Het Japansche leger is teugelloos '(Ging Duitschland niet om de dubbeltjes Terreur onder de burgers Brifsche stappen in Tsjecho Slowakije Norton en B.M.W. niet op de Asser T.T.-races Bloembollenveiling vereen, „West-Friesland" te Bovenkarspel Zelfs Japan vreest den terugkeer der benden Vliegtuig botst op tribune Hitlcr denkt niet aan een oorlog Doodelijk ongeluk op de kermis Uit onze omgeving DE SOLDATEN HEBBEN ZICH UIT DEN GT—EP HUNNEB AANVOERDERS LOSGEMAAKT. Sinds het Japansche leger zich aan geweldige wreedheden overgegeven heeft ,is de goede naam van het leger verdwenen en de haat der Chineezcn tegenover de Japanners sterk toegenomen. De Japanners gaan door voor slechte verliezers en wreken zich door geweldige ver woestingen aan te richten. Hierover volgen in onderstaand artikel eenige bijzonderheden. Ontelbare malen hoorde men uit dm mond van vooraanstaande Japansche per soonlijkheden de verzekering, dat de te genwoordige strijd niet zoozeer het Chinee- sche volk betre/t, dan wel de regeering van Tsjang-Kai-Sjek en de Kwomintang. Eveneens werd herhaaldelijk beweerd, dat het conflict een volledige uitroeiing van de de anti-Japansche stroomingen in China beoogde. Deze te bestrijden en liet geheele Chineesche volk van de eerzame en vriend schappelijke bedoelingen te overtuigen, werd het doel van den oorlog genoemd. Zelden had een, op vreemden bodem strijdend leger een gunstiger gelegenheid, dit doel te he reiken. De C.hineesche boer, wiens boerde rij en akkers in do vechtszöne lagen, was door de tallooze burgeroorlogen en door de ongebreidelde troepen van verschillende Chineesche generaals reeds aan veel leed. honger en armoede gewend. Hij wist, dat dn soldaat ook leven wil en geduldig droeg hij -de oorlogslasten, die hem opgelegd wer den. Niets zou voor de Japanners ge makkelijker geweest zijn, dan door een vlekkelooze discipline een eeiv voudigen landman duidelijk het ver schil te toonen tusschen de wilde horden Chineesche bandieten en een goed georganiseerd Japansch le ger. Deze gelegenheid hebben ze echter voorbij laten gaan. Inplaats de Chineesche bevolking vriend schappelijk ten opzichte van hen te stemmen, schiepen zij door hun ver regaande onbeschaamdheid, hun vol komen verachting van menschelijke gevoelens, hun ruwheid en onmen- schelijkheid een verbittering, die niet gemakkelijk meer uit te roeien zal zijn. Het zijn géén geruchten De eerste opgewonden berichten van ge welddadigheid kwamen uit Taivoean, de hoofdstad van Sjanse. Men schonk aan deze mededeelingen destijds niet veel aan dacht, maar beschouwde ze als Chineesche gruwelpropaganda. Toen evenwel, gedu rende en na de inneming van Nanking de Japanners weer zoo wreed en meedoogcnloos optraden, veranderde men van meening. Ditmaal waren er ook buitenlandsche ge tuigen bij geweest, die moord en doodslag en willekeurige plundering hadden moeten aanzien, zonder actief te kunnen optre den. In Nanking bleek maar al te duidelijk dat de Japansche soldaten reeds lang aan de handen van hun aanvoerders ontglipi waren. Generaal Matsoei schijnt dat ook ge weten te hebben, want er wordt verteld, dat hij met opzet een parade hield, omdat hij hoopte, dat hij daardoor weer wat dis cipline onder de soldaten krijgen zou. Hoe weinig hij daarin geslaagd is. bewijst zijn scherpe vermaning aan zijn officieren, het aanzien van het Japansche leger hoog te houden. Hoe het komt. Generaal Araki, de vroegere mi nister van oorlog, zei een paar da gen tevoren tegen een buitenland- schen verslaggever: „Mochten der gelijke uitspattingen van onze sol daten tegenover de burgerlijke bevol king voorgekomen zijn. wat echter nog niet bewezen is, dan komt dat, omdat onze soldaten zulke ernstige verliezen geleden hebben tijdens de gevechten bij Sjanghai. Hiermee bevestigde generaal Araki een feit, dat al lang bekend was. Hoe dapper der de Chineesche soldaten vochten, des te erger moesten de burgers er voor boeten. Talrijke ernstige voorvallen hebcn zich voorgedaan bij Sjantoeng, Sjansi en ook in de "omgeving van Sjanghai Japanners zijn slechte verliezers. De verruwing van het Japansche leger is het gevolg van de nlangen duur van dén oorlog. De opmarsch naar Poking ge beurde met een voorbeeldige discipline, waarbij zich geen enkel noemenswaardig voorval voordeed. De soldaten gedroegen zich behoorlijk en betaalden de goederen, die ze kochten. Helaas werd de discipline in tusschen zeer verwaarloosd. En wan neer met dan de oorzaken van deze ver ruwing tracht na te gaan, komt men tot de gevolgtrekking, dat deze gezocht moe ten worden in het karakter van de Japan ners. De Japanner mist de noodige vol harding, hij verliest spoedig zijn ge duld, wordt snel nerveus, geprik keld en raakt in een soort extase, welke- hij naderhand niet verant woorden kan. Wie wel eens Ja pansche sportfeestcn bijgewoond heeft, die zal steeds opgemerkt heb ben. dat de merischen, die verloren hadden, zenuwuitbarstingen kregen en bijna op het punt stonden, amok te maken. Do Japanners zijn nu eenmaal slechte verliezers, niet alleen in de sport, maar ook in het dagelijksch leven en dus ook in den oorlog. Het gevaarlijkst zijn ze echter in dronken toestand. De eenvoudigste Chinees is op fatsoen gesteld. Met groote angst ziet men dan ook in het bezette gebied van China den dag tege moet, waarop de Japanners belangrijke verliezen zullen moeten lijden. Een vreese- 1 ijk bloedbad onder de bevolking zou dan wel eens het gevolg kunnen zijn, de ver nietiging van tallooze mensclienlevens en een volkomen verwoesting van het gebied. Zoo ver is het echter nog niet. Het resul taat van dit gebrek aan discipline is na tuurlijk een anti-Japansche stemming, die tot nu toe onder de hreede lagen der Chi! neesche bevolking nagenoeg onbekend was. Zelfs de flegmatieke Noord-Chinees, die eerst, net zoo onverschillig tegenover de Jananners. als tegenover de regeering van rsiang-Kai-sjek stond, zoo lang hij maar met rust gelaten werd, begint nu tegen woordig ook partij te kiezen. Hij lijdt'des te meer onder de teugelloosheid van hot Japansche lesrer, daar ^elfs de eenvoudigste burger in China op netheid en fatsoen ge steld is. Ook Japansche burgers vreezen. De groote keizer Mciji vaardigde bij zijn dood het beroemde decreet uit,dat slechts uit het woord „makato" bestaat, dat met „woorden in daden omzetten" omschre ven kan worden. Vele Japanners hebben deze spreuk in schoonschrift boven hun deur hangen en menigeen onder hen zal het betreuren, dat de trots van zijn vader land, hef eens zoo geroemde leger zijn naam zóó op het spel zet. Maar tevens denken zij met angst aan den tijd. dat dit leger weer eens naar Japan zal moeten, terugkeeren. Zij vreezen, dat de terugkeer van bet leger zwaarder on Janan zal druk kon. dan de veldtocht van nu in China. En zij hopen dan ook. dat alle moeite met •uicces beloond zal worden. Misschien slaagt generaal Data er in de oude discipline weer te herstellen en daarmee den naam van het leger. Moeilijker zal het echter zijn. den haat der Chineezcn tegen de Japan ners uit te roeien... Zeven en twintig dooden in Co- lumbia. Tijdens een parade van militaire vliegtuigen te Bogota (Columbia) is een militair vliegtuig tegen een tri bune gebotst en tusschen de toe schouwers gevallen. Het toestel vloog in brand. 27 personen werden ge dood, 139 gewond. De onlangs gekozen president Santos, is ter nauwernood aan den dood ontsnapt, het had weinig ge scheeld of het vliegtuig was tegen de tribune gebotst, waar hij plaats had genomen Rudolf Hess over de inlijving van Oostenrijk en Duitschlands wil tot vrede. Het ging niet om materieele over wegingen, dat Duitschland Oosten rijk overwon, zeide Rudolf Hess, de plaatsvervanger van Hitier, giste ren te Klagenfurt, waar een herden king was voor hen, die hun leven voor Groot-Duitschland gegeven hebben. HESS. De in de Oostmark gevallenen zijn geval len voor hun volk. Dit volk eischt van de wereld niets anders dan 't recht op zijn bestaan. Ook thans denkt het Duitsche rijk er niet aan met geweld vreemde vol ken in te lijven bij het Duitsche. Het wil echter geen Duitschcrs meer uit zijn grenzen verliezen. Steeds weer, aldus Hess verder, wordt op misdadige wijze de gedach- dachte aan een nieuwen oorlog on der de vredelievende volkeren ge bracht. Hoe meer Duitschland rustig opbouwt en werken des vredes vol brengt, hoe minder het zelf aan een oorlog denkt, des te meer voorwend sel ze verzinnen om over een drei genden oorlog te schreeuwen. Wat voor lichtvaardig spel wordt met den vrede in Europa en de geheele wereld gespeeld? Duitschland heeft echter liet geloof, dat het ook aan dit onverantwoordelijke drijven van den laalsten tijd niet zal lukken den vrede te verbreken. Duitschland gelooft aan een hoogere gerechtigheid, die niet kan toelaten; dat opnieuw een oorlog uitbreekt, die als eenigen overwinnaar het bolsjewis me zou kennen. Duitschland hoopt, dat ook verder nog zooveel verstand ter wereld heerscht, dat dit zal worden verhinderd. De wereld echter weet, dat Duitschlands vrede door een weermacht sterker dan ooit bevei ligd is. Hcdza ontvangt herhaaldelijk den Britschen gezant. Geen „wapenstilstand" met Tsjecho-Slowakije. In verband met de nieuwe activi teit van België ten aanzien van de Sudaten-Duitsche kwestie wordt aan de herhaalde bezoeken van den En- gelschen gezant te Praag groote aandacht gewijd. De „Praga Abcndztg" meldt, dat de Brit- sclie gezant te Praag, Newton, en gistermid dag en hedenochtend bezoeken heeft ge luncht aan minister-president Hodza, om dezen de inzichten der Londensche regee ring ten aanzien van de regeling der min- derhedenkwestie uiteen te zetten. Geen „wapenstilstand". In Berlijn wordt tegengesproken, dat in Munchen, na terugkeer van kapitein Wiedc- mann uit Londen, een bespieking gehouden is, waaraan de voornaamste leden der rijks- icgeering zouden hebben deelgenomen. Een dergelijke bespreking is niet gehouden Noch generaal Goering. noch minister von Bibbcntrop hebben deze week Noord- Duitschland verlaten. Het bericht over een „Duitsch-Tsjechoslo- waakschen wapenstilstand, waarover in Münchcn gesproken zou zijn. is dus een zuivere fantasie. Van Duitsche zijde, zoo deelt men verder mede, acht men het overigens een weinig gelukkige methode, om met uitdrukkingen als „een wapenstilstand tusschen Duitsch land en Tsjechoslowakijehet nationalitei tcnconflict op onjuiste, op internationaal terrein te brengen. De beslissingen moeten in Praag zelf vallen, en wel onder volledige verantwoording der Tsjechische regeering. Ook verklaart men dat dc combinaties, welke worden gemaakt in verband met het bezoek van Von Dirksen aan Chamberlain geheel ongegrond zijn. Dit was een gewoon beleefdheidsbezoek voor een langdurige va- cantic. Tegen een balustrade geslingerd. Op het kermisterrein te Kijkduin is gis teren even voor sluitingstijd een ongeluk gebeurd, dat den 26-jarigen II. A. uit Loos duinen bet leven kostte. Hij werd uit een van de wagentjes van de zoogenaamde „Tête a queue" geslingerd, kwam met het hoofd tegen een balustrade en werd zoo ernstig gewond, dat reeds na enkele minuten de levensgeesten geweken waren, zegt het Vsb. Financieele eischen der Engel- scher ijders zouden de oorzaak zijn. De directie van de Nortonfabriek heeft besloten, dat dit jaar haar fa- brieksrijders, zooals Frith en Da niels, niet zullen deelnemen aan de races om den Grooten Prijs van Ne derland op het circuit van Drente. Dit besluit komt voort uit het feit, dat de T.T.-commissie niet bereid is, aan de finan cieele cischcn van de Engelsche rijders te voldoen, eischen, die overigens* niet abnor maal hoog zijn, en welke, in het belang van deze wedstrijden, geen beletsel hadden mo gen vormen, meldt dc Crt. Dc mogelijkheid moet niet uitgesloten worden geacht, dat thans de beide Duitsche B.M.W.--rijders Kraus en Meier ook niet ko men. De B.M.W.-fabrick heeft alleen inge schreven op voorwaarde, dat dc Nortonrij- ders starten. Komen dezen niet, dan heeft de wedstrijd voor haar weinig of geen waar de en wordt haar deelname, uit fabrieksbe- lang, overbodig. Het is te hopen, dat de regelingscommis sie te Assen deze kwestie nog gunstig weet te regelen. Waar de kans vrij groot is dat ook eenige Italiaansche rijders zich terug trekken, lijkt ons het starten van de Norton- en B.M.W.-fabrieksrijders, wil Assen een succesdag waarborgen, beslist noodzake lijk. Niet het quantum. maar de kwaliteit heeft er zorg voor gedragen, dat jaarlijks de tienduizenden motorenjhousiasten naar Drente togen. Stelt Assen prijs op de be langstelling van geheel motorrijdend Ne derland, dan moet het zorgdragen, dat de beide Europeesche rijders aan den start verschijnen en mag niet terwille van een paar honderd gulden de komst der Norton- en B.M.W.-rijders, die thans in alle inter landwedstrijden den boventoon voeren, wor den verhinderd, schrijft het blad. WlEFllNCiEh DE TREKKERS MAKEN HUN EERSTEN TQCHT. Zooals wij reeds elders in dit nr. vermel den, heeft Zaterdagavond de jonge afd. van den Ncd. Trekkersbond haar bestuur geko zen. Dc bijeenkomst werd geopend door de districts-presidente Greet Butter, die o.m. het welkom toeriep aan Cor Vries, voorzit ter van do afd. Schagen en Mien Otter, lid der Putter-commissie. Zii zette daarna uit voerig uiteen de verhouding N.T.B. en N.J. H.C. Hoe men in do N.J.H.C. individueel lid is .terwijl de N.T.B. meer samenbindt Dc XTB is als organisatorisch element demo cratisch, de leden hebben gezamenlijk het hoogste recht. Cor Vries vertelde hierna over het werk van een afdeeling. waardoor de aanwezigen zich een voorstelling konden maken van al hetgeen er alzoo gedaan en besproken wordt. Hierop volgde een geanimeerde bespreking waarna een maandprogramma werd vast gesteld. Dc eerste tocht werd gisteren ge maakt; over de Haukes ging het naar Sloot- dorp en nadat hier eenigen tijd in de bos schages was vertoefd verder naar de Terp. om te genieten van het schitterende verge zicht over de Wieringermeer. Daarna naar Medemhlik: nadat onder gezellige kout de inwendige mensch wat verstrekt was, ging het langs de mooie oude geveltjes, waaraan Medemhlik zoo HjU is naar het oude kas teel Radboud. Hier waren het vooral de Kantonsgerechtzaal, de slotzaal en ook de fraaie oude meubelstukken welke de bijzondere belangstelling hadden. Nog even werd heel boven op de toren en onder in de gewelven vertoeft, waarna het fraaie park met z'n herten nog met een bezoek werd vereerd. Hierna werd weer koers ge- "zet naar Wieringen, eerst werd de Oude Zeug nog aangedaan en zoo arriveerde men weer blijmoedig bij de Jeugdherberg, met de gedachte: we hebben een mooien leer- zamen dag gehad. DEN OEVER. Mej. L. van Hoboken, onderwiizeres aan do O. L. school alhier, is benoemd aan een zelfde school te Amsterdam. Met mej. van Iloboken gaat een goede leerkracht Den Oever verlaten. Wij wenschen haar een pret- tigen werkkring in haar nieuwe stand plaats. Nederlandsche Trekkersbond. Zaterdagavond is in de jeugdherberg te Oosterland een vergadering belegd om tot oprichting te komen van een afdeeling van den Ncd. Trekkersbond. De vergadering heeft tot resultaat gehad, dat thans defini tief een afdeeling is opgelicht. Het bestuur is als volgt samengesteld Voorzitster mevr. G. Tijsen-Bosker, secretaris Nic. Boersen, Bert van 't Hof. penningmeester, terwijl als commissieleden werden benoemd dc lieer A. Bakker en mej. Geer Lont. Het steenbedrijf. Reeds iaren liggen op het opslagterrein te Den Oever duizenden tonnen steen als herinnering aan de Zuiderzeewerken. Men is thans bezig enkele Rijnkasten te laden voor het werk aan den X.O -polder. Naar wij vernemen zal voorloopig 5000 ton verscheept worden. Wanneer zal de tijd aangebroken zijn, dat al deze steenen opgeruimd zijn en aan de werkhoven een prachtig industrieterrein beschikbaar is? Geniewerken. Nog steeds worden dc Geniewêrken aan Oost Wieringen uitgebreid. Dezer dagen is de fa. Vermeulen begonnen met voorberei dende werkzaamheden voor nieuwe gebou wen aan den Rijksweg (Oosterlanderdijk). Wielrennen. Onze Junioressen. Zaterdag werden bij do kampioenschap pen op den weg te Midden-Beemster onze junioressen in hun klasse tiende (Jan de Haan) en zestiende. (Ah llcijermans). Een schitterende prestatie van onze jon gens. Gaat zoo door, boys! Overgangsexamen H.B:S. Aan de H.B.S. te Den Helder werd be vorderd van de derde naar do vierde klas Bert van 't Hof. Van de eerste naar de tweede klas dezer school gingen over Ina van 't Hof en Joop Parlcvliet. ANNA PAULOWNA BEVORDERD. Aan de R.H.B.S. te Den Helder zijn be vorderd: G. M. Zuvdijk naar de 2e klasse; P. F. G. Nieuwland en M. G. Zuidijk naar de 4e klasse en .1. H. Smit naar de 5e klasise VISCHWEDSTRIJD- D.V.S. De uitslag van den vischwcdstrijd, dien D.V.S. kermiszondag hield, luidt: le prijs voor den grootstcn baars, 23,4 c.m. F. van Loon, 2e prijs Jac. Andringa, grootste aan tal 10 stuks; 3e prijs D. Kunne, 10 stuks, 4e prijs S. Rocts 8 stuks, 5c prijs J. Zwirs 7 stuks Oe prijs C. Muntjewerf 6 stuks; 7e prijs L. Nieuwenhuizen 5 stuks; 8e prijs B. Zwirs 5 stuks; 9e prijs J. Nieuwenhuizen 5 stuks; 10e prijs C. Raven 4 stuks; 11e prijs C. Rozenbroek 4 stuks, 12 prijs P. .1. Nieu wenhuizen 4 stuks; 13e prijs H. Boets 8 stuks; 14e prijs C. Geluk, 3 stuks; De pre- mieprijs werd gewonnen door D. Haverkorn In totaal werden 98 stuks gevangen. WEDSTRIJD VISCHLUST. Vischlust organiseerde gistermiddag een vrijen hengelwedstrijd in de Molenvaart. De uitslag was: 1. D. Pastoor; 2 P. Winnubst; 3 J. ter Burg; 4 D. Haverkorn; 5 P. Rempt; 6. J. Wiegman; 7 C. Oosthof, 8 Martens, 9 W. Muntjewerf; 10e prijs voor den kleinsten baars J. ter Burg. Faveur bij Slikker. Blijkens adv. in dit nr. zijn nog plaatsen beschikbaar voor de voorstelling, welke het gezelschap Faveur hedenavond bij Slikker geeft. Men zal echter goed doen niet te lang te wachten met het bespreken der plaat sen, want het wereldprogramma, dat de ar- tisten bieden, is zoo fameus, dat velen van avond wel eens teleurgesteld zouden moe ten worden. De eerste darWinveiling werd Zaterdag gehouden, waarvoor vele beste partijen dar- wins waren aangevoerd. Kooplust liet ech ter veel te wenschen over. Vele goede par tijen konden de minimumprijs niet opbren gen en bleven onverkocht De late tulpen zijn hier beter dan de vroege soorten. Besteed werd voor: Albino 12 op 210—230; 11—12 130—145; Allard Pierson 12 op 140145; 1112 110 115; 10—11 70; Bartigon 12 op 110; 11—12 110; 10—11 70; Bonton d'or 10—11 70; Bar. do ia Tonnay 12 op 140; 11—12 110; 10—11 70; Ccntenaire 12 op 145; 11—12 110115; Clara Butt 11—12 110; 10—11 70; City of Haarlem 12 op 225235; Edmee 12 op iüO 175; 1112 110; Early Queen 12 op 140; Farncombe Sanders 12 op 140; 1112 110; 1011 70; Fantasy 12 op 140; Fabiola 12 op 155; 1112 130, Frid. Nasen 12 op 225; Grenadier 1112 110; Kansas 12 op 140- 150; 1112 120145; King of the Redis 12 op 140; 1112 110; La candeur 12 op 140; 11—12 110; 10—11 75; Lodewijk XIV 12 op 105 La tulipe noir 12 op 145-150 Mozart 11-12 110; Pride of Haarlem 12 op 140; 1112 110; 1011 70; Pr. Elisabeth 12 op 140, 11—12 110; 10—11 70; Picotee 12 op 140; 11—12 110; 10—11 70; Rose Copland 12 op 170—185; 11—12 150—165; 10—11 135; Rev. Ewbank 12 op 140; 11—12 110; 10—11 70; Rouwenhof 1112 110; Sieraad van Flora 12 op 140; 11—12 110; Sonja 12 op 140—145; 11—12 110; 10—11 80; Sutan 12 op 140; 11—12 110: 10—11 80; Sultan 12 op 140; Scarlet Admiraal 12 op 140; The rose 12 op 145—150; 11—12 110; 10—11 75—80; Telscopium 12 op 140; Vict. d'Oliveira 12 op 140—145; 11—12 110—115; 10—11 75; Will. Copland 12 op 140—145; 11—12 110; 10—11 70—75; Will Pitt 12 op 140—145; 11—12 110- 115; 10—11 70; Wcher 12 op 140; 11—12 115; Yellow Giant 12 op 140; 1112 135; Zwa nenburg 12 op 185—220; 11—12 150—180; Zi- nobre 12 op 140; 11—12 110; 10—11 70; Zim- mermann 12 op 140; Zuidpool 1011 110; Zeeman 12 op 145. Alles in centen per 100 stuks. ALKMAAR, 23 Juli. N.V. Eierveiling voor Hollands Noorder- kwartièr. Aanvoer: 175.000 kipeieren 3.50 —4.25, eendeieren 2.903.15 per 100 stuks. WARMENHUIZEN, 23 Juli. Schotsche muizen 2.50—3.70, id. grove 1.80 —2.20, id. drielingen 2.303, eigenheimers 2.80—4.40, zilvernep 8.40S.60, drielingen 4.40, roode kool 1.30. Aanvoer: G1.100 Kg. aardappelen, 500 Kg. zilveruien, 550 Kg. roode kool. NOORDSCIIARWOUDE, 25 Juli. Aanvoer: 59700 Kg. aardappelen: Schot sche muizen 2.50—3.40, groolen 1.90—2.10, bl. eigenheimers 2.703.10, drielingen 2.j0 2.80, kleine 0.80—1, 300 Kg. uien: gele nep 5.907, 3025 Kg. zilveruien 3.40, drielingen 6.506.90, zilvernep 8.609.30, 255 Kg. tuin booncn 2.20. 600 kg. bloemkool f 14.40; 240.800 kg. poot aardappelen A 35—55 f 4.80—5.50; 28—35 f 4.90—5.50 BROEK OP LANGENDIJK, 25 Juli. Schotsche muizen 2.503.50, grooten 1.50— 2.40, eigenheimers 2.703.70. drielingen 2.20 —2.60, zilverdrielingen 6.40, zilvernep 8.10 10.10, spercieboonen 18.10. ALKMAAR, 25 Juli. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 94 vette koeien 175265, graskalveren 30 50, 33 vette aklevrcn* 70 100, per Kg. 6090 ct. 45 nuchtere kalveren 818, 44 vette schapen 226, 275 vette varkens 53—56 cL per Kg., handel goed

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 8