„DE TOELAST" MUZIEK EN DANS. - SONNEY BAND. Of**' Langs spellen en kramen AKKERTJES# Vorstelijke wafelkramen en aiito-tjes van 350 dollar Dinsdag 5 Juli 1938 Tweede Blad Woensdag, Donderdag en Vrijdag tot 2 uur Zaterdag en Zondag tot 3 uur MadlnieuuM Wat is een „Rideo" Faveur De tenniswedstrijden te Huisduinen Een vertrouwd en zorgvuldig expediteur: „ESONA" De laatste loodjes der Zeeridders Laatste periodieke zeilwedstrijd Onze excursies Promotie C. P. Koene Pz. Tusschen de geuren van bruin-lokkende oliebollen en croquante wafels, temidden der cacaphonie van orgel-, harmonica en bel-geluiden, en bij het lawijt van vele honderden feestvierders, is gisteren dan de Heldersche Kermis begonnen. En be gonnen, zooals het die Nieuwediepsche kermis betaamt: met een paar regen bandjirs die klonken als een klok en waarvan we hopen, dat ze meteen al de regen geloosd hebben voor 7 dagen lang! Gisteravond reeds trokken de feestende drommen op naar Stationsplein, 'naar Prins Hendriklaan en het Helden der Zeeplein. Ouden van dagen, jongens die eigenlijk om 9 uur binnen moeten zijn, en bakvisschen. Dat alles krioelde tusschen en door elkaar, ver maakte zich hevig en gaf de eerste penningen uit aan vele soorten van vermaak, die ook deze week der dwaasheid te bieden heeft. En dat is nog al wat, ook al is het niet meer dat van vroeger. Er is veel te genieten op deze kermis, en dan met name waar het de tongstreelende zaken betreft. Het gevaar voor vuile magen" is overal aanwezig, zoodat een waarschuwing voor het consumeeren van een téveel aan kermisspijs hier wel op z'n plaats is. Loggen! Bij een wandeling over de diverse feest- tereinen (helaas is ook thans weer geen sprake van centralisatie met alle ongemak voor de exploitanten) is daar allereerst de Wafelkraam der firma Loggen op het Koningsplein. Goede wafelen en Loggen zijn synoniemen en ook thans weer staat er een juweel van een kraam. Keurig in de verf, opvallend zindelijk, kortomeen bedrijf wat z'n reputatie van .48 jaren alle eer aandoet. Het dubbele terras biedt een gezellig zitje, terwijl men ook bij eventueelen regen droog zit... Bent u niet in de gelegenheid zelf te komen wafelen, geen nood, Loggen laat ze u voor hetzelfde bedrag thuis bezorgen. Zij nog vermeld, dat dit bedrijf dezer dagen ook in het groot aan de diverse marine-instellingen levert, hetgeen geen ge ringe reclame is. Voorts treft men hier aapi van Van Dam, een heldere gebakkaam, van Karemaker een klein maar aanlokkelijk tentje voor paling en metworst (kermis-spijs bij uitnemendheid!) en een race-baan. Het is de laatste, dat men de jeugd ziet rondtollen om duizelig van te wor den, maar geen nood. Op kermisdagen schijnt de jeugd van dit alles niet de minste last te hebben... Lekkernijenpaleis. Voor het Stadhuis, in feite dus op de meest officieele plaats van onze stad, staat het lek kernijenpaleis van Goeman. Wafels, oliebollen, poffertjes, slagroom, kortom ontelbare lekkere beetjes worden u hier met verbluffende snel heid geserveerd en dat door kraakheldere be dienden in een opvallend keurige omgeving. Trouwens... hoe zou dat anders moge lijk zijn in een bedrijf, waar de Hof houding van het Koninklijk Huis zich laafde, waar ministers aanzaten en waar de grooten der residentie zich de weelde (ja, de weelde) veroorloofden deze zalig heden te verwerken. Een gezellige zaak, waarvoor zeker belangstelling zal blijken te bestaan. Het hart der kermis. Via enkele klein-bedrijven betreden we dan liet hart der kermispret, en als eerste Ver maak (met een hoofdletter) ontwaart het oog de „Tête a queu". Dit zijn met razende snel heid in het rond slingerende bakjes, waarin de menschheid uitgenoodigd wordt zich te laten rondrukken. Het maakt veel leven, dat slechts gedeeltelijk door het orkestrion ge neutraliseerd wordt. Deze inrichting is van Hommerson en Vermolen, evenals „De auto- tjes" een der grootste trekpleisters van de Heldersche kermis. Wij spraken een der directie leden van dit grootbedrijf, dat ons vertelde, dat het nieuwe stel auto's (er zijn er 24) met de eerste thuis reis van de „Nieuw Amsterdam" uit Amerika aangevoerd werd en dat elk dezer vehikels, waarvan het. publiek tracht ze zoo spoedig mogelijk in elkaar te rammen... 350 dollar kost. „Rideo". Onze zegsman in de keurig onderhouden wagen, waar Het mahoniehout minstens even helder glimt als bij de zindelijkste Heldersche huismoeder op Zaterdagmiddag in de salon, Feestprogramma in het Kegelhuis O.a. Russisch Ballet. Het Kegelhuis in het Julianapark heeft, der traditie getrouw, ook dit jaar besloten gedu rende de kermisweek iets bijzonders te bren gen, dat zoowel dansers als niet-dansers zal trekken. Het betreft hier in de eerste plaats het optreden van het Russische cabaret-dansante Wassilli Karimsky, hetwelk een eerste klas balletuitvoering verzorgt. Behalve dit ensem ble is daar de band van Abe Remmeltson, waarvan de leider herhaaldelijk voor de AVRO microfoon optreedt. Tenslotte heeft de directie voor deze week beslag weten te leggen op onze Heldersche soubrette: Henny van Gelder, over wie wij reeds meerdere malen (o.a. ter gele genheid van MSF-avonden) gunstig mochten schrijven. Al met al een aantrekkelijk program, dat zeker het noodige vertier in het Kegelhuis zal brengen. laat ons de juist aangeschafte nieuwe Dieselmotor zien die voor de stroom zorgt. Een enorme 8-cilinder, zooals men nog geen tweede aantreft. Men krijgt bij dergelijke onderdeelen het idee, dat dit „kermis-gedoe" toch ook z'n normen heeft. Een stadje op zich zelf, d&t is Hommerson en Vermolen. Van dezelfde firma is de „Rideo", met zijn hon derden lichtjes en imposant orgel. Er zijn slechts 7 „Rideo's" op de wereld, waarvan er 6 in de Vereenigde Staten zijn. In Amerika is het zeer populair, en thans wordt dit stuk amusement in Europa geïmporteerd. Het is een caroussel, waarbij de wagens een merk- waardig-deinende beweging maken. De groote snelheid zorgt ook hier voor de grootst moge lijke sensatie. Tenslotte zij nog vermeld het „Vroolijke Rad", waarover het o.i. niet noodig is bijzonderheden te vermelden. Er is het vorige jaar dusdanig om gelachen, dat er nóg kermisgangers zullen zijn die er leverschud dingen van overhielden... In de schaduw van het Monument, dat zich waardig boven al dit volksche vermaak ver heft, staan voorts diverse kramen en tenten, waar men zich koek, zuurstokken, noga, kaneelpijpen enz. kan aanschaffen. Dat alles ligt hier in voor velen onweerstaanbare ver lokking in kleurig cellofaan, evenals de paling en het zuur en zout en ijs, dat men in de tot winkeltjes gemetamorfoseerde huisjes kan betrekken. Ook de klassieke koekhak-tent ontbreekt niet. Nog dezelfde bijltjes en dezelfde deeg-koek als 10 en 25 jaar geleden. Voorts is hier de schiettent waar eventueele scherpschutters hun krachten kunnen meten en de Turksche Schop, waarvan de entrée voor de jeugd slechts 1 stuiver bedraagt. Duur is 't niet voor 3 minuten rijzen en dalen tusschen hemel en de aarde. Bij de K.L.M. kost 't meer... Ook hier nog een miniatuur-racebaan, met leuke beesten. Rennende koeien en konijnen en gevaar is er praktisch gesproken niet. Voor de jongste jeugd iets heel aantrekkelijks. Oome Joop. Men stapt voorbij het huis van wijlen notaris Schreuder, waar een drietal kleinere spellen opgesteld staan om dan direct van aangezicht tot aangezicht te komen met de zaak van „Oome Joop", die net als 2 jaar geleden op het Stationsplein, ook deze maal weer half Den Helder zal voorzien van gratis fietsen, autopeds, meubelen, teddybeeren en wat dies meer zij. Het is de man met den Grooten Mond en waar men door het koopen van een lot de kans beloopt z'n materieele bezit in niet geringe mate te vermeerderen. Een stuk échte kermis, dat het ook thans wel weer doen zal. En dan is er de draaimolen, die goede oud- hollandsche draaimolen, met paarden en gon dels, de droom ook van een modernere jeugd, en de „Micky Mous" waarvan we den naam niet begrijpen. Ook hier wippende bakken, vastgesnoerd aan enorme veeren, en waarbij het enorme lawaai min of meer gecompenseerd wordt door een indrukwekkend pierement. En op enkele kleinere stukken na is men aan het eind van dit deel, alleen staat er nog Denies Wafelkraam, er zijn diverse stalletjes, terwijl de firma Laan zich nog op het Singel in de .zomertuin" genesteld heeft. Ook hier is het te hopen, dat het droog blijft, daar het hier spoediger dan elders een waterballet zal worden. In de P.H. Laan. Besluiten wij deze rondgang met de Prins Hendriklaan, waar zich eveneens zoet, zuur en andere lekkernijen-afdeelingen bevinden. Enkele spellen trekken hier de kermisganger aan, terwijl de „Friesche Kap", een noga-, chocolade- en zuurstokkenkraam den pas- seerende door duizend verlokkingen tracht te verleiden. Er is een bedrijf voor het plegen van „Hoedensport" (3 ballen voor een dub beltje), er is een glasblazerij, terwijl men eveneens een reis naar de maan kan maken en aldaar iets te zien krijgt wat zelfs erkende sterrewichelaars en astronomen ontgaan is... Een touwtrekkerij en een draaimolen comple- teeren dan hier de kermis. En dit alles is dan, in groote trekken, datgene wat er op de Heldersche kermis te genieten valt; sommigen zullen het weinig vinden, en weer anderen zal het meevallen. Hieromtrent zijn de opinies verdeeld. De voornaamste factor is en blijft echter het weer. Dit kan deze Feestweek óf in duigen doen vallen óf doen slagen. Van Donderdag a.s. af wordt de Casino- Kermis voortgezet met het meest traditioneele van de heele Heldersche Kermis: Faveur. Wie eens Faveur zag optreden blijft een vriend van dit ensemble. Goede wijn behoeft geen krans en ook het gevleugeld geworden gezegde: „Faveur stelt nooit teleur" is geen frase, doch een waarheid zoo groot als een koe. Over Faveur 1938 schrijft o.a. het Hbl. Dat een goede specialiteitenvoorstelling ten volle wordt gewaardeerd, bewees gisteren het publiek bij de variété-voorstelling van het gezelschap-Faveur, dat in den Schouwburg optreedt. De „ster" is daar Coos Speenhof Jr„ die er met zijn echtgenoote Polly Speenhoff de toe hoorders geruimen tijd bezig houdt met het moderne chanson en daarmee uitbundig succes heeft. Dat laatste is ook zeer wel te begrijpen, want de liedjes en bijbehoorende grappen zijn heel goed en raak. Het optreden van Speen hoff pakte direct en het publiek liet aan het eind het publiek noode gaan. Met voor alle nummers passend décor ziet men er interessant variétéwerk. Bij dit alles komt een orchestje van Jef Winter, die een paar van zijn musici doet optreden als solisten en zelf ook een gelijke bijdrage geeft. Echte, goede variétémuzick! DE NIEUWSTE AANWINST VOOR ONZE MARINE, de torpedo volgboot. Goed geslaagd. Toen de heer C. J. Mol Jr., heelemaal uit Anna Paulowna voor dit „evenement" uit het landelijke Anna Paulowna overge komen, de prijsuitreiking van de tenniswed strijden op „Panorama" pleegde, zooals hij dat noemde, had hij het bij het rechte eind toen hij den heer E. de Zeeuw prees voor zijn moed en initiatief om telkenjare maar weer opnieuw tenniswedstrijden te organiseeren. Want de belangstelling zoo wel bij publiek als spelers en vooral speelsters is toch hier ter stede lang niet naar evenredigheid van de schoon heid van „the King of Sports" De deelname was weer niet groot, minder zelfs dan vorig jaar, en, wat we zeker niet verwacht hadden, het spelpeil dito dito. Een vergelijking tusschen de finale heerenenkelspel 1937 en 1938 valt beslist ten gunste van de oudere uit. Wat de beide jonge finalisten Tim mer en Koremans (beiden Zeevaartschool) de toeschouwers voorzetten was een flauw spel letje tennis, waarin de bal lusteloos van de eene baseline naar de andere geslagen werd. Er zat geen greintje fantasie, geen sikkepitje initiatief in. Neen, dit was geen finale van jonge kerels. Dan deden Ir. van Dijk en E. de Zeeuw het even later anders, al viel laatst genoemde wat tegen. We hebben je wel eens beter gezien, Engel! Van Dijk won verdiend, was dezen middag onbetwist de sterkste speler op Huisduinen, is dit wellicht van onze ge- heele gemeente, 64, 63, 64 waren de cijfers, die geen twijfel lieten, Van Dijk de revanche brengende van den vorigen zomer tegen De Zeeuw geleden nederlaag. Het was vooral de grootere mate van vastheid, die Van Dijk de zege bracht, een vastheid, welke de jongere speler niet vermocht te doorbreken. De uitslagen waren alsvolgt: Vrijdagavond: Voorronde heerenenkelspel: GeurtsPeeman 63, 86; PrinsMathij- sen 06, 06, TrapSteilberg 97, 64. Zaterdagmiddag en Zondag: Voorronde heerenenkelspel: RensinkTeensma 16, 26; Gaatvoort de Koqter 62, 62; TompotGaatvoort 3—6, 0—6. Eerste ronde, afd. A.t TimmersTrap 61, 63; KrulGaat voort 75, 79, 26: TeensmaMathijsen 06, 26; GeurtsKoremans 26, 06. Demi finale A.: TimmersGaatvoort 61, 75; Kore mansMathijsen 64, 62. Finale A.: TimmersKoremans 75, 68, 61. Om de Se plaats, afd. A.: MathijsenGaatvoort 60, 60. Eerste ronde B.: De KosterTompot 63, 57, 63; Geurts de Koster 61, 62. Tweede ronde B.: TeensmaGeurts 61, 36, 64; Steilberg Krul 64, 86; RensinkPrins 64, 61; TrapPeeman, gew. door Trap. Demifinale B.: TeensmaSteilberg 64, 46, 62; Ren sinkTrap 63, 6—3. Finale B.: RensinkTeensma 62, 57, 61. Heerendubbelspel: Voorronden: Kousbroek/KousbroekMathijsen/Teensma 06, 16; Geurts/RensinkGaatvoort; de Kos ter 6—4, 6—3. Demifinale: Prins/de ZeeuwKoremans/Timmers 36, 79Rensink/GeurtsMathijsen/Teensma 6—4, 6—8, 3—6. Finale: Koremans/TimmersMathijsen Teensma 6—1, 6—2. Revanche-partij. Ir. E. F. van DijkE. L. de Zeeuw 64, 63, 6—4. De 200 gulden overschreden! Het is goed gegaan met de ridderreis- collecte, zoo goed dat we thans, als we een optelling van de binnengekomen be dragen maken, tot het bedrag komen van 202.95. Voorwaar ,een resultaat waar ieder tevreden mee mag zijn. Evenwel, we zijn er nog niet en doen nog eens een beroep op alle ingezetenen, die voor het goede doel een kleinigheid over hebben. Zijn het geen guldens of gouden tientjes... welnu, een kwartje of dubbeltje is ook wel kom, aangezien ook deze bedragen ons weer dichter bij het eindresultaat brengen. We verwachten vandaag dus nog die genen, wier namen de eerelijst nog niet sierden en hopen ook hun namen in het nummer van morgen bekend te maken. We zijn er van overtuigd in dezen geen vergeefsch beroep te doen! Tenslotte volgt hier dan de complete verantwoording bij gewerkt tot en met gistermiddag: S. F. 1; N. N. 25; Mevr. G. 0.50; N. N. 65; Held. Cour. 10; N. N. 50; H. v. H. 1; A. C. v. K. 1; Dir. Casino 5; C. B. 2.50; R. K. 1; Fa. N. 1; W. de B. 2.50; N. F. 0.25; Meester v. H. 2.50; Oome Piet en St. 2; School 8 4.10; M. A. 0.50; R. L. 0.10; L. F. v. L. 1; Fa. K. Zn. 10; Oud-burg. H. en Echtgen. 2.50; Fa. Gebr. M. 2.50; Fa. A. B. 2; C. Arend 5; J. M. 5. Totaal 202.95. Een pleziervaart werd de laatste der periodieke zeilwedstrijden niet bepaald. Moest de extra wedstrijd op 29 Juni van wege den Z.W. storm worden afgelast, thans hadden dreigende regenwolken zich samengepakt, die kort na het vallen van het startschot voor den laatsten wedstrijd op Vrijdagochtend, zich ontlasten in bijna tropische regenbuien. Ware regengordij nen trokken over de reede en onttrokken de sloepen van tijd tot tijd aan het oog. Invloed op de wedstrijden had dit alles ech ter niet, er werd met veel animo gezeild, want velen hadden thans de beslissing in eigen hand. Bij de modelsloepen waren matroos le kl. Bouwer en luitenant ter zee Drijfhout van Hooff op het schot weg, spoedig gevolgd door de overigen. Sergeant Krisman, die dreigde te vroeg te starten, nam bij zijn pogingen om op te loeven een andere sloep mee en moest al dadelijk worden uitgesloten. Veel strijd werd er niet geleverd, daarvoor was de baan te gemakkelijk, daar zij vrijwel heelemaal bezeild was. Slechts kwartiermeester Staal en luitenant ter zee Stroeve zeilden een nek aan nek race, die ten slotte met luttele seconden voorsprong door eerstgenoemde werd gewonnen. Luite nant ter zee Drijfhc ut van Hooff had door zijn snelle start al dadeüjk een voorsprong, die hij geleidelijk wisl te vergrooten, om onbedreigd te winnen, hiermede tevens met 3 eerste prij zen, 2 tweede en 1 derde prijs uit de zee ge zeilde wedstrijden, beslag leggend op den eer sten hoofdprijs, de door Hare Majesteit de Koningin uitgeloofde zilveren medaille. Alle hulde voor deze zeer fraaie prestatie. Kartiermeester Staal werd een goede twee de, waardoor hij juist den vierden prijs in het totaal klassement in de wacht wist te sleepen. Luitenant ter zee Ritsema van Eek en op- perschipper Overduin, die respectievelijk 5 en 6 binnenkwamen, hadden uit vorige wedstrij den reeds zooveel punten verzameld, dat zij op den tweeden en derden hoofdprijs beslag leg gen. Luitenant ter zee De Jong, die gisteren als vierde binnenkwam, kwam in het totaal klas sement op de vijfde plaats, zoodat hem een troostprijs ten deel valt. De 5 fantasiesloepen, die om kwart voor negen startten, waren in 56 seconden alle over de lijn. Bootsman Van Aperen zeilde zeer tak- tisch en won met een straat, zooals dit in zei lerslatijn heet. De overige vier sloepen kwamen met heel geringe onderlinge verschillen bin nen. Zoowel bootsman Van Aperen als de sloep van Hr. Ms. „Gelderland", die nu gezeild werd door bootsman Luiting in plaats van den luite- Nog plaatsen voor Loosdrecht en voor Volendam. Ook de laatste dagen zijn tal van plaatsen besproken voor onze excursies op volgende week Donderdag en voor die op Maandag 18 en Donderdag 21 Juli. Het zullen de laatste excursies worden, die we dezen zomer houden. Het uitstapje van Maandag is volgeboekt. Maar voor Donderdag, naar de Loosdrechtsche plassen ,zijn nog plaatsen open. Het zal een gezellig uitstapje worden met de ruime luxe boot, lang de prachtige Vecht, met zijn be groeide oevers en zijn groote villa's met schit terend aangelegde tuinen; met de doorkijkjes op het groene polderland. Maar vooral het bezoek aan de Loosdrechtsche plassen, de mooiste van ons land, zal een genot zijn. Een genot, niet alleen omdat het bezoek aan de eilandjes op deze plassen iets bizonders is, maar ook door de gezellige uitspanning, die er is. Het wordt een prachtige dag. De kosten zijn, evenals die voor het uitstapje naar Volen dam en Marken, 2.95. Men kan zich op ons kantoor opgeven. Voor de reis naar Volendam, op Maandag 18 Juli, zijn ook nog plaatsen open. Men wachte niet te lang met zich aan te melden. Ge kunt niet overal alles krijgen. Neemt U daarom zelf een doosje "AKKERTJES" mee, om bij de hand te hebben bij hoofdpijn, „wagen ziekte", kiespijn, en andere pijnen, maar ook bi) 'n kou, 'n griep, enz. AK K E R-C ACH ETS 'H Doos 2 stuks - 2 stuivers. Koker 13 stuks - 12 stuivers nant ter zee Kruijs, bereikten een aantal van 3 eerste prijzen uit 6 wedstrijden, waarbij Van Aperen tevens nog kans zag in de overige wed strijden steeds als tweede te eindigen. Doordat echter voor de toekenning der hoofdprijzen slechts de vier beste wedstrijden tellen en de luitenant ter zee Kruijs in den eersten wed strijd door een grooter aantal deelnemers, meer punten kreeg dan Van Aperen thans, valt de eerste hoofdprijs nog juist ten deel aan den luitenant ter zee Kruijs. Luitenant ter zee Kruijs heeft uit 4 wedstrijden 66 punten en wint hiermede de medaille uitgeloofd door H. K.H. Prinses Juliana, terwijl boostman Van Aperen een zeer goeden tweeden prijs wint met 65 punten. De derde hoofdprijs valt ten deel aan den kwartiermeester H. Heuving, die gis teren als no. 2 binnenkwam. De uitslagen van de daarna gezeilde wed strijden luiden: Modelsloepen: 1. Luit. ter zee 2e kl. J. F. Drijfhout van Hooff, Onderzeedienst (24 pnt.). 2. Kwartierm. S. Staal, Onderzeedienst, (18 pnt.). 3. Luit. ter zee 2e kl. F. A. Stroeve, Marine kazerne, (15 pnt.). 4. Luit. ter zee 2e kl. S. L. de Jong, Hr. Ms. „Wachtschip", (11 pnt.). Fantasiesloepen: 1. Bootsman J. van Aperen, Hr. Ms. „Schor pioen", (18 pnt.). 2. Kwartierm. H. Heuving, Onderzeedienst, (12 pnt.). 3. Bootsman H. Luiting, Hr. Ms. „Wacht schip", (6 pnt.). En hiermede zijn de periodieke wedstrij den voor dit seizoen ten einde. Veel is er aangeleerd, hetgeen duidelijk naar voren komt als men de laatste wedstrijden ver gelijkt met de eerste. Een sportieve strjjd is ten einde en we hopen vele deelnemers volgens jaar opnieuw aan den start te zien. Doch voor we zoover zijn, zullen Vrijdag en Zaterdag de nationale- en marine-zeil wedstrijden ter reede gehouden worden, waarbij ook diverse klassen van jachten aan den start zullen verschijnen. Zoo schreven o.a. 8 startjachten in, waar onder de bekende wedstrijdzeiler Bob Maas. Hopen we op een sportleven strjjd en: may the best helmsman win. Met ingang van 1 Juli 1938 is benoemd tot teekenaar le klasse bij de Rijkswerf alhier onze stadgenoot, de heer C. G. M. van Steen deren. GESLAAGD: Bij het laatst gehouden examen slaagden te 's-Gravenhage voor 2en stuurman Groote Handelsvaart de he~r J. Niessink en voor 3en stuurman Groote Han delsvaart de heer A. Visser. GESLAAGD: Aan het Instituut Mercurius, Loodsgracht 72, slaagden voor het diploma Machineschr ijvenmej. J. A. v. d. Haagen en de heer G. J. Riet mulder, beiden leerlingen van bovengenoemd Instituut. Naar wij vernemen hoopt onze oudplaats genoot, de heer C. P. Koene Pz., leeraar aan de H.B.S. en Lyceum te Den Helder, Vrij.t.g 8 Juli a.s. aan de Vrije Universiteit te Amste.- dam te promoveeren tot Doctor in de Wis- ea Natuurkunde, op proefschrift „Radio-activi teit van Bodem en Water in Nedei-land". Als promotor treedt op prof. dr. G. J. Sizoo.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 5