MARINE UNIFORMEN INDISCHE UITRUSTINGEN AKKERTJE Jtqtnda "zenuwen" Eendaagsche excursies Heldersche Courant HERMAN NYPELS' IQ. Hen neemt 'n Vrijdag 1 Juli 1938 Tweede Blad Kledingmagazijnen DEN HELDER De Ridder-Reis Beiaardconcert Algemeene Oranje Vereeniging met Wie vond de brief Postzegels doet men thans zonder last van Nieuwediep in den aether! Dobbelmann's Onderscheiding voor den heer Leistikow Honderd mannen en één meisje Kermis in Casino Kon. Marine Jachtclub De populaire president Verzendt en ontvangt Uw goederen per„ESOftSA" &adónieiiw-i Een tocht naar Volendam. Mar ken en de Amsterdamsche havens en één naar Amsterdam en de Loosdrechtsche Plassen. Het is op dringend verzoek van ver schillende kanten, dat we nog eenige één- daagsche excursies uitschrijven. Voordat we tot de organisatie van deze uitstapjes overgingen en voordat we bepaalden waar heen de reis zou gaan, gaven zich reeds een dertigtal liefhebbers op. We hebben gaarne gehoor gegeven aan het verzoek en geven hieronder het programma van een tweetal dagreizen, die zeker in den smaak zullen vallen. We hebben het van de week nog geschreven: het doel van onze excursies is niet alleen het verstevigen van de band tusschen abonné's en krant, maar tevens onze abonné's de schoonheid van eigen land te leeren kennen. Op Maandag 11 en 18 Juli zullen we een reis maken, via Schoorl, Bergen, Alk maar, de Beemster, naar Volendam en vandaar per motorboot naar Marken. De tocht die we daar voor eenige weken heen- maakten is zoo in den smaak gevallen, dat wij hem zullen herhalen. Als bizondere attractie echter zullen we na het bezoek aan deze twee hoogst interessante en be langwekkende plaatsjes, via Monniken dam naar Amsterdam rijden, waar de exArsisten allereerst gelegenheid zullen hebben rustig een maaltijd te gebruiken. Voor Hecks restaurant op het Rembrandt- plein zullen we stoppen, men kan dan naar verkiezing eigen maaltijd bestellen, even tueel zijn lunch meenemen en in een van de vele gelegenheden in Amsterdam nuttigen of ook tegen gereduceerden prijs van 1 gulden een diner bestellen, bestaande uit soep, aardappelen, vleesch en groenten, benevens dessert (fruit of ijs). De deel nemers aan deze excursies worden ver zocht, gelijktijdig met het opgeverf" voor deelneming, zich ook op te geven voor den maaltijd, als men dien wil gebruiken. Na den maaltijd wordt een interes sante tocht gemaakt door de Amster damsche havens, per luxe motorboot. Deze tocht duurt pl.m. \x/i uur en men krijgt daarbij het meest karak teristieke deel van Amsterdam te zien vanuit een geheel anderen gezichts hoek dan men gewend is. Het stille rustieke van de grachten en het levendige beeld van het IJ. Na terugkeer aan het Rokin, gaat de tocht dan via Haarlem, Bloemendaal, Ber gen en Schoorl naar Den Helder. Het vertrek van Den Helder is bepaald op half acht 's morgens. De terugkeer in Den Helder op 's avonds half elf. De tocht naar de Loosdrechtsche Plassen. Voorts hopen we op Donderdag 14 en Donderdag 21 Juli een uitstapje te maken naar Amsterdam en de Loosdrechtsche Plassen. Dit wordt een dag in een luxe motorboot langs de Vecht met zijn prachtige buitenplaatsen en zijn begroeide oevers, naar de meest bekende en fraaiste plaatsen van ons land. De Loosdrechtsche plassen zijn beroemd. De tocht er heen is een genot op zichzelf, terwijl we de be schikking hebben over een uitstekende Bijzonder voordeelige aanbiedingen $ïi}6couïant wordt gaarne toegezonden Levering onder serieuse garantie boot van de grootste rondvaartonder- neming te Amsterdam. Met de autobus rijden we via Schoorl, Bergen en Alkmaar naar Amsterdam. Daar nemen we even tijd voor het gebrui ken van een kop koffie en vervolgens stappen we in de boot en varen af. De tocht duurt ongeveer uur, terwijl we op de plassen met hun talrijke eilandjes eenigen tijd zullen verblijven en in Loos- drecht zelf de noodige verpoozing zullen vinden. Want ontspanningsgelegenheid is daar volop. Bizonderheden over dezen tocht zullen we te zijner tijd nog bekend maken, doch nu reeds kunnen we ver zekeren, dat het een van de aardigste tochten zal worden, diewe gemaakt hebben. De prijs voor ieder uitstapje hebben we vast kunnen stellen op ƒ- 2.95 de per soon. Men kan zich hedenmiddag en hedenavond tot 8 uur opgeven aan ons kantoor en voorts morgenochtend en morgenmiddag tot 5 uur. Zooals we in den aanvang van dit artikeltje schreven, gaven zich reeds dertig personen bij voorbaat op, zoodat men niet te lang moet wachten met aanmelding, om eventueele teleurstelling te voorkomen. Indrukwekkend resultaat, maar... nog- niet voldoende! In ons nummer van gisteren mochten wij de bazuin der vreugde steken over het resultaat van ons eerste verzoek om bij dragen teneinde de jaarlijksche Blauwe Zeeridders-reis mogelijk te maken. En terecht. Ook gisteren kwamen weer diverse giften binnen, doch hoewel er reeds een zeer behoorlijk bedrag bijeen gebracht is, neemt het niet weg, dat het nog niet compleet is. Gelukkig is er nog een aantal personen in onze stad, waarvan we weten dat ze de garde een goed hart toedragen. Tot op' dit oogenblik missen we ze echter nog op de lijst die ter inteekening aan onze loketten klaar ligt, maar we rekenen er op, dat ook hün initialen de toekomstige slot-afrekening zullen sieren. Zooals men weet worden de giften aange nomen iederen dag tusschen 8 uur 's-morgens en 8 uur 's avonds. Ook per giro kan men z'n bijdrage storten, echter met vermelding Excursie Blauwe Zeeridv ~rs". De grootte der gift is onbepaald. We zijn zoowel blij met een dubbeltje als met een vorstelijke gift. Uiteraard is echter de eene portemonnaie beter voor deze verstrekking van geldelijken steun ingericht dan de andere. Wij laten hieronder thans de volledige lijst der giften volgen en hopen deze morgen niet onbelangrijk verlengd te zien. De eere-lijst. S. 1—, N.N. 25—, Mevr. G. 0.50, S. F. fl.—N.N. f 25.—, Mevr. G. f 50., N. N. f65.—, Dir. Held. Cour. f 10.—N. N. f 50.—, J. M. f 5.—, H. v. H. f 1.—, A. C. v. K. f 1.—, Dir. Casino f 5.-J-, C. B. f 2.50, R. K. f 1.—, Fa. N. f 1.—, W. de B., f 2.50. Totaal f 170.50. Wie volgt op deze lijst? De lengte is onbe paald... Hedenavond van 8 u.9 u. n.m. zal de Stadsbeiaardier, Tj. Joh. Dito, het carillon bespelen. 1. ,,Daar was eens een meisje loods" Onbekend 2. „Caro Mio Ben" Giordini 3. „Op de schaatsenbaan" Diamant 4. „Zeemans- en andere liederen". 5. „Ciribiribin" Postalozza Buitengewone activiteit van de ver eeniging. Gisterenavond had in Bellevue een alge meene ledenvergadering plaats van de Alge meene Oranjevereeniging en hoewel de belang stelling van de zijde der leden zeer gering was, waarover de voorzitter, de heer Bakker, zijn leedwezen uitsprak, doet dit aan de activiteit Tan het bestuur niets af. Zeer duidelijk kwam dit uit het jaarverslag over 1937 naar voren wat alzoo werd ge presteerd en dat, ondanks het feit, dat men, waar het kasmiddelen en ledenaantal betreft, nog steeds te kampen heeft met zeer groote moeilijkheden. Begin Januari van het afgeloopen jaar wer den een viertal dagen feest gevierd ter gelegen heid van het huwelijk van H.K.H. Prinses Juiiana en Z.K.H. Prins Bernhard, welke fees ten, die in samenwerking met de Christelijke Oranjevereeniging plaats vonden, in alle op zichten slaagden. Maar ook de verjaardag van Prinses en Prins werden, dank zij de goede organisatie, op een alleszins opgewekte wijze gevierd, ter wijl de kinderfeesten en lichtstoet op den dag dat H.M. de Koningin haar geboortedag her dacht! eveneens door de velen, die hiervan heb ben genoten, ten volle gewaardeerd zijn. Jammer is het echter, dat deze waardeering niet blijkt uit een toenemen van het ledenaantal en dit toch is een eerste vereischte om de fi- nancieele basis van de vereeniging tot een stevige te maken. Het moet, zeker in een stad als de onze, mogelijk zijn om uit de contributie van de leden, de feesten, zonder steeds door middel van een collecte een beroep te doen op de burgerij, te financieren. Eerst dan zal het bestuur van een gezonden toestand ten opzich te van de kasmiddelen kunnen spreken. Maar daarvoor is op het oogenblik noodig een be langrijke stijging van het ledenaantal. Gelukkig zijn er enkele vereenigingen en par ticulieren, die blijk geven van hun sympathie met het streven dezer Oranjevereeniging. Zoo heeft de voetbalvereeniging H.R.C. een match ten bate van de vereeniging gehouden, die ongeveer 60— in het laatje bracht. De heer van Twisk stelt in Juli zoowel Tivoli als Rialto ter beschikking voor een filmavond, waarvan de netto-opbrengst ten goede van de vereeniging komt. En deze aardige gestes zijn voor het bestuur buiten de financieele voordee- len zeker ook een moreele steun. De bestuursverkiezing, die als punt op de agenda stond vermeld, had tot resultaat, dat bij acclamatie werden gekozen de heeren Michaelis en Tilman, terwijl eveneens bij accla matie de beide aftredende bestuursleden, de heeren Bakker en Everards werden herkozen. De rondvraag bracht nog een belangrijk punt naar voren en wel een feestavond, die nu eens speciaal voor leden en introducé's geor ganiseerd zal worden. Hoewel het bestuur over dit punt nog het een en ander Al te zeggen hebben, staat het toch wel zoo goed als vast, dat op 5 September in de Casinozaal deze avond zal worden ge houden en uit de diverse opmerkingen, die hier en daar werden gemaakt, belooft dit zeer zeker een bijzondere avond te worden. Uit een en ander blijkt wel, dat de Algemee ne Oranjevereeniging niet bij de pakken neer zit, maar een buitengewone activiteit aan den dag legt waar het betreft het verhoogen van de feestvreugde bij heugelijke gebeurtenissen, die in ons Vorstenhuis plaats vinden. Een 10-jarige jongen vond Dinsdagmiddag op de Weststraat bij de Werfpoort een envelop met postzegels en depor -erde die bij de Werf- politie. De commissaris van politie verzoekt dezen jongen thans dringend zich ten spoedig ste aan het Hoofdbureau te willen melden, voor het geven van inlichtingen. Suggestief Marine-halfuur van de AVRO. „Zet afGewèèèèèrrrrrr... „Aan den schouhhderrr... gewèèèèèrrü Het marcheeren van de landings-divisie. Het diepe geluid van de geslagen glazen aan boord van de „Emma" De Marine-Kapel-klanken Deze, en tientallen andere specifieke marine geluiden, zwierven gisteravond in den aether en kwamen via de Nederlandsche luidsprekers tot de Nederlandsche luisteraars. Van Dol- lard tot Schelde, van de Duitsche grens tot de Noordzee. Een marine-reportage van de AVRO, een half uur marine-sfeer, waarover wij in ons nummer van jl. Zaterdag reeds het een en ander vertelden en waarnaar wij gisteravond met extra-gespitste ooren hebben zitten luisteren. Brandend van nieuwsgierigheid wat de AVRO déér nu wel van maken zou. Welnu, in de eerste plaats, een eere-saluut voor den reportagedienst van dezen omroep, die het bestaan heeft in een goede 20 minuten inder daad een stukje Marine in de luidsprekers te tooveren, dat van een opvallende realiteit was. Het was alles „echt", van het klikklak ken der mariniers-hakken, tot de schorre schippersstem toe. En van het gillende boots manfluitje tot het traditioneele „Een... twee...! van den heer Leistikow. Het was de Commandant der Marine, vice- admiraal T. L. Kruys, die de reportage in leidde met enkele woorden en er daarbij op wees, dat onbekend onbemind maakte en het zijn volle sympathie had als ook langs dezen weg een poging ondernomen werd de Neder landsche marine dichter bij het volk te brengen. En zóó is het: voor waardeering van onze defensie ter zee is het in eerste en laatste instantie noodzakelijk, dat het Nederlandsche volk kennis van de marine krijgt. En is deze kennis er. wel. dan volgt de liefde vanzelf. Wij zullen hier geen getrouwe weergave geven van al datgene, wat de AVRO-repor- tagedienst op zulk een voortreffelijke wijze weergegeven heeft, aangezien toch zeven achtste van onze lezers het zelf beluisterde. Bijzonder geslaagd echter was o.i. de af- marsch van de landingsdivisie, met de Staf, tamboers en pijpers, de buitengewoon sugges tieve vlaggennarade en de gespeelde mar- schen door de Koninklijke Marine Kapel, .waarbij zich feitelijk een tweetal premières bevonden. Dat waren twee composities van den commandant van Hr. Ms. „Emma", overste Brouwer, en die. indien de autoriteiten daaraan hun toestemming zullen verleenen. opgedragen zullen worden respectievelijk aan het corps Mariniers en den M.L.D. AVRO's directeur, de heer Voet. leidde persoonlijk deze reportage, terwijl ook de le officier van vliegkamp de Kooij, de heer L. H. Quant een enkele maal voor „theorie" zorgde. Al met al een serie marlneflitsen, waar over zoowel de marine, als de omroep- vcreeniging en haar leden zich verheugen kunnen! Zóó wordt de Marine gepopulariseerd! En...op de goede manier! Geuzen PER 11A1F ONS Naar wij vernemen, is de directeur van de Kon. Marinekapel, de heer L. H. F. Leistikow, benoemd als jurylid op het groot nationaal zangconcours te Middelharnis. Mede-juryleden voor dit concours zijn de bekende toonkun stenaars M. C. v. d. Roovaart en Isr. J. Olman. Wel een onderscheiding voor den heer Leisti kow. De veel besproken film met Leopold Stokowsky a.s. Vrijdag in Rialto. Er zijn films, waarover reeds maanden van te voren gesproken wordt in verband met hun succes in die wereldsteden, waar de premières gedraaid hebben en een er van is het werk „100 Mannen en één Meisje", dat het vorige jaar in de Holly- woodsche studio's beëindigd werd en waarvan wij hedenavond 'in het Rialto- theater de eerste voorstelling hopen bij te wonen. Het betreft hier een bijzondere film. Niet alleen vanwege het feit dat Universal er in slaagde in een uitermate geslaagd scenario een aantal artisten van den eersten rang te plaatsen, daarnaast verdient deze film de aandacht voor het feit dat een van 's-werelds grootste dirigenten zijn medewerking aan het werk verleende. Deze dirigent is Leopold Stokowski, dezelf de over wien gedurende meer dan een jaar geruchten de ronde doen dat hij met Greta Garbo, de Zweedsche filmdiva in het huwelijk zou treden. Stokowski is de dirigent van t.et grootste en wellicht ook voortreffelijkste orkest ter wereld, het Philadelphia Symphonie orkest. Dit ensemble .bestaande uit verschei dene honderden musici voert o.a. in deze film uit gedeelten van Wagner's „Lohengrin", uit de Vijfde Symphonie van Tschaikowski, de tweede Hongaarsche Rhapsodie van Liszt, Traviata en het prachtige fnotet „Halleluja" Exultate jubilate) van Mozart. De vrouwe lijke hoofdrol wordt vervuld door Deanna Dur- bin, de 15-jarige ster, die met „Drie schat tige Meisjes" ongeveer een jaar geleden een éclatant succes behaalde. Ook Adolphe Men- jou treedt in deze film op. Zooals wij reeds schreven: dit van levenslust en geest spran kelende verhaal kan men aanschouwen van a.s. Vrijdag af in het Rialto-theater. Opvallend attractief programma. Valt er over de kermis in haar geheel op dit oogenblik nog maar weinig te zeggen, dit is niet het geval met het programma, dat gedurende die dagen door Casino opgediend wordt. Zooals wij reeds berichtten treedt van Zondag a.s. tot en met Woensdag het „dames" duo Snip en Snap met zijn revue op, terwijl van Donderdag tot en met Zondag d.a.v. „Faveur" optreedt met een keur van artisten. Hier laten wij nog eens een stem van het Handelsblad hooren over het komiekenpaar Snip en Snap: Deze twee goede komieken, van wie Walden z'n nummer toch nog altijd iets beter „ver koopt" dan zijn partner, die op zijn beurt evenwel weer over vocale kwaliteiten be schikt, welke de ander derft, verdienen zeker de groote populariteit, waarin zij zich ver heugen. Zij stapelen de eene uitbundige dwaasheid op de andere, ze zijn onuitputtelijk in het vertellen van den meest nonsensikalen onzin, ze weten den grootsten nurks uit den plooi te halen, bijna onophoudelijk zijn Walden en Muyselaar in actie, waarbij ze nimmer den beschaafden toon verliezen of het zoeken in dubbelzinnigheden, waartoe anderen, die zich komiek believen te noemen, al te vaak hun toevlucht nemen. 9e Periodieke zeilwedstrijd op Maandag 4 Juli. Tijdschot (hijschen clubvlag) 8.15 u. Modelsloepen BI en Bil: 5 minuten schot: hijschen vlag Z8.25 u. afvaartschot: strijken vlag Z 8.30 u. Fantasiesloepen: 5 min. schot: hijschen vlag W 8.40 u. afvaartschot: strijken vlag W 8.45 u. Uitstel van een uur voor alle klassen vlag U. Wedstrijd gaat niet doorvlag N. Afkorten baan: Indien de baan voor één of meer klassen wordt afgekort, wordt vlag S boven de betrekkelijke klassevlag geheschen. Baanrichting tegen zon Roode vlag. Baanrichting met zon Witte vlag. Lijn van afvaart en aankomst is: Vlet met vlag, Wierhoofd (vlaggestokken ineen). Voor vandaag wenden we den blik eens naar den anderen kant van den Oceaan. De onrust van eigen werelddeel mogen we wel eens vergeten, we zullen er misschien spoedig genoeg bij bepaald worden, omdat de verras singen dikwijls zoo onverwacht komen. Als we spreken over Amerika, dan spreken we ook over Anierika's president, Roosevelt, do populaire die kans gezien heeft, tweemaal achter elkaar op de hoogste plaats in de nieuwe wereld te komen en voor wien het niet onmogelijk is, dat hjj ook voor de derde maal de presidentshamer zal hanteeren. Het is nog wel niet zoo ver, in 1940 zal de ver kiezing eerst plaats hebben, maar nu reeds wordt er op de kansen van Roosevelt gewed en die weddenschappen vallen ten gunste van den president uit. De cijfers wijzen n.1. vier tot een ten opzichte van zijn opvolger. Gard- ner, den vice-president. Het is nog niet in de geschiedenis van Amerika voorgekomen, dat een president voor de derde maal gekozen werd en er kunnen nog heel wat dingen ge beuren, die de zaak anders stellen, toch wij zen deze cijfers onmiskenbaar aan, dat Roo sevelt nog altijd zeer populair is. In Amerika kan het volk zich nog vrij uitspreken en wanneer dus een presideut tot regeeren geroepen wordt, is dit inder daad de wil van het volk. Dit in tegen stelling met de dictatuurstaten, waar de leider zichzelf tot opperhoofd bombar deert en alle ontevredenen het zwijgen wordt opgelegd. In een beschouwing schreef dezer dagen een journalist van de Times, dat de onver wachte terugslag op de herleving van de laatste jaren het gezag van Roosevelt geen goed heeft gedaan. Dit gaat zeker op voor New York, waar Roosevelt en zijn politiek nimmer populair zijn geweest, zegt de N. R. Crt. in een commentaar daarop. Elders in den lande is de toestand echter geheel anders. Schrijft het meerendeel der New Yorkers de depressie toe aan de politiek van Roosevelt, buiten de hoofdstad wijst men over het algemeen als oorzaken geheel an dere factoren aan, zooals de ongunstige ver deeling van rijkdommen, overproductie, te groot overschot van voorraden, stakingen, wederzijdsch gemis aan samenwerking tus schen kapitaal en arbeid en tegenwerking van het kapitaal tegen de maatregelen van Roosevelt. Dat de President nog altijd hoogst populair is, blijkt uit de houding van het Congres uit den laatsten tijd. Na de verkiezing van 1932 heeft het Congres haast voortdurend Roose velt den voet dwars gezet. Hoewél zijn eigen partij er verre in de meerderheid was, leed de President nederlaag op nederlaag, zulks tengevolge van het feit, dat de conservatieve Democraten hem hun steun onthielden. Nu echter het Congres uiteen zou gaan met het oog op de voorbereiding van de nieuwe Congresverkiezingen, heeft het grootste deel van de rebelleerende Democraten volte face gemaakt en zich weer achter Roosevelt ge schaard. Daaruit blijkt duidelijk, dat zij bang zijn zonder steun van den President hun zetel te zullen verliezen. Nat. Hist. Museum, geopend: Woensdag van 3—5 uur, Zaterdags van 710 uur.; ieders le Woensdag in de maand van 810 u.; iedere le Zondag in de maand van 35 u. Aquarium Zoöl. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 912 en van 13.30 17 u.. Zaterdag van 912 uur. Iederen Dag, 35, 79: Westgracht 80: Tentoonstelling Historisch Genootschap „De Kop van Noord Holland". BIOSCOPEN: Tivoli-theater, Spoorstraat, half 8: Vrijdag 1 en Zaterdag 2 Juli „De Trek naar het Westen". Zondag tot en met Donderdag „Orkaan". Rialto, Spoorstraat half 8: „100 mannen en één meisje" en „Charlie Chan in Monte Carlo". Witte-Bioscoop, Koningstraat, half 8: „Pygmalion". Zondag en Woensdag. Badpaviljoen Huisduinen: Johny Anderson and his Comedian Swingers. Casino Zondag tot en met Woensdag. Revue: „Snap je dat nouJuffrouw Snip?" Donderdag tot en met Zondag. Variété. Faveur. Musis Sacrurn: Van Zondag 3 Juli tot en met Zondag 10 Juli: Van Dijk's Volendammers. Hoogste temp. lucht gisteren 16.7 Laagste temp. lucht gisteren 11.5 Hoogwater (heden) 23.25 Laagwater (heden) 17.25 Hoogwater (morgen) 11.15005 Laagwater (morgen) 5.1018.05 Opgenomen om 8 uur hedenmorven Barometerstand Den Helder 756.8 Temperatuur zeewater 15.8 Temperatuur lueht 14.1 Wind: richting: Z.W.; kracht: 2 Licht op 9.43 u.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 5