Stcenen door de ruiten van het Britsche consulaat De luchtdienst op Leeuwarden heeft aftrek Regeering vergemakkelijkt opleiding verkeersvliegers Nieuwe methode voor blindvliegen Radioprogramma v,° EDGAR RICE BURROUGHS Rijstvelden veranderen in zandvlakten Om het lijk van een priester Vermogen der Habsburgers wordt in beslag genomen DOOR *|w' No. 19. Vlak voor zonsondergang kwam er een troep paardevolk aan de horizon in zicht. Zij galop peerden over het nu gouden zand regelrecht naar het kleine kamp van het Franse legioen. Ze deden niets om zich te verbergen, maar kapitein Jacot, die verraad vreesde, gaf zijn mannen een paar scherpe commandp's. De troép Arabieren hield op een afstand van honderd meter stil, doch een van hen reed recht op het kamp toe en steeg voor Jacot af. „Ik ben Sheik Amor ben Khatour", verklaarde hij. Kapitein Jacot keek de nieuwaangekomene, een grote, norse man, scherp aan. „En?" vroeg hij.- De Arabier ging recht op zijn doel af. „Achmet ben Houdin, uw gevangene, is de zoon van mijn zuster. Lever hem aan mij uit en ik zal er voor zorgen, dat hij zijn straf niet ontgaat". Jacot schudde het hoofd. „Dat is onmogelijk. Hij heeft vele moorden op zijn geweten. En als hij onschuldig blijkt te zijn, wordt hij vrijgelaten!" „En als hij niet onschul dig is?" vroeg de Sheik. De linkerhand van de Arabier was onder zijn burnoes verdwenen. Toen hij hem weer te voorschijn haalde, had hij er een grote beurs in van geitenvel, gevuld met goudstukken. Hij maakte de beurs open en liet een handvol goudstukken in zijn hand rammelen en deed ze daarna weer in de beurs. Al die tijd had hij gezwegen. Jacot sloeg hem nauwkeurig gade. £ij waren nu alleen. De Sheik bood Jacot de beurs aan, stapte dicht op hem toe en fluisterde: „Kan Achmet ben Houdin, de zoon van mijn zuster, vannacht ontsnappen?" De Franse officier werd eerst vuurrood, daarna zeer bleek en met gebalde vuisten deed hij een stap naar de Arabier. Maar opeens deed hij iets, wat hem beter voorkwam. „Sergeant", riep hij. De geroepene verscheen onmiddellijk. „Breng deze zwarte hond naar zijn troep terug", commandeerde hij, „kijk toe, dat ze teruggaan en schiet de eerste de beste, die probeert terug te komen, neer". Revisionistisch protest tegen te rechtstelling in Palestina. In den vorigen nacht hebben onbekenden een steen geworpen door één der ruiten van het Britsche consulaat, gelegen aan de Heerengracht 25§ te Amsterdam. De con ciërge van het gebouw ontdekte des mor gens vroeg, dat het groote ronde boven licht boven de toegangs deur was gebroken en dat op de gangmat een in panier ge wikkelde steen lag, die er door geworpen moet zijn. Het was een halve klinker, waar omheen twee brieven waren gewik keld. In het Engelsch en in het Nederlandsch stond hierop de tekst: „Wij protesteeren tegen den moord op Ben Josef. De Nederlandsche revisionistische Zionisten". Zooals men weet, is Selomoh Ben Josef de jeugdige Palestijnsche Jood, die wegens zijn actie tegen Arabieren op grond van de anti-terreurwetten door de Britsche rechters is ter dood veroordeeld en Dins dag te Acre in Palestina werd terecht gesteld. De politie, die van de vernieling van het raam op de hoogte werd gebracht, stelde terstond een onderzoek in. De com missaris van het bureau Raarppoort, de heer H. W. Schreuder, in wiens sectie het Britsche consulaat is gelegen, heeft in den loop van den morgen een bezoek af gelegd bij den Britschen vice-Consul en heeft den steen met de briefjes ten behoeve van het verdere onderzoek in beslag genomen. Aardbevingen en bandjirs op Celebes. Naar de N.R.Ct. meldt, zijn in de afge- loopen dagen te Parigi. Paloe en Donggala aardbevingen gevoeld. De richting der be vingen is meestal ZuidoostNoordwest. De verbindingen zijn thans weer normaal. De in de Dolage-rivier in Parigi door de aardbeving neergestorte hoornen werden door een bandjir tot een dam gevormd. Ten gevolge daarvan is een zware bandjir over de sawahs geloopen. Voorloopig wordt ge schat, dat ongeveer 100 boGws uitstekend bevloeide sawah's in ccn zandvlakte zijn veranderd, bezaaid met boomstammen. Het binnonlandsch bestuur heeft maatregelen getroffen 0111 dezen dam op te ruimen, ten pinde grooterc schade te voorkomen. De schade wordt tot dusver geschat op ongeveer f 25.000. In Parigi hecrscht in verband met de ramp een gedrukte stemming. Sprekende cijfers. Zoodra het zomersche luchtnet aan het einde dei; vorige week de laatste uitbrei dingen had ondergaan met de opening van de luchtlijn naar Leeuwarden en die naar Liverpool, Manchester, en Doncaster, zijn de vervocrcijfers der K.L.M. met een fijnken sprong omhoog gegaan? Zaterdag j.1. werden op alle lijnen der maatschappij binnen de Euro- peesche grenzen 785 passagiers ver voerd. Dit is het record in de ge schiedenis der K.L.M. Het vorige jaar werden in het hoogseizoen, dus in Juli en Augustus, enkele malen toppen bereikt van 000 reizigers, doch een dag van bijna 800 is nog niet voorgekomen. In dit vervoer heeft het binnenland zich flink geweerd, met 295 passagiers op één dag. Hiervan nam de Zèélandlijn 95 en de Texellijn 70 voor haar rekening. Maar de nieuwe verbinding met Leeuwarden spande toch de kroon, met 104 luchtreizigers. De „Kemphaan" kiest eerst daags het luchtruim. De K.L.M.-vloot, waarmede het zomer- programma wordt uitgevoerd, bestaat na de laatste uitbreidingen uit 12 Douglas DC- 2*en 18 DC-3 vliegtuigen. De drie laatste HC-3 toestellen, welke in gebruik werden genomen, zijn do Xema, de Zilverreiger en de Ijsvogel. Thans wordt in de werkplaatsen te Schiphol de laatste hand gelegd aan de montage van de DC-3 de Kemphaan, welke dezer dagen eveneens de lucht zal kiezen. Diploma 5-jarig H.B.S. geen ver- eis ch. te meer In bijzondere gevallen financiëele tegemoet koming. De minister van Waterstaat heeft dezer dagen besloten eenige wijzigingen te bren gen in de voorwaarden waarop jongelieden (van 17 tot 20 jaar) tot die Rijksopleiding voor verkeersvlieger kunnen worden toege laten. Gebleken was namelijk, dat tot nu toe vele jongelieden, ondanks hun enthousias me voor de luchtvaart en het beroep van verkeersvlieger, zich van aanmelding moes ten onthouden wegens de ko6ten, welke f 1000.- per jaar bedragen (met inbegrip van huisvesting, verpleging, voeding en klee ding) en voorts wegens den eisch, dat zij in het bezit moeten zijn van het einddiploma H.B.S. 5-j. C. B. of daarmede gelijkstaande ontwikkeling. Teneinde echter zooveel mogelijk jongelieden een kans te geven voor liet volgen van de opleiding, heeft de minister naar aanleiding daarvan thans bepaald, dat in bijzondere ge vallen van Rijkswege geheele of gedeeltelijke tegemoetkoming in de opleidingskosten kan worden ver- leend, indien blijkt, dat voor de ouders het jaarlijksche bedrag van f 1000.te hoog is. Voorts is bepaald, dat het bezit van een diploma 5-j. H.B.S. wel een aanbeveling zal zijn, doch niet langer een vereischte om te kunnen worden toegelaten. In dezen eisch is in zooverre wijziging gebracht, dat de candidaten ten minste dienen te staan op het peil van overgang van de vierde naar de vijfde klasse eener H.B.S. 5-j. C.B. Met voldoende cijfers voor wis- en natuurkunde of een daarmede overcenkomenden graad van ontwikkeling moeten bezitten. Bloedige strijd tusschen twee Galicische dorpen. Om een wel zeer buitengewone re den kwam het in het Galicische dorp Lenina bij Samhor tot een bloedig gevecht. Daar stierf de grijze pope Rastawiecki, die onder de bevolking bij zijn leven buiten gewoon bemind was. Toen het bericht van zijn dood bekend werd, verschenen de bewoners van een na burig dorp om den doode te balen en in hun gemeente te begraven, wijl hij daar vele jaren lang hun zielzorger geweest was. De boeren van Lenina wilden echter het lijk van hun pope niet afstaan, zoo dat zich daarover een heftige strijd ont spon. Het geheele dorp geraakte in oproer, vooral daarom, wijl op het kerkhof te Le nina het graf iijeds gegraven was en vol gens het volkspt-joof een leegstaand graf ongeluk aanbrengt Toen de klokken storm luiden, verzamelde zich een menigte van eenige honderden menschen voor het huis van den doode en nam tegen de delegatie uit het naburige dorp een dreigende hou ding aan. Er ontstond een bloedig gevecht, waaraan eerst na veel moeite door de po litie een einde kon worden gemaakt. De voornaamste schuldigen zullen nu worden gestraft, waarbij als verzachtende omstandigheid zal worden beschouwd, dat het bijgeloof in het geheele Karpathen- land verbreid is. tkmwleider Bürckel heeft aange kondigd dat binnenkort het vermo gen der Habsburgers in Oostenrijk in beslag zal worden genomen, be halve de goederen van die Habs burgers, die burger zijn van een vreemde mogendheid. Aartshertog Otto wordt beschouwd als Duitsch staatsburger. Veilig landen in de mist Hoe moeten de vliegtuigen landen, wanneer de aarde niet een dichten nevel bedekt is? Wanneer de storm giert en raast, wanneer het hagelt en sneeuwt, zoodat den piloot alle uit zicht wordt ontnomen? Amerikaan- sche ingenieurs gelooven thans de oplossing te hebben gevonden. Sinds tien jaren, zoo zeggen zij, hebben zij naar de oplossing van deze vraagstuk ken gezocht. Jarenlang is geëxperimenteerd. Vruchteloos zijn altijd weer piloteh opgeste gen en hebben bij storm en nevel liun le ven op het spel gezet, om de waarde van hun uitvindingen te beproeven. Thans zou het vraagstuk zijn opgelost. Waarin bestaat de uitvinding, waarover de Amerikaansche luchtvaart zooveel druk te maakt? Er moet „blind" worden gevlo gen. Dat is op zich zelf niet nieuw. Maar de Amerikanen, gelooven een nieuwe me thode voor blindvlucht te hebben gevonden. De piloot krijgt tot taak op een „klok", die in den cockpit is aangebracht, te zien. Twee naalden kruisen qlkaar over getallen, op de schaal aangebraclit. Naar de beweging dezer beide naalden moet de piloot zijn vlucht richten. Staan de naalden in 'n scherpen of stompen hoek, tegenover elkaar, dan dient de vlieger snel het stuur om te gooien, om niet plotseling onzacht met de aarde in aan raking te komen. Zoo lang moet de vlieger manoeuvreeren, dat de beide naalden in rechten hoek tegenover elkaar staan. Dat is als bét ware de optimale positie, welke hij in de lucht kan bereiken. En dan kan de vlieger rustig landen; bij ligt goed, zooals dat in luchtvaartterminologie heet; zoowel in horizontale richting als in landingsrich ting. De naalden, van welker positie het le ven van den piloot afhangt, worden van be neden uit door radiostralen bediend. Meer dan honderd proeven slaag den. Meer dan honderd proeven zijn met deze nieuwe uitvinding in Amerika gedaan, die allen, zooals van betrouwbare zijde wordt meegedeeld, uitstekénd slaagden. Het is den piloot, met behulp der radiostralen en de door hem gedirigeerde naalden zelfs gelukt, bij nevelig weer op een veld te landen, dat niet grooter was dan veertig hij vijftig me ter! Thans wil men op het vliegveld „Bur- bank" in Californië de nieuwe uitvinding verder toetsen. Men hoopt, dat binnen twee jaar op vijf groote vliegvelden in de Vcr- eenigde Staten de nieuwe uitvinding in praktijk zal worden gebracht. Aan de Amerikaansche berichten hier omtrent kunnen wij natuurlijk niets toevoe gen. De naaste toekomst zal leeren of de nieuwe uitvinding inderdaad zoo fenome naal is als de Amerikanen wel zeggen. In elk geval is liet wel te wenschen, dat men in dezen iets goeds heeft bereikt. Want in dit opzicht heeft de luchtvaart nog heel wat risico's. ZATERDAG 2 JULI 1938. Hilversum 1. 1875 en 415,5 m. VARA-Uitzending. 10.00—10.20 v.m. VPRO 11.0011.30 v.m. en 6.807.00 RVU. 7.30 8.00 VPRO. 8.00 Gramofoonmuziek (Om 8.16 Berichten). 10.00 Morgenwijding. 10.20 Voor arbeiders in de Continubedrijven. 11.00 Cuaserie „Onze tuinen en 'wij menschen" 11.30 De Ramblers. 12.001.45 Gramofoonmuziek. (Om 12.15 Ber.) 2.00 Filmpraatje. 2.15 Joegoslavische volksmuziek (gr.opn.). 3.00 Gramofoonmuziek. 3.45 Reportage. 4.15 Gramofoonmuziek. 4.30 Causerie over sociale verzekering. 4.50 VARA-orkest en soliste. 5.30 Gramofoonmuziek. 5.40 Letterkundig overzicht. 6.00 Orgelspel. 6.30 Causerie „Van New York naar New Orleans". 7.00 Filmland. 7.308.00 Lezing „Wondergeloof en wonder verhalen". 8.05 Herhaling SOS-Berichten. 8.07 Berichten ANP. VARA-Varia. 8.20 Kleinorkest en Orgelspel. 9.15 „En nu... Oké". 10.30 Berichten ANP. 10.35 Cor Steyn's accordeonorkest. 11.00 VARA-orkest. 11.4512.00 Gramofoonmuziek.. Hilversum II. 301.5 m. KRO-Uitzending. 4.00—5.00 HIRO. 8.009.15 Gramofoonmuziek. (Om 8.20 Be richten). 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstige causerie. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-orkest. (1.001.20 Gramofoonmuziek). 2.00 Voor de rijpere jeugd. 2.30 De KRO-Melodisten en solist. 3.00 Kinderuurtje. 4.00 Gramofoonmuziek. 4.05 Causerie „Wie wij zijn en wat wij willen" Hierna: Causerie: W.'.t wacht U". 4.25 Gramofoonmuziek. 4.30 Berichten. 4.35 Gramofoonmuziek. 4.40 Causerie „Welvaart voor allen binnen de Nederlandsche volksgemeenschap". 5.00 KRO-Melodisten en solist. 5.45 KRO-Ngchtegaaltjes. 6.15 Gramofoonmuziek. 6.20 Journalistiek weekoverzicht. 6.45 Gramofoonmuziek. 7.00 Berichten. 7.15 Cuaserie over Albanië. 7.35 Actueele aetherflitsen. 8.00 Berichten ANP, Mededeelingen. 8.15 Meditatie met muzikale Omlijsting. 8.35 KRO-orkest. 9.15 Gevarieerd programma. 10 15 Gramofoonmuziek. 10.30 Berichten ANP. 10.5512.00 Gramofoonmuziek. 10.40 Filmpraatje FEUILLETON. door Jan W. Jacobs 6. Maar hij zag geen brand, totdat hjj op eens schaterlachend midden in den kring rosse en vurige vlammen stond, die als dra ken en heksen een rondedans om hem hiel den! Als een waanzinnige begon hij nu te gillen: „Clara, Clara, o. mijn Clara!" Maar de vlammen maakten kringen om hem heen er renden in lange linies en dichte drommen als vurige duivels met brandende tongen op hem af. Met een gil werd Ribourdin wakker. Hij stond op zijn bloote voeten op het slaap- kamerbalcon. terwijl Clara hem wanhopig bij de arm schudde en riep, dat hij moest bedaren. En zoo ontwaakte Edmond uit de nachtfnerrie van den brand, dien hij had willen stichten. Enkele oogenblikken later rinkelde de telefoon bij dr. Van Wever met de boodschap, dadelijk bij mevrouw Ribour din te kon.en, die in onmacht was gevallen Binnen een half uur hield de auto van dok ter Van Wever stil voor den huize Ribourdin. Dokter kwam boven, onderzocht mevrouw schreef een zenuwdrank voor en... beval een week rust. En neuriënd, en zingend of het een opera was, in tal van variaties: „En Clara moet rust nemen! Een week rust nemen! En Clara, die moet een week rust né-men!" sloot hij zich op in z(jn kamer en liet één voor één de flesschen spiritus, petroleum en de bus benzine leegloopen in het fonteintje. En... en... wat zijn droom be treft... Daar wilde h\j niet verder aan denken. Ten slotte was Glara niet ziek en alleen maar erg geschrokken. En dat ze geschrokken was van hem... Drommels, daar had hij niet aan ge dacht. Daar moest hjj wat op vinden... Want toen hij beneden kwam. was Clara al zoover hersteld, dat ze mrt zachte aan drang zijn „geval" wilde bespreken... Ze wilde met alle geweld, dat hij zich nu ja, daar moet je niet om lachrn ze had hem toch zelf op het ijskoude balkon zien staan schreeuwen: Dat weet je zelf niet meer zei ze maar je riep duidelijk: „brand! brand!" de heele buurt kon het hooren nee, zeg nu maar niet, dat het niet zoo is. Zie je, dat is nu juist het erge, daar ben ik zoo van geschrokken het zit me er nog van in de beenen dat je niet beseft hoe gevaarlijk je toestand is! Dat zijn nachtmer ries! Zeker, lach me maar uit! Maar ik ben er liever bijtijds bij: dat zijn nachtmerries en als het wéér teru. »n-i ik weet me ge woon geen raat.! Je kunt in zo'n bui wel uit het raam springen, van het balcon of... of de straat oploopen en onder een auto komen... Hier lachte Ribourdin zoo onbedaarlijk, dat mevrouw niet verder kwam met haar uiteen zettingen, bovendien voelde hij zich dubbel In zijn nopjes, want hij had net een reuze- inval gekregen...: hij moest haar aan het verstand brengen, dat niet hij. maar z ij zoo te keer was gegaan... H(j had immers alleen maar over het balcon gekeken... er was be paald iets met de jalouzieën niet in orde, dat zoo'n lawaai maakte en klepperde, dat hij er niet van slapen kon... Maar Clara liet zich niet ompraten... En zoo sloten zij een compromis, waarbij ze overeenkwamen, dat ze allebei wat over spannen waren en... het hun ongetw\jfe'd goed zou doen een poosje op reis te gaan... 5. De cameraman van de Sterfilm kreeg het druk. Mevrouw Ribourdin deed inkoopen voor de reis: tasschen, japonnen en mantels moes ten aangeschaft worden. En Ribourdin-zelf kreeg het niet minder druk. Zag hij eerst tegen de reisplannen op, hij Verzoende zich er gauw mee, toen bleek, dat zijn vrees voor de overgroote belangstelling in zijn rol als Van Deursen in Het Canaille, maar al te zeer bewaarhe'd werd. Hij regelde de zaken voor zijn afwezigheid zoo goed mogelijk, legde Groeneveld, zijn procuratiehouder, u't, dat hij wel nader zou laten weten in welk hotel zijn familiezaken hem naar Zürich riepen, dat zrj hun intrek zouden nemen en in geen geval dit ter besparing van onnoodig-hóoge post rekeningen anders dan in zeer dringende aangelegenheden wilde lastig gevallen worden. En zoo namen de Ribourdins, vergezeld van Griznez, die ook al heelemaal in de war was van de onverwachte veranderingen in zijn dagelijksch leventje, plaats in de Bazel-expres, die hen naar het land van bergen, rust en vergetelheid zou brengen. Nog voor ze Ant werpen bereikten zochten ze de slaapcoupé op, beiden doodmoe van het sjouwen en pak ken. Ribourdin sliep een gat in den dag en werd niet wakker voordat Clara hem wekte met de mededeeling dat ze dadelijk in Bazel waren. In Bazel verfrischten ze zich, dineerden, maakten een wandelingetje om zich de trein- verstijving uit de beenen te loopen en toen ging het verder op Zürich aan. Gelukkig dat ze het zoo goed troffen met het weer. Heerlijk blauw lag het Züricher meer aan den voet der bergen. Clara genoot van de prachtige panorama's. Dat was nog eens wat anders, dan altijd wei en nog eens wei, zooals bij hen in Holland, zoo ver je zien kon dijken met kanalen, en dan een knotwilg met een boeren huisje en nog een knotwilg met nóg een boe renhuisje. Maar hier, in Zürich, d&t was nog wat anders. En wat een leuke oude huizen langs de Limnat. Ribourdin bladerde in den reisgids en las Clara voor, hoe in Zürich de St. Peter de grootste wijzerplaat van de we reld bezat en dat Zwingli er gewerkt had. Een minuut of tien later stonden ze voor diens standbeeld, genoten van de Lindenhof het uitzicht, bezochten de Paulskerk, bewon derden het Politechnikum en dronken thee in êen restaurant heerlijk gelegen op den Utli- berg. Clara had in lang niet zoo genoten en raad pleegde den gids voor de uitstapjes die ze de komende dagen zouden maken. En ook Ri bourdin was in zijn nopjes wel is waar was Zürich ren groote stad, maar hij had al dade lijk in de kranten gekeken naar de bioscoop voorstellingen en tot zijn verademing gezien, dat ze hier ten minste „Het Canaille" niet gaven. Bovendien, was hij van plan om eerst het Landesmuseum nog te bezoeken, daar stonden beroemde antieke porceleinen kachels. Er moest een model bjj z(jn, dat zijn over grootvader ontworpen had voor vorst Wassi- liwitsj Wisjnaja die in 1835 nog een landgoed bezat in de buurt van Warschau. Ribourdin had er een artikel over gelezen in „Velhagen und Klasings Monatshefte". Clara vond het vervelend, dat hij nog niet eens op reis zijn porcelein met rust kon laten. Eerst had hjj aanmerking gemaakt op het glazuur van het hotelservies, nu moest hij met alle geweld naar het Landesmuseum, inplaats van gezellig met haar uitstapjes te maken... Om haar humeur niet te bederven, beloofde Edmond een reisje naar de beroemde Seelis- berg te maken en... sloot zicli in de slaap kamer op met een werkje over Chineesch por celein, terwijl Clara in de eetzaal een conver satie had met mevrouw Zijpenstein, die met haar beide dochters Jeanette en Hilde een be zoek aan het Berner Oberland dacht te bren gen en er nu al over babbelde of ze er ge boren en getogen was. Helaas begon het tegen den avond te drup pelen en het duurde niet lang of het regende pijpestelen. Ribourdin voelde onmiddellijk hoe spijtig het voor Clara was, maar hij vond het zelf een meevallertje, nu kon hij fijn het hoofd stuk over „Die Dekoration" van Dr. Otto Pelka uitlezen. Délt was een autoriteit, jonge- jonge, had alle merken nagegaan. Als het weer een beetje meewerkte, kon h(j dat boekje vanavond nog juist doorgewerkt hebben. Met welgevallen zag hij hoe de pijpe stelen-straaltjes zich verdikten tot stroomen. Doch... al werkte de régen mee, Clara was niet van plan haar avond in het hotel door te brengen. Ze had een préchtig plannetje: ze gingen vanavond eens gezellig naar de cinema! Hè ja. Edmond in Zürich naar de bios. dè.t is leuk! Het spreekt vanzelf, dat Ribourdin zich b(j Clara's plan moest neerleggen. Zij had er vrede mee. dat hij morgen naar het Landes museum ging, nu kon hij niet verlangen, dat ze nu ook nog dezen avond ter wille van zijn belangstelling voor dr. Otto Pelka thuis zou blijven! In de bios liep een pracht-programma. En er was heel goede muziek. En wat is er gezelliger dan met regen in de bios te zitten? (Wordt vervolgd.) J

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 7