In den Amerikaanschen smeltkroes Postvlucbten op Iodië SSÏÏÏÏ? 18 Vrachtauto door trein gegrepen Méér belasting minder verbruik Twintigduizend man buiten gevecht Een ongelukkig oogenblik Duitsch manifest tegen den oorlog Legervliegtuig verongelukt „Heuvel van recht vaardigheid'' Het Prinselijk Paar in Venetië Bakkersarbcid op Koninginnedag Jongens aten vergiftige bessen SPANJE "ÏÜïïS I"- 18 A»"' KW I0""1 18 A""- Ieder kreeg een helft van het uitzet Dc toestand van Ridder van Rappard Oude vijverkom gevonden Veesterfte Duitsche nazi's bieden het langst weerstand. „Amerika gedroeg zich vrij fat soenlijk tegenover de immigran ten" In het pas verschenen boek „Ame rican all" heeft de schrijver, William Seabrook, zich de moeite gegeven het Amerikaansche volk te ontleden in zijn samenstellende deelen. Het is zijn overtuiging, dat de Amerikaan sche natie voorbestemd is om, hoe he terogeen zij thans ook nog moge schijnen, zich snel te wijzigen en dank zij het smeltkroesprocédé, waaraan zij is onderworpen, tot een werkelijke eenheid, tot een homogeen volk te worden. De vreemde bestanddeelen, die Seabrook heeft opgezocht in hun burchten, waar zij, numeriek sterk en ten opzichte van andere bevolkingsgroepen overheerschend den toon aangeven, deelt hij in als Scandinavische Amerikanen, Italiaansche Amerikanen, Duit sclie Amerikanen, Poolsche Amerikanen en Russische Amerikanen. Met de negers houdt hij zich, aldus de N. R. Ct. niet op, dezen blijven min of meer buiten het smeltkroes- procédé. Mar do rest is voorbestemd om in de Amerikaansche eenheid op te gaan. Daar zorgen de kinderen voor, die makkelijker en liever Engelsch spreken dan de taal, die zij thuis nog van de ouders hooren. De Duitsche Amerikanen. Seabrook kan en wil zich verplaatsen in het gedaehtenleven van de nog niet geheel geab sorbeerde bevolkingsgroepen. Over de Neder landers zegt hij weinig. Wat hij van hen ver telt is vriendelijk bedoeld, maar door monu mentale onvolledigheid onbelangrijk. Daar entegen is 't artikel over de Duitschers, d.w. z. dan de Duitsche Amerikanen in de Unie, wel degelijk belangrijk. De schrijver heeft met vele ex-Duitschers uit tal van plaatsen in de Unie gesproken en hij vond hen niet zelden bereid, zich vrijelijk J uiten. Een be langrijk dagbladredacteur, een oud-Duitscher vertelde hein, de manier af te keuren, waarop in Duitschland het nazi-bewind de kerk be strijdt en de Joden vervolgt, maar, als Ame rikaan beschouwde hij dat als iets, hetwelk, nu het in het buitenland gebeurt, den Ame rikanen niet aangaat. In de Duitsche ge meenschap van de Ver. Staten, b.v. in de Duitsche of door Duitschers geëxploiteerde restauraties en bierhuizen, worden de .Tood- sche gasten met dezelfde voorkomendheid ohtvangen en bediend als anderen. In zulke inrichtingen hangen nog portretten van Bis- marek, den ex-keizer, Carl Schurz en baron Steuben. Er zijn nog vele Duitsche couranten in de Unie, maar overal sterven deze en an dere buitcnlandsche bladen in dat land een langzamen, ongehaasten, natuurlijken dood. De tijd, dat zij nog nut hadden, is voorbij. „Stormtroepen". Het Duitsche element in de Unie heeft veel beteekend voor de uitbreiding van het Ame rikaansche zakenleven, voor de invoering van goede muziek en voor de verbreiding van de Duitsche keuken. Volgens Seabrook hebben de universiteiten in de Ver. Staten zich ontwikkeld langs de lijnen, getrokken naar Duitsche modellen. Er bestaat op het oogenblik een klein, doch buitengewoon ag- gressieve en luidruchtige organisatie van Duitsche „stormtroepen". Deze mensclien be trekken kampen, voeren in uniform militai re oefeningen uit en wekken door hun op treden (niet het minst door den overdreven paradepas) opzien en ergenis. Deze militaire nazi-Duitschers zijn echter zoo weinig in aan tal, dat zij geen kwaad kunnen doen. Om een beeld van Seabrook te gebruiken: „De violent-milfante nazi-groep (in de Ver. Sta ten) is meer een puistje dan een kankerge zwel". De jongere stormtroepen zullen, meent de schrijver, trouwen met lieve Amcrikaan- „Wij, Duitsche soldaten verlan gen geen oorlog". Dat in Duitschland zelf nog niet alle agi tatie tegen het nationaal-socialistiscli be wind is uitgestorven, niettegenstaande de tallooze arrestaties in de laatste maanden, blijkt wel uit een vlugschrift, dat gisteren gewoon door de post werd bezorgd en dat was onderteekend door een niet bekende organisatie, genaamd „Soklatenbond Ber lijn vrije jeugd." Na te hebben gewezen op de onzekerheid en de vrees voor oorlog onder het Duitsche volk en de onophoudelijke propaganda te gen Praag in de pers en radio, wordt in het vlugschrift verklaard, dat vóór de komst van Hitier de SuSeten-Duitschers, Tsjechen en andere nationaliteiten betrekkelijk vreed zaam met elkaar leefden. „Wij Duitsche soldaten", zoo gaat het vlugschrift verder, „verlangen geen oorlog en we waarschuwen hen, die in Duitschland de macht hebben, ons naar een oorlog te voeren, een oorlog zou enkel leiden tot den ondergang van Duitschland en daarom hebben de Duitsche gpneraals op 4 Februari en wederom op 16 Juli hun waarschuwende stem verheven. Tijdens parade In Argentinië. Tijdens een parade van vliegtuigen ter gelegenheid van de herdenking van den 88sten verjaardig van het sterven van ge neraal José de San Martin is een militair vliegtuig hoven de stad Cordoha (Areenti- nië-, omlaag gestort. Het kwam terecht op een huis in het centrum der stad. De heide inzittenden zijn om het leven gekomen. sche meisjes, die lieve Amerikaansche kin deren zullen krijgen en dan zullen zij, (de stormtroepen), het heele geval vergeten. Van de vijf millioen menschen van Duitsch bloed in de Ver. Staten, van wie er zoowat twee millioen afkom stig zijn uit Oostenrijk en Hongarije, staat volgens Seabrook 70 pGt. totaal onverschillig ten opzichte van het nationaal-socialisme. 20 pCt. zijn he slist anti-nazi, 9 pCt. pro-nazi, doch enkel voorzoover dat overeenstemt niet trouw aan de Ver. Staten, 1 pf'.t. of misschien nog minder, is verwoed militant nazi op een hinderlijke ma nier. De Duitsche Amerikanen, die nog altijd aan 't smeltkroesprocédé blootstaan, vormt de belangrijkste, al is 't ook minste beminlij- ke van alle groepen in de Ver. Staten, die nog een buitcnlandsche taal spreken. Dat zij het minst beminnelijk zijn, is voor een groot deel de schuld van de Ver. Staten zelf de Amerikanen toch hebben het gedurende den wereldoorlog den Duitschers moeilijk ge maakt vriendschap te vinden of zelf bemin- lijk te zijn. Van de Italianen in de Unie, die door schr. scherp maar toch ook liefde vol zijn hekeken, constateert hij, dat zij van het fascisme afkeerig zijn. In den smeltkroes kookt 't! Aan het slot van het boek, en het (s niet wegens onbelangrijkheid, dat wij op de be schouwingen over de Polen, de Russen, de Scandinaviërs enz. niet nader ingaan pre ciseert Seabrook zijn opvatting nog even al dus: „Ik ben er ten diepste van over tuigd, dat Amerika, niettegenstaan de kibbelarijen, rassenvooroordeel en rassen verbittering, niettegenstaande propaganda van de georganiseerde arbeiders en al de moeilijkheden, door de depressie veroorzaakt, zich vrij fatsoenlijk heeft gedragen tegen over de een vreemde taal spreken de immigranten van elk ras, elk ge loof en elke huidskleur, die zijn kus ten hebben opgezocht, om er een toe vlucht te vinden of er een nieuw le ven te beginnen. De smeltkroes is iets reëels; zijn inhoud kookt en schuimt. Veel damp wordt uitge- stooten en er drijft wat slakkenmateriaal bo ven op, maar wat er overblijft, heeft een goede samenstelling. Alle buitenlanders in de V. S. roeien thans in een zelfde boot, die zich beweegt naar een en dezelfde toekomst, waarin, zoo moge het Gode behagen onze vrijheid niet van do aarde zal vergaan". Waar de Japansche solda ten, naar zij zelf zeggen, dapper vochten. Volgens berichten uit Agóchi, een grensstad in Korea aan den Zui delijken oever van de Turnen, hebben de Japansche soldaten, die den Tsjang Koe Fcng heuvel tot het laatst toe hebben verde digd, besloten den heuvel in het vervolg Sei Yoe San te noemen, om eraan te herinneren, dat hier de Japansche soldaten dapper vochten voor de internationale rechtvaardigheid. Sei Yoe San beteekent heuvel van rechtvaar digheid cn moed. WieJUennen ITALIANEN NAAR DE WERELDKAMPIOENSCHAPPEN. Voor de wereldkampioenschappen op de baan, in het Olympisch stadion te Amster dam, en op den weg te Valkenburg, is thans ook de Italiaansche ploeg samengesteld. Zij bestaat uit de navolgende renners. Amateurs: Ilalo Astolfi, Primo Hergoni cn Bruno Loatti. Bcroepsrijders: Bcnedetto Pola. Achter motoren: Aldo Canazza en Edoar- do Sevorgnini. Op den weg: amateurs: Corrado Ardizzoni, Serafino Biagioni, Oreste Conté. Mario de Benedetti, Giovanni de Stefanis, Poro Mori- gi, Scbastiano Torchio en Silvano Tucci. Beroepsrijders: Gino Bartali, Aldo Bini, Olimpio Bizzi, Pierino Favalli, Giuseppe Mar- tano, Giuseppe Olmo, Pictro Rinoidi cn Mario Vicini. Wat de wegrenners betreft: de vier ama teurs en vier beroepsrijders, die definitief de Italiaansche kleuren zullen verdedigen, zullen eerst gekozen worden naar aanleiding van de Italiaansche wegkampioenschappen, welke, zoowel voor amateurs als voor bc roepsrijders, op 21 Augustus a.s. te Trcviso zullen worden verreden. B-oJcAen EEN DRIEVOUDIG WERELDKAMPIOEN. Henry Armstrong slaal Lou Am- bers. Gisternacht is in de Madison Square Gar den te New York een bokswedstrijd over 15 ronden van drie minuten gehouden tusschen den negerbokser Henry Armstrong (uitda ger) en Lou AmberS (verdediger) om het we reldkampioenschap in het lichtgewicht. Ruim 18.000 bezoekers hebben een prach tig gevecht gezien, vooral van het boksfe- nomcen Armstrong, die zijn tegenstander tot twee maal toe tegen de planken sloeg. Am- bers wist echter tot het einde toe vol te hou den, maar de zwarte bokser had op punten gewonnen en daarmede het wereldkampioen schap in het lichtgewicht veroverd. Arm strong is reeds in het bezit van de wereld titels in het vedergewicht en lieht-midden- eewicht en is thans de ce.ste hok«er in de boksgeschiedenis, die zich drievoudig wereld kampioen kan noemen. Men meldt ons van officieele zijde, dat H. K. H. Prinses Juliana en Prins Bernhard op hun reis in Venetië zijn aangekomen en af gestapt zijn in het Grand Hotel aldaar. De minister van Sociale Zaken heeft goedgevonden, dat in verband met de vie ring van den verjaardag van H. M. de Koningin in broodbakkerijen in alle ge meenten des rijks door hoofden of bestuur ders en door bakkersgezellen op Woensdag 31 Augustus 1938 om 3 uur des voormiddags met den bakkergarbeid wordt aangevan gen. De „kleine man" heeft geen „om schakelingsmogelijkheden" meer. Naar aanleiding van een publica tie van het Bureau v. Statistiek te Amsterdam, over den druk der in directe belastingen op de gezin nen, komt het Hsb. tot de conclu sie, dat iedere verdere verzwaring van de genoemde belasting onder de huidige omstandigheden onmiddel- dellij'k moet leiden tot een daling van het verbruik. Door de verhoogde indirecte belastingen ontstaan n.1. verschuivingen in het ver bruik; immers zal men trachten aan die belastingen'te ontkomen door zijn inkomen zoo mogelijk op andere wijze te besteden. Maar aangezien thans mede door de land bouwersheffingen juist practisch alle ar tikelen van algemeen en/of noodzakelijk ge bruik onderworpen zijn aan zeer hooge hef fingen (vroeger was dit bijna uitsluitend het geval hij gedistilleerd en suiker!), is de „omschakelingsmogelijkheid" voor den klei nen man om aan den druk te ontkomen veel en veel geringer geworden. Het oude spreekwoord, dat men zich aan verbruiksbelastingen kan onttrekken door niet te gebruiken, gaat thans niet meer op Het alternatief is: minder verbruik en dit is het dan ook wat de verschillende ver- bruiks-statistieken en de opbrengsten van de meeste indirecte belastingen ons laten zien. De indirecte belastingen, welke thans vrij wel elk gebruiksartikel treffen, kunnen niet straffeloos verder verhoogd worden. Het in- ko.rfleip .v.fuj ,,dp .breede ,.pjgssa „des volks neemt niet toe,; de besteding van dit in komen ligt in het algemeen vast. Het heeft weinig omschakejingsmogeiijkheden meer, juist door den a^rd van het verbruik cn door het groote aantal zware heffingen. Men kan dus vyel veilig constatocren, dat iedere verdere verhooging der indirecte be lastingen in ons land tenzij een ingeni eus minister van financiën, nog gloednieuwe helastingobjccten kan ontdekken! auto matisch cn onmiddellijk tot een verdere inoenschrompeling van het verbruik van het betrokken artikel aanleiding zal geven. Twee jeugdige Osschcnaren ern stig ziek. Te Oss is bij'twee jongens van acht en zes jaar een vergiftiging gecon stateerd, welke moet zijn ontstaan door het eten van vergiftige bessen. Kort nadat Dinsdagmiddag het achtjarig zoontje van de familie van Tilburg en zijn zesjarig vriendje, het zoontje van den heer Vos, heiden wonende in' de Arendstraat te Oss, thuis waren gekomen, klaagde het oud ste kind over hoofdpijn. liet werd onder den wol gestopt, waarna de ouders eenigen tijd later, toen zij naai den jongen kwamen kijken, constateerden, dat hij zeer vreemd deed en wartaal sprak. Bovendien had men veel moeite om den jon gen in bed te houden. Aangezien zich ook bij het andere knaap je dergelijke verschijnselen voordeden, acht ten dc ouders het raadzaam den geneesheer Frank te hulp te roepen. Deze meende aan vankelijk, dat het vermoeidheid was, zoodat hij het kind iets liet innemen ten einde te kunnen slapen. De jongen kon echter de slaap niet vatten cn bleef den gcheclcn nacht zeer onrustig. Een specialist geconsulteerd. In den vroegen morgen werd de dokter opnieuw geroepen. Deze achtte den toestand van liet knaapje thans zoo ernstig, dat hij het in zijn auto overbracht naar tiet Sint An- naziekenhuis te Oss. Hier oordeelde men het noodig een specialist te consulteeren, die defi jeugdigen patiënt onderzocht, waarna hij tot de conclusie kwam, dat van Tilburg vergifti- tige hessen moet hebben gegeten, evenals het mdere ventje, dat hij eveneens onderzocht De toestand van van Tilburg is zeer ern stig en liet zal nog enkele dagen duren al vorens men zékerheid heeft of de jongen zijn ziekte te boven zal komen. Uit de wartaal, welke het zoontje van de familie van Tilburg sprak, kon worden opgemaakt, dat hij met zijn vriendje op stap was geweest om bessen te plukken en terwijl zij daar mede bezig waren, de een of ander hen ontdekte en nazette. Het zesjarig zoontje der familie Vos is er eveneens ernstig aan toe, doch liet ventje behoefde niet in een ziekenhuis te worden opgenomen. Liquidatie van de kracht rechtschen. der Ademt Franco's antwoord een geest van verzoening? De linksche havens gemilitariseerd. Van regeeringszijde wordt mede gedeeld, dat in de Siërra de Pendols, vijf kilometer ten zuidoosten van Gandesa, hevig wordt gevochten. Se dert veertien dagen hebben de troe pen van Franco aanvallen gedaan, waardoor hun beste troepen zijn ver loren gegaan. Men meent, dat in de afgeloopen week twintigduizend man buiten gevecht zijn gesteld. De aanvallen werden ingezet door de di visie uit Navarra, een elitecorps. De commanadant van de regeeringstroe- pen is van meening, dat deze strijd voor de rechtschen een „liquidatie van hun kracht" ■beteekent. Over een frontbreedte van vijf ki lometer beschikt de vijand over twin tig batterijen berggeschut en voort durend bevinden zich veertig bom bardementsvliegtuigen in de lucht. De gevolgde taktiek is Duitsch: Steeds herhaalde massa-aanvallen. Woensdag werden achtereenvolgens ze ven aanvallen gedaan. Na een bombarde ment door de artillerie ging de infanterie tot den aanval over. De aanval werd even wel afgeslagen, waarna de regeeringstroe- pen met handgranaten aanvielen. Bij het vallen van den avond duurde de strijd nog voort. HET ANTWOORD VAN FRANCO. Hoewel officieele kringen volstrekt wei geren den inhoud bekend te maken van het antwoord der rechtsche regecring op het plan tot terugtrekking der buitenlandsche vrijwilligers, verzekeren zij toch," dat het antwoord bewijs levert van een werkelijken geest van verzoening en een wil tot doeltref fende samenwerking voor den Europeeschen vrede. In welingelichte kringen wijst men op 't positieve karakter van de voorstellen, die in het antwoord worden gedaan. Dit ant woord, zoo zegt men, gaat de grenzen Ie ho ven van den oorlogstijd en de voorstellen zullen, wanneer men ze aanvaardt, een wer kelijke verlichting brengen aan het lot der burgerbevolking cn een waarborg geven aan den wettigen handel der neutrale lan- Tertrek van fleniKreiB) lAlh«M 18 A"R' Oieenrels) H™ 18 AuR' lA'dsm 18 A«' Aamkoaut ka Band. 18 Aug, A'dam 18 Aug. Jodhp. 18 Aug, Jodhp. 18 Aug, Athene 18 Aug, Medan 18 Aug, den binnen het kader van ernstige garan-, ties. Het plan van het Londensche comité biedt liet inconvenient niet aangepast tq zijn op practisch terrein aan de werkelijke heid cn het Spaansche voorstel, zoo zegt men verder, strekt tot een levensvatbaarder maken van het ontwerp. Men meent ook te weten, dat het antwoord in het licht stelt, dat het nationale Spanje, dat strijdt voor de onafhankelijkheid dej| lands, nooit eenig voorstel zal aanvaarden; dat nadeel kan toebrengen aan zijn souven reiniteit. Om een behoorlijk oordeel over het Spaans sche antwoord te vormen, zoo verklaart) men tenslotte, moet men niet uit het oog verliezen, dat het voorgestelde plan toeges past moet. worden door verschillende laiw den, welker sympathieën openlijk uitgaan! naar de regeering. De nieuwe regeering gaat her. vormen. Het staatsblad publiceert decreten, waarbij de havens en oorlogsindustrieën worden! gemilitariseerd en het commissariaat van 'C leger wordt gereorganiseerd. Alle nog niet gemilitariseerde oorlogsin-, dustrieön komen onder leiding van het orH derstaatssecreiariaat voor de bewapening. De havens en hun inrichtingen komen ons der de jurisdictie der militaire autoriteiten. Het decreet over het commissariaat vanl oorlog geeft een officieel bestaan aan een corps, dat sinds den aanvang van den oor. log met-officieel functioneerde. Er werd tegelijkertijd een decreet gepu bliceerd over de reorganisatie van ambas sades en consulaten. Van de fronlen, Aan het front in Estramadura wordt de weerstand der republikeinen doeltreffen der. De eerste opmarschen der rechtschen. die hen instaat stelden Castuera en ande re domineerende stellingen te bezetten, zijn gestuit. De rechtsche aanvallen, die ten doel hadden Almaden te omsingelen langs het noordwesten, zijn op schitteren de wijze te niet gedaan, aldus de berich ten uit Barcclona. Amsterdamsche politie als vre derechter. In de Wleine Kattenburgerstraat te Am sterdam woont een meisje en zij was ver loofd. Het boterde echter niet zoo buiten gewoon tusschen de beide jongemenschen en de trouwplannen werden al vager on vager, tot dat zij tenslotte geheel vervaag den. Een verbroken verloving is op zich zelf niets bijzonders, doch in dit geval werd liet ingewikkeld, doordat het uitzet reeds grootcndcels bijeen gebracht was. Woensdagavond veroorzaakte dit een twist die niet slechts tot het ex-verloofde paar beperkt bleef, doch waar zich de gchcele familie van beide partijen in mengde. Een cn ander trok nogal de aandacht van de omwonenden en het drama zou niet in Amsterdam zijn gebeurd, wanneer zich niet in korten tijd een oploop voor het huis had gevormd. Toen kwam de beurt aan de politie, die haar kalmeerende invloed deed gelden, met gevolg dat de oploop spoedig geen oploop meer was en het uitzet eerlijk in tweeën werd verdeeld. De taak van vrcdesrechfer schijnt onze hoofdstedelijke politie dus goed te liggen. Niet hopeloos, Op het departement van Buitenlandsche Zaken is gistermiddag bericht ontvangen, dat de toestand van onzen gezant in Ber lijn, ridder van Rappard, die Woensdag avond bij een auto-ongeluk gewond werd, onveranderd is. De toestand is zeer ernstig, doch behoeft nog niet als hopeloos te worden beschouwd. Jongeman te Den Ilaag door autobus gegrepen. Op den Wesfduinweg nabij den Schokker- weg te Den Haag fietste gisteravond laat dc 19-jarige R. A. wonende aan het De Constant Rebecqueplein, met een meisje, na afloop van het vuurwerk huiswaarts keerend. Plotseling geqjakten de trappers van de rijwielen in elkander verward waar door A. kwam te vallen juist op het mo ment dat een autobus van lijn 1. uit dc richting Schevcningcn naderde. De jongeman werd, hoewel dc autobe stuurder uit alle macht remde, door de bus gegrepen en vrjjwel op slag gedood. Het stoffelijk overschot is naar het zie kenhuis Zuidwal overgebracht. In het domein Soestdijk. Bij opgravingen in het Baarnsche bosch, (Jat behoort tot het Koninklijk domein Soest- dijk, hebben arbeiders een vijverkom terug gevonden, welke dateert uit den tijd van den eersten aanleg van het bosch. \oorts werden in de onmiddellijke nabij heid daarvan een vijftal fundeeringen aan getroffen, welke beelden moeten hebben ge dragen. Ook heeft mcn_ de juiste plaats kunnen bepalen van eonige andere gebouwen, wel ke in liet bosch moeten hebben gestaan. Een en ander moet uit den tijd van Prins Willem V (plus minus 1760) dateeren, be halve de vijver, welke tot den oorspronke- lijken aanleg van het bosch heeft behoord. De opgravingen geschieden aan dc hand van gegevens uit het Koninklijk huisarchief t« 's-Gravtfiihage, Bestuurder en mede-inzittende gedood. Het uitzicht op den on- bewaakten overweg was goed Gistermiddag omstreeks drie uur heeft zich op den onbewaakten over weg bij Groessen (gem. Duiven), een zeer ernstig ongeluk voorgedaan, waarbij twee personen het leven heb ben gelaten. Een met zand geladen vrachtauto, bestuurd door den 25-jarigen F. Polman uit Groessen werd door den lokaaltfein, welke om 1-4.58 van Zevenaar naar Arnhem was vertrokken, gegrepen. De auto werd meer dan vijf en zeventig meter medegcsleurd en totaal vernield. De bestuurder werd op slag gedood. De 27-ja- rige B. Jansen uit Groessen, die naast den chauffeur zat, werd in hoogst ernstigen toe stand naar het ziekenhuis te Zevenaar ver voerd, waar hij een uur na aankomst is overleden. Het ongeluk zou aan onoplettend heid te wijten zijn. Zeer waarschijn lijk heeft de bestuurder van de vrachtauto geen acht geslagen op den naderenden trein, waarvan de machinist meende, dat de auto, die een vaart van ruim veertig kilometer had, tijdig zou stoppen, Het schijnt, dat de machinist op het laat ste oogenblik getracht heeft te remmen, doch toen was het reeds te laat. De trein heeft met ruim een kwartier ver traging de reis voortgezet. Door mond- en klauwzeer. In de week van 7 t.m. 13 Augustus zijn tengevolge van het mond- en klauwzeer ge storven 20 runderen, 10 kalveren, 10 var kens en biggen, 1 schaap en 1 geit. Sedert de week 1926 September zijn aan deze ziekle in totaal gestorven 3274 runderen, 4162 kalveren. 3128 varkens en biggen, 253 schapen en 65 geiten.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 2