Zwemwedstrijden te Winkel URMAC Alleszins geslaagd. Zuurmond onder del.10 Alom felle strijd Twee wereld records van Ragnhild Hveger Wielrennen Bosman wint de ronde vanRoosendaal(amateurs) Verrassende uitslagen te Parijs \Miaken Om het kampioenschap van Nederland AMetieJk Dc A.A.A,-kampioenschappen Ned, Athleten naar Berlijn Uitstekende resultaten der Ned» Athleten te Antwerpen Californië wint Wimbledon Schmeling aanvaart de terugreis Dc groote prijs van Frankrijk Vaet&al Vricdschappclijkc wedstrijd West Frisia-Succes 1-3 Henshaw wint den Kings Cup Zelden hebben we een zwemwedstrijd meegemaakt waar zooveel tevreden glun derende gezichten te zien waren: over het weer, het water, de prima accomodatie ende prestaties. Over dit laatste niet in de laatste plaats. Eens te meer bleek onze uitspraak van 30 Mei waar, dat onze zwembeweging nog in groeistadium verkeert. Hoewel het program ma „zwaar" was de 50 meter nummers waren zoo goed als afgezworen werden er uitstekende tijden gemaakt ook en vooral door degenen die tegen den afstand van 100 meter opzagen. Juist zij boekten een resultaat op de chronometer, adt velen en allereerst henzelf ver eld deed staan. Het Kringbestuur gaat dan ook resoluut op den ingeslagen weg voort. De 100 meter A voor heeren, van ouds „het" nummer, stond op hoog peil. We zagen Sinke, Van der Water, Zuurmond en Van der Meer vastbera den van start gaan. Zuurmond nam de lei ding, Van der Meer volgde op enkele meters; Sinke en Van der Water, die beiden een schoolslagnummer achter den rug hadden, lagen weer achter den H.H.W.-crack. Het eindresultaat leek geen twijfel te lijden, daar Zuurmond den ongetrainden Van der Meer even na het laatste keerpunt zeker 3 meter achter zich had. Doch toen kwam Van der Meer zoo enorm opzetten, dat Zuurmond al zijn reserves in moest werpen om met een armlengte te winnen. Dat het hard gegaan was liet zich reeds raden; de opgenomen tijden verrasten even wel toch nog. Zuurmond had 1 min. 9.2 sec. gemaakt; de eerste kfeer dat hij onder de 1.10 min. wist te komen, was dus al flink raak ook. Van der Meer een compliment voor zijn onder deze omstandigheden kranig partij geven! Mej. Bep Goedhart liet zich op de 100 meter borstcrawl „trekken" door Jo Kommer, die even tevoren de 100 m borstcrawl heeren B had gewonnen. Bep noteerde 1 min. 23 sec en gezien, haar huidige trainingsmogelijkheden was dat al heel fraai, Kommer had groote moeite om haar 0.4 seconde voor te kunnen zijn. Dat borstcrawlnummer voor heeren B, dat Kommer met een mooie zege (1 min. 19.6 sec.) had beëindigd gaf veel strijd te zien en de tijden lagen niet ver uit elkaar. Schellinger en Timmermans verschilden een handslag. Opvallend en verrassend was Keijzer's prestatie om den vierden prijs te bemachtigen zonder geloof in eigen kracht om de 100 meter te kunnen halen! In Boonack'er mag Schagen nieuwe hoop koesteren. De schoolslag. voor heeren B over 100 m werd een fraaie zege voor Sinke met Buck op de voet, terwijl Wa genaar een uitstekende derde was. Sinke zwom zich hierdoor in de A-klasse voor volgend jaar. De races tusschen Van e Water en Wilden berg (op 200 m) en Maartje Forrer en Tini Stam (op 100 m) voor de A-klassen eindigden in verwachte overwinningen voor Van der Water en M. Forrer. We hadden echter ver wacht, dat de beide dames iets beteren tijd zou den maken. P? dames B-klassers hebben den strijd op de 100 m borstcrawl niet licht opgevat. Dini van Os won, wat te verwachten was, maar mej. Van der Reijden verraste door haar uitsteken den tijd. Nel Leek werd derde en bleef weer juist op het randje tusschen de A- en B-klasse. De 50 m borstcrawl dames bracht geen nieu we A-klassers. De snelste, mej. Van der Reij den maakte 42.4.5. Bij de twee jeugdnummertjes, 13 en 14 jaar, 50 m schoolslag, lieten de Schager meisjes Wardenaar, Rezelman en Kouseband tijden van ongeveer 47 sec. noteeren. Een bewijs, dat De Wiel ook op dit front niet behoeft te wan hopen. De estafettes waren weer opgelegde Bruin- visschen-overwinningen. Waterpolo. Onder de uitstekende leiding van den heer Caarls uit Alkmaar, vonden tenslotte twee polomatches plaats. Eerst speelde F.M. 2 tegen (of met?) 't Oude Veer, dat hiermede haar eersten wedstrijd speelde. De Polders herbergden wel minstens even goede, zoo niet betere, zwemmers, maar in balbehandeling en samenspel was Den Hel der superieur. Helaas kwam O.V. met een zwakke reserve-keeper uit, zoodat de F.M.ers met 6 schoten 5 maal succes hadden. O.V. wist hier slechts een drietal afgekeurde goals tegen over te stellen, zoodat O.V. haar loopbaan met een 50-nederlaag inzette. Maar daarom niet getreurd! De wedstrijd F.M. 1Bruinvisschen 1 stond op heel wat hooger peil en had aan spanning mooie momenten geen gebrek. Bruinvisschen ging, zooals het zich liet aanzien, winnen, maar toen het, dank zij de fraaie goals van Van de Water en Timmermans 20 was geworden voor Boonen c. s. was het, mede door uit het veld zenden van Bruinvisschen, met de superio riteit gedaan. Baarda scoorde tegen en even na rust maakte Wildenberg gelijk (2—2). Toen ging het bij de F.M.ers van een leien dakje. Een kanonskogel van Wildenberg zorgde voor 32 en toen hij even daarna door alles heen opzwom en over den keeper heentikte, had Baarda den bal slechts over de lijn te drukken (4—2). Snel doorgeven van Zuurmond naar Van der Water, stelde deze tenslotte nogmaals tot scoren in staat en bij 43 bleef het. Zoodat F.M. 1 haar buren opnieuw klopte. Na afloop heeft de heer C. W. Boonen, de kringvoorzitter, de prijzen met een toepasselijk woord uitgereikt, waarna de heer Nobel, voor zitter van „de Wirg", het slotwoord sprak: dat ook erkentelijkheid inhield voor de lof die door de bezoekende vereenigingen over bad en in richting was uitgesproken. De uitslagen luiden: 50 meter Schoolslag Meisjes 13 en 14 jaar. 1. G. Wardenaar, Schagen, 47 sec.; 2.. (na overzwemmen met T. Rezelman) M. Kouse band, Schagen, 47.2. 50 meter Schoolslag Jongens 13 en 14 jaar. 1. L. Koningsteijn, F.M., 49.4 sec. 100 meter Schoolslag Heeren klasse B: 1. C. M. J. Sinke, O.V., Anna Paul., 1.34.6. 2. W. Buck, Bruinv., 1.36.4. 3. C. Wagenaar, H. Hugewaard, 1.37.2. 4. J. Wiggers, O.V., Anna Paul., 1.42. 200 meter Schoolslag Heeren A: 1. H. v. d. Water, Bruinv., 3.18.4. H. Wilden berg (F.M.) werd twee in 3.22.4. 100 meter Schoolslag Dames B: 1. D. van Os, Bruinv., 1.42.4. 2. J. J. v. d. Reijden, F.M., 1.4445. 3. N. Leek, Heer Hugow., I.45. 100 meter Schoolslag Dames A. 1. M. Forrer (Br.) 1.37.2. T. Stam (Br.) werd twee in 1.38.8. 100 meter Borstcrawl Heeren B. l.J Kommer, O.V., Anna Paul., 1.19.6. 2. J. Schellinger, Br., 1.21.8. 3. J. Timmermans, B., 1.21.8 (handslag). 4. N. Keijzer, O.V., Anna Paul., 1.23.2. 50 meter Borstcrawl Dames B: 1. J. J. v. d. Reijden, F.M., 42.8. 100 meter Borstcrawl Heeren A: 1. A. Zuurmond, Br., 1.09.2. 2. H. v. d. Meer, H.H.W.., 1.10. 3. C. M. J. Sinke, O.V., Anna Paul., 1.14. 4. H. v. d. Water, Br., 1.17.8. Bep Goedhart, Br., buiten meded., 1.23. 3 X 50 meter Wisselslag Est. Dames: 1. De Bruinvisschen, 2.13.2. De Wiel, Schagen, kwam als tweede aan en maakte 2.23.8. 3 X 50 meter Wisselslag Est. Heeren: 1. Bruinvisschen, 1.56.8. 2. Frissche Morgen, 2.0.8. Drie was 't Oude Veer, 2.10.2 en vier De Wiel met 2.22. Polo: F.M. 2Oude Veer 50. F.M. 1Bruinvisschen 1 43. DE SPREVGDEMONSTRATIES. Zaterdagavond hebben de heeren De Goede en Schatens, leden van de Amsterdamsche Zwemclub, en resp. kampioen van Amsterdam en van Nederland, gedurende drie kwartier een demonstratie van hun bekwaamheid in het springen gegeven. Ofschoon het weer toen nog tamelijk frisch was en de klok reeds tegen acht wees, zal er niemand geweest zijn, die zijn gang naar „De Wirg" heeft betreurd. Aan de prachtige hooge plank van het bad hadden de heeren uitstekend werkmateriaal en nagenoeg alle sprongen gelukten. Het zou ons te ver voeren alle dertig sprongen (elk 15) op te noemen. Genoeg zij de opmerking, dat het schouwspel zeldzaam bekoorde, avond o,Md(D s3E; Owhna, xzeao vbgk vbgk HVEGER RAGNHILD Tijdens de wedstrijden te Helsinfors is Ragnhild Hveger er in geslaagd twee nieuwe wereldrecords op haar naam te brengen. Zij verbeterde n.1. het record over 1500 m met niet minder dan 50 seconden en bracht het op 21 'min. 45.7 sec. Verder slaagde zij er in het wereldrecord over 1 mijl (1609 m.) te verbeteren en te brengen op 23 min. 11.5 sec. J. Braspenninx Jr. winnaar b(j de profs. Zondag is voor, naar schatting 40.000 toe schouwers de jaarlij ksche Ronde van Roosen daal verreden voor amateurs, pnafhankelyken en beroepsrenners. Het 5 K.M. lange parcours, dat door het centrum van de stad liet), moest door de amateurs 15 maal en door de onafhankelijken en beroepsrenners 30 maal worden afgelegd. De uitslagen luiden: Amateurs: *1. Bosman (Opmaar-Alkmaar) tjjd onbekend. 2. Demmenie (Rotterdam); 3. Wijdenes (Ouderkerk); 4. Westendorp (Amsterdam); 5 Jansen (Eindhoven). Beroepsrennes en 'onafhankelijken: 1. J. Braspenninx Jr. (Princenhage) 3 u. 27 min. 52 sec.; 2. Overweel (Middelharnis) op 150 m.; 3. Reuter (Amsterdam). Bij de amateurs heeft zich een ernstig ongeval voorgedaan, dat aan den jeug digen Rotterdamsche renner Van der Kley het leven heeft gekost. In Roosendaal vond n.1. een valpartij plaats, waarbij wel twintig renners be trokken waren. Van der Kley kwam daar bij zoo ongelukkig terecht, dat hij met ernstige verwondingen werd opgenomen De renner werd in een woning binnen gedragen, waar hg korten tijd later aan de gevolgen van de bekomen verwondin gen overleed. Ook enkele andere renners, die bij de valpartij betrokken waren, o.m. Nederlandsche kampioen Hofstede, wer den gewond, doch hun blessure waren van lichten aard. De wielerwedstrijden om den Grand Frix van Parijs hebben zoowel by de amateurs als bg de profs een groote verrassing op geleverd. Winnaar bij de amateurs werd de tot nu toe vrijwel onbekende Fransche ren ner Renaudin vóór Loatti en onzen land genoot v. d. Vijver. In de finale der profs kwam Scherens ten val, waardoor P'"~"-fer den prijs in de wacht sleepte voor v. d. Vliet. De uitslagen luiden: Amateurs. 1. Renaudin, Frankrijk. 2. Loatti, Italië, op 10 cm. 3. v. d. Vijver, Nederland, op 1 lepgte. Profs. 1. Richter, Duitschland. 2. v. Vliet, Nederland. 3. Scherens, gevallen. Zaterdag zijn te Amsterdam de wedstrijden om het kampioenschap van Nederland be gonnen. De uitslagen van de le ronde waren: FonteinEuwe 01. LandauMuilwijk 10. De GrootMolenaar Van MindenooPrins 0—1. Van ScheltingaVan den Bosch 01. Van DoesburghCortlever 01. De 2e ronde, De uitslagen van de 2e ronde luiden: MulderPrins 01. CortleverDe Groot 10. Euwev. Doesburgh 1-0. MuilwijkFonteijn V2V2. v. d. BorstLandau, afgebroken, v. MindenoScheltinga 01. De stand is: 1, 2 en 3 Euwe, Prins en Cortlever ieder 2 pt.4 en 5 Landau en v. d. Bosch 1 pt. afgebr. partij; 6. v. Schellinga 1 pt.; 7, 8, 9 en 10 Fonteijn, Muilwijk, Mulder en De Groot pt.; 11 en 12 v. Mindeno en v. Does burgh De Nederlandsche deelneming. Naar wij vernemen zal een sterke Neder landsche ploeg deelnemen aan de Engelsche kampioenschappen, welke op 15 en 16 Juli a.s. te Londen worden gehouden. Op de 4 X 100 yards estafette komt een ploeg van de Trekvogels (Den Haag) uit. Verder starten Osendarp en H. Baumgarten op de 100 yards en K. Baumgarten op de 220 yards. Waarschijnlijk zal ook Van Beveren aan een der sprintnummers deel nemen. Voor de internationale avondwedstrijden, welke op 19 Juli te Berlijn plaats vinden, is de Nederlandsche estafetteploeg uitgenoodigd terwijl voor deze wedstrijden bovendien zijn gevraagd Bouman op de 800 meter en De Ruyter op de 1500 meter. De Nederlandsche „Snelvoeters"-ploeg, welke heeft deelgenomen aan de sterk bezette internationale wedstrijden van Beerschot te Antwerpen, heeft enkele zeer fraaie aucoessen behaald. Zoo won Osen darp de 1''0 en de 200 meter, terwijl Bou man zeer goede tweede werd op de 800 meter. Spanjerdt legde met 1.85 Meter b(j het hoogspringen eveneens op de tweede plaats beslag. Ongunstig werden de wedstrijden door de weersomstandigheden beïnvloed. Tweemaal woedde er een zware bui boven Antwerpen, waardoor terrein en baan sterk te ljjden had end. Zelfs moesten enkele nummers worden afgelast. 10.000 toeschouwers woonden de wedstrijden bg. Op de 110 meter horden won Finlay de eerste 3erie in 15.3 sec., terwijl de strijd tus schen Thoi 'in en Bra.ser in de tweede serie zeer spannend was. Door een betere eindspurt wist de Engelschman in 14.9 sec. te winnen, terwijl Brasser een tijd van 15 -se. maakte. Voor de finale trok Brasser zich terug. De baan was door de slagregens slecht geworden en daar onze landgenoot niets wilde riskeeren, liet hij verstek gaan. De 100 meter ging in eerste instantie tus schen Osendarp en den Engelschman Holmes. Eerst op de laatste meters werd Holmes door onzen landgenoot geslagen. Van Beveren ein digde als derde en liet Strandberg achter zich. De Bruyn belegde bij het discuswerpen een zeer eervolle derde plaats. Winnaar werd de Zweed Berg met 47.42 nv ter, gevolgd door den Hongaar Kulitzy met 46.79 meter. Daarna kwam de Bruyn met 44.78 meter, een afstand welke het vorig jaar door hem nimmer kon worden bereikt. Toen was zijn versten worp 44.05. Reeds enkele malen kwam de Bruyn dit seizoen boven de 45 meter zoodat zijn prestaties wel zeer regelmatig zijn. Helaas hebben wij de 400 meter-finale door den regen niet mogen aanschouwen. In de serie -waren Brown, de bekende Engelsche athleet en Karl Baumgarten resp. als eerste en tweede geëindigd met 50 en 50.1 sec. Op de 1500 meter was het veld te sterk voor de Ruyter, die vijfde werd. Op de 800 meter had Bouman 30 meter voor de finish nog de leiding. Bij verrassing wist de Engelsch man Cllyer hem nog te passeeren en als eerste te eindigen in 1 min. 54.6 sec. voor Bouman werd slechts 0.1 sec. meer genoteerd, waar, mede hij dus slechts 0.3 sec boven het, of beter gezegd, zijn Nederlandsche record bleef. Op de 200 meter was Osendarp te snel voor zijn concurrenten. Van Beveren werd tweede voor Sweeney en Gyenes. Op de 5000 meter telde Petit niet mee, terwijl Verkes met eenige andere athleten de vijfde plaats bezette bij het polsstookhoogspringen met 3.50 meter. Lindblad bracht het tot 4 meter. Zaterdag was het de laatste dag van Wimbledon1938, een dag met weinig ver rassingen en met zeer veel succes voor de deelnemers uit Californië. Helen Wills werd voor de achtste maal kampioene door een 64, 60 zege op „Helen II", haar stad- genoote Helen Jacobs. Laatstgenoemde was sterk gehandicapt door een verstuikten enkel, welke zij opliep toen de stand in de eerste set 44 was. De winnares is momenteel 32 jaar. WILLS—MOODY HELEN De overige finales leverden de volgende resultaten op: Damesdubbelspel: mevr. Fabian en mej. Marble (V.S.) sloegen mej. Yorke en mevr. Mathleu (EngelandFrankrijk) 62, 63. Heerendubbelspel: Budge en Mako (V.S.) sloegen Henkei en von Metaxa (Duitschland) 6—4, 3—6, 6—3, 8—6. Gemengd dubbelspel: mej. Marble en Budge (V.S.) sloegen mevr. Fabian en Henkei (Duitschland) 6—1, 64. Het succes was dus geheel en al aan de zijde van de Amerikanen, van wie vooral Donald Budge een buitengewonen indruk heeft gemaakt. Hij won voor de tweede maal in drie finales. Schmeling Is Zaterdagavond met de „Bre- men" naar Duitschland teruggekeerd. Per ziekenwagen werd hy van het ziekenhuis naar het schip gebracht. Zijn toestand is de laatste dagen sterk vooruitgegaan, 'k Zag een Rooker ln Zwolle Naar een sigarenzaak hollen Hij was geheel ln de war Had een leege doos „SERDAR" En riep: .Geef mij gauw weer een vollel" NIEUWE OOGST! Autanw&ilL* sve. Mercedes Benz op de drie eerste plaatsen. Voor de 32ste maal werd 'gisteren de Groote Prijs van Frankrijk verreden en wel op het BRAVCHITSCH VON. circuit van Reims, dat 64 maal moest worden afgelegd met een totaal van bijna 510 K.M. Het is een daverende zege voor Mercedes Benz geworden, immers het Duitsche merk bezette de drie eerste plaatsen, terwijl Carrière (Frankrijk) die met Talbot vierde geklasseerd werd, op 10 ronden achterstand van den win naar, von Brauchitsch eindigde. De tijd van Manfred von Brauchitsch met Mercedes Benz bedroeg 3 uur 4 min. 38,5 sec. over 509,21 K.M., hetgeen een nieuw record beteekende. Het gemiddelde van den winnaar was 162,759 K.M. Twee minuten na von Brau chitsch kwam Caracciola binnen, met een ronde achterstand. MFC 1BKC I MFC II—BKC II 2—2. Helder II—Watervogels I 3—3. (V riendschappel jjk) Tegen een bijna volledig W.F. heeft Succes gisterenmiddag in Enkhuizen een bijzonder fraai resultaat behaald, door met 31, ver diend te winnen. Het spel van Succes maakte een vlotten frisschen indruk en weliswaar toonde W.F. zich over het geheel genomen iets sterker, het ontbrak aan voldoende doorzettingsver mogen dit in doelpunten uit te drukken. De nieuwe opstelling van S., noodig ge worden door het vertrek van Koorn en Schotting, voldeed buitengewoon goed. Het nieuw gevormde achtertrio Iedema, Montulet, Posthumus bleek zeer sterk te zijn en Rijkers op de spilplaats gaf blyk de kunst nog niet te zijn verleerd. Doves en Koorn als kanthalfs waren ook goed op dreef. Venema heeft als middenvoor uitstekend voldaan. Hg bracht vaart in den aanval, ver deelde het spel keurig naar beide zijden, zoo dat het gevaarlyke element niet ontbrak, zyn schot is uitstekend. Ook de overige voorhoede spelers speelden een keurige match. De com binatie vlotte zeer goed. W.F. opende na een kwartier spelen de score en tien minuten voor de rust bracht C. Lont de partgen op gelijken voet. Een kwartier na de hervatting gaf Venema zijn club de leiding en tegen het einde ontstond uit een der vele snelle goed opgezette aanvallen het derde doelpunt. Goed gedaan Succes! Alexander Henshaw, een 24-jarige vlieger, heeft met een Percival Mewgul-vliegtuig den wedstrijd om den beker van den koning ge wonnen. Hg heeft een afstand van 1000 mijl afgelegd binnen een driehoekige baan, waar bij zijn gemiddelde uursnelheid 236.25 mijl heeft bedragen.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 3