(ïa^enfru>4Mw.edójUijd p H.Z.V» houdt een VOOR VELTHUIJS x Hoofdpijn - Kiespijn - Gevatte koude Maandag 25 Juli 1938 Tweede Blad MtacUnieiuw De Dorus Rijkers waajet over de deelnemers Groote belangstelling bij de finish Waütie£LeAicPiUn Zeevaartschool Den Helder Rein Boogaard oogst dankbaarheid De Oranje-filmavond Turndeirfonstratie O.K.K. Oneenigheid in België Reist per „ESONA" Burgerlijke Stand van Den Helder Vischafslag Den Helder H.Z.V. heeft de organisatie van een ha- venzwemwedstrijd aangedurfd. En gezien de bereikte resultaten en het buitengewoon vlotte verloop van dezen sportieven kamp, zal o.i. H.Z.V. niet aarzelen om hiervan een bekerwedstrijd te maken, zoodat het Helder- eche publiek jaarlijks zal kunnen genieten van een spannenden en origineelen wedstrijd. Aan boord van de Dorus Rijkers", die door den commisaris van het Loodswezen, den heer Van Diest, beschikbaar was gesteld om aan eventueele uitgeputte zwemmers of zwemsters hulp te verleenen, hebben we het verloop van den strijd gevolgd. De start. Even half vier Zaterdagmiddag werden de trossen van de Dorus" losgegooid en werd naar het begin van de haven, tegenover het kruitmagazijn gevaren, waar de start zou plaats vinden. Het weer verleende in alle opzichten zijn medewerking, want hoewel het nu niet di rect in alle opzichten warm was, scheen de zon heerlijk en viel ook de temperatuur van het water best mee. Vele belangstellenden hadden zich naar de startplaats begeven, om getuigen te zijn van het begin van dezen strijd, die over ongeveer twee kilometer zou plaats hebben. Hier kwam de, heer Winter, de Roode Kruis-man, aan boord om zoo noodig eerste hulp te verlee nen. De heer Boonen van de Reddingsbrigade was reeds in' badpak gestoken op dek, zoodat men op alle gebeurtenissen was voorbereid.- We hebben, waar het de organisatie be treft, slechts woorden van respect voor de leiding, want het verloop, en dat voor den eersten keer dat een dergelijken wedstrijd werd gehouden, was zoo vlot, dat vijf minuten over half vijf de laatste deelnemer bij de finish was aangekomen. Precies vier uur werd door de dames ge start, terwijl eenige minuten later de heeren te water doken. Het was een aardig gezicht om deze vijftig dames en heeren het water te zien klieven. De machinist van de „Dorus" merkte terecht op, het lijkt wel een school makreel, die door het water schiet. t Reeds zeer spoedig was er tusschen kop en staart van de groep1 deelnemers een groot verschil ontstaan en ter hoogte van het Wachtschip bedroeg dit zeker wel een paar honderd meter. Doch ze deden allen hun best. De meesten crawlden snel naar het eindpunt, terwijl anderen afwisselend schoolslag en crawl zwommen. De „Dorus' 'voer langzaam mee. Scherp tuurde schipper P. Bot over het water, om te zien of alles wel een goed verloop had. En toen een van de vele volgbootjes een van de zwemmers, die een beetje kramp had gekre gen uit het water haalde, was de Dorus in een minimum van tijd ter plaatse en nam het jongmensch aan boord. Het geval had niets te beteekenen. De jongen had, zoodra hij een begin van kramp voelde even naar een van de vletten geroepen en had den kamp opgegeven. Overigens een zeer verstandige daad. Ondertusschen ontbrandde in den kopgroep de strijd om het eerste het eindpunt te be halen. De eb zette nu goed door en zij, die inplaats van den bocht bij het Wachtschip te nemen, schuin de haven, vlak langs den strek dam, recht op het doel af, overzwommen, maakten de beste kansen. Jammer was het, dat de Texelsche boot aan stalten maakte om van den wal los te komen, hoewel men zeer spoedig aan het verzoek ge hoor gaf, om even te wachten. Hierdoor toch geraakten enkele zwemmers een ietsje uit den koers. De jury heeft hier echter rekening mee gehouden. Bij het Wierhoofd was een groote menigte belangstellenden aanwezig om getuige te zijn van den eindspurt. De laatste loodjes wegen het zwaarst en deze eindstrijd was dan ook in alle opzichten spannend. De politie had op een uitstekende wijze den weg vrij gehouden, die naar het kleedlokaal, het gebouwtje van den Vischafslag, leidde, zoodat ook hier op een vlotte wijze het een en ander verliep. Toen de laatste deelneemster aan wal was gestapt, voer de „Dorus Rijkers" terug naar zijn ligplaats. We kunnen ons levendig inden ken, dat het bestuur van H.Z.V. het loodswezen voor zijn bereidwillige medewerking dankbaar was. De Prijsuitreiking. Nu vond dan het voor de deelnemers(sters) belangrijkste oogenblik plaats en wel het uit reiken van de prijzen. Het bleek dat allen ver binnen den vastgestelden tijd, n.1. 1 uur, den afstand van twee kilometer hadden afgelegd. Dus een ieder kwam reeds in aanmerking voor het uitgeloofde speldje. Doordat winkeliers en particulieren zoo be reidwillig waren geweest om werkelijk keurige prijzen beschikbaar te stqllen, kon liefst aan 7 dames en 7 heeren een prijs worden uitge reikt. De heer Stam, de algemeene wedstrijdleider, die tevens het belangrijkste gedeelte van de organisatie op zich had genomen, dankte deze Buitenl. Spoorbiljetten (met kortingen) Scheepspassages Luchtvaartbiljetten Goedkoope privéreizen Zwits. hotelplanreizen Reismarken, cheques, Vreemd geld Hotel- en treinreserveering t. o. Postbrug milde gevers dan ook in het bijzonder. Door dat de firma Van Baaren zijn geluidinstallatie belangeloos ter beschikking had gesteld, was het den heer Stam mogelijk om staande voor den microfoon zich voor de groote schare aan wezigen hoorbaar te maken. Hij dankte in het bijzonder Z. E. den Vice- Admiraal voor zijn toestemming in de haven te mogen zwemmen. Den commandant van Hr. Ms. Wachtschip, als havenmeester voor zijn medewerking. Den heer Van Diest, den commissaris van het Loodswezen, voor het beschikbaar stellen van de „Dorus Rijkers". Het Roode Kruis en de Reddingbrigade voor hun bereidwilligheid om mede te werken. En voorts nog de bemanning van kano's, zeiljachten en vletten, die een oogje in het zeil hadden gehouden. Zonder goede orde is het onmogelijk een wedstrijd te doen slagen en daarom, zoo zei de heer Stam, onzen hartelijken dank aan de politie ,die op zoo'n buitengewone wijze bij start en finish het publiek op een afstand heeft gehouden. Een gemeend, hartelijk applausje volgde hierop. Het was dan de heer Van Vendelo, als voor zitter van de H.Z.V., die enkele woorden sprak. Hij zei, de heer Stam heeft allen wel dank ge bracht, maar hij heeft er toch één vergeten en dat is hijzelf geweest. Ik wil een woord van bijzonderen dank brengen aan den heer Stam, die ontzaglijk zijn best heeft gedaan om dezen wedstrijd te doen slagen. Een hartelijk applaus volgde hierop. Met een hoeraatje voor het be stuur van de Bruinvisschen, dat enthousiast door de aanwezigen werd overgenomen, be sloot de heer Vendelo dit toespraakje. De winnaars worden dan naar vorgen ge roepen. Met een toepasselijk woordje reikte de heer Stam hun de prijzen over. Hieronder laten we volgen namen, tijd en prijzen van de winnaars en tevens door wien de prijzen werden beschikbaar gesteld. Dames: le pr. T. Stam, 24 min. 0.4 sec., beker Firma Van Willigen. 2e pr. B. Goedhart, 25 min. 0.4, lauwertak, den heer Van der Linde, tokohouder Hr. Ms. Wachtschip. 3e pr. M. Forrer, 25 min. 9.6, medaille, Lunch room Lensen. 4e pr. R. Goedhart, 27 min. 0.4, zilver lepeltje, Mevr. Buck. 5e pr. N. Borst, fruitmand, Persinrichting „Tempo". 6e pr. C. van der Steen, fraaie pul, Mevr. v. Os. 7e pr. Mevr. Kleyn, fleschje Eau de Cologne. Door het gebrek aan stopwatches kon van de laatste drie dames en vier heeren den tijd niet opgenomen worden. He eren: le pr. A. Zuurmond, 20 min. 55.2 sec., beker, Firma Bauhuis. 2e pr. Koster, 21 min. 20, lauwertak, den heer Van der Linde, tokohouder Hr. Ms. Wacht schip. 3e pr. C. Kammeyer, 21 min. 52, zeegezicht, vervaardigd en geschonken door den heer Johan Bakker. 4e pr. T. Mulder, medaille, Firma Konijn. 5e pr. H. van de Water, medaille, Fa. Siegers. 6e pr. C. Kruisdijk, medaille, Heinekene Bier brouwerij. 7e pr. L. Gladpootjes, sigarettenkoker, Mevr. Slort. Voor de heeren was dan nog een 8e prijsje beschikbaar gesteld, een vlag van den Ned. Zwem bond, die W. Buck ontving. Een heerlijke taart ontving een van de deel neemsters, die als laatste de finish bereikte, terwijl de voorlaatste deelneemsters, met eenige geestige woorden van den heer Stam over het feit, dat zij door haar zwemmen, de thee van haar man liet koud worden, een thee muts ten geschenke kreeg. H.Z.V. kan met voldoening op dezen wed strijd terugzien en we zijn ervan overtuigd, dat allen, die enthousiast zijn voor de zwem- sport, met belangstelling uitzien naar den vol genden Havenzwemwedstrijd. Mijnhardtjes (dit zijn hartvormige cachets) helpen snel en goed. Doos 50 ct. Proefdoos 10 ct. S» V> Bij beschikking van den Minister van Defen sie, is de schout-bij-nacht-titulair J. J. Dikkers den 30en Juli 1938 eervol ontheven als hoofd der artillerie-opleidingen te Willemsoord en is met genoemde betrekking belast de kapitein ter zee P. A. Willemsen; is de luit. ter zee der 2e klasse C. W. T. baron van Boetzelaer dienende bij het Kon. Instituut voor de Marine te Willemsoord den lOen Augustus 1938 ter beschikking gesteld; zijn de Officieren van Gezondheid der 2e kl. A. Bakkes, J. P. J. Versteeg en L. T. Rhemrev, den 25en Juli 1938 geplaatst aan boord van Hr. Ms. Wachtschip te Willemsoord; is de luit. ter zee 2e kl. bij de Kon. Marine reserve A. van Altena, den 22en Juli 1938 ge plaatst aan boord van Hr. Ms. „Sumatra"; zijn de volgende plaatsingen gelast; met een door den Commandant der Marine te Willemsoord te bepalen datum: de kapt.-luit. ter zee J. W. G. van Hengel, eervol ontheven van de betrekking van le of ficier a.b. Hr. Ms. „Sumatra" en ter beschik king gesteld; de luitenants ter zee le klasse J. F. W. Nuboer, C. Hendrikse en A. C. Lunbeck, allen ter beschikking gesteld; de luitenants ter zee 2e klasse M. J. M. de Gorter en W. J. de Vries, beiden ter beschik king gesteld, de officier van den Marinestoom vaartdienst 2e klasse M. C. Schol, ter beschik king gesteld; met 22 Juli 1938: de luit. ter zee le klasse J. F. P. Opwijrda a. b. Hr. Ms. „Sumatra"; de luit. ter zee 2e klasse S. L. de Jong, a. b. Hr. Ms. „Sumatra"; met 23 Juli 1938: de officier van den Marinestoomvaartdienst le klasse A. D. Jongkees, op non-activiteit wegens ziekte gesteld; de officier van den Marinestoomvaartdienst le kl. A. J. Krom, te Rotterdam. Stan en Laurel in „Pechvogels", de film, die men Donderdagavond voor een bagatel in „Tivoli' kan zien, en waarmee men tevens het Algemeen Oranje Comité steunt. Over gingen van de le naar de 2e klasse: J. J. Brizee, B. G. Gleveringa, C. J. van Eenen- naam, J. J. Feller, S. Groot, Kl. Kikkert, J. F. H. M. Koremans, S. G. Kramer, F. F. M. ter Meulen, H. A. van Noorden, J. Noordveld, L. J. Platteel, L. Ploeger, A. van der Poel, W. H. van der Poll, A. A. J. M. Smit, J. J. N. B. Smits, T. D. Stuut en J. C. Th Visser. Verhoogd werden met taak: W. van Baal, C. G. F. H. Honing, H. E. Janssen, C. W. P. Koningstem, L. J. Mens, J. M. Quist, P. Snel en L. Th. Westerman. Niet bevorderd: 8. Van de voorbereidende klasse werden ver hoogd naar de le klasse: F. V. G. Vink, P. Latenstein, J. Potjer, S. M. Niemann, C. A. Brandt en J. C. v. d. Linden. Niet over gingen 7 leerlingen. Receptie, bloemen, cadeaux en een feestavond ter zijner eere. Zaterdag heeft de heer R. Boogaard, beter gezegd: Rein Boogaard, met de zijnen her dacht het feit, dat hij een kwart eeuw lang zich gewijd heeft aan de belangen van den Transportarbeidersbond in het bijzonder en aan die van de arbeidersbeweging in onze stad in het algemeen. Gezien zijn vele werk, dat hij in dat tijdsbestek verricht heeft was het niet te verwonderen, dat er Zaterdag Vit alle rijen der plaatselijke arbeidersbeweging een groote mate van dankbaarheid naar voren gebracht is. Om half vier is men Zaterdagmiddag in het feestelijk versierde Casino bijeengekomen, ten einde officieel den geestelijken vader van den Bond te eeren. Het was de heer Meyer, die namens het bestuur een woord van welkom sprak en speciaal welkom heette aan wet houder de Boer, als vertegenwoordiger van het gemeentebestuur en den heer A. Kievits, lid van het H.B. Als oudste bestuurder van de afdeeling nam als eerste der rij sprekers de heer C. Giltjes het woord. Hij schilderde de verdiensten van Rein op sympathieke wijze en wees er met nadruk op, dat het hem niet gegven was indertijd in een „opgemaakt bed" te komen. Verre van dat. Als voorloopig cadeau overhandigt spr. dan een bloemen mand, de gelukwenschen van de afdeeling tegelijkertijd uitsprekend. Wethouder de Boer, hierna aan het woord komend, deelde mede, dat de burgemeester door ambtsbezigheden verhinderd was te komen, doch dat het hem persoonlijk groot genosgen doet Boogaart te kunnen zéggen hoe het gemeentebestuur over hem denkt. Hij zegt dan, dat het gemeentebestuur weet dat de belangen van de transportarbeiders hier in goede handen zijn, en dat men daarvoor dankbaar is. Boogaart is, aldus de heer de Boer, een eerlijk man, iemand die daarbij altijd de lichtzijde van de zaak weet te vinden. Iemand van onschatbare waarde voor zijn organisatie. Een vulpen verstoffelijkt dan de sympathie van het bestuur der gemeente. Hierna volgt een rij van sprekers, die elk woorden van erkentelijkheid tot den jubilaris richten, daarbij zijn echtgenoote niet ver getend en hun wenschen steeds met bloemen en cadeaux gepaard doen gaan. Zoo is daar de heer Kieviets. die hem een vriend en ver trouwensman van de arbeiders noemt. Iemand wiens opinie ook in den Bondsraad hoog ge schat wordt en dien men nog langen tijd zijn functie toewenscht. De heer Kraak als ver tegenwoordiger van den Bestuurdersbond (mede namens de Vakbondsafdeelingen) roemt de samenwerking die de organisaties steeds mochten kenmerken, hoewel men daar bij nooit geschroomd heeft elkaar de waarheid te zeggen. Voor de partijafdeeling en de cultureele or ganisaties spreekt de heer van der Vaart. Deze roemt het beleid van Boogaard al even zeer. En dat zoowel met betrekking tot zijn werk in den bond als dat in den Raad. Spr. wijst nog op het werk dat Boogaard deed voor de wederoprichting van het Fanfare korps. De heer Stevenson spreekt namens de visschersvereeniging „Samenwerking", de heer Gerritsen namens de Esperantisten ver eniging. en de heer Snel namens het zieken fonds „Helpt Elkander". De heer Meyer leest daarna nog binnengekomen felicitaties voor van den gemeentesecretaris, den heer Fels. afd. Julianadorp. Alg. Ned. Typografenbond, Ned. Schildersgez. Bond. den heer Zondervan. Mod. Landarb. Bond Koegras, afd. Texel, A.J.C., terwijl de heer P. van Twisk een groot bloemstuk zond. Tenslotte waren daar ook schriftelijke gelukwenschen van den R.K. Transportarb. bond ..Bonefacius". En hierna kwam Rein zelf aan het woord. Hij sprak zijn vreugde uit over het feit dat „jullie me niet aan 't janken gemaakt hebben" dankte allen voor de wenschen de cadeaux en de bloemen, releveerde tal van bijzonder heden uit de oude doos en we/ er op, dat dezen dag voor hem onvergetelijk is. Naast zgn dank aan het gemeentebestuur uitte hij deze tenslotte ook aan den aanwezigen heer Bandsma, voor de goede samenwerking met deze. Het was de heer Meyer, die hierna de receptie besloot. De feestavond. „Casino" was des avonds tot in de uiterste hoeken gevuld met leden van den Bond en hun families en reeds dit feit moet voor Boo gaard een hulde hebben beteekend. Zooals wij reeds mededeelden was er een programma samengesteld, waaraan verschil lende bekende radio-artisten medewerkten. Een programma echter, waarop, wat gehalte betreft, nog al wat critiek te leveren was. Zoo waren daar Emmy Arbous, Eva Janssen, Louis Hols, Jan Lemaire en Emille Kellenaars. De huldiging van Rein Boogaard was het laatste nummer vóór de pauze en het was te begrijpen, dat de stemming er toen reeds aardig in was. De jubilaris met vrouw en kinderen, alsmede het bestuur van de afdee ling Den Helder hadden een plaats gevonden op het tooneel aan een feestelijke tafel. Op het tooneel prijkten vele bloemstukken en een tafeltje met de reeds 's middlgs aangeboden cadeaux. Als eerste spreker kwam de heer H. Meyer Boogaard gelukwenschen namens zijn bestuur en de leden van de afdeeling Den Helder. Dit bestuurslid wees op het vele werk, dat Boogaard voor de afdeeling gedaan heeft en op het feit, dat hij altijd gereed is om te helpen, waar dat noodig en mogelijk is. „U heeft," zegt spreker, ons uit de put der ellende gehaald. U was altijd de taaie vechter en U is dat nog." Spreker wijst er op, hoe Boogaard voor iedereen klaar staat, ook voor anderen, niet-leden. En daaraan is dan ook grootendeels zijn populariteit te danken. Iedereen in Den Helder, tot aan de kinderen toe, weten slechts van „Rein Boogaard". Namens het bestuur en de leden brengt spreker zijn groote waardeering en dank tot uiting in woorden en het aanbieden van een radiotoestel en klok. Op dit moment speelde Helders Fanfarecorps achter de coulissen het „Morgenrood". Daarop volgde een der tref fendste momenten: de kinderhulde. Een jongetje en meisje boden namens de kinderen van de leden een bloemenmand aan, die zij zelf niet dragen konden. Voor Boogaard was dit wel een zeer bijzonder oogenblik. De volgende spreker was de voorzitter van het hoofdbestuur, de heer Kievit. Deze spr. ging eerst de voorbijgegane 25 jaren na en constateerde de vele veranderingen en ver beteringen, in dien tijd tot stand gebracht. Spreker wees er op, dat de organisaties, die daarvoor werken, leiders noodig hebben en het is voor het hoofdbestuur een groote ge rustheid te weten, dat in Den Helder Rein Boogaard de ijverige voorzitter is. Voorts schetst spreker Boogaards werk in den Bonds raad en wijst op het fascistische gevaar. Nog 8 jaar kan Boogaard zijn taak als voorzitter blijven vervullen en spreker hoopt, dat in die acht jaren de afdeeling en de bond zullen groeien. Als stoffelijk blijk van waardeering, die het hoofdbestuur voor den jubilaris heeft, wordt dan een fraaie boekenkast aangeboden. Namens de medewerkers aan dezen feest avond biedt Louis Hols zijn felicitaties aan. Hij leidt vervolgens den zang van het feest lied van Jan Mens, dat de aanwezigen staande zingen. Er volgt een: „Lang zal-ie leven" op en dan is voor dezen avond ook de huldiging ten einde. Boogaard staat op om te bedanken. Aller eerst het bestuur, dat zoo op z'n qui vive is geweest om den datum niet te vergeten, hoe wel spreker daarover geen enkel woord heeft losgelaten. Dan voor het vele werk, dat de bestuursleden voor dezen huldigingsdag verzet hebben. Het doet Boogaard buitengewoon genoegen te vernemen, dat er zoo spontaan gegeven is. En het weten, dat de cadeaux uit de porte- monnaies der minstbedeelden samengebracht zijn, stemt hem zeer dankbaar. Dankbaar is hij ook voor het betrekken van zijn vrouw in deze huldiging. Voorts brengt Boogaard het hoofdbestuur dank. „In mij is de afdeeling Den Helder ge huldigd'., zegt spreker. Een speciaal woord van dank richt de jubilaris tot de kinderen. Hij spreekt de hoop uit, dat het hem in de reglementair resteeren- de 8 jaren gegeven mag zijn met kracht, energie en opgewektheid te werken en als dezelfde vriendschap van de afgeloopen 25 jaren stand houdt, lijdt het geen twijfel, of het werken voor een plaats onder de zon voor ieder, zal resultaat hebben. Reeds hedenavond begint in Tivoli en Rialto de kaartverkoop. In verband met den Oranje-filmavond, die, zooals men weet, a.s. Donderdag ge geven wordt, vestigen wij er de aandacht op, dat de collectanten zich hedenavond dienen op te geven aan de kassa van het Rialto-theater en wel na 8 uur. Voorts kunnen wij berichten, dat de kaarten reeds verkrijgbaar zijn van hedenavond af (eveneens na 8 uur), zoowel aan het loket van Rialto en dat van Tivoli. Men weet het: de entrée bedraagtJIO cent en een kwartje. Men haaste zich! Hedenavond vindt op het Helder-terrein aan de Sportlaan een gymnastiekdemonstratie plaats door de Ver. O.K.K, onder leiding van den heer J. F. van Loo, waaraan medewerken 350 adspiranten, dames en heeren. Dm 7 uur wordt langs de volgende route afgemarcheerd: Gymnastieklokaal Weezen- straat. Keizerstraat. Spoorstraat, Koning straat, Polderweg, Krugerstraat, van Galen straat, Javastraat. Middenweg, Sportlaan. De muzikale begeleiding op het terrein zal verzorgd worden door de Heldersche Radio Centrale. Voor verdere bijzonderheden verwijzen we naar de advertentie in dit nummer. Critiek is goed, mit$ ze de bedoeling heeft op te bouwen. Menigmaal wordt de critiek ge leverd om de critiek of vervalt zij in muggen zifterij, waardoor zij wordt tot afbraak in plaats van tot opbouw. In België wordt in een gedeelte van de pers in den laatsten tijd op onbarmhartige wijze critiek geleverd op het beleid van de regeering, omdat de regeering zich, naar het voorbeeld van ons land, steeds meer isoleert van de groote mogendheden en een zelfstandigheids- politiek voert, die het hopelijk minder spoedig in een avontuur van een der grootere broers zal storten. Het is waarlijk niet moeilijk de gronden en het karakter van deze critiek te ontdekken, zoo schreef de „N. R. Grt." dezer dagen in een beschouwing naar aanleiding van de felle op merkingen in de Belgische pers. Afgezien van persoonlijke en groeps belangen, welke dikwijls de discussie door kruisen, vloeit zij voort uit een zekere spijtigheid van de zijde van hen, die zich niet kunnen vereenigen met de door ko ning Leopoid ingeleide richting in de bui- tenlandsche politiek. Nog altijd had men gehoopt, dat het wel zoo'n vaart liet zou loopen en dat het nog wel mogelijk zou zijn vroeger of later de lijn weer wat om te buigen Telkens weer moet men echter ondevvinoen, dat deze gelegenheid niet bestaat en aangemoedigd van het zuiden uit geeft men dan wat lucht aan het opgekropt gemoed door critiek op detailpunten, waar deze eigenlijk tegen de algemeene lijn bedoeld was. Maar het is meer een morren, een zekere uiting van onte\ rec'enheid in het algemeen, dan een werkelijke critiek. Wij kunnen ons die critiek heel goed be grijpen, zegt het blad. Niets menschelijks is haar vreemd. Want zij houdt nauw verband met de kwestie van de verhouding van Vla mingen en Walen in den staat en hun onder linge verhoudingen. De Walen geraken, dank zij een verschil in bevolkingsaccres, steeds meer in de minder heid. Langen tijd zijn zij er in geslaagd den invloed hiervan op de politiek te elimineeren, maar in de laatste jaren verliezen zij ook hier terrein. En dan, in zoo'n periode van alge meene terugdringing, is het maar al te begrij pelijk, dat men in bijna alles zoo'n element van die terugdringing meent terug te vinden en dat men zich daarom alleen reeds tegen die veranderingen verzet en blijft mokken tegen iedere uiting van een nieuwen koers. Dat zelfstandigheid geen afzondering is en dat men wel eens van gedachten wil wisselen met de vertegenwoordigers van landen, welke in soortgelijke omstandigheden verkeeren en een politiek hebben, welke zich hetzelfde doel voor oogen stelt, is bijna vanzelfsprekend en de wensch daartoe heeft in België, veel meer nog dan ten onzent, altijd geleefd. Maar daar om kan men des te gemakkelijker zien uit welken hoek bij deze critiek de wind waait en wat als haar eigenlijk oogmerk moet worden beschouwd. naar Schoorl, Alkmaar, A'dam 500 GULEN GESTOLEN? Maar het bleek een vergissing te zijn Zaterdagavond gaf een caféhouder telefo nisch kennis van het feit, dat van iemand, die in z'n zaak aanwezig was, 500 gulden gestolen was. Direct toog Hermandad heen. Het slacht offer maakte echter een min of meer verdach ten indruk, men fouilleerde hem en ziedaar... er was zelfs meer dan 500 gulden in zijn bezit. Het bleek, dat beïnvloeding van alcoholica niet vreemd aan deze affaire is. ONDERTROUWD: W. D. Reitsma en N. van der Brugge. BEVALLEN: S. W. van LeeuwenWar hout, z. G. WalchTimmer, d. G. de Vries van der Linden, z., J. H. WesterbeekSand- brink, z. N. WelbergenMuit, d. OVEPLEDEND. van der GulikDekker, 55 jaar. Den Helder, 23 Juli Aangebracht door korders: Tongen per kg. 1.56—1.40 Slips 1.10—1.00 Tarbot 0.850.75 Schol le soort p. kist 8.00-;-6.00 Schol 2e soort 4.002.00 Schar 2.20—1.70 Pietermannen 12.00—7.50 DE YTERDAAGSCHE. De groepsfoto's, opgenomen op pag 1 van het derde blad, in ons nummer van Zaterdag, waren beide groepen, die morgen deelnemen aan de Vierdaagsche. Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Barometerstand Den Helder 759.5 Temperatuur zeewater 17.4 Temperatuur lucht 16.9 Wind; richting Z.Z.O. kracht 2 Licht op g,3'> Hoogste temp. lucht gisteren 19.0 Laagste temp. lucht gisteren 16.1 Hoogwater (heden) 18.50 Laagwater (heden) 0.50 Hoogwater (morgen) 7.?0 19.55 Laagwater (morgen) 0.35

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 5