He>i$btg,oud WIT Bij hoofdpijn en knagende kiespijn prebthbeumn J. VAN DE WITTE Zaterdag 25 Tuni 1938 JuuïÜ-JAeatek: Joe Brown in «Kom je ook bij de Brandweer?" „Nacht-Asyl" ^rr^terschuilenbijde^^ UtUie fëio-ico-af) Zoo goed als getrouwd Texelsch nieuws Aan de Texelsche Kermis wordt gewerkt Texel Burgerlijke Stand Ingekomen personen Vertrokken personen VERTEGENWOORDIGER KEIZERSTRAAT 103 TEL. 575 Wij vestigen Uw aandacht Langs de Straat Koopjes halen Mijnhardjes (dit zijn hartvormige cachets) helpen snel en goed. Doos 50 ct. Proefdoos 10 ct. De Warner Bros-ster, Joe Brown, die ook in Kom je ook bij de Brandweer?" de noodige lachsalvo's zal doen ontketenen. (Tivoli). Op de hoofdschotel, die deze week door de Tivoli gepresenteerd wordt, staat Joe Brown, Amerika's ongekroonde koning van den lach. Joe Brown, waarvan in den loop van de laatste jaren reeds tientallen films verschenen en die ieder voor zich een financieel succes voor Warner Bros bleken te zijn. Ondanks crisisondanks al de misère die deze wereld kenmerkt, blijkt men dus toch nog te willen lachen. Of moet men het zoo zeggen: men wil, ondanks deze narigheden, juist lachen? We weten het niet, want niets is on- doorgrondelijker dan het hedendaagsche kino- publiek. Thans aanschouwt men in Tivoli „Kom je ook bij de Brandweer?", een wonderlijke groteske vertooning, zoo dwaas, dat men zich anderhalf uur lang op de knieën zit te slaan van pret en even vergeet dat het leven ook nog zorgen kent. Wat de inhoud dezer Joe Brown-fantasterij betreft, in het kleine stadje Rosedale vinden feestelijkheden plaats, waarvan een baseball wedstrijd één der hoogtepunten vormt. Smokey Joe Grant is een der beste spelers, maar voelt zich meer tot zijn uitvinding, een brandblusch- apparaaat in den vorm van een bom, aange trokken. Zijn spel valt op, hij krijgt een telegram, waarin staat, dat hij dien zelfden avond nog beslissen moet of hij een aanbod van- 7500 als professional aanvaardt. Zijn meisje, Sally, dat naast de brandweer woont, moedigt hem tot dit besluit aan. Hij accepteert. Joe en zijn meisje komen dan over een, dat zoodra hij 5000 bespaard heeft, zij zullen trouwen. In den trein ontmoet hij door twee kennis sen een geraffineerd meisje, June geheeten, die slechts financieel belang in hem ziet. Zij weet hem al zijn geld afhandig te maken onder voor wendsel, dat een advocaat patent op zijn brand- bluschapparaat neemt. Sally komt onverwacht over en zij ontmoet June. Joe móét nu wel bekennen, dat hij met •June verloofd is. Sally vertrekt, nadat zij bei den een gelukkige toekomst wenscht. Als Sally weg is, merkt Joe, dat hij toch alleen van Sally houdt en verbreekt zijn verloving met June. Als hij weg is, komt er een telefonisch be richt voor hem, dat hij bij den directeur van een brandbluschapparatenfabriek, Mr. Platt, moet komen. Hij gaat er heen en wacht den geheelen nacht. Den volgenden morgen krijgt hjj Mr. Platt eindelijk te spreken. Na eenige demonstraties koopt Mr. Platt 't patent van Joe. Ondertusschen is de wedstrijd om de wereldkampioenschappen voor baseball begon nen. Daar Joe niet is komen opdagen en men verneemt, dat hij ook niet in zijn hotel gesla pen heeft, melden de kranten, dat Joe vermist wordt. Als Joe zijn apparaat verkocht heeft, snelt hij naar het wedstrijdterrein en weet nog op 't nippertje de overwinning voor zijn club te behalen. e„n„ De film eindigt met een happy ending, Sally en Joe trouwen. In 't overige programma draait o.a. de film „Tweede Huwelijksreis". Fransche film van verbijsterende realiteit. Het is al sedert verscheidene jaren een pu- bliek treheim Hollywood is bezig m t ranKrijn: zijns ter ren-1 êger aVn te vullen en deze mobili satie van filmische talenten heeft in het land, dat reeds Claudette Colbert, Simone Sunon René Clair en andere talenten van de eerste geen wonder, als men nagaat dat Franknjk een prachtige kans heeft zoo a althans matie op Hollywood te verkrijgen, dan althans verfilming van Maxim Gorki's wereldvermaar- 2 rSSe„SSht.»yr. en het wordt een belijdenis. Men 0"der^aat °e onweerstaanbare depressie ervan, men gaat op in de sfeer van dit Russisch asyl ,van deze walgelijke verzamelplaats van maatschappe- lijk gederailleerden. Verloopen tooneelspelers, alcoholisten, vagebonden, zwervers. Een broed plaats'van ontucht en misdaad. In deze sfeer speelt zich een film af. die van den eerste tot den laatsten meter meesterlijk is. Een film, die een obsessie wordt en waarin men een aantal spelers ziet optreden, die stuk voor stuk zoo uit het harde leven van de ach terbuurten weggehaald zijn. Zonder schminck en zonder make up. De regie is van een suggestiviteit, zooals men dat maar zelden, ook in Fransche films, beleefde. Het beste valt dit werk wellicht te vergelijken met het prachtige „Schuld en Boete", doch zoo niet beter, dan is „Nacht- asyl" hieraan toch ongetwijfeld gelijk te stellen. Men lette eens op 't rhythme van deze film, op het componeeren van licht en scha duw, op de eenheid die dit alles karakteriseert, en men zal beseffen, dat hier een der beste films vertoond wordt, die men in langen tijd gezien heeft. Voornamelijk gezien uit het oog punt dat <oede film geen amusement, maar kunst kan zijn. Het verhaal van Maxim Gorki. Pepèl, als het ware voor dief geboren, is een van de tientallen rampzalige schepselen, die in het asyl hun tenten hebben opgeslagen om overdag te kaarten en te dobbelen, des nachts op roof uit te gaan... Op een van zijn nachtelijke excursies ontmoet hij den verarm den „Baron", die verslaafd is aan alcohol en aan het dobbelspel, welke kwalen hem in ge meenschap bankroet hebben doen slaan. Gorki heeft van de ontmoeting tusschen deze twee uitersten, maar toch ook weer zoo volkomen gelijke menschentypen een prachtig beeld ge geven. De film doet het niet minder! De Baron, die zijn vertrouwen in het leven reeds opge geven heeft, besluit er toch nog geen einde aan te maken, verrukt als hij is van Pepèls verhaal over diens vrije leven en van het ver blijf in het asyl. We zien op een goeden dag den Baron het asyl betreden, waar hij uiterlijk den adellijken kom-af blijft behouden, doch innerlijk weldra volkomen opgaat, verloren gaat zouden wij haast zeggen, in het leven van al zijn bewoners... Het is niet alleen een film van mannen, neen ook twee vrouwen spelen er een belangrijke rol in. Het zijn twee zusters, de, een is de wreede, meedoogenlooze echt- genoote van den asylhouder, de andere is de jongere, onbevangene, die walgt van het leven om raar heen. In buitengewoon sterk gespeelde scènes wordt ons getoond de groeiende liefde tusschen Pepèl, den dief en de kleine Natasja en den naar evenredigheid opvlammenden haat van Natasja's zuster ten opzichte van Pepèl, dien zij gemeend had voor zich te kunnen winnen. Een botsing kan niet uitblijven en deze volgt dan ook onverbiddelijk, brengende den dood van den asylhouder... Dat tenslotte het ge zonde jonge leven zegeviert is- de beloftevolle moraal van dezen Gorki's prachtig verfilmden roman. Het hoofdnummer, dat de „Witte" deze week biedt is ongetwijfeld de film „Zoo goed als ge trouwd", een product van „Universal" en dat het reeds eenige maanden met opmerkelijk suc ces in tal van Nederlandsche bioscooptheaters gedaan heeft. Het is een honderd procent Amerikaansche film. Dat houdt dus in een maximum aan vaart, naast een smakelijke intrique, terwijl aan de afwerking van het geheel buitengewoon veel zorg besteed werd. En zoo is deze Universal-film dan geworden een daverend spel van vroolijkjieid. Weliswaar gluurt een enkele maal de ernst om den hoek, doch dat is dan om deze vroolijke geschiedenis des te beter tot haar recht te doen komen. Wat de rolverdeeling betreft, deze is opval lend sterk. In de eerste gelederen spelen name lijk niemand minder dan John Boles en Doris Nolan mede een koppel, dat reeds menig suc cesvol optreden achter den rug heeft. En naar het heet moet het ook in deze film een opval lend goede beurt gemaakt hebben. Voor een zomer-program leent zich deze ge schiedenis, van den architect en zijn typiste en beider avonturen, al bijzonder goed. In het overige program draait o.a. de film „Een reuze type". Cantate bij het 40-jarig -"jeerings-Jubileum van H. M. KONINGIN WILHELMINA. Muziek: A. J. Leewens. Tekst: C. Prinsen. Wij geven hieronder de tekst van de cantate, die gezongen zal worden door een groot koor. bij het veertigjarig regeeringsjubileum van H. M. de Koningin. Onze plaatselijke muziek meester, d^ heer Leewens, zal de cantate dirigeeren. Mogen velen zich nog aansluiten bij dit koor. 1. Gemengd Koor: Als het golvend graan gerijpt is dooft de zon haar zomergloed Troostend schenkt zij ons ten afscheid als een lieve, laatste groet, éénmaal nog de teere weelde van de tinten, die zij thans op het goud-verkleurend loover gloeien doet in najaarsglans. 2. Mannenkoor: Maar in het land, omringd door strakke [dijken stijgt blij en innig het bekende lied: „Wilhelmus van Nassau", een juichtoon die [doet wijken uit aller hart de weemoed en 't verdriet. Want wij vereeren in deez' blijde stonden Uw eed'le telg, Wilhelmus van Nassau! En van de Wadden tot de Scheldemonden straalt Haar ter eer, ons oude Rood-Wit- Blauw. 3. Kinderkoor: Wij danken den Algoede die in deez' veertig jaar, ons land heeft willen sparen voor 't gruw'lijk krijgsgevaar. Die ons heeft willen leiden in voor- en tegenspoed, een Koningsvrouw wou geven van 't Edel Nassau-bloed, met vroomheid in het harte en eenvoud van gemoed. 4. Gemengd Koor; Grauwe, onheilzwangre jaren trokken over Nederland. En het Schip van State eischte aan het roer een vaste hand. Veertig jaren met Gods hulpe hield Gij stand op deze post, Trouw, aan 't voorbeeld van d'Oranje die ééns Neêrland heeft verlost. 5. Kinderkoor: Juichend klinkt uit onze monden: „Leve lang de Koningin!" Blijf nog lang de Goede Moeder van ons Nederlandsch Gezin! 6. V ro u w en k o or Danken w'U, o Landsvorstinne voor de offers die Gij bracht, voor Uw Koninklijke eenvoud, 't kenmerk van der Grooten macht. 7. Slotkoor: Maar bovenal rijst onze blijde danktoon bij 't stil geluk van 't Prinselijke Paar. Stijg' eens vol gloed Hun voorjaarszon ten [hemel als winterlicht bestraalt Uw Levensjaar. In het Boek van 's Lands Historie prijkt Uw naam in gouden schrift! „Wilhelmina van Nassauwe" blijft in Neêrlandsch hart gegrift. Loone God U eens de zorgen Leide Hij eens aan zijn hand U, als Koninklijke Pelgrim, naar zijn Eeuwig Vaderland. Reeds is het marktplein te Den Burg zoo goed als geheel volgebouwd met ker misvermakelijkheden. De grootste plaats wordt wel ingenomen door de bekende auto-racebaan van Vermolen, die het wes telijk deel van de Groeneplaats (voor de hotels ,De Lindeboom" en „De Oranje boom") geheel beslaat. De zweefmolen van den heer Keyser heeft een plaatsje ge kregen tegenover hotel „Texel". Verder vindt men daar een schiettent, een minia tuur-racebaan en een entosspel. Naast de Vischmarkt vindt men een nougat- en suikerkraam, een speelgoedkraam en een fruitkraam van den heer Langeveld, en voor het raadhuis een gebakkraam, ter wijl in de Binnenburg en de Zwaanstraat palingkramen worden gebouwd. De para detent is nog niet gearriveerd. Op het land van den heer Roeper aan de Koogerstraat wordt de Schouwburgtent van Kinsbergen geplaatst, die reeds bijna gereed is. Het programma hiervan ver meldden we deze week reeds. Filmprogramma. De bioscoop van De Jong staat weer als van ouds in het Park. De heer De Jong deelde ons over het programma voor de kermis het vol gende mede: Maandag en Dinsdag worden 2 hoofdnummers gegeven, n.1. Tarzan's Vlucht en De Zigeuner Prinses, aanvang half negen. Woensdag, weder om half negen, met hoofd nummer „Men gaf hem een geweer"; Donder dag half negen „Stormduivels". Vrijdag 8 uur en 10.30 uur en Zaterdag 8 u wordt afgedraaid de film „De weg terug" en Zondag te 6, 8 en 10 uur „Het was in Mei", terwijl Maandag na kermis nog de bekende film „De goede, aarde" zal worden vertoond. Kindervoorstellingen vinden plaats Woens dagmiddag 4 uur „De Zigeuner Prinses". Za terdagmiddag 4 uur „Strijd om het Record". Vrijdagmiddag wordt voor veel verminder den prijs (een kwartje voor alle rangen) de bekende film „Ben Hur" nog eens afgedraaid. Gelegenheid voor dansen wordt in Pen's Schouwburgzaal en Eelman's Danssalon reeds Maandagavond gegeven en voorts eiken avond van de kermisweek. Bij den heer Pen zal dit jaar de bekende seizoenband van Dick van Ake optreden en in Eelman's Dancing „The Rambling Serenaders" met geheel nieuwe be zetting. In Hotel „Texel" wordt balmuziek gegeven vanaf Woensdagavond, dan treedt daar op een orkest van Siem Spruit uit Alkmaar. In de hotels en Eelmans Dancing zullen dit dit jaar geen voorstellingen van variétégezel schappen plaats hebben. ZONDAG 26 JUNI 1938. Ned. Herv. Gemeente. Den Burg v.m. 10 u. Ds. Visser, (maand- coljecte. Oosterend v.m. 10 u., Ds. A. W. Kok, maancollecte; n.m. 8 u. Gemeente-avond, koorzang. De Waal. Geen dienst. Den Hoorn v.m. 10.30, Eerw. Heer N. Vis ser, cand. hulpprediker, te Utrecht. De Cocsdorp v.m. 10.30 u. Ds. Salm. Oudeschild v.m. 10 u. Ds. v. 't Hooft. De Koog v.m. 10 u. de heer W. C. Luuring. Doopsgezinde 'Gemeente. Den Burg v.m. 10 uu. Dr. A. Vis. Den Hoorn v.m. 10.30 u., Ds. Smidts. Geref. Kerk. Den Burg (geb. Fanfare) 10 u. v.m., Ds. v .d. Leer; n.m. 7.30 u. Cand. Wouda. Oosterend v.m. 10 u. Cand. Wouda; n.m, 3 u. Ds. v. d. Leer. Geref. Kerk H.V. Oosterend v.m. 10 u en n.m. 3 u. Lees* dienst. GESLAAGD. Op de Dinsdag gehouden Examens voor Algem. Handelskennis, te Amsterdam, slaag den onze plaatsgenooten de heeren B. en B. F. v. d. Berg. Van 18 t.m. 24 Juni 1938. GETROUWD: H. J. Schraag en J. M. Witte. OVERLEDEN: K. de Porto, 58 jaar, geh. m. Maria Wegman; T. Eelman, 73 j., geh. m. Tjipke de Vries. POLITIE. Gevonden: 1 rijwielplaatje, 1 portemon- naie, 1 rugzak, 1 bos sleutels, 1 vulpen en 1 vulpotlood. BOUWVERGUNNINGEN. A. Commandeur te Den Hoorn, wijziging van een bouwplan. J. Hooijberg, timmerman, Doopsgez. G. en familie, van Amsterdam a.b. woonschip, naar De Cocksdorp C 36. J. Wielhouwer, tuinder, Herv. G., van Lam- bertusstraat 140a, Rotterdam, naar Steenen plaats, Den Burg. J. Veenstra, dienstbode, Herv. G., van B. Compascus, Emmen, naar Badhotel „Prin ses Juliana, De Koog. J. Hannema, dienstbode, van Het Bildt, St. Jacobiparochie 697, naar De Westen 115. R. Tot, dienstbode, Doopsgez. G., van Har- lingen naar Huize Wildzang, den Burg. J. de Jong, Herv. G., slager, van Utrecht naar Schildereind 66, Den Burg. Johanna Elisabeth Maas, R.K., van Den Burg 113 naar Koningstraat Den Helder. Teuntje Schuurman, Herv. G., van West* straat 13, Oosterend naar Harderwijk. Job Alderlieste, van Westerweg 1 naar Alphen a.d. Rijn, Aarlanderveen Middenweg. £eq£A&elicPiten DETACHEERING GENIE. Te Den Helder is een detachement van het Regiment Genietroepen uit Utrecht aange komen voor het houden van oefeningen. HAVEN VAN NIEUWEDIEP. 23 Juni 1938. Aangekomen van Londen en vertrokken naar Harlingen het Eng. s.s. „Leeuwarden" Doris Nolan, de Universal-artiste, die de vrouwelijke hoofdrol vervult in „Zoo goed als getrouwd". (Witte Bioscoop). op de verbouwing en uitbreiding van Woning- Inrichting Frits Coltof, Kanaalweg 154155, waarmede deze week een aanvang zal worden gemaakt. Wederom zal een groote ruimte beschikbaar komen voor toonkamers. Vanaf heden enorm verlaagde prijzen. Wij raden U dringend aan de étalages te bezien. i t (Adv.). Ze scharrelen weer door Den Helder, de kooplieden, die, als U niet op Uw tellen past, U een mooi koopje leveren. Het is een complot van twee man, die beschikken over een reus achtig flux de bouche, of-te-wel een zeer over vloedig spraakwater; als zij, éénmaal in Uw huis doorgedrongen, aan het woord zijn, is er /een speld meer tusschen te krijgen. Ze begin nen met een aanbieding van sokken, zuiver wollen sokken, d 0.15 per paar; overhemden met boorden en paar manchetten A raison van één guldentje, witte huishoudschorten, bijna te geef, voor één gulden, enz. Als dan de bestelling voor deze spot-koopjes, die niet vooruit betaald behoeven te worden, doch waarvan de levering pas den volgenden dag kan plaats vinden, omdat het, volgens hen, niet doenlijk is zoo'n grooten voorraad van deze goederen mee te nemen, omdat het begrijpelij kerwijze bestellingen regent voor zulk goed koop goed, als dan de bestelling dus is gedaan, verdwijnt één der compagnons (de z.g.n. „baas") even van het tooneel, en dan komt de aap uit de mouw, want dan begint zijn z.g.n. knecht een verhaal, dat de baas toch ook zulke prachtige stoffen voor costuums had, maar die stoffen z\jn, jammer genoeg voor mevrouw, juist geheel en al uitverkocht; dit goed vloog weg. Zij hebben van die stoffen natuurlijk aan alle Heldersche doktoren, advokaten, en andere notabelen geleverd, dat imponeert de men- schen.' En nu heeft de baas toch zoo'n reuze- strop; een kleermaker in Den Helder of in Alkmaar (al naar gelang de omstandigheden) had een groote voorraad van die stoffen opge kocht, maar de sloeber betaalde niet met gul dentjes, maar met een chèque, en toen de baas op de Bank kwam om die chèque te verzilve ren, bleek, dat die kleermaker geen sou op de Bank had staan. Zoo'n schoelje! Die kleer maker is dan toch ook zoo'n gemeene kerel, bdr gewoon-weg! En, zoo gaat hij met veel „En toen's" verder, en toen heb ik namens den baas zoo pas die stoffen weer bij dien kleermaker weggehaald, ik heb ze nu hier in den koffer. Nu is de kleine burgerman alvast belust gemaakt; im mers, hij zou óók wel eens in net zoo'n mooi costuum willen verschijnen als dokter A of notaris B, in plaats van altijd maar weer in zijn schammerottig confectiepakkie langs den weg te sjouwen. Toen hij hoorde, dat deze goed- koope leverancier uitverkocht was, begon zijn lip al te hangen, maar, in dien koffer zit nog een hansje om voor een koopje net zoo'n mooi pak re bemachtigen, als dokter A en notcdis B al gekocht lo.uben. Nauwelijks >s de knecht uitgesproken, nau welijks is dezt gramofoonplaat, die hij huis aan huis afdraait, afgeloopen, of zijn baas, die den duur van dit verhaal al eens met tijdopname moet hebben gecontroleerd, verschijnt weer ten tooneele, en op Uw vraag om ook eens zoo'n lap van die stoffen te mogen zien, probeert hy U, onder veel gelamenteer over dien slechten kleermaker, die stoffen aan te smeren. Wij hebben ze zoo gauw mogelijk afge scheept en de deur uit gebonsjourd, maar ze zijn niet zoo gauw weg hoor; ze blijven maar aanhouden, vooral als ze in de gaten hebben, dat mevrouw of één der andere huisgenooten tóch wel zin hebben in zoo'n goedkoop lapje. Maar pas op, wees voorzichtig, want ze leveren U een mooi koopje.' Want hoe gaat het nu ver der, als de koop wèl tot stand komt Welnu, nog niet lang geleden was er iemand, die wèl op eene dergelijke aanbieding inging. Of het hier een aanbod van hetzelfde tweetal betrof, is ons uiteraard niet bekend. Toen de stoffen waren geleverd en betaald, volgde het aanbod om een kleermaker te sturen om de maat te nemen en voor een koopje een pak te maken. Want bij Uw eigen kleermaker zult U natuur lijk een behoorlijk arbeidsloon moeten betalen, als U bij hem niet tevens de benoodigde stof koopt. Dit alles vertellen z\j U, niet in zoo wei nig woorden als het hier staat neergeschreven, maar met een omhaal van woorden, waardoor zij iemand zeer gemakkelijk overbluffen. En dat is ook de bedoeling. En waarom zoudt U ook naar Uw eigen kleermaker gaan en daar een zuur gezicht te zien krijgen en U blauw betalen aan maakloon, als U bij deze menschen, die met alles zoo bar-goedkoop zijn, (behalve dan met den reeds door U betaalden lap laken, want die is nog prijzig genoeg, doch daar hebt U bij al die andere goedkoope aanbiedingen en door al dat gepraat zoo gauw geen erg in ge had), waarom zoudt U dan een kwaad gezicht van Uw eigen kleermaker afwachten, als U bij deze menschen voor een prikje aan maakloon terecht kan? Ja, waarom zoudt U niet op hun welwillende aanbieding, die zuiver en alleen in Uw eigen belang gedaan wordt, ingaanU gaat daar dan ook mede accoord, en eenige dagen later komt dan een tailleur (die komt altijd juist, als men aan tafel zit en dus niet dl te veel tyd heeft)! Met veel kleermakers-bravour neemt hij de maat, vraagt of U al dan niet steek-zak- ken in de pantalon wenscht, enz. enz., belooft, gelijk met het pak, de door U bestelde goed koope sokken, overhemden en huishoudschor ten te zenden, want daarvoor was tot nu toe nog geen gelegenheid geweest, en kletst daarbij zoo honder-uit, dat hy (dat is dus nr. 3 van het compagnonschap, er zijn er dus drie in het complot) reeds hoog en breed met den door U betaalden lap laken de deur uit is om, zooals U in Uw onschuld veronderstelt, het pak voor U te gaan maken, vóór het tot U doorgedron gen is, dat U nu, behalve Uw geld, óók weer Uwe stoffen kwijt bent. Want die kleermaker moet nog altijd met het pak terugkomen! Plaats dus niet alleen het bekende bordje: „Aan de deur wordt niet gekocht", maar houdt U daar dan ook aan! En is het nog noodig hier tot besluit te ver melden, dat wij, die geen lap laken kochten, ook nog steeds wachten op de door ons bestelde goedkoope sokken, die den volgenden dag ge bracht zouden worden, en voor welke bestel ling tij zich aanvankelijk zoo dankbaar be toonden f. sa

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 7