Bij welk Departement behoort het Kon. Ned.-Indisch Leger? Donderdag 23 Juni 1QW ^-tadóniexiuxi De Sirene loeit! Tweede Blad Moedige daad vanbakker Gortzak ConcertKon. Marinekapel Burgerlijke Stand van Den Helder Overtreding vleeschkeuringwet Kermis-komst Waarom Harmonische Lichaamsontwikkeling Oost Indië In het groote verbond der Rijksdefensie China's machteloosheid ter zee /iqmda Meldt het resultaat. Hedennacht heeft de sirene geloeid en een deel van de bevolking zal door deze waarschuwingskreet, die ditmaal overi gens een volkomen goedaardig karakter droeg, opgeschrikt zijn. Men kent de bedoeling: hoever dringt het geluid door? Reeds in ons nummer van Zaterdag drongen wij er op aan, dat diegenen, die ontwaakt zijn, daarvan even schriftelijk kennis geven aan het adres van het Hoofd Luchtbeschermingsdienst, Hoofdbureau van Politie. Het is hier, dat de resultaten vergeleken worden en men kan nagaan op welke wijze straks in de praktijk met de sire- ne's gewerkt moet worden. Om jongen te redden in de vaart gereden. Gistermiddag, omstreeks half vier, reed bakker Gortzak, uit Julianadorp met zijn zoon per auto langs de Doggersvaart, toen ter hoogte van de familie Bakker plotseling het zoontje van den heer v. K. den weg van links naar rechts overstak. De heer Gortzak had 2 keuzen: óf hij moest den jongen aanrijden, of hij zou het water van de Doggersvaart als oogenblikkelijk doel hebben te kiezen. Hij besloot zonder nadenken tot de tweede, Stuurde den berm in, sloeg over den kop en kwam daarna weer rechtstandig in het mid den van de vaart terecht. Beide inzittenden verloren hun tegenwoordigheid van geest niet, doch sloegen de ruitjes van de auto in. Met behulp van omstanders gelukte het toen al spoedig vader en zoon op den kant te krijgen. Het bleek, dat de heer Gortzak zich vrij ernstig aan de glasscherven bezeerd had, zoodat hij met bekwamen spoed naar dokter Swaters, in Julianadorp gebracht werd. Maarten Smit zorgde er voor, dat de auto een uur later weer vasten grond onder de voeten had. Kapelmeester L. H. Leistikow. Concert voor de Marineclub van hedenavond 5 u. tot 10 u. Programma: 1 Vertrek naar Zee, marsch Leistikow 2 Ouv. Solonelle Parés 3 La Housarde Valse Militaire Ganne 4 Adagio a.d. Neuen Welt Dvorak Symphonie arr. Leistikow 6 Fantaisie Der Fliegenden Hollander Wagner Pauze. 6 Rhapsodie Hongroise II 7 Stephen Forsters Melodies 5 Finale Wijzigingen voorbehouden. Liszt Guzman REPETITIE CANTATE „herfstgoud". Men verzoekt ons mede te deelen, dat de repetities voor de cantate „Herfstgoud" deze week zullen plaats hebben: Voor de heeren op heden Donderdag ten 9.15 uur, op de bovenzaal van het Militair Tehuis, Spoorstraat. Voor de dames: Vrijdag ten 8.15 uur in het gebouw van den R.-K. Volksbond aan de Molengracht. van 22 Juni 1938. ONDERTROUWD: J. Th. Raijmann en A. C. P. de Langen Wendels. BEVALLEN: M. Glim—Looij, d. E. C. G. HeijblokBurger, d. OVERLEDEN: Wed. A. van der Veen, geb. A. Krijgsman, 86 jaar. Door ambtenaren van den Vleeschkeurings- dienst Den Helder, werd in een boerderijtje aan den Rijksweg aldaar, in gebruik bij den veehouder-melkhandelaar A. v. d. V., een ge storven en reeds gedeeltelijk in stukken ver deeld nuchter kalf aangetroffen. Procesverbaal zal worden opgemaakt. kinderleed. Een bewoonster van de Middenstraat deed aan het Hoofdbureau van Politie aangifte, dat haar zoontje door een andere bewoonster van deze straat mishandeld was. De politie onder- Zoekt de affaire. paard op hol. Gisteravond half tien is het paard van den heer K dat op de Binnenhaven stond, onrus tig geworden en op hol geslagen. Het slaagde er zelfs in tot het einde van de Zuidstraat te komen en zou de drukke Keizerstraat in ge hold zijn als de heer Prent niet zooveel tegen woordigheid van geest had gehad om het beest tot stilstand te brengen en. aldus erger te voorkomen. oefeningen te vinden, waarbij deze goede vorming is gebaat. Oefeningen, die in hun eenvoud door ieder normaal ontwikkeld Ne derlander kunnen worden volbracht. Wij be tuigen met nadruk: leert ze kennen, test Uw lichaam aan de gestelde eischen, U zult er slechts voordeel envreugde bij vinden. In het volgend artikel hopen wij U iets naders te vertellen omtrent deze eischen. H. L. Voor het bezoek van het Engélsche Koningspaar aan Frankrijk worden koortsachtig de laatste toebereidselen gemaakt. Op dezen trein, waarin zij van Boulogne naar Parijs zullen reizen, worden de wapens van het Eng. koningshuis en de Fransche Republiek aangebracht. Langzaam aan voltrekt zich de geboorte van de Heldersche kermis. Heel langzaam, zooals we dat ieder jaar gewend zijn. Eerst de mare van de andere kermissen in den polder en nog verder naar het zuiden. De dolle dagen van maanden opge spaarde levenslust en lawijt. Het démasqué der landelijke ingetogenheid en vereenzelviging Gisteren kwam in Den Helder een trein aan. Hooge wagons, lage wagons, met daartusschen de eerste kermis-karren. Verheven op de dunne wielen, met gesloten vensters en door zon en regen uitgeteerde deurtjes. Een eenzame trein, die langzaam-rollend, bezit van deze stad nam. Straks gaan de requisiten de wagons verlaten. Oud en kaduuk waarschijnlijk, maar in hun geheel zullen ze hun deel bijdragen aan het komend festijn van de eerste week van Juli. In de bocht aan de Molengracht liggen de eerste schuitjes. Met ronde neuzen. Breede vaartuigjes, die liggen te dommelen aan den kaaimuur. Op het dek van grauwe planken liggen palen en kleeden. Daaronder weer andere requisiten van tenten en spellen en kramen, die straks een kortstondige kleur en fleur aan enkele stadsdeelen zullen geven. Op de kermis-scheepjes is het eenzaam. De luiken zijn gesloten, en de driehoeksgordijntjes beletten het licht er frank en vrij naar binnen te dringen. Voor een kier zit een groezelig kind te staren in het drabbige water. Bruine oogen volgen het schichtige spel van een stekel-echt paar dat de zomer in het water aan het uit vieren is. Een kano schiet voorbij. Rank en rood. Met een felle blauwe bies kronkelend van boord tot boord. De jongen er in ziet belangstellend op naar de kermisvloot, en fantaseert er bij. Er is meer dan de vloot en de trein. Daar is Casino waar 7 dagen lang in de avonduren een dolle pret zal heerschen. Daar is men reeds nu bezig met het aanhangen van schilden en borden, waarop geannonceerd worden de namen van prominente Nederl. kleinkunstenaars. In blauw en rood op witte achtergronden. In het woonwagenkamp zitten ze te vlechten en te haken en kleine voorwerpen te knutselen die straks rondgeleurd zullen worden. Kinde ren liggen te spelen aan den kanaalkant, vuil en gezond. Mannen en vrouwen loopen sloom door het wagenpark. Een mager paard zoekt in het groene gras z'n avondboterham. Dit alles is het zichtbare van de komende kermis. Het onzichtbare deel wordt gevormd door al diegenen, die nu aan het sparen zijn. Om straks een gevulde buidel te hebben voor het draaien, wentelen, en schudden in de malle molen van de ééne feestweek die wij per jaar nog bezitten. Voor de week van zoet-en-zuur, van pret en overmoed en van veel dwaasheid. Een week lang zal deze stad de zotskap op steken om daarna weer tot zichzelf te komen. Per 1 Sept. is benoemd aan de buiten gewone school voor lager onderwijs voor de bielen in Dordrecht, onze stadgenoot, de heer G. Landman. Het gestelde einddoel, de harmonische ont wikkeling van het lichaam, vereischt eenige toelichting. Harmonie, de veel begeerde eigenschap o.a. bij de schilderkunst en toonkunst. Het be grip harmonie, zooals dit in onze doelstelling voorkomt, is zeer eenvoudig op te vatten en wel: een natuurlijke opbouw van het lichaam, waarbij de normale gezonde verhoudingen tusschen de lichaamdeelen onderling, door een goede houding worden bewaard. De beste houding is die, waarbij de lichaamsdeelen als het ware evenwichtig bo ven elkaar zijn opgebouwd: een wervelkolom, die den romp en het hoofd hoog draagt. Bekijkt nu uw medeburgers eens. Ge ziet hier een hollen, daar een ronden rug; hier wandelt iemand met afstaande armen (be kend verschijnsel bij de krachtsport-beoefe naren), ginds gaat een manspersoon met een turnbochel. Overal ontdekt ge leelijke houdin gen, die uit bedrijfswerkzaamzaamheden zijn ontstaan, ziet ge afwijkingen, veroorzaakt door een zeer eenzijdige wijze van sport beoefening. Deze lichamelijke euvels vallen slechts met één wapen te bestrijden, met een doelmatige oefening van het lichaam, waarbij de spie ren meer harmonisch tot actie worden ge bracht. En juist deze harmonische spier- actie is noodig voor het succesvol volbrengen der H.L.O.-proeven. In aansluiting hierop kan gezegd worden, dat het zoeken naar een harmonische ont wikkeling van het lichaam, alleen gevonden kan worden door ieder lichaamdeel in staat te stellen zijn functie zoo ongedwongen en na tuurlijk mogelijk te doen uitoefenen. Slechts dan ontstaat de prikkel, die het lichaam er toe brengt in vorm en beweging schoon te zijn. In dien geest heeft men getracht de nationale schietwedstrijd van den b. v. l. Om het kampioenschap van 1938. Zaterdag a s. wordt op het Fort aan Bilt- straat te Utrecht een nationale schietwed strijd van den B.V.L. gehouden op de scherpe banen, afstand 100 m. Dit is een bijzonder schietgebeuren, daar alleen afgevaardigde uit gelezen schutters van alle Landstormkorpsen uit het geheele land aan dezen wedstrijd deel nemen. Het Landstormerkorps, dat het kampioen schap 1938 van den B.V.L. zal verwerven, ontvangt den grooten zilveren wisselbeker, die in 1931 door den toenmaligen comman dant van het veldleger, luitenant-generaal E. F. Insinger, ter gelegenheid van het 12(4- jarig bestaan van de Nationale Landstorm- Commissie, ter beschikking is gesteld. Deze beker is thans in het bezit van het Groningsche Verband. Bij beschikking van den minister van de fensie is de officier-vlieger der le kl. J. A. C. Broesder, dienende bij het vliegkamp ..De Kooij", den 27en Juli 1938 ter beschikking gesteld. vlootbezoek aan rotterdam. Hedenmiddag wordt in de Rotterdamsche haven verwacht Hr. Ms. „Gelderland". Vrij dag arriveert daar bovendien de mijnenlegger Hr. Ms. „Medusa". Beide oorlogsbodems zul len ligplaats nemen aan de Parkkade. Zij ver trekken Maandag weer naar zee. ZWARE BANDJIR. Het water staat 65 cm hoog. Ngandjoek, 22 Juni. Zondagmorgen teister de een zware bandjir Ngandjoek en de om geving, zoo meldt de N.R.Crt. Zware regen buien zijn gevallen. De bliksem is op ver schillende plaatsen ingeslagen. Op den weg naar Madioen staat 65 cm. water, waardoor het verkeer is gestremd. Woonerven, sawahs en tientallen bouws grond zijn overstroomd. Een dessahuis is ingestort, terwijl bruggen werden weggeslagen. Persoonlijke ongelukken zijn niet voorgekomen. Dit is reeds de vijfde maal, dat een hevige bandjir dit jaar in dit gebied optreedt. In het Groote Verband der Ryks- defensie. De Militaire-medewerker van „Het Nieuws van den Dag voor Ned-.Indië" geeft een inte ressante beschouwing, die wjj hieronder laten volgen: De controverse tusschen Marine en Leger, in het bizonder inzake de verdeeling en het gebruik van de luchtstrijdkrachten geeft het „Alg. Hbl." de volgende opmerking: Het is niet de eerste keer, dat de Marine en het Indische Leger het over principieele kwesties met elkaar oneens zijn. Een der oorzaken hiervan ligt naar onze meening o.a. in het feit, dat er wèl een afdeeling militaire zaken, doch niet een afdeeling m a r i n e-zaken bij het Departement van Koloniën is. Er behoort véél meer contact te zijn tusschen Marine en Koloniën dan thans het geval is en het zou b.v. een zeer verstandige maatregel zijn indien de chef van den Marinestaf tevens adviseur van den Minister van Koloniën was Wij zijn van meening, dat deze oplossing ernstige bezwaren met zich zou brengen. De taak van den chef-staf der Marine in Neder land is thans tweeledig. Hij is vertegenwoordiger der Koninklijke Marine en adviseur van een politiek minister, wien hij in tijden van bezuiniging met raad en daad terzijde zal moeten staan bjj het door voeren van maatregelen, welke h(j wellicht in zijn eerste functie grondig afkeurt. Het komt ons zeer verkeerd voor om nog een derde taak op de schouders van dezen officier te laden, door hem ook nog adviseur van den Minister van Koloniën te maken. Een andere nogal voor de hand liggende oplossing zou zijn, het detacheeren van een Marineman naar het Departement van Kolo niën te 's-Gravenhage. Ook deze oplossing moe ten wij echter bij voorbaat verwerpen. Men behoeft waarlijk geen adept te zijn in de Ne- derlandsche staatshuishouding, om te voor zien, dat deze marineman weldra een „tweede man" noodig zal hebben, en een paar klerken mitsgaders een archivaris, kortom, dat een klein departementje van Marine zou ontsprui ten binnen den Kolonialen tempel aan het Plein Hierdoor zouden ongetelde narigheden drei gen en bovendien... de kiem der splitsing van onze Staatsmarine ware gelegd! Marinemannen in Kamer en Volksraad zou den wellicht iets kunnen verbeteren, doch als principieele oplossing kan men ook dit niet beschouwen. Daartoe moet men iets geheel anders aandurven. Op het Departement van Koloniën is het K.N.I.L. een onderdeel, terwijl de defensie een hoofdtak is. Het is alsof men het Nederland- sche Leger zou onderbrengen bij Binnenland- sche Zaken. Vroeger, toen het K.N.I. leger hoofdzakelijk voor binnenlandsche doeleinden gebruikt werd, pacificatie etc., heeft dit nim mer aanleiding gegeven tot moeilijkheden, wil het K.N.I.L. echter een plaats innemen in de strategische defensie van het Rijk, dan kan het niet langer afdeeling van een departement van geheel ander karakter blijven. De aangewezen weg is, dat de belangen van het K.N.i.L. naast die van het Neder- landsche Leger en van de Marine worden ondergebraent in het Departement van Defensie. Hiertegen zal ongetwijfeld het bezwaar wor den ingebracht, dat vele zaken thans zooveel soepeler gaan. en dat in dat geval de afhan kelijkheid van een „politieken minister" zoo veel grooter zou zijn. Wel, de directe verbinding met Koloniën, heeft het K.N.I.L. in de laatste jaren toch waarlijk ook nie'; kunnen behoeden voor een jammerlijke afbraak. Waar toch zijn de tientallen batterijen luchtafweergeschut, zoo brood- en broodnoodig voor de defensie van onze steden en bovenal van Soera baja" Waar zijn de moderne kustbatterijen, waar de honderden mitraiheurs, het goed-getrainde personeel, .allemaal zulke levensvoorwaarden voor een goede defensie van onze kusten De knusse samenwerking met Koloniën heeft dit alles niet bewerkstelligd. Neen, de defensie van het Rijk moet op het Departement van Defensie behartigd worden. De Minister van Defensie met zijn adviseurs make uit wat het belang der defensie is. Dan behoeft niemand meer te vreezen. dat Marine, K.N.L. of K.N.I.L. in het gedrang komen. Wat de strijd in China ons, uit militair oogpunt leert. De strijd in China heeft verschillende kanten. Zij leert ons o.m. dat Japan zich zelf overschat heeft, of wat misschien hetzelfde is, China onderschat heeft, want rog steeds orstelt het tegen het verzet van de Chineezen, dat nog geenszins ge broken is, niettegenstaande China mili tair en technisch niet tegen Japan is op gewassen. China houdt stand en ook zelfs als Hankou straks door Japan genomen zal zijn, beteekent dat niet, dat de over winning door Japan behaald is. De Chinee- sche regeering zal voor dien tyd haar biezen oppakken en zich elders neerzetten in het onmetelijke Chineesche rijk. Het optimisme, waarmede men de Chinee sche filialen in Nanking en Peking heeft geopend, heeft allang voor beduchtheid plaats gemaakt, zoo schreef de N.R.C. dan ook dezer dagen in een beschouwing Toegewijde zet bazen blijken voorloopig nog onvindbaar. De eenmaal afgegeven verklaring, dat men nog slechts met de nieuwe regeering zal onder handelen, geraakt langzaam aan in het ver geetboek. Het gevaar voor China, dat het een Spanje zou worden, is vrijwel geheel verdwe nen. Maanden geleden reeds deed men in Japan, alsof de Chineesche regeering niet meer bestond. Nadat men het aan den lijve had ondervonden, is men daarvan nu teruggekomen. Eenmaal had men gehoopt aan de nieuwe, door Japan ingestelde „regeeringen" een vrede te kunnen dic- teeren, nu reeds beseft, dat er geen vrede kan zijn, indien die niet met Tsjang Kai- sjek is gesloten. Men had in Japan gehoopt, dat men in ieder geval na den val van Hankou de rekening van de overwinning zou kunnen presenteeren. Maar men voelt maar al te goed, dat China den wissel niet zal honoreeren. Hankou moest genomen worden om snel tot een gunstig vredesverdrag te kunnen komen. Noch het een, noch het ander schijnt bewaarheid te zullen worden. Hankou zal niet zoo snel vallen als men in Tokio gemeend heeft. Intusschen echter zijn ir alle teekenen, welke er op wijzen, dat Japan ook in Zuid- China den strijd aan wil binden en wie zou meenen, dat Japan aan dit alles wel genoeg zou hebben, komt bedrogen uit. Ook tegenover Rusland uit men dreigende klanken. Komt Moskou op het punt van het visscherij-geschil niet aan de Japansche verlangens tegemoet, dan zal Japan zelf het recht in handen nemen en zal de uitoefening van de visscherijrechten onder bescherming van de Japansche vloot ge schieden. Maar wat vooral van beteekenis is, is de strijd in China uit militair oogpunt. Wat de strijd ons geleerd heeft, is vooral het feit, dat het zwaartepunt ligt bij de vloot. Had China de beschikking gehad over een vloot, dan zou den op het oogenblik geen honderdduizenden Japansche strijders in China staan. Want wel hebben zij groote vorderingen gemaakt, maar het was China's onmacht te water, die de troepentransporten mogelijk maakte en de mogelijkheid van een snelle bezetting der havens schiep, waardoor levens aders werden ifgesneden. China's onmacht te water is ook oorzaak, dat Japan voor de Chineezen onbereikbaar is, dat de strijd een zijdig wordt gestreden en de lasten ongelijk zijn verdeeld. Na een jaar van strijd is de Japan sche marine behoudens dan enkele van haar hulpdiensten nog vrijwel ongeschonden, controleert en beheerscht zij met groot gemak de Chineesche wateren en staat zij gereed om de handelsscheepvaart te beschermen, waar zulks noodig mocht zijn. Het is het marine element geweest, dat China bij de organisatie van zijn verdediging heeft verwaarloosd. Het heeft zich sterk willen maken te land, zonder te beseffen, dat het lot van Azië ten opzichte van Japan op zee ligt. Voor deze fout moet China nu boeten. bioscopen: Tivoli-theater, Spoorstraat, half 8: „Zeeduivels" en „In den mist", Rialto, Spoorstraat half 8: „Een Offer uit Liefde" en „Rijk en geen geld. Witte-Bioscoop, Koningstraat, half 8: „De Tol der Millioenen" en „Arabische Machten". Tot 30 Juni: Westgracht 80: Tentoonstelling Historisch Genootschap „De Kop van Noord Holland". Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Barometerstand Den Helder 764.6 Temperatuur zeewater 17.1 Temperatuur lucht 1S.1 Wind: richting N.O., kracht 3 Licht op 9.54 u. Hoogste temp. lucht gisteren 19.0 Laagste temp. lucht gisteren 13.0 Hoogwater (heden) 15.15 u. Laagwater (heden) 21.45 u. Hoogwater (morgen) 4.2017.50 u. Laagwater (morgen) 10.050.05 u. ■H

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 5