Het Vierdaagsche leger uitgerukt Chamberlain constateert ontspanning in Europa DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN-HOLLANDS NOORDERKWARTIER w°JmD," Het regecriagsleger nog niet overleden vJL/EERBERICHT Jodenmoord te Haifa De Karimata haast zich KONINGSTRAAT^DEN.HÏLDER. TELEfOON'JO. fï LIJNEN) 66e JAARG. No. 8370 SPANJE De Volkenbond kan nog steeds goed werk doen Dit nummer bevat 8 pagina's DE BILT SEINT: Besfuiving van planten uit vliegtuigen HE LDERSCHE COURANT Uitgave der Uttg.-Mlj. Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder Vier dagen op marscta. Een vroolijke groep aan den wandel tijdens de internationale welke Dinsdag aanvingen. Vierdaagsche afstandsmarschen, De weg was lang en het was zoo warm De postmannen komen goed voor den dag. Slechts negen uitvallers. Op den eersten dag van de vier daagsche afstandsmarschen kwamen 4570 deelnemers aan den strat. Dat is 190 minder dan er zich aanvanke lijk hadden aangemeld. Maar 176 deelnemers waren thuis gebleven en veertien hadden het beter geacht niet mee te trekken. Het was reeds om vijf uur dag voor de 55-ers, die in den koelen ochtend onder be dekte lucht de wandeling aanvaardden over geaccidenteerd terrein. Het begin was niet zwaar. Over de mooie wegen van Berg en Dal en door den Meerwijk en langs het Groeske, was men weldra op de asphaltbaan naar Groesbeek. In den kom van het dorp ontmoette men alle deelnemers, want eerst daar werden de verschillende afstanden ge splitst. De lange afstandloopers zetten hier koers naar den St. Maartensberg en na den primitieven veldweg door landelijk schoon te hebben bewandeld, belandden zij op den schaduwrijken St. Maartensberg, waar zij kennis maakten met een der fraaiste stukjes natuurschoon van Oost-Nederland, door welk ideaal oord zij den Piasmolen bereikten. Hier kwamen zij van de schaduw in het licht en werden zij in de vlak te door de warmte, welke drukkend was onder een dichtbewolkten he mel, overvallen. En zoo moesten de meestcn een moeilijk parcours afleg gen langs de Maasoevers, waarbij vooral het landelijke weggetje van het Cuyksche veer naar Mook voor de voeten der wandelaars 'n marte ling werd. 'Aan den traditioneeleri Molenhoek waren aanwezig generaal-majoor A. R. van der Bent, commandant van de 4de divisie en adj. i.b.d. van H. M. de Koningin en gene raal-majoor W. Sillevis, commandant van de tweede divisie. Hier defileerden de militaire korpsen en de burgergroepen en ook de individueele loopers voor de autoriteiten, Allen maakten in weerwil van de drukkende warmte toch een uitstekenden indruk. Vooral viel hier op de houding van de manschappen van de koloniale reserve, de cadetten, de adelbor sten, de mariniers en de cavaleristen van jhr. v. d. Goes. Ook de burgergroepen, als de verschillende burgerwachten, de Haag- sche vierdaagsche, de Utrechtsche postale ■wandel sportverceniging, de damesgroep van de Unilever, enz., maakten een uitste kenden indruk. Trouwens naast de bur gerwachten, de B.V..L.'s en de politie sport- vereenigingen, vielen vooral op de postale sportvereenigingen. Dat waren wandelsport- vcreenigingen, samengesteld door verschil lende postambtenaren uit Amsterdam, Utrecht, Den Daag, Rotterdam, Tilburg, enz. Deze postmannen komen in de Vierdaagsche uit, goed getraind en moreel gesteund door hun directies en de hoofdleiding van P.T.T., De postmannen besteden hun eigen va- cantie aan de Vierdaagsche met het vooruitzicht dat hun door de directie drie extra verlofdagen zullen worden verleend ingeval zij de Vierdaagsche tot een goed einde brengen. De mannen hebben een P.T.T.-wagen ter beschikking, waarmede tegelijkertijd in eigen proviandeering kan voorzien worden. Nieuw: in de Vierdaagsche is de deelne- Groole spanning in Palestina. De ontploffing van Maandagochtend heeft verontwaardiging gewekt onder alle Ara bieren in het geheele land, welke tot uiting is gekomen in stakingen te Jaffa, Jeruza lem, Tiberias en Gaza. Te Haifa is het opnieuw tot wraaknemingen gekomen, dertien Joden werden door de menigte aan gevallen, het laatste slachtoffer is een Jood, die in de Arabische wijk met twintig dolksteken werd ge dood. Thans zijn vijf Joden te Hai fa vermoord. Volgens de jongste be richten bedraagt het aantal dooden tengevolge van het ontploffen van den bom zestig. Ook elders in het land zijn gewapende overvallen gepleegd, terwijl op verscheidene plaatsen soldaten slaags zijn geraakt met opstandelingen. Drie opstandelingen en een politieman werden gedood. Nog juist onschadelijk gemaakt. Te Jeruzalem is gisterochtend een aanslag welke ernstige gevolgen gehad zou 'kunnen hebben, mislukt. Op de groentemarkt in de Davidstraat in de oude stad, in de nabij heid van de plek, waar onlangs een bom is ontploft, waardoor twintig personen werden gedood en honderd gewond, is we derom een bom gevonden. Het moordtuig kon tijdig onschadelijk gemaakt worden. In de kolonie Hishmar I-Iayarden is het tot een geregeld gevecht gekomen, waarin vijf personen werden gedood, twee Joden, twee Arabieren en een Arabische vrouw. De spanning in het land is zeer groot. ming van een groep van een veertigtal le den van de Deutsche Reichs Jugend. Deze jongelui marcheeren heel rustig en correct in een kalmeerend tempo en leggen een bewonderenswaardige discipline aan den dag. Na het middaguur, toen de meesten den Molenhoek gepasseerd waren, werd de temperatuur koeler en kon de tweede helft van het parcours over Heumen, Overasselt, Hatert naar Nijmegen inleen prettiger tem po en op minder vermoeiende wijze worden afgelegd. Het verloop van den middag was dan ook normaal en n zacht regentje was voor velen een ware verkwikking. De mees ten kwamen op tijd te Nijmegen terug en er heerschte om en op het Molenveld een montere stemming. Het aantal uitvallers was betrekkelijk laag en bedroeg op den eersten dag negen. De overtocht over de Ebro het sein tot nieuwe actie. FRANCO AANVAARDT DE BRITSCHE VOORSTELLEN VOORWAARDELIJK. Hoewel de regeeringstroepen er niet in geslaagd zijn Franco's op- marsch geheel tot staan te brengen, behalen zij in het laatste etmaal door verwoede tegenaanvallen ver schillende plaatselijke successen. Zij bezetten verschillende dorpen, en maak ten volgens Reuter meer dan 3000 krijgsge vangenen. Een volkomen verrassing voor Franco was het oversteken van de Ebro door de linksche troepen. Dit is het sein ge weest voor een krachtige actie. Overlfl or- ganiseeren de regeeringstroepen nieuwe ver dedigingsstellingen. Op de vraag van een dagblad cor respondent aan den linkschen mi nister Alvarez Delvayo, iets te zeg gen over de militaire operaties, ant woordde deze, dat een leger, dat weerstand biedt, zooals het Spaan- sche regeeringsleger en dat de Ebro is overgestoken, hetgeen zelfs in vredestijd aanzienlijke moeilijkhe den zou meebrengen, toch niet in aanmerking komt voor het aanvra gen van een bewijs van overlijden, zooals in sommige buitenlandsche kringen geschiedt. Franco aanvaardt de Engelsche voorstellen voorwaardelijk. Franco heeft het Britsche voorstel tot te rugtrekken der vrijwilligers voorwaardelijk aanvaard. Zijn voorwaard worden thans te Londen bestudeerd. Er verluidt, dat deze voorwaarden in hoofdzaak betrekking heb ben op de aan de commissie te geven op dracht en dat zij op het eerste gezicht nau welijks een goeden grondslag schijnen te geven voor het uiztenden van de commis sie. Te Londen verluidt echter dat wanneer een van beide partaijen volledig het voor stel aanvaardt, de commissie uitgezonden zal worden. ENGELAND HEEFT ZIJN BIJ- DRAGE GELEVERD EN ZAL ER IN SLAGEN DE VEILIG HEID EN HET VERTROUWEN AAN EUROPA TERUG TE BRENGEN. „Vertrouwen en veiligheid zullen terugkeeren. Engeland heeft zijn bij drage daarvoor reeds geleverd en zal voortgaan op den weg van den vrede, zonder echter zijn eer of vi tale belangen daaraan te willen op offeren. Onze enorm versterkte be wapening, en het ftit dat onze mili taire kracht eiken dag vermeerdert zijn waarborgen die ons in staat stellen ons zelf te verdedigen, ech ter het zou tyranniek zijn er mis bruik van te maken". Aldus was de kern van de groote rede van minis ter president Chamberlain in het Britsche Lagerhuis, een rede, waar in hij tot de conclusie kwam dat de spanning in Europa is verminderd. Het Koninklijk bezoek aan Frankrijk is een demonstratie geweest van eensgezind heid tusschen alle klassen en partijen in dat land, zeide de minister en omtrent de di plomatieke besprekingen is volledige over eenstemming bereikt. Vervolgens over Spanje sprekende, be treurde Chamberlain, dat het conflict, dat dagelijks Spaansche levens vernietigt en hulpbronnon verkwist, welke zoo hoogst noodig zijn aati het einde van den oorlog, voortduurt. Het is niet noodig een beroep te doen op de regeering om gebruik te ma ken van iedere gelegenheid tot bemiddelen ten gunste van een wapenstilstand of van iets anders, dat een einde zou maken aan de militaire operaties, die ons dagelijks treffen. Wanneer wij in dit bijzondere oo- gcnblik niet tusschenbeide komen, ge schiedt dit alleen omdat wij er van over tuigd zijn, dat het oogenblik nog niet is gekomen, waarop wij met succes tusschen beide kunnen komen. Wat het Britsch-Italiaansche accoord be trof, meende Chamberlain dat de Engelsche regeering haar standpunt nopens een rege ling van de Spaansche kwestie niet kan prijs geven. Het accoord met Ttalië is getroffen om den vrede in Europa te verzekeren en zon der terugtrekking der vrijwilligers is dit onmogelijk. Ten aanzien van de Tsjecho-Slowaaksche kwestie, ontkende Chamberlain, dat de Britsche regeering de regeering te Praag had opgejaagd. De Britsche bezorgdheid was veeleer, dat de Tsiechische regeering te haastig zou zijn met het nemen van maatregelen. Toen het twijfelachtig begon te worden of de Sudeten-Duitschers en de Tsjechische regeering tot een overeenstemming zouden komen, had de Engelsche regeering in over eenstemming met een verzoek van de Tsje chische regeering voorgesteld een waarne mer en bemiddelaar te zenden. Deze zou zoowel onafhankelijk van de Britsche re geering als van alle andere regeeringeti op- CHAMBERLAIN treden en geen arbiter zijn. Dit behoefde niet noodzakelijk tot een oplossing te lei den, maar de kwestie, die tot nu toe in het geheel niet uit den weg tc ruimen scheen, werd er in ieder geval minder ongenaak baar door. Democratische en dictatuursta- ten kunnen wel samenwerken! Als bewijs, dat er wel samenwerking mogelijk kan zijn tusschen een democrati sche en een totalitaire staat noemde Cham berlain het Engelsch-Duitsche vlootverdrag. Ilitler heeft hiermede een belangrijke prac- tische bijdrage tot den vrede geleverd, vond de minister-president. De waarde hiervan is niet altijd volledig gewaardeerd. Ten aan zien van de Amerikaansch-Britsche handels besprekingen zeide Chamberlain dat, waar beide partijen van goeden wille. zijn. zij ze ker tot overeenstemming zullen komen. Sprekende over China wees de mi nister-president er op, dat wat de Japansche bewering betreft, dat Ja pan zijn belanden in China be schermt. Japan moet erkennen, dat ook Engeland zijn belangen in China heeft en dat het niet terzijde kan blij ven staan en toezien, hoe deze wor den opgeofferd bij den gang van zaken. I De Volkenbond. Ten opzichte van den Volkenbond betreur de spreker het. dat geen doeltreffende Vol- kenbonds-interventie mogelijk is geweest, Wij kennen de oorzaak, zoo zeide hij, zij beschouwen deze positie van den Volken bond als tijdelijk. Zelfs wanneer het nood zakelijk is, dat de Volkenhond tijdelijk af ziet van het gebruiken van geweld, blijft er toch nog een breed terrein, waarop hij zich nuttig kan maken. Onder luide toejuichingen besloot Charn- Verwachting:Zwakke tot ma tige, Zuidelijke tot Westelij ks wind, meest zwaar be wolkt, afnemende kans op regenbuien, in het Oosten veel koeler, in het Westen iets koeler. Verdere vooruitzichten: Alge meen opklarend. Zooals wij gisteren meldden, heeft de „Ka- rimata" een aantal Spaansche „matten" naar boven gebracht. In totaal zijn thans zes van deze zilveren munten gevonden. Ook vele z.g. „ballastbrooden" en kope ren munten zijn de laatste dagen' opgehaald alsmede een stuk van een schee'pskanon en een deel van een koperen ketel. Nu men uit de vondsten heeft kunnen op maken, dat de „Karimata" zich boven het wrak van de „Lutine" bevindt, heeft men de z.g. .snede" (dat is dus de breedte waar over gewerkt wordt) verminderd, aangezien het weinig doel heeft, links en rechts van het wrak te baggeren. Hierdoor wordt Be reikt, dat het baggerwerk boven het wrak zelfs thans sneller voortgang vindt. Men nadert dan ook steeds dichter het midden en achterschip, waarbij echter wel rekening moet worden gehouden met de mogelijkheid, dat het schip in twee stukken is gebroken, welke zich mischien in den loop der jaren niet in dezelfde richting hebben bewogen, zoodat voor- en achterschip in dat geval niet direct achter elkaar zouden liggen. Deskundigen op Ypenburg. Heden zullen eenige deskundigen van de Nederlandsche Heide-Maat- schappij op het vliegveld Ypenburg een proef-installatie bezichtigen, dat in een vliegtuig van de Vrij willige Organisatie van Sportvlie gers is gebouwd om planten en boo men te bestuiven en zoodoende schadelijke insecten te verdelgen. Met deze installatie zullen proe ven worden genomen en indien de ze slagen, zal een officieele instal latie worden aangebracht. Het voor deel van het bestuiven uit de lucht is, dat men vooral den bovenkant kan bestuiven, hetgeen van den grond af vrijwel onmogelijk is. berlain zijn redevoering met de volgende woorden: Wij hebben allen het gevoel, dat de atmosfeer lichter geworden is en over het geheele vasteland is er een verminde ring ingetreden in het gevoel van span ning, dat zes maanden geleden drukkender was. Wij gelooven, dat de regeering haar bij drage heeft geleverd aan dat lichter wor den van de atmosfeer en de vermindering der spanning. Wij zijn voornemens daarme de voort te gaan en wij gelooven, dat wij er tenslotte in zullen slagen de veiligheid en het vertrouwen terug te brengen aan Europa. De debatten. Tijdens de dehatteri, die op de redevoering van Chamberlain volgden zeide de Labour- afgevaardigde Morgan Jones o.a.: „Wij waren ontrouw aan onze verplich tingen volgens de Volkenbond door de Spaansche regeering op minne wijze te be handelen". Ten aanzien van de Sudeten- duitsche kwestie zeide Morgan Jones: „Ter wijl de Tsjechowaakschc regeering met ge heel haar vermogen behoort te streven naar een aanvaardbare regeling, moet men haar toestaan zelf te bepalen op welk punt zij ten behoeve van de eenheid, de onaf hankelijkheid en de onaantastbaarheid van haar staat „neen" moet zeggen tegen ver dere concessies. De door de liberale oppositie ingediende motie, welke verlaging der credieten voor het ministerie van buitenlandsche zaken beoogde, en welke als uitgangspunt diende voor het gister in het Lagerhuis gevoerde debat, is door het lagerhuis met 275 tegen 128 stemmen Verworpen. Op een vraag van Henderson over de ka nonnen opgesteld in de nabijheid van Ceuta antwoordde minister Hore Belisha, dat de batterijen aan den kant van Gibraltar, in dien zij krachtig gpnoeg zijn. Gibraltar zou den kunnen beschieten, doch liet vuur de zer kanonnen zou ook met succes beant woord kunnen worden, en, zoo zeide de minister, wij maken ^ons er niet in het minst bezorgd over. Wat. de kanonnen aan den kant van Ceuta betreft, aldus Hore Be lisha, deze vormen, zooals alle kanonnen, een machtige bedreiging, doch het is een bedreiging,

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 1