De Hollanders zijn zuiniger dan de Schotten „Pim de Gluipert" vond het een kale boel Wat moet er met jullie gebeuren Oostenrijksche rechters ontslagen Hij kon dc tandem niet betalen >v Een moedige stoker Motie voor officiersopleiding in Onze Oost Millioenenerfgenaam omgekomen Met mestvorken wilde zwijnen te lijf Ballonvaarder vlucht uit onweersfront Joodsch politieman opgehangen Platinavossen Moordenaar van Dollfuss Duitsch schip zonk „Heete tranen over de zonen Israëls" Bommenwerper sfort in baai RECHTSZAKEN UIT HET ZUINIGE LAND Schotsche jongens, die zich tijdens een schiet wedstrijd in Britsch-Indië van een tropenhelm voorzagen. Twee Schotsche jongens reisden door ons land. „Plattelandsbevolking hartelijk en gastvrij. Spreekwoorden behelzen vaak groote waarheden. Zoo is het ook met het spreekwoord: Het zijn mijn vrienden, die mij mijn feilen toonen! Hieraan dachten wij onwillekeurig, toen wij zeer onverwacht tegenover twee Schotten gezeten waren, die ons hun ervaringen vertelden van een rondreis per fiets door ons land. De jongens hebben hier hun vacantie doorgebracht en het zouden geen echte Schotten geweest zijn, als zij dat niet op de zuinigst mogelijke manier hadden gedaan. Dus bereisden zij ons land per fiets. Nu het einde van hun vacantie daar was, kon den zij met veel genoegen hierop terugzien. „Maar," zoo zeiden zij, „hoe is het mogelijk, dat Uw landgenooten ons zuinig noemen! Wij hebben» nog nooit zulke zuinige menschen ont moet als juost Nederlanders! Onze Schotsche zuinigheid is slechts een legende, voortvloeiende uit het ge voel voor humor, dat de Schotten eigen is, maar de Nederlanders zijn werkelijk erg zuinig." Het beruchte gebedel Voor vreemdelingen is het hier goed toe ven. De menschen zijn ongelooflijk welwil lend. Alleen is het zaak weg te blijven van die plaatsen, waar de toeristen gewoonlijk komen. Wij zijn geweest op de markt te Middelburg en in Marken en Volendam. De kleederdracht was natuurlijk aardig, maar het gebedel vonden wij bepaald hinderlijk en wij besloten nadien dan ook, die trek- plaatsen te vermijden en onzen eigen weg te zoeken. Daarvan hebben wij geen spijt gehad, want de mooiste en interessantste gedeel'- ten van Uw land vonden wij juist daar, waar de vreemdelingen het minst komen. Wij denken daarbij b.v. aan de meren in Friesland. Die meren en onze tocht over de afsluitdijk zijn onvergetelijk voor ons. Daar was geen gebedel en als we daar menschen in uitzonderlijke kleederdracht aantroffen, dan wis ten we ook, dat we niet bij de neus genomen werden. En wat is de Ne- derlandsche plattelandsbevolking hartelijk en gastvrij! Iedereen zingt Engelsche jes! lied- Weet U wat ons bijzonder is opgevallen? Dat zooveel Nederlanders Engelsch spreken. En iedereen zingt hier Engelsche liedjes! Zoo nu en dan leek het wel, of we in het eigen land waren, vooral omdat de Ncder- landsche volksaard zooveel met de onze overeenkomt. Trouwens, als Tromp de Theems was opgevaren, waren wij immers Nederlanders geweest... Alleen vonden wij, dat de Hollanders dik wijls erg omslachtig zijn. Hoeveel maal wij de laatste dagen wel zijn aangehouden met het verzoek om een rijwielplaatje te toonen is niet bij benadering na te gaan. Redde den machinist uit doods gevaar. Toen de sneltrein Carlisle—Glasgow, Kirk- connel naderde, keek Young de machinist uit naar de seinen. Klaarblijkelijk heeft hij zich daarbij te ver naar buiten gebogen, want hij kwam in aanraking met een brug en viel bewusteloos neer, James Bell, de sto ker ving zijn maat op en terwijl hij hem met een arm stevig vasthield, opdat hij niet op de lijn zou vallen, bracht hij met zijn anderen hand den trein, die een vaart had van 100 k.m, tot stilstand, aldus de N. R. Ct. Young werd dadelijk naar het naburige sta tion gedragen, van waar hij naar het zie kenhuis te Cumberland is vervoerd. Daar bleek, dat hij ernstige hoofdwonden had ge kregen en een arm had gebroken. Als we ons dan als Schotten bekend maakten werden we wel direct heel vriendelijk behandeld, maar wij heb ben er ons over verbaasd, dat de Hollanders boete moesten betalen, terwijl zij zoo'n plaatje in de zak hadden. Waarvoor is dat?" Wij hebben getracht de reden biervan uiteen te zetten, maar het was niet moge lijk de Schotten duidelijk te maken, hoe de vork in de steel zit. Fietsen geen lolletje! Een vreemdeling ziet de eigenaardigheden in een land soms veel scherper, dan zij, die in dat land wonen. Daarom heeft het nut de opmerkingen der Schotsche jongelui ter harte te nemen. Daarom ook is het verheugend, dat zij ons bij het afscheid me dedeelden, dat zij het volgend jaar weer hepen te komen, omdat het hen hier zoo goed bevallen was. „Maar dan niet met de fiets" zoo zeiden zij, want daarmede kan je eigenlijk in Holland niet vooruit. In de steden gaat het zoo langzaam,, dat je beter loopen kunt en op de goede wegen is het ontzettend druk en op de slechte wegen is het fietsen geen lolletje!" De Indische volksraad heeft gisteren een motie tot stichting van 'n officiersopleiding in Nederlandsch-Indië afgewezen en een tweede voorstel van gelijke strekking (doch met andere motiveering) aangenomen. ZIJ WAREN TE STRENG VOOR NATIONAAL-SOCIALISTEN. DE MACHT VAN DE GESTAPO. Vijf Oostenrijksche rechters zijn ontslagen, omdat zij tijdens het be wind van Schuschnigg te strenge straffen hebben uitgesproken over nationaal-socialisten. Zij zullen geen pensioen genieten. Alle vijf waren deze rechters werkzaam in Stiermarken en Karinthië. Verder wordt gemeld, dat aan de presi denten van de verschillende gerechtshoven een vertrouwelijke mededeeling is gedaan, waarin de macht van de Gestaipo uiteen wordt gezet. Hieruit blijkt, dat de Gestapo ar restaties kan verrichten zonder ge rechtelijk vonnis. Personen, die voor een gewoon misdrijf door de Gestapo zijn gearresteerd, mogen niet zon der toestemming van de Gestapo uit de hechtenis worden ontslagen, zelfs wanneer zij onschuldig worden be vonden door den rechter. Alleen de Gestapo heeft het recht over het lot van deze menschen te beslissen. Ook wordt gezegd, dat de Gestapo zijn gevangenen kan onderbrengen in de ge wone gevangenissen. De mededeeling is onderteekend door den Oostenrijkschen minister van Justitie, Hu- ber, als vertegenwoordiger van den rijks minister van Justitie. Droevig einde van wittebroods weken. De 21-jarige erfgenaam van de Dodge- automobielen fabriek, Danny Dodge, is tij dens zijn wittebroodsweken verdronken. Hij is 2 Augustus j.1. in het huwelijk getre den en bracht zijn wittebroodsweken door in een vacantiekamp bij Little Current in Ontario. Bij een dynamiet-ontploffing in het kamp werd hij gewond, tegelijk met zijn echtgenoote en drie anderen. Toen hij in een bootje naar het ziekenhuis werd ver voerd, is hij uit het bootje gevallen en verdronken. Spaansche boeren op jacht. In de heuvels rond Vigo (Spanje) richten groote hoeveelheden wilde zwijnen aanzienlijke schade aan. In verband met den burgeroorlog mogen de boeren geen vuurwapens hebben en zonder deze wapens is bet niet mogelijk de dieren op af doende wijze te bestrijden. In het district Mos hebben de boeren ge tracht de dieren met mestvorken en zeisen te lijf te gaan. Zij had den een bosch, waar de dieren huisden, omsingeld en dreven de zwijnen met fakkels voor zich uit. De beesten werden hierdoor zóó verschrikt, dat zij de hoeren aan vielen. De jagers vluchtten hierop in allerijl naar huis. Boesman tot landing gedwongen. Zondag j.1. had te Rijssel (Fr.) een inter nationale ballonrace plaats om de Coupe des Mines de Bethune. Aan den start, waarbij een groote menigte aanwezig \yas, versche nen 12 ballons. Balloncommandant Boesman, winnaar van den internationalen ballonwedstrijd te Tours nam deel met den ballon Rexona van de Ilaagsche Ballonclub. Na een vaart van on- derhalf uur ontmoette de Rexona een ge vaarlijk onweersfront. Reeds had de beman ning van den ballon, bestaande uit Boesman, Dollfus en een passagier, vele wedstrijddeel nemers den veiligen grond zien opzoeken, toen ook zij tenslotte wegens gevaar van blikseminslag, besloten tot landen over te gaan. Executie werd geen politieke betooging. Gisterochtend is in de gevangenis te Acre (Palestina) de vroegere Joodsche politieman Mordechai Schwartz door middel van den strop terechtgesteld. Hij was ter dood ver oordeeld omdat hij in September van het vorig jaar een Arabisch po litieman had vennoord. De pogingen om gratie voor hem te krijgen zijn vruchteloos gebleven. Bij deze terechtstelling hebben zich niet de tooneelen afgespeeld, welke te zien wa ren bij de terechtstelling van Ben Josef op 29 Juni j.1. Schwartz had zelf verzocht van zijn executie geen politieke betooging te maken, aangezien zijn misdaad, volgens zijn eigen woorden, te wijten was aan zijn eigen verkeerd oordeel. De nieuwe modekleur Dit voorjaar heeft een Noorsche vosscn- kweeker uit een paring van twee afwijkende typen zilvervossen een nest gekregen van platinakleurige v-ssen. Tot dusver kon de platinakleur alle kunstmatig worden aan gebracht. Het natuurlijke product heeft op de groote bontmarktcn zeer de aandacht ge trokken, zegt de N. R.- Ct. en op het oogen- blik doen de platinavossen voor de vossen- teelt in Noorwegen opgeld. Men spreekt van prijzen van 1500 a 2500 gulden per paar. Men verwacht, dat in den a.s. winter de platinavos opgang zal maken. „Strijder voor het groote Duitschland" Eén der pleinen van Weenen zal genoemd worden naar Otto Planetta, een van de na tionaal-socialisten, die is opgehangen we gens den moord op Dollfuss in 1934. Op één van de naambordjes zal komen te staan: „Otto Planetta 1899—1934 strijder voor het groote Duitschland." Honderd en vijftig Chineezxn verdronken. Tengevolge van een botsing met het Britsche schip „Tangwell" op de Jangste is gisterochtend het tweeduizend ton meteoi- de Duitsche schip „Hansa" tegenover de monding van de Whang Poe gezonken. Honderdvijftig Chineesche passagiers zijn hierbij verdronken; slechts de Duitsche ka pitein en dertien Chineezen worden gered. Verder wordt gemeld, dat de Britsche kanonneerboot „Scarab" tijdelijk de „Vioto- ria" heeft verlaten om deel te nemen aan het reddingswerk. Vergoten door Italiaansche pro* testanten, op wie men nu ook nauwkeurig zal moeten letben^ Het Italiaansche blad de „Regime Fas- cista" zet den strijd tegen allen, die het niet eens zijn met het rasbeginsel en het antisemietisme, voort. Gisteren keerde het blad zich tegen de protestanten, die veel belangstelling hadden voor de rede van Z.H, den Paus, waarin deze de nieuwe leer ver oordeelt. Het evangelische orgaan „La Lui ce", zoo schrijft de „Regime Fascista", heeft dezer dagen heete tranen vergoten over dei zonen Israëls, aan wie de menschheid ab les dankt. Ook de Italiaansche protestanten waren geroerd door de woorden van den! Paus en ook zij verklaarden tegen de ras- senleer te zijn. Nu de protestanten hun meei ning in deze zaak bekend hebben gemaakt, zal men ze nauwkeurig in het oog moeten, houden. Kwade dag voor de Amerikaani sche luchtmacht. Met een tusschentijd van tien uur heeft de Amerikaansche luchtmacht twee toe stellen verloren, waarbij vijf personen werden gedood. Nabij Rosedale Field is een torpedovlieg- tuig van het vliegtuigmoederschip „Sara- gota" omlaag gestort. De drie inzittenden zijn omgekomen. Een groot bombardements vliegtuig is verder in de baai van San Die- go gevallen. Hierbij werden twee personen gedood en vijf ernstig gewond. GEESTELIJKEN MOGEN NIET SCHUILEN! Das Evangelische Deutschland verneemt, dat de president van den Leningrader Sov jet een verordening heeft uitgevaardigd, dat in gevallen van luchtaanval aan geestelijken een schuilplaats in de schuilkelders gewei gerd moet worden. LEERLING MOTORRIJDER KRIJGT ONGELUK. Gistermiddag omstreeks kwart voor tweeëif, is een 19-jarige jongen, die op den Cruquius- weg te Amsterdam onder toezicht van een instructeur motor leerde rijden, doordat hij bij vergissing op de rem trapte, met het voer tuig over den kop geslagen. Hij is met een gebroken sleutelbeen, eert ernstige wonde aan het voorhoofd en een lichte horsenschudding door den G. G. D. naar het Wilhelmina-gasthuis overgebracht, Er viel dan ook niet veel te ha len in de Hilversumsohe school. Officier van justitie eischt een jaar en vier maanden. In den nacht van 3 op 4 Juni is inge broken in de School met den Bijbel aan den Geuzcnweg te Hilversum. De buit was niet groot; twee collectebus- jes voor de zending vond men den volgen den dag opengebroken en de inhoud een paar kwartjes en dubbeltjes waren ver dwenen. De dief voelde zich blijkbaar he vig teleurgesteld, want met groote letters had hij op het schoolbord ge schreven: „Kale boel", welke mede deeling hij met een pseudo had on derteekend: „Pim, de Gluipert". „Ik ben onschuldig", beweerde de man, die gisteren voor de vacantiekamer der Amsterdamsche rechtbank terechtstond, want ik ben Pim de Gluipert niet." Zoo eenvoudig had de Hilversumsche re cherche echter do zaak niet opgevat en ook beweerde zij niet, dat de man, die een be kend recidivist is, dien minder fraaien bij naam droeg. De dief is binnengekomen door bet in drukken van een ruit en hij had dit op de geijkte wijze gedaan, n.1. door middel van een courant, ingesmeerd met gele zeep. De verraderlijke krant. Het bleek, dat in de woning van den ver dachte het dagblad wordt gelezen, waarvan de inbreker hij zijn nachtelijke escapade gebruik had gemaakt. Bovendien werd in de keuken dezelfde zeep gevonden. Op het politiebureau had men schrijfproe ven met verdachte genomen. De schriftdes- kundige dr. W. F. Hesselinik uit Arnhem had het schrift op het schoolbord vergele ken met dat van verdachte en in zijn rap port kwam hij tot de conclusie, dat beide schrifturen vele kenmerkende punten van overeenstemming hebben; afwijkingen had hij niet gevonden, zoodat hij volkomen over tuigd was, dat verdachte de mededeeling, betreffende het tegenvallen van den buit op het bord had geschrevene „Ik sliep". Verd.: „Hoe kan ik dat nu hebben ge schreven, ik ben er nooit geweest ik sliep. Bovendien schreef ik Gluipert niet met een t miaar met een d. Officier: Die spelling-Marchant heeft je in de war gebracht. „Dat niet", zegt verd., „maar ik moest o»p het politiebureau zoo hard schrijven, en dtidrdoor lijlkt dat schrift misschien een beetje op dat van den inbreker!" Do officier van Justitie, mr. Bosch achtte bewezen, dat verd. den in braak had gepleegd, wegens dief stal vorderde hij tegen den man dien hij een gevaarlijk en brutaal individu noemde één jaar en vier maanden gevangenisstraf. Dat zegt niets De verdediger, mr. M. Schorlesheim, hield een uitvoerig pleidooi, waarin hij aan voerde, dat de gevonden couranten, luci fers en zeep in de woning van verd. ge vonden, zelfs geen aanwijzing vormen, daar deze combinatie in duizenden huisge zinnen voorkomt. Ook bet schriftonderzoek was naar pl.'s meening niet voldoende om een veroorrleeling op te baseeren. Wanneer verd. geld had gehad om een contradeskun- dige te benoemen, zou een debat tusschen de schriftdeskundigen ongetwijfeld twijfel hebben doen rijzen. PI. concludeerde tof vrijspraak. Vonnis 30 Augustus. rijwielen terecht moesten staan. Het motief voor deze diefstallen wierp wel een scherp licht op hun mentaliteit. De R. had reeds lang een hartstocht voor wiel rennen, welke sport hij daadwerkelijk be oefende. Na een aanrijding op de Rijswijk- sche wielerbaan was zijn enthousiasme even wel bekoeld en werd het beroep van motor gangmaker zijn ideaal. Na ijverig sparen slaagde hij er eindelijk in een motorfiets te koopen. jpr Van het rechte pad af. Ilaagsche rechtbank ivil twee diefachtige jongelui nog een kans geven. ..Er worden hier menschen veroor deeld. die uit nood gestolen hebben, die geen brood en geen werk hebben maar jullie, die een goede betrek king en een goed loon hadden, jul lie hebt gestolen, enkel en alleen maar om te stelen! Wat moet er eigenlijk met jullie gebeuren!" Dit kregen twee jeugdige tuindersknechts, vl. J. de R., uit Monster en A. J. H. van Ier V. uit Naaldwijk van den president der Ilaagsche rechtbank, mr. H. van Wagenin- gen, te booren, voor welk college zij gis terochtend wegens diefstal van drie molor- Tot dusverre was de R. nog niet van het rechte pad afgedwaald, doch ccn vriendje van hem, thans zijn mede-verdachte, gaf den wensch le kennen ook wel graag een motorfiets te bezitten. Vooral, omdat zijn meisje huiten de stad woonde en hij laat klaar was met zijn werk. Dan was een motorfiets veel practi- scher dan een gewoon rijwiel. Geld had hii evenwel niet. de eenige oplossing was. voï- gens hem en zijn vriendje, dus... stelen. T-Tet tweptal n-inw rianr Den Haag en nam ergens een onbeheerd staand motorrijwiel weg. Thuisgekomen werden de nummers °ruit geviild. het frame overgelakt, kortom men handelde als geroutineerde misdadi gers. Hiermee was het echter nog lang niet uit. Het lichte motorrijwiel beviel niet en werd in een café omgeruild voor een zwaar- ler. waarbij zij bovendien nog f 25.extra ontvingen. Dit bedrag compenseerde onge veer de uitgaven voor het onherkenbaar maken van het omgeruilde motorrijwiel. Toen het zware rijwiel defect raakte gingen de jonge menschen nog eens op roof uit. Toen zij zich ten derde male aan een onbeheerde motorfiets yergrepen, worden zij op heeterdaad betrapt en gearresteerd. Vader getuigt. De R. had nog een blank strafregister. Zijn vader, een gepensionneerd Rijksveld wachter. verklaarde als getuige a décharge, dat hij zijn zoon wel eens flink onder handen zou nomen. Van der V. 's strafblad was echter niet meer schoon, hij was kort geleden nog voor waardelijk veroordeeld en de proeftijd van die straf liep nog. De offieier van Justitie, mr. Ter- vaert. wilde ondanks den ernst der misdrijven de jongens nog een kans ge- yen en vorderde tegen ieder één jaar gevangenisstraf, waarvan acht maanden voorwaardelijk. Het verzoek tot onmiddellijke in vrijheid stelling werd afgewezen. Uitspraak 30 Augustus, En stal daarom een baal manu facturen. De heler heeft hier echter meet schuld dan de dief, vindt de offi cier van Justitie. Twee mannen, een expeditieknecht en eert marktkoopman hadden zich gisteren voort de Amsterdamsche rechtbank te verantwoor den. Beide mannen waren nooit eerder met de justitie in aanraking gekomen. De expe ditieknecht, werkzaam bij een groot bedrijf in de stad, stond bij zijn superieuren uitste kend aangeschreven. Ook op den marktkoop man was tot dat deze strafzaak voorkwam niets te zeggen. Het rapport noemt hem een ijverig, zeer betrouwbaar man, een goed huis vader en koopman. In Mei echter maakte de expeditieknecht; zich schuldig aan diefstal van een baal ma nufacturen, die hij van een zaak ter bezor ging bad meegekregen. Hij rijdt er regel recht mee naar een van de openbare markten in de stad en verkoopt de gestolen goederen ver beneden den prijs aan den koopman, die; gisteren wegens heling terecht stond. De expeditieknecht legde een be kentenis af. Het motief? Hij had be lastingschuld en bovendien had hij op afbetaling een tandem gekocht. De officier van Justitie mr. Bosch' vorderde tegen verdachte acht maanden gevangenisstraf. De verdediger mr. van Zeggelen pleittq clementie. De marktkoopman hield vol, dat hij hact het niet geweten, dat hij gestolen goed in handen had gekregen. Naar de herkmst had hij niet gevraagd. „Er wordt op de markten zooveel vlotweg in goed vertrouwen verhan deld." Hij had de partij meteen doorverkocht aart zijn buurman op de markt. De officier vond den heler schuldiger dari den dief, hij vorderde legen hem tien maan den gevangenisstraf. De verdediger mr. .T. K. M. Maihuisen wees er in zijn uitvoerig pleidooi op, dat verd. uit stekend bekend staat en zelfs do politie ver baasd was ,toen zij hoorde, dat hij bij een heling betrokken zou zijn. PI. conclydeerdo lot vrijspraak en vroetr verd.'s onmiddellijke invrijheidstelling, welke echter door de recht bank werd afgewezen. Vonnis 30 Augustus.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 8