T sj echo-Slo wakij e? DAGBLAD VOOR DEN'HELDER EN'HOLLANDS NOORDERKWARTIER Militair vliegtuig vermist Franco-pers dankt de Marokkanen ^Londen is nog niet ongerust Verplaatsing directie artillerie-inrichtingen De Karimata dicht bij het goud**** Dc wereld is nog maar drie dagen ver Dc Nederlandsch-Belgische Rondvlucht geslaagd Gcwichtigc stukken vragen gewichtige ambtenaren! KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER, TELEFOON 50 (2 LIJNEN) 18 JULI 1938 66e JAARG. No. 8362 Groote Marine-inspectie in onze Oost Onze Oost 21 toestellen op zoek Locomotief in afgrond gestort verschil- Dit nummer bevat 8 pagina's EERBERICHT DB BILT SEINTt Engeland bestelt 400 vliegtuig motoren in Amerika HELDERSCHE COURANT Uitgave der Uitg.-Ml|. Hollands Noorderkwartier N.V.'te Den Helder MAANDAG Mobiliseert Duitsche pers brengt nieuwe sen satie door te beweren dat Tsje- cho-Slowakije bezig is zijn leger te mobiliseeren. Officieel tegengesproken. Ongekend felle aanvallen der Duitsche hladen. i ,i i—jjuuscne matten. Van de Sudetenduitsche bevolking heeft zich een groote onrust meester gemaakt, naar aanleiding van Duit sche alarmeerende berichten over mobilisatie in Tsjecho-Slowakije. De TsjechoSlowaaksche regeering spreekt deze berichten officieel en pertinent tegen. Het Duitsche Nieuws bureau houdt haar beweringen ech ter vol, en geeft slechts toe, dat en kele maatregelen slechts voor een deel ongedaan zijn gemaakt. Het schrijft In zijn laatste bericht: „Nadat gisteren (Zaterdag) van de Duitsch-Tsjechische grens uit be langrijke militaire bewegingen en verplaatsing van geschut en machi negeweren waargenomen konden worden, zijn in den afgeloopen nacht de opgestelde posten weer in getrokken. De requisitie van wagens en trekdieren is slechts voor een deel ongedaan gemaakt. Ook mogen de boeren, die met den oogst bezig zijn, bepaalde grensgebieden nog niet be treden". In eerste lezing schreef liet D.N.B. Zater dag o.a.: Sinds hedenmorgen zijn in het ge- hecle grensgebied van Troppau tot Trautenau nieuwe Tsjechische mo bilisatiemaatregelen te bespeuren. De straten zijn weer met militairen be zet. Er zijn weer grensversperringen aangebracht. Men kan met den verre kijker posten en geschut en machi negeweren waarnemen. In vele stre ken zijn militairen geconcentreerd. In Braunau is een nieuw regiment gelegerd. Aan de Sudetenduitsche bevolking wordt door deze militaire maatrege len, thans midden in den oogsttijd, opnieuw zware schade berokkend en het binnenhalen van den oogst wordt ernstig belemmerd. In vele plaatsen zijn weer paarden en wa gens in beslag genomen en talrijke landwegen bezet. Onmiddellijk sprak de Tsjechische regee ring deze berichten tegen en liet door haar vertegenwoordigers te Londen, en Berlijn weten, dat het bericht uit de lucht gegrepen moest zijn. Wat betreft het door het Duitsche agent schap tot de Tsjecho-Slowaaksche militaire autoriteiten gerichte verwijt, dat dezen den toegang tot bepaalde gedeelten van het grensgebied hebben verboden, wordt opge merkt, dat dit verbod sedert langen tijd be staat, en dat het niet alleen de Tsjechoslo- waaksche militaire autoriteiten zijn, die wandelaars beletten, versterkte plaatsen te naderen. Londen is niet ongerust. In Londen hechtte men reeds direct wei nig waarde aan de verspreide geruchten. 12 linies van 150 meter lengte. De commandant der zeemacht inspecteer de Zaterdagochtend op het marineterrein aan den Oedjoeng te Soerabaja, 4000 offi cieren, onderofficieren en manschappen, welke daar stonden opgesteld. Vele mili taire en burgerlijke autoriteiten waren al dus de N.R.Crt., mede aanwezig. Be inspectie langs 12 linies van 150 me ter lengte, duurde een half uur en werd besloten met een toespraak door den com mandant der zeemacht, waarin hij de ver richtingen van de Nederlandsche Marine schetste en de hoop uitsprak dat de geest van Michiel Adriaansz. de Ruyter mocht herleven. De ochtend werd besloten met het spelen van het Wilhelmus, Men begreep wel, dat de Tsjechische regee ring, bij den tegenwoordigen stand der on derhandelingen met de Henleinisten, voor zulk een actie zou terugschrikken. Elke spanning lijkt daarom meer kunstmatig dan werkelijk. Er bestaat geen reden om te veronderstellen, dat de regeeringen van Engeland en Frankrijk zouden ophouden, aan de Sudeten-Duitsche kwestie hun min zame aandacht te schenken. FEL AGEERT PERS WEER. DE DUITSCHE Buitengewoon fel gaat de Duitsche pers weer tegen Tsjechoslowakije te keer. Op in het oog loopende plaat sen maakt zij melding van inci denten tusschen Tsjechen en Sudeten Duitschers. De „Lokal Anzeiger" gaat zoover om de Tsjechen te betite len met hyena's van het slagveld. en zegt, dat het Duitsche rijk in hun oogen slechts een lijk is, dat de gieren zouden willen verscheuren. De „National Zeitung" van Essen uit zich op dreigenden toon. Men zal goed doen aldus dit orgaan, de lankmoedigheid van Duitschland niet te overschatten. Het zou b.v. wel eens kunnen gebeuren, dat Duitschland zijn vreedzame werken, welke het overal, onderneemt, on derbreekt, indien het de versterking van zijn grenzen belangrijker acht. Het zou ook kun nen gebeuren, dat het vraagt, of Tsjechoslo wakije, ,dat vliegtuigmoederschip van de Sovjets", op den duur in het hart van Euro pa wel te dulden is. Honderd ambtenaren verlaten per 1 October de Hembrug. Wij vernemen van welingelichte zijde, dat de voorgenomen overbren ging van de directie der Artillerie inrichtingen met secretariaat en hoofdadministratie naar Den Haag, ongeveer 1 October a.s. haar beslag zal krijgen. De noodige gebouwen zijn reeds beschikbaar. Het betreft hier de overplaatsing van voorloo- pig omstreeks 100 personen in ad ministratieven dienst. Het fabriekscomplex, dat aan de Hem brug gevestigd blijft, komt onder de directe leiding van een adjunct-directeur met stand plaats Hembrug. Aan het hoofd van den dienst van technische aanschaffing en voor lichting. welke in de plaats treedt van den vroegeren buitendienst en met ingang van 1 September a.s. in Den Haag gevestigd wordt, staat eveneens een adjunct-direc teur. Men wijst ons er voorts op, dat de voor schriften voor bezoekers van de Artillerie inrichtingen aan de Hembrug wederom verscherpt zullen worden. Uit Bandoeng wordt gemeld, dat sedert Zaterdag een Koolhoven-vlieg tuig, met als bestuurder een leer ling-vlieger, die binnenkort zijn mi litair brevet zou halen, wordt ver mist. Het vliegtuig is gegaan in de richting van een afgelegen streek in Zuid Pengalengan (Preanger- Java). Een en twintig vliegtuigen van de militaire luchtvaart-afdeeling heb ben dit terrein afgezocht, tot nog toe zonder resultaat. Weer enkele stukken van Bec- kers toren bovengehaald. De wind mag wispelturig zijn de Karimata trekt er zich niets van aan. Onafgebroken is het baggerbe drijf op het Lutine-terrein in wer king geweest. Slechts een half uurtje is Zaterdag ge stopt om het loopende werk te smeren. We derom zijn er verschillende stukken uit het wrak van de Lutine opgebaggerd: kogels, spijkers, wrakhout en groote stukken huid ijzer, mitsgaders een stuk ijzer, waarvan men de herkomst nog niet kon vaststellen, doch dat men veronderstelt een onderdeel van een der Lutinemasten te zijn geweest. Voorts zijn er enkele stukken van Beckers' conischen toren bovengebracht. Met zekere spanning worden door insiders de komende dagen verwacht, omdat men weet dat men misschien reeds spoedig op de resten van genoemden toren zal stooten. Zooals men weet is desf'ids de toren onder den zeespiegel met dynamiet stukgeschoten. Van den 80 ton. wegenden toren liggen er nog 50 ton brokstukken op den bodem der zee. Zal de Karamata erin slagen deze 50 duizend kg. oudroest van de voorlaatste ber gingspoging te verwijderen? Dat is een vraag waarmede men zich hier dezer dagen ernstig bezig houdt. Men is zoo dus genaderd tot de plek" waar het goud kan worden verwacht De conische toren werd n.1. neerge laten vlak boven de schatkamer van de Lutine. Brengen de baggeremmers de fragmenten van den toren boven, dan zijn alle hinder palen overwonnen, en is men op de plaats gekomen waar men wil en moet zijn. Ernstig ongeluk bij de Staats mijn Hendrik. Bij het vervoer over den steenberg der Staatsmijn Hendrik te Bruns- sum stortte Zaterdagmiddag een locomotief, welke drie wagons, ge laden met leisteen, voorttrok, naar beneden. Door een verzakking on der de rails sloeg de trein om en kantelde in een afgrond van ruim tien meter diepte. De machinist slaagde er nog in tijdig van de machine te springen en zich in veiligheid te stellen. Hij trachtte nog den leerling-ma chinist-stoker .mee te trekken, doch dit ge lukte niet. Deze kwam onder de locomotief en de steenen terecht en kreeg een halswer velbreuk, zoodat de dood onmiddellijk in trad. Het slachtoffer is de zestienjarige J. van Deenen uit Treebeek. Het stoffelijk overschot is naar het lijkenhuisje van de Staatsmijn Hendrik overgebracht Eerste telegrafisch overgebrachte foto van Hughes landing te zijn wonderlijke vlucht om de wereld» New-York na Rechtschen veroveren lende dorpen. Betoogingen te Londen. De pers in het rechtsche Spanje brengt den steun in herinnering, die de Marokkanen bij den opstand in Afrika en in den oorlog heb ben verleend. Alle steden en dorpen in het rechtsche Spanje zijn feestelijk versierd en te Burgos zijn groote afdeelingen Marok- kaansche troepen van het front aangeko men. Vorderingen der rechtschen. Over het algemeen hebben Fran co's troepen Zaterdag en Zondag met succes geopereerd. Zij veroverden verschillende dorpen en haalden o.a. vijf regeeringsvliegtuigen neer. Volgens een bericht uit Teruel hebben Zaterdag de rechtschen de provincie Valen- cia betreden. Het communiqué van het ministerie van landsverdediging meldt o.a.: „In den wes telijken sector van het Levantefront zijn de Italiaansche invallerstroepen er met steun van meer dan 50 tanks en ononderbroken actie hunner vliegtuigen na verwoeden strijd in geslaagd, Barracas, Pina en Villanueva de Viver te veroveren. Vijf driemotorige vliegtuigen hebben gis termiddag Alicante gebombardeerd met bommen van groote kracht en een honderd tal brandbommen. Vele projectielen vielen in zee. Door bommen die in de voorstad Roig terecht kwamen, ontstond brand, die echter spoedig overmeesterd kon worden. Om één uur waren er twee personen gedood en vijf gewond. I Regeering steeds optimistisch! Alvarez del Vayo heeft ter gelegenheid van den verjaardag van den 18en Juli een verklaring afgelegd, waarin hij zeide, dat de tegenstand der regeeringstroepen niet Verwachting: meest matige wes telijke tot zuidwestelijke wind, zwaar bewolkt met tij delijke opklaring, weinig of geen regen, zelfde tempera tuur. De verdere vooruitzichten: wei nig verandering. zijn uitwerking mist in het gebied der op standelingen. Het republikeinsche Spanje, zoo betoogde de minister, gaat het derde jaar van den oorlog in met iets meer dan vertrouwen in de overwinning, de vastbe radenheid te strijden tot den laatsten man voor de laatste duimbreed Spaansche ge bied. Wapens voor Spanje, wapens voor den vredel In Londen hebben zich eenige duizenden betoogers gisteren van Trafalgar Square naar de Spaansche ambassade begeven, teneinde uiting te geven aan hun misnoegen over de politiek der Britsche regeering ten aanzien van Spanje. Zij riepen in koor: „Wapens voor Spanje, zijn wapens voor den vrede". Een delegatie bracht den ambas sadeur een resolutie, die in een tevoren op Trafalgar Square gehouden bijeenkomst was aangenomen, en waarin de regeering werd uitgenoodigd, niet langer de fascisti sche mogendheden te steunen en de Britsche zeelieden, die op Spanje varen, te bescher men. K.L.M. directie bepleit emigra tie per vliegtuig. Geen enkele oorlog, hoe wreed ook, kan de wereld grooter maken, de oppervlakte blijft zooals zij is, maar biedt voor 8.000 millioen menschen plaats en wellicht ook werkgelegent- heid. Op het oogenblik telt de be volking van de aarde 2.000 mil lioen zielen, zoodat de horizon nog niet in het verschiet is, welke de mogelijkheden van leven en be staan op deze aafde afbakent aldus de Heer Plesman, directeur van de K.L.M. in een rede aan de koffietafel op Schiphol ter gelegenheid van een bezoek, Zondag door de leden van den Nederland- schen journalistenkring aan de luchthaven gebracht. De Heer Plesman, achtte daarom het luchtverkeer dat de afstanden heeft overbrugd van groot belang voor emigratie, omdat nu streken, welke vroeger geen waarde hadden omdat ze „ver" gelegen wa ren, thans uit hun isolemend vlug en ge makkelijk verlost kunnen worden." Binnen drie dagen wordt de grootste afstand op aarde thans overbrugd; in korten tijd kunnen emigranten hun geboortegrond weer bereiken. Spr. bepleitte o.a. Neder landsche emigratie per vliegtuig naar Aus tralië en meende dat enkele tientallen milüoenen door de Nederlandsche regeer ring hiervoor beschikbaar gesteld geen weg gegooid geld zouden zijn. Hoe België het probleem traal vliegveld" oplost Cen- Voorlezing akten van den bur gerlijken stand slechts door be- ëedigde ambtenaren. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan de gemeentebesturen een circu laire gezonden, waarin hij er op wijst, dat in artikel 21 van het Burgerlijk Wetboek is bepaald, dat de ambtenaren van den bur gerlijken stand aan de verschijnende par tijen, mitsgaders aan de getuigen, de akten van huwelijksaangifte enz. zullen voorlezen en daarin vermelden, dat aan die formali teit is voldaan. Volgens dit artikel moet de voor- lezing geschieden door den ambte naar van den burgerlijken stand zelf Deze mag de voorlezing niet overla ten hetgeen in de practijk voor komt aan hulppersoneel. Is het met het oog op de formatie van het personeel of om andere re denen noodig de voorlezing in be paalde gevallen fe doen geschieden door een ambtenaar ter secretarie, dan zal deze als ambtenaar van den burgerlijken stand dienen te zijn benoemd en beëedigd. In verband hiermede verzoekt de minis ter den gemeentebesturen er op toe te zien, dat aan artikel 21 van het Burgerlijk Wet- l>oek in het vervolg stipt de hand worde ge houden - 's*r Zeventig vliegtuigen hebben zon der eenigen stoornis of moeilijkheid vrijwel alle binnen het vastgestelde tijdsverloop, keurig en met hand having van een voortreffelijke dis cipline op elk der drie, vliegvelden deelgenomen aan de Nederlandsch- Belgische rondvlucht. Een prachtige sportieve prestatie, gezien bijvoorbeeld de moeilijkheden bij de lan ding, op een klein vliegveld, als dat van St. Hubert, dat tegen de helling van een berg op ligt en omzoomt is door bosschen. De militaire deelnemers en ook verschei dene sportvliegers vereenvoudigden de lan ding dan ook door höog boven het veld te slippen om op deze wijze „uit de lucht te vallen," welk landingssysteem de Dou- glas DC2 der K.L.M., die met een aantal passagiers eveneens aan de rondvlucht deel nam, natuurlijk niet kon volgen, wat even wel niet belette, dat gezagvoerder Brinkhuis de machine keurig aan den grond bracht, evenals de anderen dwars tegen de hélling op. Tot de deelneemsters aan deze tocht, be hoorde o.a. de 86-jarige Mej. A.C. Nieuwpn- huis, die als passagier voor de zesde maal aan de rondvlucht deelnam. Ook generaal Snijders was van de partij. In een rede voering na afloop deelde deze o.a. mede, dat men in België het probleem van een centraal vliegveld zal oplossen, niet door den aanleg van een nieuw luchtvaartter rein, doch door uitbreiding van het Brussel- sche vliegveld, dat driemaal zoo groot zal worden als het thans is en waar alle in den weg staande gebouwen zullen worden afgebroken en vervangen door nieuwe ge bouwen met de modernste outillage. In totaal heeft een zeventigtal vliegtuigen aan den tocht deelgenomen en wel een ma chine uit Luxemburg, zes Franschen, acht Duitschers, tien Engelsche, 21 Belgische waarvan negen militaire toestellen en 24 Nederlandsche, waarvan een verkeersmachi- ne der K.L.M. en vijf militaire toestellen, fokker C 10-verkenners der L.V.A. te Soes- terberg. Het weer heeft buitengewoon medege werkt om den tocht te doen slagen. Bestemd voor 200 verkennings vliegtuigen. De Directeur van de vllegtuigenma at- sc ha pp ij Curtis Wright heeft medegedeeld, dat het Britsche ministerie van luchtvaart 400 vliegtuigmotoren van het type Wiright Lyclone, die 1100 P.K. opleveren., besteld heeft. Deze motoren zijn gelijk aan die, welke gemonteerd waren in het toestel,' waarmede Hughes zijn wereldvlucht heeft gemaakt.. De motoren zijn bestemd voor 200 verkenningsvliegtuigen, die gelijk zullen zijn aan het door Hughes gebruikte toe stel, i ±r.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 1