Chineesche vlag wappert trots over heroverde gebieden Geen „onfatsoenlijke" schilderijen in Duitschland DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Paracelsus-eilanden in 't brandpunt der Internationale belangstelling Frankrijk schreeuwt niet om wraak Conflict in de haringvisscherij opgelost China houdt zijn crediet in stand De vlootschouw te Scheveningen KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER, TELEFOON 50 (2 LIJNEN) Gaan de Fransche ambtenaren staken 1 Oostenrijk: vermake lijkheid nummer één Brandalarm in het Stadion A.N.WÏB* waardeert zijn oud-voorzifter Duitsche klok zes eeuwen terug Dit nummer bevat 8 pagina's EERBER1CHT HELDERSCHE COURANT Uitgave der Uttg.-Ml). Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder MAANDAG 11 JULI 1938 66e JAARG. No. 83S6 r De guerilla-oorlog bracht groote successen. Chineesche lucht vloot actief. Japan trekt zijn vloot samen. De Chineesche nationale vlaggen wapperen, aldus meldt het Chinee sche Telegraaf-agentschap, weer trots In de gebieden rondom Tientsin, dank zij de voortdurende uitbrei ding van de Chineesche guerilla in Hopeil. Herhaaldelijk trekken Chi neesche mobiele eenheden vrijelijk door in naam door de Japanneezen bezette gebieden nabij Tientsin heen op weg naar Oost-Hopei, waar de kracht der guerrilla, evenals in Cen traal Hopei, gestadig toeneemt, Slechts zelden hebben de Chineesche guerillatroepen weerstand 'ontmoet van de kant van het Japansche gar nizoen of van het onder Japansche leiding staande „corps tot behoud van den vrede". Chineesche luchtsuccessen? Van officieele Chineesche zijde wordt be weerd, dat 50 Japansche vliegtuigen, wel ke opgesteld stonden op het vliegveld van Anking, vernield zijn en dat vijf Japan sche oorlogsschepen ernstig werden be schadigd. De Chineesche luchtmacht zou vijf groote aanvallen ondernomen hebben op de .Japan sche vliegvelden in Anking en Woehoe en cp de Japansche vloot op de Jangtse. Hier bij zouden talrijke Japansche vliegtuigen vernield zijn. Op het vliegveld van Woehoe ?oudcn ook de hangars getroffen zijn. De Japanneezen zouden slechts geringen tegen stand geboden hebben. Japansche vlootverplaatsing. Naar het Chineesche telegraaf agentschap meldt, zou een deel der Japansche vloot, dat tevoren geconcentreerd was in de wateren van Foekien en Kwangtoeng, verplaatst worden naar de omgeving van de Paracel sus-eilanden en van Hainan. Dit vlootgedeelte zou bestaan uit 22 Japansche oorlogsschepen, waar bij zes kruisers. Deze schepen zou den geconcentreerd worden in de wateren tusschen de Fransche ter ritoriale wateren en de Parcelsus eilanden. Voorts wordt aan het Chineesche telegraafagentschap gemeld, dat Frankrijk meer kapitale schepen en kruisers naar het Oosten zendt, terwijl de Fransche commandant van het garnizoen in Indo China de Fransche troepen daar inspecteert. Een niet bevestigd bericht aan dit agent schap meldt verder, dat Japan met het oog op de weigering van Frankrijk, de An- namietentroepen van de Parcelsus-eilanden terug te trekken, besloten beeft tot positieve actie, weshalve den admiraal Sjotokoe Foejita opdracht zou zijn gegeven de noo- dige stappen te doen. Foejita is opperbe velhebber der Japansche Zuid-Chineesche vloot. Ook zouden de Japanneezen zich ge reed maken Japansche troepen van Formosa naar de Parcelsus eilanden te zenden. Twaalf Japansche oorlogsschepen zijn van Formosa vertrokken naar Hainan en de Paracelsuseilanden om daar troepen aan land te zetten. Er kruisen thans nog slechts negentien Japansche oorlogsschepen in de Kwangtoengwateren. Inmiddels trekken de Japansche troepen langs de Jangtse verder, aldus de berich ten uit Sjanghai. Vice-admiraal Oikawa. de opperbevelheb ber der Japansche vloot in de Chineesche wateren heeft door bemiddeling van Hida- ka. den .Tapanschen consul-generaal, de bui- tenlandsche diplomatieke vertegenwoordi gers doen waarschuwen, dat de vijandelijke zone tusschen Hankau en Hoeangsingking tot 155 k.m. stroomopwaarts de Vangtze wordt uitgebreid. TTii gelastte TTidaka ben te verzoeken de vreemde vaartuigen uit dit gebied ,te doen terugtrekken, tpneinde on voorziene incidenten te voorkomen. Volgens een bericht uit. Hankau dringen de Chineesche troppen het gebied van Ki- oekiang en Nantsjang binnen. Zij zijn, vol gens mededeelingen uit. Chineesche bron, vastbesloten den .Tapanschen opniarsch naar deze beide steden te stuiten, .Uit tal Yoean wordt gemeld, dat Japansche troepen er in geslaagd zijn in Zuid Sjansi Chineesche troepen te omsingelen. Op 8 Juli is de afdeeling van Morimoto ten Noord Oosten van Wans en op 20 k.m. ten zuiden van Singkiang aangekomen, waar zij den terugtocht der Chineezen hebben afgesneden Gefeliciteerd. Ter gelegenheid van den verjaardag van de Japansch-Chineesche vijandelijkheden heeft de Chineesche Communistische partij een manifest gepubliceerd, waarin het Chi neesche leger en Tsjang Kai Stick geluk gewenscht worden met hun krachtigen te genstand tegen de aanvallers. Verder wordt bevestigd, dat Chineesche communis ten in de eerste gelederen zullen blijven strij den. Ja.pan inmiddels, heeft een speciale anti communistische vertegenwoordiger te Rome aangesteld. Men gelooft, dat de Amerikaansche en andere buitenlandsche vlootautoriteiten af wijzend zullen beschikken op het verzoek van het Japansche commando dat wilde, dat zij de oorlogsschepen zouden terugtrek ken van den Jangtse bij Hankau. Boven dien zouden Japanneezen worden medege deeld, dat zij verantwoordelijk blijven voor het leven der vreemdelingen en hun be zittingen. Doch het symboliseert de vrij heid. De kathedraal te Reirns plechtig ingewijd. De steenen van de kathedraal van Reims schreeuwen geen wraak uit, maar het halleluja der herrijzenis van alle heilige vrijheden, sprak de kardinaal legaat Suhard gisteren tij dens de inwijding van d.e gerestau reerde kathedraal te Reims. De plechtigheid werd o.m. door den pre sident der republiek en tal van ker kelijke en regeeringsautoriteiten, ook uit het buitenland, bijgewoond. Mgr. Suhard sprak woorden van dank tot de ambassadeurs en de gezanten van alle landen, wier zonen voor de vrijheid van dit land zijn gevallen. Frankrijk zal dat nooit vergeten! Men beschuldigt Frankrijk vaak, aldus de legaat, van zorgeloosheid. Daarme de beoordeelt men ons te oppervlakkig. Hoe wel het land hoffelijk is tegenover alle na ties, zal het zijn vrienden altijd herkennen. De legaat celebreerde vervolgens een groo te mis, en gaf den pauselijken zegen aan de aanwezige geloovigen, die binnen en bui ten de kerk geknield lagen. De feestelijkheden in de stad, die getooid was met de nationale en pauselijke kleuren, zijn geëindigd met een grooten optocht, waar in meer dan 500 priesters, gemijterde abten, prelaten, 40 bisschoppen, 12 aartsbisschop pen en 8 kardinalen medeliepen. De- ver lichting van de kathedraal door duizenden lampjes, bood des avonds een imposanten aanblik. Oppositie-geest in Frankrijk. De nationale raad van den Bond van Amb tenaren in Frankrijk heeft in een buitenge wone vergadering een motie aangenomen, waarin het „niet ontvankelijk verklaren door het parlement van de matige ei- schen der ambtenaren" onder de huidige om standigheden, gelaakt wordt De raad verklaart, dat „niets an ders overblijft, dan over te gaan tot maatregelen,-waarvan de arbeiders in de particuliere bedrijven reeds met succes gebruik gemaakt heb ben." De raad noodigt zijn vakvereenigingen uit, deze maatregelen ernstig voor te bereiden cn vertrouwt"op het bestuur om hiervan zoo noodig en op het juiste oogenblik gebruik te maken, zonder de heropening van dc par- lenientszitting af te wachten. Neurenbergsch Partijcongres grooter dan ooit. Hitier is voornemens, de verga dering der N.S.D.A.P. te Neuren berg grooter te maken, dan tot nu toe ooit geschied is. Zoo vernemen wij, dat de „Anschluss" met Oosten rijk het middelpunt van de feeste lijkheden in September zal zijn. In het programma van de bijeenkomst zal het Oostenrijksche contingent een zeer belangrijke plaats innemen. Volgens de thans bestaande plannen zal een macht van 10.000 man van het vroegere Oostenrijksche leger deel neonen aan de militaire manoeuvres tezamen met de rijks- weer. Nog is de naam van deze partij de monstratie niet vastgesteld, doch men ver wacht, dat ook daarbij de „Anschluss" ge symboliseerd zal worden, zegt de Msb. Ook meent men te weten, dat Hitier deze gelegenheid te baat zal nemen om den dood plechtig te herdenken van de twee Oosten rijksche nationaal-socialisten, Holzweber en Planetta, die in 1934 deelnamen aan de Putsch, die den dood van Dollfuss ten gevolge had. Men gelooft, dat Hitier het voornemen koestert, een eereteeken voor hen op te richten. In welingerichte kringen verklaarde men ons, dat indien de regeering van plan is, een proces te beginnen tegen Sohuschnigg en de leiders van het vorige regime, Hit- Ier dit zal aankondigen in Neurenberg. Onwaarschijnlijk aoht men het, dat nog nieuwe anti-Joodsche wetten zullen worden, aangekondigd bij de partij-meeting. Heden varen de visschers uit. Partijen betrokken in het conflict in de haringvisscherij te Vlaardin- gen, Scheveningen en Katwijk heb ben het voorstel van den Rijksbe- middelaar, prof. mr. A. C. Josephus Jitta, aanvaard, nadat ten aanzien van één bepaald onderdeel nog na dere inlichtingen door de reeders waren gegeven. In alle plaatsen zal heden het werk worden hervat. Kussentjes waren gaan smeulen. Gisteravond, tegen half acht, zag men plotseling rook opstijgen aan een der zij kanten van de Marathontriune van het Olympisch Stadion te Amsterdam. De brand weer, die terstond gealarmeerd vwerd, was weldra ter plaatse. Er bleek gelukkig geen sprake te zijn, dat het Stadion in brand stond, zooals sommige Amsterdammers reeds vreesden. Wel was een partij kussentjes, die de toeschouwers in het Stadion tegen een gering bedrag kunnen huren, aan het smeu len geraakt. In een cler zijvakken lag een aantal van deze kussentjes opgestapeld, waarin door onbekende oorzaak brand is ontstaan. Met een enkele straal kon deze brand worden bedwongen en men hoefde verder slechts de smeulende kussentjes uit elkaar te halen. De heer Edo Bergsma lid van verdienste; hem werd reeds als eerste, de gouden Bergsma-me- daille verleend. Onder presidium van den heer Bloemers, burgemeester van Arnhem, hield Zaterdag middag in hotel Brittannia te Vlissingen de A.N.W.B. zijn jaarvergadering. In zijn openingswoord wees de Voorzitter o.m. op de belangstelling, welke Prins Bern- hard heeft voor de verkeersverbetering en do veiligheid van het verkeer. Spr. wijdde verder eenige beschouwingen aan de geva ren, welke voor het automobilisme zijn ge legen in de wijze, waarop de motorrijtuigen door den fiscus worden belast. Een voorstel om den oud-voorzitter, den heer Edo Bergsma te benoemen tot lid van verdienste, werd onder luid en langdurig applaus aangenomen. De directeur van den Bond, de heer H. W. O. de Bruyn hield nog een causerie over de geschiedenis en de beteekenis van onze wegwijzers. Des avonds vereenigden zich de deelne mers aan een diner, bij den aanvang waar van een dronk werd uitgebracht op de leden van ons Koninklijk Huis. De voorzitter heeft erop gewezen, dat de oud-voorzitter de heer Edo Bergsma bij zijn afscheid is geëerd door de instelling van een gouden Bergsmia-medaile, welke medaille aan her als eerste is uitgereikt. Deze medaillp wordt bij hooge uitzondering verleend. Nog onderscheidene sprekers hebben het woord gevoerd. Geel wordt als in het Jaar 1300 de jodenkleur. Nieuwe strenge maatregelen. De beperkingen op het verblijf van joden in Duitsche bad- en kuurplaatsen, zijn zoo juist verscherpt door een circulaire van Dr. Frick, den minister van binnenlandsche za ken, krachtens welke alle zee-, rivier- en meerstranden, alsmede alle strand- en zonne baden voortaan aan Joden kunnen worden ontzegd bij besluit van den directeur der betrokken inrichting, zonder dat een poli tieverordening noodig is. Joden, 40ie in Jood- sche tehuizen of pensions aan zee of in de bergen verblijf houden, kunnen gedwongen worden zich bij de politie te melden. Aan Jo den kunnen gele kaarten verstrekt worden, waarmede zij op bepaalde uren gebruik kun nen maken van de badinrichtingen. Geel was ook in de middeleeuwen het on- derscheidingsteeken der Joden. De Rijksrcgeering heeft een wet uitgevaar digd, waarbij aan .Toden en Joodsche onder nemingen met eigen rechtspersoonlijkheid de volgende beroepen verboden worden: Be wakingsdiensten, inlichtingsdiensten over vermogens of persoonlijke aangelegenheden, handel in gronden, bemiddeling door onroe rende goederen en hypotheken, beheer van huizen en terreinen, huwelijksbemiddeling, uitgezonderd de bemiddeling tusschen joden, en het buitenlandsche toeristenverkeer. Over tredingen worden met gevangenis gestraft. Vaderlandsliefde der bevol king blijkt uit de wijze, waarop zij op de leeningen inschrijft. De Chineesche minister van Finan ciën, Koeng, heeft een verklaring afgelegd, over de Chineesche finan ciën. in de laatste twaalf maanden van weerstand tegen Japan. Hij zeide daarbij o.m.: „Ofschoon in het afge- loopen jaar de ontvangsten uit de inkomsten, welke als onderpand ge geven waren voor de leeningen, ver minderd zijn. is de Chineesche re geering vastbesloten haar crediet in stand te houden, zoodat zij, ondanks alle moeilijkheden, voortgegaan is hare verplichtingen na te komen door betaling van rente en aflossin gen zonder uitstel. Ten aanzien van de Chineesche pogingen den in- en uitvoer te bevorderen, aldus het Chineesche Telegraafagentschap. verklaar de Koeng dat opdrachten zijn gegeven betref fende een verbetering der verbindingsmid delen, ter vergemakkelijking van het goede rentransport. Voorts worden credieten ver strekt aan producenten en worden hun pro ducten opgekocht voor export in het groot, terwijl speciale faciliteiten worden geopend voor exporteurs ter regeling van hun betrek kingen met buitenlandsche firma's. Sprekende over dc manieren om gelden bijeen te brengen, .verklaarde Koeng, dat uit- Dr. KUNG. gif te van meer bankbiljetten tot inflatie zou leiden. „Niets kan dc Chineesche financieele structuur meer nadeel toebrengen dan een inflatie". Nieuwe belastingen kunnen niet geheven worden, zoodat het sluiten van leeningen een der wegen vormt, die openstaan voor de regeering. Tot dusver lieeft de regeering een vrijheidsleening van 500 millioen joean uitgeschreven, voorts een leening van 100 millioen op de douane-rechten, een leening van 10 millioen pond sterling, een goudlee- ning van 50 millioen en een defnnsieleening van 500 millioen joean. Uit de wijze, waarop liet publiek op de leeningen heeft ingeschre ven, blijkt zijn vaderlandsliefde. Dit is ze ker een der meest bemoedigende teekenen in den loop van den oorlog, aldus Koeng. DB BILT SEINT: Verwachting: Matige, tijdelijk wellicht krachtige Z.W. tot W. wind, betrokken tot zwaar bewolkt met opkla ringen, waarschijnlijk re genbuien, weinig verande ring in temperatuur. Verdere vooruitzichten: Weinig verandering. Een nieuwe cultuur bloeit op. Hitier heeft de „groote Duitsche kunst tentoonstelling" geopend met een rede, waarin hij o.m. zeide, dat men niet weten kon of niet, gelijk op economisch terrein, ook op het gebied der cultuurpolitiek in an dere landen een herwaardeering der begrip pen zal beginnen, waarmede dan gepaard zou gaan een geringere waardeering voor de producten van een zekere periode, waarin alle wetten van het schoone fatsoenlijke omgekeerd werden, en waarin bedrog en dwaasheid orgiën hebben gevierd. Verder zeide Hitier o.m.: misschien is nog hooit in Duitschland in zoo korten tijd een ontzagge lijk cultureel werk begonnen, en deels ook reeds opgelost als in de laatste jaren. Eeni ge jaren geleden twijfelde men of men een tentoonstelling zou houden, thans had men moeite alle goede schilderijen en beeldhouw werken onder te brengen. Spr. eindigde met de woorden: „Op deze tentoonstelling be vindt zich geen schilderij, dat een bedenke lijk bezit zou zijn of zelfs later eens mis schien als onmogelijk gevoeld zou kunnen worden". Duikdemonstraties door onder zeebooten en zoeklichtspel. De vlootdemonstraties te Scheveningen zul len worden gehouden op Zaterdag 3 Septem ber a.s. Zij omvatten demonstraties zoowel ter zee als te land. Aan de demonstraties op zee zullen zoo wel oorlogsschepen als marine-vliegtuigen deelnemen. De demonstreerende scheeps macht zal vermoedelijk bestaan uit: Hr. Ms. flottieljeleider „Tromp" (vlaggeschip), de kruiser „Sumatra", 5 onderzeebooten, 3 torpe dobooten, 2 mijnenleggers en 4 mijnenvegers. De demonstraties op zee zullen omvatten, (wind en weder dienende): op de A. M.: vaaroefeningen, duikdemonstraties door on derzeebooten, schieten met geschut, nevel- schermen, lanceeren van torpedo's door vliegtuigen en strijken, vliegen en hijschen van boordvliegtuigen. Na zonsondergang: zoeklichtspel, schieten met enkele licht-granaten en lichtspoor-mu nitie, parachute-flares, geworpen door vlieg tuigen en afsteken van vuurwerk. De demonstraties te land zullen omvatten: Een défilé op de boulevard door adelbor- sien (met vaandel) matrozen en mariniers (met vaandel). Het is de bedoeling dat ach ter de marine-troepen aansluiten leerlingen van zeevaartscholen en opleidingsschepen der koopvaardij om de saamhoorigheid tus schen de Kon. Marine en de Nederlandsche kopovaardijvloot te demonstreeren. Des avonds zal een taptoe worden uitge voerd door het stbfmuziekkorps der K. M. en de tamboers en pijpers van het korps mari niers. Te Scheveningen zal op 3 September een expositie worden gehouden van scheepsmo dellen van Nederlandsche oorlogs- en koop vaardijschepen. De marine-schepen en -vliegtuigen, welke aan de demonstratie deelnemen, zullen on der commando worden gesteld van den ka pitein ter zee L. A. C. M. Doorman, comman dant van Hr. Ms. flottieljeleider „Tromp". Het défilé zal geschieden onder bevel van een door den commandant der marine te Willemsoord aan te wijzen officier. De deelnemende oorlogsschepen zullen., na afloop van de demonstratie, opstoomen naar Amsterdam, en daar uiterlijk Zondag 4 September ten 7 uur y.m. gemeerd liggen,

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 1