q Een populaire Vorstin ging heen Regeering zet spoed achter een nationaal lioppelplan Een looden last drukt op den Middenstand DAGBLAD VOOR DEN'HELDER EN1 HOLLANDS NOORDERKWARTIER In zijn eentje over den Oceaan Dc vermiste leerling-vlieger Dc „Karimafa"wroet in de Lutine-invenfaris Duifschc bladen houden vol! Onze electriciteitsvoorzienina REISBUREAU WACO KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) D I N S DAG Met een toestel van 900 dollar UIT ONZE OOST Burgemeester van Urk vraagt ontslag Geleidelijke uitschakeling van distributiebedrijven Dit nummer bevat 8 pagina's EERBER1CHT DB BILT SEINT: HELDERSCHE COURANT UHgare der UUg.-Ml). Hollands Noorderkwartier N.V.'te Den Helder 19 JULI 1938 66e JAARG. No. 8363 Roemenië in rouw De Koning-in Moeder van Roemenië, Koningin Maria is gisteravond om 18.20 overleden. Koning Carol, kroonprins Michael en Prin ses Elisabeth bevonden zich aan het sterf bed der Koningin Moeder. Ook de meeste leden der regeering, onder leiding van den president Patriarch Miron Christea, bevin den zich in Sinaja. Koningin Maria van Roemenië werd in 1875 als prinses van Edin- burgh geboren. In 1893 trad zij in het huwelijk met prins Ferdinand van Hohenzollern-Sigmaringen, den neef van Koning Carol den eersten van Roemenië, toenmaals kroon prins van Roemenië. Haar gemaal besteeg in 1911, als Ferdinand de eerste den Roemeenschen troon. Op 20 Juli 1927 overleed hij. Aan het huwelijk ontsproten zes kinderen, van wie vijf nog in leven zijn. De oudste zoon is de thans regeeren- de koning Carol. Met diepe ontroering heeft het Roemeen- sehe volk, dat in angstige spanning het ziekteverloop volgde, het overlijdensbericht .vernomen. Want al volgden de onrustbrengende me- dedeelingen der geneesheeren sinds eeni- ge dagen en vooral heden elkander snel op, men bleef hopen, dat de wetenschap ook ditmaal erin slagen zou, het leven der vor stin te redden. De begrafenis zal Zaterdag plaats vin den. Onmiddellijk nadat de bladen in speciale edities de tijding van het overlijden der Ko ningin-Moeder hadden gegeven, nam de be volking van Boekarest den rouw aan. De kerkklokken luidden en de vlaggen werden halfstok geheschen. Het ministerie van bin- nenlandsche zaken heeft den nationalen rouw afgekondigd. Koningin Maria was een populair vorstin, wier rol in den wereldoorlog niet zonder be- teekenis is geweest. Oud toestel, zonder radio, de deur met een spijker vast, nau welijks genoeg benzine, maar toch slaagde een vermetel pi loot I Douglas Corrigan, een Ameri- kaansch vlieger, bekend om bra- vourstukjes, en alle mogelijke en onmogelijke experimenten, heeft het bestaan met een verouderd toestel zonder radio-installatie een solo vlucht over den Atlantischen Oceaan te maken. Zondagochtend om 9.17 vertrok hij van hei vliegveld Floyd Bennet, te New York en gistermiddag half drie landde hij te Baldo- acl in Ierland. Het toestel van Corrigan, dat 900 dollar heeft gekost, was voorzien van een motor van 175 paardekracht en kan een kruissnel heid van 150 K.M. per uur bereiken. De vlie ger had 1280 liter benzine en 65 liter olie meegenomen, voldoende om Longbeach of Europa te bereiken. Zijn vliegtuig is van hetzelfde type als de machine, waarmede Lindbergh zijn Oceaanvlucht gemaakt heeft. Corrigan had geen radio aan boord. Hoewel Corrigan verschillende overtredingen had begaan, daar hij b.v. niet eens starten mocht, zal de directeur van het bureau voor ver- keersluchtvaart geen strafmaatrege-' len nemen. Amerika was stom verbaasd toen het vernam, dat Corrigan den Oceaan was overgestoken. In zijn toestel waren extra benzinetanks voor in den cockpit gebouwd, zoodat hij geen uitzicht voor zich uit had. Wanneer hij vooruit wilde kijken, moest hij tijdelijk in andere richting gaan vliegen. Instrumenten had hij niet aan boord, be halve een kompas, een instrument voor me ting van de steilte van opstijgingen en da lingen, een z.g. inclinator, en nog een of twee werktuigen. Zijn vertrek van gisteren wordt beschre- !V6ix als ©en der gewaagste starten, die men op dat vliegveld ooit aanschouwd heeft. Ofschoon het toestel overbelast -was met bijna een halven ton, had de piloot geen valscherm bij zich. Hij heeft de vlucht ge heel met eigen spaarduiten betaald en alles zelf verricht, zonder hulp. Corrigan had zichzelf met draad moeten vastbinden in den cockpit, toen hij er in ge klommen was. De knop van de cabinedeur sloeg hij er af, toen hij de deur sloot. Hij heeft de deur toon vastgebonden met om een krommen spijker gehaakten draad. Zijn machine had 45 P.K. minder dan het toestel, waarmede Lindbergh indertijd over den Oceaan vloog. Corrigan had nauwelijks geld genoeg om de benzine voor den vlucht te koopen. Hij had in den vliegtuigloods naast zijn vliegtuig geslapen, om de hotel kosten uit te sparen. Corrigan was een groot bewonderaar van Lindbergh. Hij had indertijd geholpen bij het bouwen van Lindbergh's eendekker „Spi rit of St. Louis". Deelen van Becker's toren op gerold. Er gaat nu welhaast geen halve dag voorbij, of wij, zegt de corr. van de N.R. Crt., vernemen aan den vasten wal iets bijzonders over de vorderingen van het baggerbedrijf op het Lutineterrein gister middag hoorden wij van enorme stukken van den conischen toren, die in de ochtend uren zijn bovengehaald en 's avonds vertel de de heer Bol ons, dat de baggeremmers groote torenfragmenten afbijten en oprollen en zoo naar boven voeren. Groote stukken wrakhout van de Lutine blijven nog steeds boven komen, evenals de kogelmunitie, die de „Kwelgeest"- de hier in omgang zijn de vertaling van het woord Lutine des tijds aan boord heeft gehad. En al deze stukken, althans de meesten, zijn netjes ge signaleerd met een hanepoot door den on bekenden ijkmeester van het goudfregat. Het is wat afgezaagd om thans weer mel ding te moeten maken van gevonden spij kers, althans wanneer er betere zaken en als het beste metaal der aarde, in den cribleur worden venvacht, doch die slechts door hardnekkige afwezigheid blijven schit teren. Niettemin vinden de Karimata-menschen die iederen morgen uitvaren met de nauwe lijks bewuste gedachte, dat zij wellicht nog dien dag in den tuin der droomen zullen aankomen, zich dagelijks getroost bij den aanblik van ongetwijfeld bijzondere dingen. Wij moeten ons nu toch werkelijk haasten een paar van deze bijzondere vondsten te melden, Gisteren presenteerde de Karima- ta een houten schijf in de zeeftrommel, van ongeveer 45 centimeter lengte, voorzien van een ijzeren band met drie ronde gaten, welk voorwerp door het scheepsvolk doodskop wordt genoemd. Dergelijke schijven werden vroeger bij de zeilvaart gebruikt om de sta gen te spannen. Rond dezen natuurlijk handgesmeden ijzeren band was dan voorts een stuk lood geslagen. Aan de gevonden schijf ontbrak dit looden omkleedsel, doch kort daarna werd ook dit. opgebaggerd, wederom een be wijs, dat de. Lutine-inventaris toch niet zoo bar verspreid op den zeebodem is gedepo neerd. Tweedens is er een peillood opgebaggerd, dat vermoedelijk ook afkomstig is van de Lutine. Tenslotte is er een looden kistje, rond van vorm, met een groot aantal kogeltjes er in, te voorschijn gekomen en een pendant er van in verkleind formaat. Zoo vond men groot en klein. Het groote is niet, het kleine wel merkwaardig en be vrucht de fantasie der vinders, Inlandsche vrouw zag toestel neerstorten... Opsporing door terreingesteldheid bemoeilijkt. Het Koolhoventoestel, bestuurd door den 20-jarigen leerling-vlieger Deen, geboren te Paramaribo, steeg Zater dagmorgen te tien uur van Andir op voor een tocht naar Pameungpeuk, waar oefenlandingen moesten wor den uitgevoerd. Toen de leerling-vlie ger daarmede gereed was, aanvaard de hij den terugtocht naar Andir, waar hij echter, zooals wij gisteren meldden, niet aankwam. Hierdoor werd ongerustheid gewekt en nog in den middag zijn vliegtuigen uitge zonden om hem op te sporen. Deze vlogen langs de route, welke hij had moeten vol gen, doch het onderzoek werd door de zwa re bewolking bemoeilijkt. De bevolking in die streek had het vliegtuig Zaterdagoch tend gezien ten westen van den Papanda- jan, waar het laag vloog en met een afgezet- ten motor een duik maakte. Men had het vliegtuig niet weer te voorschijn zien komen, zoodat men vermoedde, dat het in het ge bergte is neergestort. De bevolking werd gealarmeerd en begon onmid dellijk aan een opsporing in de om geving over een zeer groote opper vlakte. Deze poging duurde den ge- heelen nacht voort, doch helaas zon der resultaat. Zondag werd, aldus de N.R.Ct., het onder zoek hervat door zestien andere Koolhoven- toestellen en eenige Glenn Martins, die van den vroegen ochtend af tot het vallen van de duisternis de streek afzochten. De cenigc getuige.., Ook trokken bevolkings-patrouilles er op uit. De eenige getuige op wier ver klaringen men kon afgaan, is een inlandsche vrouw, die Zaterdag om streeks elf uur zou hebben gezien, dat het toestel neerstortte in het verlaten gebied ten zuiden van Pengalengan. In die streek zal heit nog dagen kunnen duren eer het toestel is gevonden. De on derzoekingen strekken zich n.1. uit over een gebied dat ruim drieduizend vierkante kilometer groot is. Hoewel de opsporingen gisteren weer zijn voortgezet en wel met 21 vliegtuigen, heeft men tot dusver nog geen resultaat geboekt. De luchtvaartafdeeling heeft echter de hoop, den heer Deen nog behouden te kunnen vinden, geenszins op gegeven. De opsporingen worden ten zeerste be moeilijkt door de bijzonder zware terreins gesteldheid nabij den berg Kantjana (in de afdeeling Tjiandjoer, Preanger-regent- schappen). Er werden tóch militaire maat regelen in Tsjecho-Slowakije ge nomen! Hoewel de berichten over mobili satie hardnekkig door de Tsjecho- Slowaaksche regeering worden te gengesproken, blijven de Duitsche bladen even hardnekkig volhouden dat militaire maatregelen worden genomen. Zoo meldt een speciale verslaggever van het „Zwoelf Uhr Blatt" te Hirschberg, dat de Tsjechische militaire autoriteiten mitrail leurnesten zouden hebben laten inrichten te Kolendorf, dat versterkingen zouden zijn aangelegd op de berghellingen bij Nochod. De bewoners van Rochlitz en Harachsdorf zouden de mededeelingen ontvangen hebben, dat zij binnen enkele dagen soldaten zouden hebben in te kwartieren. Het Hamburger Fremdenblatt constateert, dat de beide dementis, die van Tsjechische zijde uitgegeven zijn, ver langs de eigenlijke feiten heengaan. Het onrustige weekend, dat Europa door Tsjechische troepenbewegingen in het grens gebied en door andere onbetwistbaar waar genomen militaire gebeurtenissen beleefd heeft, aldus het blad, is uiterst kenmerkend voor den aanhoudenden toestand van span ning, dien het willekeurige uitstel der op lossing der Sudeten-Duitsche kwestie voor het geheele vasteland veroorzaakt. Het ge vaar van den toestand duidt op de omstan digheid, dat er kringen zijn in Praag, die vijandig staan tegenover de onderhande lingstactiek van minister-president Hodza. Een nieuw „incident". Het Duitsche Nieuwsbureau ifieldt dat, naar thans bekend geworden is, gisteren te Karlsbad een tooneelspeler uit Eger wegens het brengen van den Duitschen groet gear resteerd is. Van het publiek, dat uiting gaf aan zijn misnoegen over deze arrestatie, wer den drie personen eveneens gearresteerd. De politie joeg de menigte met den gummistok uiteen. Bespreking met de Slowaken. Ministerpresident Hodza heeft de verte genwoordigers der Slowaaksche Volkspartij heden voor een bespreking uitgenoodigd. Per 15 September a.s. In de gisteren gehouden raadsvergadering van Urk heeft de burgemeester, de heer A. Gravestein medegedeeld, dat hij per 15 September ontslag zal aanvragen als bur gemeester van Urk. De heer Gravestein was sinds 1909 burge meester van Urk en zou in Mei van het volgend jaar zijn dertigjarig jubileum als zoodanig vieren. De burgemeester zal tegen 15 September tevens ontslag vragen als lid van de Pro vinciale Staten van Noordholland. Het ligt in de bedoeling van den heer Gra vestein zich te Haren (Groningen) te vesti gen. GEEN CENTRALISATIE IN RIJKSRICHTING. Wat betreft de electriciteitsvoor- ziening van Nederland, zal de re geering met bekwamen spoed de opstelling van een nationaal kop- pelplan ter hand nemen, zulks in zoo nauw mogelijke samenwerking met de daarbij betrokken bedrijven, teneinde tot een wijze van uitvoe ring te komen, welke naast het alge meen belang ook de locale belan gen zooveel mogelijk dient. Aldu? lezen wij in Memorie van Ant woord aan de Eerste Kamer nopens het ontwerp van de Electriciteitswet De Electriciteitswet zal voorts o.m. de verhouding tusschen de productie- en distri butie-bedrijven kunnen verbeteren mede omdat de geheele electriciteitsvoorziening nu onder hoede van de Centrale Overheid komt. Tarieven. Wat de tarieven betreft, welke de provin ciale bedrijven aan de gemeentelijke distri butiebedrijven in rekening brengen, deze staan op grond van de concessies der pro vinciale bedrijven onder algemeen toezicht van den Minister van Waterstaat, terwijl bij conflict over al dan niet voortzetting der stroomlevering aan een gemeentelijk distributie-bdrijf door de Ministers van Wa terstaat en Binnenlandsche Zaken een uitspraak zal worden gegeven, waarbij zij ingeval van voortzetting der stroomleve ring ook over de voorwaarden dier leve ring een beslissing zullen nemen, indien partijen terzake niet tot overeenstemming komen. Ter vermijding van misverstand merkt de minister op dat 'n centra lisatie van de electriciteitsvoorzie ning in een Rijksrichting geens zins in zijn vornemen ligt en dat hij van plan is met kracht de tot standkoming van een koppelnet, mede met het oog op de defensie- belangen, te bevorderen. Nu uit het ontwerp de bevoegdheid tot wijziging der concessie geschrapt is, zou de minister {iet niet juist achten, indien bij uitgifte van concessies de Kroon zich toch de bevoegdheid tot wijziging zou voorbe houden. Naar de overtuiging van den mi nister zullen de voordeelen van recht streeksche stroomlevering in de toekomst leiden tot verdere geleide lijke uitschakeling van distributiebe drijven, evenals deze zich in de af- geloopen jaren heeft voorgedaan. Electriciteitsraad. De minister geeft aan de instelling van een electriciteitsraad de voorkeur boven een Energieraad. Een ruime benoeming van ambtenaren In den Electriciteitsraad ligt stellig niet in de bedoeling. Verwachting: zwakke tot matige noordwestelijke tot zuidwes telijke wind, aanvankelijk meest zwaar bewolkt, later opklarend, weinig of geen re gen, iets warmer. Verdere vooruitzichten: waar schijnlijk droog en iets war mer. Sombere openingsrede voor de algemeene vergadering van den K.N.MB. Electriciteitstarieven als sluitpost der gemeentebegroo tingen. Heden wordt te Zeist de algemeen verga dering van den Kon. Ncd. Middenstandsbond gehouden, onder voorzitterschap van den heer Ed. G. Schurmann. In zijn openingsre de wijst voorzitter op de steeds belangrijker en zwaarder geworden taak der organisatie voornamelijk door tal van nieuwe overheids maatregelen. In dit verband noemt spr. de vestigingswet klembedrijf, waardoor de verzorging der vakopleiding aan den bond is toevertrouwd. Vervolgens besprak voorzitter verschil lende vragen van den tijd, zeide o.a. het te betreuren, dat de vaste lasten te zwaar op de bedrijven drukken en hoopte, dat op den duur het cadeaustelsel zal verdwijnen. De uitverkoopen. Een spoedige herziening van de wet inza ke het uitverkoopen en opruimen en een in het leven roepen van een wettelijke re geling van het veilingwezen zijn van het grootste belang voor het middenstandsbe- drijfsleven. De behandeling van de omzetbelastingwet het voornemen de personeele belasting te verhoogen en de behandeling van de elec triciteitswet brengen de middenstand nieu we zorgen en teleurstellingen. Wat de electriciteit betreft, is er geen en kele rem aangelegd aan de tarievenpolitiek der gemeenten. In afwijking van de overweging, welke bij de oprichting der electri- citeitsfahrieken door de overheid voorzat, n.1. om het product tegen zoo laag mogelijken prijs aan de af nemers te kunnen verstrekken, is deze exploitatie verworden tot een onbeheerscht streven naar het opvoe ren van deze sluitingspost op de ge- meentebegrooting. Aan het slot van zijn rede wekte spr. op de organisatie krachtig te steunen, en aei- de dat ieder zijn uiterste best moet doen den handeldrijvenden en industrieelen mid denstand niet alleen voor ondergang te behoeden, maar te verheffen tot het peil, waarop hij krachtens zijn sociale functie en economische roeping het volle recht heeft te staan. Mededeelingen. Vervolgens doet de bondssecretaris, de heer de Groot enkele mededeelingen. Dankbaar wordt vermeld, dat op ruime schaal het vijfde lid van artikel 1 van de vestigingswet werd toegepast, waardoor voor de schoenbranche, den kantoorboek handel, het kruideniensbedrijf en het auto mobiel- en garagebedrijf op voorstel van den middenstandsraad een tijdelijk vesti gingsverbod van kracht werd. De maand Juni bracht de bekroning van een klein jaar arbeid van het instituut voor middenstandsontwikikeling. De exa mens vingen n.1. l Juni met het Schriftelijk gedeelte dat drie weken later werd voort gezet met het mondeling. Het instituut heeft mee rdan 100 cursus sen opgericht en in stand gehouden. Wilt U een heerltjke vaeantietocht? Dan een meerdaagsche reis van het Reisgidsen gratis verkrijgbaar. Reisbureau W.A.C.O., Den Helder, Kanaalweg 132, Tel. 773.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 1