De verleiding te groot RADIO De bom op het s.s. „Parklaan" Televisie wordt gemeengoed EDGAR RICE BURROUGHS PROGRAMMA Amerikanen „doen" Holland Indië's meening werd niet gevraagd Toeristen doodgevroren ««itiNimtMittt door No. 40. Zoals vele jongens van zijn leeftijd hield Korak meisjes voor heel lastig. Maar kon hij dit kind. dat misschien door die oude Sheik vermoord zou worden, achter later? Neen! Maar hoe zou hij haar met zich mee kunnen nemen in de jungle? Ze zou waarschijnlijk bang zijn voor haar eigen schaduw. Gedurende enige tijd stond hij daar diep in gedachten verzonken. Rustig stond het meisje voor haar nieuwe vriend, daarna legde zij haar slanke, bruine hand op zijn arm. Korak keek op haar neer en zag tranen in haar ogen. „Kom!" zei hij, „de jungle is vriendelijker dan de mensen. Je zult in de jungle leven. Korak en Akoet zullen je beschermen." Ze begreep niets van yat hij zei, maar toen hij haar weg leidde van de verslagen Sheik, legde zij vertrouwelijk haar arm om zijn middel. Onder de grote boom tilde hij haar op, zette haar op zijn schouders en klom in de takken. Haar armen sloeg ze om zijn hals en Geeka, de pop, danste op zijn sterke, jonge rug. En zo kwam Meriem met Korak in de jungle, vol vertrouwen in de vreemdeling, die haar gered had, doch zonder iets van de toekomst te weten. Zij hadden slechts een korte afstand afgelegd, toen ze een grote aap zag waarnaar ze met een zachte kreet wees. „O," dacht Akoet, „de doder heeft een makker gekozen." De jongen zette haar op een stevige tak waar ze zich wanhopig om vastklemde. „Ze gaat met ons mee," zei hij. „Doe haar geen kwaad, wij zullen haar be schermen." Akoet wilde deze last niet en het kind zag er hopeloos ongeschikt uit. Ze kon nog niet eens in een boom zitten! Maar als Korak haar wilde hebben, dan was het in orde. Akoet had haar zeker niet nodig. Haar huid was te zacht en onbehaard, haar gezicht niet aantrekkelijk. Ze leek in het geheel niet op een zekere, mooie apin, die hij tijdens de dum-dum-dans had gezien. Dat was een schoonheid geweest! Een geweldige bek, prachtige, zijdeachtige bakkebaardjes! Akoet zuchtte! waar hij nog niet vervoerd mag worden. Ter bescherming van de bemanningen der schepen in de haven zijn op de havenem placementen ondcrgrondsche ruimten ge maakt, waar de schepelingen, indien zij de schepen wilden verlaten, een veilige schuil plaats kunnen vinden. Zoolang het schip nog geladen was, zocht de bemanning vaak een schuilplaats aan boord, door in den tunnel te kruipen, maar later kwam men hiervan terug, omdat dit (och te gevaarlijk was, zooals bleek te Va- lencia, waar een schip werd getroffen en de menschen in den tunnel werden ingesloten. De kapitein heeft toen nog getracht zakken zand te krijgen voor het sloependek, maar hij heeft, het zand daarvoor niet kunnen bemachtigen. Desgevraagd antwoordde de kapitein, dat het Nedcrlandsche schip des nachts niet als zoodanig te onderkennen is, aangezien dan in de haven geen enkel licht gevoerd mag worden. Na het ongeval bleef de „Parklaan" nog acht dagen in Barcelona, en nadat een noodreparatie was verricht, vertrok het naar Marscille, waar het thans geheel gerepa reerd wordt. De inspecteur-generaal voor de scheepvaart constateerde, dat aan boord van de „Parklaan" alles is ge daan om den toestand zoo veilig mo gelijk te maken. Dat de scheepvaart op Barcelona gevaarlijk is, blijkt wel uit het feit, dat de bemanning eerst 100, later 200 procent .verhooging van gage kreeg. Een geroutineerde rtjwieldief en een beginneling voor den rechter. De vacantie-kamer der Haagsche rechtbank, gepresideerd door mr. van Rijn van Alkemade, behandelde gisterochtend de strafzaken tegen twee rijwieldieven, waarvan de één de eerste schuchtere schreden op het pad der misdaad had gezet, ter wijl de ander op de meest geraffi neerde wijze is te werk gegaan. Voor den 22-jarigcn schoenmaker D. de M., die langen tijd door werkloosheid was geteisterd, was de verleiding te groot ge weest, toen hij eenige malen een fiets on beheerd en zonder slot had zien staan. Viermaal was hij bezweken, doch de dief stallen werden ontdekt en de M. werd ge arresteerd. Ili.f'bekende volledig. De Officier van Justitie, mr. Cohen Tcr- vaert, vermeldde in zijn requisitoir, dat ver dachte reeds eerder is veroordeeld, doch toen een voorwaardelijke straf heeft gekre gen. Gedurende den proeftijd daarvan heeft hij zich evenwel niet aan een misdrijf schuldig gemaakt, zoodat de straf niet be hoefde te worden ondergaan. Deze maal re- quircerde de Officier evenwel een onvoor waardelijke straf van tien maanden. Een dure hulp. Grootsche plannen in Duitsch- land. De minister van Rijkspost Ohnesor- ge heeft in de „Voelkische Beo- bachter" medegedeeld, dat binnen kort in Duitschland de televisie gemeengoed zal zijn. Er is een nieuwe zender gebouwd met een televisietooneel. De prijs van de ontvangtoestellen is door de tech nische ontwikkeling zoo gedaald, dat men op vele koopers rekent. Het doel is, deze ontvangers nog meer te vereenvoudigen, zoodat groote kringen van de bevolking hiervan gebruik zullen kunnen maken. Onderzoek door den Raad voor de Scheepvaart, Den kapitein treft geen schuld. Schip werd slachtoffer van een op de haven gerichten aanval. Tijdens het luchtbombardement door vliegtuigen van Franco op de haven van Barcelona in den avond van 6 Juni j.1., werd o.a. het Nedcr landsche stoomschip „Parklaan", be- hoorende aan de N.V. Stoomvaart Mij. „Hannah" te Rotterdam gebom bardeerd. Van deze reederij was kort te voren het stoomschip „Han nah" door een onbekend gebleven duikboot in de Middellandsche Zee getorpedeerd. De „Parklaan", die ongeveer 3870 bruto register ton meet, was op 30 April met een lading kolen uit Newport Mon naar Barce lona vertrokken, met een Nederlandsch non-interventie-controlcur, den oud-marine officier Wijnmalen aan boord, die in Gi braltar door een Engeisch controleur werd afgelost. Sedert 10 Mei lag het scliip in de haven van Barcelona. De Raad voor de Scheepvaart heeft gisteren een onderzoek inge steld naar de omstandigheden, waar onder het schip getroffen is, waartoe de gezagvoerder, de heer A. van Dijk was opgeroepen. Deze deelde mede, dat hij op het oogen- blik van het bombardement, des avonds te omstreeks elf uur, op weg was van de stad naar het schip. Drie vliegtuigen verschenen boven de haven. Twee ervan bleven zoo laag, dat zij buiten het bereik van het afweer geschut bleven, het derde daalde met afgezettcn motor tot zeer laag boven het schip, zoo laag, dat het afweergeschut, dat boven op één der forten stond, het niet kon bereiken. Onmiddellijk nadat de bom geworpen was, zette de vlieger zijn motoren aan om zoo spoedig mogelijk weer buiten het bereik van het afweer geschut te komen. Hoofdmachinist wordt nog steeds verpleegd. De bom sloeg door de machinekap van de „Parklaan" in de machinekamer. De hoofdmachinist en een Spaansche wachts- man werden gewond. De hoofdmachinist, de heer A. Lammens, was er, hoewel hij niet levensgevaarlijk gewond was, toch zoo ern stig aan toe, dat hij nog steeds verpleegd wordt in het ziekenhuis te Barcelona, van FEUILLETON. 1. HOOFDSTUK 1. Een verjaardag. Het was Molly's twintigste verjaardag, een stralende Juni-dag, vol betooverende schoon heid. Ze zat op een open plek in het bo3eii en waakte over een klein, mollig jongetje van twee jaar, dat midden 'n zijn spel aan haar voeten in slaap was gevallen. Niet ver van haar verwijderd zong een nachtegaal zyn ju belend lied. Het was drie jaar geleden dat ze, tot in het diepste van haar hart ontroerd, naar dat zelfde lied had geluisterd. Maar nu hoorde ze dien teederen minnezang niet eens ze luis terde naar iets heel anders, een dof gedreun, heel ver weg, dat haar slanke lichaam deed beven. Dat gedreun had niets te maken met het lied van den nachtegaal, noch met de schoonheid van het Kentsche boschland. Pas twintig jaar oud en al bijna drie jaar weduwe! Oh, dat verre gerommel, dag en nacht maar door het was om gek van te worden De kleine jongen sliep en hoorde het niet en de nachtegaal zong zijn trillende lied. alsof niet ver weg de kanonnen bulderden, dood en verderf om zich heen verspreidende. En de jonge vrouw, overmand door smart, kneep haar slanke, bruine handen krampachtig te zamen, in een uiterste krachtsinspanning zich te beheerschen. De kapitein heeft alles gedaan om het groote risico zoo klein mogelijk te maken. Men had geladen onder toezicht van een non-interventie officier en alles nagelaten wat de „Parklaan' tot een verdacht schip zou kunnen maken. De „Parklaan" is dan slachtoffer geworden van een op de haven bedoelden aanval. De Raad zal later uitspraak doen. Een ccndagsbezock. Omstreeks één uur gisternacht arriveerde te Rotterdam het Fransche 34500 ton meten de, stoomschip „Paris" tocbehoorcnde aan do Compagnies Generales Atlantique, dat een kruistocht maakt en thans naar Lo Ilavre zal gaan. Eenige weken geleden is het schip uit New York vertrokken met circa vier hon derd Amerikanen aan boord. Het bezocht reeds Engeland, Noorwegen en Zweden. Gisteren bezochten de passa giers o.a. Amsterdam, Volendam en Marken, om des avonds weer aan boord te gaan. Cir ca één uur koos do „Paris" weer zee. Het gebeurde niet vaak, dat Rollo overdag in slaap viel het kwam zeker door de drukkende hitte. Molly bukte zich om een vlieg van zijn hoofdje weg te jagen en, ter wijl ze op hem neerkeek, werd ze rustiger. Zoo in zijn slaap was hij net een kleine boschgod, vond ze. De oogleden waren gesloten over de diepblauwe kijkers en de lange, zwarte wim pers rustten onbewegelijk op zijn roze wan getjes. Ze vond hem het schoonste kunst product, dat ze ooit had aanschouwd, vol komen vergetende hoeveel gelijkenis hij met haarzelf vertoonde. Ook haar oogen waren blauw, haar ge zichtje, nu bruin gehrand door de zomerzon, was fijn en zeer regelmatig gevormd. Ze had een klein, smal neusje en een mooien mond, die echter een zorgelijke trek vertoonde Maar haar kin was te puntig voor een zoo jeugdige vrouw en ze was veel te mager. Zooals ze daar zat, was ze een beeld van droefenis en verslagenheid. Ze slaakte een diepen zucht en boog zich nog verder over het mollige lichaampje van haar baby. Zoo als steeds, wanneer de herinneringen aan het vervlogen geluk haar te machtig werden, gaf het kijken naar dit kleine wezen haar kracht; hij was de eenige, die richting gaf aan haar leven, die het nog eenigszins de moeite waard maakte om geleefd te worden. Maar ook was juist hij degeen, die haar in haar bewegingen belemmerde. Want als haar kleine Rollo er niet geweest was zou ze over de zee gegaan zijn naar dat arme, geteisterde land, waar de kanonnen bulderden. En ze zou geholpen hebben het lijden te verlichten van de man nen, die als een levende muur stonden tus- schen Engeland en den vijand. En als Rollo er niet geweest was, zou ze nu niet dien ver- schrikkeüjken tweestrijd to voeren hebben, want het zou alleen zijn terwille van hem, indien ze een onherroepelijk besluit ging nemen. Haar kleine jongen was nu haar geheele wereld. Ze liet zich naast hem op haar knieën vallen en drukte hem teeder tegen zich aan. De 25-jarige loodgieter J. M. F. de G. was op sluwere wijze te werk ge gaan. Bij verschillende rijwielstal lingen wist hij vriendschapsbanden met het personeel aan ie knoopen en op drukke avonden hielp hij wel met het aannemen en wegzetten van rijwielen. Deze welwillendheid bleek evenwel niet van eigen belang ontbloot, want op gezette tijden verdwenen er fietsen uit de stalling. Deze rijwielen werden later teruggevonden bij personen, die ze van verdachte hadden gekocht. Ook werd door de politie een sleu tel van één der stallingen op verdachte ge vonden. Ondanks dit bezwarend bewijs ont kende verdachte de diefstallen te hebben bedreven en beweerde de fietsen van een „onbekend persoon' te hebben gekocht. De Officier van Justitie hechtte aan die bewering geen geloof. Bovendien is ver dachte al tweemaal veroordeeld, terwijl er ook thans nog eenige zaken tegen hem loo- pen. Spr. requireerdc een gevangenisstraf van een jaar. In de verte klonk onophoudelijk het doffe gedreun; met een snik verborg ze haar ge zicht tegen het zachte lijfje van haar baby en met bevende stem bad ze; „Oh God! ver los ons van het kwaad verlos ons van het kwaad!"... Eindelijk, na langen tijd, stond ze op, veel kalmer nu. Het was laat geworden de nachtegaal zong niet meer. En ze verweet zich zelf, dat ze nog niet thuis was; Rollo had al lang in zijn bedje behooren te ligger. Eigenlijk had ze hier heelemaal niet naar toe moeten gaan. 'Jindat het haar verjaar dag was, had '.e deze stille plek in het bosch opgezocht. Maar de herinneringen hadden het verdriet nog schrijnender doen rijn. ..Iet was hier geweest, precies op deze plek, dat Ronald Fordringham haar voor de eerste maal in zijn verlangende armen had gehou den en haar dicht tegen zich had* aangedrukt. De herinnering aan dien eersten langen kus g- haar een pijn, die haast niet te verdra gen was. „Oh Roy!" fluisterde ze. „Mijn Roy!" Met droeve oogen keek ze op. De schadu wen begonnen langer te worden. Alles was stil alleen het dreunen van de kanonnen bleef. Met een diepen zucht bukte ze zich en logde de kleine Rollo wat gemakkelijker neer Hij ipende zijn oogen en glimlachte tegen haar. „Kleine lieveling," zei ze, ,we zullen gauw naar huis gaan, dan krijg je eerst je lekkere melk met de biscuits en dan breng ik je naar je bedje." Ze kuste hem zachtjes en lachte tegen hem, toen hjj trachtte zijn kleine, mollige armpjes om haar nek te slaan. „Mum Mum Mum!" kirde hij. „Kom, Rolo, we moeten gauw weg," zei ze, terwijl ze hem in zijn wagentje legde en met teedere zorg toedekte. „Wat zal Groot vader zeggen?" Hierop kon Rollo geen antwoord gever., maar. geheel wakker geworden nu, brabbelde hij aan een stuk door in zjjn eigen taaltje De spellingskwestie. Bij de voortgezette behandeling van de begrooting van onderwijs in den Indischen Volksraad merkte de heer van Helsdingen (C.S.P. gisteren op, dat Indië gehoord moet worden over het spellingsvraagstuk. De mi nister van onderwijs zocht wel contact met België en Zuid-Afrika, maar niet met Indië. De toestand van thans is, aldus spr. onhoud baar. GEEN PEIPING, MAAR PEKING. De uitvoerende commissie van de voor- loopige Chineesche regeering heeft de plaat selijke politie opdracht gegeven, het gebruik van den ouden naam Peiping met kracht te bestrijden. Hoewel de regeering bij de creet den naam Peiping zou hebben gewij zigd in Peking, zooals de stad vroeger heet te, gebruikten toch nog velen Peiping. Anderen omlaag gestort. Aan den Zuidelijken wand van de Mar- molata zijn drie Italiaansehe bergbeklim mers omlaag gestort en om het leven geko men. Vermoedelijk is één van hen uitgegle den en heeft hij de beide anderen meege sleurd. In het gebied van den Sint Gothard zijn drie Zwitsersche toeristen doodgevroren. over niets in het bijzonder. Wanneer hij er voor in de stemming was, kon hij spraak zaam zijn en moeder was altijd een aandachtig toehoorster. Het was wel een half uur loopen naar den grooten weg, die naar het dorp leidde en snel stapte Molly voort. Ze was blij weer in be weging te zijn en blij dat deze droeve ver jaardag haast voorbij was. Ze kwam tot de conclusie dat het gewone leven van alledag veel gemakkelijker te verdragen was. Eenmaal op den weg gekomen, werd de tocht gemakkelijker en al spoedig kreeg ze de eerste huizen van Little Bradholt 'n zicht. Little Bradholt was een typisch Engeisch dorpje. Vrijwel alle huizen waren heel oud en er was een dorpsplein met een vijver in het midden en twee eeuwenoude taxisboomen Even buiten het dorp, op een heuvel, lag Aubreystone Castle, een prachtig oud kasteel. Molly had een zeker ontzag voor de Aubrey- stones. Ze deden altijd in ieder opzicht hun plicht en beheerden het dorp voortreffelijk. De oude Lady Aubreystone was zeer weinig spraakzaam, maar ze bezat een ijzeren wil. Zonder haar toestemming durfde niemand ooit in haar tegenwoordigheid te lachen. Ze had veel tegenslag in het leven gehad, maar nooit liet ze hiervan iets nerken. Haar man was jaren geleden tijdens de jacht gedood; men ge loofde dat ze veel van hem gehouden had, maar niemand wist hieromtrent iets met zeker heid te zeggen. Ze had hem vier zonen ge schonken, waa van nog slechts een de tegenwoordige Lord Aubreystone in leven was. Hij was de jongste van de vier. Zijn 2 oudere broers waren In den oorlog gesneu veld; een aan het Fransche front en een op zee, terwijl zijn jongste broer en diens vrouw het slachtoffer waren geworden van een mysterieuze ziekte, zooals ze zich in dien tijd veel in Engeland voordeden en die, naar men geloofde, hun oorsprong hadden in de loopgraven van Europa. De jongste zoon, nu achtendertig j ar. was nog ongetrouwd en voor de eerste maal in de geschiedenis was er DONDERDAG 28 juli 1988. AVRO-Uitzending. Hilversum I, 1875 en 415,5 m. 8,00 Gramofoonmuziek. Om 8.30 Ber.). 10.00 Morgenwijding. 10.15 Morgendienst. 10.30 Omroeporkest. 11.10 Declamatie. 11.30 Vervolg concert. In de pauze: Viool* voordracht. (Om ca. 12.15 Ber. 12.30 Gramofoonmuziek. 1.00 Ensemble Carel Alberts. I.45 Orgelspel. 2.15 Vervolg concert. 3.00 Disco-variète. 4.00 Voor de zieken. 4.30 Het Kovacs Lajos-orkest. 5.00 Kinderhalfuur. 5.30 Omroeporkest. 6.30 Sportpraatje. 7.00 Orgel en harp. 7.40 Causerie „Menschen en mogelijkheden", 8.00 Ber. ANP, Mededeellngen. 8.15 Nieuwe Amsterdamsche Orkestvereeni* ging en kinderkoren. 9.15 Declamatie. 9.35 Renova-kwintet. 10.20 Gramofoonmuziek. II.00 Berichten ANP. Hierna tot 12.00 Sportnieuws, afgewisseld met Tom van der Stap en zijn Witte Raven. Hilversum II, 301,5 m. 8.00—9.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.00—12.00 NCRV. 8.009.15 Gramofonomuziek. (Om 8.15 Ber.)', 10.00 Gramofoonmuziek. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstige causerie. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.30 KRO-orkest en gramofoonmuziek. 2.00 Handwerkuurtje. 2.55 Gramofoonmuziek. 3.00 Voor de vrouw. 3.30 Gramofoonplaten. 3.45 Bijbellezing. 4.45 Gramofoonmuziek. 5.00 Cursus handenarbeid voor de jeugd. 5.30 Zang en piano. 6.30 Christ. Friesche uitzending. 7.00 Berichten. 7.15 Journalistiek weekoverzicht. 7.458.00 Reportage, evtl. gramofoonmuziek. 8.05 Ber. A.N.P. herh. SOS-Berichten. 8.15 Stafmuziek van het 6e R.I. 9.00 Reportage. 9.30 Vervolg concert. (10.00—10.05 Berichten A.N.P.). 10.30 Gramofoonmuziek. 11.5012.00 Schriftlezing. geen stamhouder in de familie. De tegen woordige Lord Aubreystone was eveneens in het leger en had in Egypte bfj den Staf ge diend. Tegenwoordig had hij een zeer verant woordelijke positie bij het Ministerie 'an Oor log; men fluisterde dat hij dat te danken had aan pogingen van den kant van zijn moeder en het zag er wel naar uit dat hij deze positie tot het einde van den oorlog zou behouden. Zijn moeder had zich nooit bijzonder om dezen jongsten zoon bekommerd, maar nu hij de eenig overgeblevene was, was dit anders geworden. En het was haar eenige wensch dat hij spoedig zou trouwen en zou zorgen voor een deugdelijk nageslacht. Behalve aan vier zonen, had Lady Aubrey stone ook nog het leven geschonken aan drie dochters. Twee er van waren getrouwd, maar de oudste, Caroline, verachtte alle mannen. Slechts voor haar moeder had ze een zeker soort respect. Ze was nu vijfenveertig jaar, maar ze was nog zeer sportief, reed veel paard en steeds ging ze mee ter jacht. In vele opzich ten geleek ze sprekend op haar moeder; ze had dezelfde norsche gelaatsuitdrukking en was al even weinig spraakzaam. Algemeen waren de beide vrouwen dan ook zeer gevreesd en Molly verbaasde er zich over hoe het mogelijk was dat twee menschen van zoo'n uitgesproken karakter in vrede onder een en hetzelfde dak konden leven. Mogelt-k was er ook wel eens oneenigheid, maar daar merkte de buitenwereld in ieder geval nooit iets van. Aan dit alles dacht Molly, terwijl ze het wagentje over het dorpsplein voortduwde in de richting van het bouwvallige huisje van haar vader, vlak naast de dorpsherberg. En ze zag de toekomst donker in. Ronald, haar man. was van haar heengegaan en met hem was alle hoop uit haar leven verdwenen. Al leen haar zoon was haar overgebleven en, wilde ze hem de opvoeding geven, die hem toekwam, dan diende ze den stap te doen, waarvoor ze nog steeds terugdeinsde. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 7