Agenda Beblaard, vermoeid, hinkend en zingend! VOOR VELTHUIJS Elke VGcantfe-dcg is er één! Vrijdag 29 Juli 1938 Tweede Blad In het Heldersche vierdaagsche kamp „Oome Kees" als chirurgijn Het vierdaagsche kruis lokt „Romeo en Julia" voor de K. S. K. Onveiligheid in de duinen Burgerlijke Stand van Den Helder De nieuwe Marine commandant Een extra bootdienst op Zondag Circus Bouglione komt Vlootrevue 1898 Beiaardconcert N.V. Autobusdienst „NOORD-HOLLAND" V.V. Aansluitende verbindingen op de TESO booten en de TREINEN te Alkmaar Altijd Rheumatischc rugpijn De Oranje-film voorstelling De man zonder geheugen De vredespolitiek van Engeland EEN HELDERSCHE GROEP tippelt vroolijk en frisch door de Geldersche dreven. Dit is feiteljjk een dagretour Nymegen- Arnhem. Dezen Donderdag kon men eigenlijk het best constateeren, hoe groot de karavaan wel was. Want toen de laatste de kazerne nog moest verlaten, hadden de eersten den terugtocht uit Arnhem alweer ondernomen. De meesten onzer Helderschen wisten wat het zeggen wilde, den derden dag. Dit is n.m. 34 K.M. op betonnen wegen marcheeren en daarna berg op berg af rond Arnhem. Denkt u dat eens in. Eindeloos scheen deze tocht en toch was het aantal K.M. belangrijk minder dan den vorigen dag. Het vermoeiende ligt dan ook meer in het feit, dat men tweemaal den zelfden weg (Nijmegen-Arnhem) moet loopen. O.i. is er veel voor te zeggen, dat men dit verandert. Onze Jutters waren wederom vlug weg onder aanvoering van hun leider den heer Willems. In een vlot tempo ging het op Arn hem af. Nu was de lucht nog betrokken, dus opschieten. Want als op dezen dag de zon flink schijnt is het héélemaal afmattend. De adelborsten en de „Van Speyk". De Zilvermeeuwen en de Heldersche mili- tairengroepen deden het wat kalmer aan. Speciaal hebben wij dezen dag onze aandacht eens gevestigd op de groep Adelborsten en die van de v. Speyk. Beide groepen liepen voor beeldig. In Arnhem speelde de Stafmuziek en toen deze opwekkende marschmuziek zich liet hooren, toen werden het opeens weer volbloed militairen. Hoofden op, flink zwaaiend met de linkerhand zoo deden zij in Arnhem hun uit tocht. De bewoners waren al vroeg uitge- loopen en hadden zich overal langs de routes opgesteld. Maar ze voelden zich nog wat on wennig op dit Vierdagenfeest en wisten niet precies hoe ze hierop zouden reageeren. De wil is er in ieder geval wel, maar de geestdrift komt nog niet voldoende tot uiting, al is de bedoeling goed. Later op den dag bleek, dat de Jutters goed gezien hadden, vroeg te vertrekken. De zon kwam dreigend te voorschijn en zond onmee- doogeloos haar stralen op de hoofden der ver moeide wandelaars. Menige zucht is er op den terugweg geslaakt. Menigeen wenschte zich weer in de kazerne terug. Maar ja, ook deze tocht moest volbracht worden, wilde men in het bezit komen van het Vierdaagsche Kruis. Laten wij maar direct vertellen, dat alle Heldersche deelnemers (sters) het er goed afgebracht hebben dezen dag. Sommige wel beblaard, vermoeid, hin kende en toch ook weer zingende, maar op den vastgestelden tijd waren allen binnen. Bravo loopers, nu nog éénmaal en dan Wij beklagen ook de automobilisten, die ge poogd hebben van Arnhem naar Nijmegen of omgekeerd te komen dien dag. 't Zal wel bij pogen gebleven zijn. Vooral tegen twaalven toen de wandelaars uit tegengestelde richtin gen elkaar passeerden, was de geheele weg bezet. Kijkje in de tenten. Hedenavond zijn we nog vlug even een kijkje gaan nemen in de tenten der Helder schen. Allereerst heerschte er groote vreugde, doordat door de Redactie een tiental Helder- Buitenl. Spoorbiijetien (met kortingen) Scheepspassages Lucht vaart biljetten Goedkoope privéreizen Zwits. hotelplanreizen Reismarken, cheques, Vreemd geld Hotel- en treinreserveering REISBUREAU t. o. Postbrug sche Couranten was toegezonden. ,,In iedere hand een Juttercourant" was niet te veel gezegd. Men was er zeer mee ingenomen. Allereerst gingen we in de tent der Jutters. Een geur van aether, kamferspiritus, jodium en meer dergelijke angst en vrees verwekken de middelen, kwamen ons tegemoet. Daar lagen ze... de loopers, met ontblootte voeten. Te midden van dezen chaos ontwaarden wij den heer Willems. Geknield, gewapend met een naald en een schaar in de onmiddellijke nabij heid een groote verbandtrommel, zoo vonden wij den leider temidden van zijn „jongens". Gewillig liet men zich helpen. Nu en dan een schaterlach als een groote blaar met een luiden knal openbarstte. Wanneer hierop dan de jodium werd gedruppeld, bedaarde men eenvoudig niet van 't lachen. Ja lezer(es) wij hebben de belofte moeten afleggen het aldus neer te zullen schrijven, op straffe van, maar dat was een grap. Veel tijd had den heer Wilems (bijgenaamd „Oome Kees") niet om ook ons nog te woord te staan. Maar dit zeide hij wel: „Voor mij .eindigt iederen dag der Vierdaagsche om 's avonds 10 uur. Eerst hier, de jongens, vervolgens naar het dames pension, dan nog sommige Heldersche indivi- dueelen en zelfs vreemden vragen mij om hulp. Ook in de tent der Zilvermeeuwen wer den de meesten opgelapt. Hier vonden wij twee heeren aan het werk nl. Christiani en Charmes. Ook daar veel gekerm en gekreun, maar... vol goeden moed voor den laatsten dag. Filmvoorstelling op Donderdag, 11 Augustus. De Vereeniging „K. S. K." heeft, naar wy vernemen, besloten op Donderdag 11 Augustus a.s. ter stijving van haar kasmiddelen in het Rialto-Theater een voorstelling te geven van de film „Romeo et Julia". Deze voorstelling is toegankelijk voor alle K.S.K.-ers en diegenen, die belang stellen in de K.S.K. Men heeft het voornemen in de toe komst op regelmatige tijden, zoo mogelijk vier jaar 's jaars, een dergelijke filmvoorstel ling te geven. Wat de keuze van de film „Romeo et Julia" betreft, kunnen wij opmerken, dat deze als alleszins geslaagd te beschouwen is. Metro Goldwayn Mayer heeft met deze productie een zeer groot succes behaald. Toen zij dan ook een tweetal maanden geleden als intel lect-voorstelling in „Rialto" draaide, was men het unaniem eens dat dit een der beste histo rische film was die ooit vervaardigd werd. Ongetwijfeld zal er dan ook voor deze reprise onder auspiciën van onze K.S.K. belangstel ling bestaan. Men verzoekt ons er de aandacht op te vestigen, dat de duinen in den laatsten tijd weer de speciale aandacht hebben van eenige sujetten, die er met minder goede bedoelin gen rondloopen. Het schijnt zelfs voorgekomen te zijn, dat ze zich aan oneerbare handelingen tegenover kinderen hebben schuldig gemaakt. De sujetten bevinden zich in hoofdzaak tus- schen paal 3 en 6, waarvan men weet, dat het terrein 't minst bewaakt wordt. Men waar schuwe dus zyn kinderen en doe direct aan gifte bij de politie als men verdachte feiten constateert. Dit terrein moet in hoofdzaak bewaakt wor den door de rijkspolitie en het verdient aan beveling, dat de bevoegde autoriteiten er de noodige aandacht aan schenken, daar we ver nemen, dat de controle hier niet al te sterk wordt uitgeoefend. 28 Juli 1938. GETROUWD: F. D. Coppoolsche en N. W. Boontjes; I. P. Keijzer en A. Dol. BEVALLEN: P. KoopmanJansen, d.; M. Th. J. MooimanOosterwijk ,d.; J. M. Mar- tensGeuzebroek, z. OVERLEDEN: C. Colom (v.), 78 jaar. De opwachting van burger-autori teiten. In aansluiting op hetgeen wij gisteren reeds meldden ten opzichte van het vertrek van vice-admiraal Kruys, als commandant der Marine en het optreden van den nieuwen com mandant, schout-bij-nacht H. Jolles, kunnen we nog mededeelen, dat burgerautoriteiten Maandagmiddag om half vier hun opwachting kunnen maken bij den nieuwen vlootvoogd, in de groote zaal van het Commandementsge- bouw. Aanvangende a.s. Zondag zal door Tex. Eigen Stoomboot Onderneming tot en met Zondag 28 Augustus, des Zondags een extra dienst worden vervuld des avonds te 7 uur van Texel. Deze bootdienst is in hoofdzaak inge voerd om aansluiting te krijgen met de goedkoope extra treinen, die de Nederl. Spoorwegen, gedurende 5 Zondagen laat rijden, en die om 8.20 u. uit Den Helder vertrekken. Voor verdere bijzonderheden zie men advertentie in dit nummer. Wereldvermaard dieren- en men- schenspel. Zooals wij reeds in ons nummer van gisteren, berichtten, komt 5, 6 en 7 Augus tus a.s., dus slechts 3 dagen, een groot Fransch circus naar Den Helder. Circus Bouglione, genoemd de Fransche Barnum, is voor de eerste maal in Neder land, doch reeds bereikten ons geruchten van groot succes in tal van steden des lands. Dat is trouwens geen wonder, als men een oog slaat in het programma, dat dit dieren- en menschenspel brengt. Het zijn met name de clowns, die dit circus zijn reputatie gaven. Twee groepen clown's, de vermaarde Babusios's en Zavatti's, die voor kort nog hun triomfen in het Cirque d'hiver te Parijs hebben gevierd, verzorgen een belang rijk deel van het program, terwijl wij voorts mogen wijzen op de indrukwekkende caval- lerie, welke medekomt, een troep olifanten en een gezelschap tijgers en leeuwen. Hoewel wij nog nadere bijzonderheden zul len geven, vestigen wij er de aandacht op, dat de standplaats van dit circus zal zijn op de Javastraat, op het terrein achter den Singel. De heer De Nijs schrijft ons: In het artikel over herinneringen aan de Vlootrevue van 1898 is een onjuistheid geslo pen, of liever gezegd een onvolledigheid, die gerectificeerd dient te worden*). Bij de opsomming van de bij de vlootrevue aanwezige schepen missen wij een drietal zeil schepen, waarvan een tevens stoomschip, ri.1. de „Pollux", die thans nog dienst doet voor de opleiding van koopvaardijofficieren en lig plaats heeft genomen in het Oosterdok te Am sterdam, en de „Castor", twee brikken, waar op de eerste officier van de „Buffel", toenmalig opleidingsschip van de jongens te Hellevoet- sluis, het commando voerde, terwijl het derde schip zoo juist uit de West was teruggekeerd en zich bij de revue aansloot, n.1. de „Bonaire". Het zou ook kunnen zijn, dat dit laatste schip de „Suriname" moet wezen, dat herinner ik me niet goed meer. Want deze beide schepen deden periodiek dienst in de West-Indische wateren en losten elkander regelmatig af. Maar deze drie schepen hadden ligplaats ge nomen aan den Moerdijk, vlak bij de oude brug en werd van de ra's dezer drie schepen ge paradeerd, toen de vorstelijke personen van den steiger naar de vlootrevue stoomden per Hr. Ms. „Zeehond". De opmerking van den heer De Nijs is in zooverre juist, dat deze schepen wel tegen woordig waren, doch niet hebben deelgenomen aan de vlootrevue, dus niet bij het officieele programma behoorden, dat in ons artikel van Dinsdag behandeld werd. Red. Held. Crt. Klokkenspel Monument Nederlandsch Red dingwezen te geven op Vrijdag 29 Juli 1938, van 89 uur nam. door den Stadsbeiaardier Tj. Joh. Dito. P r o g r a m.m a 1. „Een nieuw lied van een Meisje en een Schipper" H. J. den Hertog. 2. „Marschliedje" R. Hol. a. „Morgenwandeling" Onbekend. b. „De Nacht" Fr. Abt. 4. „Melodie" A. Rubenstein. 5. „Wals no. 15" Joh. Brahms. 6. „Berceuse" Friedrich Chopin. 7. „Marche Funèbre Idem. 8. „Grand Valse" Idem. Vertrek: Havenhoofd Nu is zy beter en jonger uit. ziet er jaren Deze dame werd hevig gekweld door rheu- matische rugpijn. In onderstaanden brief ver telt zij, hoe zij van haar lijden werd verlost door Kruschen Salts. „Ik begon eenige maanden geleden met Kruschen Silts tegen mijn rheumatiek. Mijn rechterarm kon ik niet gebruiken en de pijn in mijn rug hield geen oogenblik op. Ik las een advertentie van Kruschen Salts en be sloot het ook te pro' eeren. Tot mijn blijd schap voel ik mij nu niet alleen veel beter, maar zie er ook jaren jonger uit." Mevr. N. N. De oorzaak van rheumatische rugpijn ligt meastal in de opgehoopte afvalstoffen, welke in het organisme achterblijven. Hieruit ont staat o.a. het urinezuur. Kruschen Salts spoort Uw afvoerorganen zacht maar zeker aan tot regelmatige werking, waardoor alle schade lijke stoffen worden verwijderd en de oor zaak van Uw pijnen is verdwenen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij apothe kers en erkende drogisten. (Adv.) In beide theaters geslaagd. Gisteravond zijn in het Tivoli- en Rialto- theater de voorstellingen gegeven ten bate van het Centraal Oranje Comité en ondanks het feit, dat er aanvankelijk, voor wat de collecteering betreft, een kink in de kabel kwam, kan thans gezegd worden, dat beide voorstellingen als geslaagd te beschouwen zijn. Dat stemt tot groote verheugenis, aange zien hierdoor een flink bedrag aan baten aan het comité overhandigd kan worden. Het be zoek was uitstekend. Waren beide bioscopen niet geheel uitverkocht, veel scheelde het niet. Er zullen weinig bezoekers geweest zijn, die spijt van hun dubbeltjes hadden. In Tivoli is er hard en veel gelachen, terwijl de Rialto- bezoekers genoten hebben van een brok romatiek,_ zooals men dat niet iederen dag voor oogen krijgt. We willen op deze plaats een woord van waardeering uiten aan het adres van den heer P. van Twisk, die ook ditmaal weer bereid gevonden werd zijn theaters af te staan voor dit doel. Zonder zijn medewer king toch zouden heel wat plannen door organisaties in onze stad gemaakt, in duigen vallen! Het was de heer Joh. Bakker, die namens het Centraal Oranje comité een woord van dank sprak tot den heer v. Twisk. Hij wees op het breede gebaar van den Theater direc teur, die spontaan twee van zijn bioscopen had afgestaan niet alleen, maar besloten had de bruto opbrengst van den filmavond af te dragen aan het Centraal Oranje comité. Het volbezette Rialto dankte den heer van Twisk daarvoor met een hartelijk applaus. De heer Bakker stelde dit gebaar ten voor beeld aan alle stadgenooten, bij wie straks aangeklopt zal worden voor een bijdrage voor de feestvriering. Hij hoopte, dat het van in vloed zou zijn op de bijdrage, die men geven zou. DE SCHIETWEDSTRIJDEN IN „3IUSIS SACRUM". Gisteren heeft de heer P. Poelwijk voor de tweede maal den dagprijs behaald op de ge- luksbaan, met 282 punten. Mevrouw Mooij behaalde op de geluksbaan den dagprijs met het hoogste aantal punten voor dames, n.1. 30 Gisteren had onze politie een wonderlijke ontmoeting met een persoon, die zijn geheugen verloren had. Op de Binnenhaven werd een man door de motorbrigade aangehouden die de aandacht trok. Het bleek, dat hij bij na vraag niet wist wie hij was en wat zijn woon plaats was. Naar het Bureau gebracht werd gepoogd op diverse manieren de herinnering op te wekken, hetgeen echter niet gelukte. Toen men tot fouilleering overging vond men een rijbewijs op hem, ten name van iemand uit Soest. Men belde de politie aldaar op, voor mogelijke inlichtingen en kwam inderdaad te weten, dat de persoon eenigen tijd geleden een operatie aan het hoofd had ondergaan tengevolge waarvan af en toe verstandver bijstering optreedt. Men vond eveneens een kwitantie bij den man, welke afkomstig bleek te zijn uit Bergen en oogenblikkelijk stelde men zich toen in ver binding met den burgemeester aldaar. Het bleek, dat men daar eindelijk aan het goede adres was. De man was afkomstig uit Egmond aan Zee. De zwager van hem werd opgetele- foneerd en die was het tenslotte die een en ander bevestigde. Met een auto is de man, die in het bezit van eenig geld was, daarna naar zijn woonplaats teruggebracht. DE SLANG WAS VAN DE GASKRAAN. Gisteravond laat bemerkte een surveillee- rend agent in de Spoorstraat een sterke ga3- lucht die kwam uit een op een kier staande achterdeur. Bij onderzoek bleek, dat de slang van het gasstel van de pijp gegleden was bij het verzetten van het stel. De bewo ner had dit niet gemerkt en was de deur uitgegaan. Een zeer gelukkige omstandig heid was, dat deze op een kier gelaten werd, zoodat het gas gelegenheid had te ontsnap pen. Was dat niet het geval geweest, dan had dit zeer ernstige gevolgen kunnen hebben voor het op de eerste verdieping slapende 11-jarige meisje. AANGEHOUDEN. Door de politie te Gorkum werd gisteren een persoon gearresteerd wiens aanhouding door de politie alhier was verzocht. Het be treft hier een geval van oplichting. In ons overzicht van gisteren hebben ive gewezen ctp de politiek van Engeland, die als voornaamste oorzaak beschouwd kan worden voor den opklarenden hemel boven Europa. We hebben aan het eind van onze beschou wing gewaarschuwd voor een te groot opti misme. We zijn in de laatste jaren reeds teveel teleurgesteld, dan dat we het eerste plekje blauwe lucht meteen zouden kunnen begroeten als het teeken van de doorbrekende zon. Maar toch, de teekenen van opklaring kunnen kunnen ons verheugen. We vinden in een beschouwing van de „N.R.Crt." aanleiding nogeens op die Britsche politiek terug te komen. De overzichtschrijver van dit toonaangevende blad toont groote waardeering te hebben voor de politiek van den Engelschen premier. De groote rede van Chamberlain over de buitenlandsche politiek, waarvan wij een uitvoerig exposé hebben ge geven, noemt hij de rede van een man met een eigen opvatting omtrent de wijze, waarop Europa uit zijn moeilijkheden moet geraken, een man die even vastberaden is in zijn pogin gen om den vrede in Europa te handhaven als dat hij vasthoudt aan de wegen, welke hij voor zichzelf heeft uitgestippeld en waarvan hij zich niet af laat dringen. Een man, die tege lijkertijd realist is en de vastbesloten drager van een reeks opvattingen, een combinatie, welke men tot dusverre maar al te noode ge mist heeft. De Engelsche politiek, we hebben daar al eerder op gewezen, wordt gedreven door de vaste begeerte den vrede te handhaven in Europa. Maar zij blijft daarbij niet staan. Slechts hij kan op den duur den vrede hand haven, die het kwaad in de wortels aantast, d.w.z. die tracht de oorzaken, welke mogelijk tot verstoring van dien vrede kunnen leiden, weg te nemen voordat zij een fataal punt be reikt hebben. Die politiek, waarvan Engelands houding in de Tsjecho-Slowaaksche zaak een voorbeeld is, kan men natuurlijk niet overal toepasen. Een deel der kwesties was reeds te ver gevorderd op het oogenblik, dat Chamber lain de leiding der buitenlandsche politiek overnam. In die gevallen, met name is dit zoo in Spanje, streeft Engeland naar een beper king van het coflict en de beëindiging daar van, zoodra een mogelijkheid geboden is. Wat Spanje betreft, acht Chamberlain het moment om met succes te trachten tusschenbeide te kómen nog niet aange broken. Maar ook hier wacht hij een goede gelegenheid af om zijn politiek van ontspanning in toepassing te brengen. In Europa volgt Chamberlain een politiek van bemiddeling, ja men kan bijna zeggen van neutraliteit. Is dit zijn algemeene poli tiek, zal dit dus met name ook zijn politiek in het Verre Oosten zijn, zoo vraagt het blad, of volgt hij deze politiek in Europa om zijn beslissing in het Oosten vrij te kunnen houden Meent hij derhalve, dat de kern van de wereldproblemen zich in het Oosten afspeelt en dat de vrede in Europa gehandhaafd moet blijven om te voorkomen, dat Europa en Engeland hun positie in de wereld tijdens onderlinge twisten zouden verliezen? Uit Chamberlain's woorden kan men opmaken, dat het laatste ongetwijfeld het geval is. Ze zijn kostbaar die vrije dagenLaat er géén verloren gaan, door hoofdpijn, migraine, onwelzijn of kou-vatten. Zorg zoo'n zakdoosje met 3 „AKKERTJES" bij U te hebben. Helpen direct I Slechts 20 cent. Aquarium Zoöl. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 912 en van 13.30 17 u.. Zaterdag van 912 uur. Iederen Dag, 35, 79: Westgracht 80: Tentoonstelling Historisch Genootschap „De Kop van Noord Holland". Musis Sacrum: iederen dag tot en met Zater dag van 7 uur tot 12 uur n.m. Schietwed strijden. BIOSCOPEN: Tivoli-theater, Spoorstraat, half 8: „Madame X" en „Op Vrije Voeten". Rialto, Spoorstraat half 8: „Vorstelijke Emigranten" en „Misdadigers der Lucht". Witte-Bioscoop, Koningstraat, half 8: „Het Kind van de Rekening" en „Cassidy's Razende Rit". Zaterdag 30 Juli. Aankomst 4-Daagsche loopers (fhet trein 18.39). Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Barometerstand Den Helder 763.7 Temperatuur zeewater 17.4 Temperatuur lucht 13.5 Wind; richting Z.W. kracht 4 Licht op 9.26 Hoogste temp. lucht gisteren 18.2 Laagste temp. lucht g;steren 9.5 Hoogwater (heden) 22.35 Laagwater (heden) 16.25 Hoogwater (morgen 10.30-23.10 Laagwater (morgen 4.15-17.10 GESLAAGD: Te Amersfoort slaagde voor het staatsexamen A onze stadgenoote Mej. M. C. van Ballegooyen. GESLAAGD: Onze stadgenoot, de heer R. D. Nolson,, is geslaagd voor het examen boek houden M.O.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 5