De weduwe Becker ter dood veroordeeld Ook 't volk eischte haar dood Electrisch geladen atmosfeer in Palestina DAGBLAD VOOR DEN< HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER De „Karimata" Wieringermeer en de werkloozenkassen Minister Goseling heeft tijd noodig Vader en kind omgekomen Na twaalf maanden strijd China niet vernietigd! Concurrentie in Oceaanvluchfen KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) ZATERDAG J Een nieuw type Ford morgen aan den slag 1 Geen gratie voor den kinderroover Dit nummer bevat 16 pagina's EERBER1CHT DB BILT SEINT: REISBUREAU WACO HELDERSCHE COURANT Uitgave der Ultg.-MtJ. Hollands Noorderkwartier N.V.'te Den Helder 9 J U L I 1938 66e JAARG. No. 8355 Een gebroken vrouw hoort haar vonnis aan. Men verwachtte algemeen een bekentenis. - Daar de doodstraf niet wordt toegepast, beteekent het vonnis levens lange gevangenisstraf. Zooals verwacht was heeft het As- sizenhof te Luik, de Weduwe Becker ter dood veroordeeld. Practlsch komt dit neer op levenslange gevangenis straf, omdat de doodstraf in België niet meer wordt toegepast. Vijf en dertig vragen heeft de jury beves tigend beantwoord. De beschuldi ging was, dat de Weduwe Becker elf menschen door vergiftiging van het leven heeft beroofd, vijf maal een poging daartoe deed en vier dief- stellen pleegde tusschen Maart 1933 en November 1936. „Ik beken"... zeïde vrouw Becker stamelend, toen de pre sident vroeg of zij nog iets ter harer verde diging had aan te voeren na een eindeloos geharrewar over procedurekwesties. En toch dacht iedereen, dat een bekente nis zou volgen. Maar de weduwe Becker herstelde zich, richtte zich uit haar gebogen houding wat op en vervolgde... „dat ik onschuldig ben". Toen werden de debatten gesloten. De laatste zitting heeft een dramatisch verloop gehad als gevolg van het feit, dat de verdediging alles nog eens op haren en snaren heeft gezet om het vertrouwen van de gezworenen in de waarde van het we tenschappelijk onderzoek te schokken, zegt het Hsb. De verdedigers schermden met den brief van een Belgische wetenschappe lijke autoriteit, die onder den dekmantel der anonimiteit beweert, dat aan het on derzoek der experts niet de minste waarde valt toe te kennen en de verdediging der halve adviseerde het oordeel van een Zwit serschen deskundige van grooten naam in te winnen. De advocaat-generaal verzette zich met groote heftigheid tegen hetgeen hij „een manoeuvre van de verdediging" noemde en dreigde al zijn deskundigen nog eens te doen terugkomen en ook zijnerzijds een aantal wereldberoemde buitenlandsche des kundigen te zullen dagvaarden. Vervolgens kwam de verdediging nog met een tweeden brief voor den dag, geschreven door de broers en zusters van de weduwe Becker, die eensluidend verkalren er rotsvast van overtuigd te zijn, dat hun zuster onschul dig is en dat zij te allen tijde bereid zijn haar liefderijk op te nemen. 38 vragen. hadden de gezworenen te beantwoorden. De eerste vraag luidde: Is Marie Petit Jeajn, wed. Becker schuldig moord te heb ben gepleegd op Marie Doupagne, echtgenoo te van Castadot? De tweede vraag luidt: Is deze misdaad gepleegd door middel van stoffen, die den dood min of meer snel kunnen verwekken, op welke wijze deze stoffen ook zijn toege diend? Dan volgen dezelfde vragen, telkens twee, voor ieder der tien andere slachtoffers. Daarna een aantal vragen, die betrekking hebben op de vijf pogingen tot vergiftiging, die aan de weduwe Becker ten laste worden gelegd. De 33ste vraag heeft betrekking op de vervalsching van het testament van de weduwe Crulle, de laatste vijf vragen op de diefstallen, die de weduwe Becker ten nadeele van haar slachtoffer heeft gepleegd. Als de gezworenen uit de raadskamer terugkeeren, blijkt dat zij op 35 van de 38 vragen bevestigd hebben geantwoord. On middellijk daarop doet het Hof uitspraak en veroordeelt de weduwe Becker ten dood- Toen verdachte haar vonnis aanhoorde barstte zij in tranen uit. Het was voor de vrouw een zwaren dag geweest. Een groote menschenmenigte heeft den celwagen, waarmede de weduwe Becker uit de gevangenis werd gehaald, omsingeld en getracht deze tegen te houden. Niet minder dan een vijftigtal gendarmes was noodig om de betoogers, die luide de terdoodbren ging van de vrouw eischten, te versprei den. Naar vernomen wordt zijn de verdedigers van plan hooger beroep aan te teekenen. Ernstige botsing tusschen bestel auto en motorfiets. Gihteravond omstreeks half acht heeft zich op den weg van Hulst naar Terhole in een gevaarlijke S-bocht een ernstige botsing voorgedaan tusschen een bestelauto van de Zeeuwsch-Vlaandersche tramweg maat schappij en een motorfiets, bestuurd door den ongeveer 45-jarigen E. B. van Jole, con ciërge van de R.K. handelsdagschool te Hulst, die zijn dertienjarig dochtertje He- lène achter op de duo had. Beiden werden tegen den grond geslingerd en zoo ernstig gewond, dat zij eenige uren later in het R.K. Liefdehuis te Hulst zijn overleden. Oorzaak nog onbekend. Hoe het ongeluk gebeurd is, staat nog niet vast. De auto kwam uit de richting Walsoorden en stond na de botsing geheel rechts van den weg. De motorrijder, die van den kant van Hulst kwam, schijnt in de bocht de macht over het stuur te zijn kwijt geraakt, met het gevolg, dat hi.f met zijn voertuig tegen de auto vloog. Het motorrijwiel schoot on der den wagen en werd geheel vernield. De auto werd slechts licht beschadigd. De chauffeur bleef ongedeerd. De motor achterin. Het patentbureau van de Vereenigde Staten heeft medegedeeld, dat aan Henry Ford een patent is verleend voor een nieuw type automobiel, waarbij de motor achterin is geplaatst. Zelfs kinderen werpen met bommen! Vele arrestaties. Ook onrust in Transjordanië. Oppervlakkig gezien, lijkt het Palestijnsche platteland zeer vreed zaam. De boeren zijn bezig met den graanoogst en met hun kudden, zegt de correspondent van Reuter. Echter, in Haifa echter bevond hij, dat de atmosfeer electrisch geladen is. Een met stalen platen beschermde vracht auto vertrok juist vol soldaten der marine, die patrouilledienst gingen doen in afgelegen dorpen en de poli tie doorzocht alle voertuigen. Een uur voor het intreden van het tijdstip, waarna niemand meer op straat mag verschijnen, waren de straten reeds verlaten. Twaalfjarig meisje wierp een bom! Verscheiden personen zijn gearresteerd, o.m. een twaalfjarig schoolmeisje, dat vol gens Arabieren de bom, welke bij de Jaffa- poort is ontploft, zou hebben geworpen. Volgens een officieele opgave -waren er drie dooden en twee zeer ernstige, zes ern stige en 17 lichtgewonden. Een algemeene stakingsbeweging doet een ernstige span ning ontstaan. In het geheele land vinden oproepen om betoogingen te houden weerklank. De trans portmiddelen doen geen dienst meer. De sta kers zijn in de voornaamste steden en bij de moskeeën bijeengekomen. Engelsche marinesoldaten hebben de voornaamste punten te Haiffa bezet. Vooral uit het noorden komen berichten binnen over aanvallen. Te Haifa zijn drie joden ge wond. Te Cana werden drie Arabieren, o.w. twee Christenen, ontvoerd en vermoord. In het geheel zijn 25 revisionisten gearres teerd. Een groote troepenmacht is verder uit Haifa vertrokken om de bandieten te zoe ken, die een kleinen politiepost op het land nabij Haifa hadden omsingeld. Ook in Transjordanië zenuwach tige stemming. De nervositeit van Palestina slaat over naar Transjordanië, waar proteststakingen afgekondigd zijn. Er zijn betoogingen ge houden voor de residenties van Emir Ab- dallah en van den Britschen gedelegeerde, waarbij redevoeringen zijn afgestoken. Gemeld wordt, dat er belangrijke wapen smokkelarij gedreven wordt over de gren zen tusschen Transjordanië en Palestina. Een veertigtal gewapende mannen hebben de grens overgestoken ten noorden van de Allcnhybrug en het dorp Damië aangeval len. Zij trokken zich voor het aanbreken van den dag terug, na de Soeks te hebben ge plunderd. Dertig ingenieurs en monteurs werken dag en nacht aan het herstel van den molen. De „Karimata" is niet gisteren, zooals het plan was, naar het Lutine-wrak uitgevaren, maar zal waarschijnlijk eerst morgenoch tend vertrekken. De molen is n.1. nog niet geheel gerepa reerd. Naar het zich laat aanzien, zal de Karimata wel niet voor Zondagmor gen kunnen vertrekken. Het waait de laatste dagen weer hard op Ter schelling en de weerverwachting spreekt van wind uit Noordwestelijke richtingen. Men mag dan ook aannemen dat de Ka rimata ook heden nog op de reede van Ter schelling zal blijven liggen. Intusschen na deren de herstelwerken hun voltooiing. Een legertje van 30 ingenieurs en monteurs is schier dag en nacht aan boord van de Ka rimata in de weer om alles zooveel moge lijk in goeden staat te brengen. Aan boord wordt een radio-installatie met zender aan gebracht, hetgeen een belangrijke verbete ring is. Voorts is er nog een loods bijgebouwd,, terwijl de keuken is vergroot. De drie koks hebben het uiteraard druk met zooveel per soneel aan boord, doch er is maar één roep oyer hetgeen zij opdienen, want de kost aan boord moet voortreffelijk zijn. De nieuwe zesduimsankerdraad bevindt zich reeds op het terrein van de Lutine. De heer Bol vertelde ons, dat peilingen op het terrein hebben uitgewezen, dat de ge baggerde diepte nog steeds 18 Meter be draagt, zoodat er geen belangrijke veran deringen in den zeebodem ter plaatse zijn geconstateerd. Komt de Karimata Zondag weer op het karwei, dan kan zij beginnen waar zij opgehouden is. Eerst zullen er nog enkele stukken van Bekker's conischen to ren, die het baggerbedrijf nog in den weg liggen, met dynamiet tot springen worden gebracht De zware gevechten van de afge- loopen twaalf maandejn. hebben China's vastbeslotenheid weerstand te bieden niet vernietigd, noch het vermogen van China dien weer stand te bieden gebroken, aldus de Japansche ministed Wang in zijn gisteravond gehouden radio rede. Dr. Wang haalde verschillende feiten aan om te bewijzen, dat ondanks de oorlogs inspanning China in velerlei opzicht vor deringen gemaakt heeft, o.m. te aanzien van een consolidatie der democratie. De toevloed van kapitaal ter belegging in het binnenland der provinciën ten behoeve van de ontwikkeling van China's natuurlijke hulpbronnen, heeft de kracht van het Chi neesche leger versterkt. Dr. WANG. „Nu het Chineesch-Japansche conflict het tweede jaar ingaat, zeide de minister ver der, wil ik opnieuw een oproep richten tot de 450 millioen Chineezen en tot alle vre delievende naties om positieve maatrege len te nemen ter ontmoediging van den Japanschen aanval en ter versterking van den Chineeschen weerstand. Dergelijke maatregelen zijn noodig om den duur der vijandelijkheden te bekorten en een herstel van den vrede te verhaasten, hetgeen niet alleen ten voordeele zal strekken van China en Japan maar ook van alle naties, die be lang hebben bij vrede en volledig handels verkeer. Uit naam van de rechtvaardigheid vragen wij allen bevrienden naties onze moeilijkheden niet te vergroo- ten door een aanvulling van dc Ja pansche oorlogsfinancien met haar financieele hulpbronnen of door de levering aan Japan van oorlogsma teriaal ten behoeve van den massa moord op het Chineesche volk. Een toestand, waarin men moreel China steunt, doch materieel Japan hulp- wordt verleend, mag men niet langer laten bestaan Het is in bet belang van allen den vrede liefhebbende landen zorg te dragen voor een spoedige opheffing van het geweld en de wanorde, welke in het verre Oosten woeden, door een internationale actie in onderling overleg. Aan den anderen kant moet een politiek van onverschilligheid en isolatie de politiek van niets doen ten behoeve van een herstel van vrede en orde eventueel alle groote mogendheden betrekken in een nieuw de wereld omvattend conflict" Besluit niet toe te treden tot werkloosheidskassen niet in het algemeen belang. Alle po gingen van den minister faal den Uit een antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid, den heer Hil- genga blijkt, dat de minister van so ciale zaken, zich geenszins kan ver eenigen met het besluit van den raad van Wieringermeer, om niet toe te treden tot de regeling voor het ver- leenen van subsidiën aan werkloo zenkassen, verval in het werkloos heidsbesluit 1917, Zooals bekend, heeft de raad van Wie ringermeer destijds besloten een toeslag te verleenen op de uitkeeringen, welke uit werkloozenkassen aan werklooze arbeiders worden verstrekt Dit laatste besluit acht de minis ter niet juist, omdat het ingaat tegen het beleid der regeering, welker streven er op is gericht, dat alle Ne- derlandsche gemeenten aan het werkloosheidsbesluit 1917 medewer ken. Reeds geruimen tijd geleden zijn pogingen aangewend om den raad van de gemeente Wieringermeer te bewegen, tot bovenge noemde regelinv toe te treden, doch die po gingen hebben helaas niet tot het gewensch- te resultaat geleid. In verband met een thans opnieuw geopend overleg koestert de minis ter de hoop, dat genoemde Raad zal beslui ten, te beginnen met het jaar 1939, tot de regeling, vervat in het werkloosheidsbesluit 1917, toe te treden. Ook met het oog hierop heeft hij gemeend het besluit van den Raad der gemeente Wieringermeer om een toe slag te geven op de uitkeeringen uit de werkloozenkassen niet aan de Kroon tot schorsing te moeten voordragen, in afwach ting van de beslissing over de vraag, of ge noemd besluit zich met het algemeen belang verdraagt. Het hof van gratie van Florida heeft geweigerd Franklin Pierce Maccall, die ter dood veroordeeld is wegens den moord op den kleinen Jimmy Cash, gratie te ver leenen. Behalve Duitschlandhebben ook Amerika en Frankrijk snel le machines laten bouwen voor ■proefvluchten. Duitschland stelt aan het eind van dit jaar een Dorniervliegtuig met 4 ruwe-olie motoren in dienst. Aan een interview, dat de leider van de Duitsche vluchten over den Atlantischen Oceaan, baron v. Buddenbrock, aan het „Berliner Tageblatt" gaf, ontleenen wij het volgende: Wij hebben thans drie viermotorige water vliegtuigen ter beschikking, waarvan de nieuwste machine een snelheid van 260 k.m. per uur kan bereiken. Dat wij voor een re gelmatig postvervoer het geheele jaar door onafhankelijk van wind en weder zijn, heb ben wij verleden najaar onder de ongunstig; ste voorwaarden bewezen. Echter, zijn wij met de onderhandelingen met Amerika nog niet zoo ver. Desondanks zijn de 28 Duit sche proefvluchten, waartoe wij thans de toestemming van de Amerikaansche regee ring gekregen hebben, voor de op leiding van het personeel, dat met de bijzonder moeilijke omstandigheden van dit parcours nauwkeurig moe<t worden bekend gemaakt, van het grootste belang. Voor den dienst zal weldra ook nog een ander vliegtuigmodel ter beschikking staan en wel een „DornierD26" met vier ru we-olie motoren, dat einde van het jaar in dienst zal worden gesteld. In ieder geval zullen in 1939 reeds vijf vliegtuigen van beide typen ter beschikking staan. Wij ver wachten, dat dan tegen een geregel de post verzending over den Oceaan met Duitsche vliegtuigen geen bezwaren meer zullen wor den gemaakt; echter denken wij ook aan passagiers en zijn de desbetreffende plan nen reeds zeer ver gevorderd. De Angelsaksische naties willen nu, be halve met de het vorige jaar gebruikte mo dellen. nog met eenige nieuwe typen proef vluchten maken, waarbij men gedeeltelijk ook reeds de mogelijkheden van passagiers vervoer wil nagaan. De Amerikanen hebben twee nieuwe modellen: de „Glenn Martin 156" heeft een snelheid van 225 k.m., de ..Boeing 314" van 245 k.m. Intusschen heb ben ook de Franschen een vliegtuig voor den Oceaandienst geconstrueerd, de „Leo H. 47", dat een snelheid van 270 k.m. moet hebben. Verwachting: Aanvankelijk nog krachtige, later matige Z. tot W. of N.W. wind, zwaar zwaar bewolkt met opklarin gen, waarschijnlijk nog re gen- of onweersbuien, koe ler. Verdere vooruitzichten:; mend buiig. Afne- DE NOTA OVER OSS KOMT NA DE UIT SPRAAK VAN HET AMBTENAREN GERECHT. De Voorzitter der Tweede Kamer heeft een op 6 Juli gedateerden brief ontvangen van den minister Van Justitie in verband met 's ministers beslissing ter zake van de uitoefe ning van de opsporingsbevoegdheid van het voormalig personeel der brigade Koninklijke Marechaussee te Oss. De brief luidt: Door uw brief van 22 Juni 1938, hebt u te mijner kennis gebracht, dat de Tweede Ka mer der Staten-Generaal zich in haar ver gadering van 22 Juli j.1. heeft vereenigd met een motie van orde van de heeren Ir. J. W. Albarda en Mr. P. J. Oud. Ik heb goede nota genomen van de in de motie uitgedrukte bedoeling der Kamer om de aan mij gevraagde schriftelijke uiteen zetting te doen strekken tot voorbereiding van een nadere gedachtenwisseling. Als on derwerpen voor de voorbereidende schriftelij ke uiteenzetting zijn in de motie van orde genoemd: 1. De feiten en de omstandigheden, op grond waarvan ik op 1 April 1938 aan de brigade der Kon. Marechaussee te Oss de opsporingsbevoegdheid tijdelijk heb doen ontnemen, 2. Het oordeel der regeering over het be leid van de gemeentelijke politie te Oss, 3. Al datgene, wat ik verder in verband met een en ander van belang acht. De Kamer heeft mij derhalve in mijn schriftelijke uiteenzetting, al thans in dit stadium van de voorbe reiding, niet willen binden aan be paalde, concreet omschreven pun ten. Nu de Kamer, na hetgeen ik in de verga dering van 7 April 1938 ter zake heb mede gedeeld, de medewerking van de regeering en van mij vraagt tot het verstrekken van nadere inlichtingen, spreekt het vanzelf, dat die medewerking gaarne zal worden ver leend. Gelijk U, Hoogedelgestrenge bekend ïs, zijn inmiddels op 23, 24 en 25 Juni j.1. voor het Ambtenarengerecht te 's-Gravenhage uit voerig behandeld de beroepen, door de leden van het voormalige personeel der brigade Koninklijke Marechaussee te Oss ingesteld tegen mijn beslissing ter zake van de uit oefening van hun opsporingsbevoegdheid. De uitspraken van het gerecht mo gen uiterlijk op 16 Juli a.s. worden verwaoht. Het wil mij voorkomen, dat ik aan de bedoeling van de Kamer beantwoord, wanneer ik in ieder geval niet vóór de uitspraak de gevraagde schriftelijke uiteenzet ting inzend. Met het oog op de deugdelijke voorbereiding van de door de Kamer beoogde gedachten wisseling zal het naar ik vertrouw duidelijk zijn, dat ook na 16 Juli nog eenigen tijd gemoeid zal zijn met de sa mensteling van de nota, mede in verband met het door de Kamer gevraagde oordeel der* regeering. Ik stel er prijs op U Hoogedelgestrenge met deze zienswijze in kennis te stellen. (w.g.) De minister van Justitie, C. GOSELING. Wilt U een heerlijke vacantietocht? Dan een meerdaagsche reis van het Reisgidsen gratis verkrijgbaar. Reisbureau W.A.C.O., Den Helder, Kanaalweg 132, Tel. 773.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 1