Offensief der Chineezen in Sjansi Weer Britsche schepen vernietigd Onvatbaarmaking tegen mond- en klauwzeer? Examens middenstandsdiploma algemeene handelskennis meer i 'n ROOD RIJWIELACHTERLIföHT Botsing tusschen tram en auto Uit onze omgeving Excursie Vereen, tot Bevordering van het Vakonderwijs in Westfriesland Japansche versterkingen in al lerijl vertrokken. Swatau be dreigd. De eiededeeling van den Japan- schen woordvoerder te Sjanghai dat versterkingen naar Sjansi zijn ge zonden, sluit zich merkwaardig aan bij de Chineesche berichten, welke van een groot Chineesch oifensiei in de provincie Sjansi spreken. De Japansche militaire autoriteiten zijn van oordeel, dat dit Chineesche offensief een poging is, om de Japansche troepen, die mo menteel in Honan door de overstroomingen worden gedekt, in de flank aan te vallen. Groot aantal troepen voor Swa tau. Voor Swatau is een groot aantal Japan sche oorlogsschepen met troepentransporten samengetrokken. De bevolking vreest, dat Swatau bezet zal worden. De Japansche vlootcommandant in China zou bevel heb ben gegeven Swatau nog voor 't einde van deze maand in te nemen. Voortdurend vliegen Japansche verken nersvliegtuigen boven Swatau. Tot drie maal aan toe zijn bommen geworpen. Twee schepen gezonken. In volle zee gaf vliegtuigbestuur- dcr Britsch schip bevel naar Spaansche haven op le stoomen! Gistermorgen is het Britsche schip „Thorpeness" buiten Valencia gebombardeerd en tot zinken ge bracht. De kapitein van het schip, die na drie uur in het water te hebben rondgedreven, door het Grieksche schip „Sunion" werd opgepikt, deel de mede, dat een vliegtuig rond de „Thorpeness" had gecirkeld en het schip met mitrailleurs had bescho- ten, nadat het was gebombardeerd De kapitein deelde verder mede, toen hij te Valencia aan land werd gezet, dat bij een tweeden aanval de „Sunion" op twee plaatsen in brand is geraakt. De geheele bemanning van de „Thorpe ness" is veilig te Valencia aangekomen, op een Chinees na, die vermist wordt. Ook de „Sunion" is gezonken. Dit schip was vroeger Grieksch, doch is thans Britsch eigendom. Naar thans wordt gemeld is gisteravond het Britsche schip „Gloxina" gebombar deerd en tot zinken gebracht. Volgens een bericht uit Gibraltar aan het Spaansche persagentschap is het Britsche s.s. Stanwold in de straat van Gibral/ar aangevallen door 'n gewapende treiler der rechtschen, die verscheidene schoten loste zonder het schip te treffen. De „Stanwold" zette koers naar Gibraltar, welke haven zij veilig wist te bereiken. Naar vernomen wordt is gisternacht een watervliegtuig komen cirkelen boven het Britsche s.s. „African Tra der", dat zich in volle zee bevond. Draadloos werd den ge zagvoerder uit het vliegtuig bevel gegeven, zich naar Palma de Majorca te begeven. De „African Trader" seinde om hulp en de Britsche torpedobootjager „Imogcn" begaf zich ijlings naar de plaats van het schip om het in bescherming te nemen. De opmarsch der rechtschen. Gemeld wordt, dat het Castiliaansche le ger den „zak", die zich ten westen van Carrion afteekende, gesloten heeft De strijdkrachten van generaal Valino hebben Rivec Altes veroverd. Naar in het legerbericht van het recht- sche hoofdkwartier wordt medegedeeld, zijn de rechtsche troepen aan het front van Castellon het dorp Rivesales gepasseerd. Zij bereikten den Rio Sonella en bezetten het dorp Onda. Als de politie uw flets zonder achterlicht ziet ....óf: als 'n automobilist u niet mocht zien Dan kan u dat duur te staan komen, terwijl u voor 'n paar kwartjes klaar kunt zijn I I Maar let op 't „RIJKSKEUR"! DAASTOt BENT U VEKfLICHIII Duitsehe geleerden zouden ge slaagd zijn. Het „Berliner Tageblatt" publiceert de opzienbarende mcdedeeling dat de Duitsche wetenschap erin is geslaagd runderen, var kens, schapen en geiten voor gcruimen tijd te immunisoeren tegen mond- en klauwzeer zegt het Hsb. In het officieele proefstation op het eiland Riems nabij Greifswalde hebben prof. dr. Waldmann en dr. Koebe, een methode van actieve immunisatie gevonden, welke de die ren ten hoogste drie maanden en waar schijnlijk nog langer tegen de ziekte im muun maken. De rijkskanselier van Binnenland- sche zaken heeft daarop terstond bevolen ongeveer 50.000 runderen en een |)aar duizend schapen met het nieuwe serum te doen inenten door beambten van den Veterinairen Dienst. Hierbij zouden uitstekende resultaten zijn geboekt. De noodige bedrijven voor het fabriceeren van het entserum zullen weldra worden ojjgc richt. Van andere zijde vernemen wij nog dat de proeven met de 50.000 runderen reeds tusschen 8 Maart en 9 April in het district Breslau zijn genomen. Voor uitbreiding van het proefstation op het eiland Riems is een bedrag van 2.5 millioen mark ter be schikking gesteld door de bevoegde auto riteiten. Omstreeks kwart voor vijf zijn gistermid dag te Amsterdam een motorwagen van lijn 23 en een met zand geladen vrachtauto met elkaar in botsing gekomen. De aanrijding was zoo hevig, dat het voorbalcon van den motorwagen geheel werd ingedrukt. De bestuurder liep ver schillende verwondingen op en is per zie kenauto naar zijn woning vervoerd. De chauffeur van de vrachtauto kwam met don schrik vrij. Zijn wagen werd zwaar gehavend. De politie heeft na het ongeluk kunnen vaststellen, dat de remmen van de vracht auto niet deugdelijk waren. DE GEVOLGEN VAN EEN WESPEN- STEEK. De zeven en dertigjarige Harold Towers uit Lincoln, heeft een vreemd avontuur be leefd. Hij reed met z'n auto op een der bui tenwegen, toen een wesp hem op het oog stak. De man verloor daardoor de macht over z'n stuur; de auto kwam in den berm van den weg terecht en sloeg over den kop. De bestuurder brak een arm en kreeg inwen dige kneuzingen, lezen wij in de Daily Ex press. Hij werd naar een ziekenhuis overge bracht. De „Karimata" aan het werk boven het wrak van de „Lutine". Wat door de emmers is opgebaggerd, komt door de stortgoot, waar alles nauwkeurig geïnspecteerd wordt, alvo rens het weer wegvloeit. Bij de te Alkmaar gehouden examens voor het middenstandsdiploma algemeene han delskennis slaagden o.m.: S. Dekkers, C. Komen, J. J. Smit, J. Ste kelbos en R. Venema, allen te Heerluigo- waard; Klaas Kool te Broek op Langendijk; L. Kramer, C. J. J. Leibrand; F. B. Mooij, C. G. Mulder, G. N Paans, J W Rietveld, W J. Smit, A. H. Smit, en \V. H. C. Steffens, allen te Den Helder; G. Kroeze en A. van Oers te Slootdorp; G. Kroon, Jan Riemstra, F. Schaafsma en Jan Schoon, alle te Mid denmeet'; P. J. Kuilboer, J. M. Magielsen cn A. F. Putker, allen te Oudkarspel; B. Kuipers, C. G. Moerkkerk-Rus, F. A. Nijpels, Dirk Overeem, W. Postcma, W. E. Pijning, Jac. Sterk, Corn. Tromp, Th. Twint, C. .1. Vlaar, H. F. Vleugelen, T. J. de Vries, allen te Alkmaar; A Ploeger en C. Schouten te Schagen; Jan Prins en P. Visser te Bergen; Klaas van 't Riet, Wieringerwerf; Theo Smit, 't Zand; L. J. Swan, Hoogwoud. JULIANADORP. Ben gasbom aangespoeld. Op het strand bij paal 7 is gisteren een soort bom of mijn aangespoeld en door kinderen van P. J. v. M. naar huis gebracht, alwaar zij het voorwerp met hamer en nijp tang bewerkten. Gelukkig werd hun op het gevaarlijke van hun spel gewezen en lieten zij het ding met rust. De heer Vroom, met de vondst in kennis gesteld, waarschuwde op zijn beurt het vliegkamp „De Kooij" om de bom onschadelijk te maken. De Coöp. Dorschvereeniging gaat met den tijd mee! De coop. Dorschver. „De Vooruitgang" al hier, bedrijfsleider de heer K. Bregman, gaat in alle opzichten met den tijd mee, nu ook aan het dorschen van diverse zaden en gra nen meerdere en grootere eischen gesteld worden. Deze vereen, heeft thans van de International Harvester Comp. te Rotterdam twee 55 P.K. 6 cyl. Deering tractoren aan geschaft. Deze machines die een eigen ge wicht hebben van 3000 Kg. en bij welke de luchtreiniging door de olie inplaats van door het water loopt, zijn rondom gemon teerd met zware luchtbanden. Ter comple teering werd ook nog een nieuwe „Bonga" dorschmachine aangeschaft. Zoo is het met dit stel machines mogelijk 300 H.L. tarwe per dag in den zak af te leveren, terwijl het stroo in ijzerdraad gepakt wordt. Door ele vators wordt het kaf en kortstroo tot 40 m. weggeblazen, terwijl het insteken met een moderne zelfvoeder gebeuz't. Het zal wel de moeite waard zijn een dergelijk stel machi nes aan den arbeid te zien. De schoolfeesten gevierd. De JaarlijkSche schoolfeesten zijn achter den rug en zij zijn dank zij het gunstige weer in een opgewekte stemming ver- loopen. De oudste leerlingen zijn Vrijdag jl. naar het Oranjewoud, Gaasterland, Afsluit dijk enz. geweest, terwijl de jongere klas sen Dinsdag j.1. naar Alkmaar, Schoorl en Bergen geweest zijn. Waren de eersten des avonds om elf uur thuis de laatsten arri veerden om half acht. Allen waren echtei opgetogen over hetgeen zij gezien hadden en dat is toch het voornaamste van deze reisjes. ANNA PAULOW'NA Schoolfeest. Het schoolfeest van fle kinderen der open bare en r.k. scholen is, zooals we kortgele den reeds aankondigden, dit jaar op twee dagen gehouden. Dinsdag ging een groep van bijna 400 naar Schoorl, Castricum aan Zee en Alkmaar; Woensdag de kleinsten naar Huisduinen, de oudsten naar Amster dam. Het fraaie zomerweer hielp prachtig mee om alle tochtjes naar wcnsch te doen sla gen, en, als altijd, waren de kinderen dan ook weer opgetogen over het hun bereide feest. Herhalingsoefeningen. Voor herhalingsoefeningen zijn opgeroe pen: H. Robben en C. van Regenmortel te gen 15 Scpt., bij 't Reg. Motor Art. te 01- debroek; J. Blaauboer, J. C. Baken, T. Hoogscliagen, P. C. Looijesteijn, N. P. Va der, H. J. Veul, A. C. van Wilsem, allen 15 Scpt. bij 21 Reg. Inf. Amersfoort; W. A. Hoep, 3 Oct., 21 Reg. Inf., Amersfoort; W. Jansen, J. A. de Vries, J. A. van Kam pen. C. Blaauboer, J. N. Komen, P. A. van der Burg, J. Meilink, W. Bruin, K. Witte, J. van der Kruk, allen 10 Oct. 21e Reg. Inf., Amersfoort; A. A. van der Werff, 10 Oct., 14e Reg. Inf., Bergen op Zoom; R. Kramer, 7 Juli bij Reg. Kust-art. te Den Helder; P. Kooij, 10 Oct., 9e Reg. Inf., As sen; J. E. Koopman, 10 Oct., Reg. Jaeers, Waalsdorp; C. Doorn, 7 Nov. Pont. en Tor- pedisten, Dordrecht. BREEZAND. Feestje bewaarschool. Het is gewoonte geworden, dat de kinde ren van de bewaarschool ook een feestje hebben, als de leerlingen van de groote school hun uitstapjes maken. Woensdag was ook voor hen een feestje georganiseerd waarmee ze niet minder in hun schik wa ren, dan hun grootere broers of zusters, die hun schoolreis maakten. "W1ERTNGEN MIDDENSTANDSDIPLOMA. Dinsdag j.1. hebben weer 8 cursisten van den Middenstandscursus alhier deelgenomen aan het verlicht examen voor het diploma Handelskennis. Van deze 8 werd 1 candi- daat afgewezen. Propagandavergadering. Op de feestelijke herdenking van het 20- jarig bestaan der Beurtschippersverecn. „Het Noorden" werd door den voorzitter mededeeling, gedaan van de stichting van een Federatie voor Beroepsvervoer benoor den het IJ. De bestaande Federatie oorspronkelijk alleen omvattend het vervoer te water is door wijziging der statuten omgezet en dienstbaar gemaakt aan alle beroepsver voer, en reeds hebben de Vereeniging van Vrachtlieden „Recht en Plicht" te Heiloo, de Vrachtliedenvereeniging „Gemeenschap pelijk Belang" te Hoorn en de Beurtschip- persvereeniging „Het Noorden", zich als lid opgegeven. Met andere organisaties is men nog in onderhandeling. Het bestuur is thans samengesteld als volgt; N. Kaan Pz., Hippolytushoef, voor zitter; N. Schuurman, Alkmaar, vice-voor- zitter; L. H, van Romunde, Alkmaar, Wil- demanstr. 13, secretaris; Joh. J. Kroon, Heiloo, penningmeester en C. Jongkind, de Rijp, G. May, Grootebroek, J. v. d. Molen, Heiloo, leden. Zaterdag 25 Juni a.s. wordt te Hippoly tushoef een propagandavergadering gehou den, waar ieder die belang stelt in het wer ken der Federatie en het beroepsvervoer, van harte welkom is, „Zonnestraal"-dag. Zaterdag a.S. zal alhier de bekende jaar- lijksche „Zonnestraal"-collecte worden ge houden. De opbrengst dezer collecte strekt, om de verpleging van t.b.c.-patiënten op „Zonnestraal" te financieren. Bekend mag worden geacht, dat in het Sanatorium „Zonnestraal" patiënten van alle gezindten en uit geheel ons land verpleging vinden; vooral de arbeidstherapie, daar toegepast in uitstekend geoutilleerde werkplaatsen, en de voortgezette behandeling van z.g. Na zorg-patiënten, brengt verrassend gunstige resultaten. Het Comité voor de collecte vertrouwt dain ook dat ieder zich voor dit mooie doel of fervaardig zal willen toonen en de collec tanten hun onbaatzuchtig werk bekroond mogen zien met een rijke obgst voor het prachtige doel. Wie zich opgewekt mocht gevoelen mee te helpen met collecteeren, wordt vriende lijk verzocht zich aan te melden bij het secretariaat van het Comité, dat gevestigd is bij Mevr. de HaanBosker. OOSTERLAND. Schoolreisjes O.L.S. De tijd van de schoolreisjes is weer daar. De oudste leerlingen van de O.L.S. te Oos- terland aanvaarden Vrijdag a.s. de reis naar Amsterdam, waarbij o.a. op het pro gramma slaat: bezoek aan Artis en Aqua rium, rondvaart. Schiphol. De lagere klassen gaan Vrijdag 1 Juli naar Egmond, aan Zee, Bergen en Callantsoog. Op mooi weer wordt gerekend 1 Hoe lang moet dat noq duren? De restauratie van de Oosterlan- dertoren wordt tot een lijdens weg! Het lijkt wat op 'n alarmkreet. En het geldt toch slechts een ouden steenen toren De Oosterlandertoren wordt gerestaureerd. De houten stellage, opgetrokken rondom de spits, vertelt het den omwonenden reeds ongeveer een half jaar lang. Brokken steen en puin zijn vanuit de hoogte neer gedaald op het kerkhof. Daarna kwam er rust! Maandenlang rust! Totdat op een dag vrachtauto's verschenen, de een na de ander, volgeladen met steenen voor de nieuwe spits. Een hooge muur verrees aan de voet van den toren. Toen full-speed aan het werk? Even geduld. Eerst rust, wekenlang rust! Tot er verleden week plotseling een paar 1 menschen in de hoogte zichtbaar waren,' die de spits begonnen af te breken. Twee dagen lang. Het geraamte, zoo lang ver borgen, liet zich zien. Zou er nu eindelijk gang in 't werk komen? Mis. De rust op en rond den toren is weer gekeerd. Inderdaad, lezer, het verhaal wordt eentonig. De restauratie van onzen ouden toren wordt ozo langzamerhand tot een lijdensgeschiedenis. Vragen worden ge, stcld, als b.v. deze. waarom stelde het Ge meentebestuur geen opleveringstermijn vast? Wat te zeggen van den aannemer, die een werk aanneemt, dat hij blijkbaar heel moei lijk kan uitvoeren, om welke reden dan ook? We zien hoe het kerkhof geworden is tot een opslagplaats van puin, steenen, planken enz. Ligt hier geen taak voor de verant, woordelijke instanties? POLITIE. Verloren: een blauwe jongens gargarding regenjas. Inl. gem.-bode. Vereeniging tot Bevordering va® het Vakonderwijs in Westfries, land. De excursie der vereeniging tot bevorde» ring van het vakonderwijs in Westfriesland, gehouden op Dinsdag j.1., kan in alle opzich ten als geslaagd worden beschouwd. 184 personen uit het gebied, waarover de vereeniging zich uitstrekt, namen aan de excursie deel. 's Morgens reeds om 5 uur en 5.30 vertrok ken de eerste bussen uit de verst afgelegen! dorpen om de diverse deelnemers te 7 uur aan de plaats van samenkomst, de overdek te bad- en zweminrichting te Alkmaar, te vereenigen. Om half acht werd met 7 bussen over Am sterdam en Schiphol naar Delft gereden, Door den leider van de excursie, den heer D. Saai, te Alkmaar, werd voorgesteld, te Heemstede een half uur te pauzecren, welk voorstel bij de deelnemers in goede aarde viel, zoodat de tocht een half uur onderbro» ken werd. Om ongeveer elf uur werd Delft bereikt, waar de Nieuwe Kerk werd bezichtigd en de reeds voltooide en nog in gang zijnde restau ratie, waarvan de kosten thans reeds meer dan een millioen hebben bedragen, aller be wondering verwierf. Ook werd het Mausoleum der Oranjes be wonderd. Hierna werd naar Rotterdam verder gere den, waar om ongeveer één uur de tocht door de havens aanving. Ook de Nieuw Amster dam bleek aan de Wilhelminakade ligplaats te hebben. Na gebruik van de warme lunch in re staurant „den Ouden", welke een verrassing bleek, daar algemeen op een koude lunch gerekend was, werd om ruim 4.15 afgereden, om over Gouda en Bodegraven Woerden te bereiken, waar de dakpannenfabriek werd bezichtigd. Van alle bewerkingen werd on der deskundige leiding kennis genomen. Ondanks de vergevorderde mechanisatie bleken nog altijd enkele bewerkingen ge heel met de hand te geschieden, als b.v. vorming der geveldakpanncn cn der lei pannen. De excursisten kregen een indruk, hoe van de verschillende aardsoorten, tenslotte het afgewerkte product groeide. Om ongeveer half zeven werd vertrokken over Utrecht, met en half uur pauze aan den Ouden Rijn tusschen Harmeien en Breukelen. Amsterdam werd ongeveer half negen be reikt, wat tevens het begin was van de ont binding der excursie. Een woord van dank aan den leider, der excursie voor den keurigen opzet, die zoo in alle opzichten geslaagd is, is hier zeer zeker op zijn plaats. SCHAGEN, 23 Juni. 40 vette koeien f 200260, 6 kalfkoeien 210300, 05 nuchtere kalveren f 815. 110 magere schapen f 14—18, 50 idem vette f 1823.50, 97 lammeren f S—11, bokken en geiten f 1.5010, 12 vette varkens per Kg» 4840 ct., 03 biggen f 1521, konijnen 0.25 1, kippen 50—90 ct. NOORDSCHA9RWOUDE, 23 Juni. Aanvoer: 58200 Kga aardappelen: Scïioï- srhe muizen 8.30—9.60, bonken 8.60, kriel 2.90—6, drielingen 6.10—8.10. BROEK OP LANGENDIJK, 23 Juni. 140.000 Kg. aardappelen: Schotsche muizen f 8.30—9.90, kriel f 4.40—7.20, driel. f 6.80— 8-00, 21000 Kg. tomaten A f 20.80—23.20, B f 21.20—21.30, C f 22.10, CC f 18.10. De veiling duurt voort. 'ALKMAAR, 22 Juni. Aardappelen f 0.909.70, aardbeien 4583, andijvie 0.S03.40, asperges 1231, bloem kool I 57.50, idem II 24, doperwten 6.50 —8.50, druiven 30-35, kropsla 0.50-2-60, komkommers 2.50—2.00, peterselie 1—, per* ziken 2—8, postelein 0.100.22, peulen 8.50 -ril.50, rabarber 57, raapstelen 0.50, ra" 'lijs 2.90, selderie 0.70—1.50, spinazie 0.1O— O70, snijboonen 15—19, dubbele spercie- booncn 2224, tuinboonen 3.504.50, to maten 6.509, uien 2.G0, wortelen 4—0. AMSTERDAM, 22 Juni. "Veemarkt. 242 vette kalveren: 'le kw» 60—66 ct., 2e kw. 50—58 ct., 3e kw. 40—48 ct. per Kg. levend gewicht; 79 nuchtere kalveren f 6.50—11 per stuk, 99 varkens: vleeschvarkens, wegende van 90-110 Kg» W ct», enkele hoogcr, zware varkens 57 ct., vette varkens 5556 ct., per Kg. siachtgewicht Marktoverzicht: Vette kalve ren, gewone aanvoer, handel vlot, prijzen 'ast. Nuchtere kalveren: matige aanvoer, prijzen vast. Varkens: korte aanvoer, han del kalm, nauwelijks prijshoudend.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 8