Ti)eibd /Legenda Donderdag AVRO-Marine reportage ZIJN STIJVE NEK IN 8 UUR GENEZEN KL00STERBALSEM J Nieuwediepsche en het puikje van de nieuwe Sumaira-* Oogst is weer voor de Ritmeester-Rookers Tweede Blad ificuUnlunOnze tweedaagsche De heer Vogt zelf bij het „Rollend Raadsel" TSÏ O. - Per -.25 herman nypels Ambachtsschool DOOR KLOOSTERBALSEM Schietwedstrijden van de Marine Snip cn Snap en Faveur komen in Casino The China Boys in Casino 7eperiodiekezeilwedstrijd Critiek op Engelsche politiek Donderdagavond arriveerde een der po pulairste auto's van Nederland in Den Helder. Een licht-grijs gelakte Indiana, met een goudbrons wapen aan beide kanten. Een bekend embleem, reeds tal van malen in Nieuwediep gesignaleerd. De jongens van de straat werpen over al waar het gelakte vehikel blijft staan, nieuwsgierige blikken naar binnen. En ontwaren daar een chaos van knoppen, draden, pijpjes, schakelaars, lampjes en wat er verder tot een super-mechanisme behoort. En ze fluisteren bedremmeld over zooveel ingewikkelds in een zoo klein bestek. En geen wonder: het is de AVRO- reportage-wagen, het rollend raadsel, een geluidsfabriek in miniatuur. Reportage uit Nieuwediep. Inderdaad, de AVRO-reportagewagen is Donderdagavond gekomen, doch ditmaal niet om een Koninklijk bezoek op de rouleerende ebonieten schijven vast te leggen, noch' om het vertrek van een onzer oorlogsbodems voor het radio-journaal te conserveeren, noch voor een andere plechtigheid. Maar het is begrijpe lijk, dat deze wagen, waarvan de wielen reeds meer dan 120.000 kilometer Nederland ver orberden (nog 8.000 en het zijn er 128.000!) hier niAl voor niets een dag lang gekomen is en dat de reden wel een belangrijke moet zijn. En de rede i s belangrijk, want, om het thans maar te zeggen, de AVRO heeft besloten a.s. Donderdagavond, te begin nen om kwart over 9, een reportage te geven uit Neerlands eerste marinebasis, Nieuwediep, De Marine, zonder „vernis". Men heeft gisteren de marine „opge nomen". Dat kan natuurlijk op diverse manieren. Men kan alles in scène zetten en dan „afdraaien", maar dit, overigens vrij goedkoope, pad, heeft men niet be wandeld. Men heeft gemeend de marine te geven, werkelijk zooals ze in Den Helder reilt en zeilt. Zonder poespas, zonder ver guldsel en zonder eenige dikdoenerij. De Marine, zonder meer, doch juist daarom voor zeven-achtste van het land interes sant. En niet alleen interessant, maar ook leer zaam, want wanneer je als Nieuwedieper soms hoort wat de „binnenlander" er voor een voorstelling inzake de marine op na houdt, slaat de schrik een mensch om 't hart Vandaar dat wij het toejuichen als er iets of iemand is die zich op de bres stelt voor de marine en in dit geval is dat de AVRO. „Opname!'' We troffen de reportagewagen in het grint voor Hr. Ms. „Emma", die al dagen lang aan den buitenkant ligt en met een grijze neus, roode staart en licht-geverfde middenmoot, suggesties aan een hyena opwekt In het auto-hart snorde het. Gebogen koppen over een licht-vibreerende plaat, gummi kabels die over de loopplank kronkelen, het krassen van een naald in eboniet. Er word haast niet gesproken, alleen gefluisterd, tot zelfs door den wit-gepette en wit-gecemtuurde chauffeur toe. Opname! Aan boord van de „Emma" valt niets, maar dan ook niets, bijzonders te constateeren. De schipper is even kwiek als altijd, er loopen matrozen in blauwe buisjes loopplank-op, loopplank-af, ergens snerpt een bootsmans fluitje en uit de diepten van de scheepsbuik komt voorts de klanken-chaos, die men er iederen dag" hoort. Maar het AVRO-oor is hier te luisteren ge legd en het neemt ieder onderdeel van het Fmma"-geluid dp. En al dat geluid vloeit door de kabels naar de Indiana, wordt daar in eboniet „ingemaakt" teneinde over enkele dagen weer geconsumeerd te worden door het AVRO-TegYoen dat aan de luidsprekers zal hangen om Nieuwediep te leeren kennen via den aether. Een oud-Jutter aan 't woord. Van de loopplank komen twge heeren ge- Kw« »et: Gustav Oonn "de bekende geluids-technicus en hoor spcl-virtuoos jan deze omroepmaatschappij. Naast hem een andere persoonlijkheid. Bekend in heel Nederland en wel zeer in „et bijzonder in de Jutterij: Willem Vogt (wegens overgroote populariteit mag hier het praedikaat „de heer" wegvallen.) oud 3iohecït 11 m met linnen overtrek „,-m alle modellen en maten Alleen in""*-" niNHFltlFR Kledingmagazijnen - DEN HELubK eid Sin- dié ige ik net ■an ten uit lot an el- is- k- al is waar niet lang geuieie... Ju dit nog-? De Kariniata heeft dat begrip lang overleefd. Immers de molen blijft door werken bij eiken weerstoestand en heeft zelfs onlangs den vrij krachtigen Noord westen wind nog een tijd lang het trotschc hoofd geboden. Er stond gisteren volgens de N. R. Ct. weer vrij veel deining op het Lutine-terrein, zoo dat bij het overzetten van de wacht de vlet weer dienst moest doen. Menigeen waagt dan ter plaatse, waar eigenlijk de valreep moest liggen, een nogal gedurfden sprong, maar alles komt in de armen van de Ka- rimata veilig op zijn pootjes terecht. Toen wij met de wacht naar den molen voeren, zegt het blad, hoorden wij de man nen van de nachtploeg, die op karwei gin- ~r l";t •'hierrfek van de Stortemelk vindt de uitzending a.s. Donderdagavond 1 laats? Inderdaad. Om kwart over 9 brengen we Nieuwediep in den aether. Het zijn een aantal marine-flitsen, die in totaal een indruk yp.n het werken bijonze marine geven. Wat neemt U al zoo op Wel, we zijn al vroeg begonnen met de vlaggenparade en de muziek daarbij. Voorts het marcheeren en werken op het exercitie terrein op de Marinewerf, dan het ceremo nieel van de komst van den vice-admiraal aan boord van het Wachtschip, het passeeren van een schip in de haven, het indeelen van het werk op het Wachtschip door den schipper, de taptoe, het glazen slaan, enzoovoorts. Wordt er nog een inleidend woord ge sproken Ja, en door niemand minder dan den com mandant der marine zelf, vice-admiraal Kruys. De Stafmuziek heeft zeker wel haar aan deel aan deze totstandkoming geleverd? En of, en Donderdagavond zult TT de kapel ook een tweetal nieuwe marschen hooren uitvoeren, gecomponeerd door den commandant van Hr. Ms. „Emma" overste Brouwer. Een ervan zal zelfs zijn première beleven. Maandagmorgen om half acht vertrek. Met een kleine wijziging in het reispro gramma, zal onze tweedaagsche van Maandag en Dinsdag a.s. gelijk zijn aan die van twee weken geleden. Maandagmorgen om half acht vertrekt de bus met deelnemers dus voor ons kantoor, Koningstraat. Men wordt beleefd verzocht niet in te stappen, alvorens de plaatsen aangewezen zijn. midden houdt TuFcrnm iijuzaamnein en v \eling; soms schiet daar een moment v spanning doorheen als er weer een pe kogels of een koperen plaat, alles uit de \entaris van de Lutine, naar boven zijn i bracht. Maar overigens is er waarachl niets bijzonders onder den Brandaris. Tii uur 's avonds gaat Terschelling naar bi niet de verzuchting: weer geen goud, 's morgens tegen achten drinkt men er tht met de vraag op de lippen, waarin flauw belangstelling klinkt: zou er vandaag gou komen? En de verdere gesprekken bewegc zich tusschen lood en koper, ook al wet niet ongelijk aan de gesprekken elders i de wereld Ook vandaag is er niets nieuws onder c Srhellinger zon. Wederom zijn er enke Het Bestuur der Vereeniging „Ambachts school voor Den Helder en Omstreken" deelt mede, dat op het verzoek om met 1 October a.s. tot de oprichting te mogen overgaan van een winterdagcursus voor schilders goedgun stig is beschikt bij Koninklijk besluit van 11 Februari 1938. De cursus begint 1 October en eindigt 31 Maart en is 3-jarig. Gedurende het tijdvak 1 April tot 1 October wordt geen onderwijs gegeven, zoodat de leer lingen over dat tijdvak bij de patroons kunnen werken. De lessen worden alle werkdagen gegeven van des morgens 8.30 tot 12 uur en des na middags van 1.30 tot 5 uur, uitgezonderd des Zaterdags. De minimum toelatingsleeftijd is 13 jaar en 6 maanden, terwijl zij voldoende lager onder wijs moeten hebben genoten en een genees kundige verklaring overleggen, waaruit blijkt, dat zij voor het gekozen vak geschikt zijn be vonden. Aangifte van leerlingen kan blijkens adver tentie in dit blad geschieden Donderdag 30 Juni en Vrijdag 1 Juli, van 24 uur n.m. in de Ambachtsschool, Laan 16. Etn stijve nek behoeft Ge dus niet lange* te hebben mlk had den geheeleri dag door regen achtig weer geloopen met een sner penden wind. Toen ik s'avonds thuis kwam, kon ik mijn hoofd niet meer bewegen, zoo stijf waren de spieren van mijn nek. Ik ging vroeg naar bed maar liet mij tevoren eens stevig wrij ven met Kloosterbalsem, 's Morgens was ik verrast te bemerken, dat er van mijn stijve nek niets meer tt be speuren was. De Kloosterbalsem had mij in een enkelen nacht, of in 8 uur van m'n hevigstijve nek af geholpen. S. Sch. te den H. flKKFD't OHIOINEEl TER IN2AG» Geen goud zoo goed" Onovertroffen bij brand-en snij wonden Ook ongeëvenaard als wrijfmiddel bij Rheumatiek, spit en pijnlijke spieren Schroet uoos a: ct. Rotten: 62y2 ct. en 1.04 MnaAMWAMMAMMMM Van Maandag 27 Juni a.s. tot Zaterdag 2 Juli a.s. worden de jaarlijksche schietwedstrij den van de Koninklijke Marine op het bekende schietterrein te Huisduinen gehouden. De deel name is weer zeer groot en er kan dan ook weer van een echt marine-evenement gespro ken worden. De leiding van de wedstrijden be rust weer bij den kapitein der mariniers J. A. J. de Bruyn, die met zijn helpers ongetwijfeld weer voor een goed en vlot verloop zal zorg dragen. Zaterdagmiddag te drie uur zal de prijsuitreiking in de Sportschool dan wel op het sportterrein van de Werf plaats vinden. Aan medewerking heeft het U zeker niet ontbroken Integendeel, van alle zijden was men ons bij zonder behulpzaam, van hoog tot laag. Dat we dit op hoogen prijs stellen behoeft geen betoog! Is het Uw gewoonte om mee op reportage te gaan? Nee, dat is het niet. Maar. in dit geval maakte ik een uitzondering. Ik heb name lijk van de marine wel wat kaas gegeten en vond het interessant er zelf bij aan wezig te zijn. Dan komt het horloge voor den dag en merken we dat het gezelschap verder moet. Op het Paleis wordt men reeds verwacht en we nemen afscheid. Gedrieënljjk gaat men verder: rechts de toegevoegde officier, luitenant ter zee le lilas L. H. Quant (men had de AVRO slechter leiding kunnen geven!) in het midden de heer Vogt en links Gustav Czopp. De 20.000 sjokt gehoorzaam achteraan. Zóó wordt de marine vastgelegd. Men houde er z'n Donderdagavond voor Hoewel vroeg, maken wij reeds thans bekend, dat het de Casino-directie gelukt is gedurende de kermis de hand te leggen op een artistenpaar, dat bij geheel Neder land geliefd is. Het zijn...' ja, wie konden het eigenlijk anders zijn dan de fenomenale dames Snip en Snap, vermaard door de AVRO-microfoon, en die epkele dagen het Casino .op z'n grondvesten zullen doen trillen. Het betreft hier een revue, waarvan de titel luidt „Snap je dat nou Juffrouw Snip?" en geschreven is door Jacques van Tol. Ook Faveur ontbreekt niet en naar wij ver namen, moet ditmaal de bezetting sterker dan ooit zijn. Wat de verdeeling betreft, van Zondag 3 tot en met Woensdag 6 Juli komen Snip en Snap en van Donderdag tot en met Zondag Faveur. „TOELAST" consumptie de voorrang in smaak en kwaliteit Wederom brengt de Casino-directie iets nieuws op-het terrein van Dans-bands. Was het de vorige week het Negro-Show-Orchestra van Bobby Martin, dat hier een buitengewone bijval oogstte, thans is het weer een orkest uit Den Haag „The China Boys", een uit 7 per sonen bestaande Swingband, die voor het eerst in Den Helder optreedt en Zondagmiddag en -avond de dansmuziek in Casino zal verzorgen. Jamer was het, dat de sloepen van Hr. Ms. „Gelderland" door het verblijf van dien bodem, te Rotterdam wederom ver stek moesten laten gaan, vooral nu het gisterenochtend zulk ideaal wedstrijdweer was. Dubbel jammer, omdat er onder deze sloepen verschillende zware concur renten zitten. Tot nu toe konden zij slechts aan twee geldige wedstrijden deel nemen. Zijne Excellentie de Commandant der Marine, was echter zoo welwillend r om goed te keuren, dat er op Woensdag dag 29 Juni, op den ochtend van den ver jaardag van Z.K.H. Prins Bernhard, een extra wedstrijd wordt ingelascht, waar door Hr. Ms. „Gelderland" toch nog aan de voorgeschreven vier wedstrijden zal kunnen deelnemen. In verband met de sportwedstrijden, die einde volgende week plaats vinden zal de laatste perio dieke wedstrijd inplaats van op Vrijdag 1 Juli worden verzeild op Maandag 4 Juli a.s. De wedstrijd. Wat de wedstrijd zelf betreft, deze was zeer spannend. Reeds bij het starten zaten de 13 modelsloepen zoo dicht op elkaar, dat het een lust voor het oog was. Ruimschoots en met flinke vaarb vlogen ze alle dertien prac- tisch op één rij over de lijn en het tijdsver schil tusschen de sloepen was miniem. Daar de sloepen in het gedrang elkaar leelijk af dekten, probeerde een ieder een zoo gunstig mogelijke positie te krijgen en spreidde de vloot zich langzamerhand waaiervormig uit, om de Malzwinton als eenden achter elkaar te ronden. Er was toen reeds teekening in het veld gekomen en na de gasboei werden de onder linge verschillen door het opwerken nog ver groot. Aan den kop gingen Ritsema van Eek, Overduin en Drijfhout van Hoff, in welke volgorde de tweede ronde inging. Na de gas boei bleef Drijfhout lang over stuurboord doorliggen, om daarna met een lange slag over bakboord aan de finish te komen. Rit sema en Overduin zochten het meer onder den wal. Op Wierhoofd steeg de spanning ten top. Ritsema van Eek kon de startvlet net niet bezeilen, hetgeen hem twee korte slagen kostte. Nauwelijks had zijn sloep over stuur boord liggend weer vaart opgenomen of hij moest wijken voor Drijfhout, die over bak boord aan den wind lag. Ritsema zag het gevaar te laat en ramde de sloep van den onderzeedienst, die hierdoor eveneens de startvlet miste en eerst halzen moest. Na tuurlijk werd Ritsema van Eek door de aan varing gediskwalificeerd. Niet alleen zag hij hierdoor eenige meters voor de finish zijn zoo goed als zekere overwinning verloren gaan, maar het kostte hem tevens voorloopig zijn eerste plaats in het totaal klassement. Even leek het of Overduin als derde met het been zou wegloopen. maar hij kreeg last met de uit de haven loopende stroom en van alle kanten kwam de concurrenten nu opzetten. De wind was nogal variabel en liep juist op dat moment meer naar het Wes ten om, hetgeen de spanning nog ver grootte. Wel wist Drijfhout nog als eerste de finish te passeeren, maar zeer handig maakte kwartiermeester Staal van de si tuatie gebruik om als tweede over de lijn te gaan, enkele seconden later gevolgd door opperschipper Overduin. Bij de fantasiesloepen zagen we bootsman Van Aperen zijn sloep vrijwel op de startlijn gaande houden om met het startschot weg te vallen. Ook bootsman Luiting, die de plaats van den luitenant ter zee Kruijs in nam, deed iets dergelijks, maar hij was ver der van de startlijn af, zoodat deze sloep met volle vaart in 5 seconden kon starten, ge volgd door kwartiermeester Heuving in 19 seconden. Van Aperen had het eerst zijn spin- akker bij en leek geducht in te loopen, maar toen Luiting even later eveneens zijn spin- akker bij had was het afgeloopen en lag hij onbedreigd aan den kop. In de onderlinge volgorde kwam geen wijziging meer. Vermelden we hier nog, dat de sloep van Hr. Ms. „Wachtschip", die eenige we ken geleden kapseisde, thans weer aan den start verscheen, zoodat hier weer vijf deelnemers zijn. Van de einduitslag is nog niets te zeg gen, nog twee wedstrijden resteeren er en hierin kan nog veel gebeuren. De uitslagen in de wedstrijden van giste ren waren: Modelsloepen: 1. Luit. ter zee der 2e kl. J. F. Drijfhout van Hooff, Onderzeedienst, 26 pnt. 2. Kwartiermeester S. Staal, Onderzeedienst, 20 pnt. 3. Opperschipper A. Overduin, Hr. Ms. „Wachtschip", 17 pnt. 4. Luit. ter zee 2e kl. S. L. de Jong, Hr. Ms. „Wachtschip", 13 pnt. 5. Sergeant der mariniers A. H. Krisman, Kon. Instituut v. d. Marine, 13 pnt. Fantasiesloepen 1. Bootsman H. Luiting (sloep Hr. Ms. „Gel derland". 2. Bootsman J. van Aperen, Hr. Ms. „Schor pioen", 12 pnt. 3. Kwartiermeester H. Heuving, Onderzee- dienst, 6 pnt. BEVORDERING. Bij Kon. Besluit' van 15 Juni is bevorderd tot technisch hoofdambtenaar bij den Rijks waterstaat. met ingang van 1 Juni. de tech nisch ambtenaar bij den Rijkswaterstaat, de heer J. Bottema. De heer Bottema was 1 Juni juist 25 jaar in dienst van het Rijk. GESLAAGD: Voor het te Den Haag ge houden examen voor gemeente-administratie slaagden onze stadgenooten de heeren P. v. Strijen Az. en H. Taekema. Bij het laatst gehouden examen slaagde te 's-Gravenhage voor het certificaat radio telegrafist 2e kl. de heer O. A. Mees. GESLAAGD: Donderdag j.l. slaagden te Alkmaar voor het diploma „Handelskennis" de volgende leerlingen van de R.-K. Avond school alhier (dir. N. B. v. d. Vring): Mej. Herm Breeuwer, de heeren St. van Amersfoort, Chr. Bunck, J. Steeman, J. Vermeulen, Th. Bruin en H. Vermeulen. De aanvallen op C'hamberlain. We hebben in de laatste dagen al eens eer der gewezen op de tactiek van Engeland om ten koste van alles een Europeeschen oorlog te voorkomen. Hoe prijzenswaard ook op zich zelf, zit er ook een gevaarlijke kant aan, dat Engeland maar steeds volstaat met een protest zonder meer. Het hek is daardoor van den dam en bij de mentaliteit, die zich tegen woordig bij tal van volken openbaart, kan een lergelijke politiek wel eens gevaarlijke conse quenties opleveren. Zooals men in ons nummer van gisteren heeft gelezen, zijn er felle aanvallen op den Britschen premier geleverd en het was Chur- chill, die er op wees, dat niet één groote mogendheid zich zou laten welgevallen, wat Engeland zich laat welgevallen. Het is ook meer dan treurig wat in den laatsten tijd is geschied. Verschillende Engelsche schepen werden in de Spaansche territoriale wateren tot zinken gebracht, waarvan absoluut niet bewezen kon worden, dat ze wapenen of oor logsmateriaal vervoerden. „Wij tteffen," verklaarde Chamberlain, „geen scherper maatregelen dan protesten, wijl wij verantwoordelijkheidsgevoel hebben en de niet-inmenging van het grootste belang achten." M. a. w. Engeland bepaalt .zich tot woorden want de protesten kunnen onder de gegeven omstandigheden niet anders dan woorden zijn en blijven en onthoudt zich van elke Tlaad, wijl de daad hoogstwaarschijn lijk oorlog 'zou beteekenen. Natuurlijk is het prestige van Engeland door de houding van deze buitenlandsche politiek aangetast en wordt er smalend tegen Chamberlain gesproken, maar we mogen toch vooral niet vergeten, dat tot op dit oogenblik Europa voor de ellende van een Europee schen oorlog bewaard is, waarvan men de verschrikkingen ziet in Spanje en China. De komende oorlog beteekent het toepassen van de meest onmenschelijke methoden, niet alleen aan het front, maar ook op de burgerbevol king. Er is toch niemand zoo optimistisch meer, dat men gelooft aan de humaniseering van den oorlog. Oorlog beteekent de ontkete ning van de meest dierlijke hartstochten in den mensch. En als men dan, ten koste van prestige, zoo iets verschrikkelijks kan voor komen, verdient de politiek van Chamberlain dan geen voorkeur, boven de politiek van sla maar raak? De Msbd. eindigde dezer dagen een beschou wing als volgt: Het is de ervaring van den oorlog in China en Spanje, dat de vliegtuigen in de frontlinie betrekkelijk weinig slachtoffers maken; des te meer in de gebombardeerde steden en dorpen. Ongetwijfeld zal, als de strijd eens tusschen gelijkwaardige machten zou gaan, die beiden over een bijna onmetelijke luchtvloot beschik ken, en ook over het voortreffelijkste afweer- materiaal, de luchtpractijk wel een eenigszins ander beeld vertoonen; zal vooral het eigen belang een grootere rol spelen; maar dan zal het ook alles om alles gaan; en wat er dan aan misdaden zal bedreven worden, kan de fantasie zich nauwelijks verbeelden. Den oorlog humaniseeren is een onbegonnen werk. Men moet den oorlog onmogelijk maken. En dat kan alleen, als het recht onverbiddelijk zegeviert. In zekeren zin is dit, zooals Cham berlain zeide, een kwestie van internationale atmosfeer. Meer echter is het nog een kwestie van den rechtvaardigen, liefdevollen mensch. De eenling zal ieder voor zich de zaak moeten aanpakken. Alleen als elke mensch voor zich echt mensch is, kan, in het uiterste geval van noodzakelijkheid de oorlog menschelijk zijn. Nat. Hist. Museum, geopend: Woensdag van 35 uur, Zaterdags van 710 uur.; iedere le Woensdag in de maand van 810 u.; iedere le Zondag in de maand van 35 u. Aquarium Zoöl. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 912 en van 13.30— 17 u.. Zaterdag van 912 uur. BIOSCOPEN: Tivoli-theater, Spoorstraat, half 8: „Kom jij ook bij de Brandweer?" en „Tweede Huwelijksreis". Rialto, Spoorstraat half 8: „Nacht-Asyl" en „O, Dokter" Witte-Bioscoop, Koningstraat, half 8: „Zoo goed als getrouwd" en „Een reuze Type". Tot 30 Juni: Westgracht 80: Tentoonstelling Historisch Genootschap „De Kop van Noord Holland". Zondag 26 Juni. Casino. 3.30 en 8 uur n.m.: Jazzband'„The China Boys" Zondag en Woensdag. Badpaviljoen Huisduinen: Johny Anderson and his Comedian Swingers. Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Barometerstand Den Helder 757.0 Temperatuur zeewater 16.4 Temperatuur lucht 16.5 Wind; richting: Z.W.; kracht 5. Licht op 9 uur 58 min. Hoogste temp. lucht gisteren 18.0 laagste temp. gisteren 15.2 Hoogwater (heden) 16.50 I-aagwater (heden) 23.05 Hoogwater (morgen) 5.4018.00 Laagwafer (morgen) 11.40

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 5