Amsterdam Leeuwarden RADIO in een half uur Twee nichten en twee neven [EDGAR RlCEj j BURROUGHS I Beleediging van de Ossche marechaussee Het was oké! Luxe auto tegen autobus opgevlogen De vrouw van den inspecteur rook lont* Het Hoogovenbedrijf ver mindert zijn productie PROGRAMMA DOOR Paulvitch deed alsof hij den jongen wilde tonen, hoe hij de aap moest vastbinden als hij soms onderweg opstandig mocht worden. Jack lachte: „Dat is niet nodig hij zal doen, wat ik hem zeg". „Kom hier!" zei de man, „en doe wat ik je zeg of anders mag je hem niet naar Dover brengen!" De jongen deed wat de man zei. Zacht lachend hield hij zgn handen achter zich. De Rus trok de lus over de polsen van Jack en trok vlug het touw dicht. De vriendelijkheid van den man was op slag verdwenen. Met een paar stompen gooide hij den jongen op de grond. Zijn vin gers zochten de keel van het slachtoffer en hij keek met boosaardige blikken naar het gezicht van Jack. „Jou vader heeft mij ge ruïneerd," bromde hij nijdig. „Dat zal ik hem betaald zetten. Ik zal hem hier brengen als ik je gedood heb en zeggen, dat de aap het' deed!" De misdadiger stootte een akelige lach uit. Opeens was het vertrek gevuid met het ontzettende gebrom van de aap, die zijn geweldige spieren opzette. Paulvitch keek op, zijn gelaat was wit van woede de aap was vrij! Zonder enig'geluid vie' het dier den man aan, trok hem van den vechtenden jongen af. De grote klauwen vonden de keel van den misdadiger; en even later waren Paulvitch's levensgeesten geweken. Geholpen door Akoet werkte de jongen aan de banden, waarmede hij gebonden was... Eindelijk was hij vrij en sneed dé touwen van de aap door. TflJ dpSFTde een van zijn valiezen en haalde er enige kle ren uit te voorschijn. Hij had zijn plannen goed voorbereid! Het dier deed heel gedwee alles was J >.ck hem vroeg. En te midder nacht, toen alles stil was, sloop het paar het huis uit. Geen gewoon voorbijganger zou op gemerkt hebben, dat een '*an de twee een aap was. DE NIEUWE FRIESCHE LUCHTHAVEN WORDT HEDEN GEOPEND. ELF-STEDENTOCHT DOOR DE LUCHT! Het is feest te Leeuwarden! Over al wapperen de vlaggen van de da ken, en het wordt den bezoeker in alle toonaarden duidelijk gemaakt: heden is het een groote dag voor „it Heitelan". Dan immers wordt op luttele kilometers afstand van de Friesche hoofdstad een voortreffe lijk geoutilleerd vliegveld geopend, waardoor Friesland opgenomen zal worden in het wijdvertakte net van luchthavens. Een lang gekoesterde wensch' zal daarme de in vervulling gaan. Friesland, dat door zijn ligging toch reeds eenigszins van de rest van ons land is afgesloten, gevoelde zich door het gemis van een vliegveld meer en meer geisoleerd. Jaren lang heeft het geduurd eer hier verbetering in kon komen. Een vijftal mannen, te weten de heeren Ir. S. Kramer, Titus Hoogslag, D. Matak Fon tein, Jhr. IJ. van Sminia en J. D. Dressel- huis Jr. hebben echter met Friesche onver zettelijkheid volgehouden. Het resultaat van hun streven is, dat zich thans op 2% K.M. afstand van het centrum van Leeuwarden een prachtige grasmat uitstrekt, waar straks de vliegtuigen van de K.L.M. zullen komen en gaan. Nu nog eenzaam. Nog ligt het vliegveld eenzaam en verla ten. Vreemd ligt het daar, zonovergoten te midden der uitgestrekte landerijen, waar een talrijk vee zich aan het malsche gras te goed doet. Overal in het rond ontwaart men een bonte mengeling_ van koeign en zijn liging toch reeds eenigszins van de veld beslaan, liggen eenzaam en verlaten. Moeizaam richten de vette, gezonde, we reldberoemde Friesche koeien de koppen op, verwonderd het drukke gedoe langs den nieuwen weg gadeslaand. Want reeds lij den de auto's af en aan en als het vlieg veld eenmaal geopend zal zijn, zal er hier zeker een drukte van belang ontstaan. Het vliegveld voorziet in een behoefte. Want het vliegveld voorziet in een behoefte. De Friesche zakenlieden hebben thans vele uren noodig om de beurzen te Amsterdam en Rot terdam te bereiken. Vanaf morgen zullen de afstanden naar deze beide steden echter resp. in een half uur en een uur afgelegd kunnen wor den. Tweemaal per dag vertrekt er een vliegtuig, afkomstig van Eelde, naar Schiphol, en tweemaal per dag ook kan men, in een kwartier tijd, Groningen bereiken! Friesland wordt verlost van zijn isolatie en ook het handelsverkeer tusschen de beide Noordelijke handelssteden zal bij de opening van het nieuwe vliegveld ten zeerste gebaat zijn. En de luchthaveif „Leeuwarden" is een goed vliegveld, want als een Fries iets doet., doet hij het goed. De vette Friesche klei grond, die eens de bodem vormde van de Middelzee, is door en door gedraineerd en geëgaliseerd. Alle slooten zijn gedempt en met grond opgevuld, zoodat thans het grootste verschil tusschen de hoog en laag gelegen punten slechts 20 c.M. bedraagt! De bestemming van de grasmat. Het grastapijt maakt een keurig ver zorgden indruk. Het gras, dat hier groeit heeft wel een zeer uitzonderlijke bestem ming. Eerst zal het dienen om de wielen der mechanische vogels te dragen en als het te hoog is opgegroeid wordt het ge maaid om een weg te vinden naar de vlak naast het vliegveld gelegen grasdrogerij, om daar, na kunstmatig te zijn gedroogd, ver werkt te worden in veekoeken, die ons straks ook in den winter grasmelk en gras- boter zullen leveren! Iedereen is vol van het groote vlieg- feest, dat het nieuwe vliegveld op waar dige wijze zal introdureeren. Een aantal beroemdheden van vroegere „Elfstedentochten", de trots van Friesland, zijn uitgenoodigd tot de nieuwste en mo dernste „elfstedentocht", n.1. de „Elfste dentocht door de lucht". Reeds thans heeft de luchtvaart zich een plaats veroverd in het hart der Friezen, die de beteekenis van de nieuwe luchthaven begrijpen. Tijdschrift in beslag genomen. Op last van den officier van Justitie te Breda zijn te Tilburg in beslag genomen alle nog aanwezige exemplaren van het tijd schrift „Brabantia Nostra", wegens hoogst beleedigenden inhoud voor de marechaussee te Oss. De timmerman met koppen! sloeg spijkers Woensdagmiddag had een bewoonster van de eerste verdieping van een huis in de Czaar Peterstraat te Amsterdam de huur opgehaald van een blok woningen in deze straat. Zij legde het opgehaalde bedrag, ongeveer honderd gulden, thuis op tafel en verliet daarna voor een boodschap nog even haar woning. In dien tijd verschafte een ongeveer veer tigjarige man zich door openbreken van de deur toegang en nam de voor de hand lig gende honderd gulden mee. Op het gerucht kwam een buurvrouw eens informeeren wat er aan de deur van de benedenverdieping te doen was, waarop de inbreker antwoordde: ,,'t is in orde juf frouw, ik ben de timmerman." De vrouw trok zich daarop gerustgesteld terug en „de' timmerman" zette kalm zijn „werkzaamheden" aan de deur voort. Auto kon den bocht niet nemen door te groote snelheid. Twee dooden en een gewonde. Op den Grebbeberg bij Rhenen (Gld.) is gistermorgen een personen auto, die met vrij groote snelheid reed, uit den bocht gevlogen en in botsing gekomen met, een autobus. De bestuurder en een van de passa giers werden op slag gedood. De derde inzittende werd licht gewond. De personenauto, die op den gevaarlijken, slechts 6.40 meter breeden weg over den Grebbeberg reed met een snelheid, welke grooter was dan de veiligheid ter plaatse toeliet, kwam uit de richting Rhenen. Berg afwaarts kon de bestuurder den gevaarlij ken, door waarschuwingsborden aangegeven S.-bocht onder aan den berg niet behoorlijk nemen .waardoor de wagen op de linker helft van den weg kwam en daar een he- vigen slag tegen een juist naderende bus van de Nederlandsche Buurtspoorweg maatschappij botste. De passagiers van de bus bleven onge deerd, doch van de inzittenden van de per sonenauto werden beide heeren ,die links aan den kant waar de auto de bus raakte, zaten, t.w. de filmoperateur Ilage uit Hil versum, die de wagen bestuurde en de kellner Waldeck, die achter hem had plaats genomen op slag gedood. De eveneens uit Hilversum afkomstige operatcur-electriciën Vlotdorp, die naast den bestuurder zat, sloeg tegen de voorruit en bekwam vrij ernstige snijwonden aan het gelaat. Na ter plaatse verbonden te zijn, is hij per zieken auto naar Hilversum vervoerd. De politie, die met den geneesheer ter stond op de plaats des onheils aanwezig was, heeft de beide lijken der slachtoffers naar het ziekenhuis te Rhenen laten over brengen. De personenauto, waarmee men op weg was naar Venlo, is geheel vernield. De aan gereden autobus is aan de voorzijde zwaar ÏDeschadigd. De politie heeft beide voertui gen in beslag genomen, doch na aan de Justitie rapport te hebben uitgebracht, vrij gegeven. Het ongeluk is uitsluitend toe te schrijven aan de te groote snelheid, waarmee de per sonenauto reed. Volleerde en beginnende inbre kers voor den rechter. Op 6 December van het vorige jaar to gen drie beruchte hoofdstedelijke inbre kers, vergezeld van een „leerling" naar het Gooi, om daar hun slag te slaan. Nadat zij uit een villa aan de van der I-Ielstlaan een geldkistje en gouden siera den geroofd hadden, dachten zij veilig te kunnen ontsnappen. Zij hadden echter bui ten den waard gerekend, in dit geval de vrouw van een politie-inspecteur, die aan de van der Helstlaan woonde en het viertal had zien zwerven. De inspecteursvrouw waarschuwde haar man, en de inbrekers werden spoedig ingerekend. Do Amsterdamsche rechtbank veroordeel de drie der deugnieten tot twee jaar gevan genisstraf en don „leerling" tot een jaar. De leerling en één der andere inbrekers ston den gisteren in hooger beroep terecht. De procureur-generaal vorderde thans bevesti ging van het vo'nnis der rechtbank tegen den „volleerden" inbreker en tegen don „be ginneling" ter beschikkingstelling van de regeering. De verdediger drong op clementie aan. In verband met de aanzienlijke vermin dering der bestellingen van ruw ijzer, heeft de directie van het Hoogovenbedrijf te IJ- muiden zich genoodzaakt gezien de pro ductie in te krimpen. Een gevolg hiervan is dat aan de afdee- ling hoogovens den werktijd, met ingang van 30 Juni, met een uur per dag zal wor den verminderd. ZATERDAG 25 JUNI 1938. Hilversum I, 1875 en 415,5 m. KRO-Uitzending. 8.009.15 Gramofoonfoonmuziek (Om 8.20 Berichten). 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-orkest 1.001.20 Gramofoonmuz.). 2.00 Voor de rijpere jeugd. 2.30 Gramofoonmuziek. 3.00 Kinderuur. 4.00 Berichten, hierna: De KRO-Melodisten en solist. 4.45 KRO-orkest. 5.30 Esperantonieuws. 5.45 De KRO-Nachtegaaltjes. 6.15 Gramofoonmuziek. 6.20 Journalistiek weekoverzicht. 6.45 Gramofoonmuziek. 7.00 Berichten. 7.15 Causerie „Het Wit-Gele Kruis". 7.35 Actueele aetherflitsen. 8.00 Berichten ANP, Mededeelingen. 8.15 Overpeinzing met muzikale omlijsting. 8.35 KRO-Melodisten, solisten, declamatie en gramofoonmuziek. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Sportpraatje. 10.5512.00 Gramofoonmuziek. Hilversum II, 801,5 m. VARA-tJitzending. 10.0010.20 v.m. en 7.30—8.00 VPRO. 8.00 Gramofoonmuziek (Om 8.15 Berichten). 10.20 Voor Arbeiders in de Continubedrijven. 12.001.45 Gramofoonmuziek. (Om 12.15 Berichten). 2.00 Filmpraatje. 2.15 Gramofoonmuziek. 3.00 Reportage. 3.30 VARA-orkest en solist. 4.30 Esperanto-uitzending. 4.05 Utrechtsch Stedelijk Orkest en solisten, (gr.opn.). 5.40 Literaire causerie. 6.00 Orgelspel. 6.30 Uit de Roode Jeugdbeweging. 7.00 Filmland. 7.30 Reportage. 8.05 Herhaling SOS-Berichten. 8.07 Berichten ANP, VARA-Varia. 8.20 VARA-orkest. 9.00 Toespraak, hierna: Gramofoonmuziek^ 9.15 Gevarieerd concert. 10.30 Berichten ANP. 10.35 Gramofoonmuz. 11.00 Cor Steyn's accordeonorkest en solist. 11.30—12.00 De Ramblers. FEUILLETON. Naar het Engelscb Maar er drong niet veel van het verhaal tot haar door. Ze was geheel ven p man, die kalm en bedaard met mrs. Warre ner en haar zuster stond te Pratea- Niets van zijn uiterlijk ontging haar en naast andere gevoelens schonkhethaa doening, dat hij nu een verschijning was, die gezien mocht worden: zélfs naast Die Hij was magerder geworden m het gelaat en ook ouder, of hij dus niet v B ^Ook" na het diner kwam hg geen enkelen keer bij haar Zouden zijn w en kei in letterlijken zin waar gewes J had hij voor zaken in Londen moeten^ zen?... Was hij van pland'®n h t te vertrekken, dus alles zoó te laten, als geweest was? Neen, dat kon hij toch Dat mocht zij nwtzoo'aten. piano Ze zorgde nu, dat Te y R,rke kwam te zitten en zelve trad zij «P np Hip PfikfilS foto S bCKG6K. toe die enkeie laatste nieuws van ch&SÏÏ^rSdS. „Er is niets voorgevallen, dat je seeren zou," antwoordde - „Alles uit Chatbeck interesseert mJ^^ Hij klemde de lippen p n opZet- woordde afgebeten een p an dokter telgk laschte ze ook den naam Peil in, ofschoon het haar wat er van hem geworde dan dat Rorke kon haar mets vertellen,^ Peil uit de streek was weS&. vergeven?" „En je hebt het hem hield zij aan. „Neen", „Zeg eens even: vergeef je nooit iemand iets?" Hij zweeg een minuut lang en toen hij sprak, klonk zijn stem extra hard en stroef. „Ja. Ik heb zelf te veel vergiffenis noodig, dan dat ik niet vergeven zou. Maar ik ver geet nooit iets." „Dat komt in sommige gevallen op het zelfde neer". „Dat kan wel; in gevallen, waarin volko- komen vertrouwen het eenig verlangde is. Hij was meedoogenloos; weergaloos hard. Janie was dan ook heel bleek, toen zij op stond en zei koud: „Je denkt zeker, dat het iets heel moois in je karakter is, om zoo onvergevensgezind te wezen; maar ik vind het afschuwelijk!... Ik kan veel beter hebben, dat iemand wat op pervlakkig is en luchthartig, maar dan toch in ieder geval vriendelijk en menschlievend. Ik ben blij, dat ik nu precies weer, hoe je er over denkt. Het is mij een bewgs, dat iedere gedachte aan vriendschap tusschen ons een onmogelijkheid is. Ik ben je nichtje, hier is eenmaal niets aan te veranderen; maar ik zal ook nooit iets méér zijn". Een paar minuten later stond zij naast Teddy aan de piano. „Hè neen, Bess", drong zij, „niet van die sentimenteele dingen. Ik heb mijn banjo hier en Teddy en ik zullen een paar negerzangen ten beste geven, die wij uit dat oude boek in Goschester hebben opgediept". Zoo kwamen ze ook aan het Wiegeliedje van Kleinen Alabama. Ineens betrok Janie's gezichtje. Zij werd zeer bleek, want in den geest hoorde ze weer Charlie's stemmetje, dat vroeg: „Ben ik je kleine Ali Baba, Janie?" De indruk was zoo overweldigend, dat ze met een blik in de richting naar Rorke op stond en zei: „Neen, ik kan vanavond niet meer zingen... Ik ben moe." Haar lippen trilden. Ze voelde, dat, als ze niet dadelijk maakte, dat ze daar weg kwam, ze zou flauwvallen. Dick kwam haar nu te hulp: Ze hoorde hem iets zeggen van een boek, of een foto in de bibliotheek en ijlings greep ze dit excuus aan en ontvluchtte het vertrek. In de bibliotheek ging ze in de vensterbank zitten, waar helder het maanlicht binnenviel. Moedig drong ze de tranen terug, die haar in de oogen welden, want ze mocht niet schreien: de avond was nog niet voorbij. Ze moest dus zoo straks terugkeeren naar den salon en lachen en praten met de anderen. Daar werd de knop van de deur omge draaid en er kwam iemand binnen. Janie dacht, dat het Dick was f vreesde, dat het Teddy zou zijn... Het was echter Rorke. Zij verroerde zich niet, stond niet op van haar plaats aan het venster. Ze wist niet, wat hij van haar verlangde. Hij had haar pijn gedaan, zooveel hij maar kon, dus al wat hij nu nog zou zeggen of doen, kon daar geenerlei verandering in brengen. Met het hoofd tegen het kozijn geleund, zat ze hem kalm aan te kijken en vroeg: „Ga je nu weg? Kom je goedendag zeg gen?" „Neen, vanavond ga ik nog niet. Ik blijf hier logeeren". „Kan je zoo lang van huis weg?" vroeg ze spottend. „Kunnen ze je missen op „The Grange?" „Er is niemand, die mij daar noodig heeft, op „The Grange", zoomin als hier". Beide zwegen ze een oogenblik. Toen vroeg zij: „Ben je enkel voor zaken naar Londen gegaan?" „Neen, ik was dwaas genoeg, om er naar te verlangen, hier te komen". Haar hart b»gon sneller te kloppen, maar koel vroeg ze: „Dus je hadt den moed, om je geliefd Noorden te verlaten?" „Praat toch niet zoo!" zei hij ongeduldig. ..Meen je waarlijk, dat ik gelukkig ben ge weest in het Noorden? Zie ik daarnaar uit?" „Je verwacht toch niet van mij, dat ik meelijden met je zou hebben, omdat je je ongelukkig hebt gevoeid, terwijl dit toch je eigen, hard, onvergevensgezind gemoed is, dat hier schuld aan heeft?" „Je komt st" terug op die vergevens gezindheid, of het dót was!" „Wat is het dan?... Je blijft maar boos op mij, omdat ik in je huis ben gekomen onder een valschen naam. Ik weet, dat het verkeerd was en ik had er bitter berouw van, toen ik bedacht, dat ik daardoor ook niet voor jou zou kunnen spreken op het verhoor. Maar toch had ik er niets geen booze bedoeling mee en hoef je het volstrekt niet zóó op te vatten, dat ik van nature leugenachtig ben en dat je mg dus nooit zoudt kunnen ver trouwen". „Maar, Janie ...ik zou jou niet kunnen ver trouwen?... Jij was het juist, die mg' niet vertrouwde!... Je hadt mij onder verdenking omtrent Charlie's dood". „O, Rorke! Nooit!" „Dat heb je zelf gezegd. Je zei tegen mij, dat je geen getuigenis van mij kon aflegger. Je hebt mij gemeden, schrikte van mij terug" „Ik meed je un der wille van het gepraat. Ik was bang, om getuigenis af te leggen, om dat dan mijn ware naam aan den dag zou komen en daarom was ik juist zoo verdrietig, dat ik je dus niet helpen kon. Dat was alles' Hoe haalde je nu ooit in je hoofd dat ik van je van zoo iets verschrikkelijks zou verden ken? Om een kind het leven te benemen, of zelfs hem te laten sterven, als je het verhoeden kon, een kind, dat je vertrouwde en van je hield en dat alles om wat geld!" Rorke haalde diep adem. „Je hadt al ééns gezegd dat je mij „tot alles in staat achtte". En je wist. dat ik lee- lijke dingen kon doen. Ik was al ééns van moord verdacht". „Maar niet door mij". „Neen. En niets deed mij je zoozeer lief hebben, dan toen je zei, dat je het niet ge loofde. Ik kon je aanbeden hebben. Je weet niet. hoe die achterdocht mij het leven vergald heeft; hoe ze mij een gevoel gaf als een Ishmael, die iedereen haatte en door iedereen gehaat werd .tot jij kwam!... En toen weer ineens tot die ontdekking te moeten komen, dat je iets nog veel ergers van mg dacht. Het leek wel, of de grond onder mij wegzonk. Je was de vrouw, die ik lief had; je was mij meer, dan ik ooit kan uitspreken, en je hield' mij voor een moordenaar!... Vind je het ver wonderlijk, dat ik dit beschouwde als 't eind van alles? Al zag je later ook in, dat je je vergist hadt, dan zou toch altijd de herinne ring blijven, dat je het ééns geloofde. Ik wist dat, als dit tusschen ons bleef, we toch nooit gelukkig zouden kunnen zijn, en ik zweer, dat ik nooit een vrouw tot de mijne zou ma ken, die dit van mij gedacht had. Als je eens wist, hoe ik geleden heb; wat het mij was, om alle hoop op je te moeten opgeven!" „Je verdiende ;e lijden!" riep Janie, half lachend, half huilende. „Als k even hard en onvergevensgezind als jij was, Rorke, dan zou ik nooit meer met je praten. Om nu zoo iets wreedaardigs van mij te gelooven en ons beiden al diep tijd zoo wanhopend ongeluk kig te maken over zoo'n allerdwaaste mis vatting!" Ze zag even te laat in den omvang van al wat ze gezegd had en scheen ineens ernstig verdiept in de constructie van het raam. Ze zag Rorke naderbij komen en hoorde hem toen heel zacht fluisteren: „Maar jij bent niet zoo hard en onverge vensgezind als ik, Janie. Nog eens: denk eens aan wat ik geleden heb! Ik stelde mij al voor, hoe je omringd zoudt zijn door tallooze jon gelui, die je het hof maakten! En dan die neef!..." Hij was nu naast haar neergeknield en hield haar beide handen in de zijne. „Ja nie, was ik dat?" Onwillekeurig plooide haar mond zich tot een glimlach, terwijl ze antwoordde: „Hij moge dan zijn, wie hg wil, je hoeft er je geen haar van aan te trekken!" „Maar nu nog dit: voel je voor hèm?... Maanden geleden heb ik je dezelfde vraag gedaan en er is sindsdien heel wat tusschen ons gekomen, maar... heb je dien neef lief?" „Ik dacht, dat wij er juist niet zeker van waren, of die neef liefde voelde voor mij!" Het volgende oogenblik was dit punt glas helder tot klaarheid gebracht. EINDE.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 7