„Eén man heeft Europa's lot in handen De ontslagen Rijks tuinbouwconsulent r\ De koning krijgt les Postvluchteo op Indië Meteoorsteen waargenomen Luxemburgsche giftmengers Een hijschtouw brak Den Rijksvcldwacht ontglipt Door „fotograaf" bedrogen Voortaan rechtstreeks naar Lourdes Jeugdig gevangene ontvlucht Doe varkens goed» Een school voor psychopaten Géén „kcizcr-manocuvres" dit jaar conomische V yarometer Nieuwe zandbank ontdekt Amerikanen tegen dictatuur Wanneer is een Italiaan een Italiaan? Haile Sclassic heeft gelijk Verstekelingen op de „Queen Mary" Zuinigheid met vlijt Beroep ongegrond verklaard. Het Arnhemsche Ambtenarenge recht heeft gistermorgen uitsrraak gedaan in het bekende beroep, inge steld door ir. R. van der Veen, oud- rijkstuinbouwconsulent voor Zuid* Gelderland en oud-directeur van de Rijks Tuinbouwwintcrschool te Hees bij Nijmegen, tegen zijn ontslag in beide functies. 1 Zooals wij uitvoerig vermeld hebben, ver leende de regeering dit ontslag op grond van ongeschiktheid van ir. van der Veen, mede in verband met de verspreiding van een pamflet, waarin bepaalde maatregelen van de regeering'ten aanzien van den tuin bouw op grievende, wijze werden becriti- eeerd. Het ambtenarengerecht heelt het beroep van ir. van der Veen o n g e grond verklaard. In de uitspraak wordt o.m. verklaard, dat de inhoud van het bewuste pamflet zoo danig verdachtmakend en ongepast is, en zoo zeer blijk geeft van vooringenomenheid en onbeheerschtheid, om niet meer te noe men, dat voor het geval klager de steller van dit geschrift zou zijn en hij dit met ken nis van den inhoud mocht hebben verspreid, daaruit zonder meer zou volgen, dat hij on geschikt was geworden voor het ambt van tuinbouw-consulent Wat de beweerde felle anti-katho lieke gezindheid van klager betreft, is door de behandeling van dit twist geding niet bevestigd, dat hij op fel le wijze de Roomscfi Katholieke leer of kex-k bestreed. Wel heeft echter klager de laatste jaren een voorstel ling postgevat als zou door roomsch- katholicke organisatie, politieke en regecrings-personen steeds zijn per soon en ambtelijke positie worden tegengewerkt. Klagers gebruik van groenten en vruch ten uit den proef- en schooltuin, waar dit meer voorkomt, en in het onderhavige ge val bij de bestuurders van den tuin bekend en door hen goedgekeurd was, behoeft in beginsel niet veroordeeld te worden. Noodlottige val van een winkel bediende. In een steegje, naast het gebouw van de „Hema" in de kruisstraat, te Haarlem, is gistermorgen een ernstig ongeval gebeurd. Twee bedienden waren bezig met het liij- schen van goederen naar den zolder. Op- ze ker oogenblik raakte een pakje los, dat in de dakgoot terechtkwam. De 21-jarige A. Zwart, die op zolder stond, besloot zich langs het hijschtouw te laten zakken om het pakje terug te halen. Toen hij bijna de goot had bereikt, brak het touw, met het, noodlottig gevolg, dat de jongeman van een hoogte van dertien meter op straat stortte. Met zware inwendige kneuzingen is hij per ziekenauto naar de Mariastichting ver voerd. Zijn toestand is zeer ernstig. Gisterochtend had de gemeente-politic een zekeren T. te Zutfen aangehouden, die in Arnhem wegens mishandeling een gevange nisstraf van veertien dagen rrloest onder gaan. Ilij zdu door den Rijksvcldwacht op transport worden gesteld van Zutfen naar Arnhem. Op het perron te Zutfen vroeg de aangehoudene even gebruik te mogen ma ken van de waterplaats. Hij nam deie "ge legenheid waar om over' het station-empla cement de vlucht te nemen. Het is ,,dc achtervolgende politie nog niet gelukt den man te arresteeren. Feestvierend gezelschap gedu peerd. Tijdens een feestje in „Seinpost" te Sche- veningen, vervoegde zich bij het gezelschap iemand, die mededeelde van de pers te ko komen en foto's van het' feestvierend club je te willen maken. Zij, die afdrukken van de genomen foto's wilden hebben, moesten Vooruit betalen. Velen betaalden, de fotograaf verdween weer, doch men hoorde later niets meer van hem. De foto's werden den leden in de gezonden en men zag ze ook niet in de krant. Men belde de verschillende groote foto-bureaux op, doch deze wisten van het geval niets af. Een der gedupeerde feestvierenden deed ten slotte aangifte, bij de politie. Nationale bedevaarttreln giste ren vertrokken. Gisteren is de nationale bedevaarttrein naar Lourdes vertrokken. Het Roode Kruis verleende op het station Den Haag alle medewerking bij het in den trein brengen van de zieken. Naar verluidt zal volgend jaar een natio nale bedevaarltrein naar Lourdes vertrek ken, die geheel naar de plaats van bestem ming zal doorloopcn, waardoor het toch altijd vermoeiende overladen in Roozendaal .voortaan vermeden zal kunnen worden. Later wee* ingerekend. Dinsdagmiddag heeft een verpleegde van de jeugdgevangenis te Zutfen kans gezien te ontvluchten, toen hij in den tuin achter het gebouw aan het werk was. Hoewel de politie dadelijk met het opsporingswerk be gon,gelukte het den jongen zich in de bos- schen in de omgeving schuil te houden. Gisternacht werd hij ontdekt op het sta- tionemplaccment te Deventer. Hij is naar Zutfen gebracht, waar hij weer is ingeslo ten. Belgisch zwerver maakte land onveilig. ons Een Belgisch .zwerver heeft een caféhou der uit Scheveningen, die den man uit medelijden onderdak verleend had, bestolen voor een gouden armbandhorloge en drie en een halve gulden. De Belg, die zich eerst als Amerikaan had voorgedaan en ook een paar fietsen had gestolen, zit nu veilig achter slot en grendel. B. en W. van Amsterdam vragen een crediet aan. B. en W. hebben bij den gemeenteraad een voorstel ingediend in de hoofdstad in een bestaand schoolgebouw aan de Va- lentijnkade een openbare school voor psychopaten, min of meer met krankzinnig heid behepte misdadige elementen dus, te openen. Voor het inrichten der school in verband met het speciale doel vragen zij een crediet van f 25.030 te voteeren. Vlagvertoon van de Duitsche weermacht. De „Berliner Boersenzeitung" zet uiteen, waarom dit jaar in Duitschland geen groo te manoeuvres van de weermacht zullen worden gehouden, zooals in het najaar van 1937. Het blad schrijft, dat het niet ieder jaar mogelijk is een zoo groote troepen macht bijeen te brengen, afgezien van de kosten. Ook vroeger werden niet elk jaar zoogenaamde „keizer-manoeuvras" gehou den. Derhalve zullen in 1938 slechts oefe- ningen worden gehouden in verband niet grooter dan een devisie. Vermoedelijk zal men in 1940 wederom tot groote manoeu vres overgaan* F so> r ?..i« e Basis overeenkomstige week 1937 100 Week Maandag t ra Zaterd Effccteiunarkt 4 t'm 9 Juli 11 t m 16 Juli 18 t 'm 23 Juli Aandeelenkoèrscn 94.9 94.0 94.1 Betalingsverkeer Omzet postcheque- 109.3 103.1 en girodienst 98.5 Groothandel Groothandelsprijzen 71.1 70.7 71.5 Omzet termijnmarkt Amsterdam 77.7 148.6 121.2 Kleinhandel Omzet winkelbedrijf 102.7 108.6 124.2 Goederenverkeer t Gewerkte taken (1 taak halve ar - 4 beidsdag) Haven Am 98.3 61.2 84.9 sterdam Bevrachtingen wilde 81.6 iynnen vaart 72.2 101.6 Arbeidsmarkt Aanvrqgen van werk 108.7 gevers 86.8 99.1 Aanbiedingen van werknemers 94.2 94.0 90.9 Plaatsingen 95.9 101.5 100.9 t yr' De Sudeten zullen Runciman niet vóór zijn komst reeds met lauweren omkransen. Als gewoonlijk schenkt de wereldpers weer veet aandacht aan de rede, die Chain- berlain eergisteren in het Engelsche Lager huis heeft gehouden en waarin hij tot de conclusie kwam dat de toestand in Euro pa bezig is zich te verbeteren. LORD RUNCIMAN, redder van ons werelddeel? De Fransche pers geeft vooral commen taar op de Engelsche bemiddelingspogin gen in de Tsjechische nationaliteitenkwes- tie, door het zeniten van Lord Runciman. Zoo schrijft Le Jour o.a., dat, alvorens stappen te doen bij de regeering te Praag, Lord Halifax met Bonnet heeft gesproken. De rede van Chamberlain is een bevesti ging hiervan. Het blad acht verder het feit, dat Hodza Runciman als raadsman heeft aanvaard, een bewijs, dat hij vdn goede trouw is. Het lot van Europa ligt in han den van één man, schrijft Leon Blum in „Le Populaire" en vemt dit feit zeer ernstig. Frankrijk heeft evenwel geen reden om San te nemen, dat Runciman partijdig zou zijn. Frankrijk wil geen gevolgtrekkingen niaken: de voogdij, door Engeland op zich genomen, is een garantie en de kans op een overeenstemming is vergroot. Dn Duitsche pers neemt een gereserveerde houding aan. De national Zuitung zegt, dat de Sudetenduitschers Runciman zullen er- kep, als o.hjecü.ef deskundige, maar hij mag er niét op rékerienj dat 'mert Kern reeds vo'or het begin van Zijn werk met lauweren omkranst. Indien men de Britschc pers mag gcloo- ven, dan zal Runciman vertrekken, bege leid door de beste wenschen van het ge- heele. volk. De „Daily Mail" schrijft, dat Europa dui delijk moet begrijpen, dat de tegenwoor digheid van Runciman te Praag, Engeland niet verplicht om partij te kiezen in het conflict tusschen Tsjechen en Sudeten. De „Daily Herald" is van meening, dat indien de rol van Runciman moet zijn die van onafhankelijk raadsman, dit zeer goed is. Doch wanneer Runciman naar Praag gaat als vertegenwoordiger van een groote mogendheid naar een kleine om dreigend te zeggen: „wanneer je niet doet wat ik zeg, neem dan de gevolgen," dan is zijn rol minder gelukkig. De parlementsleden schijnen over het algemeen te wenschen, dat de taak van Runciman nauwkeuriger was omschreven. Het onderzoekingsschip van den Duit- schen hydrografischcn dienst, „Meteoor" heeft, ten westen van de Canarische eilan den in den Atlantischen oceaan een nieuwe zandbank ontdekt, welke ongeveer veertig mijl lang en 20 breed is. De bank rijst op uit een diepte van 500 meter en blijft onge veer 170 meter beneden den zeespiegel. Achter de coulissen van het vorstenbezoek aan Parijs. De jongstó feesten te Parijs hebben enke le kleine vraagstukken opgeworpen of alge meen bekend gemaakt, die het de moeite loont na te sprokkelen, aldus de Parijsclic correspondent van de N.R.Crt. Zoo kon men zich Verbazen, in de kamer van de koningin bloeiende chrysanten te vinden. Een kwee- ker bij Parijs heeft er wel 100.000 potten van en hij zegt, de ecnige in Europa te zijn, die erin geslaagd is de bloei van deze herfst bloemen te vertragen en te regelen. Hij had opgemerkt, dat ze zich eerst recht ontplooien, als ze gedurende een tijd van het licht af gesloten worden, En omgekeerd, als men ze, om zoo te zeggen, overbelicht komen'ze later tot wasdom. Om dit- te bereiken wer den groote electrische toestellen in die kas sen opgesteld, 80 c.M. boven de planten. De melodie van het Engelsche volkslied. Men zegt hier, dat de wijs van het Engel sche volkslied 17 Mei 1091 te Saint-Cyr ge boren is. Alvorens naar Vlaanderen te vertokken kwam de zonnekoning afscheid nemen van zijn pupillen, kinderen van of ficieren. die voor Frankrijk het leven gela ten of zich geruïneerd hadden. De meisjes zongen toen op muziek van Lully de woor den van mevrouw de Brinon. Groote God, red den koning Groote God, wreek de nkoning. Leve do koning. Dat de zegevierende Lodewijk Altijd roemrijk Zijn vijanden voor immer Onderworpen zie. Zoo laat Sacha Guitry het voorkomen in het impromptu, in het Elysée ter eerc van het hooge bezoek vertoond, maar hij was zoo voorzichtig Lully te laten bekennen, het thema in Engeland zelf gevonden te hebben. Voorbereiding voor de conver satie. Tot de voorbereidselen van zoo'n reis be hoort liet 't staatshoofd wegwijs te maken ten aanzien van de personen, die hij zal ontmoeten. Een redacteur van Excelsior mocht kennis nemen van het dossier, dut met het oog op een buitenlandsche reis voor Loubet was in orde gebracht. Deze aantee- keningen. slechts voor de oogen van den president, misschien een enkelen vertrouwe ling bestemd zijn onbescheiden karakter schetsen of psychologische portretten, vol humor en schilderachtige trekjes. Men oor deele: Meneer X is er trotsch op dat hij schrijft. Ziehier den titel van zijn laatste werk. Niet verzuimen hem erover te onderhouden. Mevrouw Y wenscht niet uit te komen voor haar leeftijd, ofschoon deze in de Gotha vermeld is, en ge voelig voor complimenten. Haar toiletten prijzen, waarop ze trotsch is.. Gravin Z„ hardhoorig, wil toch graag praten: haar aan de linker zij spreken. Een andere, die niet tot de hoogste krin gen behoort, draagt daarom haar schoon dochter geen goed hart toe. Opgepast Een spoor van blauwe en roo de vonken. Het Hayden Planetarieum te New York heeft een groote mete oorsteen waargenomen, welke het luchtruim in Noordoostelijke rich ting doorkliefde. Het was de groot ste meteroorsteen, welke men ooit in deze streek heeft gezien. De steen passeerde onder den grooten beer en de poolster en liet een lang spoor van blauwe en roode vonken achter. 't Meest houden zij vrede. van den Volgens een statistiek, opgesteld door dr. George Gallup, directeur van het Ameri- kaansch instituut voor de openbare inee- ning, zijn in de Vereenigde Staten twintig personen tegen een tegenstanders van dic tatoriaal geregeerde landen. Op de vraag: „Indien een oorlog uit zou breken tusschen Frankrijk en Engeland aan de eene zijde en Italië en Duitschland aan de andere, aan welke zijde zoudt gij staan?" spraken van de honderd personen zich 65 uit voor Frankrijk en Engeland, drie voor Italië en Duitschland, terwijl 32 geen partij zouden kiezen. Op de vraag: „Indien in Europa een oor log uit zou breken, zouden dan de Ver eenigde Staten den vrede kunnen bewa ren?" verklaarden 54 tegen 46 zich voor den vrede. De groote fascistische raad zal beslissen. Het bijeenroepen van den grooten fascis- tischen raad op 1 October is onmiddellijk in verband gebracht met den strijd voor de zuiverheid van het ras, welke steeds groo ter vormen aanneemt. Hoewel men geen voorspellingen kan doen, gaat het gerucht, dat de groote fascistische raad voornamelijk bijeen wordt geroepen om maatregelen te nemen tegen de Joden. Zij zullen niet uit Italië verjaagd worden, doch zij zullen geen open bare ambten mogen bekleeden en ook geen examen mogen afleggen voor ambtenaar. Men merkt op, dat hun aantal in openbare functies en in het le^er zeer gering is. Verder zal de groote raad vermoedelijk een norm vaststellen voor het Italiaansche ras. Waarschijnlijk zullen Italiaansche kin deren worden erkend als Italiaansch, ook wanneer de moeder van Joodsch of ander ras is. De Londcnsche rechter heeft thans Haile Selassie in het gelijk gesteld in zijn klacht tegen te Cable and Wireless Limited, van welke maatschappij hij 10.000 pond sterling cischte voor 't onderhouden van een draad- loozen dienst tusschen Abessinië en Enge land voor de bezetting van het land door Italië. De ex-negus was in hooger beroep gegaan tegen een vroeger vonnis, waarhij de rechter zich niet bevoegd verklaarde. De scheepskapitein zette ze aan 't werk! Drie ondernemende Amerikaan- sche meisjes zijn als verstekelingen aan de politie overgeleverd, toen de „Qucen Mary" uit New-Y'ork te Sout- hampton aankwam. Het bleekcn twee vrouwelijke studenten resp. van 18 en 17 jaar en een zeventien jarig dienstmeisje te zijn. Dadelijk nadat de stoomer de haven van New-York verlaten had, zonden de meisjes een boodschap aan don kapitein, die beval, dat de ondernemende jongedames tewerk moesten worden gesteld in het scheepszie- kenhuis. Aan de politie vertelden de meisjes dat zij wat van de wereld wilden zien, doch geen geld hadden om te reizen, aldus lezen wij in de Daily Express. 7ertrek T«n Reiner I llasra 27 Juli (terugreis) I °ehoe Icalc. 27 Juli (heenreis) 1 Wielewaal JMedan 27 Juli jterugreis) 1 Gier Athene 27 Juli (heenreis) iinktmft te Athene 27 Juli Medan 27 Juli Rang. 27 Juli Basra 27 Juli In Italië mag men geen brood vermorsen. In verhand niet de schaarsclite van graan in Italië hebben de eigenaars van hotels en restaurants opdracht gekregen te zor een, dat hun personeel en klanten geen brood vermorsen. Zoo weinig mogelijk brood mag op tafel worden gezet en stuk jes brood, welke overgelaten zijn, moeten op de een of andere wijze worden gebruikt. BADER DOET AFSCHUWELIJKE ONTDEKKING. Toen twee jongens in de rivier Wcnsum te Norwich een bad namen, zijn ze verdron ken, zonder dat iemand er iets van heeft gemerkt. Een jongen van zestien jaar ont dekte het drama toen hij op dezelfde plaats in de rivier ging zwemmen en meende een tweetal groote voorwerpen op den bodem der rivier te zien. Onmiddellijk alarmeerde hij de politie, die de lijken der beide jon gens vond; aldus schrijft de Daily Express. Koelbloedige bandieten voor de rechtbank. Vor het Assizenhof in Luxemburg heeft zich een giftmengerspaar te verantwoorden, dat met groote koelbloedigheid zijn misda den heeft gepleegd. Het zijn Adam Salzbur- ger en de nog jeugdige vrouw Gertruide— Threis, beiden uit Asselborn nabij Troiv vierges. Zij worden beschuldigd van moord door middel van strychnine op de vrouw van Salzburger, herhaalde poging tot moord door middel van vergif op den echtgenoot van Gertruide Tangeten. Salzburger wordt bovendien beschuldigd van poging tot doodslag op den man van zijn minnares en van brandstichting. December 1921 kwam de Duitsche werk man Adam Salzburger in Asselborn wonen en huwde de Luxemburgsche Katharina Weijfer. Hun huwelijk bleef kinderloos. In het jaar 1933 vestigde ook het echtpaar Tangeten-Threis zicli in Asselborn. Nauwe* lijks drie maanden later ontstond een over spelige liefdesbetrekking tusschen vrouw Tangeten en Salzburger. Tot einde 1936 duurde dat voort, zonder dat Tangeten er iets van scheen te bemerken. Pas toen vrouw Salzburger plotseling overleed, Adam Salz burger veel bij de Threisen's „over den vloer" begon te komen en vrouw Tangeten kort nadien haar man bekende, dat zij zwan ger was, begon de bedrogen echtgenoot lont te ruiken. Duistere plannen i - i In den zomer van dit jaar hadden Salz burger en vrouw Threis het plan beraamd', zich van hun beide echtgenooten te ont doen. Eerstgenoemde oordeelde rattenkruid. daartoe de geschiktste en veiligste weg. Toen vrouw Salzburger tot des middagsi drie uur in den regen aardappelen ge rooid had en doornat thuiskwam, gaf haar man haar een glas zwaar met strychnine vergiftigden bitteren brandewijn en des avonds elf uur was zij, onder vreeselijk lijden aan vergiftigingskrampen, welke bij strychnine plegen op te treden, overleden. Zoo was de vrouw uit den weg geruimd: nu moet de man van Gertrude Threis nog van kant gemaakt worden. Eerst probeerde het misdadigerspaar het langs denizelfden weg: Tangeten kreeg van zijn echtgenoote een slokje brandewijn mee naar den arbeid. Op het werk werd Tan geten onwel; hij begaf zich huiswaarts en zijn vrouw deed toen alles om hem weer beter te maken, Tangeten kwam er boven op. Ondanks het feit, dat zijn vrouw, die hem zoo zorgvuldig verpleegde, ten twee den male probeerde hem gif toe te dienen! Nu mei een zware steen! Daarop beraamden de twee een ander plan: Salzburger zou Tangeten in de groe ve* vermoorden door hem met een steen dood te slaan en dan het lijk in een ver laten groeve met water te gooien. Ook dit plan heeft hij in koelen bloede trachten te volvoeren; hij viel Tangeten aan, sloeg hem half dood, maar toen de aangevallene hem herkende zette hij het op een loopen. Meer dood dan levend begaf het slachtoffer zjcli... naar zijn hem bedreigende en naar zijn leven staande vrouw, die hem weder om verpleegde. Het misdadigerspaar begaf zich toen naar Duitschland, vrouw Tangeten nam daarbij haar twee kinderen mede. Verleden jaar Ju ni kwamen zij in het groothertogdom terug; zij huurden toen in stad-Luxemburg een dakkamertje, waar vrouw Tangeten haar derde, kind ter wereld bracht. Toen haar wettige man dit uit de dagbladen vernam, reisde hij naar de hoofdstad en haalde zijn vrouw met de kinderen weer terug naar As selborn. Kort daarop werden vrouw Tangeten, de giftmengster v. Asselborn, en haar minnaar medeplichtige gevangen genomen en thans li ebben zij zich voor de Assizen te verant woorden. Zij hierbij nog aangeteekend, dat het Lu xemburgsche wetboek van strafrecht de doodstraf wel kent, doch dat deze, evenmin als in België, er voltrokken pleegt te wor den, aldus de N. R. Crt. DENKBEELDIGE HARTZIEKTE. Een man van dertig jaar, die bang was iedere minuut dood neer té kunnen vallen, werd door den psycholoog dr. T. A. Ross uit. Londen binnen den tijd van drie uren geheel genezen. De dokter gebruikte geen geneesmiddelen, doch genas den man volkomen door alleen maar tegen hem te praten. Het hart van den man was zoo slecht, dat hij bang was om alleen uit te gaan. Alles volgens den patiënt. Dr. Ross vertelde aan een verslaggever van de Daily Express, dat hij in het eerste uur ten weten kwam, dat de zieke een compag non had, waarmede hij niet kon opschieten. Toen vertelde hij mij, dat toen hij 'n kind was en diphteritus had, men hem zeide heel stil te blijven liggen „omdat hij het aan het hart had". Deze woorden bleven in zijn on derbewustzijn hangen en daardoor werd hij ongelukkig. Ik nam die vrees van hem weg, maar had daarvoor drie uur tijd noodig. Niet zoodra had hij mij begrepen of hij was hee- lemaal in orde.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 2