/legenda De „Urania" binnengevallen te, prebihheurten Een wonder-middel tegen PRIKKEL-hoest! akker's Abdijsiroop Slecht weer gehad Plenly meneer! De Kermis Startklaar Zaterdag 2 Juli 1938 Tweede Blad ifdadirtieuw^ Het schip heeft zich prachtig gehouden Kon geen 5 minuten achtereen loopen Onze excursies Eindexamen R.H.B.S Eindexamen Gem. Lyceum De tocht der Zeeridders Wat gebeuren gaat Burgerlijke Stand van Den Helder Getaand en blauw-getruid staan de leden der vaste bemanning, Krook en Röhrig aan den valreep. Kerels van de zee en die hun halve leven tusschen wind en water door brachten. We stelden er prijs op ook hun meening over de eerste „Urania"-reis te ver- nemen. Welnu, ook hier een onverdeeld gunstig be scheid. „Een magnifieke schuit, waarvan men nog veel genoegen zal beleven." Wel heeft men niet altijd, zooals reeds geschreven, op de zeilen kunnen varen, maar overigens niets dan lof. Was het gezellig aan boord vragen we. Er wordt gelachen en ja-geknikt. Wel waren er, in het begin vooral, nog al wat zeezieken, en vooral de kok heeft het hard te verantwoorden gehad. Dat is geen wonder, want die zit hermetisch van lucht en licht afgesloten en kan bij zwaar weer z'n plezier best op En ook hier: critieke momenten Needie zijn er niet geweest, op die zeilen-misère na. Als we nog wat staan te praten, wordt gecommandeerd: Front aan dek!" En de heer Coolliaas, die even weg geweest is, verschijnt alweer en op de „Urania" gaan de zaken door als was er niets gebeurd. Als was men geen twee maanden uit geweest en dat met een schip, dat op den Oceaan niet meer dan een notendop moet zijn- Maar notendop of nietmet een goede leiding en gewillige handen klaart men het. Dat heeft de „Urania" dubbel en dwars op haar eerste voyagie bewezen. Om kwart over zevenen vanmorgen aan den Buitenkant. Het Marsdiep en de haven zijn één gladde baan van licht-blauw en zilver, waarover de meeuwen als snippers wit papier wegfladderen. Even voorbij Wierhoofd prikken twee scheeps masten in het azuur van den hemel en dat is voor een stel matrozen aanleiding in één run naar den Dijk te rennen, onderwijl brullende: „Heiiii...!!! De „Urania" is binnen. Gó je mee kaikeü" Inderdaadhet was de „Urania", het opleidingsschip voor onze toekomstige zeeofficieren van de Nederlandsche Marine, de bodem, waarop de adelborsten van het laatste jaar wegwijs gemaakt worden met al de problemen van de nautische weten schap. Problemen, in de harde praktijk. Men kan het zich niet idealer voorsteller... dat wil zeggen: uit het gezichtspunt van den landrot De „Urania" binnen. We zagen koppen van marinemenschen boven op het Paleis, we zagen ze in stille aandacht over de reeling van de „Emma" hangen, ter wijl een stuk of twintig, adelborsten op één run uit de poort van het Instituut kwamen rennen. Daar moesten ze bij zijn. Het ging allemaal echter doodgewoon. Precies alsof de „Urania" zoo maar een plezierreisje van 2 dagen achter den rug had inplaats van 2 maanden. Twee maan den waarin nog al wat gebeurd is en waarop ze het, om met een van de op varenden te spreken: „hebben kunnen leeren" Het schip komt langszij, er wordt gemeerd en middelerwijl vertellen de adelborsten op de „Urania" en den wal elkaar reeds brokstukken van de voyagie. Het schip ziet er keurig uit en aan niets is het te merken, dat men een paar maanden weg geweest is en het diverse malen hard te verant woorden kreeg. Doch daarover direct. We slaan het heeren gade, evenals de ad junct-havenmeester. Het is. de laatste, die goed keurend staat te knikken, waarmee we op maken, dat het z'n sanctie kan wegdra gen. Dét hebben ze geleerdzooals ze ge leerd zullen hebben wat het zeggen wil met een betrekkelijk zoo klein schip zee op te gaan en zoowel de „romance of the sea" te ontmoeten (om met kolonel Van Asbeck te spreken als de harde leerschool van dit varen. De zeilen driemaal stukgeslagen. Op het dek staat overste Coolhaas. Zoo mogelijk nog iets meer verbrand dan anders. We schieten hem aan en vragen bijzonder heden van de reis. Het is weer écht marine: „Niks gebeurd, meneerwel nee, het schip heeft zich prachtig gehoudendaar valt (Verder toch niets over te vertellen!" Maar als we even aandringen hooren we, dat Thans varf haar rheumatische pijnen verlost. „Bjjna twee jaar lang leed ik aan hevige rheumatische pijnen in mijn schouder. Als ik 4 minuten achtereen had geloopen, kon ik niet verder door de pijn. Nu, na slechts een paar weken Kruschen Sals te hebben ge bruikt, kan ik weer geregeld doorloopen en voel mij veel en veel beter. Ik blijf er dan ook mee doorgaan en zal het iedereen aan bevelen." Mej. J. Th. W. te A. Rheumatische pijnen ontstaan meestal, in dien Uw lichaam verontreinigd wordt door schadelijke afvalstoffen, als o.a. het gevrees de urinezuur. Wanneer U hiertegen geen maatregelen neemt, gaat het met Uw rheu- mathiek van kwaad tot erger. Maak daarom gebruik van de ondervinding van duizenden anderen. Neem iederen morgen de kleine da- gelijksche dosis Kruschen Salts en Uw rheu matische pijnen zullen na korten tijd totaal zijn verdwenen. Kimschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij apothekers en erkende dro gisten. .(Adv.) er wel geen „critieke" momenten geweest zijn, maar dat men toch tot driemaal gescheurde zeilen te incasseeren kreeg. En zeilen slaan niet tot stuk bij windkracht 3Overste Coolhaas geeft het trouwens toe: het weer was niet be paald in z'n vriendelijkste bui. Veel wind en verscheidene malen storm. Maar daar moet tenslotte zoowel bemanning als schip tegen kunnen enze hébben er tegengekund. In telegramstijl krijgen we enkele bijzonder heden te hooren. Waar de zeilen uit de lijken gerukt werden en dat de opvarenden zich iedere keer flink gehouden hebben. Geen moment van angst of onz'ekerheid. Niets daar van. Men heeft zich vrijwel aan het reisplan kun nen houden. Van Nieuwediep ging het naar Oslo, vandaar naar Göthenborg, naar Aarhuus, Korsör, Warnemünde. Van Warnemünde naar Flensburg en hier was het dat de adelborsten verwisseld werden. De „oude" ploeg ging terug en een versche monsterde aan. 9 jonge kerels, die het op hun beurt eens gingen probeeren. Van Flensburg werd koers gezet naar Kalmar en vandaaruit via de Stockholmsche scheeren naar Stockholm. Hier werd gemeerd en een „Abstecher" ge maakt. Een aardig intermezzo en waarbij men in de gelegenheid was de juist 80 jaar gewor den Koning te zien paardrijden. Van Stokholm ging de reis verder naar Visby, Karlskrona Het was op dit traject dat men met zeer slecht weer te kamepen kreeg. Er werd averij, zij het geen ernstige, gemaakt, zoodat men verplicht was Karlskrona binnen te loopen voor repara tie. Ook Warnemünde werd aangedaan, in verband met opgeloopen stormschade op de Noordzee. In één dag ging het vervolgens door naar Kiel, en daarna naar Brunsbuttelkoog waar de verjaardag van Prins Bernhard gevierd werd. Donderdag arriveerde men te Cuxhavn en het was van hier dat men huistoe ging. De Commandant, overste J. H. Coolhaas, en eveneens de eerste officier, luit. ter zee 2e kl. C. W. Til. baron van Boetzelaar, prijzen om het harst de verdiensten van hun schip. Ook in momenten dat werke lijk uitkijken geboden was heeft het zich kranig gehouden en men had voor de officiers-opleiding bezwaarlijk een betere keus kunnen doen. Gisterenmiddag en -avond gaven zich onge veer negentig deelnemers voor de beide excur sies op, zoodat de tocht voor 11 Juli reeds vol geboekt is en de eerste bus voor 18 Juli zich eveneens aardig vult. Wie dus nog naar Volen- dam, Marken en Amsterdam meewil, besluite spoedig. Hedenmiddag tot 5 u. kan men zich op kantoor opgeven. Voor de excursies naar de Loosdrechtsche Plassen op 14 en 21 Juli gaven zich eveneens reeds 22 deelnemers op. Ook deze plaatsen zul len zeker volgeboekt worden. Het zal de moeite waard zijn dit uitstapje mee te maken. Kosten zijn, zooals we gisteren meedeelen, 2.95 per persoon. Ook de excursisten, die zich vorige week Dinsdag in de bus voorloopig op gaven, moeten zich nog definitief aanmelden. Geslaagd aan de Rijks Hpogere Burgerschool (B) de volgende candidaten voor het eind examen: J. Kiljan, C. D. Keijser, K. J. Stadtman, P. Bremer, P. F. Plaatsman, J. M. Heutink, J. P. Jongkees, C. Maas, P. C. Johannisse, Mej. H. M. Boels, C. J. Feenstra Kuiper, J. H. Rienks, G. M. Kalkman, H. de Vries, H. Kiljan, J. L. F. Cróneman, J. A. de Vries, D. Kruys, Mej. C. S. Fey, Mej. H. v. Rugge, J. G. v. Pienbroek, J. Kommer en G. Koning. Afgewezen 9. Teruggetrokken 1. Geslaagd voor het eindexamen Gem. Lyceum afd. HBS A.: De dames J. S. Hermes, G. S. Kuiper, M. F. J. Reynen, C. M. Schreuder en A. Tollenaar en de heeren W. J. Aggenbach, W. J. Boelig, J. F. van Dijk, J. W. H. Jaring, P. E. Kalt en H. de Koning. Afgewezen geen. GESLAAGD. De leerling der „Comenius"-school alhier, J. v. Engelsdorp Gastelaars, slaagde te Amers foort voor het toelatingsexamen Gymnasium en Oud-Kath. Seminarie. is de vanouds beproeide Akker's Abdij siroop, daar de werking in hoofdzaak berust op de geneeskracht van reeds in oude tijden bekende „genees-kruyden". Apotheker Dumont heeft daaraan nu toe gevoegd de resultaten der hedendaagsche wetenschap. Nóg meer dan vroeger is nu het beproefde Hoest geneesmiddel! Per flacon 90 ct., f 1.50, f. 2.40. Overal verkrijgbaar. Hoe grooter flacon, hoe voordeeliger het gebruik. Wie tast vandaag in z'n portemonnaie'.' De Blauwe Zeeridders gaan op stap! Daar valt niet meer aan te tornen, het staat als een paal boven water. Want ook al is het bedrag nog niet bij elkaar, het neemt niet weg, dat we rekenen ook de laatste contanten voor dit mooie doel bijeen te krijgen. Alleen... we moeten het spoedig bij een hebben, want de tijd dringt en men kan tenslotte niet eind Augustus of Sep tember met de oude heeren op stap gaan. Dus: allen, die iets te missen hebben, ver zoeken wij hierbij hun gift zoo mogelijk nog hedenmiddag te willen storten. Tot 5 uur is onze zaak geopend en de juffrouw aan het loket staat klaar Uw gift in ontvangst te ne men en Uw naam aan de eere-lijst toe te voegen. We rekenen er vast op! En ook... alle leden van „Moed, Volharding en Zelfopoffering". Zij toch zijn het, die straks de reis zullen gaan kunnen maken en zij zijn het, wier dank baarheid uitgaat naar de gulle gevers van het reeds gestorte kapitaaltje. Maar nog eens, en met extra nadruk: geef en... geef yandaag. Het is voor een goed doel, en als men enkele kermisdubbeltjes of kwartjes, (des noods minder) over heeft welnu, schenkt ze aan de mannen van „Moed, Volharding Zelfopoffering", opdat dezen er één dag in het jaar mee op reis kunnen gaan. Een sympathiek gebaar. Hedenmorgen ontvingen wij een envelop met het volgende briefje: „Hierbij ingesloten doe ik U toekomen een bedrag, groot 4.10, bestemd voor 't reisje der Blauwe Zeeridders. De leerlingen der 3e en 4e klasse van School 8 (Herzogstraat) hebben op 't gisteren gehouden schoolreisje elk „een ijsje van vijf" voor dit doel geofferd." Een fijn gebaar van de jongens en meisjes van School 8. Hartelijk dank. HOTEL CAFE „DE TOELAST". Café „De Toelast" heeft, naar men ons mededeelde een bijzondere opvallende vroolijke staninol versiering, terwijl een prima band, vele instrumenten bespelend, vanaf Woensdag dedansmuziek verzorgt. HR 28 Maandag begint de Kermis Dat wil zeggen: 7 dagen lang een deel van Den Helder op z'n kop, een wolk van oliebollen- en wafelgeur hangende over de stad, van Huisduinen tot het Kuitje, en een b|jna nimmer eindigend concert, waarin men alle deunen van de laatste 25 jaar zal kunnen beluisteren. Kermis Nu, ja, eigenlijk heet dat tegenwoordig zeer formeel: „Feestweek". Eigenlijk is het een vermaak, dat niet meer zoo precies in het nuchtere kader van dezen verlichten tijd past, eigenlijk moesten we het alleen aan de jeugd overlaten de genietingen die der kermis zijn, te smaken. Eigenlijk... De praktijk leert echter anders. Die leert, dat mannen en vrouwen, die het geheele jaar met een zuur gezicht rondloopen opeens acro baten zijn. Die leert dat min of meer bejaar den, die men anders wel eens pleegt aan te treffen in de wachtkamers van de plaatselijke heelmeesters, plotseling behept zijn met spring en huppelwaanzin, terwijl er tenslotte ook een categorie gevonden wordt, die 11 maanden van het jaar klaagt over een slechte maag, doch in de twaalfde zich het gevaar van een olie bollen-zuurstok- en -noga-catahrr op den hals haalt. Zoodoende zou men kunnen opmerken, dat de kermis het démasqué der logika is, en éls het zoo is... welnu, wat dan nog! Opbouw. Gisteren hebben wjj eens per tweewieler den opbouw van het kermis-feest bijgewoond en zelden berokkenden ons het uitbreken van een uur meer plezier. Plezier om dat vroolijke volkje, dat der kermis annex is. Dat met een verbazingwek kend enthousiasme aan het opbouwen is, zin gend en fluitend en piraatjes-smookend. Dat er bruin uitziet en gezond is. En dat er vast op rekent volgende week vele schrale weken goed te maken. Men zal op deze kermis plezier kunnen maken. Daar is bijvoorbeeld de Prins Hendrik- laan, met zijn noga- en andere lekkernij- kramen. Reeds gisteren was er een, die dat Walhalla van zoet en gebak voor het pas- seerend oog vertoonde en het moet bijvoor beeld voor de agenten, die in het Hoofdbureau huizen, een permanente Tantaluskwelling zijn te moeten staren op de roode, bruine en anders gekleurde lekkernijen. Op het Koningsplein, als vanouds een der centra van vermaak, treft men ook thans weer diverse spellen. Ronde, nog met zeildoek over dekte, „paddestoelen", die nog even wachten om hun aard aan den dag te leggen. Maar spoedig verdwijnen de sombere dekzeilen en zullen ze verschijnen... blinkend en zindelijk, en gekleurd met vele kleuren. De spellen. En men zal z'n geluk kunnen beproeven voor lut tele centen, en huiswaarts kunnen tijgen, be laden met vele pakken mondkost, die U ook na de kermis nog profijt daarvan laten trek ken. Hier en daar zijn zuur-en-zoutkraampjes opgesteld, teneinde hem of haar, die het zoete beu geworden is, te laven middels nationale „Nieuwe", of een „Bom", waar niets geen kwaads, doch louter en alleen goedaardigs aan zit... Het is ook hier dat men een poffertjes- en wafelenkraam ontwaart, waarvan reeds onze vaderen dit delicieus gebak betrokken en wiens faam tot ver over de landsgrenzen bekend raakte. Op geen Heldersche kermis mag hij ontbreken en ook dit jaar maakt daarop geen uitzondering. Helden der Zeeplein. Het centrum der kermispret zal ook dit jaar weer gelegen zijn op en bij het Helden der Zeeplein. Hier staan de rupsbanen, hier treft men een der hoogtepunten van jolijt, „de autotjes", hier staan een stuk ef 10 andere inrichtingen tot vermaak, waarin ge voor weinig geld een summum van spanning kan beleven, terwijl ook de snoep-etablissementen rijkelijk vertegen woordigd zijn. Er is ookja, óók een Turksche schop, heerlijk ouderwets, maar waarin zonder twijfel velen deze week zich schommelend luchtwaarts zullen begeven teneinde de sen satie van het wegzakken-der-aarde mee te maken. Voorts kan men zweven, zwaaien, schommelen en alleen de goede oude „Stoom- molen" ontwaart men niet. Dat is jammer! Maar overigens... louter bekende, en goed in het oor liggende namen. Namen als Denies, Hommerson, Vermolen en vele andere. Echte kermisnamen, die het geheel die aparte sfeer geven van de kermis. Er wordt geklopt, gehamerd, kromme spij kers worden recht en rechte spijkers worden kromgeramd. Mannen spugen in hun han den en een deel der Heldersche jeugd staat dat alles hoogel|jk geïnteresseerd gade te slaan. Hier en daar ziet men de motoren. Bak beesten, zwart en berookt. Het vet druppelt op de steenen, maar nóg zijn ze in rust. Net zoo in rust als de orgels en tingeltangels, die straks het feest op zullen luisteren met een symphonie van alle geluiden en alle Schlagers van de laatste decennia. Men zal de Valencia hooren naast Violetta en „Oh Mona!" naast „As jc mij nou juffrouw Snip!". Straks... Maandag begint het feest! De kermisjurken, het kermisgeld liggen al klaar. Alles staat al bijna klaar om te starten. Hopen wij, dat de regen en alle andere uitingen van slecht weer in dezen nu eens achterwege blijven omdat er door de exploi tanten niet voor niets het vele werk en het niet geringe staangeld verricht en betaald is. Ned. Herv. Gem. (Nw. Kerk. Weststraat) 's Morgens 10.30 uur: Ds. H. A. Enklaar. Westerkerk, (Heides der Zeeplein). Geen dienst. Geref. Kerk. (Julianapark). 's Morgens 9 uur Ds. Tollenaar, 's Morgens 10.45 uur Ds. Tollenaar, 's Avonds 5.30 uur Ds. Veenhuizen. Geref. Kerk (Rehoboth-Kerk). 's Morgens 10 uur Ds. Veenhuizen. 's Middags 5.30 uur Ds. Tollenaar. Oud Geref. Kerk (Hoogstraat). 's Morgens 10 en 's avonds 5.30 uur, da heer Kaptein, van Rotterdam. Chr. Geref. Kerk (Steengracht). 's Morgens 10 uur en 's middags 5 uur de heer J. Rebel. Herst. Evang. Luth. Gem. (Weezenstr.). 's Morgens 10.30 uur Ds. W. J. F. MeinerS. Doopsgezinde Gemeente (Kerkgracht). 's Morgens 10 uur: Ds. P. J. Smidts. Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 76) 's Morgens 10 uur Kerkdienst. Evangelisatie (Palmstraat). 's Morgens 10 uur, Ds. G. J. Waarden- burg, van Haarlem. Gebouw Middenstraat 117. 's Avonds 8 u„ Evangelisatie-samenkomst Evangelisatiegebouw, Vijzelstraat: 's Morgens 10.30 uur, samenkomst Zondagmiddag 4 uur, straatprediking. Tuindorp. 'sAvonds 8 uur, samenkomst Leger des Heiis. 7.30 uur v.m. Bidstond 10 uur v.m. Heiligingsdienst 8 uur n.m Verlossingssamenkomst Kerk van Jezus Christus, Janzendw.str. 8 's Morgens 9.30 en 's avonds 6 uur Samenkomsten. Hersteld Apostolische Zending Gemeenta Sluisdijkstraat hoek Schagenstraat. Dienst. Ned. Herv. Gemeente. HUISDUINEN Geen dienst. Ned. Herv. Gemeente. JULIANADORP 's Morgens 10.30 uur Ds. M. van Wichen. Zendingsgebouw „De Ster der Hope". .'s Morgens 10 en 's avonds 7.30 uur, de heer Besselaar, van Amsterdam. Nat. Hist. Museum, geopend: Woensdag van 35 uur, Zaterdags van 710 uur.; iedere le Woensdag in de maand van 810 u.; iedere le Zondag in de maand van 35 u. Aquarium Zoöl. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 912 en van 13.30- 17 u.. Zaterdag van 912 uur. Iederen Dag, 35, 79: Westgracht 80: Tentoonstelling Historisch Genootschap „De Kop van Noord Holland". BIOSCOPEN: Tivoli-theater, Spoorstraat, half 8: Vrijdag 1 en Zaterdag 2 Juli „De Trek naar het Westen". Zondag tot en met Donderdag „Orkaan". Rialto, Spoorstraat half 8: „100 mannen en één meisje" en „Charlie Chan in Monte Carlo". Witte-Bioscoop, Koningstraat, half 8: „Pygmalion". Zondag en Woensdag. Badpaviljoen Huisduinen: Johny Anderson and his Comedian Swingers. Casino: Zondag tot en met Woensdag. Revue: „Snap je dat nouJuffrouw Snip?" Donderdag tot en met Zondag. Variété. Faveur. Musis Sacrum: Van Zondag 3 Juli tot en met Zondag 10 Juli: Van Dijk's Volendammers. Hoogste temp. lucht gisteren 13.7 Laagste temp. lucht gisteren 7.8 Hoogwater (heden) 0.05 Laagwater (heden) 18.05 Hoogwater (morgen) 11.0023.50 Laagwater (morgen) 4.5017.45 Opgenomen om 8 uur hedenmorgen Barometerstand Den Helder 758.1 Temperatuur zeewater 16.2 Temperatuur lucht 13.3 Wind; richting NAV.kracht 1. Licht op 9u58 APOTHEKEN. Van hedenavond 10 uur tot Maandagmorgen is alleen geopend de apotheek van de firma Rootlieb, Binnenhaven. Van Maandag 4 Juli tot 11 Juli wordt avond en Zondagsdienst waargenomen door de firma SmeetsSnel, Weststraat. van 1 Juli 1938. BEVALLEN: A. KiekebosKoster, z.; G. BeunierBiesheuvel, z. GETROUWD: B. de Boer en T. Faber; J. F. Gomes en E. van Andel. OVERLEDEN: Wed. W. Boutkan geb. N. Stolk, 90 jr.; C. Heins, m., 17 jr.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 5