DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Kasteel Hardenbroek Nationaal Tehuis Wapenstilstand in Mandsjoekwo Wapenschouw voor H. M. de Koningin iJJeerbericht Minister Colijn zal de plechtigheid verrichten REISBUREAU WACO Een défilé van 10 kilometer lengte De „Ekster" maakt recordvlucht NederL oorlogsbodem helpt een Britsch schip DONDERDAG 11 AUGUSTUS 1938 KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) 66e JAARG. No. 8383 Nationaal Centrum In de zalen weerspiegelt zich onze geschiedenis Nieuwe ongerust heid in China Dit nummer bevat 8 pagina"» DE BILT SEINT: HELDERSCHE COURANT Uitgave der Uitg. Ml). Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder (Van onzen specialen verslaggever). Toen omstreeks het jaar 1250 een ondernemend edelman uit het geslacht van Wulven, een voorvader van het ook thans nog vermaarde geslacht Harden broek, ter plaatse van het tegenwoor dige Driebergen door zijn lijfeigenen een kasteel liet bouwen, zal deze roemruchte voorzaat niet hebben kunnen bevroeden, dat bijna zeven eeuwen na dato een aan tal energieke Hollanders dezelfde burcht zouden aanwenden tot een. basis voor ons nationale leven. Morgen zal er een groot vertier op Hardenbroek zijn. Morgen zullen de honderdduizend vogels der Driebergsche bosschen zich in hun rust opgeschrikt zien door ontelbare auto's en de lange, schemer-donkere lanen, waarin het licht als met miriaden zilveren schubben neer- gestrooid is, zullen gevuld zijn met het vertier van tal van blijde menschen, wier verdienste het is, dat ze bewezen hebben vaderlander te zijn. Vaderlander, in de beste beteekenis van dat woord. Wat gebeurt er morgen op Hardenbroek Het is ongeveer een tweetal maanden ge leden, dat eenige vooraanstaande Nederlanders de koppen bij elkaar gestoken hebben, ten einde ernstig den toestand, waarin ons volk vandaag den dag verkeert, onder het oog te zien. Het beeld was, hoe kan dat anders, niet opwekkend. Integendeel, ook in onze elf pro vinciën viert de geestelijke ontwrichting hoog tij. Vertrouwen in en op de overheid is meestal ver te zoeken. Ieder aanhanger van een be paalde leer of levensbeschouwing wraakt die van zijn naaste, terwijl herhaaldelijk „leeraren- des-volks" verschijnen, van wie men niet an ders kan zeggen, dan dat hun „leeringhe" des duivels is. Zij zijn het, die de geestelijke dege neratie, die typeerend voor dezen tijd is, exploi- teeren en, met alle gevaar voor ons volk en diens geestelijk bezit, een poging ondernemen, dat bezit, wat men zonder chauvinisme ,,ons erfgoed" kan noemen, pogen te vernietigen. Het aantal Nederlanders, dat dit alles be greep en onder het oog gezien heeft, kwam na rijp beraad tot de conclusie, dat, teneinde aan deze verwording op geestelijk en maatschap pelijk terrein paal en perk te stellen, er slechts één mogelijkheid bestaat: dit volk van Neder land terug te brengen tot diegenen, die het groot en waardig maakten: God en Oranje. Wat Nationaal Centrum wil. Terug tot God en Oranje, dat is in feite de geheele doelstelling van deze groep Nederlan ders, die thans een stichting in het leven ga- roepen hebben, met den naam „Nationaal Centrum". Dit „Centrum" is algemeen in de ruimste beteekenis van het woord. Er zijn thans reeds in vereenigd Katholieken, Joden en Protestan ten, die, met behulp van ons geheele volk, een energieke poging ondernemen tot versterking van het nationale bewustzijn, een federatief verband dus om een nationaal front te vormen. Een front om den troon van Oranje, als zijnde het symbool van het beste wat de natie bezit. Nederland bezit tal van op nationale leest geschoeide organisaties en één van de doel stellingen van „Nationaal Centrum" zal zijn de band daartusschen hechter te maken. Samenbindend werk dus, dat met name voor onze jeugd van het hoogste belang is. „Nationaal Centrum" heeft gedurende de beide laatst verloopen maanden hard gewerkt. Men is namelijk bezig een aantal z.g. „steun punten" in gereedheid te brengen. Oude kasteelen, die geheel of gedeeltelijk onbewoond waren en daardoor ernstig gevaar liepen ver geten te worden, ondanks het feit, dat achter hun tuinen zich een niet onbelangrijk deel onzer nationale historie afspeelde. Weerspiegeling van ons Nationale werk. In die steunpunten nu brengt „Nationaal Centrum alles onder, wat betrekking heeft op het Huis van Oranje, onze geschiedenis, kolo niën, luchtvaart, scheepvaart, leger en vloot en luchtbescherming. Alle weerspiegelingen van nationaal werk, waarin ons kleine volk zich groot getoond heeft. Ook zullen histo rische films en spelen opgevoerd worden achter de muren van deze burchten, terwijl de steun punten gratis gelegenheid bieden aan alle organisaties en vereenigingen, om hun leden in kennis te brengen van deze afspiegeling van ons nationaal bezit. Voorts zullen uiteraard de schooljeugd en de bevolking uit de omgeving der steunpunten tot de vaste bezoekers moeten behooren. Deze steunpunten zullen aldus moeten worden middelpunten van het nationale leven. De officieele opening van de zetel der Stich ting, Huize Schoonoord te Zeist, evenals die van het eerste Steunpunt, het geheel klaarge maakte kasteel Hardenbroek te Driebergen, geschiedt morgen door onzen premier, Dr. H. Colijn. Prins Bernhard zal als gast tegenwoor dig zijn. Morgen, Vrijdag 12 Augustus, is het een groote dag voor „Nationaal Centrum". Het eerste der vier kasteelen, gedeeltelijk gerestau reerd door jeugdige werkloozen, opent z'n poorten en ons volk zal kennis kunnen nemen van datgene, dat o.a. door de Nederlandscne Spoorwegen, de K.L.M., de Ver. voor Lucht vaart, P.T.T., K.N.A.C., A.N.W.B., en Nat. Luchtvaartschool tot stand is gebracht. En dat is niet weinig. Enkele dagen geleden waren wij in de ge legenheid een bezoek aan Hardenbroek, dat bijna geheel achter het hooge geboomte ver scholen ligt, te brengen, en dit verzoek ver schafte ons een groot genoegen. Een historisch slot. Want „Hardenbroek ademt, naast dien on- definieerbaren geest van historisch slot, thans een geest van nationaal eigendom. Hier toch aanschouwt men een prachtige bundeling van alles wat onze natie, die toch altijd hier en overzee tachtig millioen zielen telt, bereikt heeft. Men dwaalt door de lange gangen, waar de koppen van lang-verstorven Edelen en Jonk vrouwen U aanstaren. Koel en schemerig is het in de corridors, waar schoongemaalde doe ken den bezoeker vertellen van de dagen van weleer, toen bij „Hardenbroek" dikwijls wapen gekletter en oorlogsrumoer de thans volmaakt landelijke rust verstoorden. Dan staat men ineens in een zaal waar ge kunt leeren welke uniformen onze weermacht bezit. Het is een imposant aantal en zelden zal men meer leering kunnen trekken uit „looden soldaatjes". Daar is zoowel de matroos, als de eerste luitenant der huzaren, de koloniaal als de generaal. In vitrine's staan modellen van prominente vloot-onderdeelen als Hr. Ms. „De Ruyter", „K XVIII" en „Gelderland". Voorts Fokker- en Koolhoven-vliegtuigen Men dwaalt verder. En ziet de afdeelingen, waarin de Ver. voor Luchtbescherming is on dergebracht. Men ziet er den groei en de wijze waarop de organisatie werkt. Uitermate leer zaam, ook voor hem of haar die meenden, dat ze er reeds alles van wisten. Indië is, hoe kon dat anders, rijk vertegen woordigd. Deze afdeeling kan men niet beter vergelijken dan met het „Koloniaal Museum" op verkleinde schaal. Wajangpoppen, wapens, huishoudelijke artikelen... kortom, Indië in een nutshell. De verkeerskamer. Op de eerste verdieping van Hardenbroek bevindt zich de „Verkeerskamer", waarin men door een alleszins te waardeeren samenwerking van de diverse instanties die ons verkeer vor men, een even smaakvol als overzichtelijk ge heel, verkregen heeft. Naast een uitermate ge- Heden om 12 uur worden de vijandelijkheden gestaakt. Rusland in de gunstigste positie. Officieel wordt medegedeeld, dat de volkscommissaris voor buiten- landsche zaken der Sovjet-Unie, Lit- winof. en de ambassadeur van Japan te Moskou, Sjigemitsoe, over de voor- voorwaarden voor een wapenstil stand tot overeenstemming zijn ge komen. De militaire operaties zullen he den 11 Augustus om 12 uur 's mid dags worden gestaakt. De troepen zullen dan in de stellingen blijven, welke zij op dat oogenblik bezetten. De Russen heer en meester van het terrein. Een niet van Japansche zijde tegengespro ken bericht uit Moskou zegt, dat bijna alle Japansche troepen thans van Russischen bodem verdreven zijn. „Op 9 Augustus hebben de Japansche troe pen, zegt Moskou, opnieuw een aantal aan vallen gedaan op den heuvel Tsjangkoe- i'eng is, die door Russische troepen bezet ge houden wordt. De Japanneezen werden met zware verliezen afgeslagen. De Russische troepen staan langs de grens, behalve bij den heuvel Bezymiannaja, waar de Japan sche troepen tot 200 meter op Russisch ge bied doorgedrongen zijn, terwijl de Russen op hun beurt op een punt 300 meter op Ja- pansch-Mandsjoerijsch gebied staan. In den geheelen sector duurt het geschutvuur voort." Van het front terugkeerende Japansche officieren zijn het er over eens, dat de Sov jet-artillerie opmerkelijk zuiver schiet. De Japansche verliezen zouden echter zwaarder zijn geweest, indien de Russische infanterie de aanvallen zou hebben voltooid in plaats van deze te onderbreken, op het oogenblik, dat zij de Japansche loopgraven dicht ge noeg was genaderd om er handgranaten in te werpen. Goederenvervoer stopgezet. De Staatsspoor van Mandsjoekwo neemt geen goederen meer aan voor het vervoer in oostelijke en westelijke richting. Nieuw gevaar voor Hankau? De nieuwe geest van vertrouwen onder de Chineesche soldaten en de Chineesche bur gerbevolking, die hoopten dat de Russische afleiding gunstig zou werken op den oorlog in China is door de wapenstilstand weer weggevaagd. Reeds weigerden, toen bekend werd dat Rusland langzamerhand een voor- deelige positie ging innemen, vrouwen en kinderen Hankau te verlaten. Zij meenden dat nu de Russische beer was losgelaten de gevaren van China meteen bezworen waren! Men verwacht thans dat de stilte om Han kau wel weer spoedig zal zijn afgeloopen door nieuwe troepenbewegingen van Ja pan. Echter is zeker, dat de actie der Russen, veel Nippontrocpen, ook in de toekomst, zullen vasthouden. De Japanners hebben thans ondervonden dat de Sovjets niet te vertrouwen zijn en zullen de noodige maat regelen zeker nemen. slaagde wandschildering, ziet men de „Poelau Laut" en „Oranje", men ziet den groei over een eeuw van de Spoorwegen, men ziet het werk van onze K.L.M. afgebeeld op zeer sug gestieve wijze, men ziet P.T.T. Oost en West overbruggen, men ziet den arbeid van de Natio nale Luchtvaartschool, die van den A.N.W.B. en de K.N.A.Ckortom, men ziet alles, waarover de Nederlander het altijd heeft als hij in het buitenland is. Enwaarop hij trots kén zijn! Dat alles is, wij zeiden het reeds, met smaak en inzicht gerangschikt. Het is niet te hooi en te gras „ergens" gedeponeerd, maar iedere zaal vormt een eenheid, een compleet geheel, dat de betreffende materie voorbeeldig duidelijk toont In dit opzicht hebben de uitvoerders van dit omvangrijk karwei (hetwelk gratis geschiedde) eer van hun werk. „Nationaal Centrum" heeft hiermede tevens het bewijs geleverd de zaken op lofwaardige wijze aan te willen pakken. Dit eerste steunpunt is een belofte voor de andere, die eveneens zullen getuigen van datgene, wat er leeft in onze natie. Voor „Nationaal Centrum" en Harden broek" zijn het morgen belangrijke uren. Dan toch zal feiteljjk een begin gemaakt worden met een beweging, waarvan wij overtuigd zijn dat zij het zuurdesem zal vormen in een volk, dat haast vergeten was dat het uit Nederlanders uit èehte Vaderlanders bestond Wilt U een heerlijke vacantietocht? Dan een meerdaagsche reis van het Reisgidsen gratis verkrijgbaar. Reisbureau W.A.C.O., Den Helder, Kanaalweg 132, Tel. 773. VELDGRIJS EN MARINEBLAUW IN DE RESIDENTIE. Op 31 Augustus a.s. zal H.M. de Koningin gedurende 40 jaren het grondwettelijk oppergezag over zee- en landmacht hebben gevoerd. Te dezer gelegenheid zal de weermacht op 29 Augustus a.s. der Koningin een eerbiedige hulde brengen in den vorm van een défilé, waaraan de koloniale reserve, onderdeelen van de Koninklijke Marine, van de Koninklijke landmacht en vliegtuig eskaders van de marine en de land macht zuUen deelnemen. De wapenschouw staat onder commando van den commandant van het veldleger, luitenant-generaal J. J. G. baron van Voorst tot Voorst en wordt gehouden op de van Alkemadeladn (nieuw gedeelte) aanvangen de 14.00 uur. De duur zal ongeveer 5 kwar tier bedragen. Het defileerpunt is, evenals de op- en afmarschwegen, zoodanig gekozen, dat dui zenden van nabij den opmarsch, het defi- leeren of den verderen marsch der troe pen kunnen zien. Hoewel dit défilé in de eerste plaats als hulde aan H. M. de Koningin is bedoeld, wil het evenzeer een beeld geven van de weermacht in haar tegenwoordige ver nieuwde of zich moderniseerende gedaante. Het défilé, waarin achtereenvolgens defi leeren vier hoofdgroepen, wordt geopend door de troepen te voet. De marschformatie hiervan is in dubbele marschcolonne, zoo dat met 6 of 8 man in front wordt gemar cheerd. Hierdoor wordt verkregen dat meer onderdeelen in den beschikbaren tijd voor bij trekken. De hoofdgroep. De koloniale reserve plus minus 200 man; onderdeelen van de Koninklijke Marine, w.o. adelborsten van het Kon. Instituut der Marine) plus minus 800 man met muziek corps; troepen te voet der Kon. Landmacht en de vaandels met regimentscommandan- tep en vaandelwachten der 13 regimenten infanterie waarvan geen verdere onderdee len aan het défilé deelnemen. Daarop volgen, onder bevel van den gouverneur der Kon. Militaire Academie, de marechaussee en de politie troepen te voet, de inrichtingen van militair onder wijs w.o. de radettpn der Kon. Militaire Academie, plus minus 000 man en het de tachement van de Kustartillerie. Een belangrijk onderdeel in deze groep wordt gevormd door het regi ment genietroepen met muziekkorps en bataljons zoomede een detache ment der pontonniers en torpedis- ten. In draf. Daarop volgen met een tusschenruimte van een S-tal minuten de bereden troepen, die in draf zullen defileeren. Hoofdgroep 3 defileert eveneens in draf, onder bevel van den inspecteur der artil lerie en bestaat uit 8 regimenten veldartil lerie, ieder leverend 1 batterij van 4 kanon nen met munitie caissons. De verschillende batterijen geven een beeld van het aangespannen ge schut, n.m.1. 7 veld, 12 houwitser, 15 houwitser 1.17. Zij defileeren met telkens 2 stukken naast elkaar. Gemotoriseerde troepen. Na een tusschenruimte van 5 minuten volgt groep 4, beslaande uit gemotoriseer de troepen. Zij defileert met een snelheid van 25 k.m. per uur. Deze groep vooral sreeft een indruk van de voortgeschreden moderniseering in de Koninklijke Land macht f.a.v. moforisatie en mechanisatie. Dan volgt een bataljon van 't nieuwe ge- •'ïoforiseprde pantserafweergeschut o.m. 36 kanonnen) De zware motorartillerie wordt vertegen woordigd door een mntorbatterij van het korps rijdende artillerie van 4 stukken van 7 veld en 4 caissons; Een batterij van 15 houwitser 1.15 en een batterij van 10 veld, beiden van 4 stukken en 4 saissons. Vervoleens komen van de lichte troepen twee eskadrons pantserwagens te samen met een 20-tal van de nieuwste pantserwa pens, een eskadron van het 1e regiment huzaren motorrijders en een peleton motor mitrailleurs van het regiment wielrijders, wee batterijen, luchtdoelartiilerie, ieder van 4 stukken en munitievoertuigen. 2 peletons luchtdoelmitrailleurs, en 2 sectiën zoeklich ten van de eenicfroepen. Het défilé fe land wordt besloten door een sectic van 5 rupspanlserwagens van het korps rijdende artillerie. Paradevlucht. Aansluitend hieraan volgt de pa radevlucht van de vliegtuigen der Koninklijke Marine en Koninklijke Landmacht. In totaal zullen een 80- Verwachting: Inh et N. zwakke tot matige wind uit O. rich tingen, gedeeltelijk bewolkt, droog warm weer, behoudens kans op onweer. Verdere vooruitzichten: Nog wei nie verandering. tal toestellen waaronder de nieuwste modellen, vliegen. De tenue, De Koninklijke marine defileert zooals gebruikelijk is in de groote tenue. De tenue dor deelnemende staven en troepen van de landmacht en de koloniale reserve zal zijn: veldtenue met helm, c. q. kolbak of bamboehoed. Hier is dus het grijs-groen behoudens bij de Kon. Marechaussee algemeen en pasende bij de moderne bewapening welke wordt gedragen. De stoet zal een lengte hebben van onge veer 10 kilometer. SCHIPHOL—LIVERPOOL IN 1 UUR 42 MIN. De K.L.M.-piloot A. D. Snitslaar heelt gisteren in den lijndienst op Li- verpool met de „Ekster" een Lock heed Super Electra, een opmerkelijke vlucht gemaakt. Hij legde namelijk het traject SchipholManchester Liverpool af in den recordtijd van 1 uur 42 min., terwijl de normale vlieg- tijd 2 uur 20 min. bedraagt. De afstand AmsterdamManchester, waar voor de vliegtijd normaal 2 uur 5 min. be draagt, werd thans afgelegd in 1 uur 31 min., terwijl het toestel voor het laatste stuk van Manchester naar Liverpool slechts elf minu ten noodig had. De gemiddelde snelheid van het vliegtuig bedroeg 321 KM. per uur. BIJ EEN AANVAL VAN EEN FRANCO-TREILER. Het Nederlandsche flottieljevaar tuig „Johan Maurits van Nassau" heeft in de Straat van Gibraltar het Britsche passagiersschip „Llan- dall Castle" geholpen tegen een ge- wapenden treiler van de vloot van Franco. De „Llandaif Castle" werd aange houden door den treiler, welke langszij kwam, na een schot voor den boeg te hebben gelost. De trei ler hield het schip een kwartier vast, waarna de Nederlandsche oor logsbodem tusschenbeide kwam. Het Britsche schip kon hierna zijn reis naar Gibraltar voortzetten. OOK EEN NEDERLANDSCH VRACHTSCHIP AANGEHOU DEN. Nader vernemen wij, dat even voor het gebeurde met de Llandaff Castle dezelfde gewapende trawler een Nederlandsch vracht schip had aangehouden, waarvan de naam niet bekend is geworden. De „Johan Mau rits van Nassau" richtte een waarschuwing tot den trawler, die zich toen verwijderde. Ooggetuigeverslag. Een der passagiers van de „Llandaff Castle" vertelde hierover het volgende: „Ik zag den trawler van Franco, die den naam „Inasi" droeg, een Nederlandsch vrachtschip aanhouden. Het was toen 17 u. 45. IJnt Nederlandsche oorlogsschip kwam nabij, streek oen sloep en gaf de „Inasi" te kennen, dat hij zich verwijderen moest. De „Jnasi" verwijderde zich inderdaad van het Nederlandschp vrachtschip .doch begon toen om de „Llandaff Castle" heen te varen. Ook dit sehip werd door de „Inasi" aangehou den. De „Inasi" bleek gewapend te zijn met drie stukken geschut, twee op het voorschip, en een op het achterschip. IJe „Johan Mau rits van Nassau" verleende echter assisten tie en bleef gedurende vijftien minuten na bij de „Llandaff Castle". Toen voer de „Ina si" weg en kon de „Llandaff Castle" naar Gibraltar doorvaren.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 1