ionntart II o; dit blad K-thk en Zatc/mg, Agenda Raadsvergadering Hij tukte ww me tanden, frissche mond en een schoone tong Kolonel C» J* O. Dorren gaat heen HiEEMAIF STOFZUIGER Depressie-wee Vischafslag Den Helder VOGELLEVEN XI Oostïndië Volksraad De agenda der vergadering van den Raad der gemeen» Den Helder op Maandag, 18 Juli 1938, .r .n'ddags 8 uur, ten Raadhuize, bevat afc roigende punten ter behandeling: Notulen. Vaststelling der notulen van de vergade ring van 21 Juni 1938. Mededeelingen. Aan H.K. Hoogheden Prinses Juliana en Prins Bernhard is, mede namens de burgery, een telegram van gelukwenschen gezonden ter gelegenheid van de herdenking van den den geboortedag van Zijne Koninklijke Hoog heid den Prins der Nederlanden. Hierop is in middels een dankbetuiging ontvangen. Ingekomen stukken. Goedkeuring van Gedeputeerde Staten op de raadsbesluiten van 21 Juni 1938 tot aan vaarding van voorschotten van den Staat tot stichting van een nieuw gebouw voor den Gemeentelijken geneeskundigen- en gezond heidsdienst en de stichting van een nieuw gebouw voor den dienst voor sociale zaken. (Voorgesteld wordt deze stukken voor ken nisgeving aan te nemen). Begrooting. Voorstel tot intrekking van de le af- en overschrijving van het Grondbedrijf en vast stelling van de 2e wijzigingsbegrooting van dit bedryf. Voorstel tot het verleenen van een crediet voor de feestelijke herdenking van het a.s. Regeeringsjubileum. Onderwijs. Verzoek van het Bestuur der Heldersche gchoolvereeniging om teruggaaf van het te veel in de gemeentekas gestorte bedrag we gens verrekening der vergoeding ingevolge artikel 101 der Lager Onderwijswet 1920 over het jaar 1934, met afwijzend voorstel van Burgemeester en Wethouders. Voorstellen betreffende de indeeling der leerlingen van de openbare lagere scholen bij den aanvang van den cursus 1938/1939 (split sing school 8, aanstelling kweekelingen met akte). Wijziging salarisverordening 1935 en A.O.B. 1935. Voorstel tot wijziging van de salarisveror dening 1935 en van het arbeidsovereenkom- stenbesluit 1935. Geneeskundige- en Gezondheidsdienst. Voorstel tot wijziging van de salarisver ordening 1935 in verband met den gemeente lijken geneeskundigen- en gezondheidsdienst. Landarbeiders wet. Voorstel om afwijzend te beschikken op 'n verzoek van K. Klok ter bekoming van een voorschot ingevolge de Landarbeiderswet. Inrichting brandweer. Voorstel betreffende de inrichting van de brandweer. Straatnamen. Voorstel om -de Artilleriestraat voortaan den naam Dorus Rijkersstraat te doen dragen. Radio-distributie. Voorstellen met betrekking tot de radio distributie. Straataanleg enz. Voorstel om Burgemeester en Wethouders een crediet te verleenen voor den aanleg van straten nabij de Balistraat, enz.; tot indeeling van tot het Grondbedrijf behoorende gronden in klassen en tot aanvaarding, onderscheiden lijk overdracht van gronden van - en aan de Woningstichting. Gasfabriek. Voorstel betreffende uitvoering van werk zaamheden voor derden door de gasfabriek. Ter inzage. Ter inzage is gelegd een overzicht van ge durende het 2e kwartaal 1938 in erfpacht uit gegeven en verkochte gronden van het Grond bedrijf. Gistermiddag om ongeveer half drie zat een hengelaar, ter hoogte van het vliegkamp „De Kooij" te visschen. Hij was vermoedelijk zoo verdiept in de beschouwing van zijn dob ber, dat hij op een gegeven moment voorover tuimelde en kopje onder ging in het N.-H. Kanaal. Van visscher werd hij dus visch en het was gelukkig, dat er iemand naast hem zat te hengelen, die hem nu op kon tukken. Hij greep den man vast en bracht hem op het droge en als hazen kozen ze den weg naar huis. BENOEMING. De heer L. Troost te Huisduinen, is be roemd tot torenwachter bij 's Rijks Kustver- ïchting, ter standplaats Ymuiden. HISTORISCH GENOOTSCHAP „DE KOP VAN NOORD-HOLLAND". Het Historisch Genootschap ontving van een oud-Jutte*: Twee schilderijen van het voormalige F~-Xt „La Salie" (thans Erfprins) in 1814 vervaardigd door den Kapitein ter Zee Maurice Verhuel. In bruikleen werden ontvangen een vier tal oude teekeningen van de Haven „Het Nieuwediep" in 1785, alsmede eenige gravu res van Texel en Wieringen in 1740, van het College van Gedeputeerde Staten van Noord- Holland. Voorts een 15-tal oude modellen van scheeps-spiegels en -stevens van Marine schepen anno 1743 en 1806, twee plattegron den van de Marine-werf te Willemsoord van 1818 en 1823, door den heer F. Dekker, te Heemstede. Van een plaatsgenoot werd ten geschenke ontvangen een gravure, voorstellende het zee gevecht tusschen de Admiralen De Ruyter, Tromp en de Engelsche Admiraal Spragge, bij het Fort Kijkduin, nabij Huisduinen, op 21 Augustus 1673. Indien U poetst met Ivorol (volgens nieuw recept). Heerlijk schuimend. Frisch van smaak enzeer zuinig. Tube 60, 40, 25 ct. DooszOct. ÏÏlxiAm^AeAuiMen Als chef corps Mariniers te Rotter dam Naar het Hbl. verneemt, heeft kolonel C. J. O. Dorren, chef van het corps mariniers te Rotterdam, met ingang van 1 September a.s. aan H. M. de Koningin ontslag gevraagd. Kolonel Dorren heeft in zijn militaire loop baan tal van zeer vooraanstaande functies be kleed. Hij is het, die in 1933 de zittingen van den Krijgsraad in Nederlandsch-Indië heeft gepresideerd tijdens welke het muitend en dienstweigerend personeel van de marine in de Oost heeft terecht gestaan. De kolonel is op 22 Juni 1880 te Breda ge boren. In 1897 ging hij in opleiding als adel borst voor het corps mariniers bij het Kon. Instituut te Willemsoord. In 1901 werd hij tot 2e luitenant en in 1905 tot eerste benoemd. In 1907 volgde zijn benoeming tot commandant in West-Indië, waarheen hij aan boord van Hr. Ms. „Gelderland", welk schip onder com mando van den lateren gouverneur van West- Indië W. D. H. baron van Asbeck, vertrok. De „Gelderland" heeft o.a. deelgenomen aan de blokkade in verband met den gespannen politieken toestand. Na zijn terugkeer in Ne derland werd de kolonel van 1909 tot 1913 geplaatst bij de afdeeling mariniers te Rot terdam en van 1913 tot 1917 heeft hij gediend op het Ned.-Indisch eskader .Tijdens die pe riode is hij in 1915 tot kapitein bevorderd. Twee jaar later keerde hij weer naar Neder land terug, waar hij geplaatst werd bij de zeemilitie te Willemsoord en drie jaar later werd hij eerste officier bij het Kon. Instituut voor de marine en tevens leeraar in de krijgs wetenschappen. Het was in 1923, toen de kolonel voor de tweede maal naar Oost-Indië vertrok, waar hij geruimen tijd verbonden is geweest aan het departement van Oorlog te Bandoeng in verband met de oprichting van de zeemilitie. Kort daarop werd hij geplaatst als instruc teur bij de zeemilitie te Soerabaja in de ma rine-kazerne Goebeng, in welke periode er preventieve maatregelen werden getroffen in verband met de communistische onlusten op Java. De heer Dorren was toen commandant van de bewapeningstroepen te Soerabaja al waar geen landmacht-garnizoen bestond. In 1927 repatrieerde de kolonel en werd bij de afdeeling mariniers te Rotterdam ge plaatst. In 1930 is hij voor de vierde maal naar de overzeesche gewesten vertrokken en wel voor de derde maal naar Ned. Oost-Indië, waar hem het commando over de marine kazerne Goebeng werd opgedragen. Deze functie heeft hij tot 1934 bekleed en hij was toen oudst-aanwezig officier der mariniers in Nederlandsch-Indië en president van den Zee- krijgsraad te Soerabaja. In Augustus 1934 werd hij belast met het bevel over de mariniers te Rotterdam, alwhar hij kort daarop bevorderd werd tot kolonel en belast werd met de betrekking van chef van het corps der mariniers. Er volgde toen een periode van rust in zijn veelbewogen loop baan. De marine was n.1. in opkomst geko men en het corps mariniers had uitbreiding ondergaan. Gedurende de periode, dat kolonel Dorren met het commando van de Rotter- damsche mariniers was belast, heeft een be langrijk detachement deel genomen aan de bewaking van het Saargebied, waarbij het kranige corps de aandacht van de geheeie we reld op zich gevestigd zag. De herdenking van het 270-jarig bestaan der mariniers viel ook in de periode, dat de kolonel chef te Rot terdam was. De heer Dorren zeide, dat hij het een voor recht acht, dat voor zijn afscheid de bouw van de nieuwe marinierskazerne te Rotter dam verzekerd is. De nieuwe Van Ghentkazerne zal een ge bouw worden, zoo zeide hij, dat waardig is het corps mariniers te Rotterdam te huis vesten. GEORGANISEERD OVERLEG DEPARTEMENT VAN DEFENSIE. De minister van defensie heeft wijziging gebracht in de samenstelling van de bijzon dere commissie voor georganiseerd overleg voor de ambtenaren, werkzaam bij de onder het departement van defensie ressorteerende diensten en instellingen, ingesteld bij beschik king van 28 September 1931, le afd., nr. 96 (L. O. 1931, nr. 241). De samenstelling is thans als volgt: voor zitter: A. van Hengel, raadadviseur bij het departement van defensie, waarnemend dir van den topografischen dienst; ondervoorzit ter: mr. A. H. Kamerligh Onnes, referendaris by het departement van defensie; leden: J. H. v. Wermeskerken; jhr. T. M. v. Suchtelen van de Haare; H. P. Kottman, mr. I. G. H. Enderlein, D. de Ridder, L. Vermeulen, H. A. Vulink, mr. W. Huynen, F. Perdok Hzn., H. Steketee, G. Hartsuiker, Jac. Zeulevoet; plaatsvervangende leden: J. M. Pool, B. Kruys, A. J. J. M. van Gessel, J. Roukema, J. van Zwyndrecht, P. Reneman, W. M. v. As, P. H. M. Sewalt, L. van Loo, R. Zwolsman, A. Bouw, C. Willems; secretaris: J. H. de Bruijn, hoofdcommies bij het departement v. defensie; adjunct-secretaris: H. R. Boelsma, commies bij het departement van defensie. Vergund: om naar Nederland terug te kee- ren aan den kapitein ter zee D. de Josselin de Jong. Overgeplaatst: van de marinekazerne Oed- joeng naar het departement der marine, de kapitein-luitenant ter zee A. G. Vromans. HET MARINE-ETABLISSEMENT TE SOERABAJA. Gestadige uitbreiding. Als bedryf, dat werk verschaft aan duizen den handen en honderden hoofden, is het Marine-établissement voor de welvaart van Soerabaja van groot belang, schrijft de Telegr. Het zal in de komende jaren in belangrijkheid blijven toenemen, naar uit de Marinebegroo- ting blijkt. Aangezien de zeemacht zich in deze gewesten in sterk stijgende lijn bevindt en het Marine-établissement de toeneming der werkzaamhedep, voortvloeiende uit de ver sterking der oorlogsvloot en de intensiveering van haar taakvervulling volledig moet kunnen opvangen, zal dit bedrijf zich in de eerst volgende jaren aanzienlijk moeten uitbreiden, zegt het Soer. H.bld. Voor 193p zijn maat regelen voorgesteld, die alle urgent zijn, daar zij direct verband houden met een primair defensiebelang. Zij omvatten een uitbreiding van de organieke personeelsformatie van het Marine-établissement met: 5 ingenenieurs 2de klasse, 15 technische ambtenaren, 9 opzich ters 1ste klasse, 21 voorlieden, 10 technische klerken en voorts allerlei ander personeel, als magazijnbeheerders, commiezen, boekhouders, klerken, rekenaars, schrijvers, wachters, man- tri's, oppassers. In totaal is met deze uit breiding een bedrag gemoeid van ruim twee ton. Oost-Indië. Gepl. bij den Onderzeedienst, de luitenant ter zee der 2e kl. bij de Koninklijke Marine- Reserve H. C. J. Coumou, verwacht uit Ne derland; aan boord van Hr. Ms. Soemba, de luitenant ter zee der 2e klasse bij de Konink lijke Marine-Reserve C. C. Medema, verwacht uit Nederland. Overgeplaatst van Hr. Ms. Java naar het Departement der Marine, de luitenant ter zee der 1ste klasse H. C. W. Moorman; van de Marinekazerne Oedjong naar Hr. Ms. Piet Hein, de luitenant ter zee der 2de klasse M. .T. Vos; van de Marinekazerne Oedjong naar Hr. Ms. De Ruyter; de luitenant ter zee der 3de klasse E. W. H. Nieuwenhuisen; van Hr. Ms. De Ruyter naar Hr. Ms. Java, de luitenant ter zee der 3e klasse E. H. Larive. DE JUTTERDAG. Besloten is de feestdag der oude redders te doen houden op Woensdag 20 Juli. Op een en ander komen wij nader terug. 't Onverwoestbare hart van een waar niets aan verslij ten kan, de S. K. A. Rotor. Vraag eens aan Uw electricr'en wat dat is! Verkrijgbaar by: A. HILDERiNG, Tel. 449. Spoorstraat 88 hoek Palmstraat. „Nou, dat is me óók een uitvinding van die radio, al die depressies!" zei ons vandaag één van de weinige badgasten van Huisduinen, die hier heen gekomen zijn om zich op het strand eens lekker door het zomer-zonnetje bruin te laten branden. En ja, gelijk heeft hij, want daar zitten zij, die badgasten, eiken morgen tegen half negen, broederlijk vereend rond den luidspreker geschaard, en nog vóór Guus Weitzel z'n mond open doet om het weerbericht voor dien dag uit te spreken, zingt de heele schaar al, op de wijs van „Zie ginds komt de stoomboot uit Spanje weer aan!" het nieuwe Huisduiner badgasten-lied: „Ginds komt één depressie uit Ierland weer aan!" En nauwelijks is dit zomerlied 1938 ge eindigd, of Guus staat te verkondigen: „Een nieuwe depressie nadert met rassche schre den over de Britsche eilanden"; hij leutert verder nog wat over de oude depressie, die ons zóóveel regen bracht, dat alle mantels en over jassen nog druipnat over de drooglijnen han gen, en voorspelt, evenals trouwens on alle voorgaande dagen: „Veel regen en winl!" En het geeft niets of die badgasten het dan maar eens bij de VARA, de KRO of bij de NCRV probeeren, in de hoop, dat die wat coulanter zijn dan de AVRO, want alle omroepers ver kondigen dag in dag uit: „Weinig regen en veel wind, of weinig wind en veel regen; iets koelen!" En hoe hopeloos verdeeld al die om roepen op echt-Hollandsche manier ook mogen zijn, met het aankondigen van depressies zijn ze het hartroerend eens! En dan kruipen wij na het aanhooren van zoo'n hoopvol weerbericht maar eens huiverig en kleumerig bij den brandenden haard, gooien daar nog een schepje op, en zalven onze jeu kende winterteenen; wij leggen onze badpak ken weer weg, dik in de naphtaline; en de enkele badgast, die toch per sé buiten wil zit ten, slaat een wollen deken om zijn schouders, zet zijn voeten op een lekker-warme stoof om niet geheel en al te bevriezen, en zit aan zoo ingebakerd en heerlijk warm toegestopt, met een parapluie boven zijn hoofd, op Huisduinen klimaat te schieten, en naar de naderende depressies uit te kijken. En al lachen de andere badgasten om die vertooning daar buiten, hij is toch nog het beste af, want hij slikt ten minste frissche lucht en hij baadt, zij het dan niet in het zeewater, terwijl de anderen bij kans stikken van benauwenis, omdat de ra men met dit uitzonderlijke zomerweer steeds potdicht moeten blijven, en omdat de kachel wel wat al te royaal gevuld met anthraciet tegen zomerprijzen, toch ook weer gauw te warm wordt. Eén ding is maar goed, namelyk, dat Guus en consorten niet kunnen hooren, wat voor liefelijks eiken morgen naar hun hoofd ge slingerd wordt, want dan waren de duels, de twee-gevechten, wegens beleediging niet van de lucht. Maar het is dan ook werkelijk om er wanhopig van te worden. Terwijl wij dit schrijven, komt juist de weer- verwachting voor vandaag weer door, doch nijdig zetten wij de radio gauw af, want het eerst", dat wij te hooren krijgen is, zooals van ouds: „Een nieuwe depressie nadert enz.!" 12 Juli. Aangebracht door korders: Tongen p. kg 1.451.40 Slips 1.00—0.95 Schol le soort p. kist 8.406.50 Schol 2e soort 4.50—3.20 Schar 2.40 Door garnalenvisschers: Levende garnalen p. lit 1.35 Gekookte garnalen p. kg 0.16 ENGELSCHE VLIEGTUIGBESTUURDERS. Bij den marinevliegtuigdienst man schappen als vliegtuigbestuurder in opleiding. Bij den Engelschen marinevliegtuigdiens zijn thans voor het eerst 20 manschappen als vliegtuigbestuurder in opleiding genomen. Bin nenkort zullen nog 14 manschappen als zoo danig worden opgeleid. De groote aantallen vliegers, die Engeland noodig heeft, zullen er wel toe genoopt hebben, niet al te hooge eischen aan de algemeene ontwikkeling van toekomstige vliegtuigbe stuurders meer te stellen, doch vooral ts letten op karakter en handigheid. De kleine „Walduker". De in het vorig stukje Vogelleven genoemde Tapuit, heeft een familielid, dat we hier in de duinen tegenwoordig ook vrij veel kunnen zien. Dat is het Paapje. Aan alle gedragingen kunnen we zien, dat hij nauw verwant is aan de Tapuit. Hetzelfde rustelooze, bewegelijke, ja, ik zou het haast „zenuwachtige" willen noemen. Dat „zenuwachtige" komt vooral goed tot uiting, wanneer ze hun nest in gevaar wanen. Onder een snel, onafgebroken „tek- tek-tek" fladderen ze dan rusteloos heen en weer, gaan gauw-gauw hier of daar even zit ten en ...gaan weer door met hun gefladder. Al weet u ook dat het nest op een bepaalde plaats moet wezen, dan is het nog zeer las tig te vinden. In de meeste gevallen, zit het goed verborgen onder struikgewas, op den grond. De eitjes zijn blauw-groen en spaar zaam roodbruin bestippcld. Het Paapje is kleiner dan de Tapuit en ook heel wat donkerder van kleur. Zóó ziet dit aardige vogeltje er ongeveer uit: de bo venkant is bruin, de wangen, waarbogen- er» onderlangs een witte streep loopt, het keeltje is lichtgekleurd (haast wit) en wordt gelei delijk donkerder: geelachtig bruin. De witte stuit, die we zoo duidelijk bij de Tapuit kun nen zien. loopt ook hier vrij duidelijk in de gaten. In den -roedtijd zingt het mannetje den geheelen dag door, soms zelfs 's nachts. Bouwmannetje Wipstaart. Wanneer we een eindje gaan kuieren of fietsen in de richting Huisduinen, dan za' het negen van de tien keeren gebeuren, dat we plotseling een wit gekleurd vogeltje voor ons uit zien dribbelen, dat onder het loopen onophoudelijk met den langen staart op en neer wipt (kwikt). Dat is dan onze mooie Witte Kwikstaart, met recht een juweeltje. Hebben we even de gelegenheid hem goed op te nemen, dan zien we dat schedel, keel en borst zwart zijn, de rug grij3 is en de staart en vleugelpennen zwart met witte randen; verder geheel wit. Ook hij is zeer bewegelijk en onrustig van aard. Naar links en rechts tippelt hij; steeds slaat de ongeveer 814 cm lange staart op en neer. Hier wordt een mugje en daar een vliegje gesnapt. Met een fraai vliegsprongetje zweeft hij op een steen, er weer af, weer doorgaan met spieden naar insectengebroed. Nu wipt hij zoowaar op het eendenkroos, dat daar zoo dik in de slooten ligt. Gevaar, dat hij er door zal zakken, is er niet: het lichaampje is uiterst licht, en menig waterinsect wordt op deze manier verschalkt. (Dit vogeltje legt de 5 of 6 grijs bespikkelde eitjes in een nest, dat haast op alle mogelijke en onmogelijke plaatsen te vin den is. In holen en gaten, in riethoopen en hoo; bergen, hokken, schuurtjes, enz. ja neemt soms zelfs genoegen met een bescheiden plaatsje onder de dakpannen). Terwijl we zoo nog naar dit aardige vogel tje staan te kijken, schiet hij plotseling om hoog met een kort „tsjiek" en zweeft met een fraaie boog tusschen de daar grazende koeien. Hè! dat hadden we nog niet eens ge zien! Op den rug van een der koeien zit nog een vogeltje, met een lange „kwikkende" staart, druk bezig met de insectejacht. Dat is de Gele Kwikstaart als Ruiter te paard. Nemen we hem in den kijker, dan zien we, dat er heel wat kleurenverschil is tusschen dit vogeltje en de Witte kwikstaart. Deze heeft een helder gele onderkant, de kop is grijs en de rug donker. Over het geheeie land kunnen we deze twee kwikstaarten waarnemen. Zoowel op de lage weilanden als op de hooger gelegen bouwlan den, hier in garing aantal, op een andere plaats weer zeer algem«en. Op het bouw land kan men dikwijls de Witte kwik achter den ploeg zien loopen, uit den pas omwoelden grond het ongedierte snappend. De naam „ploegdrijvertje" is dan ook zeer terecht ge kozen. Buiten de drie andere kwikstaarten, die in ons land voorkomen, wil ik alleen nog even de Rouwkwikstaart noemen. Deze komt overeen met onze Witte kwik, alleen de rug is veel donkerder en ook de zwarte borstvlek is grooter. Soms paart de Rouw- met de Witte kwik. In prachtkleed kunnen we het verschil duidelijk zien, maar als hij hier komt op de trek, zijn de verschillen ge ring. Alvorens ik dit stukje besluit wil ik nog even iets zeggen over de broedvastheid van een Me rel, die hier in de stad te broeden zit. Op een middag werd mij door iemand verteld, dat in een struik een bruine vogel te broeden zat, die, al stond je vlak bij het nest, er niet af vloog. Of ik even wou kijken? Graag natuurlijk!! Ja hoor, het was een Merel. (Wijfje donkerbruin, mannetje zwart). Die zat zeker vast te broeden!! Ik raakte met mijn vinger de snavel aan, maarhij (liever: zij) verroerde geen vin". Toch wou ik graag weten hoeveel eieren er in lagen. Even knippen met de vingers. Dat vond ze zeker wel een beetje te erg, want nu ging ze op den nestrand staan. Zeven eieren. Nauwe lijks had ik het gezien, of de merelvrouw zat alweer. Dit merelpraatje past nu wel niet zoo heel goed bii de kwikstaarten, maar ik dacht, dat het toch wel aardig was, het even te ver melden. d. J. BEGRAFENIS KORPORAAL-VLIEGER J. K. C. V. VAN HULTEN. Met militaire eer. Gisterenochtend is te Tilburg met militaire eer het stoffelijk overschot van den korporaal vlieger J. K. C. V. van Huiten, die Vrijdag j.L bij het vliegongeval bij Schellingwoude om het leven kwam, ter aarde besteld. Om negen uur werd in de parochiekerk 't Heike een requiemmis opgedragen. De begrafenisstoet, die geopend werd door tamboers van de jagers, bestond uit een deta chement van 25 jagers, onder commando van den eersten luitenant der jagers, J. J. H. W, Couvee. Verder zagen wy o.a. den officier M.S.D, tweede klasse B. Vinke, chef van den tech- nischen dienst van het vliegkamp De Mok, den officier-vlieger tweede klasse J. Vaazon Morel, chef-instructeur te Schellingwoude. Op het kerkhof was aanwezig de kapitein luitenant ter zee G. G. Bozuwa, commandant van Hr. Ms. vliegkamp De Mok. EEN VARENDE KERK. Te Buenos Aires is een kerkboot gebouwd, een varende kerk, welke langs de kusten van Patagonië en de eilanden van Zuid-Argentinië zal trekken, teneinde aldaar den geestelijken arbeid te verrichten. Op een oppervlakte van 20.000 vierkante mijlen bevindt zich hier geen enkele kerk. NOG EENS DE DUITSCHE NATIONALE KERK. Naar aanleiding van de aandacht die het ontwerp van den krankzinnigen Stettiner ver zekeringsagent voor de stichting van een dus genaamde „Duitsche Nationale kerk" in het buitenland vond, schrijft de Deutsche Allge- meine Zeitung, dat in het buitenland eigenlijk niemand, toen deze onzin door Havas werd rondgeseind, daar in had behoeven te loopen, daar algemeen bekend is, dat Hitier in geen geval voor een kerkelijk reformator of religie stichter gehouden wil worden en elk eventueel misbruik van zijn naam of werk in deze rich ting oogenblikkelijk belet zou worden. Dat er nieuw-heidenen in Duitschland zijn is een feit; oude en nieuwe heidenen vindt men in meer dan één land. Doch dat Hitiers boek „Mein Kampf" in plaats van den bijbel op een altaar gelegd zou mogen worden of Hitiers naam in plaats van Christus gesteld zou kunnen wor den, behoort tot de onmogelijkheden en zou oogenblikkelijk politiemaatregelen ten gevolge hebben. LUDWIG MÜLLER. De „rijksbisschop" der Duitsche Evangeli sche kerk Ludwig Muller hield te Crailsheim een rede, welke volgens het verslag wel zeer ver van de orthodoxe opvattingen, die Ludwig Muller aanvankelijk aanhingafwijkt. Hij kwam thans op vóór de ééne kerk voor het ééne volk. „Wij hebben", aldus de „rijksbisschop", „een staatsweermacht, we moeten ook een staats kerk hebben; in deze kerk moet het verschil tusschen Roomsch-Katholiek en Evangelisch wegvallen. De Führer moet aan het hoofd staan; in Beieren was indertijd een Roomsch- Katholiek koning opperste bisschop der Pro- tcstantsche kerk; wat toen kon kan nu nog, in beteren vorm met den Führer". Ludwig Muller keerde zich vervolgens tegen het Oude Testa ment, tegen de psalmen, tegen de leer van Christus' verlossingsdood, tegen het opstan- dingsgeloof, tegen het gebed, enz. De „rijks bisschop" staat thans nagenoeg op nieuw-hei- densch standpunt. De Allgemeine Evangelisch Lutherische Kirchenzeitung schrijft onder het verslag der rede van dit voormalig hoofd der Duitsche Evangelische kerk: „Het was een troosteloos „evangelie" dat Ludwig Muller ver kondigde; ging het naar zijn wensch, dan ging Duitsche Evangelische kerk te gronde". ROOMSCHE REISGIDS. In de „Open Poort" van Juni 198S werd mel- ding gemaakt van de volgende „reisgids", in een Roomsch blad gevonden. Wie gaat er mee Vertrek: Altijd. AankomstAls het God belieft. Prijs der treinen: Bliksemtrein: Vrijwillige armoede; volkomen gehoorzaamheid; eeuwige zuiverheid. Sneltrein, lste en 2de klasse: Godvreezend- heid; godvruchtige oefeningen en veelvuldig gebruik der H. Sacramenten. Gewone trein, lste, 2de en 8de klas: Naleving der geboden Gods; vervulling der plichten van uwen staat. Merkt wel op: le. De maatschappij heeft geen pleziertrei- nen; 2e. Men geeft geen kaarten voor gaan en keeren; Se. Langs de gansche lijn worden reizi gers opgenomen; 4e. Wie zich niet wil bloot stellen den trein te missen of aan de voorlaat ste statie te moeten stilhouden, wordt verzocht geen ander vrachtgoed mee te hebben dan goede werken; 5e. Kinderen beneden de jaren van verstand reizen kosteloos, mits zij gehou den worden op den schoot hunner Moeder, de H. Kerk". De heer Roep bepleit vlootnitbrei- ding. Met zes groote kruisers. De algemeene beschouwingen zjjn gisteren in den Volksraad voortgezet. De heer Roep constateert, dat de verhou ding IndiëNederland bij den gouverneur- generaal en bij den minister van koloniën in goede handen is. Vaststaat, dat de Indische regeering ernstig rekening houdt met de wenschen van den Volksraad. De Volksraad heeft meer werk dan de Tweede Kamer. De heer Roep wil op den duur streven naar een permanenten Volksraad, met daar naast een Eerste Kamer tot nadere toetsing. Hij bepleit verder uitvoering van een vloot-ultbreidlng volgens het oude pla,n, met zes groote kruisers.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 6