uropa ziet spoken bij klaarlichten dag! WETTELOOSHEID BEHEERSCHT DE WERELD! Weerbericht DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER In strijd met de wet Wij strijden verder tegen China Mgr. Hlinka overleden De lage graanprijzen WO E N S D A G 17 AUGUSTUS 1938 KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) 66e JAARG. No. 8388 Defensiemaafregelen ontwrichten Duitsche industrie Het levensonderhoud van arbeiders Besmettelijke ziekten onder de Japansche troepen Russische eischen aan China AMERIKA wil slechts vrede, veiligheid, welvaart! De geweigerde audiëntie Dit nummer bevat 8 pagina's DE BILT SEINT: Japan zegt: Finland krijgt te veel Joden Rijksmiddelen daalden HELDERSCHE COURANT Uitgave der Ultg.-Mtj. Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder De wereld is er nog niet aan ge wend, dat Duitschland rechtsge lijkheid wil en heeft, zegt de Duitsche pers. Laat men naar Span je en Palestina kijken. Tsjecho- Slowakije neemt speciale grens- maatregelen. Men is in het buitenland nog steeds niet gewend aan de gedachte van rechtsgelijkheid, zegt een deel der Duitsche pers. Daarom ontstaat er een eenzijdige opwinding over de herfstmanoeuvres, maar het beves tigt tevens de opvatting dat Duitsch land deze rechtsgelijkheid nooit tot stand had gebracht, wanneer het haar niet zelf had genomen. Iedere weermacht moet zijn reservisten oefenen en geoefend houden. De critici van Duitschland zien volkomen over het hoofd, dat zij zelf sinds twintig jaar hun reserve lichtingen opleiden, terwijl in Duitschland onder het oude, gedwongen systeem van de langdienende 100.000 man, zestien reserve- lichtingen zijn uitgevallen. Het Berliner Tagehlatt merkt op: Wan neer Fransche journalisten meenen, dat zij hun lezers steeds weer opwindende sensa ties moeten voorzetten, is dat hun zaak. Er zijn echter ter wereld zoo veel opwindende en bloedige gebeurtenissen, zooals bijv. in Spanje en Palestina, dat men er van zou kunnen afzien normale gebeurtenissen in Duitschland op fantasievolle wijze zoo lang af te schilderen, dat daaruit ten slotte vree- selijke spookverschijningen 'zijn geworden. Versterkingen bij de Tsjecho- slowaaksche grenzen. Een dertigtal dorpen ten noorden van Weenen bij de Tsjecho-Slowaaksche grens gelegen is opgeruimd Er worden thans ver- sterkingswerken aangelegd. De bewoners dezer dorpen zijn overge plaatst naar Burgenland, waar een groot landgoed van graaf Esterhazy is verkaveld. Fransch generaal geroefeningen bij. woont de le- De chef van den generalen staf van de Fransche luchtstrijdkrachten, generaal Vuil- lemin, is gistermiddag om 13 uur 30 op het .vliegveld Staaken geland. Hij zal een deel der Duitsche legeroefe- ningen bijwonen. De invloed der gelen. defensiemaatre- laat zich in Duitschland inmiddels reeds geducht voelen. Volgens het Hsb. is er reeds schaarschte aan liquide kapitaal, en doet de regeering een poging deze schaarschte te dekken door invoering van directe belas tingen. De industrie is ontwricht. De mobilisatie van mannen voor arbeid aan de versterking van de westelijke gren zen heeft groote takken van nijverheid van arbeidskrachten beroofd: sommige afdeelin gen zijn zelfs daardoor geheel stilgelegd. De openbare benzinepompen verkoopen geen synthetische benzine, dat is benzine en benzolmcngsel meer, maar slechts zuivere benzine, die voor de Duitsche auto's veel minder bruikbaar is. Dat men zich in het Duitsche Rijk met militaire dingen in deze dagen zeer bezig houdt, blijkt ook uit het feit, dat in Septem ber over geheel Duitschland een week van het gasmasker zal worden georganiseerd Een afzonderlijke ontvanger mocht niet worden benoemd. Aan de overwegingen tot het Koninklijk Besluit van 25 Juli 1938, waarbij werd ver nietigd het besluit van den raad der ge meente Heerewaarden van 5 Mei 1938, strek kende tot benoeming van A. Brinkman Dzn. tot ontvanger dier gemeente, ontleenen wij het volgende: De gemeenteraad van Heerewaarden had bij zijn besluit van 5 Mei 1938 andermaal in de vacature van ontvanger dier gemeen te voorzien door benoeming, met ingang van 1 Januari 1938. van A. Brinkman Dzn., zulks niettegenstaande zijn besluit van ge lijke strekking dd. 29 December 1937 bij Kon. Besluit van 4 Maart 1938 is vernietigd wegens strijd met de wet. De heer Brinkman is geen secretaris dier gemeente en de be trekking van secretaris vaceert niet. Ingevolge artikel 105 der gemeentewet was bij Kon. besluit van 11 October 1937 met in gang van 1 Januari 1938. de gemeente Hee rewaarden aangewezen als gemeente, waar de bediening van secretaris en die van ont vanger door denzelfden persoon worden be kleed. De raad der gemeente Heerewaarden was derhalve niet bevoegd, in de bedoelde vaca ture door benoeming van eeen afzonderlijken ontvanger te voorzien, en hij heeft zulks doende, gehanderd in strijd met artikel 105 der gemeentewet. waarbij de bevolking nog eens zal worden aangemaand zich gasmaskers aan te schaf fen. Tsjechoslowakije stelt speciale be wakingsdienst in. Het Tsjechische oppercommando heeft gisteren een specialen grens- dienst ingesteld met het oog op de Duitsche manoeuvres. Om iedere be schuldiging van provocatie te voor komen, zal de dienst zoo onzichtbaar mogelijk werken. Verdere maatrege len zullen, naar uit gezaghebbende bron vernomen wordt, in verband met de Duitsche manoeuvres niet worden genomen. De hooge defensieraad is anderhalfuur bij een geweest. De besprekingen, die daarop vólgden, hadden betrekking op den buiten gewonen toestand, die ontstaan is door de Duitsche militaire maatregelen. Kosten aanzienlijk gestegen Uit een publicatie van het Centraal Bureau voor de Statistiek blijkt, dat de kosten van levensonderhoud van arbeidersgezinnen in de groote steden, met name Amsterdam en 's-Gravenhage, aanzienlijk gestegen zijn. De stijging der totale uitgaven van Maart tot Juni 1938 bedraagt in Amsterdam en 's-Gravenhage resp. 1.8 en 1.2 pet., terwijl deze stijging van Juni 1937 tot Juni 1938 resp. beliep 1.8 en 1.9 pet. OPERATIES STOKKEN TENGEVOLGE VAN CHOLERA EN MALARIA. Onder de Japansche troepen aan den Jangtse heerschen cholera en malaria ten gevolge waarvan de operaties tegen Hankau worden op gehouden. Een tot oordeelen bevoegd iemand, die juist uit Kioekiang is terugge keerd, schat het aantal Japansche militairen, dat ziek is op 5000. Volgens een andere schatting van uitstekend ingelichte zijde zouden in geheel China 25000 man Japan sche troepen lijdende zijn aan cho lera of malaria. Ook te Nansjang is cholera uitge broken. De Chineesche autoriteiten hebben zooveel mogelijk voorzorgen geno men. Worden ze ingewilligd, dan zal de Sovjet republiek krachtigen steun verleenen, maar anders.. De Russische ambassadeur Orelsky, die per vliegtuig uit Moskou te Tokio was aange komen, heeft aldus meldt de „Nitsji Nitsji" Tsjang Kai Sjek een ultimatum overhan digd, waarin gcëischt wordt, dat communis tische troepen gemobiliseerd worden voor de verdediging van Hankau, dat de Russische militaire raadgever de leiding der krijgsope raties in handen krijgt, dat Hankau onder geen beding opgegeven wordt, dat de com munistische generaals even sterk in den mi litairen raad vertegen wc «1 zullen zijn als de generaals der centrale regeering en dat Tsjang Kai Sjek zoowel op militair als op ander gebied de dictatuur zal laten va ren. Indien al die voorwaarden worden ingewilligd is Rusland bereid, aldus de „Nitsji Nitsji" krachtigen steun te verleenen, in het tegenovergestel de geval dreigt Moskou met stopzet ting van de steunverleening. Tsjang beloofde volgens het Japansche blad te antwoorden na de leiders der Kwom- intang geraadpleegd te hebben. Staatssecretaris Huil over den in ternationalen toestand. Op ge weld der wapenen zal de wereld nimmer kunnen steunen. Het is duidelijk, zei de Amerikaan- sche staatssecretaris Huil gister avond in een radiorede, dat wat elders in de wereld geschiedt, de toestand in Amerika diep aantast. Daarom is het noodzakelijk, dat wij, als natie, steeds vastberadener wor den in ons verlangen en steeds doel treffender in onze pogingen om te zamen met de andere volkeren altijd binnen het kader van onze traditioneele politiek van „geen ver wikkelingen" - steun te verleenen aan het eenige program, dat het getij der wetteloosheid kan keeren en dat de wereld hecht kan plaatsen op den eenen en eenigen weg, die leiden kan naar een duurzamen vrede en naar veiligheid. Met nadruk verklaarde IIull, dat thans de invallen in bet gebied van Souvereine Staten, vernieling van wettig gevormde re geeringen gewelddadig in beslag nemen van tot dusverre onafhankelijke politieke eenheden, ingrijpen in de binneniandsc'ne aangelegenheden v. andere naties schending op groote schaal van vaststaande verdrags verplichtingen, en pogingen om internatio nale geschillen te beslechten met wapenge weid, evenzoovele bewijzen vormen voor een verval, dat ernstig de grondslagen zel ve van onze beschaving aantast. Amerika wil vrede, veiligheid, voor uitgang en welvaart voor ons zelf en voor alle naties. Wij gelooven in en geven steun aan economischen wederopbouw, als grondslag van een stabiele, internationale welvaart, eerbied en inachtneming der ver dragen zoowel als wiiziging van die verdragen, wanneer dat noodig is in een geest van hulpvaardigheid en aanpassing, zelfbeheersching bij het nastreven van een politiek van nietinmenging in de binnenlandsche aangelegenheden van andere naties, en regeling van geschillen door vreedzame onderhandelingen, inter nationale samenwerking en een zoo vrij mogelijk intellectueel verkeer, zoodat door wederziidsch begrip de problemen van anderen en de pro blemen. die zich voor allen gemeen schappelijk voordoen, op vreedzame en snellere wijze geregeld kunnen worden. Aangezien meer en meer naties, besloot Huil, dit program aanvaarden en den wil toonen te werken aan een herstel van ge zonde economische betrekkingen, een ge zonde internationale moraal en gezonde be ginselen voor volkenrecht en rechtvaardig beid. zal het, zelfs voor de naties, die thans verklaren uitsluitend te vertrouwen op een politiek van wapengeweld, duidelij ker worden, dat de overweldigende meer derbeid der menschbeid den vasten wil leeft te leven in een wereld, waar de we, teloosbeid niet wordt geduld en waarin vreedzame, economische en cultureele be trekkingen niet worden geschonden. Strijder voor de autonomie dér Slowaken, Mgr. Hlinka, de leider der Slo- waaksche volkspartij, die jarenlang heelt gestreden voor de autonomie der Slowaken, is gisteravond overle den. Andreus Hlinka werd in 1864 geboren. In 1889 werd hij tot priester gewijd. Als leider der Slowaaksche katholieke speelde hij een rol in het politieke leven De Hongaar- sche regeering heelt hem indertijd gevan gen gezet wegens nationalistische propa ganda. Hij streed voor autonomie van Slo- Mgr .HLINKA. wakije, doch was tegen de sampagne van lord Rothermere voor een herziening van het verdrag van Trianon Hlinka was lid van het Huis van Afgevaardigden en presi dent van de Ludova Banka. Voorts was hij directeur van de Slowak, een te Bratislava (Presburg) verschijnend dagblad. Hij was voorzitter van de Slowaaksche parlemen taire club, rector van de parochie Ruzom- berok en protonotarius apostolicus (A.I.P.) „Het hoogste gezag sprak", ver klaren de N.S.B.-leiders. Het Bat. Nieuwsblad heeft een kort on derhoud gehad met de heeren van Geelker ken en D'Ansembourg en het vernam daar bij het volgende: Een voor hen aangevraagde audiëntie bij den gouverneur-generaal is geweigerd. Zulks geschiedde onder motiveering, dat de NSB. in Nederland de daar gevestigde regeering pleegt te bestrijden op een wijze, welke het den landvoogd minder gewenscht doet voor komen, beide heeren te ontvangen. Daar, aldus de beide boeren, het hoogste gezag hier heeft gesproken, is geen discussie over deze kwestie mogelijk. Beiden gewaagden van de op Sumatra door hen ondervonden objectiviteit van alle zijden. Zij werden ontvangen door den gou verneur van Sumatra, verschillende resi denten en andere bestuursambtenaren. Voorts werd veel hartelijkheid en sympa thie, ook buiten den ledenkring, ondervon den. „Vacantie van de politiek." Met nadruk werd er op gewezen, dat de N.S-R. hier niet den politieken Strijd komt brengen: „Wij hebben vacantie van de po litiek, wij zijn hier voor een principieel en ideëel doel." De beer D'Ansembourg acht het voorts van groot nut, dat hij als kamerlid tenmin- iets van Inriië afweet uit eigen aanschou wing. „Men kan in elk geval niet zeggen, dat de N.S.B. niet meewerkt in Holland de belangstelling te wekken voor Indië.'" „De beweging in Holland heeft een leden tal. dat de 45000 gepasseerd is, terwijl dit aantal gloeiende is." Over de beweging in Indië hebben de heeren uiteraard zich nog geen oordeel ge vormd. Beidon verklaarden onder den in druk gekomen te zijn door de grootschheid van Sumatra en het aldaar gepresteerde ko loniale werk. Groninger beurs verzendt een te legram aan den minister. Het bestuur van de vereeniging „De Beurs" te Groningen heeft gisteren in verband met de sterke daling der graanprijzen het volgen de telegram aan den minister van Economi sche Zaken verzonden: „Bestuur der vereeniging „De Beurs", te Groningen, met verontrusting constateeren- de, dat handel in gerst en rogge aan de Gro ninger beurs de laatste Dinsdagen vrijwel geheel stagneert, daar de richtprijzen niet kunnen worden betaald, in verband met de sterke prijsdaling op internationale graan markt, verzoekt Uwe Excellentie dringend zoo spoedig mogelijk bekend te maken, in welken tijd uwe Excellentie zich voorstelt maatregelen te treffen, waardoor landbou wers deze richtprijzen betaald kunnen krij gen, opdat Groninger beurs haar functie als belangrijkste beurs in ons land, ter verhan deling van inlandsrhe granen ten behoeve van landbouwers en graanhandelaren zoo spoedig mogelijk kan hervatten. Verwachting: Krachtige tot ma tige Westelijke tot Zuidwes telijke wind, des nachts be trokken tot zwaar bewolkt, overdag tijdelijke opklarin gen, enkele regenbuien, iels warmer des nachts, overdag iets koeler. Verdere vooruitzichten: Weinig verandering. DE CHINEEZEN NOG STEEDS IN HET OFFENSIEF. Gisteren heeft de Japansche kabi netsraad het besluit van de confe rentie der vijf ministers tot voort zetten van den strijd in China goedgekeurd. De staatssecretaris van de rijkskanselarij, Kazami, heeft dienaangaande medegedeeld, dat de regeering de materieele en geeste lijke mobilisatie op elk gebied on voorwaardelijk zal doorvoeren, ten einde de operaties te doen slagen. Het doel is het omverwerpen van de huidige Chineesche regeering, waar door een einde zal komen aan het conflict en het herstel van China met medewerking van Japan tot stand kan worden gebracht. DE STRIJD OM HANKAU. Vol^cn-s de Chineesche berichten blijven de Chineezen nog steeds in het offensief. De Chineesche liniën, aldus meldt het Chineesche persbureau, strekken zieh thans uit van Siaho ten Zuiden van Kioekiang naar het Westen tot .Toeitsjang en Ma~ toetsjeng. Maansjan, een strategisch punt, dat eenige dagen geleden door de .Tapan- neezen was genomen, is thans door de Chi neezen heroverd. De Chineesch troepen blij ven vorderen in de richting van Kioekiang. Zii '-">hben gisteravond in het maanlicht een verrassenden aanval gedaan op de -Tapan- schp stellingen ten Noorden van Siaho. De viiand vluchtte in alle richtingen en liet vijfhonderd kisten granaten, twee ma chinegeweren en andere voorraden achter. De Chineesche militaire woordvoerder bevestigt het bericht, dat de guerrillatroe- oen Seoejang. 40 kilometer ten zuidwesten yan Hangtsjau. hebben heroverd. Tiidens de bombardementen van gisteren op Hankan. Woetsjoeng en Hanjang zijn verscheidene bommen neergekomen aan den oever der rivier Han. Honderden burgers werden gedood, talrijke anderen gewond. De waterleiding van Hankau is door de Japanners vergeefs gebombardeerd. De bui tenlanders in de concessies hebben om speciale maatregelen gevraagd, teneinde de watervoorziening te beveiligen. Langs den .Tangtse-oever dringen de Ja- panneezen in westelijke richting op. Zij hebben eenige vorderingen gemaakt. Aan den noordelijken oever ontmoet hun offen sief moeilijkheden door de steeds toenemen de overstroomingen. Chineesche militairen verwachten ongeveer 70 k.m. ten W. van Hofei een nieuw offensief. Immigratie wordt moeilijker ge maakt. Uit Helsinki wordt gemeld, dat de Finsche minister van buitenlandsche zaken alle Fin sche gezantschappen en consulaten heeft doen weten dat visa voor Finland ten be hoeve van emigranten uit het vroegere Oostenrijk niet kunnen worden verstrekt dan met voorkennis van het ministerie. I olgens de bladen hebben verscheiden groepen emigranten, in hoofdzaak Joden, zich reeds van Oostenrijk naar Finland he geven. 55 personen, die zonder visa aan de grens kwamen, hebben verlof gekregen in Finland te blijven. Een millioenenverschil. De Rijksmiddelen brachten in Juli op f 39.455.079, tegen f 43.717.102 in Juli 1937. In de eerste zeven maanden van 1938 be droegen de totale ontvangsten f 256.689 196 (v. j. f 252.832.561), bij f 250.3S1.250 als 7/12 der raming. Wat de kohierbelastingen betreft, was in tcfaal f 88.381.054 op kohier gebracht tegen f 79.731.114 op 31 Juli.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 1