Een zwarte zuil DAGBLAD VOOR DEN'HELDER EN'HOLLANDS NOORDERKWARTIER s teeg ui it he t IJselmeer De wapenstilstand onderteekend Verwoede strijd aan de Jangtse Onze Beatrix ZATERDAG 13 AUGUSTUS 1938 KONINGSTRAAT^,. DEN. HELDER." TELEFOON 30 (2 LIJNEN) w 66e JAARG. No. 8385 Waterhoos rondom Hindeloopen Hagelsteenen als duiveneieren En steeds weer vliegtuigen Japanscbe weermacht boog voor de diplomatie Dit nummer bevat 16 pagina's Een gevaarlijke demonstratie REISBUREAU WACO Opzienbarend incident te Oslo UgEERBERICHT DE BILT S EINTi Het gruwelijk bom bardement van Hankau Weer een Russisch' Japansch grensincident HELDERSCHE COURANT Uitgave der Ultg. Mt). Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder NOODWEER OVER HET GEHEELE LAND. Een ongekend noodweer heeft gistermiddag Hindeloopen en om geving geteisterd. Tegen het eind van den middag kwam uit het IJs- selmeer een wervelwind opzetten, welke rondom het stadje trok, alles grijpend, wat hem in den weg kwam. Hindeloopen zelf werd door de kolkende hoos niet getroffen, maar een hagelslag van zeldzame hevigheid heeft al het glas, dat on der den Oostenwind lag, vernield. Drie en dertig runderen in de sloot. Omstreeks half vijf kwam met een drei gend zwarte lucht de hoos uit het I.Tssel- rneer uit de richting Molkwerum aanwer- velen. Zij nam haar weg over het schier eiland waarop Hindeloopen ligt. Een groote zwarte zuil, gevolgd door een kleine, zweepte door het land en zoog alles om hoog, dat zij tegenkwam: het water uit do vaart, de mest van het land, de heesten uit de weide. Van een veeheslag van 35 runderen werden er 33 door de kracht van de hoos in een sloot gesmeten. Toen de werklieden terugkwamen... Een houten harte, een soort draaibrug, werd van haar steng gelicht en ver weg in splinters geslagen. Werklieden aan den dijk, die voor het noodweer waren gaan schuilen, von^n bij hun terugkomst kruiwagens, hout en ge reedschap niet meer terug. De hoos had alles weggeslingerd. Wervelend verdween zii. na npg een molen ernstig te hebben beschadigd, in zee. Was het stadje Hindeloopen ge spaard gebleven voor de alles ont wrichtende kracht van de water hoos, tezelfder tijd ontlastten zich boven de bebouwde kom regen- en hagelbuien van een hevigheid, welke zelfs de oudste inwoners zich niet meer herinneren. Haoelsteenen als duiveneieren sloegen met woe dende kracht alle vensters, die op den Oostenwind lagen, in stukken. Van de onenhare school gingen meer dan honderd ruiten aan scherven en van een zevental gemeentewoningen bleef geen glas heel. Tal van narticuliere woningee moes ten het evenzeer ontgelden. Niet één wo ning, die een raam on den oostenwind had is gesoaard. De eronte regenval maakte de schade nog grooter dan de hagel reeds had aangericht. Bii alle materieel verlies is 't gelukkig te constateeren. dat geen persoon- liike ongelukken hij dit noodweer zijn te betreuren. Om vijf uur klaarde het weer op. Eén doode en één gewonde. Op verschillende andere plaatsen in ons land heeft een hevig onweer danig huisgehouden. Een mcnschen- leven werd geëischt. veel schade werd aangericht... Te Goudriaan werd een vijftigjarige fiets rijder door een bliksemstraal getroffen en op slag gedood. De man was gehuwd en vader van vijf kinderen. Te Nieuweschool, onder de, gemeente Heerenveen werd de vrouw des huizes, na een bliksem inslag, die een ware chaos in de woning verrichtte, bewusteloos op den grond gevonden. Haar kleeren bleken haar vrijwel van het lichaam te zijn gescheurd, terwijl rondvliegende meubelstukken haar gewond hadden. Noodweer boven de Betuwe. Gistermiddag heeft boven de Betuwe een onweer gewoed, gepaard gaande met hevi- gen hagelval. Van een boerderij rolden hon derd dakpannen naar beneden. Het te veld staande koren bekwam groote schade. Een schoenmaker werd in zijn woning getroffen en liep vcrschroeiïngen aan een arm op. Zeven gaten in torenspits. Te Kosteren sloeg de bliksem zeven ga ten in den toren van de Ned. Herv. Kerk Boeren en burgers getroffen. Te Rossum, te Enschede en te Kerkdriel gingen verschillende huizen in vlammen op, terwijl te Borculo, Haastrecht en Beek boerderijen het ontgelden moesten. Te Beek gingen 8000 kg. zaadgerst alsme de een waardevolle landbouwinventaris ver loren. De schade hier bedraagt ongeveer f 20.000, doch wordt door verzekering ge dekt. Ook elders gingen kostbare oogsten ver loren. Te Herpen sloeg de bliksem in een oude kapel; te Arkel in .de jeugdherberg „De Pinksterblom", gelukkig zonder persoon lijke ongelukken te veroorzaken. En steeds weer protesteert men tegen grensschendingen. Ter afwisseling heeft nu de Tsjechische regeering eens te Berlijn geprotesteerd, in- plaats van de Duitsche te Praag! Het ging nu tegen het feit, dat in de afgeloopen week twee Duitsche vliegtuigen over Tsjechoslo waak'sch grondgebied zijn gevlogen. Eergisteren is opnieuw een Duitsch vlieg tuig over Tsjechoslowaaksch grondgebied ge vlogen en wel over Glaserwald, waar juist de begrafenis plaats vond van den Sudetcn- dnitscher, die bij een vechtpartij met Duit' sche sociaal-democraten was gedood. De Tsje choslowaaksche legatie protesteerde giste ren tegen deze nieuwe grensschending. Weer twee Duitsche vliegtuigen gedaald. Eergisteravond zijn twee Duitsche vliegtui gen van een luchtvaartschool te Trebic in Moravië gedaald. De bestuurders verklaar den tengevolge van het onweder verdwaald te zijn. Zij zijn naar een hotel geleid en staan onder bewaking van de politie. Er is een onderzoek ingesteld en als geen verzwa rende omstandigheden aan het licht komen zullen de bestuurders in vrijheid gesteld worden. WRAAKGEDACHTEN IN MOSKOU? De Sovjet-Russische generaal Utern en de Japansche kolonel Cho hebben in een boerderij met witte muren na bij den heuvel Tsjang Koe Feng den wapenstilstand onderteekend. Na het bekend worden van het sluiten van den wapenstilstand keer den honderden Koreanen naar hun woningen, welke veelal door het ka nonvuur en de vliegtuigbommen wa ren vernield, terug. De militaire bepalingen van den wapenstilstand behelzen, dat beide partijen in hun stellingen moeten blijven, welke zij bij het staken van het vuur bezet hielden, alsmede een regeling tot het uitwisselen van de gesneuvelden. Japansche lof voor de Russische troepen. Na den wapenstilstand heeft de bevelheb ber, van de Japansche troepen een dagorder uitgevaardigd, waarin hij zijn bewondering uitspreekt voor het moreel en de dapperheid van de Sovjet-Russische troepen. Verder verklaarde hij trots te zijn op de Japansche troepen, die tegenstand hebben geboden aan een tegenstander, welke voorzien is van hon derden vechtwagens. Tenslotte zeide hij, dat de Japansche stellingen aanmerkelijk beter zijn, dan een maand geleden vóór het uit breken van de vijandelijkheden. Rusland wil niet vechten De geheele Britsche pers is tevre den over den wapenstilstand, welke is gesloten tusschen Japan en de Sovjet-Unie en algemeen is men van oordeel, dat dit een nederlaag is van de Japansche militairen tegen de di plomatic. De „Times" is van oordeel, dat het onmid dellijk gevolg van een strijd tusschen Rus land en Japan niet anders kan zijn dan een nederlaag voor Japan. De „News Chronicle" verwacht, dat op den langen duur de vraagstukken geregeld zullen worden. Want Rusland wil niet vech ten en Japan kan niet. De „Daily Herald" wenscht beide partijen geluk. Het blad noemt het verdrag een les voor de wijzen en grootcn van deze wereld, nooit te wanhopen aan den vrede en nooit na te laten aan te dringen op vrede. Polen pessimistisch. Hef PÖolsche blad de „Gazeta Polska", schrijft o.m.: Omtrent de redenen, die tot het toegeven van de Sovjet Unie hebben geleid, tast men in het duister, doch eenig licht wordt op dit geheim geworpen door het moreel van de Sovjettroepen in het Verre Oosten, dat niet bijster goed is. Men make zich geen illusies,, dat de Sovjets de vernedering, die zij hebben moeten ondergaan, zullen vergeten. De gedachte aan wraak zal voortaan alle ondernemingen van Moskou beheerschen. Wij zijn dan ^>ok aldus het blad, van mee ning, dat de ontwikkeling slechts wordt uit gesteld. Zij, die vielen. Officieel wordt medegedeeld, dat de Ja pansche verliezen bij Tsjang Koe Feng tot 9 Aug. bedroegen 300 dooden en 600 gewon den. De Russische verliezen worden ge raamd op 3000 dooden en gewonden. Londen zou een onderzoek in stellen naar de bedoeling der Duitsche manoeuvres. Men meent te weten, dat de te Londen ontvangen inlichtingen over militaire voorbereidingen v. Duitsch- land de diplomatieke vertegenwoor digers van Groot-Britannië er toe hebben gebracht zekere onderzoe-, kingen in te stellen naar den aard en de juiste bedoelingen van deze maatregelen. Deze onderzoekingen hebben noodzakelij kerwijze, gezien het feit, dat niets het Rijk meer verbiedt op zijn eigen gebied alle maat regelen te nemen, die het noodig oordeelt, een „officieus" karakter gekregen. Van Duitsche zijde zou geantwoord zijn, aldus Havas, dat uitsluitend sprake was van manoeuvres welker omvang nauwkeu rige voorbereidingen vereischen. Deze voor bereidingen hebben niets ongewoons. In het algemeen zou men in Engel- sche kringen veeleer de neiging hebben te gelooven, dat sprake is van een „demonstratie", maar, aldus doet men opmerken, dat iedere de monstratie onder tegenwoordige om standigheden tamelijk gevaarlijk kan zijn zoowel op zich zelf als door de reacties, welke zij zouden kun nen teweeg brengen. Duitschland bereidt zich verder voor. Een gister door -maarschalk Goering afge kondigd decreet inzake den aanleg van graanvoorraden maakt, naar men uit Ber lijn meldt, deel uit van de reeks „politieke militaire" maatregelen, welke Duitschland sinds eenige maanden neemt, om naar men zegt „aan alle gebeurlijkheden, welke zich zonden kunnen voordoen, het hoofd te bie den. ondanks de vredesliefde van Duitsch land". Algemeen is men. aldus Havas. van opvat ting, dat de voorraden levensmiddelen en grondstoffen eventueel toereikend zullen zijn voor een normaal verbruik voor den duur van drie maanden. Wilt U een heerlijke vacantietocht? Dan een meerdaagsche reis van het Reisgidsen gratis verkrijgbaar. Reisbureau W.A.C.O., Den Helder, Kanaalweg 132, Tel. 773. „HONGERDOOD BEDREIGT 60.000 KINDEREN IN WEENEN. EEN NIEUWE ZOLA NOODIG!" Tijd.ens een meeting, te Oslo, die aan vrede en democratie was ge wijd, heeft zich een incident voor gedaan, dat zeer de aandacht heelt getrokken. Toen een der sprekers de Jodenvervolgingen in Weenen ver meldde, riep een arbeidersvrouw uit de zaal: „De wereld heeft een nieu wen Zola noodig!' (die als destijds F.mile Zola den beroemden Franschen schrijver in de Dreyfus-affaire de wereld zijn „ik beschuldig" toeslingerde) Deze interruptie werd den volgenden dag in een vlammend protest gezet, waarin werd verklaard, dat men in het hart van Europa de grootste kindertragedie der geschiedenis voorbereidt. Daarom moet een beroep worden ge daan op alle moeders der wereld om hun instemming te betuigen met het S.O.S.-sein: „60.000 Weensche kindoren zijn in levens gevaar!" De ouders van deze kinderen zijn allen sinds 1 Juli zonder eenig middel van bestaan. De staat, die hen beschouwt als burgers tweede klas, weigert hun de gerin- ae werkloozenondersfeuning. Zoo worden 60.000 kinderen vroeg of laat aan de hon gerdood prijsgegeven. Zestigduizend Weensche kinderen hebben thans werklooze vaders, die huiten het ar beidsproces zijn gesloten. Dit is de wil van een wet. uitgevaardigd door een regeering, die altijd zoo hoog opgeeft van haar vre desliefde en van de hooge cultuur van haar Rijk. Wat is het .voor een cultuur. die wraak neemt op onschuldige kinderen? Wat zijn het voor menschen. die niet worden geroerd door kindertranen? Waar is het veelgeprezen „gouden hart" van Weenen? Wat is het voor een stad waar moeders met hun zuigelingen op het kerkhof moeten gaan wandelen, daar op de Joodschc begraafplaats, tusschen de srravcn, de eenige plek is, waar Joden on gestoord kunnen ademen? Kan het geweten dor wereld zwijgen? Waar is de Zola van 1938? Offensief der Japanners, dat nog weinig vruchten afwerpt. Meldt men uit Tokio, dat de Ja panners een groot offensief aan den Zuidelijken oever van de Jangtse hebben ingezet, teneinde te trachten uit de impasse van de laatste veer tien dagen te komen, de Chineesche berichten zeggen, dat de krijgstoe- stand zich ten gunste van de Chinee- zen blijft ontwikkelen. De Japansche opmarschen worden overal met zware verliezen teruggeslagen. De Chi- ncezen vallen thans Soesoeng aan. De te rugtocht der Japanneczen uit deze ommuur- Verwachting: Zwakke tot mati ge Noordelijke tot Westelij ke wind, meest zwaar be wolkt, met waarschijnlijk eenige regen of onweer, la ter iels koeler. Verdere vooruitzichten: Afne mende onweerskansen en iets koeler. de stad is reeds afgesneden, daar de weg Soesoeng-Taihoe onder Chineesche controle staat. Japansche luchtmacht weer in actie. Gisterochtend hebben de Japansche vlieg tuigen Boatin en Oehan gebombardeerd. Een groep heeft het eindstation van den Kanton spoorweg gebombardeerd. Een andere groep bestaande uit negen zware bommenwer pers, heeft verscheidene zware bommen ge worpen op Oetsjang en een derde groep heeft Hankau onder vuur genomen. Staat van beleg in Shanghai. Uit Sjanghai wordt gemeld, dat in de Fransche concessie en de internationale ne derzetting voor 13 Augustus, den eersten verjaardag van het uitbreken der vijandelijk heden, de staat van beleg zal worden afge kondigd. Ook de Japansche autoriteiten ne men strenge voorzorgsmaatregelen In de in ternationale nederzetting zijn drie bomaan slagen voorgekomen, terwijl Chineezen anti- Japansche geschriften verbreiden. Volgens een telegram uit Hankau wordt zwaar gevochten ten westen van Kioekiang, waar de Japanneezen trachten op te ruk ken. Tsjang Kai Sjek heeft van de rust, die den laatsten tijd in den strijd was ingetre den, gebruik gemaakt om zijn defensieplan nen te herzien. Hij beweert, dat ruim een millioen geoefende manschappen thans in stelling liggen rondom Hankau. Honderden burgers weggemaaid Speciaal de dichtbevolkte ar menwijken moesten het ontgel den. Door de verschillende bombarde menten, eergisteren door 72 Japan sche vliegtuigen op Hankau onder nomen, zijn ruim duizend slachtof fers gevallen. Ontzettende tooneelen hebben zich in de binnenstad afge speeld. Vele personen, die aan den kant der ri vier woonden, sprongen in paniek in het water en verdronken. Ruim dertig jonken op de rivier I-Ian sloegen om, waardoor nog een honderdtal personen verdronken. De rivier vormt een vreeselijk schouwspel, Tallooze lijken, soms gruwelijk verminkt, drijven rond. In de armenwijken Drie maal keerden de Japansche toestel len terug; de meeste bommen vielen neer in dichtbevolkte wijken met een arme be volking, waarvan honderden gedood wer den. De universiteit, die Amerikaanscli be zit is, leed ook zware schade, doordat drie zware bommen op het gebouw neerkwamen, waar velen een toevlucht hadden gezocht. Verschillende leden van het buitenlandsche leerarencorps werden gewond. Men vreest, dat nog«slachtoffers onder de puinen bedol ven liggen. Een Amerikaansch zendingsge bouw nabij het spoorwegstation in Woe- tsjang werd eveneens getroffen. Ook hier hadden honderden een toevlucht gezocht. Het gebouw werd vernield en omstreeks hon derd personen werden gedood. Voorts is een middelbare zendingsschool voor meisjes vernield, waar eveneens vele slachtoffers vielen. Schoten aan de grens van het Sovjet-gebied. Volgens een telefonisch uit Tsjitsjika op Zuid-Sachalin ontvangen bericht hebben Russische grenswachten gistermiddag om 15 uur schoten gelost op Kyikitsji Tasjionski, lid van het Japansche Lagerhuis, en ver scheidene andere personen, die een reis maakten in het gebied van Ilandazawa, een district gelegen aan de grens van het Sow- ietgebied. Eén der reizigers werd gewond. Japansche gendarmes stellen ter plaatse een onderzoek in.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 1