Agenda Regeeringsjubileum van H» M* de Koningin VOOR VELTHUIJS Stakkertje v.v. Dinsdag 26 Juli 1938 Tweede Blad MacllnLeuiud Herinneringen aan de vlootrevue van 1898 Zanguitvoering in de muziektent De schietwedstrijden in Musis Sacrum Dc Oranje-filmavond Burgerlijke Stand van Den Helder N.V. Autobusdienst NOORD-HOLLAND" n Aansluitende verbindingen op de TESO booten en de TREINEN te Alkmaar OJK.K* demonstreert Toekomstmogelijkheden tech. officier koopvaardij De „Sumatra" was met overweldigende belangstelling Vrijdagavond 22 Juli de haven van Nieuwediep binnengeloopen. Het was laat geworden. Om 9 uur, toen de schemer over ging in de donkerte van den komenden nacht, was verbinding met den wal verkregen. Het duizendkoppige, zoo niet tienduizend-pootige monster, dat publiek heet, trachtte het schip te bestormen en de opvarenden te begroeten. Tusschen al dat g'edrang ontmoette ik, na vele maanden den matroos le klasse Vander- steng weer. We stonden zij aan zij geplakt, zonder elkaar te hebben gezien, totdat ja, hoe gaat dat gewoonlijk we elkaar in zicht kregen. „Hallo!" zei ik angstig wringende om vol doende adem te kunnen blijven 'halen. En Vandersteng, die twee kop langer is dan ik, knikte vriendelijk als een buitenlandsch Staatshoofd op bezoeken, en alsof hem een „vijfpitterop ging, noodigde hij mij uit: „Zouden we niet liever de stad in gaan. De „Sumatra" kunnen we veel beter op 'n rustige „platvoet"2 bezoeken. Wat zou je denken van een ijskoud biertje?" Ik smakte met m'n tong, knikte instem mend met m'n hoofd en trachtte met m'n armen en beenen ruimte te forceeren om uit het gedrang te komen. Vandersteng bewees me daarbij onbetaalbare loodsdiensten en na enkele minuten stonden we op de breeveer tien 3) en pakten een ijskoud biertje ter plaatse, waar Michiel Adr.zoon De Ruyter in April 1667 logeerde „Waar ben je zoo lang geweest?" infor meerde ik Vandersteng. „Oefeningen gehouden op de Noordzee. Daar hebben jelui persmenschen, mitsgaders het krantenlezende publiek niets van gezien of gehoord, dan een simpele foto uit IJmui- den en een berichtje van 20 regels. Maar wij hebben na weken van voorbereiding een zeer geslaagde reeks van oefeningen gehouden, speciaal voor de bescherming van onze han delsvloot in tijd van actie." Ik was voornemens eens hardgrondig te kankeren. Is het niet dwaas, dat de Marine, waarvan het Nederlandsche volk toch al zoo weinig ziet, volstaat met 'n simpel bericht over belangrijke oefeningen, terwijl leger- dagen en -oefeningen de belangstelling trek ken van heele provinciën. Maar Vandersteng scheen mijn voornemens te raden: „En kanker nou mar niet, dat je daarvan zoo goed als niets gezien of gehoord hebt. Je zal ruimschoots vergoeding kunnen vinden in de Vlootshow, die 3 September voor Scheve- ningen gehouden wordt, ter gelegenheid van het veertigste regeeringsjaar van de Ko ningin! Veertig jaar..." Vandersteng graas de blijkbaar zijn herinneringen af. „Veertig jaar..." „Wat, veertig jaar?" deed ik, want ik be greep niet hoe hij zoo plotseling afwezig zijn kon. „Wel... veertig jaar geleden hadden we een vlootshow op het Hollandsch Diep, toen onze jonge Koningin op 15 September 1898 een bezoek bracht aan de vereenigde scheeps macht. „Je weet", leidde Vandersteng zichzelf in, „dat op 31 Augustus 1898 de Koningin met de Regeering het Oppergezag over Zee- en Landmacht aanvaardde. Bij de inhuldiging te Amsterdam op 6 Sep tember, was ik ingedeeld bij het detachement matrozen, dat met een detachement mariniers in den stoet had plaats genomen, waarmede de Koningin het gebouw aan het Staatsspoor station verliet. Op den Dam was voor den lin kervleugel van het paleis een eerewacht ma trozen en mariniers opgesteld met het Staf muziekkorps der Koninklijke Nederlandsche Zeemacht, zooals dat toen nog heette. Bij aankomst in de hoofdstad werd de Ko ningin begroet door een saluut van 101 scho ten, die gegeven werden door de te Amsterdam liggende schepen, de pantserdekschepen „Holland" en „Zeeland" en de pantserschepen „Piet Hein" en „Evertsen" en wat klein grut. 's Avonds waren deze schepen feeëriek ge- illimuneerd. Vanaf den ingang van het paleis tot de Nieuwe Kerk waren aan weerszijden van het gemaakte wandelpad de adelborsten opgesteld met de cadetten der K.M.A. In de kerk waren o.m. alle actief dienende en ge- pensionneerde vlag-officieren en alle kapi teins ter zee, terwijl 12 marine-officieren op traden als aide-ceremoniemeesters. Toen de Koningin zich van het paleis naar de Nieuwe Kerk begaf, werd de Standaard van het Ko ninkrijk der Nederlanden, gedragen door den Vice-admiraal, adj. van H.M. in buitenge wonen dienst P. ten Bosch, begeleid door een luit. ter zee 2e klasse en een lp luit. der mariniers. En na de plechtigheden in de Nieuwe Kerk, deed een detachement mari niers uit Rotterdam als eerewacht dienst." ,„Was dat alles, wat de marine deed?", vroeg ik Vandersteng, wiens oogen begonnen te flikkeren als de pas ontstoken avondlich ten langs de buitenhaven. Maar Vandersteng reageerde niet verder op m'n hatelijkheidje en vertelde met een wijdloopigheid, die aan de onafzienbare watervlakten denken deed, van zijn herinneringen nu veertig jaar gele den. „De vlootrevue van 15 September 1898 op het Hollandsch Diep was onvergetelijk. Het Buitenl. Spoorbiljetfen (met kortingen) Scheepspassages Lucht vaart biljetten Goedkoope privéreizen Zwits. hotelplanreizen Reismarken, cheques, Vreemd geld Hotel- en treinreserveering REISBUREAU t. o. Postbrug belangrijkste deel van de in Nederland be schikbare scheepsmacht was op het Hol landsch Diep bijeengebracht, onder comman do van den Schout bij nacht F. K. Engel- brecht. Er waren de pantserschepen „Evertsen" en „Piet Hein", de pantserdekschepen „Zeeland", „Friesland" en „Holland", de monitors „Cer berus" en „Krokodil", de riviervaartuigen „Mosa" en „Rhenus", de kanonneerbooten „Hefring", „Raaf" en „Gier", het artillerie- instructieschip „Bellona", de schoeners „Zes- hond" en „Dolfijn", de torpedobooten „Ard- joeno", „Empong" „Idjen", „Batok" en „Kra- katau" en het voor Indië bestemde flottielje vaartuig „Koetei". Hr. Ms. „Zeehond" was voor deze gelegen heid ingericht als Koninklijk jacht; de kanon neerboot „Raaf" deed dienst als post- en tele graafkantoor. Want we beschikten in die dagen nog niet over draadlooze telgrafie en de telegrammen werden dan ook vanaf de „Raaf" met de torpedoboot XV naar den wal gebracht of afgehaald ter verdere doorzending. De „Bellona", „Dolfijn" en het s.s. „Neder land" hadden de Indische prinsen als gasten der Regeering aan boord, alsmede de .ministers hoofden der Departementen van algemeen be stuur, hoogere ambtenaren en de leden van de beide Kamers der Staten-Generaal. In den vroegen morgen van den 15en Sep tember, toen de mist zwaar over het Hol landsch Diep lag, was alles gereed voor de te houden revue. Het voor deze gelegenheid inge richte Koninklijke jacht „Zeehond", Hr. Ms. schepen „Bellona" en „Dolfijn" en het s.s. „Nederland" hadden zich naar de Moerdijk be geven. En toen in den namiddag Hare Majesteit de Koningin, vergezeld van de KoninginMoeder, den Minister van Marine en de leden van de Koninklijke hofhouding daar aan boord van de „Zeehond" door Schout-bij-nacht Engelbrecht werden begroet, straalde de na-zomerzon in alle pracht over het zacht-rimpelende water van het Hollandsch Diep. Bij den Nieuwen Overval kwamen de torpedobooten de schepen tegemoet en flankeerden het Koninklijke jacht. Het was een onvergelijkelijk schoon moment, toen het Koninklijk jacht de vereenigde scheepsmacht naderde en door de vloot een Koninklijk saluut van 35 schoten gegeven werd. Tegenover de „Zeeland", die het vlaggeschip was van de vereenigde scheepsmacht, ankerde de „Zeehond" en begaf de Koningin zich met de Koningin-Moeder en een dfeel van het gevolg naar het vlaggeschip, waar Hare Majesteit bloemen werden aangeboden namens de ge- heele zeemacht. Inspectie en bezichtiging van bemanning en vlaggeschip volgde, nadat voor af door de Koningin aan den commandant van de „Koetei" opdracht was gegeven zijn be stemming naar Oost-Indië te volgen. Zelden heeft een commandant met meer genoegen zulk een vereerende Koninklijke opdracht uit gevoerd en treffend was het, toen de „Koetei" nabij de „Zeeland" kwam, de Koningin Haar inspectie onderbrak en het vertrek gadesloeg. Per armsein liet de commandant van de „Koetei" seinen: „Commandant, officieren en bemanning betuigen Hare Majesteit eerbie digen dank en hulde en verzekeren hun ge trouwheid en gehechtheid aan Koningin en Vorstelijk Huis". Op hetzelfde moment be gonnen alle stoomfluiten der tallooze particu liere stoomvaartuigen te fluiten en vervolgde de „Koetei" de reis naar de Oost. „Waren er nog bijzonderheden?" infor meerde ik Vandersteng na zijn veertig jaar oude verslag. „Twee", zei Vandersteng. „In de kajuit van de „Zeeland", toen de Eskader-commandant Hare Majesteit den eerbiedigen dank van de Zeemacht betuigde voor de gehouden revue en het bezoek aan boord van het vlaggeschip, werd Hare Majesteit een in lijst gehouden foto aangeboden van Hr. Ms. „Zeeland", gemaakt naar een olieverfschilderij van den luitenant ter zee le kl. F. Bauduin, den lateren sous-chef van het Militaire Huis van H. M. de Koningin. „En de tweede bijzonderheid?" vroeg ik. „Op bevel van H. M. de Koningin werd aan de bemanning van de geheele vloot als extra rantsoen een halve flesch wijn verstrekt, terwijl de disciplinaire straffen werden opgeheven". Vandersteng smakte met z'n tong. „Wat zou je denken van een ijskoud biertje? Daar heb ik, na zooveel copie wel trek in." Albert Chambon. 1) Vijfpitter: 'n Helder oogenblik. Letterlijk een aan boord veel gebruikte kap met vijf lampen. 2) Platvoet: wachtindeeling, 's middags van 4 tot 8 uur. 3) Breeveertien: uitdrukking, die naast „den breeden weg op gaan" ook wel gebruikt wordt om breedte, ruimte aan te duiden. Letterlijk: naam van een zandbank of ondiepte langs onze geheele kust van 52° tot 54° N.B. Het nog bestaande café-rest. aan het Havenplein te Den Helder, waar, naar de in scriptie van een gedenksteen, De Ruyter ver toefde. Programma van de zanguitvoering in de Muziektent, te geven door de Zang- en Operettevereeniging „Ons Genoegen", dir. A. Krijgsman. Met medewerking van de Zang club der Speeltuinvereeniging, afd. Centrum, op Donderdag 28 Juli van 814 tot 9% u. n.m. Pianobegeleiding door Mevr. MoréeDol. 1. Hollands Vlag J. P. J. Wierts 2. Meimorgen Cath. v. Rennes 3. Goeden Nacht Cath. v. Rennes 4. Lente Cath. v. Rennes 5. Des Zomers Cath. v. Rennes 6. Heimwee Joh. Veth 7. Het Angelus Cath. v. Rennes 8. Het lied van de smid Frans Anderhof 9. Wees gegroet vol schoone Lentetijd Cath. v. Rennes 10. Zomeravond Hend. v. Tussenbroek 11. Naar den Dam Philip Loots 12. Goeden Nacht? Joh. Veth 13. Glimworm idylle Paul Rienke 14. Het lied der Klokken A. Krijgsman Een beeld uit de zeer bijzondere film ,J)e Kleine Madonna", die Donderdag avond a.s. ten bate van het Algemeen Oranje-Comité in het Rialto-theater loopt. Het zijn 3 van de hoofdrolvertol kers: Fredric March (mid den), Fritz Lieber (links) en Danala Woods. De wedstrijden voor ieder toegan kelijk. Beoefening van de schiet sport. Deze week staat Musis Sacrum in het teeken van de schietsport. Al zoovele malen heeft Musis zich, gelijk een cameleon van gedaante verwisseld en nu treft men er vier volmaakte schietbanen aan. Zooals we de vorige week reeds schreven, zal ieder zijn schietvaardig heid kunnen beproeven of oefenen op de banen, die uitgezet zijn. De voorwaarde bestaat slechts uit het offer van enkele dubbeltjes, overigens zijn zoowel burgers als militairen, stadgenooten als inwoners van buiten welkom. Onder de genoodigden, die we gisteren middag bij de officieele opening zagen, waren o.m. de burgemeester en de commissaris van politie. Het was de voorzitter van het schietcomité, die een woord van welkom tot de aanwezigen sprak en die in het bizonder den burge meester dankte voor zijn bereidwilligheid de schietweek te openen. Hij wees nog eens op het doel van den wedstrijd, het bevorderen van de sportiviteit en het bevorderen van het saamhoorigheidsgevoel van de schutters, ter wijl de nuttige kant van deze wedstrijden is de schietvaardigheid, die de nationale weer kracht ten goede komt. De voorzitter sprak een woord van dank voor de medewerking van autoriteiten, nota belen en tal van middenstanders, die prijzen beschikbaar stelden, terwijl hij ook dank bracht aan de heeren organisatoren. Voorts deelde de heer de Jong mede, dat bericht van verhindering was ingekomen van den garnizoenscommandant, overste Bentz v. d. Berg en van den vice-admiraal. Opening door den Burgemeester. De burgemeester wees er in zijn openings woord op, dat we tegenwoordig over allerlei sport lezen, waarvan het begrip sport eigen lijk wel een weinig zoek is, maar schieten kan men, naar spr. meening nog wel onder sport rubriceeren. Deze wedstrijden zullen de bekwaamheid oefenen en daarom hebben ze dubbele beteekenis, niet alleen zal het de sportiviteit zijn, die door dezen wedstrijd ge oefend wordt, maar als we straks geroepen worden, als het noodig mocht zijn ons vader land te verdedigen, dan hoopt de burge meester, dat men ook de roos zal treffen. De medaille, die spreker beschikbaar stelde, droeg een opschrift en degene, die dat op schrift gemaakt heeft, heeft wel begrepen het doel van deze wedstrijden. Er stond n.1. op: „Verdediging van de volksvrijheid". Daar voor is het Instituut van de B.V.L. van groote beteekenis. Verdediging van de volksvrijheid is een begrip met diepe beteekenis. Binnenkort gedenken we het regeeringsjubileum en daarbij zullen we den zegen erkennen van de oude zeden en gewoonten. We zullen erkennen het groote nut van de verdraag zaamheid, de vrije uiting van eigen meening, met waardeering voor de be ginselen en opvattingen van anderen. We zijn dankbaar, dat we ons Nederlander mogen noemen. In dezen wedstrijd zullen we echter toonen, dat we ons verdedigen kunnen als het noodig mocht zijn voor onze volks vrijheid. Spr. hoopt ook, dat de onderlinge waar deering door deze wedstrijden grooter mag worden en dat velen de roos zullen treffen. De voorzitter van het comité van deze wed strijden, de heer de Jong opende daarna den wedstrijd met de eerste serie schoten van vijf, die deze week ongetwijfeld door ontelbare schoten gevolgd zullen worden. Kocht U al een kaart? Donderdagavond zal zoowel het Tivoli- als Rialto-theater te klein zijn voor het aantal be zoekers. Tenminste, gezien de films, die ver toond worden, is dit niet anders te verwachten. Neem daarbij den entrée-prijs (een kwartje en 40 cent), die iedereen nog wel kan betalen en men zal beseffen, waarom men een stormloop voor onze beide voornaamste theaters ver wacht. In Tivoli. In Tivoli zal gelachen worden. Daar toch is het, dat de super-lachfilm „Pechvogels" draait, met in de eerste rollen de onverbeter lijke Stan Laurel en diens kunstbroeder Oliver Hardy. „Pechvogels" is een film van louter dwaasheden, een film van één onafgebroken verzameling nonsensica, maar... men kan er om lachen. Zooals men alleen maar om Stan en Oliver lachen kan. Dit programma wordt gecompleteerd door niets meer en minder dan de Hollandsche succesfilm „De Jantjes", met in de hoofdrollen louter nationale artisten van naam. In Rialto. In Rialto draait een geheel ander kaliber film. Hier ziet men „De Kleine Madonna", een prachtig gespeeld drama, ten volle te genieten, ook al heeft men het reeds eerder gezien. „De Kleine Madonna" is een aangrijpend verhaal, uitmuntend gespeeld door een keur van artis ten en gedrenkt in een buitengewoon geslaagde sfeer van 1-omantiek. Een goede film, waarvan men genieten kan. van 25 Juli 1938. BEVALLEN: A. E. van der Hert-Roozen, d., Chr. Ruhland-Brussel, d. OVERLEDEN: L. Bakker (m) 41 jaar; wed. P. Nederlof, geb. B. de Vroomén, 84 jaar; H. Plavier (m) 75 jaar. Vertrek: Havenhoofd Gisterenavond heeft O.K.K. op het Heider- terrein haar kunnen gedemonstreerd. En dank zij het prachtige weer, dat uitermate geschikt was voor een buitenoefening, en het vlotte verloop van het geheel is het voor O.K.K. en in het bijzonder voor den kranigen leider, den heer Van Loo, een prachtige, geslaagde avond geworden. Van de zijde van het publiek bestond voor deze demonstratie veel belangstelling. De tribune was zoo goed als geheel bezet en langs het lijntje stonden eveneens verscheidene kijkers. Even half acht kwamen de plm. 350 leden van O.K.K. het veld opgemarcheerd, waar zij zich voor de tribune opstelden. Onder het spelen van het Bondslied werd de vaandelgroet gebracht, waarna direct, in een bijzender vlotte opeenvolging van de diverse oefeningen, een aanvang werd ge maakt met de afwerking van het programma. De beschermheer van O.K.K., burgemeester Ritmeester, kwam juist na afloop van de eerste oefening de voor hem gereserveerde plaats in bezit nemen. Ondanks zijn drukke werkzaamheden toonde onze burgemeester weer zijn groote belangstelling voor deze lichamelijke opvoeding van de jeugd. Wat hef programma betreft, dit bestond hoofdzakelijk uit vrije oefeningen, die op muziek, verzorgd door de H.R.C.O., werden uitgevoerd. Het zou te ver voeren iedere oefening apart te bespreken en dit is o.i. ook absoluut over bodig, gezien het feit, dat zij met groot ge mak door de diverse afdeelingen werden ver toond. Zoowel dames, als heeren, meisjes als jongensafdeeling gaven blijk met enthousiasme de dikwijls lang niet lichte oefening te hebben bestudeerd, hetgeen wel hoofdzakelijk te dan ken is aan de origineele samenstelling, waarin de heer van Loo nu eenmaal een meester is. Bijzonder aardig was wel de oefening, die door een 100-tal van de jongeren werd uit gevoerd en hier werd wel ten sterkste gede monstreerd wat geduld en goede leiding kan bereiken. Want geduld zal er bij noodig zijn om deze jeugdigen, die ternauwernood stil kunnen blijven staan, zoover te krijgen, dat zij een lang niet lichte oefening zoo gelijk en met zooveel gemak uitvoeren. Fraai was ook de knotsoefening van de dames en de vrije oefening van de heeren, waarmee deze dan ook een eersten prijs in Stompetoren hebben behaald. Voorwaar een mooi resultaat voor O.K.K. Ter afwisseling werd door de heeren aan den brug gewerkt en ook dit individueele nummer, dat dikwijls een dankbaar applausje van het publiek ten gevolge had, was goed. Handstand, schouderstand, kreitsen, het ging zonder de minste inspanning, het ging zelfs veel beter dan we het wel eens in de Casino zaal hebben gezien. Het laatste nummer, het formeeren van groepen, ook een nummer waarmee O.K.K. lauweren heeft geoogst in Stompetoren, werd door het publiek hoogelijk op prijs gesteld. Keurig was de afwerking en vlot het verloop. Kalm namen de dames, meisjes en heeren hun plaatsen in, vlug en zonder aarzeling. Het was duidelijk te zien, dat het er door en door in zat, dat oefening in dit geval werke lijk kunst gekweekt had. Het was niet te verwonderen, dat de voor zitter, de heer Roodenburg. dankbaar gestemd was voor de belangstelling en zichtbare tevredenheid waarmee het publiek dezen O.K.K.-avond had bijgewoond en dat hij in zijn slotwoord nog eens wees op het nut van lichamelijk oefening zoowel voor jong als voor oud. O.K.K. heeft succes geoogst met dezen avond en het zal een aansporing zijn om ieder jaar een dergelijke oefening te houden. bij Hoofdpijn, Kiespi|n, Spierpijn, Zenuwpijn, Rheumatische pijnen Men schrijft ons van deskundige zijde: Met het eindigen van het cursusjaar 1937- 1938 is voor vele jongelieden tevens de vraag gerezen: in welke richting zal ik een betrek king trachten te verkrijgen en in welke rich ting doen zich, bij de huidige omstandigheden, nog gunstige perspectieven voor? Immers de intellectueele beroepen lijden over het alge meen evenzeer als vele andere aan het euvel van het te groote aantal gegadigden en het te geringe aantal beschikbare plaatsen, zoodat de vooruitzichten in het algemeen ook voor de min of meer intellectueel aangelegden verre van gunstig zijn. In verband daarmede is het mis schien niet ondienstig, wanneer in dezen tijd van het jaar eens gewezen wordt op de oplei ding voor een beroep, waarin thans praetisch geen werkloosheid maar integendeel groote vraag naar goede jeugdige arbeidskrachten be staat: die van technisch officier bij de koop vaardij. Zooals bekend mag worden geacht, kan men het hooger personeel aan boord in twee groe pen verdeelen: a. De nautische officieren, dat zijn zij, die in hoofdzaak met de navigatie zijn belast. b. De technische officieren, onder wier lei ding het geheele functioneeren van de scheeps- machinerie staat. Terwijl in 't algemeen het aanbod van nauti sche officieren juist de vraag dekt, doet het merkwaardige verschijnsel zich voor, dat er aan jonge technische officieren behoefte be staat. Ten deele is dit het gevolg van het feit, dat deze technische officieren dikwijls later uit hun functie in velerlei functies aan wal over gaan, waarvoor blijkbaar een loopbaan als technisch koopvaardijofficier een goede aanbe veling is. Voor het overige mag men wellicht de ver klaring zoeken in de onbekendheid, welke er onder ons volk ten aanzien van deze mogelijk heid bestaat. De vraag naar deze soort arbeidskrachten en het geringe aanbod ervan heeft zelfs ertoe ge leid, dat er faciliteiten van verschillende aard ten aanzien van deze opleiding worden verleend. Zoo werden er zoowel van rijkswege als van de zijde van verschillende reederijen toelagen ver strekt om de studie financieel te verlichten en mogelijk te maken. De opleiding zelf kan men aan de scholen en cursussen voor scheepsmachi- nisten, welke gevestigd zijn in verschillende deelen des lands, genieten. Deze opleidings-instellingen, welker direc teuren nadere inlichtingen kunnen verschaffen, zijn: Amsterdam: Kweekschool voor Machinisten. Rotterdam: Machinistenschool. Groningen: Gem. Middelbare Nijverheidsschool. Dordrecht: Gem. Machinistenschool. Leeuwarden: Gebouw N.H.S. Terschelling: Willem Barentzschool. Vlissingen: De Ruyterschool. Utcecht: Gem. Machinistenschool. Brielle: Machinistenschool. Middelburg: Machinistenschool. IJmuiden: Gem. Visscherijschool. Alkmaar: Machinisten avondcursus. Haarlem: Machinisten avondcursus. Leiden: Lachinisten avondcursus. Den Haag: Machinisten avondcursus. Terw'jl nieuwe dagmachinistencursussen in voorbereiding zijn te Apeldoorn, Enschede, Zwolle en Scheveningen. Zoowel om den aard van de functie zelf, als ook omdat de Nederlandsche maildiensten moeten concurreeren tegen buitenlandsche, wier personeel in sommige gevallen een zeer goede opleiding heeft genoten, geldt, behalve de lichamelijke keuringsvereischte, als mini- mumvereischte, waaraan men moet voldoen alvorene de speciale opleiding voor assistent machinist een aanvang kan nemen, het bezit van een Mulo-diploma a, het diploma van een lagere dagnijverheidsschool, of, voor opleiding voor het getuigschrift B.M. (dat hooger ge- waarde-^d wordt) een Mulo-diploma b, of drie klassen H.B.S., terwijl uiteraard een eindexa men H.B.S. (b) een snellen studiegang kan bevorderen. Nat. Hist. Museum, geopend: Woensdag van 35 uur, Zaterdags van 710 jiur.; iedere le Woensdag in de maand van 810 u.; iedere le Zondag in de maand van 35 u. Aquarium Zoöl. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 912 en van 13.30— 17 u.. Zaterdag van 912 uur. lederen Dag, 35, 79: Westgracht 80: Tentoonstelling Historisch Genootschap „De Kop van Noord Holland". Musis Sacrum: iederen dag tot en met Zater- strijden. dag van 7 uur tot 12 uur n.m. Schietwed- BIOSCOPEN: Tivoli-theater, Spoorstraat, half 8: Heden en Woensdag „Stormduivels". Donderdag: Ten bate van het Centr. Oranje- Comité „Pechvogels" en „De Jantjes". Rialto, Spoorstraat half 8: Heden en Woensdag „De Heks van Salem" en „Amor in Négligé". Donderdag: Ten bate van het Centr. Oranje- Comité „De Kleine Madonna". Witte-Bioscoop, Koningstraat, half 8: „Het Jochie". Woensdag. Badpaviljoen Huisduinen: Dansmuziek. Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Barometerstand Den Helder 757.6 Temperatuur zeewater 17.4 Temperatuur lucht 18.3 Wind; richting: O.Z.O., kracht: 3. Licht op 9 u. 30 min. Hoogste temp. lucht gisteren 19.0 Laagste temp. lucht gisteren 12.7 Hoogwater (heden) 19 u. 55 m. Hoogwater (morgen) 8.10 u.20.50 u. Laagwater (morgen) 1.55 u.14.40 u. Wilt U smakelijk dineeren, Laat „De Toelast" U serveeren

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 5