Ingezonden Mooie, charmante zonnebruining Zwemmen aan het strand Texelsch nieuws Is Uw huid verbrand door de zon? Maandag 8 Augustus 1938 Tweede Blad Jachtje in N. Hollandsch Kanaal verbrand ÏÏlaAine£i-eAiMen Uitvaart luitenant J. L* J* Swartjes Vischafslag IJmuiden Nog meer schade van het hemelvuur Hooischelf verbrand De Koog Strandfeest Reist per „ESONA" Burgerlijke Stand van Den Helder Sluiting polikliniek Ideaal Week-end en geen verbranden en vervellen met Amilda.Zonnebruin. Flacon 90, Doos 50 en 25 ct. I ScheveningenZandvoortff Neen, het strand hij de „Donkere Duinen", zooals onze fotograaf dat gedurende het laatste week-end aanschouwde. <foto „Modern"). Na een kwartier een wrak Gistermiddag, te omstreeks 2 uur, .spoedde de brandweer-auto zich loeiend over Parallelweg en Ruygweg en zij, die dit onheilspellend sirenegeloei vernamen, schudden zorgelijk het hoofdbrand, en dat met een dergelijke temperatuur! Gelukkig begon het juist op dat moment zachtjes te regenen en bleek al spoedig, dat het hier een brand betrof in een water-perceel, namelijk aan boord van het circa zes meter groote motorjachtje „Eva", eigendom van den beer Veldman uit de Spoorstraat, liggende in het Noordhollandsch Kanaal, even voor de vuilverbranding. De motorbrandspuit was met lofwaardige snelheid ter plaatse, evenals de loco-burgemeester, de heer W. de Boer, opper- brandmeester de heer A. Dokter, voorts de hoofdinspecteur J. Helder en inspecteur J. Schipper en dokter M. J. W. Rienks. Toen wij, vrijwel direct na het uitbreken van het vuur aan boord, arriveerden, bleek dat de zaak er reeds hopeloos voorstond. Dikke rookwolken hingen over het aan den wal liggende scheepje en hoewel er met twee stralen water gegeven werd, viel er aan het redden van eenig materiaal niet meer te denken. Aan de overzijde van het Kanaal, in het gras, stonden de opvarenden. Ze keken met leede oogen naar 't vuur en de rook die hun scheepje vernielden en moesten toezien op welk een treurige wijze hier een uitgaansdag bedorven werd. Na een kwartier was het vaartuig finaal uitgebrand. Er resteerden nog het karkas, echter zwaar geblakerd en zwart-verkoold. Op dat oogenblik werd de heer Kuiken, die met de motorboot en een 14-tal vrienden en familieleden gevischt had in het Kanaal, over gezet. Op onze vraag hoe de brand ontstaan was deelde de heer Kuiken ons mede, dat hij op het ongelukkig moment juist alleen in het vaartuig aanwezig was. Hij wilde den motor aanslaan, doch waarschijnlijk is óf in de benzine óf in de petroleum de vlam geslagen. In een oogwenk stond het scheepje in lichter laaie en aan blusschen viel niet te denken. Hij sprong er uit, en even later brandden ook de touwen waarmee het vaartuigje aan den wal vast lag door. Het dreef daarna naar den overkant, waar zich het drama voltrok. Bij den sluiswachter heeft hij nog de brand weer opgebeld, die echter ook geen kans meer zag iets te redden. Een droevig einde van een prettig begonnen dag. Tal van passeerende wandelaars en fiet sers bleven geruimen tijd pleisteren teneinde niets te missen van dit niet alledaagsche Het is, ook gedurende de beide laatste dagen, weer voorgekomen op het Huisduiner strand, dat zwemmers en zwemsters zich zóó ver in zee begaven, dat men hen van den wal uit nog maar ternauwernood kon zien. Dat zijn, het is buiten kijf, goede zwemmers. Mannen en vrouwen, meisjes en jongens die weten wat zwemmen is en niet spoedig een ongeluk zullen krijgen. Maar het is de vraag of ook deze goede zwemmers beseffen hoe verraderlijk de zee is en met name de zee aan het strand met de pieren. Ineens kunnen stroomingen en kolken ontstaan, waartegen zelfs de kracht Van een ervaren zwemmer niet opgewassen is. Dat dit geen frase is bewijzen de vele ongelukken die er met name dezer dagen weer voorkomen. Persoonlijk waren wij gisteren getuige van de daden van enkele dezer ver-zwemmers, die door velen met angstige blikken nagestaard werden. Af en toe waren ze geheel aan het oog onttrokken. Er is er niet een verdronken gedurende de beide laatste dagen. Maar wie garandeert dat dit ook vandaag, morgen of overmorgen zoo zal zijn? De Noordzee is valsch en verraderlijk. Ze zal U meetrekken op een moment dat ge dit allerminst verwacht. Zorgt ervoor, dat gij niet tot die slachtoffers behoort en gebruik de zee aan het strand niet voor lange-afstand zwemmen. Want aan het einde van deze baan kan de Dood op de lóer liggen. JONGETJE TE KOEGRAS OVERREDEN, Zaterdag om ongeveer half zeven werd een jongetje van drie jaar bij de Langevliet door een auto aangereden. Het jongetje, zekeren W. P. V., die aan het spelen was, bemerkte de auto te laat. In bewusteloozen toestand is hij naar de St. Lidwina-Stichting overgebracht, waar hij Zon dagmorgen is overleden. Luitenant ter zee der 2e kl. L. Brouwer is 3 Aug. j.1. per s.s. Johan de Witt van Am sterdam naar Ned.-Indië vertrokken. Op 9, 10 en 11 Augustus a.s. zullen formaties behoorende tot het le regiment veld-artillerie oefeningen houden in de buurt van Vaassen. MUTATIES. De kapitein ter zee N. A. Rost van Tonnin gen, wegens langdurig verblijf in Oost-Indië in Nederland teruggekeerd, is ter beschikking gesteld. De detacheering van den luit. ter zee le kl. T. F. Walma van der Molen, id. 2e kl. R. M. Crommelin en officier van den M.S.D. le kl. J. G. Charmes, aan boord van Hr. Ms. Van Meerlant, is ingetrokken. Eveneens geschiedde zulks van den luit. ter zee le kl. J. Ruiten schild en A. H. I. Kramers en id. 2e kl. P. S. Agema, aan boord van Hr. Ms. Medusa en Z 5. Zij keeren allen terug naar het Kon. In stituut voor de Marine te Willemsoord. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie. Niet geplaatste stukken worden niet teruggezonden.) De heer Schoeffelenberger en de Jubileum-bijdrage. Geachte Redactie, In Uw blad van j.1. Zaterdag 30 Juli, maakt U bekend, het antwoord van B W aan mij gericht, betreffende mijn 3 stuks gestelde vragen over de feestelijkheden bij het 40- jarig regeeringsjubileum, hetwelk in Sept. a.s. zal plaats hebben. U doet dat, met als op schrift." De heer Schoeffelenberger „vergiste" zich. Voor menigeen een hartelijke beet, doch waarbij de zoutpot ontbreekt. De heer Sch. „vergiste zich" niet! Men oordeele: In het ochtendblad van één der meest zuiver berichtgevende dagbladen, van j.1. Dinsdag 28 Juli, n.m. „Het Volk" staat in rubriek over Haarlem, het navolgende: Viering regeeringsjubileum van de Koningin B. W. wenschen f 1350.beschikbaar te stellen. B. W. stellen den raad voor een bedrag van f 1350.ter beschikking te stellen, ten einde daarvan eventueel de noodige uitgaven te doen ter viering van het veertigjarig regeeringsjubileum van de Koningin. Blijkens circulaire van Ged. Staten van N.- Holand, wordt bij voorbaat machtiging ver- Holland, wordt bij voorbaat machtiging ver straat en/of gevelversiering, illuminaties, vuurwerk, uitvoeringen of anderom ter ge legenheid van de viering van het 40-jarig re geeringsjubileum van de Koningin, mits vaststaat (en daargaat het om, J. J. Sch.), dat daarvoor uit bijdragen der ingezetenen niet voldoende middelen kunnen worden bij eengebracht. Het eventueel van gemeentewege te besteden bedrag zal het karakter van een min of meer bescheiden aanvuling van het be drag, dat door de ingezetenen wordt bijeenge bracht, moeten houden. Met inachtneming van die regel zal voor gemeenten met meer dan 5000 zielen ten hoogste 1 cent per inwoner be schikbaar mogen worden gesteld. Commentaar overbodig. J. J. Schoeffelenberger. P.S. Rest dus de vraag: Of Haarlem dan wel als gesaneerde gemeente wordt beschouwd. Dit is evenmin aan twijfel onderhevig, dan met Den Hlder.» J, J S. Wij kunnen hieraan toevoegen, dat uit niets blijkt waarom Haarlem niet op de een of andere wijze gesaneerd zou zijn. De woor den „saneeren" en „noodlijdendheid" moet men natuurlijk met een korreltje zout nemen. Een gemeente, die de een of andere ondersteu ning van 't Rijk ontvangt, zij 't in den vorm van belastingbijdrage, dan wel een extra bijdrage wordt reeds geholpen, en ook voor deze categorie gebruikt men reeds de termi nologie gesaneerd en noodlijdend. Uit het door den heer Schoeffelenberger aangehaalde ,,Volk"-artikel blijkt dus dat ook Haarlem op de een of andere wijze door het Rijk geholpen wordt en daarmede de verplich ting kreeg zich te houden aan de verorde ning die de landelijke overheid voorschreef ten aanzien van de viering van het a.s. re- geeringsjubileum van onze Vorstin. Uit niets blijkt dus dat «de heer Schoeffelenber ger zich niet vergist zou hebben. Tenslotte laten wij hier nog volgen een citaat uit de Wet van 22 December 1933, welke de noodlijdendheid der gemeenten regelt (art. 5) Daar lezen wij: „Indien de begrooting eener gemeente naar het oordeel van onzen, met de uitwerking va.i de wet belaste minister gegronde aan leiding geeft tot de verwachting dat het even wicht tusschen inkomsten en uitgaven niet zal zijn te handhaven, zullen onze voornaam ste ministers, teneinde de toepassing van de artikelen 1 en 4 der wet zooveel mogelijk te voorkomen, na het betrokken college van Gedeputeerde Staten te hebben gehoord, aan het gemeentebestuur vóór de vaststelling der begrooting mededeelen, aan welke eischen naar hun meening die begrooting behoort te voidoen. Red. Held. Cour. Geachte Redactie, Wilt U onderstaand een plaatsje gunnen in Uw blad? Bij voorbaat bedankt hoor! De heer Schoeffelenberger wordt nogal „ook in Uw blad" besproken in verband met zijn blunder, wat betreft de f 5000 subsidie. Tja! als iemand in 't openbaar dingen be weert of iets zegt wat bezijden de waarheid is, dan beloopt hij de kans van openbare cor rectie soms in opbouwende zin of soms op minder vleiende wijze. Toch, waar ieder foetert over slechte tijden, en hooge aanslagbiljetten, en de regeering 't er roerend mee eens is dat onze belastingen bedenkelijk hoog zijn, is zuinigheid geboden. Doch ik zou zeggen: „Geef hem zijn zin" en laat de Gemeente niet meer geven dan f 300. In een zoo bij uitstek Oranje-gezinde plaats als onze gemeente zal 't toch niet moeilijk vallen zoo'n slordige f 5000 bij elkaar te scharrelen. 1000 polakkianen a 5.per stuk en de zaak is voor mekaar. Helder 1 Aug. 1938. De Bruyn. De gemeente heeft slechts een crediet toe gestaan. Als er dus genoeg gulle gevers ko men is het volstrekt niet noodig dat de over heid haar f 5000 aanspreekt. We hebben echter een zwaar hoofd in deze verwachting... Redactie Heldersche Courant. Het stoffelijk overschot van den bij het vlieg ongeluk te Rijswijk om het leven gekomen tweeden luitenant J. L. J. Swartjes is Zater dagochtend met militaire eer op de begraaf plaats Nieuw Eik en Duinen ter-aarde-besteld. De stoet, welke geëscorteerd werd door het derde half-regiment huzaren, onder commando van Ritmeester De Kruyff, vertrok om half elf van de rouwkamer aan de Hooikade De baar was met talrijke kransen en bloem stukken gedekt, o.m. van de officieren van de cavalerie en lichte brigade, de onder-officieren van de militaire luchtvaart te Soesterberg, van den Marine-Luchtvaartdienst, van de oppas sers te Soesterberg en van de vliegtuigfabrie ken Koolhoven en Fokker. Op de begraafplaats Nieuw Eik en Duinen, waar de stoet te kwart over twaalf aankwam, gaven vele militaire autoriteiten, doch ook talrijke particulieren van hun deelneming blijk. Er waren 'deputaties van de grenadiers en jagers, de veldartillerie, de luchtvaartafdee- ling, het derde half-regiment huzaren, de ver tegenwoordiger van den minister van Defensie, kolonel van de Berg Saparoea, van den chef van de marine-staf en de marine-luchtvaart- dienst. Tarbot per kg 1.— 0.88 Tong idem 1.60 1.25 Griet per 50 kg 33.— 13.— Groote Schol idem 29.— 16.— Middel Schol idem 17.— 14.50 Zetschol idem 15.— 12.50 Kleine Schol idem 12.— 2.50 Schar idem 3.50 2.70 Kleinmiddel Schelvisch idem •7.— 4.70 Kleine Schelvisch idem 4.80 3.60 Groote Gul idem 5.10 3.50 Klenie Gul idem 1.80 1. Wijting idem 2.60 2.20 Makreel idem 1.70 1.20 DE „JOHAN DE WITT" HEEFT VERTRAGING. „De Joh. de Witt" van de N.V. Stoomvaart maatschappij „Nederland", die 3 Augustus van Amsterdam naar Batavia is vertrokken, ondervondt wegen machineschade vertraging. Het schip bevindt zich thans in de Golf van Biscaje en zal waarschijnlijk 30 Augustus te Genua arriveeren. Het onweer van Vrijdagavond heeft hier nog meer ongevallen veroorzaakt dan we Za terdag meldden. Te De Cocksdorp sloeg de bliksem op de electrische geleiding in de slagerij van den heer Steenbergen aldaar. De eigenaar was in de nabijheid aan het tellen van geld. Het geldbakje werd door de ruiten naar buiten geslagen, en kwam op straat te recht. De slager zelf wel wel eenigszins ver- dooM, doch kwam er vrij goed af. De electri- schfe? geleiding in de slagerij was echter ge heel onklaar, zoodat deze direct hersteld moest worden. Bij het heete zomerweder was daardoor de schade aan vleesch vrij aanzien lijk. Ook zijn dienzelfden avond nabij Den Hoorn nog een drietal schapen door den bliksem gedood. Doordat een vijfjarig knaapje met lucifers speelde ontstond Zaterdagavond brand in een hooischelf achter de boerderij van den heer C. van Heerwaarden aan den Koogerweg. De motorbrandspuit was spoedig ter plaatse, waardoor de brand spoedig was gebluscht. De hooischelf werd gedeeltelijk verwoest, doch het woonhuis bekwam geen schade. Verzekering dekt de schade. Begunstigd door buitengewoon mooi zomer weder is Zaterdag te De Koog het jaarlijk- sche strandfeest gehouden. De jeugd had hierdoor een prachtige gelegenheid tot het bouwen van strandfiguren, en zoo waren er in de morgenuren ook diverse aardige figuren van zand en schelpen te bewonderen. In de middaguren werd de reddingsboot geprobeerd. De oefentocht stond onder leiding van den heer W. H. Lap. Toegejuicht door de honder den badgasten en kinderen kwam de boot met haar bemanning naar buiten, om enkele oogenblikken later in de zeer kalme zee wat rond té varen. Na afloop hield de heer Luber- ti staande in de boot een korte toespraak, waarin hij de oefening als zeer geslaagd noemde en in enkele woorden werd de Noord en Zuid-Hollandsche R.M. in de milddadig heid der badgasten aanbevolen, immers deze moet enkel bestaan van giften. Hierna werd door een vrij groot aantal jongelui deelgeno men aan het touwtrekken op het strand. Hiermede was voor de kinderen het feest af- geloopen. In den avond werd door 't Fanfarecorps muziek ten gehoore gebracht, waarna ook de traditioneele stoelendans weer plaats vond. Inmiddels was het donker geworden en zag men reeds diverse lampions branden, die na afloop van dit feest van het Mierennest in een optocht door De Koog trokken, wat vanaf de duintoppen een fantastisch gezicht was. Van af het badhotel, dat gedurende den avond verschillende malen door Bengaalsch vuur verlicht werd, werden allen nogmaals toege sproken en met het Wilhelmus werd deze avond weer besloten. Vanzelf was de stemming in De Koog nog wel enkele uren zeer levendig. naar Schoorl, Alkmaar, A'dam Aquarium Zoöl. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 912 en van 13.30— 17 u.. Zaterdag van 912 uur. lederen Dag, 35, 79: Westgracht 80: Tentoonstelling Historisch Genootschap „De Kop van Noord Holland". BIOSCOPEN: Tivoli-theater, Spoorstraat, half 8: „Bruiloft in Waikiki" en „Een nacht in het Warenhuis". Rialto, Spoorstraat half 8: „De Kleine Lord" en „Pennie's from Heaven". Witte-Bioscoop, Koningstraat, half 8: „The Gang-Show" en „Publiek Geheim", GETROUWD: W. D. Reitsma en N. van der Brugge. BEVALLEN: W. G. Nieuwenhuis-Tromp, z. A. M. C. Grootjans-Hoekman, z. OVERLEDEN: G. Mulder (m), 6 maanden; M. W. Hin, (m), 50 jaar. H. Veenekamp, (m), 47 jaar. HAVEN VAN NIEUWEDIEP. Aangekomen van Londen en vertrokken naar Harlingen het Eng. s.s. „Falcon". schouwspel. Wegens afwezigheid van den officier van gez. der le klasse Dr. W. F. J. van Waveren zal de polikliniek voor oog- en keel-, neus- en oorheelkunde in het Marine Hospitaal alhier, gesloten zijn van 8 tot en met 10 Augustus en van 13 tot en met 28 Augustus a.s. OP HEETERDAAD BETRAPT. Zaterdagavond werd een rijwiel, dat onbe heerd voor een café op de Keizersgracht stond, ontvreemd. Zondagavond probeerde een per soon te Julianadorp een zoo goed als nieuwe fiet3 tegen een abnormaal lagen prijs te ver- koopen, hetgeen de aandacht van den daar gestationneerden Rijksveldwacht trok. Een on derzoek maakte uit, dat het de uit Den Hel der ontvreemde fiets was. De dader is in arrest gesteld en zal naar Alkmaar worden over gebracht. HIJ BEHOORDE IN DEN CEL. Vannacht werd iemand wegens openbare dronkenschap in arrest gesteld. Purolpoeder doet het pijnlijk gloeien ophouden en geneest zonder vervellen. Strooibus 60 ct. Wederom een week-end, dat zoo mogelijk nóg meer gaf aan het reeds de dagen ervoor be loofde. Een week-end van louter zon en warmte, van vreugde in en bij het water, een feest voor alle Jutters, die zich zoowel den Zaterdag als den Zondag naar onze badplaats begeven heb ben, teneinde zich te laven aan de koele wate ren aan het strand. Het was er kostelijk, vooral voor diegenen, die over een tent beschikten. Voor velen is een tent niet eens noodig. Wat lappen over een paar stokken blijkt dikwijls reeds meer dan voldoende te zijn en zoo ergens, dari is het op het strand, dat men de menschheid zich ziet behelpen. Er was vreugde aan het strand. De vreugde der duizenden, die de broei-heete stad verlaten hadden en in strand-pyama's, shorts en schiller-hemden naar Huisduinen togen. De bruingebranden werden nog enkele nuancen kruiner en zij, die nog geen gelegen heid gehad hadden zich een zomertint aan te laten meten, maakten thans daarvan een dank baar gebruik. Voorop was het een gekrioel van jewelste, en eerst een paar kilometer naar het Zuiden werd het iets rustiger. Ter hoogte van Duin oord dan weer een imposant tentenkamp, want ook hierheen trekt men thans in dichte ge lederen. Om 2 uur viel er een malsch buitje regen, dat echter al spoedig ophield en waarna het weer schooner dan ooit werd. Want hier deerde de warmte niet: men had het water bjj de hand en jong en oud, arm en rijk, zwom, spartelde en „baadde pootje" in de spiegelgladde zee, waar van het water, als men eenmaal „door" was, lauw scheen te zijn. Een schoon week-end. Ja, dét was het. Ook de avonden. De hee heeft gelicht en velen heb ben stil aanschouwt het zilveren wonder in het duistere water, het mystisch opflikkeren van duizend sterren en vonken, het ruischen van het donkere water over pieren die dan als met een zilveren mantel overdekt worden. Het was zeer schoon. De zon zonk beide avonden achter den kim weg "ls een bloedroode bal. Een pastel gelijk is de hemel op die momenten en men prijst zich gelukkig in een stad te wonen, waar de zee en de hemel zich tot zulk een onuitsprekelijk ge heel kunnen vormen. De uitspanningen hadden vrijwel alle flink bezoek. Men is dorstig op deze dagen en limo nade en bier zijn gaven, waaraan men zich nimmer beter, zij het dan met mate, kan laven dan thans. Van het zitje op het terras van het badpaviljoen werd eveneens gebruik gemaakt maar het is onbegrijpelijk, dat niet nog meer deren daarvan profiteeren. Het is zonder ophef als men dit zitje ideaal noemt. Rustig, vlak bij zee en strand en met een uitzicht, dat geen badplaats met een wereldreputatie zal kunnen overtreffen. Nog steeds vertrouwen wij, dat de bevolking dit zal inzien. En zoo is het geworden een week-end, waar over iedereen zich verheugd heeft en waarop de genietingen van een vrijen Zaterdag- en Zondag duizendvoudig genoten zijn. Een week-end waarvan wij hopen, dat het op deze wijze nog vele malen in dit seizoen her haald zal worden. Wjj kunnen het gebruiken! Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Barometerstand Den Helder 760.0 Temperatuur zeewater 19.9 Temperatuur lucht 19.6 Wind: richting: Z.; kracht: 2 Licht op 9.io u. Hoosgte temp. lucht gisteren 24.9 Laagste temp. lucht gisteren 19.0 Hoogwater (heden) 18.45 u. Laag water (heden) 0.35 u. Hoogwater (morgen) 6.55 19.35 u. Laagwater (morgen) 13.20 u.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 5