KOffEN 811ZW1GEIMAN 25 55 25 SUCCES IN ZAKEN PIETERMANNEN Kamer van Koophandel en Fabrieken voor HolL Noorderkwartier Tuinhoekje BEROEPSVERVOER, VERGADERING, 8 cent KeAJk en Zznduty TEXEL ^!rn n'4npnoh0'Ulen; n L in de Raadzfte WAARSCHUWING ZATERDAG 25 JUNI 1938, blanke Schelvisch, Leng, Kabeljauw, Schol en Tong. Salon WEIL Krugerstraat 102 Fa. DIJKSTRA, HEDEN bl] ZWAGERMAN GEROOKTE ZIJDEN DAMES PEIGNOIR Partij KINDER OPKNOOPPAKJES 5 rol vetvrij BOTERHAMPAPIER Crème ONTBIJTSERVIES WITTE MOLTON DEKENS HEEREN PYAMA's 4 paar prima Sousbrasses in etui Fantasie Heeren Pantalon 1. 1. Onze bekende HUISHOUDZEEP LINNEN BADTASSCHEN Zijden DAMES PUNTHALSKRAAG] DUBBELE FIETS- of STUURTASSCHEN 6 platte- of diepe BORDEN Molton KAMPEERDEKENS STRANDTENTEN SCHRIJFPAKKET GROOTE BADDOEKEN Moeder van Engeland's koningin overleden Voor de eerste maal sinds de onrichfinv van den Kamer van Koophandel wérdÏÏs termiddag in de gemeente TexeleenAlzfm Den Buig. -De vergadering werd voorafge gaan door een tocht over het eiland g Met de boot van 10 uur arriveerde het ge zelschap, waarbij zich ook enkele dames hadden aangesloten, in de Texelsche hX De heer en mevr. Kamp, de heer H I eber (oud-lid van de K. v. K.), de heer Yles sing, Voorz. Alg. Middenst.ver) en de lieer J. v. Beem, Voorz. v. d. Hanze en Lid v. d K. v. K.) waren ter verwelkoming aanwezig Het gezelschap maakte eerst een autotocht o\er Hoogenbei'g naar den Hoorn; verder naar den Uitkijktoren op De Westermient terwij tevens een bezoek werd gebracht aa i nen eimCemVenk0l°nie in de Wcsterdui- In het Badhotel te De Koog werd de lunch gebruikt. De vergadering begon te ruim half vier. Aanwezig waren 16 leden van de Kamer van Koophandel. Afwezig de heeren Blaauboer en Grunwald. Ook woonden Burg. Kamp I lessing en de heer Leber de bijeenkomst bij. Bij opening richtte de Voorzitter, de lieer ;..^rntz ecn woord van dank voor de hartelijke ontvangst in deze gemeente en zei de o.a.: De leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Hollands Noorderkwar tier beschouwen het ongetwijfeld als een groot voorrecht hier in het raadhuis te Den Burg haar algeme.ene ledenvergadering te mogen houden. Het Zuidelijkste onzer waddeneilanden heeft ongetwijfeld op ons allen, 'n onverge- telijken indruk gemaakt. Uit de groote plaats, die uw gemeente in het jaarverslag onzer Kamer pleegt in te ne men, blijkt wel de belangrijkheid uwer ge meente, niet slechts als seizoenplaats, doch ook als produceerende streek, want wie ter wereld kent niet uw beroemde lammeren- markten en de Texelsche schapenkaas? De roem uwer gemeente is ver verspreid. Ons heeft altijd de groote voortvarendheid en doorzettingsvermogen van Uw gcmcen- tenaren getroffen. Terwijl bijvoorbeeld de gemeente [Amsterdam moet vechten voor het behoud van één vliegveld heeft U reeds lang ecn militair vliegkamp en daarnaast een burgervliegveld- met een luchtlijn naar Amsterdam, en dat alles voor een gemeente met circa SOOO zielen! Ik ben er zeker van namens alle leden der Kamer te spreken, wanneer ik hartelijk dank zeg voor de groote gastvrijheid in Üw gemeente ondervonden en daaraan den wensch verbindt, dat de bewoners van dit eiland, dat in den loop der eeuwen zooveel groote veranderingen heeft ondergaan, en dat door indijking o.a. van een „Eendracht- poldcr en „Volharding" landaanwinst ver kreeg, deze beide namen in hun banier zul len houden, opdat door Eendracht en Vol harding den bloei Uwer welvarende ge meente bezegeld worde. Over de notulen die ter visie hadden ge legen verlangde niemand het woord waar na o.a. de volgende ingekomen stukken werden behandeld: Dankbetuiging van Mevr. de Wed. H. T. Bingers-Veen voor de blijken van deelne ming ondervonden bij het verscheiden harer echtgenoot. Dito van don Commandant van Hr. Mrs. ,„.Tava" voor het gelukstelegram dor Kamer Dito van den heer M. A. Kolster voor de ontvangen geluwenschen ter gelegenheid van zijn 70sten verjaardag. Al de stukken werden zonder bespreking voor kennisgeving aangenomen. Hierna kwamen twee ingekomen stukken betreffen de het plan van de Regeering inzake e°n Centrale Luchthaven in bespreking. Beslo ten werd adhaesie te betuigen aan het stuk v. d. K. v. K. te Rotterdam waarin actie werd gevoerd tegen sluiting van de Bur gerlijke Luchtvaartterreinen. De voorz. he sprak hierbij het belang dat Texel heeft bij de Luchtveribinding op Amsterdam en deel de mede dat er een schrijven was ingekomen van Leiden waarin het vestigen van een een tra al Vliegveld te Leiderdorp werd toege juicht. De Bonêt wees er op dat men in deze zaak het Landsbelang niet over het hoofd moest zien. Dit punt zal verder behandeld worden door de „Vcrkeerscommissie." Antwoord van de Nederlandsche Spoor wegen te Utrecht op het verzoek onzer Ka mer om de dienstregeling van den tramweg AlkmaarWarmenhuizen te doen verbete ren De directie der Ncd. Spoorwegen zag de belangrijkheid van deze zaak niet in. Verzoek van den heer H. Wolfswinkel te Heerhugowaard om te willen bevorderen, dat het spoorstation Noordscharwoude we der als stopplaats voor reizigers zal worden opengesteld. De heer Kolster zal dit punt in den Spoor- Wegraad in bespreking brengen. i. Rapport van de Verkeerscommissle t.n.v. de door haar genomen stappen nopens ver betering van het verkeer bij de Friesche- brug te Alkmaar. Een noodtoestand. De voorz. wees er op dat^ jjjjf keerspunt werkelijk eenin slaat. Somtijds «'^^'^eerscomm. auto's etc. te wachten, ue v ronKcn. heeft reeds op verbetering wngMlronge^ Spr. stelde voor om een ^^udeeren en men die deze zaak nader zal zich in verbinding zal stellen met ten om lot verbetering te komen. De commissie werd volkering en voorzitter en de heeren Lind, Volkering Ronêt. Punt 5 betrof de uitgegane stukken, en wel o.a. de volgende: Ahaesiebetuiging aan het door de Visch- rookersver. „De Eendracht" verzonden adres betreffende de omzetbelasting op gerookte haring. Adres onzer Kamer, gericht aan don Mi- nistor van Financiën, inzake het heffings percentage van de Omzetbelasting. Dito, gericht aan de Tweede Kamer der Maten Generaal, nopens de Herziening van de Omzetbclastingwet. Dito, nopens het ontwerp van wet tot aanvulling van de wet op de richtige hef fing der Directe Belastingen. 6. Mededeclingen van den heer M. A. Kolster, lid der Kamer, van het resultaat der hardnekkige pogingen, die de Kamer in Frankrijk en Nederland in het werk heeft gesteld, om tot verruiming van den export van garnalen naar Frankrijk te geraken. De heer Kolster gaf een kort overzicht van de pogingen aangewend om voor de Heldersche en Texelsche visschers een be tere regeling te verkrijgen voor afzet van ongepelde garnalen naar Frankrijk. Spr. wees er daarbij op dat deze visschers die toch reeds moeilijkheden ondervinden door minder vangsten na afsluiting van de Zui derzee, tegenover IJmuiden in een ongun stige positie verkeeren. De regeering streeft er naar om een centraal punt voor den vischhandel te verkrijgen, doch het kan moeilijk in de bedoeling liggen om de Noor delijke visschers achter te stellen. Spr. zou willen aandringen om weder te komen tot de concente regeling van 1932. In verband hiêrmede besprak de heer Bonnet de geheele uitsluiting van den uit voer van groenten uit den Langendijk naar Frankrijk. Duitschland laat nog iets toe in zekere tijden van het jaar, doch Frankrijk dat zoo de vrijheid voorstaat, niets en toch zijn er tijden dat men veel groenten zou kunnen plaatsen. De heer Grondsma liet zich in eenzelfden zin uit betreffende den kaashandel. Over dit punt ontspon zich een leven dige discussie, waarbij de secr., de heer D J. Scheffel, die ter regeling en bestudee- ring van den invoer een reis naar Frank rijk heeft gemaakt, enkele mededcelingen deed over de moeilijkheden waarop men stuit bij invoer naar Franrkijk, waar do Regeering zich volkomen houdt aan de ad viezen van syndicaten. Beide, hier naar voren gebrachte kwesties werden naar de Handelscommissie ter afdoening verwezen. Burgemeester Kamp sprak den wensch uit, dat de heer Kolster succes met zijn pogingen inzake de garnalenuitvoer zou hebben.-Ook het gemeentebestuur van Texel doet in deze zaak wat mogelijk is. Bij de rondvraag verlangde niemand het woord. Burgem. Kamp deelde ten slotte nog me de dat het Gem. Best. het op prijs heeft ge steld dat de vergadering op Texel had plaats gehad en sprak den wensch uit dat de Ka mer v. Koopli. bij voortduring de belangen van de Gem. Texel zal willen helpen bevor deren. De voorz. wilde gaarne die toezegging doen en sloot daarna de Openbare vergade ring. BLOEMBAKKEN EN HUN BEPLANTING. Welke eischen mag men aan een bloembak stellen? In de eerste plaats moet zij flink groot zijn. Het mooist zijn bakken, die met een dubbele rij potplanten kunnen worden be plant. Ze moeten dan van binnen gemeten 25 cm breed zijn; 20 cm kan nog, maar beter is 25 cm. De diepte moet 30 cm zijn. Dat zijn flinke bakken, die we nu kunnen vullen met een hoeveelheid vruchtbaren en vooral water houdenden grond, waarin de potplanten, uit den pot genomen, graag willen wortelen en uitstekend groeien en bloeien. Waar de ruimte het toelaat, moet men de bakken dus flink groot nemen. Is de ruimte te klein, dan kan men beter geen bloembak ken aanbrengen, want dan loopt de beplan ting toch meestal op een teleurstelling uit. Hoe dikwijls zien we niet aan moderne villa's hoog in de lucht van die kleine smalle bloembakjes vlak onder de naar buiten slaan de ramen. Als er planten in groeien, slaat het raam bij het openen er tegen. Dat moet toch geopend kunnen worden als we de plan ten water willen geven. Die kleine bloembak ken drogen dadelijk uit. Wat moet er nu in zoo'n bakje? Er is 'n Mesembrianthemum met zijdeachtige rose of witte lintbloempjes, die tegen droogte kan, laag blijft en spoedig overhangt. Deze is dus voor zoo'n klein bakje geschikt. Oost- indische kers wil wel, maar dan moet de bak in de schaduw ntaan en moet men vaak water geven. Voor de grootere bakken, die niet te dicht onder een raam staan, is de keuze der plan ten veel grooter. Geraniums doen het bijna aan alle kanten van het huis. Calceo- a r i a 's verdragen veel schaduw, Fuch- j g_»g nog meer. Ook de Oost-Indische kers kan veel schaduw verdragen. Margrieten willen liever meer zon, evenals dè Petu- ni a's, terwijl de bonte Glechomas met ieder plekje tevreden zijn. Heeft men een huis. waarvan de gevel van gele steen is opgetrokken, dan zet men hier geen gele bloemen, maar b.v. blauwe P e t u- i a's. Bij lichtroode steen of bij crème gevels staan de rose Petunia's en de rose Geraniums heel goed. Bij hel roode steenen de roode Ge raniums met de blauwe Lobelia's. Bij een bonte omgeving past een bonte bak beplanting, waarvoor men Geraniums, Margrieten, Pantoffeltjes, Lobelia's enz. ge bruikt. Is de gevel laag, dan naamt men een lage beplanting, b.v. van Petunia's, waarvan ik de lage soorten meer aanbeveel dan de hangen de, omdat de eerste veel rijker bloeien. Ook de kleuren van de bloemen in den tuin spreken bij de bakbeplantmg een woordje mee. Goede harmonische of aangenaam con trasterende kleuren moeten worden geko zen. Lichte tinten passen bij lichte volle kleu ren. Goudsbloemen langs den muur passen b.v. heel mooi bjj bakken met blauwe petu nia's. Domineeren in den tuin zacht lila gekleur- Viola cornuta als randen, neemt dan voor bakken rose Petunia's. De juiste kleur en juiste verhouding geven tenslotte het goede effect. Bij de behandeling der bakken moet men wel degelijk nadenken, hoe de beplanting het beste zal voldoen. A. v. d. L. Mevrouw, Daar het nu al een paar maal is voorgekomen, dat er colpor teurs op mijn naam werken en dan de goederen naar een andere zaak sturen, dring ik er beleefd bij U op aan goed te luisteren en onze colporteurs te vragen of ze werkelijk van ons komen, daar ze een bewijs van mij hebben. De zaak, die zich hieraan schul dig maakt, wordt bij deze ook gewaarschuwd, daar de naam mfj bekend is en bij herhaling zullen wij er werk van moeten maken. Scherstra's Stoomververfl en Chem. W'asschery, Kanaalweg 143, Tel. 596, DEN HELDER. Mevrouw, Heeft U nog iets om te laten bewerken, hetzij Costuum, Japon, Regenjas of iets dergelijks? Laat het dan eens TRICHEEREN bij SCHERSTRA aan den Kanaal- weg en U staat versteld. Trl- cheeren 100 beter dan «too rnen; geen krimpen, geen'slap- worden en geen terugkeerende vlekken en dan nog in twee dagen klaar. Beleefd aanbevelend, Scherstra's Stoomververi) en Chem. Wasscherij, Kanaalweg 143, Tel. 596, DEN HELDER. Belanghebbenden op het gebied van worden dringend uitgenoodigd tot bijwone,. der welke zal worden gehouaen n.m. 8 uur, in hotel „Centraal" van den heer S. Kaan te Hippolytushoef, Wieringen, alwaar besproken zal worden de a.s. Coördinatie van het vervoer. Inleiders: de heeren N. Schuur man te Alkmaai en O. Kaan te Amsterdam. Namens de Federatie voor be roepsvervoer benoorden het IJ: N. Kaan Pz., Hippolytushoef, Voorzitter. L. H. van P.omunde, Alkmaar, Secretaris. NAAR DAMES! Als reclame onze Permanent Wave van t 3.00 en 2.50 voor met oliebehandeling en garantie. Blnnenhavan 55, DEN HELDER Vanaf heden de loste melkprijs Beleefd aanbevelend rijk bestikt, 4 A c prima kwaliteit, (prijs 175) alleen Vrijdag mooie kleuren, leuke modellen nU alleen Vrijdag O w 2 doos, 10 stnks in doos Protecta Damesverband (prijs 42), alleen Vrijdag beslist vetvrij, alleen Vrijdag 10-deelig, prima Maas- trichtsch ardewerk, m 7 c (prijs 335), alleen Vrijdag flinke 2-perscons, (prijs 75), alleen Vrijdag moderne strepen, prima kwaliteit, (prijs 195), alleen Vrijdag, zeer mooie kwaliteit, (prijs 45), alleen Vrijdag moderne strepen, wollen kwaliteit, 751 (prijs 195), alleen Vrijdag 1 K.G. zwaar, buitengewone kwaliteit (prijs 39)alleen Vrijdag zeer practisch, groote maat, (prijs 34) alleen Vrijdag diverse modellen, (prijs 39), alleen Vrijdag prima imit. lederen kwaliteit, (prijs 65), alleen Vrijdag Maastrichtsch aarde werk, (prijs 69), alleen Vrijdag met roode streep, 4 nr 150 X 200, (prijs 160), alleen Vrijdag geheel compleet, extra groote maat, 140X140X200 (prijs 790), alleen Vrijdag 1 blok Post, 100 vel met vloeiblad. 100 ondoorzichtbare Enve loppen, 1 potje prima Inkt, 1 Penhouder, leuk model, in streep en ruit dessins 55X110, (prijs 39), alleen Vrydag (prijs 56), alleen Vrijdag De gravin van Strahmore, de moe der der Engelsche Koningin, is he dennacht overleden. ZOMER-CONFERENTIE EN BIJBEL CURSUS VAN DE SUPRA-NATIONALE GEBEDSBOND. Evenals vorige jaren hoopt de Supranatio nale Gebedsbond te Zeist ook ditmaal een Zomer-Confcrentie, gevolgd 'door een bijbel cursus, te houden in het Zendings-Diakoncssen- huis te Amerongen en wel van Vrijdag 1 Juli tot en met Donderdag 7 Juli a.s. Behalve enkele sprekers uit eigen land zul len thans aanwezig zijn: Mr. Walther D. Sloan, lid van het comité voor Keswick-conferentie's, die in een S-tal toespraken het onderwerp ,fle Vervulling met den Heiligen Geest" zal behan delen en de heer B. Offerman, die hoopt te spreken over: ,J)e werking der Goddelijke kracht in het leven" (2 Petr. 1 111). De toespraken van deze beide sprekers, resp. te houden in het Engelsch en in het Duitsch, zul len in het Hollandsch worden vertaald. Van h t.m. 7 Juli zullen een tweetal Bijbel cursussen worden gehouden, resp. over de on derwerpen: ,J)e eerste Johannes-brief" en ,De vijf opwekkingen in het tweede boek der Kro nieken". Doordat het nieuwe gedeelte van het Zen- dings-Diakonessenhuis dezer dagen zal worden geopend, is er voldoende logeer-gclcgenheid in het Huis. Programma met. nadere bijzonderheden wordt op aanvrage gaarne toegezonden door: Supra- Nationale Gebedsbond, Postbus 16, Zeist. PRESBYTERIAANSCHE KERK. Tegen de praedestinatie. Onder de mededeelingen over de generale synode welke de Presbyteriaansche kerk in de Verecntgde Staten van Amerika hield, vinden wij de merkwaardige tijding, dat deze groote kerkgemeenschap de belijdenisgeschriften in- zake de praedcstinatieleer veranderd heeft.Door een stemming met 151 stemmen vóór en 1S0 stemmen tegen werd vastgesteld, dat twee ge deelten uit de belijdenisgeschriften geschrapt werden, in welke werd uitgesproken, dat God het getal der uitverkorenen en der verlorenen te voren bepaald heeft. Onder de tegenstem mers waren ook vele verwerpers van de prae- iestinatielecr, die er echter tegen op zagen om een belijdenis die reeds 300 jaar de huidige formuleering bevat, thans te veranderen. NIET KLAGEN, MAAR DOEN. Amerikaansche zakenlieden, zooals bijv. Ford, hebben in den loop van hun leven al vele depressies over hun hoofd zien gaan. Waarom zijn zy daar niet de dupe van geworden? Om dat zij niet zijn gaan kalgen, niet bij de pakken neer gaan zitten. Als de verkoop verminderde tot misschien wel 70 pet, van hun gewone om zet, hebben zij met man en macht geprobeerd om deze omzet tot 80 pet. te verhoogen. Zij deden alsof er geen crisis was, of er geen tegenslagen bestonden en daardoor overwon nen zij de depressies en kwamen met een ge zonde en bloeiende zaak uit den strijd te voor schijn. En wat geeft het, of wij met ons hoofd in de handen achter het schrijfbureau zitten en klagen, klagenNiemand heeft daar baat bij. Neen, juist de schouders onder de zaak zetten, nieuwe reclame bedenken, advertenties plaat sen, een mooie, pakkende etalage ontwerpen, in één woord, de aandacht van het publiek op Uw zaak en Uw artikelen vestigen en weldra bent U de moeilijkheden te boven. Dus, niet klagen maar doen! HINDERIJK SPIEGELENDE RUITEN. Wat er tegen te doen? Natuurlijk kan men een holle ruit voor de etalages laten plaatsen, zoodat het euvel van het weerspiegelen voor goed verholpen is, doch deze methode is buitengewoon kostbaar. Inderdaad is de holle spiegel prachtig, vooral als men kunstvoorwerpen moet etaleeren, om dat men den indruk krijgt, dat er in het geheel geen ruit voor het raam zit en men zoo maar in den winkel kijkt. Laten wij echter eens na gaan of er geen andere manieren zijn om het hinderlijke weerspiegelen te voorkomen of lie ver gezegd te verhlepen. Het weerspiegelen vindt zijn oorzaak daarin, dat er vóór de ruit meer licht op het glas valt dan er achter. Hebben wij dit feit eenmaal ge constateerd, dan is de oplossing vanzelfspre- kend niet ver meer af. Men kan de ruit iets meer naar de straat brengen, dus iets meer naar voren, Of boven aan een schuine reep glas aanbrengen, waar door het binnenvallende licht goed wordt ver deeld en verstrooid. XJu is het natuurlijk mogelijk, dat de ruit zoo vlak op de pui staat, dat een verplaatsing niet mogelijk is. Ook dan echter kan men trachten door een schuin staande strook draad glas het binnenvallende licht te verstrooien. Wij kunnen ook het licht van buiten tegen het plafond van de etalage laten weerkaatsen dat dan op zijn beurt het licht weer naar be neden moet doorgeven. Dit bereikt men door het plafond of de afgesloten bovenkant van de etalage helder wit te maken, terwijl de ruit weer met de schuine strook glas wordt afgezet. Het komt er dus alleen op aan, dat het dag licht van boven door de ruit naar binnen moet vallen en niet door de heele ruit heen. Wy moeten er dan ook zorg voor dragen, dat als wij een winkel hebben aan de zonzijde van de straat en er een markies is aangebracht, de kap van de markies in geen geval zoo ver naar voren mag komen, dat daardoor schaduw valt op de schuine glasruit, want dan begint de ruit natuurlijk weer te spiegelen. KLANTEN DIE VER WEG WONEN. Men moet zuinig zijn met zijn cliënten en er voor zorgen, dat zij niet wrevelig worden. Dit zou spoedig kunnen gebeuren als wy hen herhaaldelijk lastig vallen met allerlei aanprij zingen van onze waren. Maar daar staat tegen over, dat het ook verkeerd is, om, wanneer U iets hebt aangeboden en men misschien iets naders van XJ denkt te vernemen, in het ge heel niets meer van U te laten hooren. Een winkelier zendt naar verschillende parti culieren een reclamebrief. De brief is werkelijk uitstekend en beantwoordt geheel aan het be oogde doel. Doch de winkelier vergeet deze goede reclame te laten opvolgen door het be werken van de aangeschreven adressen. Nu is het natuurlijk heel goed mogelijk, dta die adres sen ver uit elkaar liggen en dat er dus veel tyd mee verloren gaat, alleen al met de men- schen op te zoeken. En toch is dit absoluut noodzakelijk. Laat de winkelier dit na, wat denken dan de menschen, die de reclame-aanbieding gelezen hebben T ,Ja, het artikel lijkt ons wel geschikt, maar daar wy in het geheel niets meer van de zaak hebben gehoord, wonen wij misschien veel te ver uit de buurt en daarom zullen wy by bestelling misschien moeilijkheden ondervin den in de thuisbezorging". Wacht daarom niet al te lang, of Uw klan ten dadelijk op Uw aanbieding af komen, doch laat bij hen informeeren, of U hen met iets van dienst kan zijn. Al zou het alleen maar wezen om Uw cliënten te laten zien, dat, al wonen zij nog zoo ver van Uw zaak weg, geen moeite te groot is hen te bedienen.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 3