HEDEN DANSEN J y TT T E IR V J 34 10 95 55 45 36 N.V. LAFÈBER Diversen Betrekkingen 1 e huur 1 Fe huur Te koop ori amoxc Hoofdpijn - Kiespijn - Gevatte koude Bezoekt LUNAPARK ,,de Bedriegertjes" Comité's en Buurtverenigingen VLAGGEDOEK en ORANJEKATOEN <|45 CJT -|25 OP ONZE 1ste ETAGE VISSCHERIJ-ATTRACTIE Winkelhuis v. Galenstr. 57 ADVERTEEREK DOET VERKOOFEN bij COR BIJL, Tijdschriften 100 procent verkoopswaarde Inplaats van kaarten: DIRK KRIJN EX Fz. en AAGJE EELMAN geven kennis van hun voorgeno men huweljjk waarvan de vol trekking zal plaats hebben op 27 Augustus a.s. Oudeschild, Texel Haven 38 f 10 Augustus Oosterend, Texel 1 1938 Weststraat 2 Thuis Oosterend 14 Aug. Thuis Oudeschild 21 Aug. Voor de vele bewijzen van deelneming ondervonden tijdens de ziekte en bij het overlijden van onzen lieven Man en Vader, HEXDRIK DE KOK in leven vertegenwoordiger der Levensverzekering Maatschappij „Utrecht", betuigen wij onzen hartelyken dank. Uit aller naam: M. DE KOKOstenburg. Den Helder, 8 Augustus 1938. Hiermede betuigt de familie van wijlen den Heer W. VAX DEN HOEVEN", hartelijk dank aan de Directie en Personeel van Huize „Parkzicht" voor de goede zorgen aan hem besteed tijdens zijn verblijf al daar. te BERGEN, aan den BERGERWEG. Geheel nieuwe attractie. Vrij entrée verplichte consumptie De Directie. Üïanje bonen! Vlaggestokken 32 ct. Houders 24 ct. voor versiering van huis en straat, bij: 'Catel tdty SPOORSTRAAT hoek Koningstraat Vlag met stok gg geheel compleet lis ^adftaftUfcen Een nieuwe vinding! Broekbescherm er s, waardoor Uw broeks pijp niet meer aan de crankspie kan haken. 15 cent per stuk Zuidstraat 8-10 Juttertjes zijn kleine adver tenties van vraag en aanbod. Tarief van 1-4 regels 40 cent, elke regel meer 10 ct. Vier- malige plaatsing wordt drie maal berekend. - Plaatsing uitsluitend tegen vooruitbet. Indien niet vooruit betaald, 15 cent per regel. Herplaatsing in hetHeldersch Adv. Blad, mits gelijktijdig opgegeven: 20 ct. voor 1—4 regels, elke regel meer 5 ct. Juttertjes worden slechts over 1 kolom gezet met een slag woord van ten hoogste 1 regel vet. Ze worden nooit van een kader of rand voorzien. Indien vóór 4 uur 's mid dags opgegeven, wordt een Juttertje den volgen den dag nog geplaatst. Brieven: „Bureau v. d. blad" en „Adres: Bureau v.d. blad", 10 cent per advertentie extra. Brieven kunnen aan ons bureau afgehaald worden van 's morgens half 8 tot 's avonds 8 uur. Desgewenscht worden zij bezorgd of opgezonden. Adressen: „Bureau van dit Blad" worden eerst na 4 uur verstrekt. Net meisje zoekt leuke VRIENDIN, leeftijd 2025 jaar. Adres: Bureau van dit blad. Jongeman zoekt KOSTHUIS, zonder wasch. Brieven onder no. 472, aan het Bureau van dit blad. AUTO-RIJLES 1.75 per uur. AdresKeizersgracht 84. aangeboden Gevraagd EEN NAAISTER voor eenig ondergoed. Magazijn A.C„ Keizerstraat. FLINK MEISJE GEVRAAGD loon 3.00 per week Adres: Bureau van dit blad. HOTEL „DEN BURG". Gevraagd een MEISJE boven 18 jaar, van 8 tot 8 u„ voor afwasch keuken, loon 6.met de kost. HUIZE „PARKZICHT" vraagt tegen 1 Sept. een alles zins keurig KAMERMEISJE, niet jonger dan 20 j., alsmede een flinke Keukenhulp. Aanm. hedenavond 78 u. gevraagd Nette ZIT-SLAAPKAMER ge zocht door 2 heeren. Brieven onder No. 474, aan het Bureau van dit blad. a angeboden Te huur 1 Sept. heerenhlis Ankerpark 4. met of z. garage, thans bewoond door den Hooged. Gestr. Heer Dikkers. Inlichtingen bij den makelaar P. BREGMAN, Loodsgracht 46. Te huur perceel Ooievaarstr. 97 met contract f 7.p. w. Tevens een bontjas te koop maat 44, f 30. Te bevragen aldaar. Te huur: klein PAKHUIS met 2 zolders aan de Ooststeeg, 4 Garages aan den Ruijghweg bij het Storthuis en een groot Pak huis aa.n de Werf de Lastdrager. Inlichtingen bij den makelaar P. BREGMAN, Loodsgracht 46. aangeboden Te koop: een zeer mooi, solied HUIS, Binnenhaven 93. Inlichtingen bij den makelaar P. BREGMAN, Loodsgracht 46. afbraak te koop, tevens ook een groote partij Dakpannen. M. KLOK, Langestraat 137. Te koop: Piano-accordeon met lesboeken 60.w. 1. Kippen, jonge Hennen en Konijnen 1. per stuk; Heerenrijwiel 20.—. Adres: De Ruyterstraat 7. Gebottelde Levensvreugde! Dat is: 1 m HOOGHOUDT is 't wel toevertrouwd! FIRMA H. J. HOOGHOUDT GRONINGEN Kampeerdekens, zware kwaliteit, m. roode blokrand, 150 X 200 Strandtenten, zwaar linnen, div. kleuren, geh. compleet, 140X140X200 CO O Boterkoelers, flinke maat, met glazen binnenbak Reisverband, 7 stuks, verpakt in doos t Dames Nachthemden met pofmouw en gebloemd kraagje, versch. kleuren Zijden fant. Dameshemd en/of Broekje, pracht kwaliteit, div. kleuren Heeren pya ma 's keurige streep, prima model en afwerking, maat 48, 50, 52 Kapdoozen, 3-deelig', Cell. uitvoering Zijden Dameskousen, met kleine fabrieksfouten, in alle modekleuren, prijs 55, nu Kinder koffertjes, sterke uitvoering 25 cm 30 cm VOOR KINDEREN Te koop aangeboden het mpt inventaris Leeg te aanvaarden Te bevragen: Bur. v. Bel. adv. Soc. Zaken, Prins Hendriklaan 8. Geel Uw utteAtje vóór s middags 4 uur op aan ons bureau. HET SMAAKT TOCH BETER a da S.V BaeM-eAjitefciriq, Een week met Marconl, door Guus Betlem Jr. Uitg. Gebr. Kluitman, Alkmaar. Het is een goed idee van de uitgevers ge weest de geschiedenis van den in 1937 over leden Italiaanschen uitvinder uit te geven als „verhaal" voor jongens van den leeftijd 1216 jaar. Of het ook zonder die franje, die er om heen gesponnen is niet zou voldoen? Allicht wel, vooral in een tijd als deze, waarin de groo- ter wordende jongens veelal een voorliefde voor technische dingen aan den dag leggen. Niet als afkeurende critiek is dit laatste echter bedoeld, want het „verhaal" is werkelijk aardig ge schreven en laat de eigenlijke levensgeschiede nis van Marconi voldoende recht wedervaren. Pol Dom versierde het boek met enkele knappe illustraties. Een aardig boek, dat zijn weg wel zal vinden. „E ld bleibt Eid" door Paul Berglar- Schröer. Verschenen in „Verlag „Das Berg- land-Buch. Saltzburg-Weenen-Leipzig. Van de hand van Paul Berglar-Schröer is bij bovengenoemde uitgeversmaatschappij ver schenen een bundel novellen, die wij stuk voor stuk met zeer groote belangstelling gelezen hebben. Het betreft hier een 4-tal schetsen, die ieder voor zich een getuigenis zijn van het talent van den auteur, die zich reeds eerder op het gebied der novelle, een tot nu toe in Nederland al te stiefmoederlijk deel der literatuur, een meester toonde. In deze vier novellen wordt op buitengewoon realistische wijze den mensch geteekend. De mensch, in de innerlijke gestalte, zooals hij maar al te wei nig uitgebeeld wordt. Soms verschrikkelijk, dan weer meelijwekkend, maar hoe dan ook: altijd waar tot in finesses en altijd van een frappeerende aannemelijkheid. Men moet in deze bundel lezen hoe een boer geschilderd wordt: als vergroeid met en aan en in en door zijn land, zijn aarde. Met een kracht en ver beelding die aan Streuvels doet denken. Of neem de zoon, die door zijn vader omgebracht wordt omdat hij zijn belofte brak. Gruwelijk het volgen van de lijnen der logika bij den vader. Zooals gezegd: elk dezer vier novellen is een meesterstuk op zich zelf en boeit door de psychologisch zoo vervaarlijk knappe karak ter uitbeelding. Ze werden daarbij vlot neer geschreven en dat met een taal die de schrij ver een plaats geeft onder" de meeste ver tegenwoordigers der hedendaag iche literato ren. Een goed boek, dat wij van harte kunnen aanbevelen. „Tussen de bedrijve n". Gedichten door Muus Jacobse. (Libel No. 311). Uitg. door Bosch en Keuning. De kleine bundel gedichten ,die in de laatste libel werden opgenomen zal ongetwijfeld vrienden maken. Hoewel hier geen sprake is van poezie van groot formaat, kan toch wel gezegd worden dat een fijrl talent zich uit spreekt en dat op even boeiende als stylisti- sch-verantwoorde wijze. Met name in enkele kwatrijnen demonstreert Muus Jacobse een opmerkelijke zeggenskracht. Overigens zijn het gedichten die als onder werp namen de gewone dingen uit het gewone leven en die ons daardoor wellicht zoo aan trokken. Het doodgaan van een oude vrouw, de blijdschap over een vacantiedag bij het water en het teekenen van een boer. Simpele wezens doorgaans, maar gezien in het licht van een uitgesproken poëtisch talent. Met belangstelling zien wij uit naar de vol gende bundel van Muus Jacobse. Vlaamsche Volksvertelsels, door Guido Gezelle. Uitg. Bigot van Rossum N.V. te Amsterdam. Dit is nu eens een aardig boekske. Een boekske, dat men niet anders kan noemen dan een prentenboek voor groote menschen, waar van de inhoud voor zichzelf spreekt. Men schaffe het aan en lette eens op dien inhoud en men zal beseffen, dat de prijs fantastisch laag is voor een dergelijke uitgaaf. Daarbij leert men Gezelle kennen van een nieuwe zijde. Martha van Coppennoll, een teekenares, die vooral in Vlaanderen en in Zuidelijk Nederland bekendheid geniet, teekende de serie illustra ties en het bijzonder artistieke omslag. On danks den lagen prijs zagen Bigot en Van Rossum kan3 het boekje in driekleurendruk uit te voeren, waarvoor een compliment zeker op z'n plaats is. ik „Stekelbaarzen en Hekelvaer- z e n". Bloemlezing van C. J. Kelk en Halbo C. Kool. Uitgave Bigot Van Rossum .V. te Am sterdam. Ziedaar, een kleine bloemlezing van „Stekel baarzen en hekelvaerzen" door twee ervaren bloemlezers. Twee litteratoren, die hun sporen op dit gebied reeds lang verdiend hebben. Ze zijn in hun arbeid geslaagd. Meer dan dat. Deze selectie is een lust voor den liefhebber van poëzie, maar tevens voor den lezer, die niet literair geschoold is. En dat komt om dat men hier de juiste greep deed in het zeer vele materiaal wat zich aanbood. Men vindt hier oud en nieuw, geuzenliederen en verzen van Huygens. Cats, Breero. Maar daarnaast puntige gedichten van Jan Slauerhoff, Anton van Duinkerken, Greshof en Veth. Natuurlijk ontbreekt ook Piet Paaltjens niet. Een aardige bundel, een sieraad voor de Uilenreeks, waarin zij verscheen, en een succes van twee jonge Nederlandsche bloemlezers. Opmarsch in de Middellandsche Zee door Margret Boveri. Uitgave Ned. Keur boekerij. Amsterdam. Ing. 3.50, geb. 4.50. Dit boek bergt een schat aan interessante onderwerpen. Wij noemen hodïdstukken als: Spanje en de burgeroorlog. De verwarring van buitenlandsche en binnenlandsche politiek, Frankrijk in Noord-Afrika. Italië en Enge land in Noord-Afrika. De Balkan en Tur kijeEen boek dus, dat in hooge mate actueel is en wat meer zegt ons het hoe, waarom en waartoe duidelijk maakt en ons een klare kijk geeft op den toestand waarin Europa zich bevindt. Aan het slot van een naschrift van dit rijk geïllustreerde tijdsbeeld luidt het o.a.: „Het is de enorme Engelsche herbewape ning, die den Duce dwingt kleur te bekennen, waar hij vroeger zijn spel vrij zou hebben ge houden. Rome voelt, dat de tijd tegenwerkt; alles gaat langzamer dan men had gecalcu leerd, Abessinië is voorloopig een blok aan het been. in Spanje loopt de oorlog vast en dreigt zelfs Engeland bij Franco vaste voet te krijgen. Economisch en financieel worden de lasten, waaronder Italië gebukt gaat, steeds zwaarder „Op marsch in de Middellandsche Zee" is een boeiend verhaal van het politieke schouw- tooneel dat dit zeegebied is. Reeds ten tijde van de Joden, Phoeniciërs, Carthagers, de kustvoiken van Klein-Azië, de Grieken en de Romeinen heeft de wereldgeschiedenis zich aan de kusten van deze romantische blauwe zee afgespeeld. Naast den burgeroorlog in Spanje dreigt het evenwicht in dit gebied van de wereld de verbindingsweg met de Indieën ver stoord te worden door den onstuimigen wil van een ongekroond heerscher. In één zijner groote redevoeringen, op 8 April 1926 dus reeds 12 jaar geleden zeide Mussolini: „Wij zijn een volk van de Middellandsche Zee en ons lot heeft zonder ook maar iemand na te bootsen altijd op zee gelegen en zal er altijd liggen". De tijd zal leeren in hoeverre deze uitspraak bewaarheid zal worden. Dit boek, in een uitstekende vertaling van Mr. E. Straat mag niemand echter ongelezen laten, die zich ook maar eenigszins op de hoogte wil stellen met de krachten, die in onze dagen het wereldbeeld beïnvloeden. Onrust in het land van Masaryk, door Mr. Dr. G. J. van Heuven Goedhart. Uitgave Erven J. Bijleveld te Utrecht. Er is geen land ter wereld waarover sedert verscheidene maanden zoo veel geschreven en gesproken wordt als over Tsjechoslowakye. Zooveel, dat het zelfs Spanje en China verre in den schaduw stelt. Ondanks deze veelschrijverij kan men moei lijk zeggen dat een ieder de toestand in het land van Masaryk geheel duidelijk is. Wel spreken we allen mee over nationaliteiten statuut en over historische rechten en over het gehetz der Sudeten-Duitschers, maar dat neemt niet weg dat men van de finesses door gaans maar een bedroefd schijntje afweet. Dat is jammer, want voor een onpartijdig oordeel in deze zaak is kennis van de histori sche ontwikkeling volstrekt noodzakelijk. En deze verkrijgt men doorgaans niet met het volgen van actueele krantenverslagen alléén. Het is daarom dat dit werkje van de hand van Mr. Dr. G. J. van Heuven Goedhardt, redacteur van een onzer grootste bladen, zoo buitengewoon welkom is. Op beknopte wijze krijgt de lezer hier inzicht in tal van proble men en kwesties, die het huidige Tsjechoslo- wakije tot het brandpunt der wereldpolitiek maken. En dat alles op volkomen objectieve wijze, die de waarde van deze uitgave in niet onbelangrijke mate verhoogt. Van de middeleeuwen af laat de auteur ons den strijd van de Boheemsche volken volgen, een strijd grootsch van allure en gestreden Augustus-nummer „Onze V 1 o o t". In het hoofdartikel worden eenige vraag stukken behandeld betreffende den „Organi satievorm bij den wederopbouw der Weer macht". In het bijzonder worden hier ter sprake gebracht de moeilijkheden die een doelmatige rolverdeeling tusschen de marine en het Indische leger bij de verdediging van Nederlandsch-Indië belemmeren. Met name geldt dit de gevaren die er voor marine drei gen bij de uitoefening van haar maritieme verdedigingstaak in den knel te raken, door de telkens herhaalde pogingen van sommige kringen in het Indische leger zich maritieme taken „toe te eigenen". Een waarschuwing hiertegen is op haar plaats, omdat daardoor de Indische defensie en ook de algemeene Rijksdefensie als geheel wordt „gedenatu reerd" en verwarring in de bevelvoering op 'n critiek moment moeilijk zal zijn te voorkomen. Kapitein J. W. Heemskerk schrijft over over ..Twee Overwinnaars", n.l. Duitschland in 1871 en Frankrijk in 1919. Hij wijst op de fouten van beide naties en de tragische ge volgen welke deze voor Europa en de geheele wereld hebben meegebracht. Luitenant ter zee 1ste klasse A. Kroese geeft een uiteenzetting van de beteekenis van den Verbindingsdienst in tijd van oorlog en laat aan de hand van voorbeelden uit den wereldoorlog zien welke geweldige gevolgen een klein gebrek in de functionneering van dienst kan veroorzaken. In de „Kantteekeningen" wordt een pas verschenen Duitsch boek, getiteld „Das poli met den moed en de wilskracht die aan onzen eigen 80-jarigen oorlog doet denken. Daarna wordt ons de figuur van Masaryk, den Tsjechi- schen vader des vaderlands getoond, de figuur van Benesj, kortom van allen, die een werk zaam aandeel hadden in den uiteindelijken be vrijding van Bohemen. Het laatste deel beschrijft het land in de branding van het oogenblik. Nu Henlein en de zijnen een poging ondernemen de na eeuwen verworven rechten weer te niet te doen en van 't vrije land 'n Derde Rijks gouw te maken, en nu de golven van opstandigheid, ontevreden heid en politieke hartstochten wederom bezit nemen van dit land. Bij aandachtige lezing gaat een grootsche historie voor U leven en ziet men ook in den lijn van het hedendaagsche gebeuren de onverbiddelijke lijn der historische logika. Een werkje, dat naast zijn verdienste van actualiteit verhelderend kan werken. tisehe Anlitz der Erde" besproken, in het bijzonder met het oog op hetgeen daarin ge zegd wordt over Nederlandsch-Indië. Verder bevat deze rubriek nog eenige opmerkingen over „Neutraliteit in publieke uitingen", als mede over luchtbombardementen. Het num mer is voorzien van een aantal goede illustra ties o.a. een groote foto van den pas in Nederland teruggekeerden kruiser Hr. Ms. „Sumatra" gedurende een volle-kracht-proef. Uitgewerkte Recepten, door H. J. Spitzen Jr. en Dr. D. H. Wester, 9de ge heel omgewerkte druk. D. B. Centen's Uit gevers Maatschappij N.V. 1937. Dit boekje is bestemd voor hen, die tot Apothekers-Assistent worden opgeleid; Dr. Wester heeft door het opnemen van nieuwere Geneesmiddelen het werkje op de hoogte van den tijd gebracht, zoodat vele opleiders het wel gaarne zullen gebruiken. Voor beginne lingen is het niet geschikt. Gevorderde leer lingen kunnen tegen den tijd, dat zij examen moeten afleggen, hun kennis aan het boekje toetsen, waarbij echter deskundige hulp on ontbeerlijk is. De uitgever heeft op prijzenwaardige wijze het werkje verzorgd, hetgeen wij trouwens van de firma Centen gewend zijn. Mijnhardtjes (dit zijn hartvormige cachets) helpen snel en goed. Doos 50ct. Proefdoos lOct.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 4