Een mijnbedrijf in de Zuidpool? Het regende bommen op Spanje Postvluchten op Indië Weer talrijke verkeersslachtoffers Vele aanslagen in Palestina Vlucht om de wereld Koning van Engeland ziek Nieuw zweefvlieg- record Recht voor Walen en Vlamingen Daar was Roosevelt niet van gediend Mussolini is niet bang Er vertrokken N-S,B.-ers naar Indië Kunststukjes met Britsche jachtvliegtuigen Oude granaat ontplofte Dc Palestijnsche vulkaan werkt weer John D* Rockefeller in ons land Op zoek naar mineralen in het ijs! Ein0€ I.Medan 10 Juli Rang. 10 Juli (terugreis) I I Generaal van Heutsz herdacht Vijftigduizend Oostenrijkers gaan van hun vrouw af Zware bombardementen van Spaansche havensteden. Franco gal een duister antwoord. De rechtsche luchtmacht is Zater dag en Zondag weer zeer actief ge weest. Valencia en Barcelona heb ben zware bombardementen te ver duren gehad. Het juiste aantal slachtoffers is nog niet bekend. Zaterdag hebben vliegtuigen van de lucht macht van Franco de voorsteden van Bar celona gebombardeerd. Drie personen wer den gewond. Later wierpen tien vliegtuigen, welke van de kust kwamen, een vijftigtal bommen op Badalona. Drie personen wer den gedood en vier ernstig gewond. Eveneens Zaterdag hebben rechtsche vlieg tuigen Sagontho gebombardeerd. Vijf per sonen werden gedood, drie gewond. De lucht doelartillerie heeft de vliegtuigen verjaagd De vliegers hebben op den weg tusschen Pu- zal en Sagonte nog eenige bommen uitge worpen, waardoor verscheidene personen gewond werden. Gisterochtend hebben vliegtuigen der re bellen de havenwijken van Valencia ge bombardeerd, ondanks de actie van het af weergeschut. Het aantal slachtoffers is nog niet bekend, Rechtsch legerbericht. Het legerbericht van Franco's hoofdkwar tier vermeldt o.a., dat de rechtsche troepen aan het front van Castellon, na de dubbele verdedigingslinie van den vijand te heb ben doorgebroken, verscheidene stellingen ten zuiden van Puntal de la Hermita en Santos de la Piedra hebben bezet. Er werden 437 gevangenen gemaakt. In de uitloopers van de Siërra Espadan werd het verzet van den vijand gebroken en de op- marsch voortgezet. Franco gaf een duister antwoord. In Britsche diplomatieke kringen gaf men gisteravond te kennen, dat de Britsche re geering in haar laatste nota aan generaal Franco aan de autoriteiten te Burgos heeft verzocht de bcteckenis uiteen te zetten van de zinsnede, die in haar laatste antwoord voorkwam en waarin verklaard werd, dat „de aanvallen niet speciaal gericht waren op de zich in de Spaansche havens bevin dende Britsche koopvaardijschepen." Het antwoord, dat Franco op deze laatste nota heeft gegeven, is, naar men in de zelfde kringen verklaart, op het eerste ge zicht moeilijk te interpreteeren. Het is ter bestudeering aan de rechtskundigen van het Foreign Office voorgelegd. Pas wanneer men hiermede gereed is, zullen officleele diplomatieke kringen er zich over kunnen uitspreken. Krankzinnige wilde zijn schoe nen poetsen Toen president Roosevelt door Oklahoma-city reed, wilde een 52- jarige man, Woody Hockaday, in zijn auto springen. Een politie-agent sloeg hem echter neer. Op het poli tiebureau vertelde Hockaday, dat hij slechts de schoenen van den presi dent had willen poetsen De „New York Herald Tribune" meldt over dit incident, dat de menigte Hockaday, toen die gearresteerd was, wilde lynchen. De politie moest den man beschermen en de brandweer te hulp roepen, die de menig te verspreidde. Hockaday lijdt aan een gees telijke stoornis: eenigen tijd geleden heeft hij tijdens een bijeenkomst van het congres witte veeren geworpen naar den minister van oorlog, Woodring. Volgens een oogge tuige heeft een detective Hockaday over meesterd, nadat die door het politiecordon was geglipt. Het fascisme ducht den strijd niet. - Zijn rol in het Spaansche conflict. De burgerstrijd in Spanje heeft zich thans eindelijk ten gunste van Franco gekeerd, aldus Mussolini in zijn inleiding tot een boek, dat hij bezig is te schrijven over het fascisme. Door in Spanje op te treden, hebben de zwarthemden op internationaal terrein de Bolsjewistische machten ontmoet. Hier is het eerste conflict tusschen twee revoluties, die van de vorige eeuw en de fascistische revolutie. Het fascisme ducht den strijd niet, welke beslissen moet over het lot der continenten. De oorlog in Afrika heeft de richtlijn be paald, van de Italiaansche buitenlandsche politiek, welke zich thans grondvest op de as Rome-Berlijn en den driehoek Rome-Ber- lijn-Tokio. Het groote werk van opbouw, zoo besluit Mussolini. zal bekroond worden met de oprichting eener kamer van fasces en corporaties, welke de logische moderne oplossing zal vormen van 't vraagstuk der nationale vertegenwoordiging en der wette lijke samenwerking tusschen de regeering en de vertegenwoordigers van de nationale politiek en economie. De notitie trad niet juist op en mishandelde. Vragen aan den minister. De heer Van Vessem (N.S.B.) heeft aan de ministers van Binnenlandsche Zaken en van Justitie vragen gesteld over de relletjes bij het vertrek van de N.S.B. afgevaardig den naar Indië. Zijns inziens is de politic niet juist opgetreden en heeft onschuldigen mishandeld. De heer Van Vessem eischt «en strafvervolging. Joden dringen op kalmte aan. Na een betrekkelijk kalmen Vrijdag is de reeks aanslagen Zaterdagavond weer be gonnen. Een bom is tot ontploffing gekomen op de grens tusschen Jaffa en Tel Aviv. Daarbij werd een jeugdige arabier gewond. Hij is onder politiebewaking naar het zie kenhuis gebracht, aangezien verscheidene getuigen verklaard hebben dat de gewonde zelf den bom geworpen had. Na den aanslag volgde een relletje tusschen Joden en Ara bieren, waaraan door de politie een einde werd gemaakt. Op verschillende plaatsen in Jaffa zijn de vorigen nacht schoten gelost. Een embal lagewerkplaats werd in brand gestoken. De proteststaking in Jaffa duurt voort. In Haifa is een bom geworpen naar een Joodsche autobus, waarbij vijf personen ernstig en drie licht gewond werden. De ordedienst in de stad wordt verzorgd door mariniers van de Britsche oorlogsschepen Emerald en Repulse. In de Noordelijke grensstreek hebben de militaire autoriteiten de dorpen nabij Te- gart doorzocht om de schuldigen aan een reeks sabotagedaden te vinden. Vierhon derd dorpelingen, wier handen schrammen vertoonden, ontstaan door aanraking van de prikkeldraadversperring, welke tevens vernield werd, zijn geïnterneerd in een speciaal opgericht concentratiekamp. Gisteravond is te Tiberias een jonge Jood die van zijn werk kwam, doodgeschoten. Een Britsche majoor heeft na een ach tervolging een jeugdigen Arabier gegrepen, die, naar men zegt, gisterenavond te Jeru zalem een bom heeft geworpen. Ook is gisteravond op een tweede Jood sche autobus een bomaanslag gepleegd waar door zestien personen gewond werden. Som- mige gewonden kregen ernstige verwondin gen. Voorts heeft zich een aantal gevallen voor gedaan waarin Arabieren Joden hebben ge- steenigd, terwijl tijdens een botsing met een gewapende bende te Ramat Yochanan na bij Haifa twee Joodsche hulpagenten gewond zijn. Joden willen extremisme tegengaan De leidende Joodsche organisaties blij ven de extremisten tot matiging aansporen, teneinde nieuwe wraakmaatregelen tegen de Joden, die, naar zij verklaren, de alge- meene veiligheid zouden kunnen ondermij- den, tegen te gaan. Vertegenwoordigers van alle lagen der Joodsche bevolking hebben gisteren in een groote vergadering de uitspattingen ver oordeeld en opnieuw op solidariteit aange drongen, terwijl de Histadroet het Jood sche vakvereenigingscongnes alsmede de Joodsche arbeiderspartij in denzelfden geest betoogd hebben. Intusschen hebben de autoriteiten haar waakzaamheid verdubbeld. Alle voertui gen, die Jeruzalem in- of uitgaan, worden aangehouden en doorzocht. Howard Hughes gisteravond ge start. Gisteravond om 23.20 uur is Howard Hughes van het vliegveld Floyd Ben- mett (V.S.) opgestegen, op weg naar Parijs. Eenige uren voor zijn vertrek bevestigde Hughes dat het in zijn voornemen ligt een vlucht om de wereld te maken en daarbij een nieuw record te vestigen. Hij heeft ver lof gekregen over Rusland te vliegen volgens een zeer streng vastgestelde route. Hoewel hij een gelijksoortige toestemming gekregen heeft van Duitschland, heeft hij besloten om via Tsjecho-Slowakije te vliegen. Hughes heeft uitnoodigingen tot een bezoek aan de tentoonstelling te New York bij zich voor al le leiders der staten, die hij zal aandoen. Zonder dat de linten braken.... Gisteren is op het Fransche vliegveld Villa- coublay een vliegfeest gehouden, dat o.a. door president Lebrun werd biigewoond. O.a. werd een aanval op het vliegveld onderno men. Transportvliegtuigen voerden soldaten aan, die zich met hun wapens en valscher men op het vliegveld lieten zakken, daar de gevechtsformaties aannamen en trachtten het terrein te bezetten. Intusschen trachtte het luchtafweergeschut dezen aanval uit de lucht af te slaan, hetgeen ten slotte gelukte. Voorts werden mooie staaltjes van kunst vliegen te zien gegeven door Britsche jacht vliegtuigen, o.a. door drie toestellen, die on derling door linten verbonden, van Londen naar Parijs waren gekomen en zonder dat de linten braken op onberispelijke wijze al lerlei kunstvluchten uitvoerden. Na de lan ding stelden deze vliegtuigen zich onder lui de toejuichingen voor de eeretribune op, ter wijl het Britsche volkslied ten gehoore werd gebracht. Naar gisteravond officieel wordt medege deeld, is de koning lijdende aan een lichten aanval van ingewandsgriep, in verband waarmede bij een paar dagen rust zal moeten houden. De vooruitzichten, dat de Koning zijn vorgenomen bezoek aan Frank rijk zal kunnen brengen, zijn echter uitste kend. Ruim 22 uur in de lucht. De Britten Murray en Sproule hebben een nieuw wereldrecord zweefvliegen gevestigd door 22 uur en 5 minuten in de lucht te blijven. Het record stond op naam van de Duitschers Meyer en Schneider met 21 uur en 2 minuten. Vijf Italianen gedood. In de nabijheid v,an Goerz (Italië) is een nog uit den wereldoorlog afkomstige, niet ontplofte granaat tot ontploffing gekomen, doordat verscheidene personen, die het ge vaarlijke voorwerp vonden, pogingen in het werk waren gaan stellen om het open te maken en te ledigen. Door de ontploffing werden op slag drie personen gedood. Twee personen, die zware verwondingen hadden bekomen, overleden korten tijd later in het ziekenhuis. FOTO-REPORTER WORDT PROFESSOR. Hitier heeft den foto-reporter Heinrich Hoffmann wegens zijn verdiensten voor de groote Duitschfe kunsttentoonstelling tot pro fessor benoemd. Een bekentenis van president Spaak. minister- De Waalsche socialisten hebben Zaterdag te Charleroi hun tweede congres gehouden. In de middagzitting heeft minister-presi dent Spaak het woord gevoerd. Sprekende over het taalvraagstuk zeide Spaak den wensch te hebben alle moeilijkheden weg te nemen, zoowel aan IV aalsche als aan Vlaainsche zijde. Ten aanzien van de liquidatie de zer problemen verklaarde de minis ter-president geen enkele passie noch eenig vooroordeel te hebben. Spreker erkende, dat men de fout had be gaan den Vlamingen te laat recht te doen. Minister Spaak vroeg zich af, of men niet de zelfde vergissing begaat tegenover het Walenland. Er moet iets gedaan worden, zeide hij, laten wil het te rechter tijd en goed doen! Terreur duurt voort. Engel- sche troepen op weg naar het Heilige Land. De kalmte in Palestina gedurende de laatste dagen is de kalmte van een vulkaan geweest. Weer worden gevallen van nieuwe aanslagen en moorden bericht. De terreur duurt onverminderd voort. Gistermiddag zijn op Jeruzalem twee bom men ontploft, die evenwel geen doel hebben getroffen. In verband hiermede patrouillee ren thans pantserauto's door de straten. Twee Joodsche jongelui zijn met dolken gestoken en zeer ernstig gewond, toen zij op een wandeltocht door een Arabisch dorp nabij Telaviv kwamen. Zij werden ver volgens aan den kant van den weg aan hun lot overgelaten en tenslotte door een voorbijkomende auto opgenomen. Op den spoorweg PalestinaEgypte nabij] Tulkarem is in den afgeloopen nacht ten gevolge van sabotage een goederentrein ontspoord. Het spoorwegverkeer is tijdelijk ontwricht. Gisteravond laat is de assistent-districts commissaris van Galilea nabij Safed heftig beschoten. Hij werd evenwel niet getroffen De aanvallers werden later verjaagd. De twee bataljons, welke opdracht heb ben gekregen naar Palestina te vertrekken, zullen heden Egypte verlaten. John D. Rockefeller, de zoon van den on langs overleden oliemagnaat, heeft verge zeld van zijn familie en eenige Amerikaan- sche gasten, vertoefd op het landgoed Duin- rell van Ph. graaf van Zuylen van Nyevelt, te Wassenaar. Het ligt, aldus de N.R.Ct., in de bedoeling enkele instellingen, die werken met steun van de Rockefeller-foundation te bezoeken. DE RAADSELEN VAN HET ENDERBY-LAND. Op twee plaatsen tegelijk begint imen in de komende weken in het Zuidpoolgebied de jacht op mine ralen. Ellsworth heeft zich tot taak gesteld den rijkdom van Enderby- land vast te stellen. John Rymill heeft opdracht ontvangen in Wil- kesland naar mineraalschatten te gaan speuren. Wie weet heden iets van Enderbyland of van Wilkesland voorzoover men geen deel had aan de Zuidpoolexpedities of zich be zig hield met de wetenschappelijke geo grafie van het Zuidpoolgebied? En toch is de geschiedenis van deze beide zones reeds ruim een eeuw oud. Een eeuw geleden heb ben de moedigste mannen hun leven ge waagd om een tip van den sluier op te lichten, die gespreid lag over de geheimen van den Zuidpool. En bij deze ondernemin gen ontdekte men Enderby-land en Wilkes land. Omstreeks het jaar 1815 was men nieuwsgierig geworden wat zich nu toch eigenlijk ten Zuiden van de Nieuw-Zuid- Shettlandseilandcn bevond. Enkele robben- jagers hebben zich toen gewaagd in deze koude wateren. Hun namen waren Brans- field, Weddell, Palmer en Biscoe. Zoo ont dekte men Grahamsland, Weddell-land en op zekeren dag ook Enderbvland. Op zoek naar robben en zee olifanten. Voor de ontdekking van het laatste ge bied is John Biscoe direct verantwoorde lijk; hij was in opdracht van het handels huis Enderbv te Londen op expeditie ge gaan ,op zoek naar nieuwe jachtgebieden ELLSWORTH. van robben en zee-olifanten. Hij kwam evenwel slechts tot op bepaalden afstand van de kust, maar heeft niettemin een zeer nauwkeurige beschrijving gegeven. De slechte gezondheidstoestand van de beman ning was oorzaak, dat men terug moest keeren. Charles Wilkes deed in 1838 een expedi tie naar het Zuiden en kwam tot Wilkes land, vanwaar hij eenige bodemproeven, enkele steensoorten, mede naar huis nam. Waar Shackleton en faalden. Mawson De berichten over het Enderby-land heb ben reeds zeer vroeg de ontdekkingsreizi gers geprikkeld, van dit land de finesses te weten te komen. Sir Ernest Sh .ckleton stierf bij de poging den mineralenrijkdom van Enderby-land te onderzoeken. Mawson bracht het tot belangrijke resultaten, maar moest door tekort aan voedsel en brandstoffenvoorraden den terugweg aanvaarden. In de laatste jaren is de belangstelling voor Enderby-land echter weer hand over hand toegenomen en zoo heeft een Amerikaansch concern Lincoln Ellsworth opdracht gegeven nog eens een kijkje te gaan nemen in Enderby-land. Ellsworth is millionnair, houdt er in Zwit serland een buitengoed en in Amerika een ranch op na. Maar van tijd tot tijd kan hij geen weerstand bieden aan het verlangen een bezoek te brengen aan het Zuidpool gebied, dat hij tot dusver met een vlieg tuig heeft pogen te exploreeren. Maar sinds hij een tweetal jaren geleden bij een vlieg ongeluk haast het leven verloor, schijnt hij dergelijke hoogvliegerij-plannen uit het hoofd gezet te hebben. Met groote ervaring naar Wilkes land. John Rymill, die de expeditie naar Wilkes land zal leiden, was in de jaren 1934—1937 organisator en leider van de groote Engel- sche Grahamlandexpeditie. Uit wetenschap pelijk oogpunt was deze expeditie een groot succes. De Australische regeering wendde zich derhalve tot John Rymill en gaf hem de opdracht Wilkesland, dat in 1933 offici eel in bezit werd genomen door Austra lië, grondig te laten onderzoeken. De in den loop der jaren bijeengebrachte erts- proeven uit dit gebied schijnen groote ver wachtingen te wettigen. Grootsche verwachtingen. Wanneer men geloof mag hech ten aan hetgeen de optimisten on der de Zuidpool-ontdekkers denken, dan is binnenkort een radicale ver andering van dit gebied te ver wachten. Terwijl de Noordpool over wegend een diep zeebekken is, be staat de Zuidpool juist voor het grootste gedeelte uit land, dat ech ter door een dikke ijslaag is bedekt Heeft de menschheid eenmaal wer kelijk ertsen ontdekt op Enderby- land, op Wilkesland en op tal van andere plaatsen, dan Is de winning daarvan nog slechts een kwestie van tijd. Uit technisch oogpunt bekeken, zou een groot mijnbedrijf in de buurt van den Zuidpool, reeds over een vijf of tien jaren aangevangen kunnen worden. In ieder geval zou het een belangrijk ding zijn, wan neer men steenkool zou vinden, ooi het mijnbedrijf goed te kunnen door voeren. Is dit niet het geval, dan zou men zich altijd nog kunnen behelpen, met molens, die aangedreven door de voortdurende stormen in deze streek, electriciteit zouden kunnen, leveren. 7*rtr*k van Aankonut ta (terugreis) IAthene 10 Juli IA'dam 10 Juli Buizerd^ |SiriKap. 10 Juli'Band. 10 Juli Jodhp. 10 Juli |Basra 10 Juli Jodhp. 10 Juli Rang. 10 Juli Torenvalk (terugreis) Valk iheenreis) Ibis IAthene 10 Juli |Basra 10 Juli (heenreis) 1——-—======» Het gevaarlijke oversteken heeft weer talrijke verkeersongevallen waaronder enkelen met doode- lijken afloop, veroorzaakt. Als steeds is het weekend weer niet ver-> loopen zonder dat verschillende verkeers- ongevallen hebben plaats geionden. Ie Amsterdam is een zesjarig meisje door een passeerende auto gedood, terwijl zij den rij-" weg wilde oversteken. Een dergelijk onge val gebeurde te Heerenveen, waar een ze ventienjarig meisje door een tram werd ge grepen en gedood. Bij het spelen geraakte] te Warnet een meisje van acht jaar onder een personenauto. De arme kleine werd op slag gedood. Toen Mevr. van Rijssen uit Den Haag, die te Veenendaal logeerde, den rijksweg Rhenen—Eist wilde oversteken, naderde een auto uit de richting Veenendaal. Mevr. van Rijsen werd door de auto ge grepen en tegen den grond geslingerd, waar zij met bloedende verwondingen bleef lig gen. Zij werd in het nabijgelegen hotel Rustoord binnengedragen, waar zij korten tijd later overleed. Autobotsing te Groningen, Gistermorgen om zeven uur is een auto, waarin vier personen gezeten waren, bij dei Punt nabij Groningen tegen een boom ge botst. Van de inzittenden, die op weg wa ren naar Ameland, om daar hun vacantie door te brengen, werd een dame ernstig gewond. De overigen bleven wonder boven wonder ongedeerd. Een man, die verdient aan dé vergetelheid te worden ontrukt. Zaterdagochtend om 11 uur had op dé, Nieuwe Oosterbegraafplaats te Amsterdam, de herdenking van den sterfdag van Gene raal van Heutsz plaats. M,evr. Kuipers— Van Heutsz, oudste dochter van den overle den generaal, die zoo juist uit Amerika in! ons land was teruggekeerd, legde namens den Kon. Bond van Ridders der Militaire! Willemsorde beneden den rang van officier, een krans bij de tombe. Voor de kranslegging had de heer J. Jong- mal, voorzitter van den genoemden bond, in! een korte toespraak de beteekenis van deze plechtigheid uiteen gezet. Hij zei o.m.: „In! ieder land, dat deelnam aan den wereldoor log, vinden herdenkingen van een onbekend iemand, die als soldaat het leven voor zijn vaderlang gaf, plaats. Wij Nederlanders bleven buiten dien oorlog, doch wij hebben vele bekende soldaten, die, hetzij gevallen op het veld van eer, hetzij eervol den strijd overleefden, verdienen aan de ver getelheid te worden ontrukt. Een der grootsten onder hen was de man wiens stoffelijk overschot rust in dit mau soleum. Het behoeft ons dan ook niet tej verwonderen dat telken jare op den sterfdag van den generaal, enkelen zich hier vereeni gen. Zoolang zijn vrienden, tijdgenooten, me dewerkers en oud-soldaten nog leven, zullen! velen van hen hier jaarlijks ter bedevaart gaan. Na afloop van de plechtigheid begaf mevr. KuipersVan Heutsz zich in het mausoleum, teneinde een bos rozen op de kist te leggen. Onder de aanwezigen merkten wij o.a. de heeren C. G. Vattier Kraane, de garnizoens commandant, kapt. A. K. Hardenberg en kapt. ter zee J. Houtsmuller als vertegen woordiger van de marine. Strenge maatregelen tegen gees telijken. Men verwacht, dat nu de nieuwe Huwe lijkswetten in Oostenrijk, echtscheidingen toelaten, ongeveer 50.000 Oostenrijkers hier van gebruik zullen maken. Tot heden werd bijna steeds tusschen tafel en bed geschei den, omdat de R.K. kerk geen echtscheiding erkent De bepalingen bij het nieuwe huwelijksrecht zullen streng worden toegepast. Krachtens de nieuwe nationaal-socialistische huwelijks wetgeving in Oostenrijk wordt een gees telijke, die een huwelijk voltrekt alvorens het huwelijk voor den burgerlijken stand is voltrokken, gestraft met maximum vijf jaai gevangenis of 10.000 mark boete.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 2