Weer kwade dagen voor Tsjecho-Slowakije DAGBLAD VOOR DEN'HELDER EN^HOLLANDS NOORDERKWARTIER Italiaansch ras moet onbesmet blijven Dc deelnemers melden zich De linksche fronten wankelen Rusland en Japan worden het eens „Geen politieke beteekenis", zegt Berlijn Een Engelsch bemiddelaar naar Praag De ramp op de tribune te Bogofa KONINGSTRAAT-78. DEN HELDER." TELEFOON 50 (2 LIJNEN) 26 JULI 1938 66e JAARG. No. 8369 J De „Mercury" naar huis Een besluit van Mussolini REISBUREAU WACO De Joden voelden zich te veel verheven De Vierdaagsche SPANJE Alicante gebombardeerd Dit nummer bevat 8 pagina's EERBERICHT DE BILT SEINT: Nieuwe gevaren in Mandsjoekwo HELDERSCHE COURANT Uitgave der Uttg.-Mlf. Hollands Noorderkwartier N-V^te Den Helder DINSDAG In Augustus, de periode, waarin de Tsjechische crisis, naar zich aan laat zien, opnieuw acuut dreigt te worden, zullen de Duitsche reservis ten in grooten getale onder de wape nen geroepen worden voor zeer uit gebreide manoeuvres, aldus verne men wij van welingelichte zijde. De nadruk zal bij dezen maatregel Vallen op die afdeelingen, die in de moderne technische gemotoriseerde wijze van oorlogvoeren geoefend zijn. GEEN POLITIEKE BETEEKENIS Lecfiten bevoegde waarnemers aan dezen stap, daar het plan blijkbaar reeds maanden geleden is ontworpen. Wel echter zal het Derde rijk op deze wijze op het tijd stip, dat de aandacht van geheel Europa op Hodza's poging, het probleem der Sudeten Duitschers op te lossen, gericht is, een in drukwekkend krachtsvertoon ontplooien. Welingelichte kringen meenen dat thans reeds vele duizenden Duitsche reservisten voor de gewo- c Bij de groote herfstmanoeuvres zullen de Duitschers een mil- lioen man op de been brengen... ne zomermanoeuvres zijn opgeko men, het totaal aantal zal, zoo ver wacht men, aanzienlijk grooter wor den dan vorige jaren, daar o.a. een groot aantal ingenieurs en genie soldaten aan de oefeningen deel zul len nemen die thans de leiding heb ben bij de versterkingen in het Rijn land, aldus de Msb. 'Aan deze laatste versterkingen wordt thans met vergroote snelheid gewerkt, me de met behulp van de arbeidskrachten, die krachtens Goering's laatste decreet zijn op geroepen. Het overschot, dat zich spoedig in uniform zal steken, zal worden gerecruteerd uit hen, die op 1 October 1937 een opleiding van twee jaar hebben voltooid, de land- wehr. die grootendeels uit oorlogsveteranen bestaat, welke sedert de wederinvoering der conscriptie drie jaar geleden verscheidene weken oefening achter den rug hebben en andere groepen, die jaarlijks acht weken dienen als een deel van het geregelde leger, alsook uit de vrijwilligers van 1934, '35 en '36. die een jaar opleiding genoten hebben. Hierdoor zal dan het leger ver boven de ge wone sterkte van 41 of 42 divisies of 700.000 man komen. Hier en daar meent men, dat het staan de leger van Duitschland op het einde van Augustus een millioen man zal tellen. Ook Berlijn wil het contact met Londen bewaren. Op voorstel van de Engelsche re geering, zal Lord Runciman, oud minister van handel naar Praag vertrekken, teneinde bemiddeling te verleenen hij de Sudetenduitsche kwestie, LORD RUNCIMAN. Ontspanning. Nog voor men kennis had gekregen van de aanvaarding door Praag van het Britsche voorstel, Runciman te doen optreden als officieus bemiddelaar tusschen Praag en de Sudetenduitschers, maakt men te Berlijn gewag van een zekere ontspanning, die zich in den internationalen toestand schijnt te openbaren. Het is duidelijk, dat Berlijn er prijs op stelt, contact met Londen te be waren. In sommige diplomatieke kringen voert men voor deze bonding van Duitsch land de volgende verklaring aan: Berlijn heeft kunnen vaststellen, dat de betrekkin gen tusschen Engeland en Italië op het doode punt zijn gekomen en aangezien de as Berlijn-Rome een levend contact met Londen moet bewaren, neemt Berlijn de plaats van Rome in. Zoo zou ook bet ver schil verklaard kunnen worden, dat men heeft kunnen opmerken in de houding van de Duitsche pers en die van de Italiaansche ten aanzien van 't bezoek van het Britsche koningspaar aan Berlijn. De „Mercury" is gistermiddag om 12 uur 35' Greenwichtijd gestart voor den thuïs- vlueht, dien ïTot toestel zal afleggen via Montreal, XewfoundJand, de Azoren en Lissabon. Uitwisseling van Duitsche en Ita liaansche nazi's. Mussolini heeft generaal Russo, den chef van den generalen staf der fascistische mi litie ontvangen, die hem rapport kwam uit brengen over zijn reis naar Duitschland. Russo verklaarde, dat hij uiterst hartelijk was ontvangen, vooral door Hitier, Goering en Lutze. Mussolini besloot in verband met de reis van Russo. dat binnenkort een uit wisseling georganiseerd zal worden van fas cistische militieofficieren en S.A.-leiders met het doel de kameraadschapshanden tus schen de verdedigingslegers der beide revo luties steeds hechter en intiemer te maken. Wilt U een heerlijke vacantietocht7 Dan een meerdaagsche reis van het Reisgidsen gratis verkrijgbaar. Reisbureau W.A.C.O., Den Helder, Kanaalweg 132, Tel. 773. De anti-Joodsche maatregelen zullen een vastomlijnd politiek karakter dragen. „Joden zijn de generale staf van het anti-fascisme", zeide de Italiaan sche minister Starrace, toen hij de professoren ontving, die de bekende theorie over de rassenleer van Italië hebben opgesteld. Hij voegde hieraan toe, dat de formuleering van de ras senleer niet zuiver academisch mag worden opgevat, maar dat zij ten deele zal worden gevolgd door een vastomlijnde politieke actie. -lllilllli STARRAGE. Starrace betoogde verder, dat het fascis me reeds sedert zestien jaren de rassen politiek in toepassing brengt, welke een voortdurende verbetering van het Italiaan sche ras betoogt, zoowel in kwalitatief als in kwantitatief opzicht. Tengevolge van de stichting van het kei zerrijk, is het Italiaansche ras in contact gekomen met andere rassen en het moet zich dus verdedigen tegen elke besmetting. Daarom werd en reeds op het grondgebied van het keizerrijk met energie wetten tot bescherming van het ras in toepassing ge bracht. De joden, ook die in Italië, hebben zich sedert duizenden jaren als een afzonderlijk ras beschouwd, dat verheven is boven de andere rassen. Het is van algemeene bekend heid, dat ondanks de verdraagzame poli tiek van het fascistische regiem, de joden in alle landen den generalen staf van het anti-fascisme vormen. Uit deze verklaring kan dus worden op gemaakt dat de Italiaansche regeering, in tegenspraak met de eerste berichten den Ifaliaanschen joden het leven op Duitsche manier zuur zal maken. GEZELLIGE DRUKTE TE NIJMEGEN. Maandag voor de Vierdaagsche is altijd een eenigszins officieele dag; dan is het: „aanmelden", maar óók: officieel inhalen en ontvangen van de buitenlanders. Geduldig en zon der mopperen stonden als altijd de aanmelders voor de bureaux. Er heerscht „good will" tusschen deze menschen, die vol energie en wandellust uit alle oorden van het land en uit verschillen de streken van h(tf buitenland naar het schoone Nijmegen zijn getogen en met veel verwachting van de heerlijke, gezonde wan delsport, heden den eersten hap in de 220, 200, 160 of 120 km. zullen zetten, al naar gelang van hun leeftijd, bepakking of ge slacht: want men zal zich dit misschien nog van vorige jaren herinneren men kan 55, 50, 40 of 30 km. per dag afleggen, aldus het Hdbld. Buitenlanders. Toen reeds verschillende adspirant-wan- delaars zich hadden aangemeld, is de leider, kapitein Brcunese, per auto naar Beek ver trokken, om daar de Duitsche deelnemers te ontvangen: een groote groep Reichsju- gend: 41 menschen in totaal. Uit Zwitserland is een groep van vijf stu denten uit Zurir.h gekomen: verder kwamen er 5 Franschen, 2 Belgen. 7 Denen en last not least: 25 Engelsohen van de reeds zoo populaire Road Walking Association; de even bekende officials: de heeren Van Meurs en Chapman zijn ook weer .van de partij. De Fransche officials: de heeren M. Cayla en G. Frémont zijn hier eveneens goede bekenden. En de Nederlanders. Dat is altijd weer een even aar dig gedoe op dien Maandag: het el kaar weerzien, begroeten, herinne ringen ophalen van het vorige jaar, belangstellend vragen naar eikaars voeten en algemeene conditie, plage rijtjes uitspelen over zwakke pun ten van een jaar geleden enz. aldus het blad. Ze zijn er weer allemaal: de Marine kwam binnen achter de stafmuziek onder leidinor van kapelmeester L. II. F. Leistikow; er zijn zeer veel militairen natuurlijk, bereden en onbereden wapens, motorcorpsen, pantser wagens; er zijn cadetten en adelborsten: en nog meer burgers; de gijmnastiek en wandel vereenigingen. de sportclubs, nolitie, post boden, de Juniores enz. Pro Patria kwam zich tegen 5 uur aanmelden; de Leidsche studenten zijn thans maar met een kleine groep, maar zij dragen er hun Panache niet minder fier om. Vlaggenparade. Op de wedren werd 's avonds om 7.30 uur de vlaggenparade gehouden, welke weer ender leiding stond van den kapitein E. C. C. W. L. baron van Heeckeren van Brand- senburg. Er was overgroote belangstelling. Alle troepen stonden in een carrë opgesteld. De militairen aan de eene zijde van het veld, de officieele personen en de stafmu ziek der marine aan den anderen kant. De burgers met hun vaandels over de andere zijde verdeeld. Een alleraardigst kleurig schouwspel in het licht van de ondergaande zon. Na afloop der parade traden de F.ngelsrhe deelnemers van de Road Walking Associa tion voor 't front: hun leider reikte kapitein Breunese de onderscheiding dier organi satie uit. bestaande uit een gouden medaille aan een blauw lint. Franco wil met groot materiaal een overwinning forceeren. Verbitterd verzet der regeerings- troepen. Steeds meer druk oefenen de recht- sche troepen aan het front van Sa- gunto uit. Volgens berichten uit Bur gos hebben zij tijdens de zuiverings operaties in den zak van Don Be- nito 14.000 krijgsgevangenen ge maakt. Zij veroverden twee artillerie batterijen, een sectie pantserauto's en een batterij anti-tankgeschut. Aan het front van Valencia hebben de rechtschen de operaties, die erop gericht zijn, den zak, die zich ten noorden van Segorbe aiteekent, te sluiten, voortgezet. Aan het Estramadurofront blijven, aldus het regeeringscomuniqué, de regeeringstroe- pen taaien tegenstand bieden en noodzaak ten de rechtsche troepen belangrijke ver sterkingen in het veld te brengen. De ver dedigers der stellingen moesten terugtrek ken. Zij namen al hun materiaal mede. De regeeringsautoriteiten wijzen er op, dat door dezen terugtocht het front aanzienlijk be perkt werd, waardoor dit des te steviger is geworden. Het belangrijkste doelwit der rechtsche troepen schijnt thans de stad Cabeza de Boey te zijn. Deze ligt ten oosten van Castuera en er bevinden zich in de omgeving daarvan stellingen van groote beteekenis. In den sec tor van Villa-Nueva dc la Serena hebben de rechtsche troepen enkele belangrijke stellin gen in de nabijheid van Don Benito bezet. Aan het Oostelijk front concentreert de strijd zich thans ten noord westen van Viver. De rechtsche troepen heb ben tegelijk alle stellingen, welke de be langrijke plaats verdedigen aangevallen, doch zij stieten op tegenstand op den weg naar Begiss. Andere afdeeingen van den vij and hebben de stellingen van de regeering in de siërra de Javalambre aangevallen. De Verwachting: Zwakke tot mati ge Zuidwestelijke tot Zuid oostelijke of Oostelijke wind, licht tot half bewolkt, droog warm weer, behoudens kans op onweer. Verdere vooruitzichten: Toene mende onweerskans. strijd schijnt evenwel hier flauwer te zijn ge worden, door de zware verliezen, welke-de mannen van Franco hebben geleden. De rechtsche luchtmacht blijft de dorpen en steden bestoken. Burgos bericht, dat in den sector van den Siërra Campaniaro de verbinding tusschen het centrale en het zuidelijke leger tot stand gebracht is. Deze legers bezetten de dorpen Campanario, Medellin, Villanueva de la rei- na en Don Benito. De rechtsche troepen heb ben' 5.000 vierkante kilometer terrein bezet, Alicante gebombardeerd. Gistermorgen kwart voor negen hebben vijf vliegtuigen een veertigtal bommen ge worpen op de stad. In de wijk San Bias wer den 25 huizen vernield. 13 personen werden gedood en veertig gewond. Ook de haven van Gandia moest het weer ontgelden. Tijdens een bombardement werd het Brit sche s.s. Dollwynn door een brandbom ge troffen. De brand werd echter spoedig ge- bluscht. Twee uur later kwam een vlieg tuig opnieuw de haven bombardeeren, doch thans werd de Dellwynn niet getrof fen. Te Casablanca is het Noorsche stoom schip „Tirana" aangekomien, dat naar men weet tijdens de reis van Algiers naar Casa blanca door een onbekend vliegtuig op 25 mijl ten noorden van Oran is gebombar deerd. Een matroos werd door mitrailleur kogels gedood. Zes brandbommen kwamen op het dek neer. De kapitein werd door scherven gewond. ONTSPANNING HEEFT ZICH VOORT- GEZET. De eergisteren ingetreden ontspan ning in de betrekkingen tusschen Rusland en Japan, heeft zich voort gezet. Het heeft er thans allen schijn van dat het conflict in Mandsjoekwo op vredelievende wijze uit de wereld geruimd zal worden. De Sovjets hebben gisteren den Japan- schen militairen autoriteiten medegedeeld, dat zij de beide onderhandelaars, die 18 Juli naar Novofiefsk waren gezonden om te spre ken over een vriendschappelijke regeling van het incident, 26 Juli zouden vrij laten. Het ministerie van buitenlandsche zaken te Tokio ontkent noch bevestigt 't bericht dat Japan zou hebben voorgesteld het ge schil van Tsjeng Koe Feng voor te leggen aan een commissie. De Japansche ambassa deur te Moskou heeft sedert 20 Juli geen nieuwe stappen gedaan. Wel zeido men op het ministerie, dat de toestand met kalmte moet worden beschouwd, er hebben zich geen nieuwe gebeurtenissen voorgedaan, welke moeten doen vreezen, dat de vrede zal worden verstoord. •- Inmiddels is het een feit, dat troepenbe wegingen en versterkingswerkzaamheden bij Sjanfeng zijn stopgezet. ANDERE GEVAREN DREIGEN Hoewel dus voor Japan het Rus sische gevaar voorloopig schijnt af gewend, wil dat niet zeggen, dat hef in Mandsioekwo zelf rnstig is. Buitenlanders berichten dat een ge weldige ontploffing heeft plaatsge vonden in het arsenaal te Moekden, door brandstichters veroorzaakt. Volgens deze berichten werd Moekden in den morgen van den 23cn Juli opgeschrikt door eer. reeks ontploffingen, en zou voor een waarde van verscheidene millioenen yen aan munitie verloren zijn gegaan. De ontploffingen werden door een grooten brand gevolgd. Algemeen wordt geloofd, dat versterkingen gereed worden gehouden voor mogelijke onlusten in Mandsjoekwo. Men hoort b.v„ dat dc Japansche troepen, die onlangs een algemeen offensief hebben ingezet tegen de ongeregelde Chineesche troepen in Sjansi. in oostelijke richting worden teruggetrokken. Voorts wordt ge meld, dat troepentreinen Peiping zijn ge passeerd op weg naar Sjankaikwan. Het incident op de Oessoeri-rivier. Naar thans gebleken is, zijn vier van de tien Mandsjoekwosche burgers, die op 21 dezer nabij Toengants.jen op de Oessoeri- rivier door Sovjet-troepen beschoten zijn, op 24 dezer behouden te Toengantsjen te ruggekeerd. De zes overigen worden nog vermist en men gelooft, dat. zij door de Sovjet-troepen worden vastgehouden. Oorlogsschepen liggen gereed. In do nabijheid van Koetang zijn eenige duizenden .Tapanneezen aan de westelijken oever van het Pojagmeer aan land gegaan. Voorts staan nog 8.000 manschappen met ruim honderd tanks aan den oostelijken oever van het meer gereed om in de na bijheid van Hoekau te landen. Op het oogenblik liggen ongeveer vijftig Japansche oorlogsschepen op de Jangtse voor anker in de onmiddclijke nabijheid van het nieuwe operatiegebied. Verwacht kn worden, dat deze bodems ieder oogenblik kunnen ingrijpen. Ter voorbereiding van de ontscheping der bovengenoemde troepen hebben Japansche vliegtuigen de Chineesche stellingen aan de Jangtse tot aan Kioekiang zonder onderbre king twee dagen lang gebombardeerd, waar bij het eene eskader het andere afloste, tot ten slotte de Chineesche fortificaties tot zwijgen gebracht waren en de ontscheping der Japanneezen kon beginnen. Een naar Kioekiang opmarcheerende co lonne heeft reeds de omgeving van kioeki ang bereikt. Het was den piloot .verboden, over het publiek te vliegen, Reeds 40 dooden. Over de botsing van een militair vliegtuig op een tribune te Bogota (Columhia), waar van wij gisteren melding maakten, verne men wij nog het volgende: De stad Bogota vierde haar vierhonderd- jarig bestaan, o.a. met een grootsche mili taire parade. Na de parade voerde een jacht vliegtuig,bestuurd door luitenant Cesar Aba- dia. acrobatische toeren uit, op geringe hoog te boven de troepen. Plotseling weigerde de motor het vliegtuig stortte omlaag,' nabij de tribune \an den president en vloog in vlam men. Tot nu toe zijn 40 dooden geborgen. 104 personen werden gewond. Onmiddellijk zijn alle feestelijkheden ge- staa kt. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat het vliegtuig óp te geringe hoogte vloog en de trap van de tribune van den president heeft geraakt. Deze v^tte vlam als gevolg van het ont ploffen van de benzinetanks van het vliegtuig. De minister van oorlog heeft verklaard, dat hij de vliegers formeel verboden had, over het pu blick te vliegen. Luitenant Abadia, die het toestel bestuur de, werd als een der beste vliegers van Co- lumbia beschouwd.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 1