Willem Vopt in zijn geboorteplaats gehuldigd Ernstige ongevallen op autoweg Amsterdam-Den Haag Bijzondere sleep over het IJselmeer Een feest aller Duitschers Postvluchten op Indië Regeering maakt iets goed Frankrijk zij eensgezind Infernationa'e samenzwering in Spanje Avro-studio wordt opnieuw uitgebreid Sir Deterding krijgt weer geld tertfg! Dc moord te Echteld Eerste steenlegging op Terschelling Regeering moet pluimveefokkerij los laten! Een snelle postduif Een nieuwe Sudeten- Duitsche organisatie? Japan bezorgd over de Angelsaksische bewapening Aanslag op Amerikaansche kustbatterij Eenheid in het Zwitsersche strafrecht WILLEM VOGT. Zooals reods ver meld, is Zaterdag middag in het Casi no te Den Helder de jaarlijksche algemee ne vergadering van den AVRO gehouden waarvoor een op merkelijke belangstel ling bleek te bestaan Aanwezig was o. m. de burgemeester van Den Helder, de heer G. Ritmeester. Nadat de voorzit ter, de heer G de Clercq, de vergade ring geopend had werden do notulen der voorgaande verga dering gelezen en gearresteerd. Hartelijke woorden werden gericht aan het adres van den heer F. P. A. van Gheel Gildemeester, die 12 November a.s. 10 jaar zonder on derbreking als algemeen secretaris opgetre den is. i Volgden mededeclingen van het rapport der Controle-Commissie over 1936, terwijl eveneens zonder opmerkingen jaarverslag en rekening en verantwoording over 1937 ingediend werden. Huldiging Willem Vogt, Niet op de agenda vermeld, maar ongetwijfeld met ongeduld verbeid, was de plechtigheid die hierna volgde. De heer de Clercq richtte namelijk het woord tot den direc teur van den omroep, den heer Vogt die 12 Augustus a.s. zijn 50-sten ver jaardag hoopt te vieren. Gezien het feit, dat dé heer Vogt in Den Helder het levenslicht aanschouwde had het bestuur gemeend geen betere gele genheid te kunnen kiezen om aan zijn waardeering en achting voor den grondvester van de radio in Nederland uiting te geven. Er werd met nadruk op gewezen dat de ze man 15 jaar van zijn leven heeft ge schonken aan een taak, die zeer zwaar was. Zóó zwaar, dat gemiddelde schouders haar niet hadden kunnen dragen. Er was in die jaren van opbouw veel strijd, veel tegenwerking, maar men vocht hier voor een ideaal en men slaagde'. Kier toch werd een geesteskind door den heer Vogt verdedigd en hij won. Het bestuur van den AVRO weet wat de heer Vogt in al die jaren presteerde, hij, de man met de wel versneden pen en de gladde tortg en ook al verzocht de toekomstige jubilaris verschoond te blijven van huldebetoogingen, het was zoowel de besturen als de gezamenlijke AVRO-vrienden en luistervinken een be hoefte op een of andere wijze uiting te ge ven aan hun gevoel. Namens den geheelen AVRO biedt spr. hierna een „cigarettendoos-met-muziek" aan Burgemeester Ritmeester spreekt. Vervolgens betrad burgemeester Ritmeester het pódium, die er zijn spijt over uitdrukte, dat men den AVRO niet ten raadhuize offi cieel had kunnen ontvangen. Misschien dat zich in de toekomst hiervoor nog eens de mogelijkheid voordoet. De heer Ritmeester roémt den arbeid van deze omroepverecni- ging, die inderdaad algemeen is en in het bijzonder het vele en belangrijke werk van den heer Vogt, die op zulk een voortreffelijke wijze dè leiding der groote organisatie op zich genomen heeft. Na verscheidene hartelijke woorden aan het adres van AVRO's directeur, spreekt de burgemeester de hoop uit, dat het den A\ RO ook in de toekomst gegeven moge zijn op dezelfde wijze als thans voort te arbei den. De heer Vogt aan het woord. De heer Vogt zelf aan het woord komende, richt allereerst vriendelijke woorden tot de stad waaruit hij ge boortig is: Nieuwediep. Voorts zegt hij alleen tot het groote succes geko men te zijn, dank zij de vele mede werking van zijn medebestuursleden. Hij wijst er op hoe mooi het is in een dergelijk bedrijf te mogen werken, een bedrijf dat midden in het werke lijke leven staat. Een bedrijf dat altijd zijn groote liefde zal b 1 ij v e n behouden. Het huldigen zat dien middag in de lucht, want het was dr. Molhuizen, die don heer de Clercq toesprak, aangezien ook deze binnenkort den 50-iarigen leeftijd hoopt te bereiken. En ook hij is een der pijlers van de AVRO. Namens leden, dagelijksch- en al gemeen bestuur, dankt hij hem voor zijn be moeiingen. Een sigarenkoker verstoffelijkt de zen dank. Snel worden hierna do resteerende agenda punten afgewerkt. Tot lid van de controle commissie wordt benoemd de heer J. Pel ser Jr. Do begrooting voor 1938 wordt vast gesteld met ontvangsten en uitgaven op f 1.280.000. Tenslotte werd met acclamatie aan genomen het bestuursvoorstel tot het beschikhaarstcllen van f300.000.— teneinde de Hilversumsche studio uit te breiden. Zij nog vermeld, dat Ir. Bijvoet namens de Heldersche luisieraars een woord van dank sprak. Hem werd ten onrechte export- toeslag op kaas onthouden. Naar het Hsbl. verneemt, is aan dr. Deterding, die uit het Landbouw crisisfonds reeds f 112.000 terugbe taald kreeg uit hoofde van het te veel betaalde inzake het beruchte varkenstransport naar Zwitserland bovendien nog f 20.000 uit dat fonds gerestitueerd wegens hem ten on rechte onthouden export-toeslag op kaas. Ten aanzien van een derde terugbetaling, n.1. uit hoofde van varkens, wordt nog on derhandeld. Men moet zich dus in Den Haag wel zéér zwak gevoelen tegenover dr. De terding, want, aldus het blad, op 25 Octo- ber 1937, dus vóór wij de Deterdingzaak pu- pliek aan de orde stelden, schreef minister Steenberghe een brief aan dr. Ir. Dijt, den gemachtigde van dr. Deterding, waarin de terugbetaling dezer f 20.000 zonder meer en met 'n beroep op „de bestaande regelen" in den meest categorischen en definitieven vorm werd geweigerd. Verdachte zou gedeeltelijk he kend hebben. Nadat dr. Hulst uit Leiden Zaterdagmid dag sectie op het lijk van mej. van Hemert had verricht is de van roofmoord verdachte van T. urenlang verhoord. Ook van T's moeder en zijn echtgenoote werden ander maal verhoord. Naar wij vernemen zou van T: hebben be kend in het huis van mej. van Hemert te zijn geweest en zich schuldig te hebben ge maakt aan gelddiefstal. Hij zou echter per tinent ontkennen den moord te hebben be dreven. Bevestiging hiervan was bij justitie of politie niet te verkrijgen. Het voorarrest van van T. is voor de derde en laatste maal tot Dinsdag verlengd. Nieuw bootenhuis van de N.Z.H.R.M. Vrijdag heeft de eerste-steenlegging plaats gehad van het nieuwe boothuis der N.Z.H. R.M. bij paal 8 aan de Noordkust van Ter schelling, waar in dc hefst van dit jaar de nieuwe motorstrandreddingboot „Nicolaas Marius" en de waterdichte tractor „Het Zeepaard" zullen worden gestationneerd. Volgens oud-Terschellinger gebruik heeft de secretaris der N.Z.H.R.M., die de eerste steenlegging verrichtte, in tegenwoordig heid van de plaatselijke reddingscomimissie Van Terschelling een enveloppe met inhoud onder een steen gemetseld. Deze enveloppe werd echter, evcneenkomstig Terschellinger traditie, nadat enkele toespraken waren ge houden, door Terschellingers, die bij den bouw werkzaam zijn, weer onder den steen tevoorschijn gehaaid. Het nieuwe station belooft een belangrijke aanwinst voor het reddingwezen te worden. De drijvende dagnijverheids school „Koningin Wilhelmina." gaat Donderdag naar Amsterdam De „Koningin Wilhelmina", het schoolschip, waarop de eerste dag nijverheidsschool voor de schippers- jongens van het Onderwijsfonds voor de Scheepvaart te Amsterdam wordt gevestigd en dat te Sliedrecht werd gebouwd, is thans zoover gereed, dat het deze week van daar naar de hoofdstad zal worden gesleept, waar het permanent ligplaats zal krijgen, Dinsdagochtend vroeg zal de sleep van Sliedrecht naar Nijmegen ver trekken, waar gedurende den nacht halt wordt gehouden. Woensdagoch tend wordt de tocht over den IJssel voortgezet met bestemming naar De venter of Kampen, terwijl Donder dag over het IJsselmeer naar Am sterdam zal worden gevaren, Vóór het vertrek heeft het bestuur van het Onderwijsfonds ons in de gelegenheid ge steld het schoolschip, het grootste, dat ooit hier te lande is gebouwd, te bezichtigen. Wanneer men zich in deze drijvende school bevindt, vergeet men aan boord van een schip te zijn. De muren zijn van steen gemetseld, steenen trappen leiden van de leslokalen en woonvertrekken van den commandant bovendeks naar eet- en slaap zalen en bergruimten benedendeks. Groote stalen ramen laten volop lucht en licht toe tot alle lokaliteiten en gangen Alle vloeren zijn van houtcement, dat gestort is op een stevige cementen onderlaag, en sluiten met ronde kanten aan op de wanden ter voor koming van stofvorming. Wanneer het scihip te Amsterdam aan een speciaal daar voor te bouwen steiger aan de overzijde van het IJ gemeerd zal liggen, dan kan men aan bakboordszijde door middel van een loopbrug van den wal de ruime hal, welke 4 x 10 meter groot is en de toegang tot het schip vormt, betreden. Aan stuur boordszijde is de toegang tot deze hal voor hen, die per schip komen. Tusschen de hal en het voorschip, waar vier sloepen onder davits geplaatst zullen worden, ligt de groote modern uitgeruste gymnastiek- en recreatiezaal, die 16 meter lang, 10 meter breed en 4.80 meter hoog is. Aan de andere zijde van de hal liggen een bestuurskamer en een leeraarskamer, elk 4x4 meter groot. Daarnaast bereikt men door een ruime gang de twee groote leslokalen, elk 8x8 meter groot en 4.80 meter hoog. Aan het einde van de gang ligt de woning van den commandant. Onder in het schip liggen drie slaapzalen voor resp. 44, 44 en 16 leerlingen. Ieder van hen beschikt Over een éigen ijzeren kastje. Verder vindt men hier twee ruime eetzalen, de groote keuken, het ketelhuis van de centrale verwarming met kolen bunker, bij elke zaal een hut voor een der leeraren, linnenkamers, de werkplaats voor den bootsman en de noodige bergplaatsen. Nu reeds drie ongevallen na de openstelling. VERSCHILLENDE DOODELIJKE ONGELUKKEN GEDURENDE HET WEEKEINDE. Op den nieuwen autosnelweg tus schen Amsterdam en Den Haag zijn in het afgeloopen weekend een twee tal ernstige ongevallen gebeurd. Waar ook in den loop der vorige week reeds een autobotsing heeft plaats gevonden, rijst de vraag of deze weg werkelijk zoo ideaal is, als voorgesteld! Het eerste ongeval geschiedde Zaterdag middag nabij Lisse. Na het passeeren van een autobus haalde een Belgisch automobi list te ver naar rechts uit en verloor de macht over het stuur van zijn wagen. Deze vloog over den rechtcrbcrm van.den weg den dijk af en kwam eindelijk terecht in de naast den autostrada loopende sloot.. Hierbij raakte de auto nog een motorrijder, die zich tor plaatse op den weg bevond en wiens motorrijwiel zwaar beschadigd werd. De inzittenden van dc auto, twee dames en drie heeren, werden niet zonder moeite uit den totaal vernielden wagen gehaald. Dc heeren bleken ernstig gewond te zijn Ken der dames had enkele lichte kwetsuren opgeloopen en de andere dame is met den schrik vrijgekomen. De motorrijder bekwam slechts lichte kwetsuren. Het tweede ongeval geschiedde in den nacht van Zaterdag op Zondag op denzelf den weg, ter hoogte van den Schipholweg. Tegen 2 uur is een auto, komende uit de richting Den Haag en be stuurd door den heer Rouhard, op het viaduct over den Schipholweg op een daar stilstaande autobus ge reden. De botsing geschiedde met zulk een kracht, dat de aanrijdende auto ongeveer twee meter terug sprong. Gezien den toestand, waar in deze wagen na de aanrijding ver keerde, mag het nog een wonder lieeten, dat bij dit ongeluk geen dooden zijn te betreuren. De be stuurder was er nog het ergst aan toe. De lieer Rouhard was geheel met bloed overdekt en klaagde over inwendige pijnen. Van twee dames, die zich verder in den wagen bevon den, werd de een aan het been ge wond. 'De andere kwam er met eeni- ge ontvellingen af. De heer Rouhard, die met een snelheid van CO a 70 K.M. zou hebben gereden, verklaar de de autobus, die wegens een panne aan den kant van den weg stond, pas op het al lerlaatste oogenblik te hebben gezien, daar het achterlicht niet brandde. Dit werd ech ter door den chauffeur van dc autobus ten stelligste ontkend. Zeker is, dat zelfs na de aanrijding het achterlicht brandde. Ook te Nieuwer-Amstel een ern stig ongeval. Zaterdagmiddag is te Nieuwer-Amstel een 21-jarig meisje, van een motor-duo geslin gerd en op slag gedood door een passeerende autobus. De bestuurder van den motor had de macht over zijn stuur verloren, toen hij een bakfiets wilde passeeren. Verkeerd overgestoken. Zaterdagavond reed een bejaarde fietser over den Aalsterweg in dc richting Aalst. Ter hoogte van de Boerhavelaan stak hij plotseling links den weg over, met het ge volg, dat hij door een achterop rijdende auto werd gegrepen. Het slachtoffer werd naar het St. Jozefziekenhuis overgebracht, waar hij bij aankomst is overleden. De identiteit van liet slachtoffer is nog niet vastgesteld. Doodelijk ongeval te Castricum. Zajerdagmiddap half vijf is dc ne genjarige L. uit Castricum, toen hij spelenderwijs achter een stilstaande auto vandaan kwam en de straat wil de oversteken, tegenover de ouder lijke woning, door een vrachtauto ge grepen en op slag gedood. Het knaapje kreeg do wielen van de auto over het hoofd. In volle vaart op een auto gebotst. Zaterdagavond 8 uur, is de 21-jarige, onge huwde heer A. Oling, uit Groningen, aan het Boterdicp onder Bedum, met zijn motorfiets in volle vaart tegen een auto gehotst, die juist uit de garage kwam. De heer Oling werd van zijn motorrijwiel geslingerd en be wusteloos opgenomen. Zijn toestand is zorg wekkend. Het geheele schip is voorzien van cen trale verwarming. Aan een koffiemaaltijd na afloop van de rondwandeling door het schoolschip heeft de directeur van het Onderwijsfonds voor de scheepvaart, de heer G. de Jong, in het kort gewezen op de groote beteekenis van goed vakonderwijs voor de rijn-, kust en binnenvaart. Terwijl vóór den wereldoorlog de be manningen van de Rijnvloot voor 75 pro cent uit Nederlanders bestonden, is dit thans bij een gelijk gebleken tonnage tot 25 procent gedaald. Bij de voortdurende technische ontwikkeling van het scheep vaartbedrijf is het noodzakelijk de jongens, die later dc schepen moeten bemannen, goed voor te bereiden. De Alg. Ned. Pluimveeteeltver- eenlging tegen vastgestelden eierprijs. De Algemeene Nederlandsohe Pluimivee- teeltvereeniging nam op haar Zaterdag te Utrecht gehouden vergadering de volgende motie aan: Het bestuur der A.N.P.V. ijvere met alle ten dienste staande middelen er voor, dat bij wijziging in de crisismaatregelen, als in de Troonrede aangekondigd, het pluim- veefokkerijwezen wordt overgegeven aan de organisaties der betrokken groepen. Een ander voorstel werd na bespreking in getrokken. Dit voorstel luidt als volgt: het bestuur verzoeke aan de Regeering voor den kleinhandel in eieren een prijs vast te stel len, zoodat de z.g. concurrentieihandel op denizelfden voet kan geregeld worden als hij de boerenboter b.v. met dien verstande, dat, indien de prijs der eieren beneden don vastgestelden prijs ligt, de regeering een toèslag geeft. Hierdoor zouden alle pluim veehouders een steun ontvangen. Bij een vlucht van Apeldoorn naar Berlijn heeft een postduif een snelheid van onge veer 100 K.M. per uur bereikt. Het dier heeft hiermede alle bestaande records ver beterd. Tienduizenden Sudetenduitschers bijeen. Mishandeling door de Tsjechen? - Engeland en Frank rijk dringen op spoed aan. De „Bund der Deutschen" vierde te Ko- motan gisteren het „feest aller Duitschers" waarvoor tienduizenden Sudetenduitschers bijeengekomen zijn. Gistermorgen is de hoofdvergadering van den bond gehouden. Ir. Kuenzel, lasthebber van Konrad Hen- lein voor volksorganisatie, hield in die ver gadering een toespraak, waarin hij mede deelde, dat naast de organisatie van de Su- detenduitsche partij, als de politieke verte genwoordiging der Sudetenduitschers een met de partij verbonden „Sudetenduitsche organisatie" gesticht zal worden, waarin de drie groote Sudetenduitsche opvoedingsor ganisaties: de Turnersbond, de Duitsche cultuurvereeniging en de „Bond der Duit schers" zullen worden samengevoegd. Het feest schijnt weer niet geheel onge stoord te zijn verloopen. Naar het Duitsche nieuwsbureau meldt, is gistermiddag een Sudeten-Duitsche chauf feur, die naar het „feest aller Duitschers" reed, in Tschausch bij Bruex door Tsjechen overvallen en mishandeld, toen hij langzaam over een brug moest rijden. De Sudetenduit sche afgevaardigde Nemec heeft zich in ver band hiermede tot de bevoegde autoriteiten gewend. Voortmaken zeggen Londen en Parijs! Omtrent den politiekcn toestand kan wor den medegedeeld, dat naar verluidt, de re geeringen van Engeland en Frankrijk er bij dc Tsjechoslowaaksche regcering op aange drongen hebben, dat de regeling van het na- tionaliteitsvraagstuk bespoedigd wordt. Het Tsjechische ministerie van binnenland- sche zaken heeft opnieuw Duitsche bladen verboden, o.m. de Essener National Zeitung. Singapore van groote strategi sche beteekenis. De Japansche minister van marine Yonai heeft tegenover den correspondent te Tokio van de Corriere Della Sera de mecning der Japansche regeering uiteengezet ten aanzien van het accoord, dat tusschen Engeland. vrankrijk en de Vereenigde Staten tot stand is gekomen niet betrekking tot de maxi mum tonnage der slagschepen. De minis ter verklaarde, dat 't beginsel van nonagres- sic de grondslag der Japansche landsver dediging blijft, doch dat, Engeland en de Vereenigdc Staten grootere schepen gaan bouwen, hetgeen een bedreiging vormt. Ja pan er natuurlijk aan moet denken, aan dezen nieuwen toestand het hoofd te bie den. Naar aanleiding van de uitbreiding der bewapening van Singapore merkte Yonai op. dat Japan ervan overtuigd is, dat Singapore voor het Verre Oosten van groo te economische en strategische beteekenis is, en derhalve de vergrooting van de mi litaire kracht van deze haven slechts met de grootste bezorgdheid aan kan zien. Vertrek van Aankomst te Emoe (heenreis) Singap. 3 Juli Band. 3 Juli Ibis (terugreis) Basra 3 Juli Athene 3 Juli Oehoe (heenreis) Jodhp. 3 Juli Rang. 3 Juli. Reiger (terugreis) Jodhp. 3 Juli Basra 3 Juli Pelikaan (terugreis) Mcdan 3 Juli Rang. 3 Juli. Gier (heenreis) Athene 3 Juli Basra 3 Juli Niet alleen de militaire organi satie, maar ook de productie speelt een voorname rol. Niet alleen, de oud-minister Eor- moy, heeft zooals wij elders in dit blad melden, de politieke toestand van Frankrijk besproken. Ook Chau- temps heeft een rede gehouden, een rede „onder vrienden", aan een ban ket, waarin hij de eensgezindheid van alle Franschen heeft bepleit. Chautemps zeide o.m.: „Tegenover de overheerschcnde dictatu-* ren, die haar totalitaire leerstellingen bui ten haar grenzen trachten te verspreiden en wier buitenlandsche interventies een be dreiging vormen voor den vrede, is het es- sentieele probleem voor de democratie er in gelegen de meerderheid te tooncn der vrij- lijk aanvaarde discipline boven de discipli ne van den dwang." Frankrijk zij één! Voorts deed Chautemps een beroep op de eenheid aller Franschen en herinnerde hij er aan, dat de president de rogeering geplaatst heeft onder het teeken der natio nale verdediging. In dit verband legde hij er den nadruk op, dat de landsverdediging niet alleen afhankelijk is van de militaire organisatie, maar tevens van den omvang der Fransche productie. Voortgaande gaf Chautemps een opsomming van de wets- decreten, die ten doel hebben de bedrijvig heid van industrie- en landbouw te doen opleven. Spr. besloot met een beroep op de natie deze wetsdecreten zonder dralen ten uitvoer te leggen in arbeid en eenheid. 1 Rechtschen maken Russisch tankschip buit. Divisie der „Zwarte Pijlers" ontbonden. Men meldt de ontdekking van een inter nationale organisatie, die gevaar opleverde voor de veiligheid van de Levanteprovincies De leden werden op bevel van de linksch- Spaansche regeering gearresteerd. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. Hevige strijd aan het Levante- front. Het communiqué van het ministerie van Landsverdediging maakt o.a. melding van hevigen strijd in de omgeving van Cuba in den Westelijken sector van het Levante- front, waar de regeeringstroepen met suc ces weerstand bieden aan den druk van den vijand, die krachtig door vliegtuigen en tanks gesteund wordt. Voorts wordt verbit terd gestreden in het gebied van Tales, waar de vijand aangevallen heeft in de richting van Alcudio de Veo. De regeeringstroepen hebben zich een weinig teruggetrokken. In den sector van Beohi hebben de op standelingen twee krachtige aanvallen ondernamen op Pla de Olla, die volkomen werden afgeslagen. De rechtschen leden zware verliezen. Van de overige fronten is niets te melden. De bladen vernamen uit Saragossa, dat de rechtsche kruiser Canarias te Malaga is binnengekomen met 't Russiche tankschip Tsjernoff, dat 60.000 H.L. voor de regeering bestemde aardolie vervoerde, op sleeptouw. Dc Canarias had de Tsjernoff ter hoogte van Valencia buit gemaakt. „Zwarte pijlers" ontbonden. De „Zwarte Pijlers", een divisie der in Spanje strijdende Italiaanscho vrijwilligers, is ontbonden. De twee brigades, welke deize divisie vormden, zijn onder bevel geplaatst van den leider der vrijwilligerstroepen. Schildwacht raakte iemand. De schildwacht van fort Kobbe, een stra tegische stelling nabij het Panamakanaal, heeft schoten gelost op twee mannen, die hij op verdachte wijze bezig zag nabij een zestienduims kustbatterij. Een der beide personen werd getroffen, toen zij de vlucht namen in de nabijgelegen wildernis. Troepen en politie zoeken het land af. men gelooft, dat de mannen een poging deden om de kanonnen onbruikbaar te ma ken. Tn een volksstemming heeft het Zwitser sche volk zich met 360.000 tegen 310.000 stem men uitgesproken voor de wet, welke be oogt eenheid te brengen in het strafrecht in het geheele land. Tot dusver waren in de verschillende kantons uiteenloopende .wetten van kracht.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 2