Slqmda De reorganisatie van de Brandweer De Marine zeilwedstrijden bij stormweer Een matte of gebruinde teint staat altijd charmant wnnn luchtreizen Maandag 11 Juli 1938 Tweede Blad tfiadAnleuuxö Dorus Rijkersstraat Voorstellen met betrek king tot de radio distributie Burgerlijke Stand van Den Helder Verzendt en ontvangt uw goederen per„ESONA" Bob Maas heeft opnieuw pech Geslagen doch niet verslagen Viscbafslag Den Helder wnnn KORTE ZEEREIZEN VUUn Midd Zee, Madeira, Noorwegen VUUR ook vanaf Texel REISBUREAU VELTHUIJS De leiding blyft in handen van den directeur van Gemeentewerken. Aanschaffing van een Magy rusladder en aankoop van brandweerkleeding. In de eerstvolgende gemeenteraadvergade ring, die nog deze maand gehouden zal wor den, zal het voorstel worden behandeld tot voltooiing van de reorganisatie van de brand weer. In een uitvoerige bijlage bepleiten B. en W. enkele belangrijke aanvullingen van de orga nisatie en wel in de eerste plaats de aan schaffing van een z.g. Magirus-ladder. In hun aanbeveling voor de aanschaffing van dezen ladder, die een bedrag van ruim 7.300.zal vragen, zeggen B. en W. o.m.: Niet alleen als reddingsmiddel achten wij zoodanigen ladder noodig, maar ook bij het blusschen van uitslaande branden in hooger opgetrokken gebouwen, waarvan er in onze plaats toch ook heel wat aanwezig zijn, zal zoodanige ladder uitstekende diensten kunnen bewijzen. De leiding bij branden in één hand. Een belangrijk besluit is ook dat van de eenhoofdige leiding bij het blusschingswerk. Het College zegt daarover: Van den aanvang af is het de bedoeling ge weest, dat onder de technische leiding van den directeur van gemeentewerken een aantal leden van het gemeentepersoneel, verbonden aan de daarvoor in aanmerking komende diensten, met het blusschingswerk zou worden belast. Door geregelde oefening en de in de practijk opgedane ervaring zou aldus een zeer goed bruikbaar brandweercorps ontstaan. Het politiecorps is hierbij ingeschakeld, omdat dit altijd beschikbaar is, zoodat bij eerste alarm terstond met het materiaal kan worden uit gerukt. Om die reden is de brandweercentrale bij het hoofdbureau van politie gesticht. Door middel van de alarmeerinrichting worden, voor zoover zij niet over een telefoon beschik ken, de leiding gevende ambtenaren opgeroe pen en het overige personeel van de diensten en bedrijven, dat bij de brandweer is ingedeeld. De brandweercentrale en het hoofdbureau van politie zijn als het ware één; de alarmee ring geschiedt door de zorg van de politie; politie-ambtenaren rukken het eerst uit naar den brand; dit personeel wordt voortdurend voor de brandweertaak geoefend. Moet het aanvankelijk voornemen om den directeur van gemeentewerken met de leiding van de brand weer in den gewijzigden vorm te blijven be lasten, worden uitgevoerd?, hebben wij ons afgevraagd. Behoort niet veeier den commis saris van politie de leiding worden opgedra gen, nu zijn corps een zoo gewichtig aandeel in de brandweertaak heeft te vervullen ge kregen? Wij hebben dit vraagstuk rijpelijk overwogen en zijn tot de overtuiging gekomen, dat van het aanvankelijk voornemen niet moet worden afgeweken. In de hierna volgende orit- werp-verordening wordt daarom de directeur van gemeentewerken als commandant van de brandweer genoemd. Het gaat in eerste en laatste instantie bij de brandweer om het blusschingswerk en dat is een technische aan gelegenheid. De leiding behoort onder meer bouwkundig onderlegd te zijn; moet kunnen zien, waar en wanneer gevaar dreigt en moet worden ingegrepen. De directeur van ge meentewerken heeft als opperbrandmeester een jarenlange ervaring op dit terrein en wij meenen op grond van dit een en ander, dat in der. in dit opzicht bestaanden toestand geen wijziging moet worden aangebracht. Samenvattende stellen B. en W. den raad voor: I. hun de volgende credieten te verleenen: a. voor aankoop van een automobieldraailad- der met handbeweging, een z.g. Magirus- ladder, 7.340.—; b. voor vernieuwing van slangen enz. ƒ1.500.—; c. voor aankoop van een electrische slangen- drooginrichting 260. d. voor aankoop van brandweerkleeding en materialen 5.110.rond. De directeur van gemeentewerken Is ambtshalve commandant van de brand weer. De adjunct-directeur van gemeentewerken is ambtshalve onder-commandant. Bij ongesteldheid, afwezigheid of ontstente nis wordt de commandant vervangen door den onder-commandant. Wanneer deze ongesteld of afwezig is, of ontbreekt, treedt als plaats vervanger op degene, die den directeur van gemeentewerken vervangt. Assistentie gemeentepersoneel. Van het personeel, behoorende tot de onder scheidene diensten en bedrijven der gemeente, brengt hulp in gezinnen, waar door geboorte, onvolwaardig heid of ziekte van kinderen bij zondere nooden zijn ontstaan. Zendt Uw bijdrage op Postgiro 75000 Den Haag. worden voor het verrichten van diensten bij de brandweer zooveel ambtenaren op jaar- en weekloon aangewezen als door Burgemeester en Wethouders wordt noodig geoordeeld. De aangewezen ambtenaren, die bij den dienst of het bedrijf, waartoe zij behooren, werkzaam zijn als leiding hebbend ambtenaar, worden beschoiiwd bij de brandweer eveneens werkzaamheden te verrichten van leiding gevenden aard. De directeur der water- en lichtbedrijven is belast met het toezicht op het onderhoud der brandkranen. Bij brand draagt hij in het bij zonder zorg voor het treffen van maatregelen ter voorkoming of beperking van gevaar ten gevolge van de aanwezigheid van gas-, electri- citeits- en waterleidingen. De directeur van den gemeentelijken ge neeskundigen- en gezondheidsdienst is belast met de zorg voor de eerste hulp bij ongeluk ken op het terrein van den brand. De directeur van de reiniging en plantsoe nen treedt op als technisch adviseur voor het materiaal. Hij dient den commandant of Burgemeester en Wethouders van advies, wanneer dit wordt verlangd of wanneer het hem dienstig voorkomt. De organisatie te (Huisduinen en Julianadorp. Voor elk der brandweerposten Huisduinen en Julianadorp kunnen worden aangesteld 'n brandmeester, een onder-brandmeester en enkele manschappen, die niet tot het personeel der gemeente behoeven te behooren. Zij wor den benoemd en ontslagen door Burgemeester en Wethouders. De benoeming geschiedt op voorstel van den Commandant. Om voor een benoeming in aanmerking te komen, moeten de in het vorig lid bedoelde personen den leeftijd van25 jaren hebben bereikt. Zij worden ontslagen bij het bereiken van den 55-jarigen leeftijd. In bijzondere ge vallen kan hiervan door Burgemeester en Wethouders worden afgeweken. Hulp in nood. Indien in geval van brand geen voldoend aantal personen tot bediening van het mate riaal aanwezig is, zijn de Burgemeester, bij ontstentenis van dezen de commandant en bij ontstentenis van dezen de brandmeesters bevoegd de hulp der ingezetenen in te roepen. De hierboven bedoelde personen genieten voor dienstverrichtingen tusschen zes uur voormiddag en zes uur namiddag een beloo ning van f 0.75 per uur en voor dienstver richtingen tusschen zes uur namiddag en zes uur voormiddag f 1.per uur. Voor het bijwonen van de beproevingen van het materiaal wordt een vergoeding van f 2.50 per beproeving toegekend. Bij hooibroei. Er is een hooisteker, belast met het con troleeren van hooibroei. Hij valt onder ae werking van het „arbeidsovereenkomsten- besluit 17935", Zijn belooning wordt jaarlijks op de gemeentebegrooting gebracht. Hij ver richt zijn werkzaamheden naar aanwijzingen van den commandant. Het verrichten van wachtdiensten bij open bare vermakelijkheden, e.d., in verenigings lokalen, voor zoover deze door den Burge meester worden voorgeschreven, geschiedt door personen, die daarvoor door Burgemees ter en Wethouders worden benoemd. Zij verrichten dienst op aanwijzing van den commandant, die van de gevallen, waarin wachtdiensten moeten worden verricht, tijdig mededeeling ontvangt van den commissaris van politie. De kosten van ziekte- en ongevallen verzekering van het daarvoor in aan- Amilda-crême, die tevens zoo goed is voor de huid, is verkrijgbaar in deze twee begeerde teinten. Mat ot Bruin. Doos 50 en -5 ct. De Artilleriestraat wordt herdoopt. B. en W. schrijven aan den Raad: Het komt ons gewenscht voor, dat een straat in deze gemeente genoemd wordt naar wylen Dorus Rijkers, ten einde daarmede diens nagedachtenis te eeren en mede die van alle Helden der Zee, van wie Dorus Rijkers zulk een waardig vertegenwoordiger is geweest. Nu heeft Dorus Rijkers, voor zoover is na te gaan, het grootste gedeelte van zjjn leven gewoond in de Artilleriestraat, zoodat wij mede rekening houdende met het feit, dat deze straat gelegen is aan de stadswijk Oud Den Helder, waar zoovele Helden der Zee hebben gewoond of nog wonen meenen TJ te mogen voorstellen de tegenwoordige Artillerie- straat voortaan den naam „Dorus Rij kersstraat" te doen dragen. merking komende personeel, werkzaam bij de brandweer, worden telkenjare op de gemeentebegrooting gebracht. Burgemeesters en Wethouders zijn bevoegd voor door het personeel geleden schade een schadevergoeding toe te kennen. Indien na de brand de veiligheid vordert, dat materiaal op de plaats van den brand blijft, zal de commandant dat materiaal en het voor de bediening daarvan benoodigde personeel, voor zooveel noodig in overleg met den commissaris van politie of van de brand meesters, aanwijzen. Bü ernstigen brand. Bij een ernstigen brand is de Burge meester bevoegd de hulp te vragen van de brandweren van de Rijkswerf, de Marine of van een andere gemeente. Voor ongevraagd verleende hulp zal als regel geen vergoeding worden gegeven. Bij een ernstigen brand buiten de gemeente is de Burgemeester bevoegd door de brand weer hulp te doen verleenen, op verzoek van den Burgemeester van de gemeente, waar hulp wordt verlangd of van den door dien Burge meester aangewezen ambtenaar. De hiervoor gemaakte kosten worden door Burgemeester en Wethouders aan het bestuur dier gemeente in rekening gebracht. Ter bevordering van een goede werking van de brandweer belegt de commandant jaarlijks in de maand April en verder, wanneer hij dit in het belang van den dienst noodig acht, een onder zijn leiding staande vergadering, welke door het geheele kader van de brandweer wordt bijgewoond. Daartoe worden, voor wat betreft de toepassing van dit artikel, geacht te behooren de in deze verordening genoemde hoofden van diensten en bedrijven, de inspec teurs van politie, in de verschillende rangen, en de bij de brandweer ingedeelde technische ambtenaren der diensten en bedrijven, zoo mede de brandmeesters. De oproepingsbriefjes voor de vergadering vermelden, zooveel mogelijk, de zaken, waar voor de vergadering is belegd. De commandant brengt van het in de ver gadering verhandelde verslag uit aan Burge meester en Wethouders. 1 Augustus in werking. Deze verordening treedt in werking op 1 Augustus 1938, op welken datum ver valt de verordening tot regeling van dit onderwerp, vastgesteld bij raadsbesluit van den 10 September 1929. Voor door de brandweer verrichte wacht diensten bij openbare vermakelijkheden, e.d., in vereenigingslokalen, voor zoover deze door den Burgemeester wordt voorgeschreven, zijn de ondernemers, beheerders en bestuurders van die lokalen een vergoeding aan de ge meente verschuldigd. Overname door de Gemeente. Bij besluit van 21 November 1933 is aan de fa. E. N. Heijligenberg, alhier, concessie verleend voor het aanleggen, hebben en onder houden van radio-distributienetten in deze ge- meenet. De concessie is geregeld bij een over eenkomst. In artikel 2 van deze overeenkomst is de duur der concessie, welke op 20 Januari 1934 is ingegaan, bepaald op 5 jaren, behou dens verlenging van jaar tot jaar, indien de gemeente niet van haar bij de overeenkomst bedongen recht van opzegging gebruik maakt. In de overeenkomst is verder bepaald, dat de gemeente, indien de concessionaresse haar uit de overeenkomst voortvloeiende verplichtin gen getrouwelijk nakomt, de concessie na ver loop van die vijf jaren alleen zal kunnen be ëindigen, indien zij tevens gebruik maakt van haar recht om het radio-distributiebedrijf over te nemen. Dit recht is in artikel 5 der over eenkomst vastgelegd, welk artikel tevens de grondslagen inhoudt, ter bepaling van den prijs, waartegen het bedrijf door de gemeente kan worden overgenomen. Aangezien de termijn van vijf jaren dus op 20 Januari 1939 zal zijn verstreken, is het, met het oog op den in artikel 2 der overeenkomst genoemden opzeggingster mijn van zes maanden, gewenscht, dat althans in beginsel nu reeds een beslis sing wordt genomen omtrent de vraag, of van het recht tot het overnemen van het bedrijf thans door de gemeente gebruik dient te worden gemaakt. Het College van B. en W. is van gevoelen, dat die vraag bevestigend moet worden be antwoord, omdat het, op grond van de be kende gegevens, de stellige overtuiging heeft, dat zulks in het belang der gemeente moet worden geacht. Bedoelde gegevens zijn het College verstrekt door den verificateur der gemeente-financiën, welke hoofdambtenaar, in opdracht, de boekhouding van de firma heeft nagegaan, en door den directeur der water en lichtbedrijven, die in zijn beschouwingen meer de exploitatie-mogelijkheden voor de ge meente heeft betrokken. Op grond van een en ander stellen B. en W. den Raad voor: 1. B. en W. machtiging te verleenen om de ter zake met de firma E. N. Heijligen berg, alhier, gesloten overeenkomst vóór 20 Juli a.s. op te zeggen; 2. in beginsel te besluiten om het radio distributiebedrijf van de firma E. N. Heijligenberg, alhier, overeenkomstig de bepalingen van artikel 5 der overeen komst, over te nemen. ONDERTROUWD: J. N. Duinker en A. de Kort. BEVALLEN: W. B. ErwichMeeues, d.; A. SoetVeldman, zé HET GEBEURDE IN DE KONINGSTRAAT. In verband met het in ons nummer van Zaterdag vermelde betreffende een botsing tus schen een luxe auto en een orgel, vernemen wij, dat de schuld daarvan ingeen geval bij den orgelbestuurder gezocht moet worden;. MARINE-CONCERT TE AMSTERDAM GAAT NIET DOOR. Wegens het vliegongeluk op Schellingwoude gaat het concert, te geven door de stafmuziek van de Kon. Marine te Amsterdam, niet door. De elementen zijn de zeilwedstrijden, uitgeschreven door de Koninklijke Marine Jachtclub, niet gunstig gezind geweest. Stond er op den eersten dag een storm met windkracht 7, vandaag, Zaterdag was het weer niet veel vriendelijker. Het Mars diepwater schuimbekte onder de felle aan vallen van den Z. Westerstprm en de korte golven bonkten tegen de jachten. Vooral voor de gasten was dit weer een onaangename verassing, de Marinemen- schen zijn het gewend en schrikken er dus niet voor af Bob Maas had opnieuw pech en moest den wedstrijd opgeven door het breken van een giek. Hij zeilde vandaag met de „Aldebaran" van de Kon. Marine Jacht club. De wind was Z.W. tot W.Z.W. en de wind kracht 514 tot 6. Voor de starbooten was dit wel wat al te krachtig en de schepen gingen dan ook, in tegenstelling met Vrij dag, alle gereefd naar buiten. Er werd heel goed gezeild door de handi capsklasse, die een bizonder mooie start had den en bijna over de geheele baan steeds bij elkaar zijn gebeleveu. Het was jammer, dat de starbooten niet allen op tijd aan de start verschenen, waar door door drie booten te laat werd gestart, een tijdsverlies, dat ze niet meer in konden halen De gasten hebben, niettegenstaande het ruwe weer, tweemaal beslag kunnen leggen op een eersten prijs en het bestuur van de Kon. Marine Jachtclub hoopt dan ook, dat zij door het ongunstige weer niet afgeschrikt zullen zijn, maar volgend jaar nog sterker vertegenwoordigd zullen zijn. De modelsloepen hebben zich, als altijd, uitstekend gehouden en zijn zeer goed gezeild. Deze wedstrijden waren opnieuw een goede oefening voor het Marinepersoneel. De scherpe jachten hebben dit jaar voor het eerst een andere baan gezeild, waarbij zij den gasboei in het Molengat moesten ronden. In deze vaargeul stond zeer veel zee. Men had deze baan genomen met het oog op de toe schouwers, die daar door van den wal af den geheelen wedstrijd konden volgen. Met het oog op het ongunstige weer had men de noodige voorzorgsmaatregelen ge nomen, door eenige schepen op zee te houden, voor eventueele assistentie, terwijl de „Dorus Rijkers" vrijwillig naar buiten was gegaan om te kunnen helpen. Een geste, die door het bestuur van de K.M.J.C. ten zeerste op pr\js gesteld werd. De prijsuitreiking. Om vier uur had in de Marineclub de prijs uitreiking plaats, door den voorzitter van de Kon. Marine Jachtclub, kolonel, baron C. J. van Asbeck. Kolonel v. Asbeck sprak hierbij een bi zonder woord van welkom tot de gasten uit Loosdrecht, die wel op buitengewoon goede wijze kennis hadden gemaakt met echt Nieuwediepsch weer. Hij dankte de wedstrijdleiding en bracht een bizonder woord van hulde aan de dames, die in een overdekt jacht hadden meegezeild. De voorzitter reikte hierna, met een toe- paselijk woord tot de winnaars, de prijzen uit. De uitslagen luiden: Handicapklasse B: 1. „Fram II" kapitein ter zee baron C. J. van Asbeck, zeiltijd 2 u. 24 m. 16 sec. 2. „Astrea" officier van adm. Ie kl. Th. R. Deelder, zeiltijd 2 u. 26 m. 7 sec. 3. „Fortuyn", kapitein luit. ter zee J. J. v. Staveren, zeiltjjd 2 u. 29 m. 57 sec. Int. Starklasse: 1. „Ski", H. C. N. Munnig Schmidt; 2. „Sirius" en „Procyon", respectievelijke be stuurd door de luit. ter zee 3e kl. Kon. Marine res. J. H. v. Ginkel en luit. ter zee 2e kl. P. A. Stroeve, kwamen gelijk door de finish Bij loting werd „Sirius" den 2en prijs en „Procyyon", den derden prijs toegekend. Modelsloepen officieren: 1. Luit. ter zee 2e kl. S. C. Ritsema, v. Eek, van Hr. Ms. Wachtschip; 2. Luit ter zee 2e kl. J. v. Staveren, van Hr. Ms. v. Speyck, met een verschil van 3 sec. en 3. Luit .ter zee 2e kl. H. A. W. Goossens, kaz. Onderzeedienst. .Fantasiesloepen onderofficieren: I. Opperschipper A. Overduyn van Hr. Ms. Wachtschip (wisselprijs). 2. Kwartiermeester H. Heuvink, Onderzee- dienstkazerne. De derde prijswinnaar werd gediskwalifi ceerd. VLIEGONGELUK OP HET BUITEN-IJ. De toestand van den leerling-onderofficier vlieger, H. F. Hasselo, die bij het vliegongeval op het Buiten-IJ ernstig werd gewond en die in het Burgerziekenhuis wordt verpleegd, is thans redelijk wel. Aangebracht door korders: Tongen per kg. 1.421.30 Slips 1-200.90 Tarbot 0.70 Schol le soort per kist 11.008.00 Schol 2e soort 4.703.00 Schar 2.551.10 Door garnalenvisschers; Levende garnalen per lit 1.35. \/nnD alle buitenlandsche VUUr\ Spoorbiljetten REISBUREAU VELTHUIJS Terug naar het Schapeneiland. Een persoon verdacht van diefstal werd Zaterdagmorgen op verzoek van de Texelsche Burgemeester alhier aangehouden en naar het eiland overgebracht. REISBUREAU VELTHUIJS Agentsch. St. Mij. „Nederland". Daar kon het niet voor. Een winkelier deed aangifte, dat men bij hem 1 kilo aardbeien had gekocht en dit be taald had met een kwartje, dat later een ver zilverde cent bleek te zijn. Agentschap K L.M. Rijwiel gestolen. Een bezoeker van het kermisterrein, die zijn fiets in de Trompstraat had neergezet, moest tot de conclusie komen, dat zijn karretje het neenemen nog wel waard was. l/nnP cheques, goedkoope VUUR marken, lires enz. t. o. Postbrug VELTHUIJS Hij kon zonder jas naar huis. Er werd aangifte gedaan op het hoofd bureau, dat een grijze regenjas uit een café werd ontvreemd. S.O.S. VAN CAFÉHOUDERS. Een diretal caféhouders riep de hulp van de politie in, daar er in hun lokaliteit een vechtpartij dreigde te ontstaan. Door de po litie werden de kwade elementen verwijderd, zoodat de rust terugkeerde. WISSELTRUC. Een kellner deelde op het hoofdbureau mede, dat hij bij het teruggeven van geld voor een bedrag van 10.was opgelicht. Een bezoeker had n.1. beweerd, dat hij met een briefje van 20.— inplaats van 10.zooals de kellner dacht, ha dbetaald. Bij het opmaken van zijn kas na afloop van den avond bleek echter wel degelijk, dat met 10.was be taald. DAT WAS NIET LEUK MEER. Een viertal personen hadden zooveel van het edele nat gedronken, dat men hen wegens openbare dronkenschap moest opsluiten. Een van hen kreeg zelfs nog een verbaaltje voor nachtrumoer op den koop toe. Nat. Hist. Museum, geopend: Woensdag van 35 uur, Zaterdags van 710 uur.; iedere le Woensdag in de maand van 810 u.; iedere le Zondag in de maand van 35 u. Aquarium Zoöl. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 912 en van 13.30— 17 u.. Zaterdag van 912 uur. lederen Dag, 35, 79: Westgracht 80: Tentoonstelling Historisch Genootschap „De Kop van Noord Holland", BIOSCOPEN: Tivoli-theater, Spoorstraat, half 8: „De weg naar Rio" en „Muziek voor Madame". Rialto, Spoorstraat half 8: „Moederlied" en „Swing High, Swing Low". Witte-Bioscoop, Koningstraat, half 8: „Jacht naar Carrière" en „Een dorps schandaal". Zondag en Woensdag. Badpaviljoen Huisduinen: Dansmuziek. Hoogste temp. lucht gisteren 15.9 Laagste temp. lucht gisteren 12.3 Hoogwater (heden) 19.50 u. Laagwater (heden) 13.40 u. Hoogwater (morgen 8.00 u.20.30 u. Laagwater (morgen 1.50 u.14.25 u. Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Barometerstand Den Helder 756.6 Temperatuur zeewater 16.2 Temperatuur lucht 14.7 Wind; richting W. kracht: 4 Licht op 9.37 u. HAVEN VAN NIEUWEDIEP. Aangekomen uit Kotka met bestemming Yersey Ned. motorschoener „Globe" als bij legger,

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 5