regeering DAGBLAD VOOR DEN'HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Gouden tijd voor Moordaanslag in het Heilooër bosch KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) Het Duitsche en Italiaansche antwoord zal met kanonnen gegeven worden 1 Joodsche betoogingen tegen Engeland Congres der Sokols in Praag zenuwartsen te Weenen Dit nummer bevat 8 pagina's EERBER1CHT Jongeman door psychopaat ernstig gewond „Wij willen Indië houwen" Gebeden voor Ds. Niemoeller HELDERSCHE COURANT Uitgcrve der Uitg.-Mt). Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder MAANDAG 27 JUNI 1938 66e JAARG. No. 8344 paansche Zij overweegt als vergelding, te gen de rechtsche aanvallen op open steden, Italiaansche en Duitsche schepen en havens te bombardee ren. Engeland en Frankrijk^ ^waarschuwen Barcelona j De toenemende verontwaardiging in het linksche Spanje Spanje over de bombardementen op open steden, heelt er toe geleid, dat de regeering overweegt repressaille maatregelen te nemen. Zij zijn van plan bij wijze van vergelding Italiaansche schepen, welke de rechtsche ha vens aandoen te vernietigen en zelfs Italiaansche en Duitsche havens te hombardeeren. Reeds zouden vlieg tuigen gereed staan. Deze mededeeling heeft in het bui tenland veel onrust gewekt. Frankrijk en Engeland heb ben de regeering te Barcelona gemaand voorzichtig te zijn. De Italiaansche bladen uiten zich op felle wijze en dreigen met scherpe tegenmaatregelen. De ambassade van Spanje deelt bet volgende mede: „Inzake de ge ruchten welke verspreid zijn be treffende de houding der Spaansche regeering ten aanzien van 't bom bardeeren van open steden door een in dienst der opstandelingen staande luchtmacht, wordt eraan herinnerd, dat de ambassade van Spanje herhaalde malen met een aandrang, welke zijn oorzaak vond in de dringende noodzaak om een eind te maken aan deze weerzin wekkende oorlogsmethode, de Fran- sche regeering gewezen heeft op de felle protesten der Spaansche regee ring tegen een dergelijk optreden. Volgens uit Spanje ontvangen in lichtingen is het zeker, dat de ver ontwaardiging der Spaansche be volking over dezen tot een systeem geworden bombardementstactiek, vormen dreigt aan te nemen, welke het de republikeinsche regee ring onmogelijk maken deze moord partijen, waaraan de in dienst der opstandelingen staande buitenland- sche luchtmacht zich te buiten gaat, zonder reactie gade te slaan". Te Parijs is men geneigd tot de meening dat de stap de regeering van Barcelona slechts een valsch alarm zal zijn gewseest en dat de geuite bedreiging waarschijnlijk wel niet tot uitvoering zal worden ge bracht. Onverbiddelijke Italiaansch Duitsche reactie. De „Giornale d'Italia" publiceert in sen- sationeelen vorm het aan de regeering van Barcelona toegeschreven voornemen tot re presaillemaatregelen over te gaan tegen de havens en schepen der met generaal Franco bevriende landen, indien de rechtsche lucht macht haar bombardementen niet staakt. Indien dit voornemen, aldus de „Giornale", zou worden uitgevoerd, zou hierop van de zijde van Italië en Duitschland een „onverwijlde en onverbiddelijke" militaire reactie volgen. In felle bewoordingen richt het blad zich tegen Barcelona, dat het ervan beschul digt Europa bewust naar den rand van den afgrond te brengen, door een plan uit te voeren, dat sinds 1935 in Moskou is uitge werkt. Deze nieuwe dwaasheid, aldus n Italiaansche blad, zou Europa een uiterst ramspoedig en bloedig, avontuur bezorgen. Het spreekt vanzelf, dat indien Duitschland en Italië door de „Spaansche rooden" in hun steden worden aangevallen, alleen omdat een Duitsch of Italiaansch vliegtuig aan een noodzakelijk bombardement heeft deelgenomen, hun reactie ter stond en zonder pardon zou zijn, welke niet zou worden uitgevoerd met diplomatieke nota's, doch met kanonnen. In Engeland wordt geen bevestiging gegeven van de be richten als zou de Spaansche regeering, bij haar voornemen om tot represaillemaatre gelen tegen het bombardeeren van open steden over te gaan, niet slechts de steden in het gebied van Franco, maar ook die van vreemde landen, welke zij voor de bombardementen verantwoordelijk acht, hierbij willen betrekken. Men geeft toe, dat deze geruchten tot de officieele kringen zijn doorgedrongen, doch de hieraan verbonden gevaren en de internationale terugslag wel ke dergelijke maatregelen zouden hebben, acht men in zich zelf reeds voldoende groot, om de uitvoering van zulk een denkbeeld terstond te verwerpen. In Frankrijk. De Fransche autoriteiten weigerden te bevestigen of te ontkennen, dat de Spaan sche ambassadeur te Parijs een bezoek zou hebben gebracht aan minister Bonnet om hem een gelijke mededeeling te doen als Azcarate aan lord Halifax heeft gedaan. Men voegt hier evenwel aan toe, dat indien dit het geval zou zijn geweest, de Fransche regeering krachtig op voorzichtig heid zou hebben aangedrongen. Vliegtuigen staan gereed! Van officieele rechtsche zijde wordt beweerd, dat vliegtuiggroepen der regeeringsluchtmacht op de vlieg velden van Valencia, Carthagena en Rosos gereed staan om aanvallen te doen op buitenlandsche schepen, in het bijzonder Italiaansche, die rechtsche havens verlaten. De rehtsche regeering ziet in de ze berichten een bevestiging van de stappen van Barcelona te Parijs en Londen. Regeering werkt op Francos gemoed! Generaal Casado, de chef der centrale le gers, heeft een tot de militaire leiders van Franco gericht radiorede gehouden, waar in hij o.a. zeide: „Ge zijt verplicht een vreemde demagogie te vreduren, welke uws teden en velden overstroomt. Uw gods dienstige gevoelens komen ertegen in op stand. dat ge hulp ontvangt van vijanden van Christus'leerstelingen. Uw vaderland- sche gevoelens worden gekwetst door de vreemde invasie. Ik weet, dat velen meenen, als zou bij ons eenzelfde toestand bestaan. Ik kan ver zekeren, dat hier slechts vijf internationale brigades streden, samengesteld uit anti-fas- cistsirhe elementen van verschillende lan den. Er zijn bij ons geen Russische eenhe den, en er is geen Russisch opperbevel. Het leger, waartegen gij strijdt, is het leger van de republiek, een zuiver Spaansch leger, Van de fronten. Aan het Levantfront worden de operaties voortgezet rondom Mora de Rubielos in de provincie Teruel en Nules in de provincie Castellon. Het Bastion van eerstgenoemde plaats wordt nog steeds krachtig verde digd door de regeeringst roepen, zoodat de rechtsche colonnes uit Aliaga en Teruel zich niet aaneen kunnen sluiten. De belangrijkste gevechten worden nog steeds geleverd in de zóne van Onda, die de regeeringstroenen hebben ontruimd na een slag van verscheidene dagen. De rechtschen worden thans tegengehouden in den sector van Bechi, op negen kilometer ten noorden van Nules. De rechtschen trachten hun co lonnes, die in strijd verwikkeld zijn bij Vil- lareal, los te maken. Zij worden daar krach tig door de regceringstroepen aangevallen. Hun pogingen om zich van de regeerings- troepen te bevrijden zijn vergeefs geweest. Weer oneenigheid in Franco's le ger? Zeven republikeinsche soldaten, die uit de krijgsgevangenschap ontsnapt zijn en zich weer bij de regeeringstroepen gevoegd hebben, hebben medegedeeld te Saragossa ernstige incidenten tusschen Italiaansche en Spaansche officieren te hebben bijge woond. Volgens hen wordt de haat tegen den indringer met den dag feller. Andere ontsnapte gevangenen vertelde, dat het te Avila tot gevechten tusschen Spaansche en buitenlandsche officieren is gekomen, waar bij handgranaten zijn geworpen. De verkla ringen van deze soldaten komen overeen met in officieele kringen ontvangen inlich tingen. Ontevredenheid over doodvonnis van een Joodsch terrorist in Pa lestina. In de Jodenbuurt van Warschau hebben gisteren eenigc duizenden Joden een betoo ging gehouden om te protesteeren tegen de bevestiging van het doodvonnis, dat de krijgsraad te Jerusalem heeft uitgesproken over een Jood van Poolsche afkomst, Szlo- ma Ben Joseff genaamd, die schuldig werd geacht aan een aanslag op een Arabische autobus. Er werden redevoeringen gehou den door de leiders der Zionistische organi saties, die gratie voor den veroordeelde ver langden. Voorts hebben Joodsche jongenlieden be toogd voor het Britsche consulaat te War schau waarvan zij de ruiten insloegen. De algemeene Zionistische raad van Polen heeft een telegram aan den koning van Engeland gezonden en de Joodsche vrou- wenvereeniging een boodschap aan Konin gin Elizabeth, waarin verzocht wordt, bij den voorzitter van den krijgsraad te inter- venieeren. Ook is een telegram gezonden aan den aartsbisschop van Canterbury. Gelofte tot instandhouding der Joegoslavisch Tsjechoslowaak- sche broederschap. Ter inleiding van het congres der Sokols dat de volgende week Zondag wordt geo pend, heeft gisteren een groote betooging plaats gevonden, waaraan werd deelgeno men door 50.000 jongens en meisjes, die ten aanschouwe van president Benesj, het di plomatieke korps en ongeveer 150.000 an dere aanwezigen allerlei figuren uitvoer den. In den loop der oefeningen gaf de pre sident der Joegoslavische Sokols den presi dent der Tsjechische Sokols de accolade en de jeugdige Sokols legden de gelofte af, de JoegoslavischTsjechoslowaaksche broeder schap in stand te zullen houden. Geduren- den het geheele feest, dat met groot enthou siasme werd gevierd, voerden vliegtuigen boven het stadion evoluties uit. De bewoners van de Donaustad moeten op hun woorden letten. Een houding van schrik. Graaf Robert d'Harcourt, professor in de Germaansclie letteren aan het Instituut Ca- tholique, te Parijs, heeft in Das Neue Tage- bucli geschreven over Weenen, zooals hij het weervond twee maanden na den Anschluss; aldus meldt de N. R. Ct. De stad had voor hem iets raadselachtigs, dat voor den ge wonen toerist nauwelijks merkbaar is. Het zat hem niet in het uiterlijk. Uiterlijk is al les in orde, veel beter in orde dan onder Dollfuss of Schuschnigg. Het verkeer is be ter geregeld en in het algemeen zijn vele veranderingen en beperkingen ingevoerd, die den Weener met zijn aangeboren Schlam- perei en begeerte naar een prettig leventje, zeer pijnlijk aandoen. Het raadselachtige zit ergens an ders. In de uitdrukking der gezich ten, in den veranderden toon in het koffiehuis, in de algemeene houding van schrik. De Weener had de lief lijke gewoonte altijd en overal op de overheid te schimpen. Critiek oefenen behoorde tot zijn dagelijksche ge woonte, het was om zoo te zeggen noodzakelijk om gezond te blijven. Nu is die veiligheidsklep voor zijn wispelturigheid gesloten. De Weener moet nu zijn losse tong in toom hou den en men ziet dat aan den rond- spiedenden blik, die laat zien; „ik moet voorzichtig wezen". Nu leert de Weener binnen zijn vier mu ren te leven. Vooral de menschen, die zich in het Vaderlandsche front min of meer ver dienstelijk hebben gemaakt, leven in zekeren angst, als de telefoon gaat of als er gescheld wordt. De zenuwartsen varen wel bij. Nervositeit, raniek, vage alarmgeruchten hooren ook bij dezen angst, en alles bij el kaar wordt aangewend om de menschen klein te krijgen volgens de methode, die el- dors in 't Rijk wordt toegepast tegen Joden, socialisten of katholieken. Een nog effectiever pressiemiddel is de DE BILT SEINT. Verwachting; Zwakke tot mati ge, later in het N. wellicht krachtige Z.W. wind, zwaar ibewolkt tot betrokken, wei nig of geen regen, zelfde temperatuur, in 't Noorden en in 't Zuiden iets koeler. Verdere vooruitzichten: Koel weer. grondige zuivering van het ambtenaren en beambtencorps. De economische toestand. Prij zen voor industrieproducten met 15 h 20 pet. gestegen. In een op de eerste pagina afgedrukt artikel over den economischen toe stand in Oostenrijk na den An schluss, dringt de Kölnische Zeitung aan op de noodzakelijkheid van een zoo spoedig mogelijk verlagen der prijzen voor de producten in Oosten rijk. Door de vaststelling van den wisselkoers op 66 pfennig per schelling in plaats van 49 pfennig, zooals dit voor den anschluss was, hebben de prijzen voor de industrieproduc ten een verhooging ondergaan van omstreeks 15 tot 20 procent. In verband nu met de te verwachten gevolgen der credietuitbreiding in Oostenrijk, vraagt het blad tijdig de prij zen in Oostenrijk te verlagen, omdat alleen dan de credietuitbreiding op normale wijze tot stand zou kunnen komen. Voorts schrijft het blad, dat Oostenrijk zoo spoedig mogelijk economisch en sociaal in het Duitsche rijk moet worden opgenomen. Gisteravond om negen uur heelt zich in de Heilosche bosschen, gele gen tusschen Alkmaar en Heiloo, een eigenaardig geval van mishan deling voorgedaan, dat veel weg heeft van een moordaanslag. Eenige Alkmaarsche jongens van zestien tot negentien jaar wandelden in de dichte bosschen, toen zij in het z.g. sparrenbosch twee mannen passeerden, die tegen een walletje lagen. Een der mannen waar schuwde de jongens niet nogmaals langs te komen, want dat verveelde hen. Toen een der 'jongens daarop op merkte, dat hij „even goed daar mocht loopen", maakte de man zich kwaad en met de opmerking: „Ik heb er wel eerder twee jaar voor over gehad", greep hij den joneen beet en stak hem met een dolk mes tweemaal, een keer in de bo venarm, en een keer in de zij. Daarop maakte hij zich uit de voeten. De jongen, de ongeveer achttienjarige P. Hoog land uit Alkmaar, zag nog kans kruipende de eerste huizen van Heiloo te bereiken, waar een dame hem vond. De andere jon gens waren hals over kop gevlucht. De geneeskundige dienst en de politie werden onmiddellijk gewaarschuwd. De eer ste zorgde na het leggen van een noodver band voor de overbrenging naar het zie kenhuis, terwijl de politie een onderzoek in stelde. Een vaag signalement en de opmer kingen van den dader vormen een aanwij zing, welke tot zijn opsporing hebben ge leid. Dader gevat. Om half twaalf is de dader door de politie van Heiloo gevat. Het is de veertigjarige M. van M., een zwakzinnige, dien langen tijd in het psychopatengesticht te Heiloo is verpleegd. Eenige maanden geleden was hij als genezen daaruit ont slagen. Het bleek', dat de vorige week een der jongens, doch niet de getroffene, een woor denwisseling met hem heeft gehad. De man, tegen wien de politie dadelijk ver denking koesterde, kon bij zijn woning worden aangehouden. De toestand van den jongen is vrij ernstig, daar een zijner lon gen geraakt blijkt te zijn. Japan's toestand in China Is moeilijk. In een te Midhurst (Engeland) gehouden hijeenkomst heeft dr. E. Heldring, lid der Nederlandsche Eerste Kamer, het woord gevoerd en daarbij herinnerd aan zijn jong ste reis naar het verre Oosten. Ten aanzien van den Chineesch- Japanschen oorlog zeide Dr. Hel dring, dat de stand van zaken voel gelijkt op de positie van Napoleon in Rusland, doch dat het voor Ja pan toch nog moeilijker zal zijn om er uit te geraken. Hij voegde hier aan toe, dat Nederland zijn rijk in Oost-Indië wil behouden en de eenige maatregelen, welke waren overge bleven voor de verdediging van zijn belan gen, n.1. bewapening, had genomen. De Nederlanders zouden evenwel slechts vechten, indien zij zouden worden aange vallen. Nieuw Amerikaansch kustgeschut, met een draagwijdte van 50 kilometer, zoodat de projectielen een afstand afleggen, welke ongeveer gelijk is aan die van Alkmaar naar Den Helder. Het is thans een jaar geleden, dat ds. Nie moeller werd ingesloten. Gisteren zijn in al le kerken der confessioneele kerk gebeden voor hem gezegd. Er zijn thans nog 12 predikanten en ande re leden der Belijdende Kerk, onder wie zich enkele vrouwen bevinden, in hechte nis. Drie en tachtig predikanten zijn tot dusverre afgezet. Zes en dertig mogen het land niet verlaten, een en vijftig mogen niet prediken.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 1