/lyejnxki Ritnteestef HEEMAF Onze tweedaagsche excursie Woensdag 29 Juni 1938 Tweede Blad &adinieuLULi Gaat de jaarlijksche reis der Zeeridders niet door? Personeele- en estafette- race gaat niet door Hedenavond Concert Zuid Zuidwester storm Burgerlijke Stand van Den Helder Marine schietwedstrijden te Huisduinen Commandantswisseling Marine \/nn D K0RTE zeereizen Marinestoker overboord geslagen Wanhoopsdaad van links- Spanje op komst? Een vertrouwd en zorgvuldig expediteur: „ESONA" Een taak voor iederen Nieuwe- dieper! Elke gift welkom. Zooals men weet, is het telkenjare de gewoonte, dat de leden van de blauwe- zeeriddersvereeniging „Moed Volharding Zelfopoffering gezamenlijk een tocht door een deel van Nederland maken. Een tocht, waarnaar door de garde van Dorus Rijkers reeds elf en een halve maand ver langend wordt uitgezien. Voor de meesten van hen is deze excursie de eenige die zij kunnen maken. De verdiensten of de ondersteuning zijn er niet naar, dat men zich deze weelde kan veroorloven. Zooals men weet stellen voor deze tocht een aantal stadgenooten hun auto beschikbaar en met z'n veertigen, vijftigen, trekt men er op uit. En het is een dag waarover nog maanden lang nagekaart wordt! Naar wij thans vernemen, zal deze tocht niet doorgaan. De vereeniging heeft zich het laatste jaar diverse offers moeten getroosten in verband waarmee de penningmeester thans op den bodem van z'n geldkist zit te staren. Wij hebben het vernomen enbe treurden deze gang van zaken. Want niet alleen, dat wij onze Nieuwediepsche rid ders zoo bijzonder graag dit uitstapje gunnen, daarnaast zit er een niet geringe reclame voor Den Helder in. Overal toch in den lande is de mare van de ridders doorgedrongen en keer op keer hebben wij het meegemaakt dat men, bij het zien van de grijsgebaarden en gedophoede Noordzeevechters met stomheid geslagen was. Dat alles zal thans geen doorgang vinden. Tenzij Ja, tenzij alle Nieuwediepers zich hier geroepen voelen iets te doen voor de nazaten van Dorus Rijkers. In dit ver band is het verheugend te vermelden, dat een persoon, die van het feit op de hoogte werd gesteld spontaan in den zak tastte en een bedrag van 50 gulden disponibel stelde. Dit gaf ons moed een poging te wagen middels onze krant om meerdere van deze gulle gevers de mogelijkheid voor oogen te stellen op deze wijze de jaarlijksche tocht tóch doorgang te doen hebben. En thans het verzoek: Allen, die iets willen missen voor dit sympathieke doel noodigen wij uit hun bijdragen te storten aan ons loket. Men is daartoe in de gelegenheid iederen dag van 8 uur 's morgens tot 8 uur 's avonds. Elke gift is welkom, terwijl wij voor een verantwoording zullen zorgdragen. Mogen wij op de medewerking van Den Helder rekenen? Zoo ja, dan zal de jaarlijksche tocht der Blauwe Zeeridders alsnog kunnen plaatsvinden en zal dubbel en dwars be wezen worden, hoe zeer onze stad mee leeft met de belangen van de garde, die tot ver over de landsgrenzen vermaard werd. De giften kunnen reeds vandaag inge leverd worden. Het bestuur van de Heldersche Athletiekvereeniging deelt ons mede, dat zoowel de personeele als estafette race niet doorgaan. De oorzaak ervan is, dat voor beide onderdeelen te weinig animo bleek te bestaan. Men verzocht ons op deze plaats, namens de vereeniging den dank over te brengen aan den burgemeester voor diens verleende toestemming en de directie van Musis Sacrum, die haar zaal belangloos beschikbaar gesteld had. HARMONIEKAPEL „WINN'UBST de muziekvereemgmg h®n* Schenkels, hedenavond^cii"populair concert in 't Juliana- park van 9-3010.30 uur. Programma: 1. Oude Wilhelmus. L siede. 2. Lippe-Detmold-Marsch e p Auber. 3. La Muette de Por'Zoom (1626) 4. a. Het Beleg van A Valerius. b. Dornröschens Br^utf^hr^ ^LeisUkow 5. Volksliederen. Marsch. Waldteufel. 6. Espana, Walzen volksliederen, 7. Nederlandsche School e f. F Jakma. 0 W. Ciere. 8. M^rsch-Potpoum. Enkele malen windkracht 9 ge registreerd. Sedert twee maal vier en twintig uur is het met het weer, en daarbij maakt het Nieuwediepsche als gewoonlijk geen uit zondering, hopeloos mis. Hes is vrijwel doorloopend storm, met enkele kalmere intermezzi, doch tal van dakpannen op de straten, en scheefgewaaide boomen zijn de bewijzen, dat het weer eens „ouderwetsch" toegegaan is. Gisteravond om een uur of 9 begon het lieve leventje eerst goed. Harde rukwinden gierden over de stad en hoe later het werd des te meer misbaar maakte de storm. In den loop van den nacht bereikte deze een hoogtepunt en velen hebben enkele uren slapeloos liggen te luisteren naar het lawijt van dezen zomer-gast, die het er blijkbaar op gezet had eens duchtig huis te houden. Bij informatie bij het Observatorium op den Dijk vernamen wij, dat om 1 uur vannacht een windkracht van 9 gere gistreerd is, wat zeer behoorlijk is. Om o uur vanmorgen noteerde men hetzelfde cijfer, doch in de tusschenliggende uren was het gemiddeld een goede 8. Een woord van aanbeveling is niet meer noo- dig. De Ritmees ter Ideaal is alom bekend als de ideale 8 ets. sigaar. sigaren Wat de uitwerking betreft, gezien het feit, dat het hier een storm uit het Zuid-Zuid- Westen betrof, hadden dijk en haven niet veel last en voorzoover thans bekend is er nog geen ravage aangericht. Trouwens, aan den buitenkant heeft men niet veel van het weer gemerkt, daar ook het water, in verband met de Zuidelijke windrichting, niet hoog geko men is. Circa 1 meter boven A.P. slechts. Wat de vooruitzichten betreft, vanmorgen 8 uur vertoonde de barometer neiging tot klimmen, zoodat er een kansje is dat we ein delijk eens den waren zomer zullen krijgen. Eenige vastheid hieromtrent valt uiteraard niet te geven. van 28 Juni 1938. ONDERTROUWD: K. Perk en A. Bijlsma, H. J. Kerkhoven en M. M. de Graaf; J. G. Chin Ten Fung en H. J. Vinken; S. F. van Oostrum en C. W. Karhof. BEVALLEN: A. C. AppelCornelissen, d. OVERLEDEN: A. NootVerberne, 62 j., J. A. Hol (m) 54 j.; J. H. Vatterde Bruijne 66 jaar. STOFZUIGER met den beroem den S.k.a. motor één model één prijs Verkrijgbaar bij: A. Hl LD ER in G Tel. 449. Spoorstraat 88 hoek Palmstraat. Al de geheele week is het op Huisduinen een drukte van belang; het is den geheelen dag een va et vient van Marine-menschen, die allemaal naar de in de duinen gelegen schiet banen trekken om daar hun schietkunst te toonen en hun geluk bij de schietwedstrijden te beproeven. Ze komen per fiets, per bus, of per beenenwagen: ze komen afzonderlijk of in groepjes, en soms arriveeren groote af- deelingen in troepen-verband met tamboers en pijpers voorop. En allemaal komen zij voor hetzelfde doel: schieten en trachten een prijs te bemachtigen. Want 's lands wijs, 's land? eer, nietwaar? De één beoefent als tak van sport het voetballen of het schieten, de ander het koppensnellen, doch bij allen gaat het om den roem en de overwinning. De voetballer wil voor zijn partij minstens een 100 over winning, de schutter ziet het liefst alle kogels in de roos, en de koppensneller is het om krijgsroem en de noodige koppen als eere- teeken te doen. Een Europeesche bruidegom wint soms zijn bruid via 10 doelpunten bij het voetballen of een behaalden prijs bij een schietkamp, de koppensneller biedt zijn bruidje de gesnelde koppen aan, en wie de meesten koppen inlevert, heeft de meeste kans, zooals bij ons, wie de meeste en mooiste prijzen bij het voetballen of bij het schieten heeft be haald. Bij ons is het „Zeg het met bloemen", daar geldt: „Zeg het met gesnelde koppen", en deze week bij de Marine geldt uitsluitend het: „Zeg het met je behaalde prijzen!" En, als er één tak van sport is, die ieder militair, hetzij matroos of soldaat, hetzij off- cier of kanonnier, wel goed machtig behoort te zijn, dan is het toch wel de schietsport. Want wat zouden wij hebben aan een leger en een vloot, waarvan het personeel in tijd van nood steeds mis schiet? Wij zouden dan even goed al onze Heldersche dienstmeisjes kunnen mobiliseeren, in plaats van de strijdvaardige kerels van Land- en Zeemacht! Want, geef onze Heldersche dienstboden een geweer in de poezelige handjes, vertel die meisjes even, hoe zij den grendel van zoo'n geweer open en dicht moeten maken; zet ze dan op een rijtje om op den vijand te gaan paffen, en het resultaat zal hetzelfde zijn: hier en daar een toeval-treffer en verder tallooze gaten in de lucht; wij zouden met die dienstmeisjes het zelfde resultaat bereiken als met in de schiet kunst ongeoefende soldaten en matrozen! Daarom is het maar goed, dat er bij Leger en Vloot ook zoo terdege geoefend wordt, dat er zoo veelvuldig schietoefeningen worden ge houden, en dat er van tijd tot tijd eens een schietwedstrijd plaats heeft ter aanmoediging en om den moed er in te houden. Wij zijn eens even een kijkje bij deze wed strijden wezen nemen. Hoe komt men op dat schietterrein Wel, dat is heel eenvoudig! Langs den Huisduiner straatweg en de Bad huisstraat gingen wij per rijwiel op zoek naar de schietbanen. Bij de uitspanning „Dennen heuvel" links-af over de straat op het Galgen veld, en daarna verder over een aangelegden straatweg, de duinen in. Verscheidene in woners van Den Helder zullen nauwelijks weten, hoe 'n keurig verzorgde straatweg hier door de duinen loopt. Maar... deze straatweg is niet zoo maar voor een ieder toegankelijk; om hier te wandelen of te fietsen is een toe gangskaart voor de duinen noodig. Voor even- tueele liefhebbers van duinwandelingen zij hier terloops vermeld, dat deze kaarten te verkrijgen zijn op het kantoor der Registratie en Domeinen aan de Kerkgracht te Den Helder, tegen den prijs van vijftig cent voor het gezinshoofd en een kwartje per kaart voor de verdere huisgenooten. Deze kaarten zijn een geheel jaar geldig. Al spoedig hebben wij nu ook de borden be reikt, waarop vermeld staat: „Gevaarlijk ter rein wegens schietoefeningen, indien in de lijn dezer borden roode vlaggen zijn geheschen", 'en van uit de verte hooren wij al het gepaf uit de model-vijfennegentigers; er wordt blijk baar met zeer veel amino door de Marine gfc- vuurd. En er is zoowaar ook een toko op het schietterrein aanwezig, waar van alles en nog wat te verkrijgen is om weer wat op krachten te komen, en daarin ontdekken wij als toko houder zelfs een zeer bekend gezicht, een mannetje van onze Courant, de man. die dage lijs de krant huis aan huis te Huisduinen be zorgt. 1 Augustus overdracht bevel. Naar wjj vernemen zal op 1 Augustus a.s. de overdracht van het commando van de Marine van den commandant, vice admiraal T. L. Kruys plaats hebben aan zijn opvolger kolonel H. Jolles. 1/nnD a"e buitenlandsche VUUi\ Spoorbiljetten REISBUREAU VELTHUIJS WIE IS DE DADER r Een bewoner van de Jonkerstraat kwam tot de ontdekking, dat men een ruit van zijn werk plaats had ingegooid. Hij deed hiervan aangifte op het Hoofd bureau. VUUlt Mldd Zee.Madeira.Noorwsgen REISBUREAU VELTHUIJS Agentsch. St. Mij. „Nederland". LEDENVERGADERING ALG. ORANJE- VEREENIGING. Onder verwijzing naar de adv. in dit num mer vestigen wjj de aandacht op de m o r g e n- avond te houden ledenvergadering van de Alg. Oranjevereeniging, die zal plaats vinden in „Bellevue" te 8 uur. I I i/nriD luchtreizen VUUtt ook vanaf Texel REISBUREAU VELTHUIJS Agentschap K L.M. Toen gistermiddag Hr. Ms. mijnenlegger Douwe Aukes op de reede van Vlissingen aan het oefenen was, raakte, door nog onbekende oorzaak, een stoker over boord. Daar er een tamelijk zware zee stond, verkeerde de man direct in een gevaarlijke positie, doch twee andere schepelingen, die het ongeval zagen plaats vinden, sprongen den drenkeling na en slaagden er in den man aan boord terug te brengen. De man is in het marinehospitaal te Vlissingen opgenomen. Hij maakt het naar omstandigheden redelijk wel. VflflR checiues9 goedkoope VUUlt marken, lires enz. t. o. Postbrug VELTHUIJS KWEEKSCHOOL VOOR ONDERWIJZERS. Betreffende de toelating tot de Bijz. Neutr. Kweekschool voor onderwijzers en onderwijze ressen verwijzen wij naar de advertentie in dit nummer. Geslaagd voor het Vrijdag en Zaterdag in het Marine Hospitaal gehouden examen, ter verkrijging van het diploma ziekenver pleging: de leerling verpleegster S. J. v. Delden en de sergeanten ziekenver. L. D. de Winter, J. de Roode en H. Maathuis. Afgewezen 1 candidate. HAVEN VAN NIEUWEDIEP. Aangekomen van Londen en vertrokken naar Harlingen het Engelsche m.s. „Alawette". Hoog-stemming. De bruiloft van Tinus en Stien. 't Klinkt een beetje onwaarschijnlijk, als je in Den Helder komt en het haar waait bijna van je hoofd, dat je verteld, dat het gezel schap excursisten twee fijne dagen heeft ge had. Dat we het met z'n acht en twintigen het èn met elkaar èn met het weer getroffen hebben. En toch is het geen krantenbluf. Want inderdaad, we hebben het getroffen, niet tegenstaande de dreiging op Maandag en den storm van Dinsdag. Van het laatste hebben we trouwens niet veel gemerkt, tusschen de „oerwouden" van Epe, Apeldoorn en Arnhem. Maandagmorgen vertrokken we in de beste stemming uit Den Helder. De club van zeven zat achterin, maar de jolige stemming van dit groepje sloeg al bijna direct over naar voren en het lachen van Stien werkte aanstekelijk op de lachspieren van de oudsten van ons gezelschap. Nu moet gezegd, ook de ouderen toonden jonge harten te hebben. De eerste stopplaats, het monument op den Afsluitdijk, was bereikt voor we ons er serieus rekenschap van gegeven hadden, dat er nogal wat dreiging in de lucht zat. We klommen naar boven en genoten van de wijdheid van het landschap onder ons en toen ging het op Friesland aan. Harlingen met zijn bochtige straatjes. Franeker met z'n middeleeuwsche stadhuis en oude geveltjes en Leeuwarden met voorname huizen in binnen- en buitenstad. De koffie smaakte hier uitnemend en toen we de reis voortzetten, ging dat onder aanhef van ..de club van achter" van: „We zijn niet bang", 't Zou niet aardig zijn te vertellen, hoe ver die lippentaal in overeenstemming was met ,,de spraak van het hart", genoeg zij, dat de heele groep, toen we over een van de bekende smalle bruggetjes moesten, als hazen uit de achter deur renden. In 't Oranjewoud speelde de zon zoo waar tusschen het bladerdak van de beuken en eiken door en trilde op de duizend blS.ren, waarmee de boschgrond als met een tapijt be dekt was. Onnoodig te vertellen, hoe we bij Tjaarda gedwaald, gelachen, gewandeld en gegeten hebben. En de regen, die na ons vertrek kwam, vermocht dan ook de prettige stemming geen oogenblik te bederven. In Staphorst was het droog en in de woning van „Kloas en Jan" hebben we onze oogen uitgekeken aan de pronkkast, aan de groote potkachel, aan de tegelwandjes en de open schouw en sommige leden van het gezelschap hebben niettegenstaande het verbod, één oogje geworpen in het opkamertje. Die vrouwelijke nieuwsgierigheid ook! De moeder van Kloas en Jantje lachte om al de dubbeltjes, die in haar hand gleden van die „Ollandsche riekaards". Via Zwolle, Hattem en Heerde ging het toen op Epe aan. Epe, dat daar zoo schoon temid den van de prachtigste bosschen ligt, waar het loofhout een taal spreekt van eeuwen en de dennen met hun „dun behaarde koppen" te wuiven staan. „Dennenheuvel" ontving ons vriendelijk en gastvrij. De voornaamheid van ons hotel was een verrassing voor alle deel nemers. Na een avondwandeling en een ge zellig babbeltje in de glazen, intiem verlichte serre, zochten we onze kamers op. die alle uitzicht hadden op het bosch, dat ons in den morgen wekte met het gezang van honderd vogels en het kraaien van een wat matineuze baan. Langs „verboden paden", die daardoor na tuurlijk wonderschoon waren, reden we naar Apeldoorn. De zon was in een vroolijke bui en lachte telkens door de jagende wolken heen. Apeldoorn hebben we van binnen en buiten bekeken en het koffie kwartiertje in de „Prins Bernhard uitspanning" werd door den verruk- kelijken speeltuin gerekt tot een verblijf van anderhalf uur. En toen ging het „door berg en dal" naar oud Reemst en daar werden, in den stal van het Jagershuis, met zijn slingers en guirlan des, met zijn geurend brood en dampende koffie, Stien en Tinus, tot bruid en bruidegom geslagen. En dat zijn ze gebleven den verderen dag. Er is gespeecht en gedronken op het ge luk van het jonge paar. Ze hebben rondjes ge geven, met gesloten beurs, en hebben de brui loftsstemming erin gehouden, tot het licht van „Lange Jaap" ons wenkte en de Nieuwediep sche storm door de kieren van de bus gierde. Laat ons nog volledigheidshalve vertellen, dat het bezoek aan de Hooge Veluwe, ook de vroolijkste gasten stil maakte om de schoon heid van het landschap, dat de tocht langs den Rijn in zijn „glinsterend kleed" een verrassing was, en dat, om tot de nuchtere werkelijkheid terug te keeren, de maaltijd bij Heek uitste kend smaakte. Om half twaalf waren we in Den Helder. Bijna de heele bus had zich reeds opgegeven voor de eerstvolgende eendaagsche en meer dan de helft van het gezelschap voor de vier- daagsche, die gisteren door de deelnemers aan den leider gedecreteerd werd. Het was de heer Verver, die van een stil oogenblik bij de Hembrugpont gebruik maakte om de Heldersche Courant en den leider te be danken voor de fijne dagen, een vriendelijk woord, dat in dank aanvaard werd, omdat het de bedoeling van de krant is, door deze excursies de band tusschen krant en abonné's sterker te maken en zooals gebleken is tijdens onze uitstapjes, ook tusschen de stadgenooten. die elkaar voor dien tijd nog nooit gezien hadden en die nu als de beste vrienden van elkaar gaan. Verontwaardiging en wanhoop zijn slechte raadgeefsters, en als dat ooit dui delijk gedemonstreerd is, is dat wel het geval met de linksche Spaansche regee ring, waarvan wij lezen dat zij, als re- pressaille besloten zou hebben tegen de mogendheden, die generaal Franco heb ben voorzien van gevechtsmachines, en derzelver bestuurders, die open steden bombardeerden en ook op andere wijze den oorlog in zijn verfoeilijksten vorm voerden, daadwerkelijk' op te treden. Men zou zich naar het gebied van de in- mengers begeven en aldaar de havens bom bardeeren, men zou met heele escadrilles er op uit trekken, teneinde op deze wijze wraak te nemen voor de onmenschelijke methoden, die de beide fascistische rijken gebruikt heb ben (en ook thans nog gebruiken) om Spanje tot de dictatuur te brengen. Zoowel te Londen als 'Jarijs heeft deze mededeeling niet geringe consternatie ge bracht, temeer, waar zoowel Berlijn als Rome reeds hebben doen weten, dat zij een derge lijk optreden als positieve oorlogsdaad zullen brandmerken en niet aarzelen oogenblikkelijk gelijke maatregelen te nemen. We vernemen thans dat Barcelona een en ander niet zóó voorgesteld heeft als men aanvankelijk dacht. Het zou hier uitsluitend gaan om Majorca, de Italiaansche luchtbasis, doch een vraagteeken blijft dan het feit, waarom de eerste mededeeling, die wel dege lijk van de Spaansche ambassade in Barcelona kwam, diende. Was dat om druk uit te oefenen op Frankrijk en Engeland, teneinde deze te be wegen alsnog te pogen dat de inmenging van buiten wordt gestaakt en men stopt met bom bardeeren der open steden? Het is alles uiter mate vaag, maar wat wel duidelijk aan het licht treedt is het feit, dat het linksche Spanje zoo langzamerhand aan het einde van z'n ge duld komt en desnoods door midd van een wanhoopsdaad wraak neemt op de weinig oir- bare inmenging van Italië en Duitschland. Dit gevaar blijft bestaan, temeer waar thans blijkt dat Franco-vliegers Alicante op nieuw hevig bombardeerden. Ondanks het tot vervelens toe herhaalde beroep van Albion dit na te laten, gaat men onverstoord door, al3 was er geen vuiltje aan de lucht, en kennelijk met volledige sanctie van Rome en Berlijn. In Barcelona groeit de verontwaardiging, en in gelijke mate de wanhoop en het besef dat men zoo langzamerhand gaat strijden voor een totaal hopelooze zaak. Zooals wij reeds in den aanhef van dit over zicht schreven: verontwaardiging en wanhoop zijn gevaarlijke raadgeefsters, zoodat de kans in sterke mate blijft bestaan dat Barcelona tenslotte toch zal komen tot het aanvallen van steden buiten het eigen rayon. Mogen wij de hoop uitspieken dat het zoover niet zal komen. De gevolgen zullen onverbiddelijk zijn en men kan reeds bij voorbaat aannemen dat zoowel Rome als Berlijn 't als 'n welkome gelegenheid zou den aangrijpen de thans nog min of meer ondergrondsche hulp in een openlijke om te zetten met alle gevolge van dien voor het linksche Spanje. Vertrouwen wij er op, dat men het hoofd koel zal houden, opdat de complicaties, welke deze daad zouden meebrengen, de vrede in Europa niet zal verstoren. Ge schiedt het wel, dan is de ellende niet te overzien en verwachten wij met name voor de regeering van Barcelona de ergste gevolgen. Nat. Hist. Museum, geopend: Woensdag van 35 uur, Zaterdags van 710 uur.; iedere le Woensdag in de maand van 810 u.; Iedere le Zondag in de maand van 35 u. Aquarium Zoöl. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 912 en van 13.30— 17 u.. Zaterdag van 912 uur. BIOSCOPEN: Tivoli-theater, Spoorstraat, half 8: „Cassidy zegevierde" en „Carnaval". Rialto, Spoorstraat half 8: „Nacht-Asyl" en „O, Dokter" Witte-Bioscoop, Koningstraat, half 8: „Zoo goed als getrouwd" en „Een reuze Type". Tot 30 Juni: Westgracht 80: Tentoonstelling Historisch Genootschap „De Kop van Noord Holland". Zondag en Woensdag. Badpaviljoen Huisduinen: Johny Anderson and his Comedian Swingers. Licht op 5.53 u. Hoogste temp. lucht gisteren 16.8 Laagste temp. lucht gisteren 14.2 Hoogwater (heden) 21.55 u. Laagwater (heden) 15.40 u. Hoogwater (morgen) 10.00 u. 22.40 u. Laagwater (morgen) 3.45 u. 16.35 u. Opgenomen om 8 uur hedenmorgen Barometerstand Den Helder 745.3 Tepmperatuur zeewater 16.0 Tem|>eratuur lucht 14.7 Wind: richting: Z.W.; kracht: 8

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 5