W^TT GEVEN Dl ®D@iC@PIINl? BIILD D S W P P> 011IL Zaterdag 2 Juli 1938 Derde Blad „ORKAAN". een Zuidzee-avontuur van groot formaat „De trek naar het Westen" Reprise van „Pygmalion' IZLattaSAealeA: 100 Mannen en één Meisje „De onbekende Parel'' Sombere toestand van de N»V« Zeebad Huisduinen Texelsch nieuws Vertrokken personen Burgerlijke Stand Moment-opname uit „Orkaan", de buitengewone film, die van morgenavond af in het Tivoli-theater draait. De film, die van morgen (Zondag avond) af in het Tivoli-theater draait, toehoort zonder eenigen twijfel tot de beate producten van het vorige filmjaar en men mag hier o.i. een compliment aan de plaatselijke bioscoop-directie maken ten aanzien van het filmische menu tijdens de kermisdagen. Er wordt werkelijk in alle drie theaters een uitmuntend pro gram gegeven. „Orkaan" is een productie van Samuel Goldwyn, en waarvan de regie opgedragen is aan den zeer kundigen vakman John Ford. Dezelfde, die reeds tallooze films van groot kaliber afleverde en ook met „Orkaan" slaagde, Zooals uit de namen van de medespelenden wel duidelijk blijkt, heeft men niet op enkele sterren gekeken! Integendeel, daar zijn John Hall, Dorothy Lamour, Mary Astor, Aubrey Smith en tal van anderen, die de eer te beurt vielen in dit grandioze drama van de zee een rol te vervullen. Het scenario is van de hand van dezelfde auteurs, die enkele jéfren gele den het ongeëvenaarde werk „Muiterij op de Bounty" schreven, een film, waarover ook thans nog gesproken wordt. „Orkaan" is een film, die in Den Helder waardeering zal oogsten. Het zijn authen tieke opnamen van een storm, die een on- uitwischbaren indruk achterlaten en zelden werd de razernij van de elementen realisti scher weergegeven dan in dit epos. In dit verband is het interessant hier even het oordeel vast te leggen van den bef aamden film-criticus van de „New York Times", hetwelk luidt: „Een orkaan, die U van de eerste rij parket naar de laatste rij stalles blaast, die Uw oogen vult met een nevel van spattend zee water, die Uw ooren met donder slaat, Uw hart samenknijpt en Uw hartklop voortjaagt. Het is iets geweldigs... de natuur geïmiteerd tot in de perfectie... een van de boeiendste schouwspelen, die het witte doek eoit bracht..." Wat de inhourf van het verhaal betreft, deze speelt zich af op een der lieflijke Zuid- zee-eilanden, Manukura. Het is hier, dat men het begin van een idylle meemaakt, welke echter spoedig verstoord wordt. De manne lijke hoofdpersoon, Terangi, wordt door di verse omstandigheden verbannen, doch keer op keer weet hij uit zijn gevangenschap te ontsnappen. Dit alles is echter slechts inlei ding. De inleiding, die voert naar de climax van deze film, de orkaan. De orkaan... die sterk en magistraal los barst. Men is bij het zien van dat alles geen toeschouwer meer, maar men beleeft met versnelden hartklop, met angst, dezen ge weldigen storm. De regie van dit onderdeel is perfect en geraffineerd. Een ongelooflijk knap stuk werkelijkheid. Het zijn twintig minuten verbijsterend orkaan-geweld. Ame rika geeft er opnieuw het bewijs mede van zijn virtuositeit en men vraagt zich bij het aanschouwen van deze beelden ietwat ont daan af, hoe het mogelijk is, de wildste krachten der natuur op een dergelijke mees terlijke wijze te reproduceeren. Niet in het minst tenslotte door de snelle wisseling van gebeurtenissen en door het uitermate boeiende spel is deze film een suc ces geworden van den eersten rang. Hedenavond nog draait in het Tivoli- Theater de film „De Trek naar het Westen", een Paramount-productie met in de hoofd rollen Cary Cooper en Jean Arthur. Deze film is een van het oude stempel, doch met paseering van de niet geringe fou ten, die ana datzelfde oude stempel kleefden. Hier vindt men echter een spannend verhaal uit het Amerika van na den bloedigen bur geroorlog, met gevechten tegen Indianen, verwikkelingen, spionnage, wraak, kortom, met alles wat een hartige en gepeperde Wild West bezitten moet om anderhalf uur te kunnen boeien. Zooals reeds gezegd, Cary Cooper, de 100 procent Amerikaan, staat in het eerste gelid en dat garandeert eigenlijk reeds een brok film, waarin aan het sentiment een geringe, doch aan de werkelijkheid een zeer groote plaats verleend wordt. Een robuste avonturengeschiedenis, waar aan de liefhebbers van dit genre hun hart kunnen ophalen. Zooals gezegd draait deze film alleen hedenavond nog in het populaire programma. Uw groot- en overgrootvader kochten reeds hun Sigaren en Tabak bij de Fa. H. Wormhoudt, Spoorstraat 12. Tel. 380. WAAROM U NIET 1 - U/Me BMUoxpp: Reprise van „Pygmalion". Het programma van de „Witte" vermeldt deze week een „oud^" film en wel Pygmalion. Men zal zich ongetwijfeld nog herinneren, dat wij, toen deze film voor het eerst in onze stad draaide, daarover een enthousiast verslag brachten en ook thans nog, nu de vaderland- sche filmindustrie weer een stapje verder geko- r^gn is, handhaven wij dit oordeel. Pygmalion is de eerste werkelijk en goede en geestige Hollandsche amusementsfilm. Een film waarin men niet de kracht zocht in het scenario van een draak, en waarin men evenmin aan het Bleeken-Betten en Malle Gevallen principe vasthield. Het was een film van geest en goeden smaak, waar niemand aanstoot aan nemen kon en waarvan door enkele honderdduizenden Hollanders genoten is, zooals men alleen maar van een goed blijspel kan genieten. Wij laten hier nog even volgen de namen van hen, die aan dit succes bijdroegen. De voortreffelijke regie staat op naam van Dr. Ludwig Berger, de vrouwelijke hoofdrol ver vulde Lilly Bouwmeester, terwijl voorts optre den Johan de Meester, Eduard Verkade, Mathieu van Eysden, Wim Kan, Piet Kohier, en tal van andere prominenten. Wie zich een genoeglijken avond wil bezor gen verzuime dit spel waarvan Bernard Shaw de geestelijke vader is, niet. Ook al is het dan geen première! j i ui mm!iimniiii i inhéin ui irnriiT Een kostelijke film. Het was het Rialto-theater, dat uitver koren werd tot het brengen in Den Hel der van de film „100 Mannen en één Meisje" en men zou, als men dit stuk lente en levenslust gezien heeft, geneigd zijn Rialto te feliciteeren. Een stuk lente... ja, dat is deze Uni- versal-film, een brok onbedaarlijke levens lust, waarnaar men opziet en waarvan men geniet, van de eerste tot de aller laatste meter. En als dan het slotbeeld eindelijk vervaagd is betreurt men dat het uit is en dat men al naar huis moet. Om dat. men van het zien van zulke films niet moe wordt! „100 Mannen en één Meisje" is een film waaraan de roem allang vooruit gegaan is. Reeds maanden geleden lazen wij in de ons toegezonden Amerikaansche vaktijdschriften van éclatante successen op Broadway, en toen de film geëxporteerd werd bleek dat Europa er zoo mogelijk nog een schepje op deed voor wat betreft de enthousiaste ontvangst. Nu moet men met die met veel bombarie aangekondigde films voorzichtig zijn. Meestal zijn de verwachtingen te hoog gespannen en valt het resultaat tenslotte meer dan eens bitter tegen. De filmindustrie heeft tal van dergelijke onnuchterende voorbeelden. Doch zoo nooit, dan is dit het geval met deze hon derd mannen en het ééne meisje, die kans zien een wereldpubliek te laten glimlachen om zooveel fijnheid van geest, om zooveel vrou welijke voortvarendheid en om zooveel gratie. Het is Deanna Durbin, die in deze film de rol van haar leven speelde. Net zoo goed als Errol Flynn nimmer zijn „Captain Blood" zal overtreffen, en Wallace Beery zijn „Viva Villa", net zoo min bestaat het, dat deze jonge artiste (ze is 15 jaar vol gens de Universal-opgave!) dit kostelijk spel zal evenaren. Zij is het, die de zeer merkwaar dige sfeer, opwindend en afwisselend in hooge mate, weet aan te brengen met een talent dat zich uiterst moeilijk omschrijven laat. Het is haar ontembare jeugd, haar durf, die hier in volkomen aanvaardbare wijze gegeven worden en deze film zijn stempel gaven. Daarnaast zingt zij op voortreffelijke wijze enkele num mers en wordt bijgestaan door een uitermate sterke bezetting van andere spelers. Hiervan noemen wij o.m. de prachtige creatie van den reeds grijzen Adolphe Menjou en niet in de laatste plaats van den wereldvermaarden diri gent van het Symphonie-orkest van Philadel- phia Leopold Stokowski, waarvan men meent te weten, dat hij aangewezen is Garbo's levens gezel te worden. Het is Stokowski, die ons vergast op een aantal muzieknummers, die met meesterhand uitgevoerd worden, o.a. Tra- viata, een deel uit Liszt's Hongaarsche Rhapsodie, en dat wonderschoone motet van Mozart „Hallelujah". Alleen reeds hierom zou men deze film tweemaal gaan zien. Maar overigens... een film zonder vamps, zonder sex appeal, zonder intrigues en zonder senti ment. Zij nog vermeld, dat in het voorprogramma o.a. een bijzonder aardige Charlie Chan-film draait, getiteld Charlie Chan in Monte Carlo. Alzoo: een programma van specialiteiten! De Charme van een vrouw is als een zonne straal in ons leven. En welke vrouw zal niet verlangend uitzien naar een geschenk, dat haar natuurlijke charme zal ondersteunen en die eigenaardige bekoring zal geven, die nu eenmaal het geheim is van iedere beschaafde Vrouw. De echt gekweekte parelcollier zal de meest verwende vrouw bevredigen. Wij ontvingen van de Fa. Paisseau, Paris, de alleenvertegenwoordiging voor Den Helder voor den verkoop van de zoogenaamde on breekbare Parel, die door hun fraaie afwer king, zachte teere kleur en diepen glans niet van de echte te onderscheiden zijn. Deze Parels zijn een lust voor het oog en doen iedere charmante en smaakvolle vrouw verlangen om iets dergelijks moois te kunnen bezitten. De Fa. Paisseau brengt momenteel een serie oorknoppen, zoowel groote als kleine parels, voorzien van schroef of steeksluiting, in prijzen van 1.95 t/m 2.95. Daarnaast een serie Parelsnoeren in prijzen van 6.95 t/m 7.95. Al deze Parels worden door ons gegaran deerd als zijnde onbrëekbaar-kleurecht en kunnen niet afschilferen. Bovendien zijn alle Parelsnoeren GRATIS verzekerd tegen DIEFSTAL, VERLIES en BRAND. Laat U onze collectie een voorleggen en U zult zich kunnen overtuigen, dat juwelier Beemsterboer ditmaal weer iets bijzonders brengt. (Adv.) De moed evenwel niet verloren. Uiterste pogingen worden aan gewend om het bedrijf in stand te houden. Gisterenavond is in het Hotel-Pension van de N.V. Zeebad Huisduinen, de algemeene ver gadering van aandeelhouders gehouden, waar een vrij pessimistische toon heerscht ten aan zien van den huidigen toestand van de N.V. en waar ook de toekomst niet optimistisch tegemoet werd gezien. Dankwoorden aan den heer Bier steker. De vergadering stond onder leiding van burgemeester Ritmeester, daar de president commissaris, de heer W. Biersteker, tengevolge van zijn zwakke gezondheid, als commissaris van de N.V. had moeten bedanken. Wij hebben den heer Biersteker in een schrijven dank gebracht voor alles wat hij in het belang van de vennootschap gedaan heeft, zoo zei de waarn. voorzitter. Wij betreuren het, dat dit alles geen betere resultaten heeft afgeworpen, doch dat heeft niet aan den ijver en de vlijt van den heer Biersteker gelegen, doch aan de omstandigheden. Spreker brengt hem dank voor den velen arbeid en spreekt de hoop uit, dat de gezondheidstoestand van den heer B. zoodanig mag verbeteren, dat hij weer in staat zal zijn de aandeelhoudersvergade ring te bezoeken. De vergadering onderstreept dezen wensch met applaus. De notulen worden hierna door den secre taris, den heer J. B. F. Meyer gelezen en zon der op of aanmerkingen, onder dankzegging aan den secretaris, gearresteerd. Feiten en cijfers uit het jaarverslag 1937. t Vervolgens kreeg de directeur, de heer H. F. M. Nijpels, gelegenheid tot voorlezing van hét jaarverslag 1937, waaraan wij het volgende ontleenen De vele pogingen die wij ook in het afgeloo- pen jaar hebben aangewend om de omzetcijfers van ons seizoenbedrijf te verhoogen, hetgeen bij de vernieuwing van het badpaviljoen de al gemeene verwachting was, zijn niet gelukt. In tegendeel, vergelekèn bij 1936 is de omzet teruggeloopen, waarvan wij opnieuw de oor zaak wijten o.m. aan de nog steeds geldende slechte tijden voor een groot deel van den han del, speciaal ten aanzien van seizoenbedrijven in badplaatsen. Het strand vlak tegenover de gebouwen van de N.V., waar vroegere jaren in het seizoen een groote bedrijvigheid heerschte, is nog steeds in een ongunstigen toestand, waardoor het publiek, buiten het bebouwde gedeelte van Huisduinen om, langs andere nieuw aangelegde wegen, het verderop gelegen breede strandge- deelte bezoekt, hetgeen voor de badplaats in het algemeen, doch voor de N.V. in het bijzonder, van zeer nadeeligen invloed is. Bijzondere aan dacht zullen wij aan het strand moeten gaan schenken, onder de gemeente Den Helder be- hooren zuidelijker gelegen nog eenige km duin en strand, en al laat het zich nu moeilijk aan zien dit gedeelte onder profijt van het publiek te brengen, het is een groot gemeentelijk be lang daarvoor t.z.t. een goede oplossing te ver krijgen. Intusschen is de strandexploitatie zooals de toestand nu is voor wat betreft de ont vangsten voor de N.V. van geen beteeke- nis meer, doch vereischt daartegenover wel geldelijke offers aan loonen voor toezicht by het zwemmen, onderhoud van het ma teriaal, en noodzakelijke vernieuwing. Het badpaviljoen is een groote aantrekkelijk heid voor stadgenooten en omgeving,' ook vreemdelingen maken er gaarne gebruik van. De bezetting van het hotel-pension was in de seizoenmaanden goed, echter van korten duur, en tegen matige prijzen. Onze gasten waren in genomen met hun verblijf in Huisduinen, wij zagen er verscheidenen terug van voorgaande jaren. Dr MOOLVTIF FDTD PORTRET. ATELIER C~ JAC DL I ;€>CR ,77) De villaverhuur was over 1937 gunstiger, deels is dit ontstaan door lange verhuurtijden, waardoor ook buiten het seizoen eenige wo ningen bezet bleven. Vergeleken bij 1936 is de totaal omzet met 1.358.42 teruggeloopen. Het is niet mogelijk met deze lage cijfers de bedrijfskosten, ondanks alle bezuiniging, te dekken. Een zware last is onder de ingetreden toestand rente en afschrijving, waaraan ook in dit balansjaar uit eigen middelen niet kon worden voldaan. Wij zeggen het Gemeentebestuur van Den Helder dank voor de medewerking ook in deze aan ons verleend. Wij hebben over 1937 toegepast, met terug werkende kracht over 1934'35 en 1936, het afschrijvings-systeem, dat bij de oprichting der N.V. is aangenomen, doch vanwege de ongun stige bedrijfsresultaten gedurende die jaren was verminderd. Hierdoor is over 1937 een af schrijving ontstaan van 6090.47, plus 8780.36 zijnde het restant van het oude badpaviljoen, dat nu van de balans is verdwenen. Gebouwen, t.w. hotel, badpaviljoen en 13 seizoenwoningen, staan nu voor 102.059.07 te boek, het meubilair met de strand-inventaris voor 26.359.28. De verliezen hebben intusschen een zeer beduidende omvang aangenomen, wij staan voor moeilijkheden die niet gemakkelijk zijn te ondervangen. Wij zullen de uiterste po gingen aanwenden om het bedrijf in stand te houden, de verwachting uitsprekende, dat de laagste cijfers van omzet zijn be reikt. De vaststelling van de balans- en winst- en verliesrekening over het jaar 1937 kan slechts voorloopig worden vastgesteld, omdat in het college van B. en W. nog geen volledige over eenstemming was. In een nader te bepalen ver gadering zal de definitieve vaststelling plaats hebben. De heer Terra vraagt of er behalve de boekwaarde van de bezittingen ook een ge taxeerde waarde is. De voorzitter wijst er op, dat de boek waarde anders is dan de werkelijke waarde. De toestand van de N.V. is zeer ongunstig. Het aandeelen kapitaal bedraagt 78.700.Wan neer we op het oogenblik de zaak calculeeren, komen we tot een verlies van ruim 58.000. Practisch gesproken zal het aandeelenkapitaal, binnen afzienbaren tijd, geheel verdwijnen. Het is ook een moeilijke toestand voor de ge meente, die tot 1973 het rentepercentage van 5 pet. heeft vastgelegd. Dat 4s wel erg mooi, maar kostbaar en zoowel commissarissen als het college van B. en W. moeten zich beraden om met voorstellen te komen. We erkennen het belang van Huisduinen, maar er zijn grenzen. De heer J. B. F. Meijer, periodiek aftredend commissaris, wordt bij enkele candidaatstelling, bij acclamatie herkozen. Bij de rondvraag stelt de heer Terra eenige vragen over het onderhoud en vraagt tevens of de kosten voor de muziek niet te hoog zijn ten opzichte van de baten.. De heer N ij p e 1 s beantwoord deze vragen met mede te deelen, dat in verband met de be drijfsmiddelen slechts het dringendst nood zakelijke kan worden gedaan. De voorzitter sluit hierna, met een woord van dank tot de aanwezigen, de vergadering. BOUWVERGUNNINGEN. P. Kok, Den Hoorn bouwen van een schuur tje. Th. Witte, Koogerweg, uitbreiden van een schuurtje. Jac. Hin Jacz., De Nes, bouwen van een landbouwschuur. Trijntje van der Mefl, Herv. G. van de Waal 75 naar Wybitseradeel, Offengawier 32; RinseWassenaar, Herv. G. van De Koog 77 naar Middenvliet 7, Den Helder; Knuffe- ler G. M. van der Meer van Gebouw L. d. Heils, Parkstraat 36, Den Burg naar Rotter dam sche weg 1, Rijswijk Herv. G. van Weverstraat 15, Den Burg naar Amsterdam. Josephus G. Moorman, R.K., van De Koog 37 naar Zeeland (N.B.) Kerkstraat B 121. Aukje van der Meij, Herv. G. van Eierland 147 naar Wymbitseradeel Offenga wier 32, Wiegertje van Zoelen, van Wever straat 27, Den Burg naar Ruinen (Wester straat) Harmanus Klaasen, Herv. G., van „De Mok" naar Spoorgracht 32, Den Helder. Wiebregje Venema, Herv. G. van De Koog naar Bergen aan Zee. t van 25 Juni t.m. 1 Juli. GEBOREN: Jan, z. v. J. C. v. Heerwaarden en G. Tuinsma; Maartje, d. v. A. H. C. Ver- heijen en L. de Bloois. OVERLEDEN: Johanna Cornalia Bakker, 63 jaar, geh. m. Hendrik Hin; Maagje Tijsse- ling, 72 jaar, wed. van Cornelis Rijneveld; Reijer Smit, 54 jaar. Gevonden een taschje, een broche en een blauwe ceintuur. Ned. Herv. Gemeente. Den Burg, v.m. 10 u. Ds. Visser. Oosterend, n.m. 3 u. Ds. A. W. Kok. Den H o o rn, v.m. 10.30 u. de Eerw. Heer Wesseldijk, cand. Hulppred. te Den Helder. De Cocksdorp, v.m. 10.30 u. Ds. Salm. De Koog, v.m. 10 u. Ds. v. 't Hooft. Zuid-Eierland, n.m. 4 u. Ds. Salm. Oudeschild, v.m. 10 u. Ds. A, W. Kok. Doopsgezinde Gemeente. Waal, v.m. 10 u. Dr. Vis. Den Burg (Geb. Fanfare), v.m. 10 u. Cand. Wouda; n.m. 7.30 u. Ds. v. d. Leer. Oosterend, v.m. 10 u. Ds. v. d. Leer, n.m. 3 u. Cand. Wouda. Geref. Kerk H.V. Oosterend, v.m. 10 u. Ds. Kok, H. Avond maal; n.m. 3 u. Ds. Kok, Dankzegging. Leger des Heils. Zaterdagavond Openluchtsamenkomst Steenen plaats. Zondagmorgen 7 uur Bidstond. Zondagmorgen 10 uur Heiligingssamenkomst. Zondagmiddag 4 uur Openluchtsamenkomst, Hollebol. Zondagavond 8 uur Verlossingssamenkomst. Al deze samenkomsten zullen geleid wor den door kapitein H. Lahuis, met mede werking van enkele muzikanten uit Den Helder. Jeugddiensten als gewoon. De 1ste prijs 2.50 werd gewonnen door den Heer: J. GRAS, Trompstraat 14. De 2e prijs 1.door: Mej. J. LUB, Krugerstraat 54. CORRESPONDENTIE, Sommige oplossers vermelden hun naam en adres niet bij de oplossing, maar op den om slag. Deze handelwijze moet, in het eigen belang der oplossers, ontraden worden. A, L. De schrijfwijze met K. wordt meer en meer gebruikelijk. J. v. T. Alleen oplossers, die tevens abonné zijn, dingen mede naar de prijzen. OPLOSSING INVULRAADSEL. Grond aarde. Zeegras wier. Dappere man held. Mogelijkheid kans. Betrekking dienst. Visch forel. Slaginstrument trom. Vrouw met goede manieren dame. Clown nar. Ton vat. Niet dezelfde andere. Getal acht. Kleur groen. Fatum lot. Deel van een visch vin. Gloeiend heet. Watervogel zwaan. Ontkenning neen. Deel van den hals kgel. Hemellichaam ster. De stelling luidt als volgt: Waarheidsliefde komt dan naar voren, al3 men overal het goede tracht te zien en te waardeeren. Horizontaal: 62. Gevuld 65. Gele kleiaarde 37. Muts 67. Met bewondering 40. Stoot beschouwd 41. Waardebewijs 70. Ontwikkelings- 43. Voorzetsel vorm van vlinders 44. Meisjesnaam 73. Noorsch roman 46. Drinkkom schrijver 48. Priem 75. Toonsoort met 49. Oogenblik gr. terts 51. Krulhond 76. Keuren, waar 56. Opstapje merken 57. Wild zwijn 77. Boschgeest 59. Trechtervormig 78. Gravin v. Holland sleepnet 79. Stukje planten 61. Ik (Lat.) stengel Verticaal: 16a. Dagelij ksch voedsel 38. Kloosterzuster 39. Vat 40. Schrede 42. Vochtig 43. Godslastéring 44. Europeaan 45. Stad in Finiand 47. Universiteits- bediende 50. Bijwoord 52. Reeds 53. Steekwapen 54. Lengtemaat 55. Bepaald lidwoord 56. Metalen vat 58. Ongeluk van grooten omvang 60. Hert 62. Op grooten afstand 63. Jongensnaam 64. Kleine kinderen 65. Voegwoord 66. Iedereen 68. Product van schapen 69. Gelofte 71. Deftige vorm v. uur 72. Behoudens den titel 74. Voegwoord 75. Predikant

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 9