De Marine in de regeeringsperiode van Koningin Wilhelmina ABDIJSIROOP R,H*B,St gaat jubileeren k prebthbeurten De vloot van 1898 Stop dien hoest AqetvcLa Zaterdag 13 Augustus 1938 Tweede Blad Toestand thans ongunstig Alleen COR KRIGEE Dc opening van „Nationaal Centrum" Oranje-feesten op Tuindorp Dankstond en nationale feestdag Burgerlijke Stand van Den Helder AKKER's verstèrkte Hoé duur is Australië? Vischafslag Den Helder 1 Sept, a. s. bestaat zij 40 jaar Reist per „ESONA" iftadinieiuad Op den 31 Augustus 1898 werd H. M. Ko ningin Wilhelmina achttien jaar en aanvaard de met de regeering het oppergezag over Zee- en Landmacht. Vijftig jaar tevoren 21 Maart 1849 was Koning Willem III te Hellevoetsluis uit Eigeland aangekomen om den troon van zijn onverwacht overleden Vader te gaan bestij gen en in deze tusschen liggende periode van een halve eeuw had de Marine een tijdperk van verval en gedaante-verandering van de vloot doorgemaakt. Met betrekking tot het buitenland, de Ko loniën en onze volkswelvaart, die op de ont wikkeling van de Marine van groote betee- kenis zijn, waren belangrijke zaken te consta- teeren. Immers Nederland had bij de in Europa gevoerde oorlogen zijn neutraliteit op voor treffelijke wijze kunnen handhaven, terwijl Nederland, hoewel ons land op den algemee- nen politieken toestand geen invloed uitoefen de, toch aan zeer veel regelingen van alge- meenen aard een werkzaam aandeel had, vooral met betrekking tot handel en scheep vaart. In onze Oost-Indische Koloniën moest groote activiteit ontwikkeld en veel tact ge bruikt worden om het Nederlandsche gezag volledig te handhaven en door krachtige cen trale leiding de basis te leggen voor een pe riode van rust en ontwikkeling. Voor de Ma rine in Oost-Indië was het jaar 1898 er eene van geleidelijke afsluiting van een be langrijke periode, terwijl voor West-Indië mede tengevolge van de overeenkomst tusschen Spanje en de Vereenigde Staten van Amerika een regelmatige bezetting van een klein, en het doen bezoeken van een schip van groot charter, een nauwer contact met het moeder land werd verkregen. De volkswelvaart had zich krachtig ontwik keld. Niet tengevolge van schokkende gebeur tenissen, zooals elders in Europa doch door op de oude beproefde grondslagen den nieuwen tijd te doen aanpassen. De ligging van ons land en het eigen taalgebied hebben Nederland eenigermate van het overige Europa afgezonderd, doch dit eigen karakter was mede de beste waarborg voor het volksgeluk en de onafhankelijkheid van Nederland. Bij den aanvang van de regeerperiode van H. M. de Koningin bestond het materieel der Marine uit een belangrijke hoeveelheid nieuwe schepen. De pantserschepen „Evertsen", „Kortenaer" en „Piet Hein", de pantserdekschepen „Konin gin Wilhelmina", „Holland", „Zeeland", „Fries land", „Utrecht", „Gelderland", „Noord-Bra bant", de Monitor „Reinier Claeszen", de flot tielje vaartuigen „Borneo", „Lombok", „Sum- bawa", „Nias", „Mataram", „Edi", „Serdang", „Koetei" en Liboga", de torpedobooten Hy dra" en „Scyl'la" de later tot eerste mijnen- legger ingerichte „Assaham", waren allen nieuwe schepen, die rondom de aanvaarding van de regeering in dienst gesteld waren. Ter wijl in de voorliggende 10 jaar dus na 1888 de torpedobooten van het type „Goentoer" „Ardjoens" e,d, in 'n aantal van plm. 15 stuks de moderne materieele positie van de vloot waren komen versterken. In de nu komende regeerperiode werd de marine aanvankelijk nog versterkt. Zoo kreeg de vloot in de eerste jaren uitbreiding door de pantserschepen „Koningin Regentes" (1900), „De Ruyter" (1901), „Hertog Hendrik" (1902), „Maerten Harpertz. Tromp" (1904), „Heems kerk" (1906) en „Zeven Provinciën thans „Soerabaia" (1909). De torpedodienst werd belangrijk uitgebreid, aanvankelijk nog de kleinere type naambooten als „Rindjani" en „Smeroe", later sedert 1904 met de tor- depobooten van het G-type. Vanaf 1909 datee ren de eerste torpedobootjagers „Wolf", „Fret" e.a. De onderzeedienst met de „Luctor et Emer- go" in 1905 begonnen, vond eerst in 1910 uit breiding met de O II om daarna geleidelijk tot groote ontwikkeling te komen, zoowel voor Nederland als voor Koloniën. Het groote materieel vond uitbreiding met de „Java" en „Sumatra" (1921) waarbij de „Celebes" waarvan de kiel reeds gelegd was, sneuvelde. Het zou eerst 1936 worden voor er een behoorlijke kruiser „De Ruyter" aan de marine werd toegevoegd. De ontwikkeling van het klein materieel was vrij regelmatig. Nadat aanvankelijk kanon- neerbooten omgebouwd waren tot mijnenleg- gers werden de eerste, speciaal tot dit doel gebouwde schepen „Hydra" en Medusa" in 1911 te water gelaten. Tien jaren later zouden eerst de „Van Meerlant" en de „Douwe Aukes" komen, na langen tijd gevolgd door „Nautilus" en „Jan van Brakel". De pantserbooten bleven beperkt tot de in 1912 gereed gekomen „Bri- nio", „Friso" en „Gruno". De speciaal voor dit doel gebouwde mijnenvegers kwamen in 1916 in dienst, in 1928 gevolgd door de op 's-Rijks- werf te Willemsoord in 1928 gebouwde A.B.C. en D. terwijl het nieuwere type van mijnen vegers „Jan van Amstel" e.a. van 1936 zijn. Na de G-booten werd de torpedodienst ver sterkt door de Z-booten (19141917) en de eerste 8 torpedobootjagers type „Wolf" en ,.Fret" werden in 19271930 vervangen door het tegenwoordige type „Van Ghent", „Evert sen" e.a. Tot 1916 beschikten we over 8 onderzee booten voor den dienst in Nederland. In de periode 19161924 werden onderzeebooten ge bouwd voor den dienst in Indië, de K I t.m. K XIII. Van 1925 tot 1931 werden de O-booten cKeeïUfk veifïUtcfiend GEMBERBROOD 25 cent APPELBROODJES.. 6 cent v. GALENSTR. 71 - KONINGSWEG 2 TEL 399 TEL. 774 9 t.m. 15 gebouwd. In 1932 volgden ineens de K XIV t.m. K XVIII, in 1936 de „O 16." De flottieljevaartuigen, waren sedert de Koetei (1898) niet meer aangebouwd. De eer sten die volgden waren de „Flores" en de „Soemba" (1925) de laatste was de „Johan Maurits van Nassau" (1932). Bij den aanvang van de regeerperiode waren de opnemers „Van Gogh" en „Van Doorn" hun taak begonnen, de „Tydeman" kwam in 1916, de „Willebrord Snellius" in 1928. Torpedomotorbooten kwamen in 1927 bij de marine. De zich zoo snel ontwikkelde marinelucht vaartdienst werd ingesteld bij ministerieele beschikking van 18 Augustus 1917, nadat bij de wetten van 31 Juli 1915 de eerste gelden beschikbaar gesteld waren voor het inrichten van een afzonderlijke marinevliegdienst. Zijn geschiedenis is bij de Koninklijke Marine de jongste; de controverse over de noodzakelijk heid van dezen dienst is in de laatste jaren ten gunste van zijn zelfstandig bestaan beslist. Uit het hierboven gegeven overzicht blijkt, dat er met betrekking tot het materieel der marine een belangrijke achterstand is ontstaan in de 40-jarige regeerperiode. Immers in 1898 was het oudste schip, de „Prins Hendrik der Nederlanden" van 1866, dus 32 jaar oud. Daar op volgden de „Schorpioen" en de „Stier" van 1868, welke echter reeds tot de reserve behoor den, zoo ook de uit dien tijd dateerende monitors. De marine beschikte in 1898 over een be hoorlijke hoeveelheid pantser- en pantserdek schepen, zooals uit de hierboven genoemde gegevens blijkt. Hoewel er thans ook groot materieel in aan bouw is, is de algemeene toestand ongunstiger dan in 1898. De „Gelderland" is 40 jaar oud; de „Hertog Hendrik", 34 jaar; de „Heemskerk" 32 jaar; de „Soerabaia" 29 jaar; de „Java" en „Sumatra" plm. 18 jaar. Aan het einde van de 40-jarige regeerperiode heeft de marine slechts twee grootere schepen van den nieu wen tijd n.1. „De Ruyter" en „Tromp". Toen in 1898 vele gedenkboeken verschenen ter gelegenheid van het aanvaarden van de regeering door Koningin Wilhelmina, schreef vice-admiraal N. Mac Leod in een dezer ge denkboeken over de geschiedenis van de marine en besloot met den wensch: „Moge de regee ring van Koningin Wilhelmina, de jongste Vorstin van Europa, voor de marine van weder- opkomst en hernieuwde bloei zijn". Geheel bewaarheid is dit helaas niet. (Wordt vervolgd). ming van deze mentaliteit zal deze een drei gend gevaar kunnen vormen voor onze ideële goederen. De heer Raams heeft met inzet van zijn geheele persoonlijkheid een systeem ontwor pen om de jeugd te bereiken. Aan zijn ijver, toewijding en organisatorisch talent is deze stichting, die zijn geesteskind is, te danken. Wij moeten echter niet alleen die ramp zalige illusies bestrijden, doch er ook iets an ders voor in de plaats bieden en wel gods dienstzin en liefde voor volk, vaderland en vorstenhuis. Wij moeten de jeugd doen besef fen hoe een ontzaglijk voorrecht het is Ne derlander te zijn en geregeerd te worden door het Huis van Oranje. Het is ondenkbaar, dat het Nederlandsche volk zou dulden, dat aan zijn geestelijke vrijheid zou worden getornd. Oranje zien wij als een middel in Gods hand om land en volk te redden. De restauratie en het onderhoud van niet meer bewoonde kasteelen zullen gelegenheid bieden tot een aanschouwelijk onderwijs in de fensie, luchtvaart enz. Een secundair voor deel is het behoud van die oude kasteelen. Hier is veel geld en zijn veel menschen noo- dig, die met hifn volledige toewijding deze stichting sterken. Na de rede van Minister Romme werd een openluchtspel met volksdansen opgevoerd, waarna het gezelschap zich naar het kasteel Hardenbroek, het eerste steunpunt van het Nationaal Centrum, begaf. In de weelderige tuin van „Huize Schoon oord" is gisterenmorgen de stichting „Natio nale Centrum" geopend met een rede van den minister van Sociale Zaken prof. mr. C. P. M. Romme. Een aanzienlijk en groot gezelschap had zich in den tuin verzameld; Z.K.H. Prins Bernhard was aanwezig en vertegenwoordigde het Koninklijk Huis, vele grooten op militair en civiel gebied gaven door hun aanwezigheid blijk van belangstelling. De voorzitter van de stichting, R. F. C. Baron Bentinck, heette alle aanwezigen wel kom en wees er in zijn openingswoord op, dat de stichting ontstaan is op initiatief van den heer E. Raams, die het plan ontwerp om 'n aantal niet bewoonde kasteelen in te rich ten als gewestelijke nationale centra ter be strijding van de werkloosheid. In dezen moeilijken tijd, aldus baron von Bentinck, worden speciaal de werkloozen aan een zware beproeving onderworpen en onder hen drei gen de jeugdigen in opstand te komen tegen een maatschappij, die hun niet de zegen van den arbeid kan verschaffen en waarin zij dus gedoemd zijn tot niets doen. Het valt niet te verwonderen dat deze menschen vatbaar dreigen te worden voor extremistische leuzen, omdat het naar hun oordeel nauwelijks slech ter kan worden, dan het reeds is. Bij toene- Origineele prijzen. Reeds lang treft het Jongens-Feest-Comité „Tuindorp" voorbereidingen voor de a.s. Oranjefeesten, die op Tuindorp zullen worden gevierd. Wat het programma betreft, er wordt een gevelversieringswedstrijd georganiseerd, met als hoofdprijs een week vrjj wonen. Deze prijs werd door het bestuur van „Wo ningstichting" beschikbaar gesteld, evenals een keurige keukenklok en een schilderij. Het Comité zelf stelt ter beschikking; naar keuze eenmaal vrij permanent wave of een kist sigaren. Ook staat het thans vast, dat op het groote Zomeravondbal, de dansmuziek verzorgt zal worden door de bekende band ,The Master- keys". Dit bal zal plaats vinden op 3 Septem ber. Des avonds zal o.a. het „Tamboer en Pijper corps „Steeds Hooger" een concert geven. Door den Raad van Ministers is beslist, dat de in 's Rijksdienst werkzaam zijnde ambte naren en werklieden, die op Maandag 5 Sep tember a.s., den dag waarop het jubileum van H.M. de Koningin kerkelijk zal worden herdacht, des voormiddags een godsdienst oefening wenschen bij te wonen, daartoe zoo veel mogelijk in de gelegenheid moeten wor den gesteld. Voorts, dat 6 September a.s, de dag van het 40-jarig Regeeringsjubileum van Hare Majesteit de Koningin, als een nationale feestdag zal worden beschouwd; op dien dag zullen derhalve alle Rijksdiensten, instel lingen en bedrijven gesloten zijn, voor zoover dit mogelijk is. In verband hiermede zal op 6 September a.s. door de militairen dienst als op Zondag worden verricht, terwijl van de kazernes en de ov.erige daarvoor in aanmerking komende militaire gebouwen de nationale vlag zal worden uitgehangen. Het vorenstaande geldt o.a. voor de militairen, voor het personeel van de Rijkswerf, enz. van 12 Augustus 1938. BEVALLEN: C. M. TermorshuizenVer steeg, z.; J. J. F. de WijnMetelerkamp, d.; W. van der GraafEngel, z.; C. van Gagel donkSins. d. GETROUWD; J. Been en G. G. Venema; P. Schager en B. van Dorsten. ONDERTROUWD 11 Aug.: K. F. Puhl en M. J. Kater; D. Kwast en M. E. Baus. Waar men U het beste biedt Waar U ook het meest geniet Hotel-Café-Restaurant „De Toelast' welke U overdag kwelt en 's nachts belet te slapen. Stop dien hoest direct, maar bedenk dat die hardnekkige hoest-buien alleen maar kunnen worden verdreven door een krachtig en doeltreffend werkend mid delde nieuwe verlStèrkte Abdijsiroop. Abdijsiroop is vanouds een natuurlijk kruiden middel, bereid uit oude beproefde geneeskruiden, welker verrassende werking op aandoeningen der ademhalings-organen wordt erkend en geroemd. Bovendien echter is in de nieuwe Abdijsiroop nu nog toegevoegd de krachtigste hoest-bedwingen- de stof welke er bestaat, namelijk de codeïne". De nieuwe versterkte Akker's Abdijsiroop ver- eenigt dus nu in zich de zachte maar grondige werking der geneeskruiden en de snelle zeer krachtige werking der codeïne en daarom noemt men Abdijsiroop: ,,'s Werelds béste Hoest-siroop". Flacon 90ct., f 1.50, f 2.40, f4.20. Overal verkrijgbaar. Hoe grooter flacon, hoe voordeeliger het gebruik» Leven en reizen in Australië is goedkoop. Niet alleen omdat men in Australië voor 100 pond sterling 125 pond Australisch ontvangt, maar ook omdatde prijzen, welke over het algemeen in Australië worden berekend, niet hoog zijn. De hotelprrjzen (inclusief eten) zijn in de beste hotels, aldus schrijft het „K.N.I.L.M.- nieuws", omstreeks negen pond per week en in uitstekende pensions en kleinere hotels van drie pond per week af. In alle groote steden kan men boeken voor excursies van halve dagen tot een maand toe. Als voorbeeld noemen we: een weekend-reisje van Vrijdag tot Maandag door de Blue Mountains en Jenolan-grotten van Sydney kost minder dan vijf pond. Een reis van zes dagen van Mel- bourne naar Sydney, inclusief ale hotelkosten enz. via de Australische Alpen en Canberra kost iets meer dan twaalf pond sterling, ter wijl een trans-Australië-reis van dertig da gen en in totaal over de zesduizend kilometer van Perth naar Sydney via drie hoofdsteden en de meest interessante deelen van het land, gemaakt kan worden voor minder dan zestig pond sterling. Dat is dan met inbegrip van eerste klas reizen, eerste klas hotels, slaap- compartimenten, maaltijden enz. enz. NEDERLANDSCHE VEREENIGING TOT BEVORDERING DER DANSKUNST. Amsterdam, 11 Augustus. De Neder landsche Vereniging tot bevordering der danskunst hield alhier van 9 tot 11 Augustus haar 66e algemeene ledenvergadering. Het bestuur werd als volgt samengesteld: S. Martin, Haarlem, voorzitter; S. van Stra- tum, Groningen, secretaris; I. D. Meijer, Rot terdam, penningmeester; J. B. Polak, Den Helder, bibliothecaris; en A. Th. M. v. Erp, Den Haag, commissaris. Den Helder, 12 Aug. 1938. Aangebracht door korders: Tongen Slips Schol le soort Schol 2e soort Schar per kg 1.381.28 1.22—0.73 p. kist 5.304.20 1.50—1.10 1.60—0.90 In de jaren 1870 bestond in de Kolensteeg alhier een school voor Jongens voor Uitge breid Lager Onderwijs onder leiding van den heer Blok, later onder leiding van den heer Dolk, nog later onder leiding van den heer D. A. G. Vastenou. In diezelfde jaren bestond er ook een meis jes-school onder leiding van Mej. Van Deven ter, ongeveer tegenover de tegenwoordige Hoogere Burgerschool. Deze meisjesschool werd verplaatst naar het lokaal, waar tot voor eenigen tijd de drukkerij van Jaring "be stond, eenige huizen voorbij het tegenwoor dige Postkantoor. Deze beide scholen waren, hoe goed zij ook toen waren (men beoordeele deze toestan den een kleine 70 jaar terug) een beletsel voor het verkrijgen van een Rijks H.B.S. Her haalde malen toch werd in den Gemeente raad ontheffing van deze verplichting ge vraagd, niettegenstaande de Wet op het Mid delbaar Onderwijs deze noodzakelijkheid voor schreef. Totdat eindelijk bij besluit van den Ge meenteraad van 18 Juni 1897 den Minister van Binnenlandsche Zaken werd medegedeeld, dat hjj bereid was een lokaal voor de oprich ting en in stand houding eener R.H.B.S. te stichten en dat, in afwachting van die stich ting vyf lokalen van een andere school, bene vens een teekenlokaal en een gymnastiek lokaal beschikbaar zouden kunnen worden gesteld. Het. Regeeringsbesluit kwam spoe dig af, zocdat de lessen op de R.H.E.S. op 1 September 1898 zouden kunnen aanvangen, al was dat dan ook niet in de nieuw te bou wen school zelve. De eerste lessen n.1. werden gegeven in de School No. 8 aan den Paral lelweg, in de Kolensteeg en andere lokalen, die voor dit doel in 'orde waren gemaakt. De aanbesteding voor de eigenlijke R.H.B.S. ha'd plaats op 18 Augustus 1899. Aannemer er van werd de heer J. Spruit, alhier voor de som van 66.180.aangevuld met den bouw van twee lokalen boven het gymnastiek lokaal, benevens gas- en waterleiding voor 8.051.—. Voor een en ander moest het bestaande Plantsoen op het Molenplein worden wegge daan. Als een bijzonderheid zjj het mjj ver gund te «ijzen op het zeer mooie ijzeren hek rondom het geheele gebouw. Het is n.1. geheel handwerk, alsmede de hoofd poort, vervaardigd door de smeden W. D. J. Lafeber Zoon, alhier, waarvan de laatste nog steeds datzelfde bedrijf uit oefent. Men bekyke dat handwerk eens aandachtig! Het is een meesterstuk! De school heeft ten volle beantwoord aan haar doel. Uit bovenstaande gegevens ziet men dus, dat, hoewel de school zelve pas klaar was op 1 September 1900, de feitelijke lessen reeds op 1 September 1898 waren begonnen, zoodat het 40-jarig bestaan inderdaad op a.s. 1 September kan worden bepaald. De eerste Directeur was Dr. R. Rijkens. De eerste leeraren waren (in alfabetische volgorde): H. G. Baints, G. C. C. Bethe, H. L. Bouwman, Dr. T. D. Detmers, W. N. Francken, J. G. de la Fontaine Verwey, Mr. T. C. van Geer, Y. de Haan, D. R. U. Reinders, Dr. A. C. van Rijn van Alkemade, H. Schuitema, W. J. Wisselink. In die 40 jaar zijn er vier directeuren ge weest n.1. Dr. R. Rijkens 1898—1901 Dr. D. A. Kerkhoff 1901—1912 Ir. W. G. van der Meer 1912—1931 Dr. Ir. A. E. Loen 1931 Er zijn niet minder dan 71 leeraren ge weest, terwijl het aantal leerlingen heeft be dragen ongeveer 1600. Tot zoover eenige historische bizonderheden. En nu de aanstaande feestviering. Men zal de oud-leeraren ontvangen, men zal de oud-leerlingen ontvangen, men zal een eenvoudig gedenkboek uit geven, voorzien van pennevruchten van oud-leerlingen. In het gedenkboek prjjken de namen der directeuren, de namen der leeraren. Het aantal leerlingen was te groot om ze op^ te nemen. Het bevat vele merkwaardigheden. Men schaffe zich dat aan. Het is waard om in het bezit te komen, vooral van oud-leerlingen, zjj, die hun jeugd op deze school hebben door gebracht en de vergaarde kennis hebben benut om een eervolle positie in de samen leving te verwerven. Op dibn gedenkwaardigen dag 1 Sep tember de vlag uit ter eere van de Rjjks Hoogere Burgerschool!! K. F. O. Ned. Herv. Gem. (Nw. Kerk, YVeststraatJj Geen dienst. VVesterkerk, (Helden der Zeeplein). 's Morgens 10.30 uur: Ds. H. A. Enklaar. Geref. Kerk. (Julianapark). 's Morgens 9 uur Ds. A. de Ruiter, van O. N. Bildtzijl. 's Morgens 10.45 uur Dr. A. de Ruiter, 's Avonds 5.30 uur Ds. Veenhuizen. Geref. Kerk (Kehoboth-Kerk). 's Morgens 10 uur Ds. Veenhuizen. 's Avonds 5.30 uur Ds. A. de Ruiter. Oud Geref. Kerk (Hoogstraat). 's Morgens 10 u. en 's avonds 5.30 uur Leesdienst. Chr. Geref. Kerk (Steengracht). 's Morgens 10 uur en 's avonds 5 uur, de heer J. Rebel. Herst. Evang. Luth. Gem. (Weezenstr.). 's Morgens 10.30 uur Ds. N. de Zeeuw, van Echten (Fr.). Doopsgezinde Gemeente (Kerkgracht). Geen dienst. Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 76) 's Morgens 10 uur Kerkdienst- Evangelisatie (Palmstraat). 's Morgens 10 uur Ds. L. J. Wesseldijk, Huis ter Heide. Gebouw Middenstraat 117. 's Avonds 8 u., Evangelisatie-samenkomst Evangelisatiegebouw, Vijzelstraat: 's Morgens 10.30 uur Samenkomst. Zondagmiddag 4 uur, Straatprediking Tuindorp. 's Avonds 8 uur, Samenkomst. Leger des Heils. 7.30 uur v.m. Bidstond 10 uur v.m. Heiligingsdienst 8 uur n.m Verlossingssamenkomst Kerk van Jezus Christus, Janzendw.str. 8 's Morgens 9.30 en 's avonds 6 uur Samenkomsten. Hersteld Apostolische Zending Gemeente Sluisdjjkstraat hoek Schagenstraat. Geen .dienst. Ned. Herv. Gemeente. HUISDUINEN 's Avonds 6.45 uur, de Eerw. Heer Joh. Mensink, van Amsterdam. Ned. Herv. Gemeente. JULI AN ADORP 's Avonds 8 uur, de Eerw. Heer Joh. Mensink, van Amsterdam. Zendingsgebouw „De Ster der Hope". 's Avonds 7.30 uur Ds. N. de Zeeuw, van Echten (Fr.). naar Schoorl, Alkmaar, A'dam Aquarium Zoöl. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 912 en van 13.30— 17 u.. Zaterdag van 912 uur. lederen Dag, 35, 79: Westgracht 80: Tentoonstelling Historisch Genootschap „De Kop van Noord Holland", BIOSCOPEN: Tivoli-theater, Spoorstraat, half 8: „De Terugkeer van Sophie Lang" en „De Kunst van te leven". Rialto, Spoorstraat half 8: „Parnel, de Strijd voor de Vrijheid". Witte-Bioscoop, Koningstraat, half 8: „Gevangene 317" en „De Vechtende Speurder". Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Barometerstand Den Helder 755.7 Temperathur zeewater 19.9 Temperatuur lucht 19.1 Wind; richting N.N.W.; kracht 2. Licht op 9 uur 5 min. Hoogste temp. lucht gisteren 24.4 Laagste temp. lucht gisteren 18.9 Hoogwater (heden) 21.55 Laag water (hgden) 15.25 Hoogwater (morgen) 9.4022.20 Laagwater (morgen) 8.3516.25 GESLAAGD: Voor acte L.O. Handteekenen slaagde te Den Haag onze stadgenoot, de heer A. C. Mooy. OP- EN ONDERGANG VAN ZON EN TIJD VAN HOOG EN LAAG WATER Zomertijd Zon Aug. op: ond.: Hoogwater Laagwater Z 14 5.42 8.27 9.40 22.20 3.35 16.25 M 15 5.53 8.25 10.15 22.50 4.15 16.55 D 16 5.45 8.23 10.50 23.20 4.50 17.30 W 17 5.46 8.21 11.25 00.00 5.30 18.05 D 18 5.48 8.19 12.05 0.45 6.15 18.50 V 19 5.49 8.17 13.00 6.55 19.25 Z 20 5.51 8.15 1.45 14.15 7.45 20.20 APOTHEKEN. Van hedenavond 10 uur tot Maandagmor gen is alleen geopend de apotheek van A. P. Hoolmans, Spoorstraat. Van Maandag 15 Aug. tot 22 Aug. wordt avond- en Zondagsdienst waargenomen door W. H. Kingmae Kanaalweg.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 5