tot wijziging der begrooting 1937. Spreker was geenszins tevreden over de toegezegde regeerings maatregelen ten aanzien van schuilloopgraven en wilde in ieder geval dat het rijk hiervoor de kos ten zou betalen. De heer Wendelaar zou graag zien, dat vooral de Ncderlandsche industrie bij de vervaardiging van gaskleeding wordt be treken. Principieel tegen alle luchtbescherming verklaarde zich de heer van Houten (chr. dein.) die er op wees, dat de minister zelf verklaarde dat luchtbescherming onvoldoen de was. Men moet vooral de bevolking niet in den waan van veiligheid brengen en nie mand dwingen tot iets waartegen hij gewe tensbezwaren" heeft. Vrij uitvoerig heeft minister van Boeijen geantwoord en een herhaling gegeven van vroegere verklaringen. Het wetsontwerp wordt tenslotte z.h.s. aangenomen, evenals ontwerpen ter goedkeuring van het op 27 Mei 1937 te Quito tussehen het Koninkrijk der Neder landen en de republiek Ecuador gesloten verdrag van handel en scheepvaart en goedkeuring van besluiten van den gouver neur-generaal van Ned. Indië tot wijziging en aanvulling van de afdeeling 3e en 0 der begrooting van Ned. Indië voor het dienstjaar 1937. Het centrale vliegveld. Op de vragen van den heer van den Tem pel betreffende de stichting van een cen traal vliegveld voor de burgerlijke lucht vaart heeft de minister van Waterstaat, me de namens den minister van Defensie ais volgt geantwoord: Nu de regeering in beginsel heeft besloten de stichting te bevorderen van een lucht vaartterrein, dat centraal zal zijn gelegen, heeft zij uiteraard de maatregelen in over weging genomen, welke ter uitvoering van haar voornemen voor de naaste toekomst moeten worden getroffen, behoudens voort zetting van voorbereidende werkzaamheden, als verkenning en bodemonderzoek, ligt het niet in de bedoeling in de naaste toekomst reeds maatregelen van uitvoering te treffen De regeering zal geen maatregelen treffen, welke op een beslissing van den wetgever kunnen prejudiceeren. Toen gistermiddag te ongeveer half een dc 14-jarige arbeider de R., wonende te Bre da, do machinefabriek van de firma Backer en Rueb wilde verlaten, werd plotseling een zware ijzeren deur achter den jonge man dichtgesmeten. Het jongmensch kwam le vatjen en geraakte met het hoofd tus schcn de deur en de dedrstijl. Een ontboden geneesheer kon slechts den dood constatceren. ifet ongeluk te Lexmond. Het Amsterdamsche Gerechtshof wees gisteren arrest in de strafzaak tegen den bestuurder van een truck, die terecht heeft gestaan wegens het veroorzaken van een ernstig verkeersongeluk te Lexmond. Conform den eisch van den procureur-ge neraal bevestigde het Hof het vrijsprekende vonnis van de Utrechtsche rechtbank. Men zal zich herinneren, dat hij het on geluk te Lexmond een autobus, waarin zich 27 passagiers bevonden, met een vaart van GO a 70 K.M. op een boom reed. Tengevolge hiervan vloog de bus in brand, terwijl vele passagiers min of meer ernstige verwondin gen opliepen. Eén der gewonden is zelfs overleden. Den truck-chauffeur was ten laste gelegd, dat hij niet voldoende naar rechts heeft uitgehaald en aldus den weg voor de autobus heeft versperd. Gisteren zijn Cobie en Tilly Middendorp, die in de Ortheliusstraat te Amsterdam voor de ouderlijke woning door een val lenden gevelsteen doodelijk werden getrof fen, begraven. Een groote menigte buurtgenooten had zich op den 'weg, dien de droeve stoet volg de en op het kerkhof opgesteld. Velen kon den hun tranen niet bedwingen en deelden in de diepe smart van den vader der om gekomen meisjes. Een tiental kransen dekten de baren. Op de plek waar het noodlottig ongeluk plaats had, stopte de stoet een oogenblik. Toen de beide kistjes in de grafkuil wa ren neergelaten, strooiden buurkinderen bloemen terneder. Het was een ontroerende plechtigheid. De Groot Moefti van Jerusalem is plotseling uit Beyroet verdwenen en fnen weet niet waar hij zich De- vindt. Men vermoedt, dat hij een nieuwe verblijfplaats heeft gevon den op Syrisch gebied. Het schijnt dat de Moefti uit Beyroet is vertrokken als gevolg van de onderhande lingen van den Franschen hooge-cornimis- saris met de Arabische koningen Gnazi en Ibn Saud, teneinde Syrië te verlossen van de moeilijkheden van de aanwezigheic van den Moefti. Door verschillende omstandigheden zijn de prijzen van nieuwe aardappelen thans hooger, dan ze in andere jaren plegen te zijn gedurende de overgangstijd, wanneer de voorraad oude aardappelen uitgeput raakt en de nieuwe nog niet in voldoende hoeveelheid worden aangevoerd. Burge meester en wethouders van Amsterdam heb ben hierin aanleiding gevonden, de miis- ter van economische Zaken telegrafisch drin gend te verzoeken maatregelen te nemen, die leiden tot verlaging van den prijs van aard appelen. Een roeiboot op de rivier sloeg om. Vijf kinderen en een man ver dronken in de rivier Mersey te Widnes (Lanes), toen een motor boot waarmede ze aan het varen waren omsloeg. Alle lijken konden worden geborgen, zegt de Daily Express. Fred. Horrabin, die een jaar geieden een medaille ontving, omdat hij een jongen die op het punt stond in de rivier te verdrinken, verloor thans het le ven bij zijn poging de meisjes te redden. De correspondent van het blad zegt: „Hij redde twee kinderen en ik zag hem nog maals du'ikcn om een derde kind uit de rivier te halen. Maar hij kwam niet meer boven". Toen de moeder van Horrabin hoorde, dat haar zoon was verdronken, viel zij in zwijm. Men gelooft, dat er wel vijftien menschen volwassenen en kinderen in de boot waren, toen deze omsloeg op een diepe plaats in de rivier, waar het water een draaikolk vormde. Zooals men zich herinneren zal, werd de Groot Moefti er van verdacht, de leiding te hebben van de opstandige Arabische bewe ging tegen de Britten. In October 1937 werd hij van zijn funotie als voorzitter van den Hoogen Mohammedaanschen Raad onthe ven. Kort daarop vluchtte hij uit Jerusalem; een sensationeele vlucht, waarbij deze hoo- ge Arabische priester vermomd, in een schip naar Syrië koers zette, Damascus wist te bereiken, doch daar door de politie werd ontmaskerd. De Groot Moefti is, blijkens zijn jongste poging tot ontvluchting, vol avontuurlijken zin. Toen een dezer dagen de Engelsche Ko ning te Weymouth aankwam, werd hem verteld, dat drie kleine jongens getracht hadden naar het Koninklijke jacht de „Vic toria en Albert" te zwemmen en gered wa ren door een torpedobootjager; aldus de Daily Express. Moedige Knapen!" zeide de Koning, „We moeten ze zien op te sporen en hun het jacht eens laten zien!" De jongens waren de twaalfjarige Peray Hannev; zijn dertienjarig broertje Kenneth en de veertienjarige Sam Broadriek. Toen zij om hulp riepen, nadat ze twee mijlen hadden gezwommen, werden zij op een tor pedojager gehoord, die een boot uitzette. De openhartige Sam, die de woordvoer der \gas van het drietal, zeide tot den cor respondent van het btad: „Het ging best, tot aan het laatste stukje toe, toen kon Pe- raj niet meer". De jongen werd op den tor pedobootjager in een kooi gelegd. Peraj, die pas twaalf is, leerde het vorige jaar eerst zwemmen," voegde Sam eraan toe. Ken en ik, zouden best terug hebben kunnen zwem men ook. „En waarom deden jullie het fei telijk!" vroeg de man van de krant. „Wij deden het, omdat andere jongens gezegd hadden, dat we het niet durfden. „Op een torpedobotojager kregen wij thee en we mochten overal rond kijken," voegde dc knaap eraan toe. Het blad vertelt hierbij, dat de jongens hun zin kregen en na de vlootmanoeuvres in de gelegenheid werden gesteld het fraaie jacht te bezoeken. Een brief aan den voorzitter van de Tweede Kamer. De N.S.B.-afgevaardigde herhaalt zijn beschuldiging, dat de com missie van rapporteurs bepaalde nota's zou hebben achtergehou den. Het lid der Tweede Kamer, mr. Rost van Tonningen heeft aan den voorzitter der Tweede Kamer, mr. van Schaik den vol genden brief gericht: Mijnheer de voorzitter, Naar aanleiding van het feit, dat u mij gisteren het woord hebt ontnomen en voor een dag het recht tot het bijwonen van de vergadering hebt ontzegd, heb ik het vol gende op te merken: De aanleiding tot uw maatregel van orde was de volgende zinsnede: ..De commissie van rapporteurs heeft echler opzettelijk de door mij schriftelijk overhandigde zware beschuldigingen tegen den minister van Justitie weggelaten. Ik rog opzettelijk, omdat ik bij voorbaat in de afdeelingen tegen de weglating protes teerde." Daar U blijkbaar niet op de hoogte is van de toedracht van zaken voeg ik hieraan het volgende ter verheldering toe: Mijn fractiegenoot de heer Wou denberg en ik zelve hebben ieder in onze afdeelingen een gelijkluidende nota mijt opmerkingen voorgelezen en aan de rapporteurs overhandigd. Deze nota's moeten zich nog in de dossiers van de commissie van ra- port eurs bevinden. Mochten deze nota's zich niet in de dossiers bevinden, wat mij ten zeerste zou verbazen, dan hen ik gaarne bereid u een afschrift daar- vnn alsnog toe te zenden, Reeds in den aan vang van het voorlezen van de ze nota meende de voorzitter van de afdeeling, dc heer Bongaerts, te moeten opmerken dat hij er niet voor kon instaan dat deze nota in het voorloopig verslag werd opgenomen. Ik heb daartegen onmiddellijk geprotesteerd on der toevoeging van do opmerking, dat ik opzettelijk de beschuldigingen tegen minis ter Goseling schriftelijk had neergelegd om den minister gelegenheid te geven in de de batten in te grijpen en hierop te antwoor den. Ik verklaarde dat ik bij niet-opname van mijn opmerkingen in het openbaar hiertegen zou protesteeren. Bij het doorlezen van het Voorloopig Ver slag is te constateeren, zooals ik in mijn mondelinge rede zeide, dat de commissie van rapporteurs mijn beschuldigingen aan het adres van den minister heeft weggela ten en op pagina 4 uitsluitend argumenten weergeeft die den minister kunnen ontlas ten. Dit is hetgeen wat ik had willen uiteen zetten, als u mij het woord niet had ont nomen. Ik wil dan ook op de meest na drukkelijke wijze tegen uw maatregel van orde protesteeren ,die ik als onrechtmatig beschouw. Marinestaf stelde een onderzoek in. De Duitsche vliegboot, welke, zooals wï gisteren meldden, in de nabijheid van de „Karimata" was gedaald, is gistermiddag om één uur vertrokken. Nadat de marinestaf van het departement van Defensie gisterochtend ter plaatse een onderzoek had ingesteld, is toestemming tot het vertrek gegeven, Vertrek ven Aankomst te n>l» j-Rang. 22 Juni |singap. 22 jUn} Basra 22 Juni Athene 28 jUnl Athene 2C Juni Basra 22 Juni Medan 22 Juni Rang. »2 Juni Gier (terugreis) Reiger (heenreis) Buizerd (terugreis) Vliegmachines zochten, tever. geels. Vliegtuigen hebben bij Ackling- ton (Northumberland) van den vroe gen morgen tot den laten avond de Noordzee afgezocht, naar twee jon gelui, die met een jacht waren ver trokken en niet terugkeerden. Zij bereikten in den avond hun basis weer en meldden, dat het zoeken tevergeefs was geweest. De twee mannen die op het midden van den' dag in een boot van 15 voet lengte wa ren vertrokken, zijn beide ongehuwd. De kustwacht zag het jacht, toen het zich in Noordelijke richting begaf. Plotseling kwam er een bui opzetten en het jacht verdween achter een gordijn van regen. De jongelui schenen van plan te zijn naai' Hnlv Island te gaan, om daar een zeilwedstrijd bij te wonen. De vader van een der vermiste zei lers kwam direct naar Acklihgton en ver zocht het ministerie voor Lurhtvaart eenige vliegmachines ter beschikking te willen stellen om naar zijn zoon en diens vriend te zoeken. In de hoop, dat de jongelui zijn opgepikt door een kuststoomer, werden elk uur ra, dioberichten uitgezonden. De vader zeide, dat het best mogelijk was, dat het jacht in den storm een mast had verloren en daardoor niet in staat was, het land te bereiken, vertelt de Daily Express, Misschien drijft de boot hier of daar rond of lvecft een schip, dat geen radio aan boord heeft, de jongelui opgepikt. Tot nu toe echter heeft niemand iets vag het jacht kunnen ontdekken. Tijdeng het diner ie Oslo, dat door de Noorsche regeering werd aangeboden aan de gedelegeerden ter internationale confe rentie van persfeureaux heeft de Noorsche minister van Handel, Wadsen, een rede ge houden, waarin hij wees op bet belang van den internationalen persdienst voor het vergrooten van het onderling vertrouwen en begrijpen en voor het samenwerken tot behoud van den vrede. „Zij, die belast zijn met het ver zorgen van den internationalen persdienst zoo zeide de minister "hebben een even groote ver antwoordelijkheid als de staatslie den". Tenslotte vestigde de minister de aan dacht op het gevaar van valsche berichten. Dit gevaar kan worden voorkomen door samenwerking van de bureaux. Gooide z'n zoontje met een ke- tel kokend water. De Rechtbank te Glasgow veroor deelde den acht en veertigjarigen Michacl Hall uit Ardrassan (Ayr- shire) tot drie maanden dwang ar beid, omdat hij een ketel met kokend water naar z'n vijfjarig zoontje William had gegooid. Een getuige verklaarde, volgens de Daily Express dat toen de vader 's nachts thuis kwam, de jongen huilde. De man werd zoo woedend, dat hij den ketel van het vuur nam en dien naar het knaapje gooide. De rechter noemde dit de meest gruwelijke wreedheid, waarvan hij ooit ge hoord had. Voor de Londensche rechtbank moesten twee politieagenten terecht staan, die op neeterdaad waren betrapt, toen zij trachtten in te breken in een winkel in Highstreet Sidcup. Zij hadden de deur reeds geforceerd en een bedrag van 4 pond 8 shilling en 2 pence buitgemaakt. Ook hadden de beide oneerlijke politieagenten ingebroken in bet clubhuis van de Crecent Lawortewins Club Ie Sidcup, waar zij 540 sigaretten buitmaak- ten. De twee dienaren der wet werden tot gevangenisstraf veroordeeld. De nietigste baby in geheel En geland. Mevr. Ena Chapman, een dertigjarig moe dertje uit Tyne Doek (Durham) zeide, toen haar kindje werd geboren: „Ik dank God, dat het een meisje is." Het kindje woog hij de geboorte niet meer dan tien ons en de doktoren hadden haar verteld, dat de kleine niet in leven geb'c- J en was, als het een jongen was geweest.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 2