Veertien Britten in „De Noordkaap Ben Hélder-Alkmaar ROMEO EN JULIA Agenda K.S.K. ifJUidinituw* Onze jeugdherberg „uitverkocht v.v, ïïloün£AeAiMen £eqeh£teAiMeri Vrijdag 5 Augustus 1938 Tweede Blad Jim' de eenzame N.V. Autobusdienst' NOORD-HOLLAND" Aansluitende verbindingen op de TESO booten en de TREINEN te Alkmaar Beiaardconcert II Transpiratie en stukloopen van Een brandladder voor het Lyceum Reist per „ESONA" Nationale bond „Het Mobilisatie kruis" Burgerlijke Stand van Den Helder schitterende intellect film Kaartverkoop bij de winkeliers in Keizer-, Spoor- en Koning straat. Plaatsbewijzen alle rangen 30 cent. Een kijkje op een H,L.O. trainingsavond Te mooi om waar te zijn? ff „Rrrrrt... Hallo zeg, ben je vanavond vrij?" „Vrij, hoezoo?" „Nou, er komen een stelletje Engelschen in de Jeugdherberg, een stuk of 14. Het loopt er vanavond vol. Wel leuk als je er eens even aanliep en een babbeltje met ze ging maken!" Wat zegt U, een stel Engelschen op de jachthaven Welnee, ik heb het over de Jeugdherberg! Achteraf beschouwd vermoed ik dat de wensch wederom de vader van de gedachte was. Eindelijk staat er eens een behoorlijk windje om wat te gaan pruttelen in het Noord Hollandsch kanaal, en nu die telefoon en de zware stem van den heer Roovers, onzen Nieuwediepschen herberg-leider. Maar dan word ik mij opeens bewust dat het hier om buitenlandsche gasten gaat en dat juist onze Engelsche vrienden zeer zeker hartelijk ver welkomd moesten worden. Eenige maanden terug was ik n.1. hun gast geweest in „bonny old Scotland", en het zijn perfecte gastheeren, reken daarop! En dus... „Top, mijnheer Roovers, ik ga er vanavond naar toe!" Dus om een uur of zeven naar de „Noord kaap", de deur open en meteen zien eenige trekstertjes geïnteresseerd toe. (Vader Geer- lings had ze natuurlijk van het buitenlandsche bezoek al verteld). Nu is het mijn beurt om geïnteresseerd te Zijn. Zouden ze er al zijn? In het dagverblijf staat de tafel keurig ge dekt. Dat geeft al een aanwijzing. Ik loop de tuin in. Het is heerlijk zonnig daar. Aan een lange tafel zitten eenige meis jes briefkaarten te schrijven. Groningers te oordeelen naar de manier waarop ze de woorden kort en scherp afbreken. Ja hoor, in het fietsenrek zie ik de Union- Jack op een uitheemsch gemodelleerde toer fiets. Vreemd dat ik er maar één zie. Een trekstertje vraagt naar Moeder Geer- lings. Die is in de keuken, wordt geantwoord. Ja hoor, opgewekt pratend temidden van vaat-wasschende meisjes. Dag moeder, en zijn ze er al? Ja, dat wil zeggen, er is er pas eentje. Die is bezig zich op te knappen, maar waar de rest is? Hoe is die hier dan gekomen, komen ze van de eilanden? Er komt juist een trekker van Texel en als ze met de boot kwamen, dan hadden ze hier al lang moeten zijn. Na een halfuurtje zit in het dagverblijf een jongen „te zwijgen" Handen over elkaar. Beeld van verlatenheid en stille berusting. Dat moet natuurlijk de voorpost zijn. You are one of our english friends coming to Den Helder? Ja hoor, hij reageert onmiddellijk. Even kennismaken. Jim en nog wat is zijn naam. „Ga je mee, dan gaan we even in den tuin zitten te babbelen?" zoo gedaan. „En komen je vrienden al gauw?" „Dat kan ik niet zeggen, misschien zoeken ze mij wel. In de omgeving van- Amsterdam was ik een Hollandsche molen aan het foto grafeeren. Ik keek nog even rond. Maar de anderen zijn toen doorgereden en ik heb ze niet meer gezien". „Zoo, dus jullie komen niet van Texel. Neen van Gorkum. Uit welk deel van Enge land komen jullie. Uit Manchester. Wij zijn met twaalf schooljongens en twee leeraren aan het trekken. Eerst naar Rotterdam, toen Vlissingen. We zijn nog naar Antwerpen ge weest. En nu ging de tocht naar het Noorden! „Gaan jullie nog verder?" „Dat kan ik niet zeggen, want ik weet de reisroute niet." Onze Jim zag er toch nog wat pips uit. De heerlijke geuren uit het keukentje van Vader Geerling en de plicht van het onzekere wach ten zal wel mede van invloed op geweest zijn. Hier Jim, hier heb je een oud gastenboek. Blader er maar eens in. Hier zie ik al eenige Engelsche teksten. Plotseling gepraat voor de deur van je welste. Daar zijn ze. Natuurlijk blije gezich ten als Jim in de deurpost verschijnt. Het hoe en waarom wordt gauw opgelost. Het hoofd- peleton was direct rechts afgeslagen en Jim was doorgefietst. Een der leiders spreekt waarachtig tame lijk goed Hollandsch. Hij biedt Vader direct zijn verontschuldigingen aan voor het late komen. Voorbij Alkmaar hebben ze de bus maar gepakt, anders was het middernacht geworden. Heelemaal niet erg hoor, Breng de bagage maar naar boven. Alleen moeten er 5 jongens apart slapen op noodbedden. We zijn uitver kocht! Laat er dus vijf jongens met mij mee gaan. Kijk jullie slapen hier; ik zal even de matrassen klaar leggen. Dan moet je vlugger zijn, want in een ommezien hadden de jongens de zaak zelf door en maakten hun eigen nood- bedje op. Nemen jullie zeep en handdoek mee, dan kan je je eerst verfrisschen. Nou wat graag! Het eerste half uur was het bqender-dienst, maar toen mocht je ze dan ook zien. Flinke, lachende jongenskoppen, die, toen ze aan tafel schoven voor de warme maaltijd, er allemaal uitzagen dat ze reuze zin hadden ook nu hun beste beentje voor te zetten. En heusch, ze deden hun best, en waren na afloop zeer tevreden met hun lot. De leider vertelde nog e/en dat ze morgen weer naar het Zuiden gingen. Rotterdam of zoo iets. jj Vertrek: Havenhoofd Wel verwonderde ik mij hier over. Gaat u dan niet naar de eilanden of naar Wieringen naar den Afsluitdijk? Daar zullen we geen tijd voor hebben. Maar de paar dagen, die we nog over hebben, zullen we goed besteden. We wilden zoo veel mogelijk zien van Holland en daarom zijn we naar dit Noordpuntje gekomen. Een prettig land, Hol land. De jongens zijn big dat ze deze tocht meemaken. Het was nu al zoetjes aan bedtijd geworden, dus het werd voor mij tijd om op te stappen. Het slapen zal wel gaan na zoo'n dag, niet? Lachend verzekerde de leider mij dat dit voor hem nooit een puzzle was. Good night, and I hope to meet you again! Vader en Moeder Geerling zien ze morgen weer vertrekken en de leege plaats, die ze achterlaten, zal hun wel even spijten, want ze houden van een gezellige drukte in „hun" jeugdherberg. Wie weet, welk nobel gezelschap er van avond weer komt binnenvallen. Klokkenspel Monument Nederlandsch Red dingwezen te geven op Vrijdag 5 Augustus 1938, van 8 u. tot 9 u. n.m., door den Stads- beiaardier, Tj. Joh. Dito. Programma: 1. „Waar eens de zeemeeuw vloog" R. Hol 2. „Salut d'Amour" Edward Elgard 3. a. „Als 't klokje klingelt" Jos Reekers b. „Limburg, mijn Vaderland" Henri Tijsscn c. „Hemelhuis" Emile Hullebroek 4. „Spanïsche Tanze no. 2" Moritz Moszkowski 5. „Ungarische Rhapsodie no. 2" Frans Liszt Gisteren heeft de nieuwe commandant der marine, schout-bij-nacht H. Jolles, een bezoek gebracht aan het kamp van het Nationaal Jongeren Verbond te Den Oever en de directie van de Genie aldaar. Op de foto ziet men de nieuwe commandant, met geheel links zijn adjudant, tuit. ter zee le kl. B. J. Velderman, en rechts van hem kapitein van de staf der Genie Perquin, belast met het algemeene toezicht bij de defensiewerken te Den Oever en op den Afsluitdijk. In de deur, achter den commandant, de lste luitenant tevens luitenant bij den Generalen Staf) Gips, die was toegevoegd voor explicatie der defensiewerken. huid en voeten. Purolpoeder houdt huid en voeten koel en droog, gezond en gaaf. Strooibus 60 ct. B. en W. schrijven aan den Raad: In een vergadering van de commissie van bijstand voor het onderwijs werd de wensche- lijkheid naar voren gebracht om aan het ge bouw aan de Hoofdgracht, waarin- zijn onder gebracht het gemeentelijk lyceum en de kweekschool voo onderwijzers (essen), een brandladder aan te brengen, omdat ook in de lokalen van de bovenste verdieping meerdere lessen worden gegeven. Met genoemde com missie achten wij het gevaar voor de leerlin gen, bij een mogelijken brand, lang niet denk beeldig en daarom het aanbrengen van een brandladder zeer gewenscht. Door den directeur van gemeentewerken is, blijkens de bij de stukken overgelegde teekening een brandladder ontworpen aan de zijde van de binnenplaats van het gebouw, n.1. vanaf de zolderverdieping tot op de kap van de rijwielbergplaats. Volgens het advies van genoemden hoofdambtenaar kan de rector van het lyceum zich met de plaats volkomen ver eenigen. terwijl bovendien in overleg met laatstgenoemden de trap niet tot den grond toe is doorgevoerd om onnoodig beklimmen door de leerlingen of het maken van een los onderstuk te voorkomen. In tijd van nood kunnen de leerlingen toch gemakkelijk vanaf het dak van de rijwielbergplaats den beganen grond bereiken. De kosten van het aanbren gen van de brandtrap en bijkomende werk zaamheden worden door den directeur van gemeentewerken geraamd op 750,in totaal, de kosten van toezicht en het aandeel in dé algemeene bedrijfskosten inbegrepen. Wij kunnen ons, evenals de commissie van bijstand voor gemeentewerken, met een en ander vereenigen. In verband met het vorenstanade stellen wij U voor: le. ons te machtigen om over te gaan tot het doen aanbrengen van een brandladder voor het schoolgebouw aan de Hoofdgracht; 2e. ons hiervoor het benoodigde crediet van 750,toe te staan. naar Schoorl, Alkmaar, A'dam (Afdeeling „Den Helder".) In verband met den oproep van het Cen traal Oranje Comité, gericht aan de diverse plaatselijke vereenigingen, tot deelname aan de te houden „Grooten Jubileum-wandeltocht" op 6 Sept. a.s., ter gelegenheid van het Re- geeringsjubileum van Hare Majesteit de Ko ningin, heeft het bestuur besloten om ook als afd. Den Helder van het Mobilisatie Kruis met een groep uit te komen. Hoewel de afdee ling Den Helder slechts enkele jaren bestaat, telt zij reeds ruim 200 leden, daarom hoopt het bestuur, dat een groot aantal zich en thousiast voor dezen wandeltocht zal op geven. Het moet een groep worden, die klinkt als een klok. De oud-gemobiliseerden zullen dan kunnen toonen, waartoe zij nog rp staat zijn. Niet alleen dat het bestuur er prijs op stelt dat een groep gemobiliseerden van de jaren 19141918 kranig zal mee-marcheeren in den jubileumtocht, doch tevens stelt het bestuur er prijs op om het Centraal Oranje Comité in haar werk te steunen om den tocht te ma ken tot een werkelijk massalen Jubileum wandeltocht. Wij doen nog een krachtig be roep op de oud-gemobiliseerden, meldt U in grooten getale bij Uw bestuur aan en helpt daardoor het Centraal Oranje Comité mede om dezen tocht goed te doen slagen. Oud- gemobiliseerden, doet Uw plicht en .toont door aanmelding Uw aanhankelijkheid voor Vaderland en Vorstin. Voor bijzonderheden omtrent aanmelding, verwijzen wij naar een advertentie, voorko mende in dit blad. GETROUWD: J. H. van der Linde en J. L. Mooij; K. de Klerk en J. Slot; W. M. Huis- soon en G. C. Luider. OVERLEDEN: J. Witte, (m.), 73 jaar; wed. R. Krul, geb. W. Visser, 86 jaar; G. de Bie, (m.), 78 jaar. Rijwiel ontvreemd. Een bewoner van de Buitenhaven deed aangifte, dat zijn rijwiel, dat op zijn erf stond was verdwenen. Tevens had men een tweetal baddoeken meegenomen. Kampeertent meegenomen. Van het strand te Huisduinen werd een kampeertent meegenomen. Bij beschikking van den Minister van defen sie is kapitein-luitenant ter zee J. L. K. Hoeke 7 September geplaatst in het comman- dement der Marine te Willemsoord. Bij K. B. is met ingang van 16 Augustus aan den kapitein ter zee D. de Josselin de Jong wegens langdurigen dienst, eervol ont slag uit den zeedienst verleend. Bij beschikking van den minister van De fensie is de kapitein-luitenant ter zee J. L. K. Hoeke 7 September geplaatst in het comman- dement te Willemsoord. OEFENINGEN TE DEN HELDER. Heden is te Den Helder de 2e Compagnie van het 3e Bataljon van het Regiment Ge nietroepen uit Utrecht aangekomen voor het houden van oefeningen. Bij deze compagnie zijn ook de dienstplich tigen van de lichtingen 1927 en 1928 van de Kon. Marine, die thans .bij de Kon. Land macht hunne herhalingsoefeningen moeten volbrengen, ingedeeld. presenteert U a.s. DON DERDAG in Rialto Luchtige en prettige ontspanning. Wij hebben Dinsdagavond eens een bezoek gebracht aan het terrein van de Speeltuin ver. Den Helder, afd. Vischmarkt, gelegen aan de Kemphaanstraat. Zooals wij reeds eerder hebben gemeld is door het gemeentebestuur en het bestuur van bovengenoemde vereeniging, dit terrein één avond per week gratis beschikbaar gesteld als oefenterrein voor de H.L.O.-examens. Het eerste wat wij constateerden is, dat het terrein zich uitstekend leent voor het beoefenen der vereischte proeven, terwijl een ruime kleedgelegenheid aan wezig is. Het aantal liefhebbers was daar echter niet mee in overeenstemming. Waar schijnlijk is de vacantie hier wel voor 't grootste deel schuldig aan. Allereerst namen wij een kijkje bij de klimpalen. Volgens onzen zegsman levert deze schijnbaar zoo eenvoudige proef voor menigen candidaat nog bijna onoverkomelijke bezwaren op. Veelal wordt niet op de juiste wijze geklommen, met als gevolg, dat men zich te veel moet inspannen en daardoor de vereischte hoogte niet kan halen. Eenige candidaten oefenden zich geducht en het bleek, dat onze zegsman waarheid had ge sproken. Meestal keerde men uit hooger sfe ren terug, alsof men getracht had de Mat- terhorn te beklimmen. Het springen is minder moeilijk. Het hoog- en verspringen was minder moeilijk. Met sierlijke „Schotsche" sprongen ging men dikwijls over 't lijntje. Anderen deden het wat eenvoudiger en wipten er rechtstandig over heen. Ook het verspringen was goed te noemen. Met lange en korte aan- loopen nam men zijn afstand, even tijdelijk zwevend, om daarna als een springer van klasse keurig netjes neer te komen. Met deze beide proeven zullen ongetwijfeld weinigen moeite hebben. Het hardloopen was ook niet bepaald slecht te noemen, alhoewel er onder de aanwezigen zeker geen toekomstige wereldkampioenen waren. Geloopen werd meestal net even onder den gestelden tijd. „Ja meneer," klaagde er een, 't is nu ook te warm, om zoo erg hard te loopen". Hij had gelijk... Daarna hebben we nog een kijkje genomen bij 't kogelstooten. Hier werden legio fouten gemaakt en dientengevolge kon men den vereischten afstand niet halen. Aangezien de keuze tusschen „kogelstooten" en ..balwer- pen" voor iederen candidaat vrij is, zullen de meesten wel het laatste kiezen, wat ons veel eenvoudiger lijkt. Voor de proeven zwemmen, wielrijden en wandelen kan men zich uit den aard der zaak op het terrein niet voorbereiden, het geen ons echter niet al te bezwaarlijk voor komt, daar met dit mooie zomerweer men gaarne een eindje, zal gaan fietsen of wan delen om daarna een verfrissehend bad te nemen. U ziet, deze proeven passen geheel in het kader van de ontspanning en zullen derhalve ook wel niet al te veel moeite opleveren. Wellicht, dat we over eenige weken ons bezoek nog eens zullen herhalen. Wij hopen dan echter meerdere candidaten aan 't werk te zien. Volledigheidshalve vermelden we nog, dat de officieele examens zullen worden afgenomen in de maand September a.s., terwijl er voor een elk gratis iederen Dinsdagavond van 7 uur af gelegenheid bestaat zich op bovengenoemd terrein voor te bereiden. De plaatselijke secreta ris, de heer H. Lastdrager, Tuinstraat 24, alhier, is steeds gaarne bereid alle gewenschte inlichtingen te verstrekken. Er heeft zich in de na-oorlogsche politiek van Europa een feit voorgedaan, waarvan men zou kunnen zeggen dat het te mooi is om waar te zijn. Het feit namelijk, dat Bulgarije plechtig een verdrag gesloten heeft met de Balkan-entente, waardoor de vrede in de Oosteuropeesche uithoek ge consolideerd geworden is. Te mooi om waar te zijn...?? Inderdaad, het lijkt haast te mooi. De Balkan toch, sedert onheuglijke tijden het broeinest van politieke' haat, van ras-onderdrukking ,van geestelijke knechting. De Balkan, ge- en misbruikt door het schuim der politieke hetzers, en het doel wit van avonturiers, die hier poging op poging ondernamen hun onverantwoordelijke fanta- siën bot te vieren. De Balkan tenslotte, de borrelende heksen ketel van ons oude werelddeel, en dat voor namelijk sedert 1914 en daarna. Maar zie, nu de eene helft van Europa de andere helft in de haren dreigt te vliegen, nu toont het Balkaneesche „enfant terrible" 'n bewijs van inzicht en solidariteit, dat verbluf fend en... verheugend is. Er is blijdschap in Bulgarije en dat is niet te verwonderen. Sedert eeuwen is dit land niet eigen baas in eigen huL geweest. Steeds toch stond men onder curateele, zij het van de Turken, zij het van het Tsarisme, of van de Habsburgers. Iedereen, en niet in de laatste plaats de groote mogendheden bij het ver drag van Versailles, zagen in Bulgarije een stuk grondgebied, waarmee men kon sollen en goochelen en is het te verwonderen, dat keer op keer de Bulgaren de versenen tegen te prikkelen sloegen en pogingen ondernamen om onder het juk der overheerschers uit te ko men? Deze pogingen hadden dan weer inge wikkelde en funeste Balkan-strubbelingen ten gevolge, waarvan het resultaat was, dat er immer onrust in dezen uithoek heerschte. Thans is er een verdrag. Officieel gecodifi ceerd, en... met de zegen van Frankrijk en Engeland. Men meene echter niet, dat van dit moment af de Balkan in 't algemeen en Bulgarije in het bijzonder van alle aardsche zorgen ge speend zullen blijven. Daar is in de eerste plaats Italië, dat ook nu nog een begeerig oog op het zich vrij-geworstelde land werpt en dat zonder eenigen twijfel zal trachten hier een invloedsfeer te scheppen. Dit is wel in strijd met de as-beginselen tusschen het Derde Rijk en Italië, doch er zijn tenslotte rechts-,,geleerden" genoeg om deze principe's te kunnen doen omzeilen. Aan den anderen kant is daar Duitschland zelf, dat reeds nü vasten voet heeft op de Bulgaarsche markt en met alle middelen zal trachten dezen eco- nomischen voorsprong om te zetten in een politieke. Dat _&Ueg zijn natuurlijk slechts hypothesen, wjaarbij veel zal afhangen van de wijze waar op Bulgarije gebruik maakt van zijn zoo juist verworven vrijheden. Dat het land daar bij, met name in de toekomst, voor diverse heete vuren zal komen te staan, is aan geen twijfel onderhevig. Evenmin is er echter reden aan te nemen, dat het deze vuren niet op kordate wijze zal weten te blusschen. Hoe men echter den Balkan-toestand op dit oogenblik beziet, er is alle reden tot gegrond optimisme, hetgeen des te verblijdender is, waar dit de meest roe rige en opstandige hoek van Europa be treft. En tenslotte hebben de dictatoriale sto kebranden het thans waarschijnlijk te volhandig met het doppen der eigen boontjes, om duistere plannen te smeden ten aanzien van het zich onder curateele uitgeworstelde Bulgarije. AIzoo... een lichtpunt in de benauwen de duisternis van 1938! Aquarium Zoöl. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 9—12 en van 13.30 17 u.. Zaterdag van 912 uur. Iederen Dag, 35, 79: Westgracht 80: Tentoonstelling Historisch Genootschap „De Kop van Noord Holland". BIOSCOPEN: Tivoli-theater, Spoorstraat, half 8: „Bruiloft in Waikiki" en „Een nacht in het Warenhuis". RialtoSpoorstraat half 8: „De Kleine Lord" en „Pennle's from Heaven". Witte-Bioscoop, Koningstraat, half 8: „The Gang-Show" en „Publiek Geheim". 5, 6 en 7 Augustus: Terrein Javastraat (achter Singel): Circus Bouglione. Zondag 7 Augustus. Casino, 3.30 tot 6.00 uur en 8.00 uur Dansen. Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Barometerstand Den Helder 761.9 Temperatuur zeewater 20.0 lucht 21.9 Wind; richting: Z.O., kracht: 4 Licht op Hoogste temp. lucht gisteren 24.2 Laagste temp. lucht gisteren 21.2 Hoogwater (heden) 15.05 Laagwater (heden) 21.10 Hoogwater (morgen) S.5016.25 Laagwater (morgen) 9.4522.25 GESLAAGD: voor het Staatsexamen A onze stadgenoote mej, A. Vermeulen. A

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 5