SCHUDT UW LEVER WAKKER Ga niet te ver in zee Hr» Ms. „Gelderland" jubileert Veertig jaar trouwe dienst Agenda Een matte of gebruinde teint staat altijd charmant Dinsdag 16 Augustus 1938 Tweede Blad tfdacUnieiuuj Een oorlogsbodem met een veelbewogen leven Opa Scheer 92 jaar Burgerlijke Stand van Den Helder Drie kinderen in gevaar Voorzichtig met vuur Zomer-concert Harmoniekapel Winnubst Inschrijving Handelsregister Gespannen toestand Reist per „ESONA" Indienstsielling Hr. Ms. „Tromp" F Volgende maand, 28 September, zal het 40 jaar geleden zijn, dat Hr. Ms. „Gelderland" van stapel liep van de helling van de Maat schappij voor Scheeps- en Werktuigbouw Feijenoord te Rotterdam. Het schip maakte deel uit van een serie van zes kruisers die alle provincie-namen droegen. De mooie lijnen van deze schepen wekten destijds de algemeene bewondering en ook als zeeschepen voldeden zij zeer goed, wat o.m. bleek toen Hr. Ms. „Holland", in het hartje van een typhoon in de Chineesche zee terecht kwam, waarbij alle sloepen werden weggesla gen, doch het schip aan de woedende elemen ten weerstand bood. De zes schepen waren vrijwel gelijk en een aardige anecdote vertelt, dat, toen tijdens de troebelen met Venezuela, ■waarbij de scheepsmacht in de Caraibische zee o.a. bestond uit een paar schepen van dit type en deze om de beurt demonstreerden voor de Venezolaansche kust, de president Castro be weerde, dat de Hollanders maar één schip be schikbaar hadden, waarop zij telkens een anderen naam schilderden. Hr. Ms. „Gelderland" heeft haar zusjes ver overleefd. Reeds in 1912 werden de eerste twee van dit type gesloopt, vier hielpen gedurende de mobi lisatie nog de neutraliteit handhaven. In 1920 en 1922 vielen er twee in sloopers- handen en een, de „Noord-Brabant", werd wachtschip en voor de opleiding van matrozen te Vlissingen bestemd. Hr. Ms. „Gelderland" echter blijkt wel een zeer sterke constitutie te bezitten en zal ver moedelijk nog tot 1940 in de vaart blijven. Eervolle staat van dienst. Het schip heeft een veel-bewogen leven ach ter den rug en enkele saillante punten uit zijn bestaan mogen hier in herinnering worden ge bracht. Wel haast algemeen bekend mag wor den verondersteld, dat het schip kort na in diensttreding de eer genoot door Hare Majesteit de Koningin te worden aange wezen om den ouden President Kruger na den Boerenoorlog, van Lorenzo Mar qués naar Marseilie te brengen. De kruiser diende vervolgens in West- en Oost-Indië en in de Europeesche wateren. In 1911 werd het schip reeds uit de actieve marine afgevoerd en bestemd voor opleidings schip voor adelborsten en matrozen. In 1912 lag dit opleidingsschip echter te Constantinopel om met buitenlandsche sche pen de belangen der vreemdelingen te verde digen tijdens den Balkan-oorlog. Gedurende de mobilisatie patrouilleerde het in de territoriale wateren, een dienst,, welke in verband met de vele drjjvende mijnen niet van gevaar ontbloot was. In 1920 kreeg het schip een andere bewa pening, o.m. een eenheidsbatterij van 6 kanons van 12 cm. en werd het bestemd voor artille rie-instructieschip, waarop voortaan de artil lerie-officieren, de konstabels en de kanon niers zouden worden opgeleid. In 1927 viel het schip ten offer aan de bezuiniging en werd de artillerie-opleiding gedurende een paar jaar op geheel onvol doende wijze door een pantserboot ver zorgd. Weer in dienst... tot 1940. In 1930 werd Hr. Ms. „Gelderland" echter weer in dienst gesteld en eerst in 1940 zal het schip worden afgelost door de speciaal als artillerie-instructieschip gebouwde „Van Kins- bergen", welk schip in Juni 1939 zijn proef tochten zal aanvangen. De lezer meene echter niet, dat deze be jaarde kruiser het gemakkelijk heeft als ar tillerie-instructieschip. Van welhaast geen schip in onze marine wordt zoo veel gevergd als van Hr. Ms. „Gelderland" op zijn ouden dag. Dag en nacht wordt daar gewerkt, om de eene opleiding na de andere af te leve ren. Den geheelen dag en des nachts onder het schijnsel der zoeklichten bulderen de kanon nen of ratelen de mitrailleurs. Soms vele malen per dag worden de sloepen gestreken en weer geheschen om schijven te sleepen of schoten op te nemen, en wanneer even gepauzeerd wordt, ratelt de ankerketting uit de kluis, om brandstof te sparen. Bovendien echter moet het schip nog vele andere diensten vervullen, als doelschip voor onderzeebooten, voor vlagvertoon en neemt het ook jaarlijks aan de manoeuvres deel. Zoo werd het ook in 1937 naar West-Indië gezon den. weliswaar met een opleiding kanonniers, maar tevens om dienst te doen als stations schip. Zooals men weet is na den overval van 1929 in West-Indië voortdurend een schip ge- stationneerd. Op den terugweg werden convooidiensten verricht in de Straat van Gibraltar. Nog een keer naar de West. De lezer zal zich van deze reis het verhaal van den looden verrader herinneren. In het najaar zal het schip wederom naar West-Indië worden gezonden en daar gedurende ongeveer vier maanden vertoeven. In 1937 mocht Hr. Ms. „Gelderland" hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana en Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Bernhard naar Harwich overbrengen ter gelegenheid van de kroningsfeesten te Londen. Tenslotte moge vermeld worden de. merk waardige bijzonderheia, dat de „Gelderland", in 1909 liggende in het Schottegat in Curagao, een saluut van 51 schoten gaf bij de geboorte van Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Ju liana, en in 1938 op dezelfde plaats hetzelfde saluut ter gelegenheid van de geboorte van Prinses Beatrix. De herdenking van het jubileum. Het 40-jarig jubileum zal op 28 Sep tember a.s. feestelijk worden herdacht. De voor dit doel ingestelde feestcommissie heeft gemeend dat ook de oud-officieren, die vroeger op de „Gelderland" hebben gediend, wellicht aan deze feestelijkheden zouden wil len deelnemen. Het is daarom, dat deze com missie een oproep richt aan deze oud-officie ren, teneinde hun adressen bekend te doen stellen. Opgaven worden gaarne ingewacht voor 22 Augustus a.s. bij den eersten officier van Hr. Ms. „Gelderland". Zoodra deze opgaven zijn binnen gekomen, zullen de deelnemers de plannen voor de fees telijkheden worden bekend gemaakt met me- dedeeling van de vermoedelijke kosten. De oudste manlijke stadgenoot? Gisterenmorgen stond voor het loket van ons kantoor een glunder meisjessnuitje. „Meheer, me buurman is 92 jaar gewórden en ze hebben ze heele huisie versierd. Of u eens wil komme kijke. 't Is Vischstraat 48. Nu, wat doe je dan? 't Is komkommertijd. Je bent dus dankbaar voor die oude baas van 92, die zoo maar op je weg geplaatst wordt en je zegt, met je vrien delijkste gezicht: „Nou. ik kom eens kijken, hoor." Opa zat in een bureaustoel. Z'n frissche, op gewekte gezicht omlijst door een schippers- baardje en op z'n hoofd wat weerbarstig grijs haar, dat 's morgens dwars 'tegen de kam in gegaan was en guitig naar links en rechts sprong, als het bekende haar van die melk boerenhond. Z'n wangen toonden waarempel nog kleur en z'n oogen lachten als hadden ze weinig verdriet in dezen Methuselemsleeftijd gekend. Zes en veertig jaar leeft hij nu in hetzelfde huisje in de Vischstraat, eigenlijk niet in de straat, maar in een van de vele stegen, die als evenzoovele wormvormige aanhangsels weg gesneden moesten worden uit het lichaam van de vischbuurt. Toch zag het er vriendelijk uit in de een kamerwoning van opa Scheer en hij voelt er zich wat „petul". „Ik ben in Nieuwediep geboren," zegt hij. „Twee en negentig jaar geleden op den hoek van de Wagenstraat, in het z.g. Stroodorp. Zoo werden de huisjes genoemd, die achter de Fabrieksgracht lagen. Het waren houten krot ten met strooien daken. Het was daar alles nog land, moeras. Je had er twee stegen: de Bontekoesteeg en de steeg van Bakkertje. Ja, ik praat nu van tachtig jaar geleden." „Nou, en vond u het vroeger nu beter dan tegenwoordig", willen we van den Helderschen Methusalem weten. „Het menschendom was vroeger vriende lijker dan tegenwoordig," zegt opa. „Ze waren niet zoo hoogmoedig. Je had allemaal een een voudig huisje. Wat zand op de vloer, een „snot neus" (lamp) op tafel en van een kachel wist je niet. En werken, van 's morgens 5 tot 's avonds 8. En nou kan ik nog Julianadorp rondloopen. Ik kuier nog 3 of 4 uur per dag en kan m'n krant nog lezen, zonder bril." „Ja, ik ben nog millionair, meneer, want ik ben gezond en daar heb ik vanmorgen voor gedankt. Ze vragen me wel eens, hoe kom je toch zoo gezond. Ja, hoor, dat weet ik niet. Er is er Eén die voor ons zorgt en Die heeft me nog een paar goeie oogen en een paar ge zonde beenen gegeven en de rest komt vanzelf wel." Oude Jan Sturk, die opa is komen felici- teeren, zit in een hoekje instemmend te knik ken. Hij is 87 en hij kan er ook van meepraten wat een voorrecht het is, als je gezond bent. Ouwe Jan staat op. „Nou ik ga er vandoor, hoor Scheer." „Goed hoor, en als je me meisie in de Spoor straat ziet, zeg maar dat ze vandaag niet be hoeft te wachten," lacht opa en Jan belooft het. We stappen ook op. Er komt vandaag nog een heele stroom in het kleine huisje. Vijf kinderen heeft opa in Den Helder wonen, plus kleinkinderen en achterkleinkinderen, dat zijn er zoo bij elkaar zoo'n kleine veertig en dan al de kennissen en de buurtbewoners, die het huisje met guirlandes in feestelijk groen hebben gezet. Het zal een heele drukte wor den. Maar de 92-jarige lacht er om, hij kan wel wat hebben en als we de deur uitgaan zwaait hij joviaal met z'n hand als een jonge kerel. BEVALLEN: E. S. DienaarBouman, d. ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN en U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. lederen dag moet Uw lever minstens een liter gal in Uw ingewanden doen stroomen. Wanneer deze stroom van gal onvoldoende is, verteert Uw voedsel niet, het bederft. U voelt U opgeblazen, U raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd en U bent humeurig, voelt U ellendig en ziet alles somber in. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen. U moet CARTER S LEVERPILLETJES nemen om een liter gal vrij te doen stroomen en U zult weer geheel fit zijn. Onschadelijk, plantaardig, zacht, on overtroffen om de gal te doen stroomen. Eiscnt Carter's Leverpilletjes bij apothekers en drogisten, f. U.75. Drie kinderen, die gisterenmiddag in zee aan het spelen waren en zich onopzettelijk wat te ver van den wal waagden, werden door dén stroom gegrepen en dreven af. Op het hulpgeroep van de jongelui haast ten zich een lichtmatroos der tfon. Mar. J. van Wijk en een bewoner van Huisduinen, W. Doorn, te water. Het mocht dezen beiden gelukken het drietal, een jongetje van 9 jaar, Jan Becker, en de beide meisjes, Neeltje Becker en Truus van Os, respectievelijk 10 en 9 jaar, te redden. De kinderen waren met den schrik vrij ge komen en zijn naar hun woning in de Janzen- straat overgebracht. Een waarschuwing te meer om toch voor zichtig te zijn, ook bij het spelen in zee. De stroom blijft verraderlijk en oppassen is de boodschap. Het tragische ongeval, dat giste ren op Texel gebeurd is, en waarvan men elders bizonderheden vindt, is eveneens een ernstige waarschuwing, niet met de zee te spelen. De sterke stroomingen blijven ook voor de beste zwemmers onverwachte verrassingen. Mevr. B., wonende aan den Duinweg te Huisduinen, zou Zondag een petroleumstel bij vullen. Ze verzuimde daarbij de brandende pit eerst uit te blazen en dit werd haar nood lottig, want doordat een vonk in de petroleum viel, raakte het keukengordijn in brand en ten gevolge daarvan sprongen de ''uiten, en ais klap op de vuurpijl gingen ook nog een paar planken injde vlammen op. Een en ander veroorzaakte nogal wat con sternatie, vooral bij de pensiongasten, die hun koffers met hun hebben en houden naar buiten sleepten. Gelukkig echter brachten eenige em mers water het vuur tot staan en beperkte zich de schade tot bovengenoemde voorwerpen. LAAT UW RIJWIEL NIET ONBEHEERD! Uit het Julianapark werd een rijwiel, dat onbeheerd stond, ontvreemd. LET OP DE VERKEERSREGELS. Den laatsten tijd zijn er weer velen tegen de lamp gevlogen,1 doordat zij in overtreding wa ren met de verkeersregels. Het niet uitsteken van de hand, het met z'n drieën naast elkaar rijden, geen achterlicht bezitten, het zijn alle overtredingen, waar men streng op let, en die met drie tot vijf gulden boete gestraft worden. Hedenavond geeft de Harmoniekapel „Win nubst", onder leiding van den directeur, den heer H. B. Schenkels, een Zomer-Concert in het Julianapark van half negen tot tien uur. Programma: 1. Mandora, Marsch Ord Hume 2. Tibère, Ouverture Dramatique Delmas-Popy 3. Dolorès Walzer Emil. Waldteufel 4. Loreley-Paraphrase Jos. Nesvadba 5. Suite Romatique Fr. Popy 1. Scherzettino 2. Le Rêve de Desdémone 3. Sèrènade Rokane 4. Valse lente 5. En Farandolant 6. Fantaisie, Faust Opéra de Ch. Gounod 7. Martiriel, Marsch B. Bisselink RECTIFICATIE. In het artikel „De Marine in de regeerings- periode van H.M. de Koningin" zijn twee zinstorende fouten blijven staan, die de wel willende lezer ongetwijfeld reeds zal hebben opgemerkt. Er staat: de reis van Hr. Ms. K XVI voor wetenschappelijke doeleinden via het Panama kanaal enz. Dit moet zijn de K XIII. Aan het einde van het artikel staat: .Do- mine salvum fac Reginam postram". Dit laat ste woord moet zijn: nostram. 9 tot 16 Augustus 1938. Nieuwe zaken. Houthandel van Ouds „De Molen", Westg. 80. Wijzigingen. N.V. Heldersche Melkcentrale, Molenstraat 93; bestuurswijziging. Joh. Verfaille, Spoorstraat 73, banketbakkerij; overgegaan aan Joh. Verfaille Jr. Motordienst onderneming „Catharina Maria", Loodsgracht 22; rechtsvorm gewijzigd. Texel: Rotterdamsche Bankvereeniging N.V., Rotter dam; benoeming alg. proc.houder. Allee went Het is merkwaardig zooals de politieke toe stand van Europa in overeenstemming is met de atmosfeer in de natuur. Het is: broeiheet. Nu went men aan alles, het aanpassingsver mogen van den mensch is zoo groot, dat hjj vrij ongevoelig wordt zoowel voor de koude als voor de hitte. De eerste dagen ja, dan klaagt men, zucht men, maar al spoedig heeft men zich aangepast en maakt zich geen zorg meer over hitte of koude. Zoo gaat het ten opzichte van de natuur en zoo gaat het ten opzichte van den politieken toestand. We zijn al zoo gewend geraakt aan de spanningen in Europa en daarbuiten en alleen zij, die van oogenblik tot oogenblik het politiek gebeuren volgen, sidderen telkens bjj den hoogen druk waaronder Europa gebukt gaat. Van die bestaande spanning in ons wereld deel is b.v. een bewijs dat alle Britsche mi nisters hun vacantie in eigen land doorbren gen. Dat doen ze heusch niet om een of ander eenzijdig gerichte propaganda: „Koopt in eigen land", of „Bréngt uw vacantie in eigen land door", maar daarvan is de bedoeling dat Chamberlain, de Britsche premier, oogenblik- kelijk zijn mede regeerders op kan roepen om bij een mogelijk belangrijk gebeuren, direct een besluit te kunnen nemen. Er is overigens de laatste jaren al zooveel gebeurd, dat een Europeesche oorlog had kun nen ontketenen en dat het toch niet gedaan heeft, dat we ons nu niet direct bezorgd be hoeven te maken over een explosie. Toch..* er dreigt gevaar. Niet alleen het feit van het thuisblijven van de Britsche ministers is daarvan een bewijs, maar sterker spreekt de groote activiteit van Duitschland om zijn grenzen te versterken, zoowel aan den kant van Frankrijk als aan die van Tsjecho Slo wakije. Wat heeft het Derde Rijk hiermee voor? Dat is een vraag. waarop men het antwoord schuldig moet blijven, maar waarover men natuurlijk wel zijn gissingen maakt. De achterstand in de Duitsche be wapening kan niet alleen cie oorzaak zijn van deze groote activiteit. Daar moet iets anders achterzitten. Een bedreiging of Het Tsjechoslowaaksche vraagstuk krijgt doof al deze dingen wel een bizonder sterk Euro- peesch accent. Want dat het alles gaat om de oplossing van dit vraagstuk staat vast. En dat deze oplossing niet eenvoudig zal zijn, is even zeker. De vorige week hebben de Tsjechi sche officieren nog eens te kennen gegeven, dat slechts met geweld aan de onafhankelijk heid van Tsjechoslowakije een einde gemaakt zou kunnen worden. Zij hebben een proclama tie in hun weekblad bekend gemaakt, waarin het heet, dat „de nalatenschap van Masaryk met al onze kracht zullen verdedigen" en „dat wij niet langer kunnen terugtrekken". Europa kan er kennis van nemen. Duitschland kan er rekening mee houden en kan zich realiseeren, dat alleen door middel van een Europeeschen oorlog Tsjechoslowakije van zijn onafhankelijk heid zal kunnen worden beroofd. Of die prijs ook voor het Derde Rqk niet te zwaar zal zijn?We hopen het! naar Schoort, Alkmaar, A'dam Aquarium Zoöl. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 912 en van 13.30— 17 u.. Zaterdag van 912 uur. lederen Dag, S5, 79: Westgracht 80: Tentoonstelling Historisch Genootschap „De Kop van Noord Holland", BIOSCOPEN: Tivoli-theater, Spoorstraat, half 8: „In levensgevaar" en „De schrik der ban dieten". Rialto, Spoorstraat half 8: „Parnel, de Strijd voor de Vrijheid". Witte-Bioscoop, Koningstraat, half 8: „Gevangene 317" en „De Vechtende Speurder". Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Barometerstand Den Helder 757.0 Temperatuur zeewater 20.0 Temperatuur lucht lg.I Wind; richting Z.W., kracht: 5 Licht op 8.53 Hoogste temp. lucht gisteren 19.8 Laagste temp. lucht gisteren 12.3 Hoogwater (heden) 23.20 Laagwater (heden) 17.30 Hoogwater (morgen) 11.2500.00 Laegwater (morgen) 5.30—18.05 HAVEN VAN NIEUWEDIEP. 15 Augustus 1938. Aangekomen van Londen en vertrokken naar Harlingen 't Engelsche s.s. „Falcon". Beste drank, van goede klank Lekker bier en vertier „De Toelast" Amilda-crème, die tevens zoo goed is voor de huid, is verkrijgbaar in deze twee begeerde teinten. Mat of bruin. Doos 50 en 25 ct. De Minister van Defensie heeft dc indienststelliny van Hr. Ms. flottieljcleider „Tromp" vastgesteld op 18 Auy.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 5