Een wereldberoemde tenniS'Ster ging heen VIM Ktf z De dure aardappelen en de hooge heffing reinigtf alle// Postvlucbten op Iodië Bedrijfssteun Bij het verscheiden van Suzanne Lenglen beter dan individueele steun I Ook de Mikado bezuinigt Belangen van Nederlanders in Mexico Een dure kostgaagster Haar geheim t Steeds een kwartier eerder dan een ander VJ suzanne lenglen. Onze Regeering vraagt om recht I Invoerheffing paling zal verdwijnen UIT ONZE OOST Luchtbeschermings' organisatie in 1940 gereed De holbewoners in de rivierdijk De toestand van pastoor Perquin drie menschen van dorst omgekomen. De zwarte pijl brengt redding Zooals wij gisteren reeds mede deelden is Suzanne Lenglen over leden- Suzanne Lenglen was eens een beroemde, wij kunnen wel zeggen de beroemdste tennisster, die niet minder dan 21 wereldkampioen schappen op haar naam had staan. En nog steeds leeide haar roem voort. De sportroem is doorgaans slechts een kort leven beschoren. Bij tennis zoo goed als bij iedere andere sport staan kampi oenen op, worden zij bejubeld en verdwij nen zij van het sporttooncel. Nog even gaan hun namen door de wereld, worden zij ge noemd in de internationale sportpers, tot dat het op zeker oogcnblik afgeloopen is. Dan worden nieuwe sterren bejubeld, tot dat ook hun tijd gekomen is'. Pr is een ten- nis-speelstcr wier naam legendarsich is ge worden wier prestaties onvergetelijk zullen blijven en geboekstaafd staan in de sport kronieken. Een tennispeelster van wereld formaat, wier verschijning op de internatio nale banen ontzag inboezemde, in Europa zoo goed als in Amerika en overal elders. Een „ster van de tennisbaan", zooals de we reld er nog geen tweede aanschouwde: Su zanne Lenglen. Tot vlak voor haar ziekte was zij actief, gaf zij les en trainde zij jonge favorieten. Thans, bij haar verscheiden, gaan onze ge dachten terug naar den tijd van haar-glo rierijk optreden, een tijd waaiaan e'eii inter view met deze vermaarde tennisster een le vendige herinnering bewaart Haar geheim. Toen men Nelson eens vroeg naar het geheim van zijn succes, ant woordde hij: „Het is voor mij zaak, mijn tegenstanders altijd een kwar tiertje voor te zijn." „Ook de tennis speler", zegt Suzanne Lenglen, moet de handelingen van zijn tegenstan der voelen aankomen en zich daar op bijtijds kunnen instellen. En dat is iets dat men moet leeren cn dat ook te leeren is. Ik heb heel wat moeten opofferen en^ik heb mij bij voortduring cn tot in het eindelooze moeten oefenen en al mijn metho des en bewegingen, schijnbaar zoo gemakkelijk, zijn het uiteindelijke resultaat van eindeloos, nauwgezet en inspannend werk. Stellig ben ik van huis uit met een zeke ren tennisaanleg begaafd, maar de zoo nood zakelijke beheersching en discipline leerde ik van mijn vader. Hij is 't die mij vanaf mijn iprilste jeugd heeft getraind. Hij vond talrijke variaties in de slagen uit, hij bedacht de meest strategische manieren van opstellen. Hij controleerde elk van mijn houdingen en bewegingen, elk onderdeel van mijn spel; hij stelde ten slotte mijn dieet vast en hij bepaalde de keuze van mijn vriendinnen. Wanneer ik als jong meisje een foutieve slag maakte (en hoe vaak gebeurde dat niet!), dan draaide ik mij nederig om naar mijn vader die altijd achter mij langs de lijn stond en ik zei „Pardon". Geen pleziertje! Mij vader was bijzonder nauwkeurig bij de training en stond mij niet de geringste concessies toe. Genoegens en allerhande pleiziertjes die een tennisloopbaan vaak met zich brengt, waren voor mij niet weg gelegd. De weg naar den roem zit nu eenmaal vol doornen en er komen ongetwijfeld oogenblikken dat men zijn zenuwen niet langer de baas kan. Het is werkelijk niet. zoo vreemd wanneer men in een der- gelijke sfeer van eeuwige spanning cn geprikkeld zijn, wel eens het hoofd kwijt raakt. Wat overigons niet wegneemt dat lang niet alle geschiedenissen die over mij de ronde doen, waar zijn. Zoo is het bijvoorbeeld in werkelijkheid nog nooit voorgekomen, dat ik van woede mijn racket op den grond heb gesmeten en vertrapt heb, zoo als er eens werd geschreven. Wel is het juist dat ik in Amerika, in een wedstrijd tegen mevrouw Ma- lowry de partij opgaf. Dat is heel wat anders en het is deze ocne ne derlaag waarmee mijn sportieve staat van dienst, als ik het zoo eens mag zeggen, die 21 wereld kampioenschappen telt, belast is.' Het eerste kampioenschap. Op mijn vijftiende jaar won ik het kam pioenschap van Parijs. In 1919 speelde ik voor de eerste maal in Wimbledon. Vijf tot zes ronden moest ik waarlijk vechten en telkenmale mijn tegenstandsters ver slaan, waaronder zich bekende tennis sterren bevonden, zooals mevrouw Lacom- be Miss Mackane, Miss Rvan cn mevrouw Satlerthwaite, alvorens ik tegen mevrouw Lambert-Chaiiïbers uitkwam. Zeven maal in successie had zij het wereldkampioenschap behaald. In den zwaarsten wedstrijd van alle die ik gespeeld heb, won ik met 108, 4G, 9Ik was wereldkampioene ge worden en ik zou mijn titel nadien nog heel wat koeren met succes verdedigen, ai- vorens ik de tennis-arena, ongeslagen vaar wel zegde. Ik herinner mij een sensationecle wed strijd tegen Helen Wills de latere mevrouw liiPI BI v v V\ r Moodv. De arena had veel weg van een Amcrïkaansche bokswedstrijd om het we reldkampioenschap, zoo geladen was de atmosfeer. Ik leidde met 6—8 toen plotse ling iemands stem klonk: „out!", waarop de scheidsrechter riep: „Game, set and match!!' Ik had gewonnen, maar toen bleek dat iemand uit het publiek „out"! geroepen had cn dat de bal van mijn tegenstandster „in" was. Onder een hevig lawaai legden Helen en ik onze shawls af, namen het racket weer ter hand en speelden verder. Toen won ik „officieel", maar het tumult zal ik nooit vergeten"... Aldus beëindigde Suzanne Lenglen een onderhoud, dat zij kort voor haar dood nog met een onzer correspondenten had. Enkele bijzonderheden, Suzanne Lenglen is in 1S99 te Parijs ge boren. Reeds vroeg legde zij zich op de ten nissport toe. In 1919 won zij voor de eer ste maal het damesenkelspel te Wimfbledon, nauwelijks 20 jaar oud. In dat jaar be haalde zij tevens het kampioenschap in het damcsduibbelspel n.1. met de Ameri- kaansche speelster miss Ryan. Miss Rvan heeft met de Fransche tennisster niet min der dan 6 maal het damesdubbelspcl ge wonnen. Jaren achtereen is Suzanne Lenglen de onbetwiste heersoheres van Wimbledon geweest. Zij was een geheel aparte figuur en van 19i9 tot en met 1923 domineerde zij volkomen in het enkelspel. Intusschen heeft zij ook het Olympisch kampioenschap tijdens de spelen te Antwerpen in 1924' behaald. In 1927 ontmoette zij Helen Wills voor het eerst en een tweede partij tus- schen beide tennissterren te Cannes ein digde, evenals de eerste, in het voordeel van de Fransche speelster. Daarna ging zij tot het beroepspel over. Haar grootste ideaal was een opvolgster te kunnen kweeken, die evenals zij te Wimbledon in het damesenlkelspel zou kunnen domineeren. Zij is daar niet in geslaagd, hetgeen wel een diepe teleurstel ling voor haar moet zijn geweest. Tenslotte zij nog vermeld, dat Suzanne Lenglen van 1919 tot en met 1923 Wimble don heeft gewonnen en in 1925 nog één maal. Met miss Ryan als partner won zij van 1919 tot cn met 1923 het dubbelspel en in 1925 nogmaals. In het gemengd dub belspel zegevierde zij driemaal, n.1. in 1920 met G. L. Patterson, in 1922 met P. O'ara Wood en in 1925 met Jean Borotra. Verlaging of afschaffing der Verlaging of afschaffing der heffing zou de prijzen niet heb ben beïnvloed. Regeering voorkwam grootere winsten van de importeurs. Waarom is bij. de thans geldende hooge aardappelprijzen de inonopo- lieheffing nog gehandhaafd? Dit was één van de vele vragen, welke wij den Regeeringscommissarissen, door hen ter conferentie uitgenoodigd, stelden. Geantwoord werd dat de aardappelprijzen de gcheelc maand Juni hoog zijn geweest, waarvoor verschillende oorzaken zijn te noe men, o.a. dat de voorraad oude aardappelen gering was, dat de oogst van nieuwe aard appelen vrij laat was cn klein. Dat door ex port de markt nog werd opgevoerd, en voorts dat de import deze moeilijkheid niet kon overbruggen. De eerste dagelijksche aanvoeren bleven beneden normaal, doch desondanks zouden de prijzen hier vrij spoedig gezakt zijn, in dien niet in België een nog veel grooter ge brek aan aardappelen heerschte dan in ons land. Belgic was tot vorige weck Maandag aan onze markt tot prijzen van f 14.— en zelfs hoogcr en kocht hier in 'n groole weck meer dan 2 milliocn kg. aardappelen. Ook naar Engeland (waar een invoer recht van f4.— per 100 kg. in Juni geldt) vond cn vindt nog export plaats. Het is dui delijk, dat onder dergelijke omstandigheden ook de import geen uitkomst kon bren- gen. Daarbij komt, dat importeurs, die Malta aardappelen in koop hadden, waarvoor zij in ons land een prijs van f 16.— konden bedin gen. niet hebben geimporteerd, maar deze aardappelen naar andere landen hebben verkocht, waar de prijzen nog hooger wa ren. Verlaging of afschaffing der hef fing zou dus geen beteekenenden in vloed op de prijzen gehad hebben, doch zou alleen tot resultaat hebben gehad, dat de importeurs nog groo tere winsten zouden hebben gemaakt. Dat neemt niet weg. dat het laten vallen van de f3.heffing, wel dege lijk is overwogen, doch de conclusie fns, dat een lagere heffing de positie, op dc aardappclmarkt in Nederland niet zou hebben veranderd. Opdat de vermogende boeren hun geld niet Interen! Bij de gcdachtcnwisseling, welke tussclicn Regeeringscommissarissen en vertegenwoordigers der pers met betrekking tot het Landbouwcrisis- beleid dezer dagen plaats had, werd er op gewezen, dat liet Nederland- sche volk in broeden kring niet goed kan begrijpen, waarom bij den steun aan den landbouw het stelsel van be drijfssteun is ingevoerd in plaats van individucelen steun, als gevolg waar van ook de rijke boeren steungelden ontvangen. Mr.. Van Rhijn, de voorzitter van het col lege van de Regeeringscommissarissen, vond dit een inderdaad moeilijk vraagstuk, dat reeds dikwijls onder de oogen is gezien, en waarbij de vraag moest worden beantwoord, of het wel aanging, om ook die boeren van den steun te doen profitccren, die in de ver mogensbelasting zijn aangeslagen. Ook is overwogen, of het mogelijk was om de boeren die voor een bepaald bedrag in dc vermo gensbelasting waren aangeslagen, van den steun uit te sluiten. Doch een onderzoek, in gesteld ten aanzien van 20 daarvoor in aan merking komende boeren in de provincie Groningen, beeft uitgewezen dat dezen zonder steun per jaar f 6000.zouden interen en dan practisch na 10 jaar geheel zouden zijn uitgeput. De conclusie was dan ook, dat het uitgesloten moest worden geacht, om administratief een regeling te treffen, waardoor een uitputting op dergelijke wijze ware te voorkomen. De gevoelde bezwaren waren herhal- ve niet te ondervangen, waarbij bo vendien nog kwam het feit, dat uit sociale overwegingen aan bedrijfs steun de voorkeur moet worden gege ven boven individueelen steun. Individueele hulp zou bovendien het ka rakter krijgen van een soort armenzorg, met alle bezwaren daaraan verbonden. Geen keizerlijke dranken meer, geen Egyptische ta bak... De keizer van Japan heeft beslo ten bezuinigingen in te voeren aan het Hof, teneinde het voorbeeld te geven aan het volk. Op zijn tafel zullen de ingevoerde dranken wor den vervangen door de nationale sake (uit rijst bereide drank) en de Egyptische tabak zal worden vervangen door het product van Formosa. Bovendien zullen ge schenken, welke door het Hof wor den gegeven of ontvangen, niet meer van edele metalen mogen zijn. De Regeeringspersdienst maakt bekend dat door den tijdelijk zaakgelastigde te Mexico, in opdracht van de Nederlandsche Regeering, op 29 Juni j.1. aan den Mexi- caanschen minister van buitenlandsche za ken een nota is overhandigd, waarin er aan wordt herinnerd, dat de Nederlandsche Regeering zich in een op 4 April j.1. over handigde nota alle rechten had voorbehou den ten aanzien van de processen nopens de onteigening der olieterreinen in Mexico en de arbeidsgeschillen in de olie-industrie daar te lande. In aansluiting daarop wordt er ver der op gewezen, dat de uitspraak in eersten aanleg in het onteigenings proces, welke voor Nederlandsche belanghebbenden bij de betrokken maatschappijen ongunstig was, de Nederlandsche regeering met ern stige zorg vervult, temeer, wijl reeds door de Mexicaansche regeering tot een uitvoer van petroleum werd overgegaan, voordat in deze zaak uiteindelijk een beslissing werd ge troffen. Zulks heelt de Nederlandsche re geering aanleiding gegeven om in het huidige stadium der zaak, alvo rens dus nog de uiteindelijke uit spraak is gevallen, de Mexicaansche regeering dringend te verzoeken alle aandacht te schenken aan de argu menten der Nederlandsche belang hebbenden en dezen vol recht te doen wedervaren. Tot deze démarche is de regoering over gegaan, uitsluitend geleid door de belangen van de Nederlandsche geïnteresseerden. OP ELKE BUS EEN BON VOOR GESCHENKEN sST.x Geraffineerde oplichting te Rot terdam. Zaterdag is bij dc politie te Rotterdam aangifte gedaan van een geraffineerde op lichting, waarvan een pensionhoudster, wo nende aan den Stationsweg te Rotterdam het slachtoffer is geworden. Een naar schatting 22-jarige jongedame, een opvallende verschijning, vervoegde zich de vorige week bij den pensionhouder en wenschte, onder het vertellen van zeer fan tastische verhalen over haar rijkdom een paar studeerkamers te huren. Nadat zulks overeengekomen was, kwam zij Dinsdagavond j.1. nog eens terug om, zooals zij zei, nog eens te praten over het plaatsen van haar bezittingen in de appar tementen. Daar haar auto, volgens haar zeggen, in Delft gerepareerd moest worden, verzocht zij den pensionhouder haar f 5 te willen leencn, om naar huis terug te kunnen kec- ren. Sindsdien is de jongedame, die een be schaafden indruk maakte, en haar pension- kaart teekende met den naam G. M. M., niet moer teruggekeerd. De politie vernioBdt, dat meer personen op deze manier zijn opgelicht. Een ingesteld onderzoek heeft nog geen resultaat opgeleverd. Wanneer, nog niet bekend. Men deelt ons van bevoegde zijde mede, dat oen regeling in voorbereiding is terzake van het doen vervallen resp. teruggave, van heffing, betaald uit de hoofde van invoer van aal en paling uit alle landen zonder uit zondering. Nader zal worden bekend gemaakt, of en zoo ja, wanneer deze regeling in werking zal worden gesteld. Tertrek van Aankom*! ta Ibis (terugreis) Athene 4 Juli A'dam 4 Juli Oehoe (heenreis) Rang. 4 Juli Singap. 4 Julï Reiger (terugreis) Basra 4 Juli Athene 4 Juli Pelikaan (terugreis) Rang. 4 Juli Jodhp. 4 Juli Gier (heenreis) Basra 4 Juli Jodhp. 4 Juli Naar wij vernemen, wordt verwacht, dat de luchtbeschermingsorganisatie in Neder* landsch Indië in 1940 geheel voltooid zal zijn. De kosten van deze organisatie bedrag gen totaal f 1.700.000. Minder gevaarlijk dan het leekt Dezer dagen berichtten wij dat door een boer een hol is ontdekt in den IJsseldijk bij Wijhe, dat bij nader onderzoek bleek ta zijn een gemeubileerd vertrek, in den dijk gegraven, door balken gestut om instorting door het zware verkeer over den dijk tg voorkomen. Wcülicht zal het op enkele lezers den indruk hebben gemaakt dat bij het bestuur van het waterschap Salland aan het toe-* zicht op den dijk wel een en ander hapert, welke zeer verklaarbare veronderstelling aanleiding zou kunnen geven tot groota ongerustheid bij eventueele hooge watei* standen. Bij een ingesteld onderzoek is gebleken! dat het bedoelde hol is gegraven in een hooge belt op de Uiterwaarden, dicht bij! den IJssel, zoodat van ingraving in den dijk geen sprake is. Wij vernemen, dat de toestand van pas» toor L. H. Perquin, den voorzitter van dep] K.R.O., onveranderd ernstig is. Een rechter uit de stad Ramadi, die mei vijf familieleden in zijn auto naar Bagdail wilde gaan, werd sedert Vrijdag vermist, Hij bleek in de woestijn verdwaald te zijn, Men heeft het voertuig gisteren terugge» vonden: drie inzittenden waren van dorst omgekomen. DRUK AAN DE STUDIE. De Koning wil Fransche toespra» ken houden. Naar de Daily Express weet mede te dee» len, wil de Engclsche Koning bij zijn be» zoek aan Parijs in deze maand, zijn offici» eole toespraken in de Fransche taal houden. Zijn eerste speech zal hij houden op 19 Juli, als Hij cn dc Koningin door den President van Frankrijk en Mevrouw Lebrun offici» ecl zullen worden ontvangen op het Elysee. De tweede toespraak in liet Franscli zal de Koning den volgenden dag op een receptie uitspreken; Rcpublikeinsch Spanje graaft schuilplaatsen. In liet republikeinsche Spanje wordt met groote energie gewerkt aan den bouw van schuilplaatsen tegen luchtaanvallen. In alle Catalaansche sleden ziet men mannen, die de bestrating van dc pleinen opbreken en groote schuilplaatsen graven. In vele steden en dorpen buiten Catalonië gebeurt Ondergrondsche schuilplaats. hetzelfde. Het is de bedoeling dat de ge- heele bevolking kan schuilen in geval de vijand tot een bombardement op groote schaal overgaat. Op iederen hoek en op verscheidene plaatsen langs de straten ziet men in groote letters liet woord „refugio", terwijl een zwarte pijl naar de plaats van de naastbijzijnde schuilplaats wijst.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 2