Hebt ge U doorgezeten op de fiets? Zeekamp Nationaal Jongeren Verbond ïn de haven ligt een schip lexelsch nieuws Het stroomt weer gasten naar Texel! Marktoverzicht Marktberichte* Reist per „ESONA" tfchezfiu-aaMeAiMen KeA& en Zmc&n# Luchtpostverzending Uw huid of voeten stukgeloopen Purol verzacht en geneest. Tube 45 ct. Doos 60 en 30 ct. Het derde zeekamp van het Nationaal Jon geren Verbond, waarover wjj reeds eerder schreven, wordt dit jaar gehouden van X tot 13 Augustus. Wat de plaats van het kamp betreft, hierin is naar wij thans vernemen, verandering ge komen. Daar het verankeren van Hr. Ms. „Buf fel" op den Texelstroom onoverkomelijke be zwaren opleverde en de haven van Oudeschild voor dit jaar ongeschikt leek voor het schip, besloot de kampleiding de „Buffel" te leggen in de haven van Den Oever aan de Waddenzee bij het begin van den afsluitdijk. Als kampcommandant treedt ook ditmaal weer op de bekende Mr. O. Verdoorn (Beste- vaer), als onder-commandant en commandant van het eerste smaldeel Mr. A. Blussé van Oud Alblas (schipper) en als commandant van het tweede smaldeel H. Bootsma (schipper). Op den lOden Augustus zal door de deel nemers een bezoek aan Den Helder ge bracht worden. Op het programma staat een bezoek aan de Onderzeedienstkazerne en een kranslegging op het Monument voor „Hen die vielen". Er ligt weer een oorlogsschip in de haven. De ware Nieuwediepers zijn er blij om. Ze zijn nu tenminste weer in de gelegenheid hun kennissen, die de vacantie hier doorbrengen, en die gekomen zijn uit Winterswijk, en Rolde, uit Sneek en Tilburg, te wijzen op iets waar ze trotsch op kunnen zijn. Waar de anderen stil van worden en hun verrassing bij het zien van zoo'n imposant vloot-onderdeel, niet onder stoelen en banken steken. Het is nu tenminste weer een marinehaven. Men mist er iets in, als er alleen maar sleep- booten en het Wachtschip en wat onderzee booten en een mijnenlegger in paradeeren. Men wil iets grootsch hebben, iets als de „Java" of de „Tromp" en ziedaar, nu hebben we de „Sumatra" weer. Reeds de incomste Vrijdagavond bewees hoe zeer de Nieuwediepsche geest uitgesproken pro-marine is. Niet in honderden of in duizen den was men havenwaarts getogen, maar in tienduizenden. Het was een aankomst in vol ornaat. Met muziek, cermonieel, kanon schoten en massale belangstelling. Zooals an dere steden des lands een groot filmster, een wieler-kampioen of een triómfeerend.e voetbal club inhalen, zoo halen wij onze marinesche pen in. En dat doet het pro-marine kloppend hart goed. Gisteren reeds is men aangevangen met de reparatie. Van de werf zijn de ploegen aange komen en met man en macht is er begonnen met de noodige herstellingen, om het schip na een goede maand weer klaar te hebben. Zond?-'avond was de belangstelling voor den verindischten bodem nog niet geluwd. Oud en jong maakte dien avond een wandeling via de haven, waar in het oliegladde water de „Sumatra" als het ware lag uit te rusten van de vermoeienissen der reis over de enorme lap water. Veel merk je er overigens niet van. Het schip ziet er goed onderhouden uit, de wacht aan boord loopt te zingen, en ergens achterop speelt een gramofoon sentimenteele wijsjes. De meeuwen cirkelen om de mastpunten en scheren over het aan stuurboord opgehangen vliegtuig. Oud-marinemannen staan uren met elkaar te disputeeren over dit onderdeel en d i e bijzonderheid. Ze leveren felle critiek en zingen den lof van de „Sumatra" in alle toon aarden. Het is verbluffend, zooveel technici daar onder de ijsbeerenden schuilen. Maar lof of critiek. Men is big dat er weer een schip in de haven ligt, een écht oorlogs schip, waarover men fantaseeren kan en dat de haven vult. Mét de oude „Emma" toch is het steigerstuk tot aan den zeedoksluis voor een belangrijk deel bezet. We zijn fcr blij om! JONGETJE VALT IN TIMORPARK IN HET WATER. Gistermiddag was een.2-jarig jongetje met zijn broertje en zusjes aan het spelen in het Timorpark. waarbij het eerste zoo onfortuin lijk was in het water te tuimelen. Het gevaar voor het ventje was lang niet denkbeeldig, doch gelukkig bleek het aanwezige broertje zoo flink te wezen de helpende hand uit te steken en d' jeugdige drenkeling op het droge te trekken. Het kereltje zat onder den modder en werd zoo snel mogelijk naar huis gebracht. Een waarschuwing voor de jongste bezoe kers van het Timorpark om met name bij den waterkant voorzichtig te zijn. CANTATE „HERFSTGOUD". Men verzoekt ons, ter voorkoming van even- tueele vergissing, te melden, dat de slot- repetitie hedenavond zal plaats hebben in de Atjehloods aan het einde der Buitenhaven. EEN ACHTJARIG MEISJE TE NIEUW- HELVOET VERDRONKEN. Gisteravond omstreeks zes uur is op het strand te Nieuw-Helvoet het achtjarige doch tertje van de familie Van Dorsen bjj het baden verdronken. Gedurende de vier laatste dagen zijn honderden zomergasten in onze ge meente aangekomen, en nog steeds gaat voortdurend een stroom van gasten vanaf de haven in de richting Den Burg en De Koog. Het Badhotel „Prinses Juliana" was Zondag reeds geheel vol, de kamphuizen zijn ook grootendeels bezet. De „Pelikaan" kreeg Zaterdag een 100-tal gasten tegelijk aan. Ook het aantal kampeer ders, dat steeds zoo ver beneden dat van vorig jaar bleef is in de laatste dagen zoo toegenomen, dat de achter stand bijna geheel is ingehaald. Zondag heerschte voor het eerst in dit seizoen een groote drukte, het was nabij het strand zoo druk, dat twee politie dienaren het verkeer moesten regelen. Toch zullen vele pensionhouders en winkeliers dit jaar een slechte reke ning maken, daar het seizoen door het ongunstige weer in den voorzomer veel te laat begonnen is. Het was Maandag zoo druk op de markt als het dit jaar zelfs op de grootste lamme- renmarkt niet is geweest, het zeer drukke vreemdelingenbezoek was hiervan voorname lijk wel de oorzaak, doch ook was de veeaan- voer grooter dan gewoonlijk in dezen tijd. De opleving van den veehandel in onze gemeente moet in hoofdzaak worden toegeschreven aan den levendige wolveehandel. Gedurende de laatste dagen van de vorige week werden reeds lammeren op de boerderij verhandeld tegen goede prijzen; de lammerenaanvoer be stond nu uit plm. 450 stuks. De middenprijs lag om de 10, de hoogste 11. Ook werden reeds vele schapen aangevoerd. Voor oude schapen werd plm 18 bêtaald, voor gelde schapen 19 en vette brachten 20 tot 21.50 per stuk op. Rundvee was er niet veel, doch de koeien zijn duur. Op de boerderij wordt voor een beste versch afgekalfde koe ongeveer 270 betaald, op de markt bracht een melkkoe 250 op. Nuchtere kalveren gelden onge veer 10 per stuk. Vette kalveren, hoogste prijs 65. Voor vette varkens wordt op de boerderij 27 tot 27 y2 cent per pond betaald, de biggen deden ook een goeden prijs, betaald werd gemiddeld 21 per stuk. Verder werden een vijftal varkens en eenige paarden verhan deld, de prjjzen van varkens liepen van 75 tot 110, voor paarden was de hoogste prijs 300. De eierenprijs op de veiling bleef geheel gelijk aan die van vorige week. Wolhandel is er niet, er wordt een prijs van 70 cent per kg. geboden, waarvoor niemand nog wil ver- koopen. TEXEL, 25 Juli. Veemarkt. 3 paarden 150300; 5 veulens 75110; 2 koeien 230250; 5 vette kalveren 40 65; 12 nuchtere kalveren 714; 65 schapen 1821; 450 lammeren 811; 11 biggen 18—23. Eierenveiling. Aangevoerd 54356 eièren: 58—62 kg f 3.50 —3.70. 62—64 kg 3.60—3.75. 66—70 kg 3.80—4.05, 50—56 kg 3.10—3.45. naar Schoort, Alkmaar, A'dam OVERGAVE VAN COMMANDO. Hedenmorgen te 10.30 uur werd op het ter rein van de Marinekazerne te Amsterdam het commando over de maritieme middelen te Am sterdam door den kapitein ter zee H. Jolles tijdelijk overgedragen aan den kapitein-luite nant ter zee D. C. M. Hetterschij, om medio Augustus definitief te worden aanvaard door den kapitein ter zee N. A. Rost v. Tonningen. De officier-vlieger le kl. J. A. C. Broesder, met 27 Juli ter beschikking gesteld, is aange wezen voor diensten in Ned.-Indië. Hij zal zijn bestemming volgen per m.s. „Indrapoera", 10 Augustus van Rotterdam. De luitenant ter zee 3e kl. mar.-res. A. van Oss wordt 1 Aug., wegens eindiging van den voorgeschreven oefeningstijd in den actieven dienst, van zijn plaatsing ontheven. De officier van den M.S.D. le kl. A. J. Krom, met 23 dezer te Rotterdam geplaatst, zal wor den belast met het toezicht op den aanmaak der werktuigelijke inrichting van de torpedo- bootjagers, in aanbouw bij de Rotterdamsche Droogdok-Mij. aldaar. De luitenant ter zee le kl. mar.-reserve H. Panjer, is overgeplaatst van Hr. Ms. „Schor pioen" naar het Departement van Defensie en werkzaam gesteld b|j den Marinestaf. Geplaatst bij de marinekazerne Oedjong (rol), de officier van administratie der le kl. F. A. Kuhn, verwacht uit Nederland; van de marinekazerne Oedjong (rol) naar het Dept. der Marine, de hoofdofficier van administratie der 2e kl. J. G. van Kregten. Vergund om naar Nederland terug te keeren aan den luitenant ter ze» der le kl. W. F. van Vreeswijk. Overplaatsingen. Sergt. der marns. J. H. van Beek, van Afd R.dam naar v. Speijk, 5 Sept. '38. Sergt. der marns. J. C. Sinke, van Afd. Marns. R.dam naar Kaz. W.oord, 30 Aug. '38. Sergt. der mrns. H. Mars, van Kaz. W.oord naar de Mok, 19 Aug. '38. Sergt. der marns. J. H. Smeink, van de Mok naar Kaz. W.oord, 19 Aug. '38. Korpls. der marns. F. Bogaard en J. van der Geld, van Afd. Marns. R.dam naar Kaz. W.oord, 30 Aug. '38. Korpl.-vliegt.mkr. (M) J. E. Hermes, van de Kooij naar de Mok, 25 Juli '38. Matrozen le kl. B. Spruijt, J. H. van Schaik en D. Pronk, van Kaz. A.dam naar W.schip W.oord, 27 Juli '38. Leerl.o.o.-vlieger G. C. J. Rotman, van de Kooij naar de Mok, 25 Juli '38. Matroos 2e kl. A. M. Thissen, van W.schip W.oord naar Tromp, 17 Aug. '38. Matrozen 3e kl. C. R. Blom, P. van Meer kerk, G. Sleijfer en T. van Velzen, van W.schip W.oord naar Tromp, 17 Aug. '38. Matroos 3e kl. J. H. de Loor, van Kaz. A.dam naar Tromp. 17 Aug. '38. Marinier le kl. H. Maaswinkel, van Gelder land naar Kaz. W.oigd, 39 Juli '38. Hofmeestersmaat T. J. H. Schuite, van Kaz. W.oord naar W.schip W.oord, 18 Juli '38. Onder intrekking der op 1 Aug. '38 bevolen overpl. naar de Kooij. Hofmeestersmaat G. C. A. Booijen, van Kaz. W.oord naar de Kooij, 1 Aug. '38. Onder intr. der op 1 Aug. '38 bevolen overpl. naar W.schip W.oord. Marinier le kl. A. van Doornik, van Medusa naar W.schip W.oord, 30 Juli '38. Onder intr. der op 30 Juli '38 bevolen overpl. naar de Mar.- kazerne Amsterdam. Matroos la kl. P. J. Bronsaer, van W.schip W.oord naar Tromp, 17 Aug. '38. Stokers 2e kl. H. J. van Reek en J. Vos, van W.schip W.oord naar Kaz. W.oord, 1 Sept. '38. Stoker-olieman H. T. Heeres, van Sumatra naar Kaz. W.oord, 26 Juli '38. Onder intr. der op 26 Juli '38 bevolen overpl. naar v. Speijk. Aanwijzing thuisvaren. Per m.s. „Slamat" van Tg. Priok, 6 Juli '38: Matroos le kl. J. A. Roman. Matroos 3e kl. F. W. Smit. Mariniers le kl. A. G. Bresser en N. A. Kok. Per m.s. „Baloeran" van Tg. Priok, 20 Juli: Majoor-monteur M. Staats. Matroos 2e kl. C. Suurmond. Met ontslag uit den Zeedienst. Stoker 3e kl. T. Streefland, 2 Aug. '38. Marinier 3e kl. J. v. Hamersveld, 4 Juli '38. Adsp.-muzikant S. P. J. Schillern, 1 Aug. '38. Mariniers 3e kl. N. de Bruin en A. Ruig- haver, 18 Juli '38. Met ontslag in O.-I. Matroos le kl. J. Farrel, 1 Sept. '38. Bevordering. Stokers 3e kl. J. C. Goedman en G. F. Oud, tot stokers 2e kl., 1 Juli '38. Aangenomen in den Zeedienst. Marinier 3e kl. H. C. van Brederode, 15 Juli 1938. Aanwijzing uitzending O.-I. Sergt.-vliegt.mkr. (M) S. J. Koens, 19 Aug. '38, per v.s. „Kertosono". STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. J. P. Coen, 24 Juli te A'dam. Soemba, u., 24 Juli te Sabang. Tajandoen, t., 25 Juli te Genua. KON. NED. STOOMBOOT MAATSCHAPPIJ. Achilles, 25 Juli te A'dam. Agamemnon, 23 Juli v. Famagusta. Ajax, pass. 24 Juli Kiel. Amazone, 20 Juli v. Curagao. Astrea, 22 Juli v. New York. Atlas, 19 Juli v. Curagao. Baarn, 25 Juli te Antwerpen. Barneveld, t., 22 Juli te Tocopilla. Berenice, 25 Juli te Patras. Bodegraven, 24 Juli te Antwerpen. Colombia 24 Juli V. West Wanna. Costa Riga, 24 Juli v. Cristobal. Crijnssen, t„ 23 Juli v. Dover. Deucalion, <5 Juli te Catania. Euterpe, pass. 25 Juli Lydd. Fauna, pass. 25 Juli Gibraltar. Helder. 21 Juli v. Curagao. Iris, 25 Juli te Amsterdam. El Libertador, 21 Juli v. Curagao. Mars, 25 Juli te Calamata. Merope, 25 Juli te A'dam. Midas, 23 Juli v. Curagao. Odysseus, 24 Juli te A'dam. Oranje Nassau, 22 Juli v. New-York. Orpheus, pass. 25 Juli Brunsbtlttel. Perseus, 24 Juli te Stettin. Pluto, pass. 24 Juli Kiel Holtenau. Simon Bolvar, 21 Juli v. Barbados. Strabo, 21 Juli v. Curagao. Stuyvesant, u., 23 Juli te Paramaribo. Theseus, pass. 24 Juli Brunsbüttel. Tiberius, pass. 24 Juli Ouessant. Trajanus, 24 Juli te Hamburg. Triton, 24 Juli te Tunis. Ulysses. pass. 25 Juli Gibraltar. Venus, 24 Juli te Marseille. Vesta, 24 Juli v. Malta. KON. HOLL. LLOYD. Montferland, u„ 25 Juli te Montevideo. Salland, t., 23 Juli v. Montevideo. Waterland, 25 Juli te A'dam. HOLLANDAMERIKA LIJN. Beemsterdjjk, 23 Juli v. New-Orleans. Breedijk, 23 Juli te New Orleans. Delftdijk, 23 Juil te Curagao. Leerdam, 24 Juli te Antwerpen. Nieuw Amsterdam, 23 Juli v. New-York. Spaarndam, 22 Juli te Norfolk. Statendam, 24 Juli te R'dam. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. Amsteldgk, 24 Juli te Hamburg. JAVA—NEW-YORK-LIJN. Adrastus, pass. 24 Juli Lizard, Glaucus, 21 Juli v. Philadelphia. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Baloeran, t., 24 Juli v. Sabang. Dempo, u., pass. 24 Juli Finisterre. Garoet, 23 Juli v. Batavia. Indrapoera, 27 Juli te R'dam verwacht. Kedoe, t., 24 Juli Kaap Bon gep. Kertosono, t., pass. 24 Juli Gibraltar. Kota Nopan, 24 Juli te R'dam. Sibajak, u., 25 Juli te Belawan. Sitoebondo, u., pass. 24 Juli Finisterre. ROTTERDAMZUID-AMERIKA LIJN. Alhena, t., 24 Juli v. Santos. STOOMVAART RHJ OCEAAN. Ajax, 22 Juli v. Penang. Antenor, 23 Juli te Suez. Phrontis, pass. 24 Juli Lizard. KON. PAKETVAART MAATSCHAPPIJ. Barentsz, 22 Juli te Batavia. Tegelsberg, 22 Juli v. Hongkong. SILVER-JAVA PACIFIC-LIJN. Bengalen, 21 Juli v. San Francisco. Hoegh Siverlight 21 Juli v. Kurrachèe. Hoegh Silverstar, 21 Juli te Vancouver. Madoera, 23 Juli te Balboa. Modjokerto, 23 Juli te Beira. JAVA—CHINA—JAPAN LIJN. Tjisadane, 22 Juli v. Hongkong. Tjisalak, 22 Juli v. Shanghai. Tjisaroea 23 Juli v. Manilla. VEREENIGDE NED. SCHEEPVAART MIJ (HollandAfrika L|jn). Bloemfontein, 24 Juli te Hamburg. Boschfontein, t., 24 Juli te Marseille, Jagersfontein, u„ 24 Juli te Durban. Randfontein, u., 23 Juli v. Aden. ZOMERKAMPEN VAN DE VRIJZINNIG DEMOCRATISCHE JONGEREN ORGANISATIE. Evenals de vorige jaren organiseert de „V.D.J.O." ook deze zomer weer een aantal Zomerkampen. Het eerste kamp is een speciaal Waterkamp aan de Wijde Ee in de omgeving van Grouw. Alleen geoefende zwemmers(sters) kunnen voor dit kamp worden ingeschreven. Mr. A. M. Joekes, adviseur van het Hoofdbestuur, heeft zich bereid verklaard zich met de hoofdleiding van dit kamp te belasten. Zondag 17 Juli a.s. zal dit kamp geopend worden. De centrale Landkampen worden dit jaar gehouden op het landgoed Johanna-hoeve te Oosterbeek. Het ligt in de bedoeling een drie- a, viertal weekkampen achtereenvolgens te houden. Als Hoofdkctmpleider zal hier optre den de heer J. C. Deering, secretaris van het H.B. te Utrecht. Het eerste Landkamp vangt aan op Zondag 34 Juli a.s. De V.D.J.O. kampen zijn staatkundige kam pen in dien zin, dat naast de gewone kampge noegens als spel en sport en diverse excursies naar typische bedrijven en bezienswaardig heden, inleidingen op staatkundig en cultureel gebied door jongeren en eenige oudere geest verwanten gehouden zullen worden. OORDEEL VAN EEN ENGELSCH BISSCHOP. De bekende oecumenische voorman, de En- gelsche bisschop van Gloucester, schrijft in een artikel in The Times over zijn bezoek aan de Duitsche kerken. In dit stuk verklaart de bis schop, dat het onjuist is, dat de Christelijke kerken in Duitschland beleedigend of onrecht vaardig worden behandeld. Gedurende tien dagen, die hij in Duitschland doorbracht, sprak hij met geestelijken van de meest verschillende richtingen en stelde vast, dat deze allen vol komen vrij waren hun ambt in den dienst van het geloof uit te oefenen. Ds. Niemöller was gearresteerd, omdat hij hardnekkig van den kansel over politieke dingen sprak. Wegens zijn verdiensten als Duitsch patriot had men hem een tijdlang geduld en naar men hem, den bisschop, verteld had, zou men ds. Niemöller onmiddellijk vrijlaten, wanneer hij zich wilde verplichten, den kansel niet meer voor politieke doeleinden te gebruiken. Overigens betwijfelde de bisschop, of politieke preeken de zaak der kerk dienden. In Engeland verwisselde men dik wijls de „Bekenntniskirche" met de geheele protestantsche kerk. Dat was ongeveer-het zelfde, als wanneer een buitenlander dacht, dat de „Church Association" of de „Church Union" dê geheele Engelsche kerk vormden. Hij had tenslotte den indruk gekregen, dat de groote meerderheid der Duitsche geestelijken öf neu traal öf gematigd nationaal-socilistische was- Naar Ned.-Indië. Elke Maandag-, Woensdag- en Vrijdag avond, laatste buslichting Hoofdkantoor 20 uur 55. Naar W.-Indië. (Aruba, Bonaire, Curagao, Suriname). Per luchtdienst DuitschlandZuid-Amerika, elke Dinsdag laatste buslichting Hoofdkantoor 12 uur. Per luchtdienst FrankrijkZuid-Amerika, elke Zaterdag laatste lichting Hoofdkantoor 12 uur. Tarieven Ned.-Indië: Brieven voor elke 10 gram 12 /2 ct. Tarieven West-Indië: Brieven: Boven het mailrecht (5 ct. per 20 gram) een afzonder lijk luchtrecht van 50 ct. per 5 gram. De correspondentie moet voorzien z|jn van de aanwijzing „Par avion", en voor zoover West-Indië betreft van de aanduiding „Per Duitschen luchtdienst" of „Per Franschen luchtdienst". A p o-K a j a n, een filmreis naar en door Centraal-Borneo. Wie den naam Apo-Kajan leest, zal zich in negen van de tien gevallen wel eerst afvra gen, waar dit gebied ligt," om daarna te besluiten: Nooit van gehoord. De ondertitel van bovengenoemd boek brengt ons al dadelijk op de hoogte: het is een gedeelte van het uit gestrekte en voor een groot deel nog zeer slecht bekende Borneo. De schrijver heeft gepoogd het afgelegen, ethnologisch zeer interessante Apo-Kajan- gebied, eer het door de voortschrijdende Europeesche civilisatie zal zijn overstroomd, op film en fotografische plaat vast te leggen. Teneinde een nog meer blijvend document te verkrijgen, schreef hij naast de film dit hoogst belangwekkende werk. Inderdaad een docu ment, want vele afbeeldingen zijn niet alleen de eerste, maar tevens de laatste foto's van het doen en laten der Apo-Kajan Dajaks. Immers, de adat, het gewoonterecht, dat den Dajak in z|jn dagelijksche bezigheden een richtsnoer is, waarvan hij maar zeer ongaarne afwijkt, is toch niet zoo onveranderlijk en blijvend, als dat wel dikwijls lijkt. Geen won der ook, want indien de bezigheden, waar omtrent de adat voorschriften geeft, uitster ven, dan verdwijnt noodwendig ook de adat zelf. De heer Tillema kon slechts met moeite een oude Dajakvrouw vinden, die nog wist, hoe zij weven moest. Met hulp van eenige andere oude vrouwen lukte het haar tenslotte een tamelijk juist beeld te geven van deze nu uitgestorven kunst. Zoo gelukte het den schrijver deze en andere vaardigheden der Dajaks of de producten daarvan voor vergeten worden te bewaren. Aan den anderen kant valt het doordringen der civilisatie in het Dajakland niet uitslui tend te beschouwen als een verlies. Het werpt zeer zeker ook voor den inboorling winst af. De hygiënische toestanden z|jn vaak ontstel lend. Men kan bjj een volk, dat grootendeels van roofbouw leeft, niet verwachten, dat de hygiënische voorzieningen zullen zijn, als die waaraan w|j gewend zijn. Maar als wij lezen, hoe Dr. de Rooy, de medereiziger van den schrijver, tijdens de periode, dat hij waar nemend bestuursambtenaar was. de kampong Long Nawang met geringe middelen saneerde, dan vragen wij ons af. waarom de bewoners dit betrekkelijk eenvoudige werk niet eens eer ter hand genomen hebben. Ook kan het doordringen der Westersche beschaving niet betreurd worden, waar het '1 H. F. Tillema: Apo-Kajan. Uitg.: Van Munsters Uitg. Mij., Amsterdam. betreft de beteugeling van het koppensnellen. Zeer merkwaardig is, dat deze zoo diep in den godsdienst der bewoners wortelende ge woonte zoo zonder straffe maatregelen, slechts door eenigen zachten dwang uit te oefenen op de stamhoofden, afgelegd werd. Waar is echter, dat de Dajak kalm, vreed zaam, gelijkmatig van humeur is, weinig behoeften bezit, zoödat hij tot de gemakke lijkst te regeeren volksstammen behoort. Natuurlijk heeft de heer Tillema z|jn best gedaan zoo'n verboden krijgstrophee te be machtigen. Hij had het hoofd van Long Temonjet een grooten dienst bewezen en prees nu bovendien de collectie koppen, welke deze nog uit vroeger dagen bezat. De schrij ver ging als volgt te werk: „Niemand in Apo-Kajan heeft zooveel koppen als ik", merkte de bezitter op. „Nu", zei ik, „dan kan er best één voor mij af". Dat bedekte verzoek viel niet in goede aarde, want zijn gezicht stond ineens strak. „Ik wil die kop niet cadeau hebben, ik wil er gaarne, voor betalen", liet ik er op volgen. Nu wist ik, dat h|j, wat wfl in Indië „koerang wang (court d'argent) was. Het gezicht klaarde wat op. Hij begon met een paar oude mannen naast ons te praten. Na een lang gesprek, waarvan ik niets vertond, zei de tolk, dat ik wel een kop mocht hebben. Ilt vroeg, of ik er een mocht uitzoeken, dat mocht ook. Ik betaalde na de heele rij koppen critisch bekeken te hebben, wees ik er één aan: mooi zwart beroet met veel haar en ongeschonden. Alvorens de schrijver den kop meekreeg werd deze aan de galerjj van het huis opge hangen, opdat hij afscheid zou kunnen nemen van de omgeving. Daarna kreeg de schrijver hem in een olieblik mede. De kunstvaardigheid der bewoners van Apo Kajan is buitengewoon. Met geringe middelen weet men hoogst artistieke resul taten te bereiken. De vrouwen vervaardigen vlecht- en rijg- werk en de mannen leggen zich toe op het snijden van figuren in al, wat daarvoor in aanmerking komt. Ook het tatoeëren is er, evenals in het geheele Oosten, in zwang. Behalve de bevolking, die vaste woonplaat sen bezit, zwerven in Borneo de Poenans rond, die slechts voor korten tijd hun woning op een bepaalde plaats opslaan. Ze spreken een andere taal dan de overige Dajaks en hebben ook een ander uiterlijk. De toekomst der Apo-Kajans, zegt de schrijver ten slotte, ligt in handen van bestuur hygiënische dienst en zending. Ook deze „na tuurvolken" blijven allesbehalve gespaard voor velerlei ziekten en kwalen. Malaria, framboesia tropica, dysenterie, cretinisme en andere vormen van idiotie komen vrij veel voor. Struma, dat in eenlg verband schijnt te staan met de laatste afwijking, zou in vele gevallen voorkomen kunnen worden door het verstrekken, van jodium-houdend zout. Het zout kostte echter, toen de schrijver er was f 0.5C per 0,6 kg. De resident liet in 1932 zout invoeren en verlaagde de prijs tot f 0.25. Thans is deze echter te bedenken, dat de verdien sten der bevolking uiterst gering zijn, ge middeld per hoofd per jaar eenige kwartjes. De toekomst ziet er voor deze sympathieke zachtaardige bevolking niet zeer rooskleurig uit, als men de cijfers ziet van het statistisch materiaal, dat aan het eind van het boek opgenomen is. Maar ternauwernood kan de bevolking zich op het huidige peil handhaven om slechts te zwijgen van groei. Het is te hopen, dat gouvern. en zending er in zullen slagen deze bevolkingsgebieden voor onder gang te behoeden. Het psychotechnisch onderzoek, toegelicht met voorbeeld en uit het onderzoek van havenarbei ders door Jac. van Dael, leider van het Psy chotechnisch Laboratorium der Scheeps.Ver. Zuid te Rotterdam, bij J. Muusses te Purme- rend. Bovengenoemd referaat van de Efficiency- dagen van November '37, is in druk verschenen. Schr. laat aan de beschrijving van het onder zoek der havenarbeiders een korte beschou wing voorafgaan over het personeel, dat in de havenbedrijven werkzaam is en wijst er op, dat men ten onrechte geneigd is den haven arbeider te zien als het type van den ruwen sjouwerman. Er zijn in deze bedrijven naast den ongeschoolden sjouwerman vele „skilled labourers" werkzaam, zoowel in leidende als in uitvoerende functies n.1. het personeel, dat een werktuig, een vaar- of voertuig of een machine bedient, het personeel dat controleert, meet en bemonstert. De psychotechnicus kreeg hier candidaten te onderzoeken in een voor hem geheel nieuwe arbeidsfunctie. Hij begon met de psychische functies vast te stellen, die onder zocht moesten worden, bepaalde de belang- rijkheidscoëfficient dier verschillende functies en ging daarop na door welke proeven ze be paald kunnen worden. H|j moet vervolgens om de resultaten van' zijn onderzoek te kunnen waardeeren de normen vaststellen, daarop de resultaten in grafieken weergeven en daarna kan h|j eerst zijn conclusie trekken. Hoe dit alles geschiedt wordt in dit boekje uiteengezet. Dr. v. H.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 6