Agenda Nieu wedicpers in de Vierdaagsche VOOR VELTHUIJS Donderdag 28 Juli 1938 Tweede Blad MacUnieiuud Een deei onzer stadgenooten „loopt op eieren De heer Cristiani en de dames Een circus komt naar Den Helder Binnenkomst Vierdaagsche loopers Twee maal per maand Kantongerecht Commando-wisseling bij de Marine 6000 schoten knalden in Musis Sacrum Vanavond Oranje-filmavond De feestviering in September Uitslag verloting O» K, K. D.A.W.-Frissche Morgen 4-0 Burgerlijke Stand van Den Helder De opklarende hemel Reist per „ESONA" ÏÏlaütve£teïicAien De zwaarste dag. De vermoeidheid van den eersten dag hield ontegenzeggelük de Helderschen zee kalm in hun tenten. De enkeling, die ech ter nog weg wilde, zag hiervan wijselijk af door den aanhoudenden regen. Zeer vroeg strekten allen zich uit op hun stroozak- ken, hopende, dat het den volgenden dag droog zou zijn. eze hoop is in vervulling gegaan. Me tbetrokken lucht en vol goeden moed startte men te ruim 5 uur. Deze dag geldt algemeen als de zwaarste en daarom werd niet dadelijk „vol gas" gegeven. De tocht ging langs Maas—Waal Kanaal, Ewijk, Druten, Leur en Wijchen (waar we niet, gelijk verleden jaar, Prins Bernhard ontmoetten), terug naar de kazerne. Onder weg ontvingen we dereom, geheel gratis, Maggi, thee, bananen, zelfs bespoot men eiken deelnemer met Boldoot Eau de Cologne. Diverse Helderschen liepen, wat men in de wandelaarswereld nomt „op eieren". Dit zijn groote, met vocht gevulde blaren. De pijnlijke gezichten, welke door den be roepszanger niet konden worden wegge- zongen, zelfs niet met zijn „Haaienbrui- loft", „Sint Nicolaas" en andere liedjes, verwekte de dolste gezegden van de hon derden belangstellenden. Eén ervan willen we memoreeren. „Kijk Jan, die trekt ook een zure snuit". Jan: „Ja die brengt zijn Vierdaagsche op het water door". We hebben nog gelegenheid gevonden een praatje te maken met onze Heldersche 50 km loopers. Deze trekken onder aanvoering van den heer Geervliet. Toen we hem ontmoetten was hij juist bezig ijverig, op zijn onafscheide lijke dwarsfluit te blazen: „Houdt er den moed in". Zijn metgezellen (postboden) maken het goed. Komt dit misschien Komt dit misschien door de in 't vooruitzicht gestelde 3 dagen extra verlof ?Zij vonden, dat het dit jaar nu niet bepaald „vanzelf" ging. Hoe is 't moge lijk! Ook de dames en heeren op de 40 km maken het uitstekend. Allen, zoowel van „De Jutter", „De Zilvermeeuw" en de individueelen klaag den nu niet bepaald, maar toch... en dan volg de een serie wenschen over parcours, weers gesteldheid, enz. En nu lest best, n.1. onze Heldersche marine- groepen. Daarover spreekt men in Nijmegen vol lof. Zingende, zich sportief en correct ge dragende, marcheeren zij nu reeds beide dagen. Persoonlijk hebben wij vandaag geruimen tijd achter de groepen van de „Schorpioen" en het Vliegkamp „De Kooij" geloopen. Meermalen werd een driewerf hoera aangeheven döor, voor ons totaal onbekende burgergroepen. De •tamboers en hoornblazers deden uitstekend werk; zoodat bij binnenkomst laatstgenoemde groep als „trekker" fungeerde voor honderden vermoeiden. Bravo, mannen, het deed ons Jut- tershart sneller kloppen. Kijkje bij de Heldersche dames. Hedenavond zijn we op veler verzoek een kijkje gaan nemen bij de dames, welke, zooals men waarschijnlijk weet, niet in het tenten kamp mogen worden gehuisvest. En dat zij hier spijt van mogen hebben, be twijfelen wij ten zeerste. Dit pension, dat op bevindt zich in de Joh. Vijghstraat (No. en zeer korten afstand van de kazerne is gelegen, naam der eigenares mag ik niet schrijven). Direct bij binnenkomst werden we zeer luidruschtig ontvangen. Men was net klaar met eten, wat, te oordeelen naar de weluitziende figuren, best had gesmaakt. Niet weinig verbaasd waren we echter, toen we aan 't hoofd van de tafel ontwaar den... den heer Christiani. Deze verze kerde ons, dat het hem tusschen deze 9 dames best beviel. Commentaar over bodig. 5, 6 en 7 Augustus. Gisteren over de Javastraat fietsende werd ons oog getrokken door een tweetal wagens, die eenzaam op het grasveld achter het Singel stonden te blakeren in de zon. Het waren bijzondere wagens, geel, opge sierd met helroode en blauwe plakkaten. En op die plakkaten stond een naam, bekend in vijf werelddeelen: Barnum. Barnum... eens het grootste circus ter wereld. Barnum, de geniale Amerikaansche showman, die het publiek de anderhalve eeuw oude kinderjuffrouw van Abraham Lincoln toonde, die her doorgezaagde weesmeisje lan ceerde, het Levende lijk... kortom, al die feno menen, waarmede het bedrijf van Barnum millioenen verdiende. Ook heden ten dage is de naam Barnum nog voldoende om duizenden naar de circustent te lokken, ook al is veel van de luister verdwenen. Het betreft hier een groot circus, dat luistert naar den naam Bouglione. Het trad reeds in de grootste steden des lands met succes op, en bevindt zich thans te Scheveningen. Het betreft hier het zelfde circus, waarin eenigen tijd geleden in Amersfoort een leeuw zijn temmer aanviel en deze zwaar wondde. Het zal slechts 3 dagen hier verblijven: namelijk 5, 6 en 7 Augustus. Maar nu kwam het mooie nog. Men stopte ons een lijstje, volgeschreven met namen, in de hand, er bij zeggende, dit zijn onze „aan genomen" namen, anderen mag U niet schrij ven. Deze „wensch" was voor ons een „bevel". Hier volgen de namen: Bennie, Tinie, Trijnie, Merie, Ansie, Atie en Hansie. Trijnie is, waarschijnlijk door haar corpulent lichaam, gebombardeerd tot „Moeder" en Christiani tot „Vader". Hansie beweerde 1 kg afgevallen te zijn, Tinie juist het tegendeel. Moeder Trijnie vroeg even aandacht en las, onder groote hilariteit der overigen, de „Vier daagsche Flitsen" voor. Het behoeft geen be toog, dat dit niet zonder de noodige critiek gebeurde. Ik wil echter geen kwaad met kwaad vergelden. Mij is verzocht te vermel den, dat het de eigenares van 't pension geen moeite te veel is om het haar gasten zoo aan genaam mogelijk te maken. Zoo hoop ik U eenig inzicht te hebben gegeven van de hui dige „Heldersche Vierdaagsche" sfeer. Zaterdagavond te 18.39 u. arriveeren de Hel dersche deelnemers aan de Vierdaagsche per trein wederom in de gemeente. Een comité, samengesteld uit afgevaardigden der Wandel- sportvereenigingen hier ter plaatse, onder lei ding van den heer Lücker, bondsbestuurslid, zal de deelnemers op gepaste wijze ontvangen. Het Sted. Muziekcorps zegde zijn medewerking spontaan toe. Na aankomst wordt een stoet gevormd, be staande uit de deelnemers aan de Vierdaag sche, overige leden der Vereenigingen „De Jutter" en „De Zilvermeeuw", de Wandelsport- vereeniging „De Volharding" en de Wandel groep der Speeltuinvereeniging, afd. Centrum. Voorafgegaan door het Stedelijk Muziekcorps zal een korte rondgang worden gemaakt, route: Prins Hendriklaan, Koningstraat, Spoorstraat, Bierstraat, Weststraat, Kanaalweg, Mosterd- brug, Molengracht, waar in het gebouw van den R. K. Volksbond een huldigingsbijeenkomst wordt georganiseerd. Wanneer het weer mede werkt zal zeer zeker geheel Den Helder getuige zijn van de binnenkomst onzer Vierdaagsche loopers. Maar de datum van ingang is nog niet bekend. Reeds eenigen tijd loopt in onze stad het gerucht, dat binnen zeer korten tijd zou wor den overgegaan de maandelijksche zitting van het Kantongerecht alhier te doen wijzigen in een van twee maal per maand, dit in verband met het in de tweede klasse komen van het Kantongerecht alhier. De wet van 5 Juli 1910 werd 27 Mei jl. gewijzigd, welke wijziging o.a. behelst, dat in een tweede klas Kantongerecht zooveel malen zitting gehouden wordt als door den minister van Justitie bepaald is, hetwelk echter tenminste 1 maal in de veertien dagen moet geschieden. De gewijzigde wet treedt voorts in werking op een nader door den minister van Justitie te bepalen datum. Wanneer deze wijziging, die bij Koninklijk Besluit zal plaats vinden, geschiedt, is nog met geen enkele zekerheid te zeggen. Zeer waarschijnlijk zal een en ander praktisch geen wijziging in den internen dienst veroor zaken. Wel wordt zoowel het salaris van den Kantonrechter als dat van den griffier her zien. IN PLAATS VAN EEN REDDINGBOOT EEN REDDINGBOL. Een Engelsche Scheepsingenieur, Ronald T. G. Mason, heeft een nieuwe uitvinding be kend gemaaktn.l. een reddingmiddel voor schepen. In plaats van een reddingboot, wil Mason een reddingbol invoeren, waarvan hij hier een model laat zien. De bol bestaat uit een buitenwand, die zich bij zwaren golfslag heen en weer beweegt, doch de inwendige ruimte blijft daarbij in horizon talen stand. Maandag volgt schout b(j nacht Jolles vice admiraal Kruys op. Maandag a.s. zal vice admiraal Kruys als commandant der Marine worden opgevolgd door schout bij nacht H. Jolles. In verband met dit gebeuren zullen Maan dag alle in de haven aanwezige Marineschepen de geus voeren, vanaf het tijdstip van de parade tot zonsondergang. Tusschen 9 u. en 10.20 's morgens zal de vice admiraal in de groote zaal van het commandementsgebouw afscheid nemen van officieren, o.officieren, ambtenaren en beambten en het overige per soneel werkzaam bij het commandement der marine, benevens van alle commandeerende officieren c.q. hun vervangers, van Hr. Ms. schepen en inrichtingen. Om 10.30 u. heeft de overdracht van het bevel plaats aan boord van Hr. Ms. Wacht schip aan schout bij nacht H. Jolles, waarbij de aangetreden bemanning zal worden toegesproken. Nadat vice-admiraal Kruys het bevel heeft overgegeven, zal zijn commandovlag door Hr. Ms. „Sumatra" met 15 schoten worden gesa lueerd en vervolgens worden neergehaald, waarna de commandovlag van den nieuwen commandant zal worden geheschen en met 13 schoten gesalueerd, eveneens door Hr. Ms. „Sumatra". Na het voorlezen van de dagorders wordt de dienst voor de Marine geregeld als op Zondag. Met den trein van 12.53, zal vice admi raal Kruys onze stad verlaten. Des middags ontvangt de nieuwe comman dant officieren en autoriteiten in de groote zaal van het commandementsgebouw. GESLAAGD. Te Haarlem slaagde gisteren voor het examen hoofdacte onze stadgenoot, de heer A. Yska. De schietclub Den Helder tevreden met de resultaten. Lustig knallen de schoten in het Musis Sacrum-gebouw en met ernstige gezichten turen de Heldersche scherpschutters over het vizier. Reeds 6000 schoten werden in het tot schietzaal ingerichte Musis Sacrum gelost en het is vanzelf sprekend, dat het niet allen voltreffers zijn geworden, neen er zijn ver scheidene poedels geteld. Van een ontmoedi ging is er echter geen sprake en toen we gisterenavond eens een kijkje bij de schiet banen namen, bleek dat de animo bij de Hel dersche scherpschutters geen moment was verflauwd. Niet alleen, dat er vele kijkers waren, maar tevens werd van deze gelegenheid om te schieten, zonder gevaar om een bonnetje op te loopen, een druk gebruik gemaakt. De volgende dagprijzen werden reeds uit gereikt: Maandag op de geluksbaan won de heer Ran een Wilhelminabekertje met 265 punten. Dinsdag won de heer Blokker uit Hoorn een waardebon van 1.50, beschikbaar gesteld door de firma J. van Amersfoort met 290 punten. Terwijl gisterenavond de Heldersche politie agent met 287 punten de gelukkige was. Hem gewerd als prijs een schemerlampje. Tevens was gisterenavond het corps „Scherpschutters-" uit Egmond aan Zee aan wezig. die 255 punten schoten. Dit corps, dat in September zijn 40-jarig jubileum zal vieren, hoopt van 20 tot en met 26 Sept. een schiet- wedsrijd te organiseeren, waarvoor door H. M. de Koningin reeds een zilveren medaille werd beschikbaar gesteld, ook 0e Heldersche schutters zullen daar natuurlijk niet ont breken. Zooals wij van den heer J. H. de Jong, de voorzitter van de schietclub Den Helder, ver namen, zal Zaterdag a.s. door verschillende vereenigingen an corpsen uit den omtrek aan dezen vredelievenden wedstrijd worden deel genomen, terwijl 's middags tevens de jeugd haar vaardigheid in het schieten kan demon- streeren. De animo bij de jongeren is nog niet zoo bijzonder groot, hetgeen ons wel eenigszins verwondert, daar deze sport voor de jeugd tot wel bijzonder aantrekkelijk moet zijn. Voor de dames is eveneens een schietbaan geopend en we hebben gisterenavond kun nen constateeren, dat op schietgebied met haar niet te spotten valt. Animo was er ten minste genoeg en hoewel de schijf er nog wel eens ongedeerd afkwam, was het enthousias me er niet minder om, wat voor een belang rijk deel misschien te wijten was aan het feit, dat een heerlijke taart een van de prij zen uitmaakte. Het bestuur van de schietclub is tot nu toe tevreden over de resultaten en wjj twijfe len er niet aan of ook voor het verdere ge deelte van deze week zullen nog zeer vele schoten door het Musis-gebouw knallen. Buitenl. Spoorbiljetten (met kortingen) Scheepspassages Luchtvaartbiljetten Goedkoope privéreizen Zwits. hotelplanreizen Reismarken, cheques, Vreemd geld Hotel- en treinreserveering REISBUREAU t. o. Postbrug Een eerste klas programma voor een paar dubbeltjes. Vanavond zijn meer dan 1700 stadgenooten in de gelegenheid hun hart op te halen aan een filmprogramma, dat er in ieder opzicht zijn mag. Draait er in het TIVOLI-theater een tweetal films die zullen zorgen dat er 3 uur lang een lach-orkaan zal heerschen („De Jantjes" en „Pechvogels"), in de Rialto wordt een zeer mooi romantisch filmwerk vertoond, „De Kleine Madonna", dat het vorige jaar een wereldsucces behaalde. Reeds enkele dagen geleden is de kaart verkoop begonnen, doch het Comité is daarbij gehandicapt, doordat een aantal collectanten, waar op men gerekend had, in gebreke is gebleven. Het gevolg hiervan is, dat er nog een zeer groot aantal kaarten voor beide theaters disponibel is, zoodat men ruimschoots de ge legenheid heeft vandaag zijn toegangsbewijs voor een goede plaats te halen. Men is daartoe in de gelegenheid (aan beide bioscopen dus) van hedenmiddag 5 tot 6 uur en van 7 uur des avonds af. Om 7 uur gaan ook de deuren open .terwijl om half acht de voorstellingen aanvangen. Voor de laatste maal adviseeren wij dus: koop een kaart voor dit programma. Morgen zal het U ongetwijfeld spijten dit verzuimd te hebben. De entrée bedraagt veertig cent en een kwartje. Vragen van het raadslid Schoef- felenberger. Het raadslid de heer J. J. Schoeffelenberger heeft de volgende vragen gericht: le. Is het uw College bekend, dat Ged. Staten van Noord Holland hebben besloten, dat voor de a.s. viering van het regeerings- jubileum, de uitgaven daarvoor, voor elke ge meente boven de 5000 inwoners, één cent per inwoner mag bedragen? 2e. En dat, wat vraag 1 betreft, daartoe eerst besloten mag worden, wanneer vaststaat, dat voor gevelversieringen, illuminaties, vuur werk enz .enz. daarvoor door de ingezetenen, niet voldoende bijeengebracht is kunnen wor den? 3e. Zoo ja, dan zal het bedrag van 5.000, door den Raad in zijn laatst gehouden ver gadering daarvoor beschikbaar gesteld, gere duceerd moeten worden, tot een bedrag van 350 (35405 inwoners) zijnde het aantal inwoners onzer gemeente. 1. 2255 13. 98 25. 2975 37. 202 2. 379 14. 2432 26. 1402 38. 2809 3. 2379 15. 2672 27. 2872 39. 2720 4. 2735 16. 1008 28. 1678 40. 135 5. 108 17. 841 29. 261 41. 1811 6. 1541 18. 1119 30. 2981 42. 755 7. 695 19. 1973 31. 1311 43. 650 8. 2544 20. 1819 32. 162 44. 1531 9. 2399 21. 692 33. 432 45. 943 10. 2353 22. 1493 34. 1961 46. 887 11. 494 23. 1430 35. 2170 12. 2906 24. 799 36. 2434 De prijzen kunnen afgehaald worden, alle werkdagen tot 8 uur, aan Sigarenmagazijn van Loo, Sluisdijkstraat 42. Prijzen niet afgehaald vóór 15 September a.s., vervallen aan de vereeniging. Dinsdagavond speelde „F. M." haar laatste uitwedstrijd tegen het sterke D.A.W. De eerste helft toonde een gering overwicht van de gast- heeren, welke dit wisten om te zetten in één doelpunt. De F. M.-voorhoede kreeg eenige goede kansen, welke Bunschoten echter geen van alle voldoende wist uit te buiten. Na de rust was het tekort aan snelheid en onproductiviteit van de voorhoede de oorzaak, dat D.A.W. haar overwicht behield. Het spijt ons, dat de voorhoede de weinige kansen welke F. M. zich wist te scheppen, niet kon benutten. Ook de achterhoede maakte eenige fouten, maar het geheel gaf toch ons niet het idee, haar beter spel kwijt was. Echter kwamen in deze partij de fouten sterker tot uiting. Scheidsrechter Meulenaar floot naar onze mee ning wat slap. De 40-nederlaag van F. M. komt ons wel wat geflatteerd voor en daarom wachten wij met spanning het tegenbezoek van D.A.W. af! ONDERTROUWD: W. W. Schoonhoven en H. Krijgsman; J. van den Berg en C. Keijzer- waard; P. Schager en B. van Dorsten; P. Bruin en G. M. Talens;T. Kossen en C. te Paske. BEVALLEN: G. W. Hekkema-Buddenbaum, z. OVERLEDEN: Wed. G. de Groot. geb. C. G. van Gent, 82 jaar. L. Kamp (m) 68 jaar. BIJZ. NEUTRALE KWEEKSCHOOL VOOR ONDERWIJZERS (ESSEN) TE DEN HELDER. Zij, die wenschen te worden toegelaten tot bovengenoemende Kweekschool, worden in een adv. in dit nummer verzocht zich aan te melden op afd. Onderwijs, Raadhuis, onder overlegging van een geboorteakte. Voor bizonderheden zie men de advertentie. Vandalen. Gisteren vervoegde zich aan het Hoofd bureau van Politie een persoon, met aan den kraag een tweetal jongelui, die hij betrapt had bij het gooien van steenen naar huizen op den Dijk. De Politie zorgde voor een ge duchte uitbrander, waarna zij de ouders in de gelegenheid stelde hun kroost te komen halen. Dat zal waarschijnlijk wel helpent Of het komt door de vacantie of door de opklaring van het weer of door een andere verheugende oorzaak, is niet te zeggen. Ze ker is het feit, waarop we gisteren reeds mochten wijzen, dat de lucht boven Europa opklaart. Engeland mag als grootste oorzaak daar van genoemd worden, maar daarachter schuilen natuurlijk krachten, die gunstig be- invloeden. Daar is Frankrijk als een van de eersten, die vriendelijken druk op Engeland heeft uitgeoefend, zijn bemiddeling te verlee- nen om uit de Tsjechoslowaaksche impasse te komen. Aanvankelijk heeft Engeland er niets voor gevoeld om zich in het wespen nest te steken. Het hield zich, voor zoover dat mogelijk was, afzijdig van het gekrakeel in Midden- en Oost-Europa. Zoolang zijn eigen levensbelangen niet werden aangetast, zag Engeland veel door de vingers en hield zich doof. De versterkte vriendschap met Frank rijk en het toenemend oorlogsgevaar in Europa, heeft het echter doen kiezen en wij mogen er ons in verheugen, dat de bemiddeling, die het tusschen de beide groote partijen in Tsjechoslowakije wil verleenen, door Duitschland met instem ming is begroet. Dat beteekent, dat Duitschland zich zal onthouden van iede- ren onbedachten stap, zoolang Runciman, de Engelsche waarnemer, aan het onder handelen is. Voorloopig moeten we met dit resultaat meer dan tevreden zijn. De Engelsche bemiddeling wijst er meteen op, dat Engeland zich niet afzijdig zal hou den, als het ooit tot een botsing zal komen tusschen Duitschland en Tsjechoslowakije. Engeland heeft in dit opzicht steeds een af wachtende houding aangenomen en gezegd, te zullen beslissen naar eigen inzicht. De be middelende rol, die het nu gaat spelen, doet het kiezen voor of tegen de partij, die de oplossing van de bemiddeling al of niet aan vaardt. Een wellicht totale herziening zal vermoe' delijk wel het gevolg zijn van deze Engelsche interventie, meende de N. R. Crt., waarmede weliswaar geruimen tijd gemoeid zal zijn, maar waartegenover de voordeel staat, dat de kansen op een effectieve oplossing zeer zijn vergroot. Een impasse kan misschien worden vermeden en anders wordt zij uitge steld, naar is te hopen, totdat de maanden, welke voor den Europeeschen vrede zoo ge vaarlijk leken, voorbij zijn. Terwijl de moge lijkheid van andere oplossingen, waaronder ook die van een internationale conferentie, onder Engelsche leiding, wordt hernieuwd. Praag is niet zoo enthousiast over deze Engelsche bemiddeling en dat is te be grijpen, voor wie den grooten 'iguur van Benesj kent, die graag zelf eigen moei lijkheden wil oplossen in den geest van zijn ideaal: een uitsluitende souvereini- teit van de Tsjechen in den staat. Met dit al ziet de zaak er in Europa op het oogenblik heel wat zonniger uit dan we in tijden gewend waren. En dat stemt tot verheuging. naar Schoorl, Alkmaar, A'dam Aquarium Zoöl. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 912 en van 13.30— 17 u„ Zaterdag van 912 uur. lederen Dag, 35, 79: Westgracht 80: Tentoonstelling Historisch Genootschap „De Kop van Noord Holland". Musis Sacrum: iederen dag tot en met Zater dag van 7 uur tot 12 uur n.m. Schietwed strijden. BIOSCOPEN: Tivoli-theater, Spoorstraat, half 8: Heden: Ten bate van het Centr. Oranje- Comité „Pechvogels" en „De Jantjes". Rialto, Spoorstraat half 8: Heden: Ten bate van het Centr. Oranje- Comité „De Kleine Madonna". Witte-Bioscoop, Koningstraat, half 8: Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Barometerstand Den Helder 759.6 Temperatuur zeewater 17.7 Temperatuur lucht 17.7 Wind; richting Z.Z.W., kracht: 5. Licht op 9 uur 27 min. Hoogste temp. lucht gisteren 19.1 Laagste temp. lucht gisteren 15.2 Hoogwater (heden) 21 u. 45 m. Laagwater (heden) 15 u. 35 m. Hoowater (morgen) 9.45 u.12.35 u. Laagwater (morgen) 3.35 u.—16.25 u. Bij beschikking van den minister van Defen sie zijn de officieren vlieger der 3e klasse P. van Waart en P. J. Lagendanl, dienende bij het vliegkamp „De Mok" den 30 Juli 1938 ter beschikking gesteld.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 5