De strijd om het gele truitje Franco aansprakelijk voor daden der Majorca-piloten! Met de duikboot 1 naard er O O pool Sandys de man, die een geheim wist Nog een arrestatie in het drama te Echtveld Zijn vrouw met een strijkijzer toegetakeld Stakingsrelletjes in Den Haag g| Wilkinsover zijn plannen 32e Tour de France Henri Desgrange's schepping Positie Landbouwcrisisfonds niet ongunstig tfcAaixn Euwc wint zonder moeite Een staatscommissie voor Oss? Den Haag gaat een nieuw stadhuis bouwen Wanneer men de vraag stelt, wat op het oogenblik in Frankrijk de voornaamste gebeurtenis is, welke de gemoederen van den licht ontvan- kelijken Franschman in beroering brengt, dan luidt het antwoord: de Tour de France. Een maand lang bijna zullen de woorden Tour de France ook in onze hoofden geha merd worden. Want de groote wie lerronde van Frankrijk heeft een internationaal karakter aangenomen en er is geen vooraanstaand land in Europa, dat zich niet heftig voor de ze „cours der coursen" interesseert. Onverbrekelijk verbonden. Wie „Tour de France" zegt, zegt Henri Desgrange, want zijn naam is onverbreke lijk aan dezen monster-rit verbonden. Op het oogenblik dat deze 32ste Tour wordt verredon, een wedstrijd waarin de beste wielerkrachten der wereld elkander strijd geven, wordt Desgrange's naam veelvuldig gespeld en geen wonder. Riet den start van de „Tour" stijgt plotse ling overal de belangstelling voor het wiel rennen, in Frankrijk geraken de gebeurte nissen van alledag op den achtergrond; de Tour de France .is en blijft de groote spor tieve attractie, die door haar kolossalen omvang, haar sensationcele sfeer, haar po pulariteit, de gunst van de groote massa erworven heeft en waarvan liet succes van jaar tot jaar grooter wordt. En welk een groote beteekenis de Ronde van Frankrijk heeft als propaganda voor de ontwikkeling van het wielertoerisme in Frankrijk, kunnen diegenen vaststellen, die den „Tour" al eens als ooggetuige hebben •meegemaakt. Henri Desgrange, de grijze maar altijd nog jonge, sportieve directeur van het Pa- rijsche dagblad „1' Auto", eens amateur kampioen van Frankrijk op den weg, is de schepper van do Tour de France. Voor de 32ste maal organiseerde Desgrange „zijn" Tour, die nu ai sedert een aantal jaren een wereid-bekendheid geniet. Met de vlucht van zijn, onder talrijke moeilijkheden gesticht dagblad, hield de belangstelling voor den „Tour" gelijken tred. Wanneer heden ten dage de groote bladen in binnen- en buitenland kolommen druks wijden aan het verloop van de Ron de van Frankrijk, c]qn is dat een bewijs dat ïok de belangstelling van de wereldpers evenzoo groeide als het enthousiasme van millioenen wielervrienden, die vier weken lang de evoluties van de grooten „op den weg" met onverminderde geestdrift volgen. Het is begrijpelijk dat de sportwe reld in tal van landen Henri Des grange een warm hart toedraagt, immers wanneer de groote wegwed strijden in België, Italië, Duitsch- land, Zwitserland, Luxemburg en ook hier te lande steeds meer win nen aan populariteit, dan is ook dat voor een groot deel te danken aan het scheppende werk op wielerge- bied van dezen sportieven en onder- nemenden Franschman. Hoe moeilijk het overigens is zich aan voorspellingen te wagen wat het verloop van een wedstrijd als do „Tour" betreft, weet ieder ingewijde in de wielersport; niet in het minst spreekt het pech- en ongelnk- ken-risico daarbij een woordje mee, terwijl verrassingen nooit uitblijven, wat in de vo rige één en dertig Ronden wel bewezen is! Om het „gele truitje". Intusschen is de Ronde van Frank rijk tegelijkertijd de strijd om het „gele truitje"! Immers, de man in het geel, de rijder die de gele trui draagt, is de populairste van allen en hij wordt aan het einde van elke etappe het meest gevierd. Geen won der: hij is de man, die de leiding van den Tour heeft, die aan den kop gaat van het algemeen klasse ment. Hij heeft dus ook telkens de beste kansen om de overwinning in de wacht te sleepen. Maar... maar De Franschman Lapébie, winnaar der Tour de France 1937. Opnieuw tollen, de racekarretjes door het afwisselende natuurschoon van Frankrijk; opnieuw bestrijden de beste wegrenners van alle lan den elkaar in een gigantisch wie- Ier-evenement van dagen en weken de Tour de France. En duizenden wiele.r-enthousiasten volgen het verloop van den strijd om „het gele truitje" al te dikwijls moest de drager van deze kanarie-trui zijn vereerend klee dingstuk weer vervangen door zijn eigen trui om het niet meer te mo gen aantrekken Natuurlijk is het weer Desgrange, die de gele trui invoerde en wel na den oorlog. Waarom hij juist een gele trui als onder scheiding koos? Om de kleur van zijn dag blad getrouw te blijven en lezers van 1'Au- to zijn al voldoende aan hun gele lijfblad gewend geraakt! Niemand in de geheele be zetting dan alleen de leider van het peleton draagt de gele trui en dat deze renner in elk etappe-stadje door iedereen wordt be wonderd, behoeft dan ook geen betoog. Ook in deze Tour zal de gele trui vele malen van eigenaar verwisselen. Wie zal hem het laatst dragen bij het passeeren van den eindstreep op Zondag 31 Juli? Het Britsche standpunt duide lijk uiteengezet. FRANCO WIL NIEUWE OORLOGSWET- TEN IN TOEKOMSTIGEN OORLOG. Onderstaatssecretaris Butler heeft in het Engelsche Lagerhuis op een vraag van Henderson geantwoord, dat de Britsche regeering de autori teiten te Burgos aansprakelijk stelt voor de operaties van de vliegers, die hun basis op Majorca hebben. Butler voegde hieraan toe, dat de Engel sche regeering bijgevolg niet bereid is de bewering van Henderson te aanvaarden, volgens welke de meeste luchtraids door. Ilaliaansche toestellen word enuitgevoerd. Toen de labour-afgevaardigde Noel Ba ker aan aanleiding hiervan vroeg, waarom de regeering de autoriteiten te Burgos en niet die te Rome juist voor de bombarde menten verantwoordelijk stelt, daar toch uit de officieele Italiaansche pers duidelijk blijkt, dat de orders voor de luchtmacht uit Rome komen, antwoordde Butler, dat Noel Baker misschien over bepaalde nieuwsbron nen mocht beschikken, doch dat de regce- ring haar eigen inlichtingen heeft en af gaande op deze, aldus spr., herhaal ik, dat wij de autoriteiten te Burgos aansprakelijk stellen voor de daden der piloten", aldus het Hsbl. Samenvatting van Franco's ant woord. Daar de besprekingen tusschen Hodgson, den agent der Britsche regeering te Burgos, en het Foreign Office nog niet zijn geëin digd, heeft Simon, de kanselier van de Britsche schatkist, die sprak namens den minister-president in het Lagerhuis slechts een samenvatting van Franco's antwoord gegeven. In dit antwoord wordt gezegd, aldus deelde Simon mede, dat Franco vasthoudt aan de bewering, dat de havens gewettigde militaire objecten zijn. Ontkend wordt, dat de rechtschcn het speciaal op Britsche schepen gemunt hebben. Het antwoord be vat zekere voorstellen voor het garandee ren van de onschendbaarheid in een be paalde haven, Almeria. Het verlangt be paalde waarborgen betreffende den aard van de goederen, die in deze haven zouden worden aangevoerd en besluit met de ver klaring, dat Franco bereid is voorstellen te doen voor de uitwerking van nieuwe oorlogswetten in een toekomstigen oorlog. Simon zeide nog, dat de scheepvaarton dernemingen van dit voorstel in kennis zijn gesteld en dat de Britsche reeeering natuurlijk rekening zal houden met de mecning dezer ondernemingen. Voorloopig geen verlaging van hellingen. De financicele positie van het Landbouw- Crisisfonds is, naar wij van Regeeringszijde vernemen, niet ongunstig. In hot Landbouw- Crisisfonds zijn niet onbelangrijke reservcn aanwezig. Gezien echter de zeer onzekere economi sche vooruitzichten en de dalende tonden/, van de prijzen, welke het vormen van een reserve alleszins noodzakelijk maken, kan voorloopig tot het verlagen van heffingen niet worden overgegaan. Mocht de economi sche situatie wederom verbeteren, dan zal verlichting der lasten in overweging geno men worden, evenals zulks in het najaar van 193G en in 1937 is geschied. De commissie gonnen. is haar taak be- Wij hebben uitvoerige berichten opgeno men over de „zaak Sandys", de veeJbesrpo- ken kwestie of een Engelsch parlementslid in zekeren zin onschendbaar is met betrek king tot bewaren van oorlogsgcheimen. Thans is de eerste vergadering van de com missie, die in verband met de zaak-Sandys is aangesteld om een onderzoek in te stellen naar de positie van de parlements leden ten opzichte van de wet op de offi cieele geheimen, gehouden. De commissie bepaalde zich in deze eerste vergadering tot het kiezen van een voorzitter en het vaststellen der procedure. Op onze foto ziet men Sandys op weg naar het parlementsgebouw. „De Krul", een orgeldraaier kon geen alibi geven. Nader vernemen wij, dat het verhoor van den verdachte, dat Zondag den geheelen dag tot des avonds laat heeft geduurd, ertoe heeft geleid, dat een tweede verdachte is gearresteerd, een orgeldraaier, een zekere van B., eveneens wonende te Echteld. De man, die vader is van een groot gezin, ont kent hardnekkig medeplichtig te zijn aan het misdrijf. Evenwel kan hij geen alibi geven van zijn doen en laten op Donderdag middag 23 Juni. Ook deze man is in het gemeentehuis te Lienden opgesloten. Door vuur en muizen aangevre ten bankbiljetten gevonden. De verdachte van het misdrijf te Echteld, de 27-jarige A. J. v. T„ is gistermiddag naar de N.R.Crt. meldt onder strenge bewaking van het gemeentehuis te Lienden naar het huis van bewaring te Arnhem overgebracht. Na door den rechter-commissaris te zijn verhoord, is hij in voorloopige hechtenis gesteld. Tijdens een huiszoeking, heeft men een merkwaardige ontdekking gedaan. Men vond er eenige gedeeltelijk verbrande bank biljetten van 25 gulden; voorts werden snippers aangetroffen van andere bankbil jetten, waaraan muizen geknabbeld hadden. Zooals men weet, heeft de verdachte ver klaard, dat hij een deel van het gestolen geld verbrand had. Ook heeft men 'n stuk touw gevonden, dat overeenkomst ver toont met het touw waarmee het lijk van mej. van Hattum aan de deurknop beves tigd was. Onomstootelijk is de overeen komst niet vast te stellen, want de broer van mej. v. Hattum heeft het lijk losge sneden en het touw in een brandende kachel gegooid voor de politie het in be slag kon nemen. Als een bezwarende omstandigheid is echter kunnen worden vastgesteld, dat de lus van het touw in den nek van de vrouw was bevestigd. Daardoor wint de overtuiging, dat de vrouw vermoord is, sterk aan waarschijnlijkheid. De tweede verdachte zit nog steeds in het gemeentehuis van Lienden opgesloten. Het is een ongeveer 50-jarige man, die geen bijster gunstige reputatie geniet. In de streek is hij algemeen bekend onder zijn bijnaam: de Krul. Tot nu toe blijft hij hardnekkig ontkennen bij het misdrijf be trokken te zijn. De termijn van gevangen houding is gisteren met twee dagen ver lengd. Het slachtoffer zwaar gewond. In hun woning aan de Korte Hil- lestraat te Rotterdam heeft gisteren de echtgenoot van de 48-jarige M. Seegers-Rotier, tijdens een twist, zijn vrouw met een electrisch strijk ijzer tal van verwondingen toege bracht, die van zoo ernstigen aard waren, dat de vrouw in het zieken huis aan den Coolsingel ter verple ging moest worden opgenomen. De man is gearresteerd. De ruzie er schijnt wel eens meer ernstig verschil van meening tuschen de beide echtgenooten te bestaan liep zoo hoog, dat de twist in een handgemeen over ging. Daarbij schijnt de man zich zoo drif tig te hebben gemaakt, dat hij op een gege ven oogenblik een electrisch strijkijzer, dat juist binnen zijn bereik stond, greep en er zijn vrouw mee te lijf ging. Hij sloeg met het zware voorwerp in den blinde weg, waarbij hij de vrouw tal van malen op het hoofd raakte. Op haar hulpgeroep was spoedig assistentie aanwezig. De vrouw had toen echter reeds een groote wond boven het rechteroog en een onder het linkeroog, terwijl bij het slaan ook haar linkeroorschelp was gespleten. Aangezien het slachtoffer hevig bloedde, is zij met den auto van den geneeskundigen dienst, die spoedig aanwezig was, naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd, waar zij ter verpleging is opgenomen. De verwondingen zijn niet van levens gevaarlijken aard. De inmiddels gewaarschuwde politie heeft den man aangehouden en naar het politie bureau aan het Sandelingenplein overge bracht, waar hij voorloopig is opgesloten. Landau en van den Bosch vol gen op i/2 punt. Een verrassing was het voor de deelnemers aan het tournooi om het kampioenschap van Nederland, gis termiddag bij den aanvang der der de ronde te vernemen, dat dr. Euwe reeds zijn partij tegen de Groot ge wonnen had. Niet dat de ex-wereld kampioen daartoe slechts enkele se conden noodig had gehad, doch deze ontmoeting was reeds in de ochtend uren gespeeld, waarbij dr. Euwe zonder de minste moeite gewonnen had. De overige uitslagen luidden: Landauvan Mindero 10 Cortlever„Molenaar" 01 Prinsvan Scheltinga afgebr. Van DoesburghMuilwijk 10 Van den BoschFontein 1—0 Afgebr. partij uit de 2e ronde: Landauv. d. Bosch Vi- De stand der hoofdgroep luidt nu: 1. Euwe 3 punten, 2. Landau 2V£ punt; 3. Van den Bosch 2Y2 punt; 4. Prins 2 pt., pl. 1 afgebr. partij; 5. Cortlever 2 p. Tijdens vergadering over haring- visscherijconflict, Naar een oplossing. Tijdens een vergadering van reeders en schippers met den rijksbemiddelaar over het conflict in de haringvisscherij, is het op straat tot eenige ongeregeldheden gekomen van de zijde der stakers. De politie heeft eenige charges uitgevoerd, waarna de rust spoedig was h/rsteld. Naar een oplossing?, Omtrent het behandelde op de vergadering kunnen wij medcdeelen, dat overeenstem ming bereikt is tusschen de reeders en det schippers op de Zaterdag door de reeders vastgestelde voorwaarden, behoudens dat voor het binnenliggen alsnog is bepaald, dat het schip tusschen twee reizen 2 maal 24 uur zal binnenliggen. De reederij zal in diep tijd de vleet laten lossen en de vleet mej| de ledige tonnen laten laden. Direct na binnenkomst van het schip lp de Schevcningsche haven, zal de bemanning minstens twee uur vrij zijn. Door de schipers werd besloten om dg schepen voor het uitvaren gereed te maken. Door den heer Bongaerts werd de wensche» lijkheid betoogd, om, nadat het conflict zaji zijn beëindigd, en de gemoederen tot rust zijn gekomen, te geraken tot een contact» commissie, zooals die in het mijnbedrijf be staat en dank zij welker bestaan de socialej vrede sindsdien ongestoord bewaard is ge» bleven. Stenn voor het denkbeeld Prof. de Vries. ra* Dezer dagen heeft Prof. Mr. C. W. de Vrjeg een ontwerp gemaakt om te komen tot hhtj instellen van een staatscommissie, inzakd de toestanden te Oss, dit met het doel nu de enquête is verworpen, nadere klaarheid te brengen voor het geval de nota van dfj regeering deze niet zou bevatten. De centrale Utrecht van de Liberale Staats partij heeft zich in een motie voor de plan nen van Prof. de Vries uitgesproken, alduü het Hsbl. - Kosten ruim negen millioen gut» den. De gemeenteraad van Den Haag heeft gisteren na lange discussies het voorstel om den heer J. Luthmann opdracht te ge ven tot het bouwen van het nieuwe stad huis aangenomen met 2912 stemmen. De kosten zijn op ruim negen millioen gulden geraamd. Het gebouw kan niet voor 1944 gereed zijn, daar eerst in 1939 met den bouw kan worden begonnen, omdat het terrein nog bij defensie in gebruik is. TREKKING LOTISICO. Wederom hield Lotisico gisteren in het gebouw „De Vereeniging" te Den Haag haar eigen trekking. Deze 18de trekking had plaats onder lei ding en toezicht van Notaris Mr. H. A, Broers. De 100.000 viel deze keer op no. 7224, ter wijl aan den houder van no. 18684 de 50.0CKJ ten deel viel. De volgende trekking van Lotisico zaf weer plaats hebben 7 November a.s., doch eerst gaat Lotisico jubileeren. Op 15 Sep tember a.s. zal het veertig jaar geleden zijp dat Lotisico haar bedrijf in Nederland aan ving. Hoevelen heeft Lotisico in deze 40 jaren niet gelukkig gemaakt? 5000 deelnemers hebben zich aan gemeld. Dezer dagen hield sir Hubert Wil- kins zich op de doorreis eenigen tijd in Helsinski op. Hoezeer hij ook trachtte, den journalisten uit den weg te gaan, kon hij er toch niet aan ontkomen, het een en ander over zijn plannen mede te deelen. „Wanneer alles vlot van stapel loopt", verklaarde hij, „zal ik misschien in het ko mende voorjaar niet mijn nieuwe duikboot op weg naar de Noordelijke IJszee zijn. In de financiering van deze groote onderne ming ben ik zoo goed als geheel geslaagd, want van de 20.000 pond, die de expeditie noodig heeft, ontbreken mij nog slechts 5000 pond. De plannen en teekeningen voor construc tie van de nieuwe duikboot zijn eveneens klaar en ik heb reeds met een Londensche firma een contract over den bouw van de boot gesloten. De boot, die een lengte van 75 voet zal hebben, wordt van speciale schroeven voorzien. De romp heeft een door snede van 14 voet en zal uit een stalen plaat van 1 duim dikte vervaardigd wor den. IIet proefstation van de Britsche admi raliteit heeft reeds met een model van deze duikboot geëxperimenteerd en daarbij zeer goede resultaten behaald. Thans wacht de Londensche werf nog op de laatste opdracht om dan met de constructie van het schip te kunnen beginnen". HUBERT WILKINS. Over de Noordpool naar Alaska.... „De start vindt in het voorjaar van 1939 plaats en Wel in een der Noorsche havens, van waar uit ik mij onder het ijs over de Noordpool naar Point Arrow in Alaska zal begeven. Op het oogenblik reeds is de Noordpool door een aantal meteorologische stations omgeven, die regelmatig gegevens over de weersomstandigheden verstrekken, maar deze stations staan slechts in verbinding met Groenland, Spitsbergen, Franz Josefs- land en Siberië. Alaska echter onderhoudt voorloopig nog geen verbindingen met der gelijke stations en daarom ben ik van plan, met mijn duikboot de ontbrekende schakel in de ketting der meteorologische stations te vormen.'' Waarom een duikboot? „Men vraagt, waarom juist een duikboot tot dit doel noodzakelijk is. Het antwoord is gemakkelijk te geven. Een vast station, dat op het ijs gebouwd is, verandert iedere maal van plaats, wanneer het ijs drijft. Het is in de practijk onmogelijk een tenten kamp voortdurend op dezelfde plaats te houden, een gebrek, dat het succes van het meteorologische station zeer nadeelig be- invloedt. Daarentegen kan een duikboot, van de noodige instrumenten voorzien, zon der moeilijkheden steeds op dezelfde plaats gehouden worden. Zooals ik tijdens mijn vele pooltochten vastgesteld heb, over schrijdt het ijs nergens een dikte van dria meter, zoodat de verbinding met de buiten wereld ook betrekkelijk eenvoudig in stand kan worden gehouden. De nieuwe duikboot zal van een uitschuifbaren toren worden voorzien, die tot vele meters boven den romp uitgestoken zal kunnen worden, om, nadat het ijs met behulp van electrischen strobtn gesmolten is, op de oppervlakte van het ijs te geraken". Voor drie jaren proviand. Vele belangstellenden. „Met behulp van de radio kunnen wij van de duikboot uit vliegtuigen aanroepen, die snel van Alaska uit naar het station zullen vliegen om ons van de noodige instrumenten en levensmiddelen te voorzien. Ove rigens zullen wij waarschijnlijk voor drie jaren proviand medenemen. Ikzelf zal zoolang mogelijk aan boord blijven, maar mijn medewerkers zal ik van tijd tot tijd uitwisselen. Dat er vele belang stellenden zijn, die aan deze expeditie zou den willen deelnemen, blijkt uit het feit, dat zich op het oogenblik reeds 4700 man- 'ncn en 600 vrouwen aangemeld hebben. Het geheele plan is niet zoo fantastisch als men op het eerste oogenblik zou aanne men. Denken wij slechts aan het boek van Jules Verne. In onzen tijd. zijn alle won deren, waarover hij sprak, verwerkelijkt De beteekenis van het feit, voor Alaska een meteorologisch station in te richten, kan men niet hoog genoeg aanslaan".

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 8