faseert U op dit Wad De vischmarktschool in nieuw gewaad Zoowel van binnen als van buiten 100 procent verbeterd KeA$c en Tjendinq, Texelsch nieuws Zaterdag 16 Juli 1938 Derde Blad Wat de oude niet en de nieuwe wel heeft De komende Oranje filmavond Uitslag overgangsexamen R.H-B.S, Verzuchting van een badgast Een oude zaak naar het centrum Den Hoorn Burgerlijke Stand Ingekomen personen Premies voor het dooden van zeehonden Oost Indië Het valt niet te ontkennen, dat onze stedelijke overheid den laatsten tijd met alleszins te roemen voortvarendheid bezig Is de oudste en minst ooglijke onzer scholen op te ruimen en in de plaats daarvan neer te zetten behoorlijke gebouwen. Ging het voorgeslacht blijkbaar uit van de veronder stelling, dat een school zooveel mogelijk overeenkomst moest bezitten van een asyl, thans is men van deze dwaling genezen en wordt ook aan de lagere scholen die aan dacht besteed, die ze verdienen. Een uitstekend voorbeeld van moderne scho lenbouw, waar men naast praktische uitvoering ook de aestetica haar deel gegeven heeft, is de vermaarde „Vischmarktschool", de bekende steenklomp, waarin sedert jaar en dag de jeugd die om en nabij dit stadskwartier woont, opge voed wordt. De „Vischmarktschool" is popu lair. Diverse 18-karaats onderwijsmannen gaven er de beste jaren van hun leven aan en ook het huidige hoofd van school no. 10, de heer Van der Horst, staat bekend als een pae- dagoog, die niets heeft van den klassieken „schoolvos", doch alles van den sympathieken opvoeder. Een moderne school. Voor de „Vischmarktschool" breken goede tflden aan. Zoodra over eenigen tijd de omhei ningen weggenomen zullen zijn, zal men hier een school kunnen ontwaren, die alles bezit wat een moderne school moet bezitten. En dat is heel wat! In September hoopt men school no. 10 in ge bruik te nemen, terwijl men dan eveneens na niet al te langen tijd met de verbouwing van het andere deel van het pand denkt klaar te komen. Dit deel, de linkervleugel dus, wordt zooals men weet, Christelijke U.L.O. school. Het verschil. Gisteren hebben wij een wandeling door No. 10 gemaakt. Met den heer Van der Horst en den heer Boogaart, den technischen ambtenaar van Gemeentewerken. Overal hebben wij geneusd, eerst in het oude' schoolgedeelte. Dat riep herinneringen op van eigen schooltijd. Van nauwe banken, leelijk bruin geschilderd en met hun gele schilfers min of meer op hyena's lijkend. De nauwe gevan genisvensters, de krakende deuren, de kleine borden en de series W.C.'s, die altijd te klein en meestal onfrisch waren. Nu zal men kunnen zeggen: we zijn er toen ook wel gekomen en dan heeft men gelijk. Als het nog eens vijfmaal erger was kwam men er natuurlijk ook, maar andere tijden eischen ten slotte andere normen en men kan zich verheu gen over het feit, dat onze jeugd in de ge legenheid gesteld wordt op dergelijke prettige onderwijsinrichtingen hun eerste levenservarin gen op te doen. Ook al zou men af en toe tot een zekere mate van jaloezie gebracht worden. Vaal en oud is alles in dat oude deel. Men zou hier haast kunnen gaan spreken van eeuwen, die op ons neerzien, als men weet, dat deze school reeds van 1865 dateert. Een behoorlijke ouderdom! Van het oude in het nieuwe deel is echter slechts één stap en men komt daarbij als het ware in een totaal andere wereld. Reeds op den zolder aanschouwt het oog fonkelnieuwe en van plezier glimmende gasradiatoren, die over enkele maanden hun koesterende warmte aan circa 240 Vischmarkertjes zullen gaan geven. Nieuwe magazijnen volgen, nieuwe banken, een brandgang, welke uitermate praktisch aange legd werd en die een waarborg is bij een, ove rigens in deze steen- en betonmassa ondenk- baren brand. Met kennelijken trots wrjst de Welke collectant mag 8 maanden gratis naar de bioscoop? Collectanten hedenavond aan melden. In ons nummer van gisteren namen wij het programma van den filmavond op a.s. Donderdag op en zooals men gezien heeft wordt dit een gelegenheid, die men niet missen mag. Het gaat hier om films, die voor iedere categorie publiek geschikt zijn, zoodat men verwacht, dat beide theaters tot de laatste plaats toe bezet zullen zijn. Gezien de ervaring bij andere gelegenheden twijfelen wij hieraan geen moment. Maandag wordt een aanvang gemaakt met den kaartverkoop, waarvoor men een waar leger van verkoopers gerecruteerd heeft. Het is hun taak zoo spoedig mogelijk de kaarten, die 40 cent en een kwartje kosten, aan den man te brengen. Het drietal handigste verkoopers wacht een niet geringe verrassing. De heer Van Twisk deelde ons namelijk mede, dat hij besloten heeft aan hem (of haar), die de meeste kaar ten verkoopt, een bewijs voor 3 maanden gratis bioscoop te verstrekken. Die daarop volgt 2 maanden en eveneens een voor 1 maand. Een aardige attractie, die op het enthousiasme on getwijfeld stimuleerend zal werken. Den collectanten wordt verzocht zich hedenavond in liet Rialto-theater op te geven. Na 8 uur. Het zal hier zijn dat de kaarten worden uitgereikt. Bijzonderheden over plaatsbespreking volgen nader. heer Boogaart ons op het trappenhuis, dat in derdaad een geest van soliditeit en hechtheid ademt. Het is geheel opgetrokken uit beton, rustend op ingeheide palen. Ingeheide palenin een schoolen toch is er geen personeel uitgevallen, merkt de heer Van der Horst zoo droog-weg op. Het geen inderdaad èen prestatie is. Licht en lucht. De lokalen, die nog wel niet geheel klaar zijn, maken al evenzeer een uitstekenden indruk. Ook hier: licht en lucht in overmaat. Lichte kleuren, terwijl men steeds getracht heeft den praktischen kant der dingen aan te passen aan de comfortabeliteit. Zoo zijn de wanden van het bekende Egypto-glansbeton, het schoolbord be slaat bijna een halve muur en is in tegenstel ling met de zwarte van vroeger thans groen. De ramen zijn hoog en breed, en draaien naar buiten. De hoogste eischen werden gesteld aan de hygiëne en het is een lust deze nieuwe W.C.'s te zien. Geen rijtje „barakken", maar een keurig stel toiletten. Ook de entrée van de nieuwgeboren school No. 10 mag er zijn. Breed en smaakvol, en voorzien van tochtdeuren. Daar moest men vroeger om komen Een rijwielbergplaats die suggesties aan een salon oproept en tenslotteeen heusche claxon. Want ook de traditioneele bel, waaraan het „klingelen" een aparte kunst was, is verdwenen om plaats te maken voor het instrument dat de jeugd pleegt te betitelen met „de knor"! Een school, waarmee zoowel leerkrachten als leerlingen wel tevreden zullen zijn en die een aanwinst is voor onze stad. Een woord van waardeering mogen wij ten slotte niet onthouden aan den ontwerper, den heer Dokter en aan Gemeentewerken, die dit alles op zulk een voorbeeldige wijze ten uitvoer bracht. En thans... wanneer de andere scholen...? Want we zijn nog niet aan het eind. Van klasse Ia naar II. G. Grobben, E. J. Jongkees, A. Kimme], C. Beumer, L. Beunder, C. Buis, H. P. Daling- haus, C. J. W. Everts, C. Guldemeester, A. G. Günthert, J. Kelderman. J. H. de Kok, E. A. Kollaard, A. Labruyère, H. Spruit, N. v. Vegter. Niet bevorderd 4. Van klasse Ib naar klasse II. S. Elte, B. C. van 't Hof, A. W. A. Treffers, W. H. Woltering, P. J. C. van Leuvensteijn, D. L. Monté, W. J. Parlevliet, J. P. Rab, G. de Ridder, P. H. Spruit, J. A. Verwey, J. M. H. Vinken, J. Wessel, C. J. Zegers, G. M. Zuijdijk. Herexamen 1, niet bevorderd 5. Van klasse Ha naar Klasse III. N. den Hartog, M. M. E. L. van Hoek, N. A. Klok, H. Allaries, J. J. ten Cate, J. C. Cor- nelis, J. J. Dito, P. A. van Gessel, C. N. Graaff, W. Groot, C. van dér Haagen, J. F. Heeren, G. J. de Jong, M. Klerk, P. Lever, PI. Mobach, W. de Bruijn. Herexamen 1, niet bevorderd 4. Van klasse Ilb naar III. T. L. Kruys, P. G. Panis, W. v. Diest, A. v. Driel, G. Pezie, P. T. de Ridder. D. Rie- mers, E. J. Rinsma, H. C. M. de Stigter, P. van Tol, P. A. Verberne, L. J. de Vries, J. M. v. Zoelen, T.- M. Siegenthaler. Herexamen 2, niet bevorderd 5. Van klasse lila naar IV. J. M. Brizee, M. L. Dalinghaus, J. E. Dis sel, J. Jouwersma, E. Kimmel, A. H. van Alphen, E. v. Asbeck, A. T. Bandsma, K. Bottema, A. de Bruyn, J. W. van Driel, J. N. Ferj, J. van Hoek, A. van 't Hof, H. J. Key- zer, A. J. W. Lap. Niet bevorderd 3. Van klasse Illb naar IV. A. B. Hendriks, W. A. Huisken, D. H. Klazinga, W. v. d. Pant, J. v. Prooyen, J. Kant, C. L. Kroesen, P. D. G. Nieuwland, D. D. Romijn, J. G. van Santen, S. Sjoerdsma, W. S. Stoll, M. G. Zuidijk. Herexamen 2, niet bevorderd 3. Van klasse IVa naar Klasse V. J. Allaries, K. Elte.E. J. Siliacus., J. C. v. Aller, A. P. van den Berg, A. Boendermaker, J. Bouma, W. J. J. Kooyman, A. P. Kwast, K. L. Otsen, D. O. Ottervanger. Herexamen 1, niet bevorderd 7. Van klasse IVb naar V. F. A. de Boer, A. L. Koster, J. Lever, C. C. Mantz, P. G. Möller, L. Nater, P. van Prooyen, J. Rab, M. F. Schreuders, G. Smits, G. Woudstra, J. H. Smit. Herexamen 1, niet bevorderd 4. OP- EN ONDERGANG VAN ZON EN TIJD VAN HOOG EN LAAG WATER Zomertijd Zon Juli op: ond.: Hoogwater Laagwater Z 24 5.08 21.03 5.00 17.35 10.55 23.35 M 25 5.10 21.02 6.15 18.50 12.20 0.50 D 26 5.11 21.00 7.20 19.55 0.35 W 27 5.13 20.59 8.10 20.50 1.55 14.40 D 28 5.14 20.57 9.00 21.45 2.45 15.35 V 29 5.16 20.56 9.45 22.35 3.35 16.25 Z 30 5,17 20.54 10.30 23.10 4.15 17.10 Zittend van links naar rechts: C. Kelder, J. J. P. Christiani, H. Lastdrager, J. Bakker en J. Pols. Achterste rjj van links naar rechts: F. Himpers, L. v. d. Mey, Mej. A. Schot man, W. Bakker, G. Buurman, H. Charmes, N. v. Gent, A. Strüijk, Mej. J. Schotman, J, Boelig, B. Becker en G. de Barbanson. Geknield van links naar rechts: T. Lensen, A. Wiersma Jr., G. Does, D. Kooijman, T. Troost en G. Veltman. Achterste rij van links naar rechts: C. Willemse, R. Bogaert, S. Veldman, K. Kuiper, A. Dienaar, J. Amiabel, A. v. d. Berg, Mevr. B. Klaver, Mevr. v. d. Steen, Mej. A. Heijblok, Mevr. T. Pastoor, Mevr. C. Krijnen, P. Visser, G. Spaans en G. Mol. Weer is het ochtend, en weer is het grauw. De regen van gisteren, lekt m'uit pijpen en mouw. Het eenige wat nog droog is, en daarmee ben ik boffer. Dat is mijn badpak, dat nog zit in mijn koffer. Straks trek ik i.et aan, want het is heusch geen gijn, M'n hebben en houwen hangt nat aan de lijn. En kwam nou de zon maar, dan was 't gauw droog, Maar 't is net als gisteren,, het stroomt van omhoog. Zoo gaat mijn vacantie, maar nobbes pleizier. Ik wou dat het droog was, 'k ben zoo koud als een pier. Is dat nu dat weekje, zoo vurig begeerd. Bruin moest ik worden. Thans ben ik verweerd. Nooit neem ik mijn vacantie in Juli meer op, Want het is net als verleden jaar, ook nu weer een strop. Juli 1938. Astry. Hedenmiddag om 4 uur opent de firma Govers van de Spoorgracht, een nieuwe zaak in meubelen en tapijten, in het perceel Breewaterstraat 5, ongeveer op den hoek van de Spoorstraat. Bijna 70 jaar heeft de firma Govers, van vader op zoon, een meubelzaak op de Spoorgracht gedreven en de goede repu tatie van de zaak, deed haar oude klanten houden. Maar de stad breidt zich uit en voor nieuwe inwoners, vooral voor die van achter het spoor, ligt de Spoorgracht wat buiten het centrum. De zaak op de Spoorgracht blijft evenwel gehandhaafd, maar om het zoowel de oude als nieuwe klanten gemakkelijk te maken, werd dit nieuwe perceel in het cen trum van de stad betrokken. Het geheel werd gemoderniseerd en door een smaakvolle binnenbetimmering, met licht- zuiltjes, die het een intiem karakter geven en het uitgestalde meer tot hun recht doen komen, werd de zaak zeer aantrekkelijk ge maakt. De heer Kool voerde de betimmering uit. De firma Govers, die voor complete meubi leering zorgt, zal ook in deze nieuwe zaak haar reputatie, van solied en betrouwbaar huis, weten hoog te houden. Behalve de geëtaleerde artikelen, is boven de zaak nog een magazijn met ruime sor teering. DE ZONDAGSWET. Voor den "kantonrechter te Groningen dien de 12 Juli j.l. een eigenaardig geval, n.l. een proces-verbaal van den gemeente-veld wachter van Ulrum tegen den predikant der Gereformeerde kerk aldaar, ds. U. Elger- sma, en wel omdat hij in overtreding van de Zondagwet op Hemelvaartsdag in zijn tuin bezig was geweest met het scheren van gras door middel van een grasmaaimachine. Ds. Elgersma verdedigde zich voor het kantonge recht persoonlijk en achtte het opgemaakte proces-verbaal zeer onredelijk. De ambtenaar van het O.M. was van tegengestelde gevoelens en vorderde een boete van f 3.subsid. 3 da gen hechtenis. De kantonrechter deelde mede over H dagen schriftelijk vonnis te zullen wijzen. De Zondagswet van 1815 verbiedt op de Zondagen en algemeen erkende Christelijke feestdagen het doen van arbeid aan den open baren weg. Te Ulrum is wel met bijzonderen ijver aan deze oude bepaling gedacht. DE ZENDING OP JAVA. ZANGUITVOERING IN DE MUZIEKTENT. Naar wij vernemen zal de zang- en operette vereniging „Ons Genoegen", dir. den heer A. Krijgsman, een zanguitvoering geven in de muziektent in het Julianapark op Donderdag 28 Juli a.s. van 8.15 tot 9.45 u. n.m. Aan allen wordt hartelijk dank gebracht. CENTRALE VOOR WERKLOOZENZORG JONG HOLLAND SNAKT NAAR WERK. De 4e collecte gehouden in de maand Juni 1938, bij het Protestant Christelijk volksdeel van Den Helder, heeft opgebracht netto 496.59, voor bovengenoemd doel, uitgaande van het Christelijk Nationaal Vakverbond. Hiermede wordt allen hartelijk dank ge bracht voor dit mooie doel. In het Zendingsblad, der Gereformeerde Kerken, wordt meegedeeld, dat het zendings werk op Midden-Java hoe langer hoe meer zich mag verheugen in de belangstelling van de zijde der inheemschen. Op dit terrein steeg het aantal inheemsche predikanten in 1937 van 10 tot 13, het zielental van 15.535 tot 17.033, en het bedrag dat de Javaansche Chris tenen hier voor het kerkelijk leven offeren, van 27.168, tot 28.lf00.71, een voor deze gemeenten zeer hoog bedrag. HET CHRISTENDOM IN JAPAN. Dr. ir. H. G. van Beusekom te Den Haag schrijft ons: Blijkens de laatste berichten uit Japan werd de Japansche Christenheid kort geleden zeer ernstig op de proef gesteld. De commandant van de militaire politie wendde zich namelijk tot de predikanten en hoofden van onderwijs inrichtingen met een uitgebreide vragenlijst. Deze lijst bestond uit 13 scherp geformuleerde vragen over de Christelijke opvattingen om trent God, het Japansche Pantheon, den keizer en de keizerlijke voorouders, het gezag van den bijbel tegenover de keizerlijke wetten, de voor-oudervereeniging en het huldebetoon aan de Sjinto-schrijnen, het gezag van het geweten, de vrijheid van geloofsovertuiging, de verhou ding van het Christendom en de nationale ge dachten, en nog verschillende andere punten, welke alle de kern van de verhouding raken van de Japansche Christenheid tot den staat. Over deze vragen hield men onderling een ernstige beraadslaging en daarna stelde de betrokkenen zelfstandig hun antwoorden op. Deze geven zonder uitzondering een duidelijke uiteenzetting van de Christelijke overtuiging, maar zij bevatten ook een eerlijk gemeende betuiging van trouw aan den Japanschen staat. In de tegenwoordige uiterst samengestelde verhoudingen, waarin verschillende stroomin gen de religieuze zijde van het nationale leven tot de uiterste consequentie trachten door te voeren, meent de Christelijke kerk de meeste kans te hebben op het behouden van een plaats in het volksleven, wanneer haar leiders de vragen van dezen tijd rustig doordenken en eerlijk voor hun overtuiging uitkomen, zooals zij tot nu toe hebben gedaan. Dr. Kagawa is midden Juni teruggekeerd van een reis door Mandsjoekwo, waar hij be sprekingen voerde over de bevordering van de coöperatieve beweging en avond aan avond evangelisatiesamenkomsten leidde. Hij werd overal met groote hartelijkheid ontvangen en sprak iederen avond voor overvolle zalen. Ve len zijn door zijn woord tot nauwer contact met de Christelijke kerk bewogen. In Japan ZONDAG 24 JULI 1938 Ned. Herv. Gemeente. Den Burg, v.m. 10 uur: Ds. Visser. Oosterend, v.m. 10 u.: Dr. W. Kok. Den Hoorn, n.m. 2.30: Ds. Moen. Afscheid. De Cocksdorp, v.m. 10.30 u.: Ds. Salm. Koog, v.m. 10 u.: Ds. v. 't Hooft. n.m. 8 u.: De heer W. C. Luuring, Jeugddienst. Oudeschild, vm. 10 u.: Ds. Moen. Doopsgezinde Gemeente. Waal, v.m. 10 uur: Dr. Vis. Den Hoorn, v.m. 10.30 uur: Ds. Smidts. Geref. Kerk. Den Burg (Geb. Fanfare) v.m. 10 uur: Ds. v. d. Leer en n.m. 7.30 uur: cand. van Nin- nen van Bergen (N.H.). Oosterend, v.m. Cand. van Ninnen van Bergen (N.H.), n.m. 3 uur: Ds. v. d. Leer. LEGER DES HEILS. Zondagmorgen 7 uur Bidstond. Zondagmorgen 10 uur Heiligingsamenkomst Zondagmiddag 3.30 uur: Openluchtsamen komst De Koog. Zondagavond 8 uur: Verlossingssamenkomst Leider dezer samenkomsten: Luit. S. Dros. AFSCHEID Ds. MOEN. Zondag a.s. zal Ds. Moen, predikant bij de Ned. Herv. Gemeente te Den Hoorn, des mid dags te half drie afscheid nemen van zijn ge meente, wegens zijn vertrek naar Nieuw- Leuzen, waar Ds.. Moen als predikant is beroepen. Ongetwijfeld zal het vriendelijk kerkje te Den Hoorn Zondagmiddag geheel gevuld zijn met gemeenteleden. Ds. Moen heeft zich gedurende zijn verblijf alhier bij zijn gemeentenaren zeer bemind gemaakt. Zijn heengaan zal door zeer velen betreurd worden, van 16 t/m 22 Juli 1938. GEBOREN: Lambertus Theodoor, z. van N. P. Graaf en E. C. L. Suykerbuyk; Renske, d. van J. Krotje en A. van Dijk; Margaretha Maria, d. van P. J. Witte en Th. C. van Her- waarden ONDERTROUWD: J. de Graaf, en J. C. Hin. GETROUWD: D. H. Keijser en A. Lap. POLITIE. Gevonden: 1 ring, 1 doublé armband, 1 portemonnaie, 1 broche, een babytruitje, 2 rijwielplaatjes. BOUWVERGUNNINGEN. Burgemeester en Wethouders van Texel verleenden vergunning aan H. D. Bakker te Amsterdam voor het bouwen van een schuur, en aan J. Pool te Oudeschild voor het bouwen van een kippenhok. Na de laatste opgaven zijn in de gemeente Texel ingekomen:: A. Troost, Weverstraat90, Den Burg, van Hulststraat 5, Alkmaar; M. Engwerda, Nieuwstraat 49, Den Burg, van Oosterkade 3, Leeuwarden; C. Buys, De Cocksdorp 75, van Burgem. Zwaanstraat 132, Terschelling; K. Zuidema, De Cocksdorp 161, uit Duitschland; W. Visser, Eierland 55, uit Duitschland; J. Rijk, Suikerweg 6a, Den Burg, van Zuid-Afrika; N. Drijver en echtgenoote, Den Burg, van Crayennestersingel 15, Heem stede; J. Wilsmink, geh. m. W. Wassenaar, Weverstraat 67, Den Burg, van Hoornekade 12, Utrecht; Marijtje Kalf, Steenenplaats 8, Den Burg, van Emmastraat 28a, Zaandam. Bij Kon. besluit zijn weer bepalingen vast gesteld omtrent het toekennen van premiën voor het dooden van zeehonden binnen het wa tergebied van het rijk. De premie zal 2 per zeehond bedragen. Tot het verkrijgen van de premie wende de belanghebbende zich met den gedooden zee hond tot den burgemeester van een der aan de Noordzee, de Waddenzee, den Dollard, de Lauwerzee, de Zuid-Hollandsche of Zeeuwscha stroomen of de Zuid-Hollandsche benedenrivie ren gelegen gemeenten of tot den door den bur gemeester daartoe in zijn gemeente aangewezen persoon. In tegenwoordigheid van den burgemeester of van den door hem aangewezen persoon wor den van den gedooden zeehond de voorvinnen afgesneden, waarop aan den aanbieder van den zeehond een verklaring wordt afgegeven. DE TOSARI HEEFT MACHINESCHADE. Batavia. De „Tosari" van de K.P.M. heeft nabij Sabang machineschade bekomen door het uitloopen van de metalen. Het weer is uit stekend. zoodat men rustig kon afwachten tot hulp aanwezig was. Het schip zal daarna naar Sabang worden gesleept waar de schade kan worden hersteld. (Aneta) zelf heeft hij tot nu toe onbeschroomd zijn getuigenis tegen den huidigen oorlog laten hooren. Zijn werk is door de overheid onge moeid gelaten; men heeft hem zelfs nooit om een van zijn uitingen gewaarschuwd. Juist door zijn moedig optreden in deze moeilijke dagen blijkt het Christendom aan invloed te winnen

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 9