Agenda Tweede Blad Dobbelmanns Twee kanovaarders van verdrinkingsdood gered Cantate Herfstgoud Melkprijs 11 ct. AVRO-Jaarvergaderimg W.S.V. Dc Zilvermeeuw VflflR K0RTE ZEEREIZEN Oost Indië Aankomst van de „Java" Texelsch nieuws Kermis Vereeniging voor luchtbescherming Ongeval met schieten Tcx, Boys-De Mok 5-3 Schoolvoctbal Veranderde doelstelling Zomersproeten SPRUTOL Verzendt en ontvangt Uw goederen per „ESONA" tfJtadlnieuuM Dank zij voortvarend optreden van den heer Vinken Ernstige waarschuwing voor Ouders Zaterdagmiddag lietft een tweetal kano vaarders, die zich met een 2-persoons kano op den z.g. Zuidwal achter fort „De Hars- sens" bevonden eenlge zeer hachelijke oogenblikken meegemaakt. Het vaartuig was door den onstuimige zee omgeslagen en slechts aan het flinke optreden van den heer Vinken is het te danken dat beiden van een zeer waarschijnlijks verdrinkings dood gered zijn. voor kennisgeving Goede raad aangenomen. Beide jongens, de 18-jarige J. K. en H. v. d. G. waren er om 12 uur met hun kano, de „Kro kodil" op uitgetogen om wat te gaan visschen op den Zuidwal achter Port „De Harssens". Ze waren weliswaar geen beginnelingen in de kanosport en konden beiden zwemmen, doch dat nam niet weg, dat ze bij het steken van pieren bij het fort een ernstige waarschuwing kregen van den aldaar by z'n vletje aanwezige heer Vinken van het Havenplein. Hij wees hen op de al vrij roerige zee en on den aanwak- kerenden Zuidwester, wind. Helaas, ook dit maal werd de goede raad als kennisgeving aangenomen. Zoo peddelden de jongens weg en aanvan kelijk bleek alles goed te gaan. Tot op het fatale moment, toen plotseling door het schokken en trekken van het vaartuigje het anker uit den modder schoot en de kano dwars op de golven kwam te liggen. Daar het zeer hard woei was het geen wonder dat er herhaaldelijk water in het scheepje sloeg, met als gevolg dat het al spoedig kapseisde, en het tweetal over boord ging. De afstand van de haven tot het bootje was vrij groot en zonder twjfel was hier een ern stig ongeluk gepr.sseerd, had niet de heer Vinken, die nog stee'5'* achter de Harssens aanwezig was, ontdekt wat er gebeurde. De redding. Deze kon niet zwemmen, doch aarzelde niet, ondanks zijn in den wind geslagen waarschuwing, ogenblikkelijk te doen wat hij kon. Zelr was het hem niet mogelijk er met het vletje heen te gaan, daar hij be greep, dat beide drenkelingen zich aan het scheepje zouden vastklemmen met als ge volg, dat ook dit om zou slaan en men geen stap verder kwam. Hij trachtte de openvarenden van een voor bijgaand vaartuig uit Wieringen op het ge beurde attent te maken, doch slaagde hierin niet. Hij is toen zo snol mogelijk naar de haven geroeid, en alarmeerde aldaar enkele adelborsten. Eveneens vertelde de heer Vinken het gebeurde aan den schipper van het sleep bootje van Bosker, dat aan den haveningang lag. Deze nam direct zijn maatregelen en met het vletje van den heer Vinker op sleep ging men ril speed naar de plaats, waar de jongens zich nog moesten bevinden. Men arriveerde nog op tijd, doch net was duidelijk, dat het niet veel langer meer had moeten duren. Beide knapen waren door hun verblijf in het water door en door verk! imd, terwijl een van hen, v. d. G., bij een poging het anker van de kano weer in den modder te zien te krij gen water bL.nen gekregen had. Half versufd werden ze op de sleepboot ge- heschen en daarna naar de haven terug gebract. Hier bleek dat het noodzakelijk was dat v. d. G. naar het Marine Hospi taal gebracht werd, in verband met naar binnen gekregen water. Gisteren heeft men eerst de kano kun nen oppikken en naar de haven kunnen nen oppikken en naar de haven brengen. Waarschuwing. Alweer een kano-ongeluk dat goed afgeloo- pen is, maar als wij dit schrijven denken wij onwillekeurig terug aan de waarschuwing, die precies een week geleden in ons blad gestaan heeft en wel met betrekking tot het kanoen bij Kaaphoofd. Mi ederom herhalen wij deze waarschu wing: wees voorzichtig met het kanoën en met name voor de ouders is hier een taak weggelegd. De taak te zorgen dat hun kinderen zich niet met deze wankele vaar tuigjes buitengaats begeven. Het gevaar is zeer groot en ook al denkt men, dat men een goed kanoer is en kan zwemmen als een rat, dan nog biyft een groot gevaar bestaan. Het zijn nu eenmaal geen zee waardige scheepjes, terwijl men daarbij ook het leven van anderen, die zich mo reel verplicht voelen redding te bieden in de waagschaal stelt. Deze twee knapen zijn gered. Wellicht dat wij hetzelfde niet kunnen schrijven van een volgend geval. We vertrouwen er op, dat er leering uit deze les getrokken zal worden en dat kano vaarders zullen beseffen, dat de zee geen plaats is om zich met dergelijke vaartuigjes op te begeven. 'Cl PER tIALF ONS ZIJ WAREN IN OVERTREDING. Een tweetal winkeliers werden bekeurd voor overtreding van de Winkelsluitingswet. brengt hulp in gezinnen, waar door geboorte, onvolwaardig heid of ziekte van kinderen bij zondere nooden zijn ontstaan. Zendt Uw bijdrage op Postgir 75000 Den Haag. Men verzoekt ons mede te deelen, dat de repetities deze week zullen plaats hebben op Woensdag 29 Juni a.s. op de bovenzaal van Café „Centraal", Kanaalweg: Dames ten 8.15 u. Heeren ten 9.15 uur. In verband met den grooten toeloop van zangeressen en zangers, waarbij stemverhou- houding een meer en meer noodzakelijke fac tor is geworden, zal speciaal grootere aan melding van altzangeressen zeer welkom zijn. Onder verwijzing naar de desbetreffende advertentie vestigen wij er de aandacht op, dat de liter-prijs voor losse melk vastgesteld is op 11 cent. Wij hebben reeds melding gemaakt, dat de A.V.R.O.-jaarvergadering ditmaal in Den Helder zal worden gehouden en wel op Zater dag 2 Juli a.s. in Casino. Het aantal beschikbare plaatsen is echter beperkt, in verband met het feit, dat de ver schillende afgevaardigden van de gewesten van ons land deze vergadering zullen bij wonen. De leden van de A.V.R.O., die deze belang rijke vergadering willen bijwonen, worden aangeraden zich in verband met het beperkt aantal plaatsen, spoedig van plaatsbewijzen te voorzien. Wij verwijzen voor bijzonder heden naar een advertentie in dit blad. Uitslag verloting. 3: r h) «3: r hl 3: f O hl 3 3 O co' 3 O 3 O co 3 O 3 O co 3 O 3 O CD 3 O 96 22 628 57 1343 73 1935 69 98 43 690 40 1344 56 1974 10 157 77 720 47 1362 60 2046 29 169 76 742 65 1421 4 2056 28 182 50 758 1 1469 2 2069 15 240 26 772 17 1517 44 2140 71 249 51 800 18 1519 78 2238 74 277 41 806 33 1630 63 2243 38 302 7 844 25 1666 16 2248 5 315 34 866 36 1719 24 2258 75 344 45 904 3 1753 42 2267 9 391 46 905 20 1760 21 2272 49 403 53 911 31 1761 70 2320 68 404 55 927 35 1768 48 2330 66 418 6 983 61 1776 13 2359 23 426 30 1021 59 1781 32 2385 52 450 58 1129 62 1800 64 2463 11 517 44 1171 67 1805 39 2476 72 554 12 1235 19 1821 37 625 27 1295 8 1923 54 l/nnp a"e buitenlandsche VUUIx Spoorbiljetten REISBUREAU VELTHUIJS ZIJ WERD INNERLIJK GEKWETST. Een bewoonster van de Weststraat deed op het Hoofdbureau aangifte, dat een bewoon ster van de Hoogstraat haar eenige alles behalve lieftallige woorden naar het hoofd had geslingerd. V UUl\ Midd Zee, Madeira,Noorwegen REISBUREAU VELTHUIJS Agentsch. St. Mij. „Nederland". OM DE ROTTE KI) A MSCHE TR AGEDIE TE VOORKOMEN. Door de politie werd in overleg met den dienst van Bouw- en Woningtozicht, een in de Molenstraat staande muur, die teekenen van instorting vertoonde, gestut. Overbrenging in andere kwaliteit. Marinier 3e kl. N. F. Paardekooper tot leerling o.o.vlieger, 30 Mei. Bevordering. Sergt.-schrijver J. Burger tot majoor-schrij ver, 18 Juni. Korpl.-schrijver W. Frangoise tot sergt.- schrijver, 18 Juni. Matroos 2e kl. M. Schoonbrood tot matroos le kl., 1 Juni. Stokers 3e kl. M. Kuzee, J. Raveljé, P. J. Bal, R. Kleijweg. B. Boneman, J. F. Charité en C. A. Boudewijns tot stokers 2e kl.. 1 Juni. Stoker 2e kl. K. Vermeulen tot stoker le kl., 1 Juni. Officieel verwelkomd te Priok. Batavia, 25 Juni. Hr. Ms. kruiser „Java" is heden uit Nederland in de Indische wateren teruggekeerd. De kruiser loste saluutschoten bij het binnenvaren van de haven van Priok, welke groet door de kustbatterij werd beant woord. Te circa 10 uur begaf de commandant der zeemacht, vice-admiraal Ferwerda, zich, vergezeld van den chef van den staf en de afdeelingschefs van het departement der marine, aan boord. Na inspectie werd „alle hens voor boeg" gecommandeerd, waarna vice- admiraal Ferwerda een woord van welkom tot officieren en bemanning richtte. De „Java" zal reeds 27 Juni in plaats van 1 Juli naar Soerabaja vertrekken. (Aneta). l/nnp luchtreizen VUUR ook vanaf Texel REISBUREAU VELTHUIJS Agentschap K L.M. GEVAAR VOOR ZIJN PANTALON. Een bewoner van de Hoofdgracht kwam in geaigiteerden toestand op het hoofdbureau mededeeling doen van het feit, dat een hond een aanval op zijn pantalon had gedaan. Wfifip cheques, goedkoope VUUlt marken, lires enz. t. o. Postbrug VELTHUIJS DAT KON HIJ NIET ALLEEN AF. Een caféhouder uit de Spoorstraat verzocht om politie-assistentie, daar er een vechtpartij dreigde te ontstaan. Toen de assistentie echter binnentrad was het vuur, dat de gemoederen verhitte, reeds gedoofd. Gedurende 14 dagen kunnen de prijzen worden afgehaald aan haar clubgebouw, Nias- straat 13, tusschen 7 en 8 uur 's avonds. Niet afgehaalde prijzen vervallen aan de vereeniging. De vorige week is in onze stad opgericht de vereeniging voor luchtbescherming. Met 81 leden is de vereeniging haar loopbaan be gonnen. Voor het doel, dat zij zich stelt, zijn veel meer personen noodig. Luchtbescher ming is een dringenden eisch en zich daar voor te geven is een burgerplicht van den eersten rang. De contributie (minimum 25 ct. per jaar) kan geen bezwaar zijn. Bovendien ontvangt men daar nog het maandblad „Luchtgevaar" gratis voor. Na 1 Juli moet de contributie met 25 cent verhoogd worden. Wie dus van plan was zich voor deze nuttige taak verdienstelijk te ma ken, geve zich voor dien datum nog op bij den secretaris-penningmeester, den heer Gomes, Loodsgracht 8. Burgerlijke Stand van Den Helder OVERLEDEN: J. K. C. Stad—van der Vlis, 26 jaar. C. C. RuiterNieuwstad, 39 jaar. Julianadorp PREDIKBEURTEN. Door een samenloop van omstandigheden was in de predikbeurten van j.1. Zaterdag een onjuistheid geslopen. Er stond n.1. vermeld, dat het gisteren des morgens dienst zou zjn,. hetwelk echter 's avonds was De luitenants ter zee 2e kl. Kon. mar. reser ve C. C. Medema en H. C. J. Coumou, tijdelijk in vasten dienst, zijn aangewezen voor diensten in Nederlandsch-Indië. Zij zullen 13 Juli per m.s. „Johan van Oldenbarnevelt" hunne be stemming volgen. De officier van den marine-stoomvaart dienst le kl. H. Gorter zal 29 Juni per m.s. „Sibajak" naar Tanger vertrekken, ter plaat sing aan boord Hr. Ms. „Johan Maurits v. Nassau", als hoofd der machinekamer. De luit. ter zee 3e kl. Kon. mar. reserve W. Dardenne Ankringa wordt 1 Augustus ge plaatst bij de Marinekazerne te Amsterdam, voor het medemaken van een oefening van drie achtereenvolgende maanden. De luitenant ter zee 2e kl. L. Brouwer, zal 3 Augustus per m.s. „Johan de Witt" naar Nederlandsch-Indië vertrekken en verder al daar per s.s. van de Java-China-Japanlijn zijn reis naar Japan (Tokio) vervolgen voor het volgen eener studie in de Japansche taal. De luit. ter zee le kl. J. M. Logger wordt 5 Juli eervol ontheven van het bevel over Hr. Ms. „Abraham v. d. Hulst" en geplaatst aan boord Hr. Ms. wachtschip te "Willemsoord, met bestemming voor Hr. Ms. „Tromp". De luit. ter zee le kl. F. H. M. van Strae- len, wordt 1 Juli geplaatst in de rol van Hr. Ms. wachtschip te Vlissingen en belast met het bevel over de divisie mijnenleggers aldaar en mede over Hr. Ms. „Abraham v. d. Hulst". De officieren-vlieger der 3e klasse J. H. Li- bourel, J. C. Petschi, J. C. Sillevis en G. F. Venema, dienende bij het vliegkamp „De Mok", zijn den 27en Juni 1938 ter beschikking gesteld. De luitenant ter zee der 3e klasse bij de koninklijke mar. reserve W. Dardenne Ankrin ga, is den len Augustus 1938 geplaatst bij de marinekazerne te Amsterdam. De officier-ylieger der 2e klasse H. L. J. Swaab is den '9en Augustus 1938 geplaatst bij het vliegkamp „De Mok". De volgende plaatsingen zijn gelast: met 18 Juli 1938: de le luitenant der mari niers E. J. baron Lewe van Aduard bij de marinekazerne te Willemsoord; met 20 Juli 1938: de luitenant-kolonel der mariniers H. F. J. M. A. von Frijtag Drabbe bij de afdeeling mariniers te Rotterdam. Aangenomen in den Zeedienst. Militair-werkman P. Gorree, 13 Juni. Leerlingen o.o.vlieger A. J. Bij en C. J. Kap- tein, 7 Mei. Leerling o.o.vlieger R. Steens, 30 Mei. Om 12 uur hedenmiddag begonnen. De Texelsche kermis is gereed; wanneer dit nummer den lezers heeft bereikt, zal de in luiding reeds hebben plaats gehad. Het Markt plein is nu geheel volgebouwd. Zaterdag is ook nog het Circus „Friso" aangeomen, dat in haar gewoon programma ook voorstellin gen met wilde dieren voert. Deze mogen ech ter in de bebouwde kom dezer gemeente niet optreden, zoodat dit nummer uit het pro gramma moest worden geschrapt. Het circus is iets grooter dan aanvankelijk werd ver wacht, zoodat het Zuidelijk gedeelte van het Plein en de ingang naar de Parkstraat slechts met een omweg zijn te bereiken; vermoedelijk zal dit het de komende drukke dagen wel verkeersopstopping met zich brengen. Met dit al is het een grooter kermis geworden dan wij in de laatste jaren gewoon zijn. De Schouwburg Kinsbergen heeft in haar programma een belangrijke wijz ging aange bracht. Woensdag wordt niet opgevoerd „De gestoorde Huwelijksnacht", zooals was aan gekondigd, maar „Hoor mijn lied, Violetta". Donderdag niet „Blonde Marie", maar „Marie Jeanne", en Vrijdag inplaats van „De Vodden raper van Parijs": „Blanke Ballast". Zaterdag en Zondag wordt Meijer Hamels Revue „Hup Holland" gegeven. Zondag wilde de heer N. Rijk te Wester- mient een schot lossen met zijn geweer teneinde de vogels, die zich aan zijn aardbeien te goed deden te verjagen. Door onbekende oorzaak sprong hierbij het geweer uit elkaar, met het noodlottig geval, dat den heer R. twee zijner vingers werden afgeschoten. Zijn echtgenoote, die het ongeval zag, verbond de hand zoo goed mogelijk en snelde toen om hulp naar de naast- bijgelegen woning. De buren haalden direct een dokter, die constateerde, dat de ongelukkige naar den Den Helder vervoerd moest worden, om daar in een ziekenhuis te worden behandeld. Op het Boysveld te Den Burg werd gister avond een voetbalwedstrijd gespeeld tusschen bovengenoemde elftallen. Voor dezen wedstrijd was door de officieren van het Vliegkamp een zeer mooie medaille uitgeloofd. Het was een zeer spannende wedstrijd, met voor de rust eenige meerderheid van de vliegkamp bewoners. De rust kwam met 12 voor de Mok. In de tweede helft kwamen de Boys in de meerderheid en al spoedig was de stand 22. Daarna 32 en ten slotte wonnen de gastheeren met 62, waardoor de uitgeloofde medaille in het bezit van de Tex. Boys kwam. De leiding was in zeer goede handen. Na den wedstrijd die opgeluisterd werd door muziek, volgde de uitreiking der medaille door den aanvoerder der gasten. De belangrijke wedstrijd R.K.S. tegen O.L.S. A heeft Zaterdag nog niet plaats gehad. Eerst heeft men de match R.K.S. en Chr. School Den Burg nog eens over laten spelen omdat er een speler had meegedaan, die niet meer in de ter men viel. De uitslag was nu weder een over winning voor R.K.S. nu met 40. Verder werd de strijd om de onderste plaats gehouden tusschen Oudeschild en de Koog, deze werd gewonnen door Oudeschild met 10, zoo dat de Koog nu definitief onderaan komt. De stand is thans: R.K.S. O.L.S. A Chr. School O.L.S. B Oosterend Oudeschild De Koog 0 0 2 3 4 5 5 35— 0 56— 4 29—32 4—37 14—13 3—50 3—24 10 10 8 5' 4 2 1' TEXEL—WATERVOGELS 1—5. Op het sportterrein speelde gisteren een elf tal van Watervogels uit Den Helder tegen een proefelftal van Texel, voornamelijk jonge spelers, die tegen de keurig sluitende ploeg van Watervogels, met hun uitstekende doel- verdediger, niet waren opgewassen. De rust kwam reeds met een voorsprong van 31 voor de gasten. Later kwamen er nog twee fraaie doelpunten van Watervogels bij. We leven in een tijd van tegenstellingen, 't Is wel waar, dat het woord van den Duit- schen wijsgeer Schopenhauer. dat de tegen stellingen de wereld beheerschen. altijd waar geweest 's, maar in onzen tijd heeft dit woord toch we' zijn bizondere beteekenis. Zoo scherp als de tegenstellingen zijn op politiek terrein, zal men ze in de historie vergeefs moeten zoeken. Een burgeroorlog is er door ontke tend, een oorlog, zooals we de vorige week nog schreven, die een ideologisch karakter heeft en waar de politieke inzichten van do groote mogendheden worden uitgevochten. De vorige week is de 91ste zitting ge houden van de non-interventie-commissie. We schrijven het woord neer, maar voelen er eigenlijk de bittere ironie van. Niet in menging, er is bijna geen mogendheid, die het heeft kunnen laten, zich buiten den strijd in Spanje te houden en uit de laat ste zitting van de z.g. niet-inmengings- commissie is wel duidelijk gebleken, dat men eigenlijk alle partij gekozen heeft voor Franco, zonder dat natuurlijk open lijk te zeggen. De wensch, dat deze onza lige strijd zoo spoedig mogelijk ten einde zal zijn heeft deze houding bepaald. Alle gedelegeerden waren het klaarblijkelijk roerend eens over de noodige algemeene orga nisatie van het plan betreffende de controle ter zee, maar over de financiering van het terugtrekken der vrijwilligers (het groote pro bleem!) konden zij nog niet tot een accoord komen, wijl zij nog geen voldoende construc ties hadden van hun regeeringen. Daaraanzal nu de twee-en-negentigste zitting van de sub commissie gewijd zijn. „De Msb schreef in een beschouwing: Intussehen wordt de mogelijke inwerking treding van het voorstel betreffende de vrij willigers toch voorbereid, doordat zoowel Bur gos als Barcelona gepolst worden over da eigenlijk alles overheerschende vraag, hoe deze twee oorlogvoerende regeeringen over da zaak denken Men kan zich ongeveer wel voorstellen, welke de gevoelens in beide steden zijn. Daar bij moet men één belangrijk punt bovenaan op de lijst van alle overwegingen stellen: dat da maatregelen, welke momenteel in de niet- inmengings-commissie getroffen worden, uit sluitend ten doel hebben de versnelde inwer kingtreding van het Britsch-Italiaansche accoord te verzekeren; en daar dit op een spoedige overwinning van Franco is opge bouwd', hebben ze weer als voornaamste op zet, Franco zoo gauw mogelijk aan de zege praal te helpen. Zoo is de niet-inmengings-overeenkomst druk bezig totaal van karakter te veranderen. Was zij tot dusverre een "diplomatiek instru ment om, door zich niet in de zeer evidente inmenging te mengen, den Europeeschen vrede over den Europeeschen oorlog in Spanje heen te helpen, nu is zij het instrument ge worden om den Europeeschen vrede te redden door Franco de zege te bezorgen. Dat is een feit, waarvoor niemand de oogen kan sluiten en dat ook zijn consequenties in de geheele groote politiek moet hebben. verdwijnen spoedig door een pot Bij alle Drogisten Nat. Hist. Museum, geopend: Woensdag van 35 uur, Zaterdags van 710 uur.; iedere le Woensdag in de maand van 8—10 u.; iedere le Zondag in de maand'van 35 u. Aquarium Zoöl. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 912 en van 13.30 17 u.. Zaterdag van 912 uur. BIOSCOPEN: Tivoli-theater, Spoorstraat, half 8: „Kom jij ook bij de Brandweer?" en „Tweede Huwelijksreis". Rialto, Spoorstraat half 8: „Nacht-Asyl" en „O, Dokter" Witte-Bioscoop, Koningstraat, half 8: „Zoo goed als getrouwd" cn „Een reuze Type". Tot 30 Juni: Westgracht 80: Tentoonstelling Historisch Genootschap „De Kop van Noord Holland". Zondag en Woensdag. Badpaviljoen Huisduinen: Johny Anderson and his Comedian Swingers. Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Barometerstand Den Helder 756.8 Temperatuur zeewater 16.6 Temperatuur lucht 16.5 Wind; richting: Z.W.e kracht 6 Licht op 21.54 Hoogste temp. lucht gisteren 18.3 Laagste temp. lucht gisteren 13.0 Hoogwater (heden) 20.00 Laagwater (heden) 18.55 Hoogwater (morgen) 21.00 Laagwater (morgen) 14.45 BENOEMING. De sergeant-majoor-administrateur W. F. M. Burger, van het Regiment Kust-Artillerie te Den Helder, is met ingang van 1 Juli a.s. benoemd tot sergeant-majoor-schrijver bij het Militair Hospitaal te Den Haag.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 5