voor Chamberlain Arbeidsdienstplicht voor alle Duitsche onderdanen DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Wat een bof Rusfelooze veldslag tegen Lutine-kogels Schmeling ernstig geblesseerd voor Zand voort! Minder overwerk! Franco kan de Italiaansche soldaten missen! Militair vliegtuig neergestort SA lieden aangevallen door Wienerinnen V R IJ D A G Geert enkele andere mogendheid zou zoo iets dulden Tekort aan arbeidskrachten Dit nummer bevat 8 pagina's EERBERICHT DB BILT SEINT: In Zuid'Afrika zijn joden ook menschen B-a$:-ien HE LDERSCHE COURANT Uitgave der Uitg.-MiJ. Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder 24 JUNI 1938 66e JAARG. No. 8342 fittere pillen „Chamberlain helpt Franco de Britsche zee lieden vermoorden". In een veelbewogen zitting van het Lagerhuis is een waar trommelvuur van vragen op den eersten minister Chamberlain gericht. Er heerschte groote opwinding naar aanleiding van de nieuwe aanvallen op Britsche schepen. Fel is geageerd tegen Cham- berlain's politiek. De lijdzaamheid van Engeland, zeide bijvoorbeeld de conservatief Duncan, is een aanmoediging voor de schenders van het recht. Attlee vroeg: „Is het niet duidelijk, dat de nieuwe gewelddaden tegen onze schepen het onmiddellijke resultaat zijn van uw jongste rede, die als het ware een uitnoodiging was, om Britsche schepen te bombardeeren'?" Chamberlain antwoordde slechts dat de regeeringspolitiek in het Huis reeds eerder was uiteengezet. HET VERLOOP DER ZITTING. Attlee opende de debatten. Het is geen ge heim, zeide hij, dat alle aanvallen op vreed zame Britsche handelsschepen van de Ba learen komen. Engesche oorlogsschepen en .vliegmachines zouden het gemakkelijk kun nen verhinderen, echter de houding der regeering was, dat niets gedaan moest worden om Fran co tegen te gaan den oorlog te win nen. Dit beteekent, dat niet-inmen- ging aan een zijde belangrijker is dan de levens van Britsche zeelie den. Hij vroeg of Groot-Brittannië niet in staat is zijn onderdanen te beschermen wegens de dreiging van andere mogendheden. Spreker be twijfelde dat. Hij gelooft niet. dat het onmogelijk is op te treden. Wanneer wij voortgaan, aldus Attlee, te be rusten in deze aanvallen op Britsche schepen, zou spreker niet weten, waar het naar toe gaat. Hij voegde hieraan toe: ieder van ons wil alles doen, wat hij kan, om alles, wat op een oorlog lijkt of wat tot een oorlog zou kunnen leiden, tegen te gaan. De eerste minister moet duidelijker zijn wil hij het Huis doen gelooven, dat wij de levens van Britsche zee lieden niet kunnen beschermen. In zijn antwoord wees Chamberlain ei op, dat het gaat om vrede of oorlog. Alen nao niet alleen kijken naar de omstandighe<de van het oogenblik, doch ook denken aan de mogelijke consequentie van eenige ac"e, welke wij mochten ondernemen voor het ie ven en het geluk van onze Undgcnooten Van het begin van het Spaansche conthd af, heeft de oppositie een zeer hardnekkig en somtijds verbitterd verzet gebode de gelieele politiek der niet inmenging Een interruptie en een incident. Onder luide toejuichingen der la- bourafgevaardigden stond Attlee op en zeide, dat de eerste minister vo - komen abuis was en dat de politie der niet-inmenglng door de labour beweging werd aanvaard totdat ge bleken was, dat zij volkomen een zijdig was. Toen Chamberlain opstond om zijn rede te vervolgen, riep 'n jonge man van een der gaanderijen: „Chamberlain moedigt Franco aan Britsche zeelieden te vermoorden Tegelijkertijd riepen twee andere mannen ongeveer hetzelfde. Zij werden direct verwijder Voortgaande verkïaarde Gh 1 Britsche derom met nadruk dat st Kroot. politiek er naar gestreefd vrede te ste der Britsche belangen, e(jers ge behouden en wees hij erop,dai i >- zj. noegzaam gewaarschuwd zj oordenstrijd eigen risico varen. M ec' ren even- met Attlee en Lloyd George. jkc naar tueele blokkade van Majoica, De standvastigheid der regeering ten opzichte van Tsjecho-Slowa- kije deed de vrede bewaren, maar voor haar zwakheid ten opzichte van Spanje, betaalt zij een ver schrikkelijke prijs. de meening der opposanten, een einde aan den oorlog kon maken, besloot Chamber lain: „Wij gaan geen wijziging brengen in onze politiek ten aanzien van Spanje. Wij zijn voornemens de nietinmengingspolitiek te voeren, die op het oogenblik een betere kans schijnt te bieden tot een succes te worden dan wellicht op eenig ander voorafgaand oogenblik in haar geschiedenis. Wij zijn niet voornemens een wijziging te brengen in de termen onzer waarschuwing aan Brit sche schepen." Zeëschuimerij en anders niets is het, zeide de liberaal Sin clair. „Wij moesten, aldus spr., als represail le een rechtsch oorlogsschip tot zinken bren gen, voor iederen aanval, dien Franco on derneemt". Sinclair voegde hieraan toe. dat de standvastigheid ten opzichte van Tsje- cho Slowakije den vrede heeft gered, maar dat Groot Brittanje een verschrikkelijker prijs zou kunnen moeten betalen voor de zwakte der regeering ten aanzien van de Spaansche kwestie. Churchill zeide: „Ik verklaar met pijnlij ke gevoelens, dat ik geloof, dat het waar is, dat geen andere groote vlootmogendheid een dergelijke behandeling zou dulden. Japan, Italië en de Ver. Staten zouden zich niet on derwerpen aan deze behandeling, die maand na maand voortduurt. Tenslotte zeide de onderstaatssecretaris Butler, dat de regeering voornemens is, voort te gaan met de bestudeering van het denkbeeld van veiligheidszq^es, en vrijha vens. Wij zijn, aldus Butler, thans in be spreking met de autoriteiten te Burgos ten aanzien der vrijhavens en wij gaan voort, met de autoriteiten te Barcelona dringend de kwestie van veiligheidszones in een ha ven als Barcelona te bestudeeren. De Labour-motie tot verdagine, waarover gedebatteerd werd, werd met 275 tegen 141 stemmen verworpen. Gemeente-ambtenaar pleegt frau de. F 30.000 schade, maar sinds Mei is de gemeente ver zekerd! Voor duizenden guldens is de gemeente Zandvoort benadeeld. Op vermoeden van verduistering is, gisteren gearresteerd de heer K. v. d. M„ adjunct-directeur van ge meentewerken, aldaar. Tijdens het verlof van den heer v. d. M. waren de onregel matigheden ontdekt. Er zou een bedrag van minstens f30.000 mee gemoeid zijn. Aan den rol geweest. Eenige dagen geleden had hij aan zijn directeur enkele dagen verlog gevraagd, ten einde naar hij zeide een congres te bezoeken. Achteraf is gebleken, dat de man zich naar Antwerpen heeft begeven en daar veel is uitgegaan. De verduisteringen zijn in de laatste twee jaren gepleegd, v. d. M. liet betaalde pos ten voor water en gas openstaan en stak het opgehaalde geld in zijn eigen zak. Bij zijn arrestatie vond de politie op den man nog slechts 750 francs. Voor zijn ver trek heeft hij een pakje, inhoudende 10.000 gulden aan een adres te Zandvoort afge geven, met het verzoek dit voor hem te bewaren. Het pakje bleek na de arrestatie nog in het bezit te zijn van den persoon, aan wien het ter bewaring was gegeven. Deze wist niet wat het pakje bevatte. De boekhouder-kassier heeft een volledige be kentenis afgelegd. Aangezien de gemeente Zandvoort sedert Mei j.1. tegen fraude ver zekerd is, zal zij van het gebeurde geen nadeel ondervinden. Terschelling heeft het goud al heet. De Karimata is onder zeer gunstige weers omstandigheden gistermorgen het derde et maal van maximale werkzaamheden inge gaan en alles wijst erop, zegt de N.R.Crt. dat het bedrijf rustig den vierden dag zal halen. De Karimata voert een klei ne twintig meter onder water een rusteloo- zen veldslag tegen de kanonskogels van de Lutine, die 140 jaar geleden op den bodem van de zee terecht zijn gekomen. De loopen- de band van baggeremmers woelt meedoo- genloos in die ondergrondsche roest- en ko- gelhoop en brengt nu en dan weer iets bo ven. Vandaag zijn er een goede twintig ka nonskogels door de zeeftrommel gehossebost en op het droge gebracht. De koperen pla ten met het Warrmerk schijnen daar bene den ook nog niet utigeput te zijn; wederom zijn een paar maal stukken koper naar bo ven gebracht, zoodat de vangst voor van daag waarlijk niet slecht kan heeten. Ten slotte heeft men nog enkele stukken wrak hout met koperbeslag naar boven weten te brengen. Voor zoover wij weten heeft het Karimata- bedrijf met geen enkelen tegenslag te kam pen gehad, behoudens dan dat de machtige baggeremmers een kabeltros om zoo te zeg gen hadden stukgebeten. De ingenieurs tel len dergelijke accidenten nauwelijks; waar gehakt wordt vliegen immers spaanders. Wij vernamen dat de zelf registreer en de spanningmeters op. de Karimata geen enke le afwijking hebben vertoond. De molen werkte heden op een diepte van 17 h 18 me ter en schuift langzaam over het talud van het wrak heen en weer, overigens voor den leek volkomen onmerkbaar. Achter den mo len wordt de hoop uitgebaggerd zand voort durend hooger, zoodat zij soms bij eb- val valt waar te nemen. Gisteren is bo ven op den molen een kompas gemonteerd, waarbij de directeur van de Zeevaartschool op Terschelling assistentie heeft verleend. De booten van den vasten wal brengen steeds nieuwe gasten naar het eiland. De maand Juni is voor West al goed: de mees te pensions zijn geheel of gedeeltelijk bezet en stellig heeft de eilander gelijk die de op merking langs zijn neus liet gaan: Terschel ling heeft het goud nu al beet. Velen ver dienen een aardige duit aan dit wereldbe- drijf en pensionhouders met name* prijzen het feit, dat de gouddelverij samenvalt met het badseizoen. De Karimata is de prachtigste attractie die men voor Terschel ling bedenken kan. De reederij Doeksen zal van 1 Juli af dagelijks excursies met het stoomschip Prinses Juliana naar de Kari mata organiseeren; ongetwijfeld zal van die gelegenheid, gezien de groote belangstelling voor het werfc, gebruik worden gemaakt. De Karimata beheerseht de dagelijksche ge sprekken; er komt geen brief op 't eiland aan of de naam Karimata staat er in ver meld. In Hotel Nap rinkelt altijd weer een telefoon. Soms zelfs is er een naïeveling aan den vasten wal, die door de telefoon informeert of vandaag ook goud gevonden is... Terschelling is een tweede Soestdijk ge worden. Een klein legertje menschen van de internationale pers, hftudt hier de wacht hij het ja bij wat eigenlijk?, en van elke tarbot die men hier nuttigt wordt veronder steld, dat 't beest bij de nadering van den majestueusen Karimata zich- doodelijk-ver- schrikt in de netten van den Scheilinger visseher heeft gestort. Het Karimatabëdrijf is doodernstig, maar daaromheen springen de duiveltjes van humor en ironie en men vermaakt er zich int verveling gaarne me de met de humor en met de tarbot... Nog kunnen wij melden, dat gisteren een gezelschap van de Billitonmaatschappij op Terc"',-riling is aangekomen en direct de reis naar de Karimata heeft gemaakt. Het middagmaal werd aan boord van de tin baggermolen genuttigd. c Ttegeering zal de vergunningen nog schaarscher verleenen. De regeeringspersdienst deelt mede: In verband met het belang, dat in de hui dige tijdsomstandigheden gelegen is in een verdeeling van beschikbare hoeveelheid werk over een zoo groot mogelijk aantal arbeiders, treedt de wenschelijkheid naar voren, bij het verleenen van vergunningen tot afwijking van den wettelijk toegestanen arbeidsduur naar nog grootere beperking te streven dan tot dusverre reeds het geval is. Uit den aard der zaak zullen zich steeds gevallen voor blijven doen, waarbij overwerk niet te vermijden is. doch het moet niet onmogelijk worden geaht, den omvang van 't jaarlijks verrichte overwerk tot klei ner proporties terug te brengen, zulks niet alleen voor zooveel betreft vergunningen van individueelen aard, doch ook wat aangaat de collectieve en de seizoenvergunnin gen (bv. voor het kleedingbedrijf.) Ten einde het ontstaan van moeilijkheden zooveel mogelijk te voorkomen, moet het raadzaam worden geacht, dat allen, die van liet instituut der overwerkvergunningen ge bruik maken, trachten door het toepassen van andere middelen, als het tijdig ter op leiding in dienst nemen van meer perso neel, 't bedingen van ruimer leveringstijden e.d„ de noodzakelijkheid van werktijdver ruiming te beperken. Zal Mussolini ze terugroepen om de in werking treding van het Britsch-Italiaansche verdrag te bevorderen? De Romeinsche correspondent van de „News Chronicle" schrijft, dat Mussolini na bestudeering van het rapport van Gra- ziani over den militairen toestand in Spanje tot de slotsom zou zijn gekomen, dat hij on middellijk 10.000 man uit Spanje zou kun nen terugtrekken, zonder Franco ernstig te schaden. Uit 't rapport van Graziana zou blijken, dat de Italianen, die een belangrijke rol hebbqn gespeeld, in Maart jl. thans geen beslissend element meer vormen. Franco be schikt over wel opgeleide mannen, die de plaats van de Italianen zouden kunnen in nemen. Hierdoor zou Mussolini in staat zijn een gebaar te maken, waardoor Chamberlain het Britsch-Italiaansch verdrag in werking kan doen treden. Frontnieuws. In het communiqué van het rechtsche hoofdkwartier wordt o.m. gezegd, dat aan het front van Teruel, ten zuiden van den weg van Teruel naar Sagunto het belang rijke massief van Muela met al zijn heuvels werd bezet. In het door radio-Norte uitgezonden le- gerbericht van het ministerie van lands verdediging wordt o.a. medegedeeld, dat de linkschen in het gebied van Onda, waar de opstandelingen hun linies eenigszins had den kunnen verbeteren, de krachtige aan vallen van den vijand alle hebben afge slagen. Het Fransche leger betreurt ze ven dooden. Bij Tours (Fr.) is gisteren een militair vliegtuig verongelukt. Hierbij zijn om het leven gekomen zeven personen, vijf officie ren van den generalen staf en twee onder officieren. Het ongeluk geschiedde op ongeveer der tig kilometer benoorden Tours. Het vlieg tuig kwam van Villa Coublay en keerde naar zijn basis terug na te Tours brandstof te hebben ingenomen. Tot nu toe werd het stoffelijk overschot van vier inzittenden ge borgen. De overblijfselen van het vliegtuig zijn verkoold, aan de lijken zaten nog de half ontplooide valschermen. Men veron derstelt dat deze niet meer te gebruiken waren tengevolge van de geringe hoogte. De oorzaak van het ongeluk is nog niet be kend, doch volgens de mededeelingen van enkele boeren zou het toestel in de lucht ontploft zijn. Werken van Staatspolitieke be- teekenis moeten voortgang heb ben. De Duitsche minister president, generaal veldmaarschalk Göring heeft als lasthebber van Hitier voor het vierjarenplan een verordening uitgevaardigd, welke op 1 Juli van kracht wordt, teneinde de noodigè arbeidskrachten voor werken, die om staatspolitieke redenen dringend zijn, te verzekeren. Hiermede worden de wettelijke bases gelegd voor een algemeenen, in tijdsduur beperkten dienstplicht van alle Duitsche on derdanen. Alle tot arbeiden in staat zijnde mannen en vrouwen van ieder beroep zijn verplicht, tijdelijk op een hun speciaal toegewezen werkplaats met een gewoon arbeidscontract dienst te doen, resp. zich aan een bepaalde opleiding te onderwerpen. Voor de dienst plichtigen blijven de oude betrekking en de tot dusverre verworven rechten behouden. Het loon der dienstplichtigen zal niet ge ringer zijn dan dat van het tot dien toe in de vorige betrekking verdiende. In de motiveering wordt er op gewezen, dat terwijl in Januari 1933 nog zeven mil- lioen werkloozen aanwezig waren, dit in '36 gedaald was tot één millioen, welk getal sinds Mei 1938 tot een derde millioen was toruggeloopen, waarvan dan een groot deel slechts beperkt voor arbeiden geschikt was. Volledig tot werken in staat zijnde werk loozen waren er toen nog ongeveer 37.000. Door deze stijging van het aantal arbeiden den is er geen reserve aan arbeidskracht meer. In het bijzonder bestaat niet de mo gelijkheid om de groote behoefte aan ar beidskrachten voor bijzonder belangrijke werken, welker uitvoering om staatspoli tieke redenen geen uitstel lijden kan, snel en met zekerheid te dekken. Göring heeft zich daardoor gedwongen gezien om in een verordening de wettelijke grondslagen te leggen voor een algemeene in tijdsduur be perkte dienstplicht yoor alle Duitschers, Verwachting: Zwakke tot mati ge wind uit Westelijke richtingen, betrokken tot zwaar bewolkt, weinig of geen regen, zelfde tempera tuur. Verdere vooruitzichten-: Weinig verandering. Minister tegen anti-semitisme. De minister voor den Mijnbouw, Hofmeyer, heeft te Benoni een rede gehouden, waarin hij zeide, dat het antisemietisme in Zuid- Afrika een giftige infectie is, die van over zee is komen aanwaaien. Het verschijnsel is in strijd met de Zuidafrikaansche tradities van vrijheid, verdraagzaamheid en gastvrij heid, zoodat men er tegen in verzet moet komen. Hofmeyer zeide, dat hij het ideaal niet zag in eenvormigheid, maar in eenheid van het Zuidafrikaansche volk. Brie weken in strekverhand. Dadelijk na het gevecht om het wereldkampioenschap in het zwaar gewicht, dat in den afgeloopen nacht zoo sensationeel ten gunste van Joe Louis verliep, heeft Schmeling zich naar een bekend arts begeven. Na een onderzoek van twee uren in een polikliniek, waarbij vele röntgen foto's werden genomen, bleek het, dat twee beentjes, die in het rech tergedeelte van zijn rug onder de nier den wervelkolom met de lende- spieren verbinden, gebroken zijn. De professor van de chirurgische afdee- ling, prof. Brennan, zeide, dat de behande ling van dezen breuk zeer latgi is en een uiterste rust eischt. Schmeilng zal dan ook drie weken in strekverband moeten liggen. De Duitsche kampioen zal op 2 Juli a.s. op een brancard naar de boot gebracht worden en zoo vervoerd worden, waarna hij in Duitschland verder zal worden behandeld. Trotsch en verheugd. Joe Louis was zeer trotsch en verheugd over zijn overwinning. Hij verklaarde aan de journalisten, dat hij zich nu pas werke- 'ijk wereldkamnioen voelde. Van een slag in de nierstreek wil hij niets weten. „Met een harden, linksche hoek op zijn lichaam heb ik Schmeling tegen den grond gesla gen". Hij wil niet voor de derde maal te gen Schmeling uitkomen. „Waarom nog een partij? Ik ben nu quitte met hem.' In de negerwijken van de groote steden is druk feest gevierd. In Cleveland moest de politie zelfs traangas gebruiken, terwijl te Chicago talrijke vensten*uiten werden in geslagen. De totale recette bedroeg, de rechten voor film en radio inbegrepen, 1 millioen 15096 dollar, waarvan 940096 dollar voor plaats bewijzen. Van de nettowinst van 803113 dol lar kreeg Louis 321245 Schmeling 160622 dollar, zoodat Louis in iedere seconde van het gevecht 2606 dollar verdiende. Er ble ken, na telling, 72000 toeschouwers geweest te zijn, waarvan 66277 betalende. VERONTWAARDIGING OVER HET KWELLEN VAN JODINNEN. In de Dorsgasse, in een der arm ste wijken van Weenen, is een groep S.A.-Iieden aangevallen door arbeidersvrouwen. De politie moest ingrijpen om de orde te herstellen. De vrouwen hadden afkeurend toegezien, hoe de S.A.-Iieden een aantal Joodsche vrouwen dwong, hun auto's te wasschen. Toen een der Jodinnen, die in blijde verwach ting was, flauw viel, werd het den toeschouwers te machtig.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 1