Ben Helder-Alkmaar Grootste vloot-demonstratie die ooit voor de Nederlandsche kust plaats had Indienststelling Hr. Ms. „Tromp Vijftien marine-schepen te Scheveningen v.v, tf Vrijdag 19 Augustus 1938 Tweede Blad Tienduizenden belangstellenden verwacht Eenheidsdemonstratie van marine en koopvaardij N.V. Autobusdienst „NOORD-HOLLAND" Aansluitende verbindingen op de TESO booten en de TREINEN te Alkmaar Mooie onderscheiding voor de „Zingende Jantjes" Jubileumfeesten Beiaardconcert Tromp oorlogsschip Reist per ,,ESONA'! De vlootdemonstratie op Zaterdag 3 September a.s. voor de kust van Scheveningen, belooft in meer dan één opzicht uniek te worden voor ons land. Nimmer tevoren heeft een dergelijke demonstratie plaats gehad. Niet minder dan 15 schepen van de Ned. Marine, w.o. Hr. Ms. „Tromp" en „Sumatra", zullen er aan deelnemen. De bedoeling van dezen vlootschouw is de Marine nader tot ons volk te bren gen en een eenheidsdemonstratie te geven van alle zeevarenden van onze natie, in het bizonder van de eenheid tusschen Marine en Koopvaardij. Vooral in het laatste jaar is zoo spre kend bewezen de groote beteekenis van onze Marine voor de koopvaardij. Wel licht nooit zoo sterk heeft de koopvaar dij de noodzakelijkheid van een goede Marinevloot gevoeld en heeft ons Ne derlandsche volk begrepen, dat het be staan van een Marinevloot alleen reeds gerechtvaardigd is voor de bescherming van onze groote vloot van koopvaardij schepen, die allewereldzeeën doorkrui sen en wier taak noodig is voor de in standhouding van ons volk. Tienduizenden zullen straks getuige zijn van de demonstratie van onze Ma rine, waarover men hieronder verschil lende bizonderheden leest. Van Den Helder zal een extra trein naar Den Haag vertrekken. Des ochtends opening van de tentoonstel ling van scheepsmodellen in den foyer van het Kurhaus, door gep. Generaal-Majoor J. C. Wagner, voorzitter van het Comité voor de Luisterrijke Viering van het Veertig-jarig Regeeringsjubileum van H.M. de Koningin te 's-Gravenhage. Interessante tentoonstelling. Op het programma staat voorts de opening van een tentoonstelling des mor gens op het parkeerterrein, waar allerlei materieel van de Marine voor het publiek te bezichtigen zal zijn van twaalf uur tot half vier. Daar zullen, vermoedelijk opgesteld zijn: zoeklichten, seinlampen, modellen van torpedo's en opengebroken torpedo's, lanceerbuizen, projectielen van 4 cM., 15 cM., en 12 cM., een 40 mM. mitrailleur, een mitrailleur van 12.7 mM. Op den Boulevard zal, in verband met de middagdemonstraties, luchtdoelartillerie van de landmacht zijn opgesteld. Marine-bijeenkomst in de Gr. Kurzaal. Om twee uur begint in de groote Kurzaal een Marine-bijeenkomst. Daar zullen het woord voeren de chef van den Marinestaf, vice-admiraal J. Th. Fürst- ner, en de vice-voorzitter van de Nederland sche Reedersvereeniging, de heer J. E. G. Wesselink. Het matrozenkoor, onder leiding van den heer Th. van Elferen, zal Nederlandsche zee liederen zingen en er zal een film over de Marine vertoond worden. Het orgel zal be speeld worden door den heer J. Admiraal. Om kwart over drie is deze bijeenkomst afgeloopen. Aan den Minister van Economische Zaken, Mr. P. L. M. Steenberghe, onder wiens Dep. de Scheepvaart ressorteert is gevraagd het woord te willen voeren van de muziektent van het Kurhausterras uit tot het publiek om de Nederlandsche Marine naar voren te brengen. Défilé van de Marine. Om half vier vangt op den Scheveningschen Boulevard het défilé aan. De opstelling vindt plaats op den Boulevard ter hoogte van het Seinposttheater. Aan het défilé wordt deelgenomen door adelborsten met vaandel, mariniers met vaandel, matrozen en de Koninklijke Marine-Kapel. Het défilé staat onder commando van den Luitenant-Kolonel der Mariners F. Lugt. Hierachter sluiten aan o.m. de leerlingen van de Zeevaartscholen te Vlissingen en te Scheveningen, de jongens van het opleidings schip ..Pollux" en de jongens van het N.J.V.- Zeekamp. De troepen trekken over den Boulevard en défileeren ter hoogte van het monument voor Land- en Zeemacht voor de autoriteiten. Ver volgens marcheeren zij verder tot het Noor delijke einde van den Boulevard. De vlootdemonstratie. Om vier uur vangen de demonstraties van de Vloot en de Marinevliegtuigen aan. Hieraan wordt deelgenomen door: Hr.Ms. flottieljeleider Tromp, Hr. Ms. kruiser Sumatra, de onderzeebooten de O 8, de O 11, de O 15 en de O 16, de torpedobooten de Z 6 en de Z 7, de Hr. Ms. kanonneerboot Brinio, Hr. Ms. mijnen- leggers Douwe Aukes en Hydra, Hr. Ms. mijnenvegers Willem van Eeuwijk, Pieter Floriszoon, Jan van Gelder en Abraham van der Hulst, twee nevelvliegtuigen, twee torpedovliegtuigen, een demonstra- tiegroep marincvliegtuigen, bestaande uit twee T 4 toestellen, 3 C 11W, en 5 C 7 W, toestellen. Het geheel staat onder leiding van den Kapitein ter Zee L. A. C< M. Doorman, den commandant van Hr. Ms. Tromp. In de Noordzee wordt ter hoogte van Sche veningen een betonning gelegd, waarmede omstreeks 20 Augustus een aanvang wordt gemaakt. Het is de bedoeling dat de schepen op de 8 meterlijn, ongeveer 600 meter van de toe schouwers verwijderd ligplaats zullen nemen en zij zullen van den geheelen Boulevard en alle terrassen te zien zijn. De schepen komen om precies 4 uur bij de Zuidelijkste ton ter hoogte van Seinpost, uit het Zuidwesten, varende in de kiellinie. Voor op de Z-booten, dan de 4 mijnenvegers, dan de Brinio, de Douwe Aukes en de Hydra, ver volgens de 4 onderzeebooten en ten slotte de Sumatra en de Tromp. Zij varen vervolgens langs de heele kust tot aan de Noordelijkste ton. Daar draaien de Z-booten, de mijnenvegers, de Brinio, de Hydra en de Douwe Aukes dwars af naar zee. De onderzeebooten gaan achter elkaar in diep water duiken. De schepen varen met een snelheid van ongeveer 10 mijl. De Tromp en de Sumatra beschrijven tegen half vijf een bocht en komen weer langs de kust in de richting van de Pier. Zij schieten daarop vijf volsalvo's af. Zoodra de Sumatra en de Tromp voor de Pier zijn, komen de onderzeebooten terug van de duikdemonstra- ties, waarop de schepen voor de kust in de volgende positie voor anker gaan. Voorop de vier mijnenvegers op één lijn, op de volgende lijn de Brinio, de Z-booten, de Hydra en de Douwe Aukes, daarachter de 5 onderzeebooten in linie en ten slotte de Tromp en de Sumatra. Nevelscherm om Tromp en Sumatra. Om kwart over vijf komen uit zee twee nevelvliegtuigen, waarop de luchtdoelartillerie in werking komt. Nadat zij over land gevlogen zijn, gaan zij een nevelscherm leggen om de Tromp en de Sumatra. Dan komt de torpedogroep vlieg tuigen en lanceert torpedo's op de schepen. Om half zes komt de groote demonstratie- groep eveneens recht uit zee naar land, waarop wederom de luchtdoelartillerie op den Boulevard in werking treedt. Bij gunstig weer zal men in dat gedeelte van het programma o.m. zien strijken en dalen van vliegtuigen. Om klokslag zes uur is dit deel der demon straties afgeloopen. Grootsche illuminatie, schitterend vuurwerk en tot slot... een Marine taptoe. Met zonsondergang illumineeren de sche pen, die voor de kust zijn blijven liggen en die zooals b.v. de Sumatra een prikkabel hebben. Om negen uur wordt van het programma zooals dat overdag verloopen is, in de open lucht een filmreportage vertoond. Om halftien vangt dan het Zoeklichtspel aan van boord van de oorlogsschepen. Dit duurt tot kwart voor tien. Intusschen is de verlichting van Boulevard en Pier gedoofd en worden van kwart voor tien tot tien uur van boord van de Sumatra cn de Tromp lichtgra- naten en lichtspoormunitie afgeschoten. Bij de lichtgranaten, die met een tijdbuis van 2000 meter worden afgeschoten straalt bij de ontploffing een sterke magnesiumzon, die den achtergrond in een helder licht stelt. Van tien uur tot kwart over tien komen vliegtuigen. Zij zullen o.m. parachute-flares uitwerpen en bij gunstig weer in het licht van de door hen uitgeworpen fakkels landen. Van kwart over tien tot half elf wordt van boord van de Sumatra en de Tromp vuur werk afgestoken. Ontstoken zullen worden: 20 bommen met gekleurde effecten. 20 kunstbommen met div. effecten. 10 bommen met dubb. effecten en speciale uitbarstingen. 10 brillantbommen met brillante effecten. 2 bommen met groote effecten en 3 Florentijnsche mammouthbommen met zeer groote uitbarstingen. Als sluitstuk van het vuurwerk zullen aan boord van de „Sumatra" ontbranden groote electrische diamantwatervallen, die enorme vuurmassa's zullen uitwerpen, met duizenden lichtvonken en stralen. Zooals men ziet een programma, dat er in derdaad zijn mag. Eén ding is noodig... gun stig weer, dan zal het schouwspel op Scheve ningen onvergetelijk zijn. v Om half elf begint op het terras van het Kurhaus een taptoe, te geven door de Konink lijke Marine Kapel met de tamboers en pijpers van de Mariniers. Om elf uur is de Zeevaartdag beëindigd. Na afloop van den vlootdag vertrekken de schepen naar Amsterdam, waar ze Zondag morgen om 7 uur hopen aan te komen. Een demonstratie voor iedereen. Iedereen zal deze groote vlootdemonstratie gratis kunnen bijwonen, omdat de Boulevard te Scheveningen vrij toegankelijk zal zijn en men van hier af de manoeuvres van de sche pen uitstekend zal kunnen volgen. Wie zich een plaats in een van de groote hotels of het Kurhaus wil verzekeren, zal daarvoor iets moeten betalen 0.50), doch zal verstandig doen zich van deze plaats voor uit te verzekeren. De Ned. Spoorwegen zullen 6 September bizonder goedkoope gelegenheid scheppen om naar Den Haag te gaan en zullen daarvoor de avondretourprijzen berekenen. Alle inlichtingen en voorverkoop van kaar ten voor middagbijeenkomst, in de Kurzaal, terrassen voor 's middags en 's avonds, bij het secretariaat van de Commissie voor den Zeevaartdag, Javastraat 44a, telefoon 113699. Vertrek: Havenhoofd Zondag a.s. zingen zjj voor den K.R.O. Het R.K. Knapenkoor „De Zingende Jantjes", dat nog slechts anderhalf jaar oud is, gaat, als de voorteekenen niet bedriegen, een groote toekomst tegemoet. Geniet het koor hier ter plaatse reeds een groote populariteit, blijkbaar is deze reeds tot buiten de grenzen onzer veste doorgedrongen, want Zondag a.s. van half drie tot drie uur 15, dus gedurende drie kwartier, geven de „Zingende- Jantjes" een studio-concert voor den K.R.O. Ongetwijfeld een hooge onderscheiding voor een zoo jeugdig koor, waarvan ons land, naar wij meenen te weten, slechts één equivalent heeft, n.1. het Hofstad's Knapenkoor in Den Haag. Een onderscheiding, ook voor den jongen dirigent, den heer H. Hoogvorst. De piano begeleiding van dit concert zal in handen zijn van mevr. C. MoréeDol. Hieronder laten wij het uit te voeren programma volgen, waarbij wij de knapen gaarne onze beste wenschen medegeven: „Herkenningslied"; „Stella Maris", van W. P. Jansen Pz. Voorts liederen van Palestrina, o.a. „O Bone Jesu", van Fr. Abt. J. Brahms-Rameau- Bortniansky (het zeer mooie „Du Hirte" en „Russisch Vesperkoor") DürrzenWorp en R. Hol. Zooals wel blijkt, een zeer uitgebreid en goed verzorgd programma. CABARET-AVOND „HARMONIE". Onze plaatselijke Zang- en Reciteer-ver- eeniging Harmonie" geeft morgenavond een Zomeravondfeest in „Casino", waarbij ver schillende cabaretnummers ten tooneele ge bracht worden, afgewisseld door dansen enz. Voor entrée enz. verwijzen wij naar de ad vertentie. Burgerlijke Stand van Den Helder van 18 Augustus 1938. GETROUWD: E. J. van Kalken en A. Beu kers; F. W. Kege en A. Holman; K. de Vries en M. Vader. BEVALLEN: E. A. Martijnvan de Wer ken, d.; E. van MourikHam, z.; A. G. CroneTromp, d. Kleuterfeest. Naar wij vernemen, zullen ook de kleuters van de Jubileumfeesten kunnen genieten. Door het gemeentebestuur is een bedrag ter beschikking gesteld van een comité, hetwelk zich heeft gevormd ter voorbereiding van feesten voor kinderen van nog niet school- plichtigen leeftijd. Dit comité is samengesteld uit vertegenwoordigsters van alle plaatse lijke Fröbelscholen en meerdere dames en heeren der diverse speeltuinafdeelingen. Alzoo een zeer ter zake kundige formatie. Het is de bedoeling, dat alle kinderen vanaf 3 jaar tot aan den schoolplichtigen leeftijd daaraan deelnemen. Alhoewel de Fröbelschooldirecties en Speel tuinleiders hierin een belangrijk werkzaam aandeel hebben, moet men daaruit toch niet afleiden, dat dit feest alleen is voor de school- of speeltuinkinderen. Alle kinderen van genoemden leeftijd kunnen hieraan deel nemen, zijn hartelijk welkom, en de ouders kunnen veilig hun jeugdig kroost aan dit comité toevertrouwen. De ouders dienen daartoe de namen en leeftijden hunner kinderen op te geven op een der speeltuinen T.D., V.M., O.H. of Centrum, en wel vanaf Zaterdag 20 tot en met Woensdag 24 Augustus, iederen dag van 10 tot 11 uur en van 4 tot 5 uur. De kinderen, die op een Fröbelschool zijn behoeven niet te worden opgegeven, aangezien deze scholen in hun gel#ei daaraan meedoen. Bijzonderheden worden nog nader bekend ge maakt en vermeld in het uit te geven feest programma van het Centraal Oranje-Bestuur. Klokkenspel Monument Nederlandsch Red dingwezen te geven op Vrijdag 19 Augustus 1938, van 8 u.9 u. n.m., door den Stads- beiaardier Tj. Joh. Dito. Programma: 1. Zeemans Loods 2. Praeludium 3. a. De Waldhoorn b. Te voet c. In het woud 4. Ases Tod Petrie Boëly F. Silcher J. J. Viotta Onbekend E. Grieg 5. a. Am Brunnen vor dem Tore Franz Schubert b. Sommer's letzte Rose Onbekend c. Afscheid Onbekend 6. Fragmenten uit de Operamuziek „Wilhelm Teil" G. Rossini 7. An der Schonen Blauen Donau Joh. Strauss EEN FIETSENDIEF MINDER. Naar Alkmaar werd overgebracht een persoon, die verdacht wordt van het stelen van een rijwiel. Dit wil natuurlijk niet zeggen, dat men nu zijn rijwiel onbeheerd kan neer zetten, want dan kan men wel eens bedrogen thuiskomen. De officier van den marinestoomvaartdienst der le klasse W. J. Dalinghaus wordt 26 Aug. geplaatst aan boord Hr. Ms. Sumatra. „Vlag, geus en wimpel hijschen!" Forsch klinkt het commando van den kapi tein ter zee L. A. C. M. Doorman voor de eerste maal op het achterschip van den flottieljeleider „Tromp". Een stijve bries grijpt in de ontrolde Vaderlandsche driekleur en wappert wijd uit, langzaam voor halend langs den vlaggestok omhoog. Op het seindek slingert de gespleten oor logswimpel langs de mast en steng; en op het uiterste puntje van het voorschip rukt, drif tig, de kleine geusvlag met korte wappering aan de vlaggelijn. Hr. Ms. „Tromp" is oorlogsschip. Statig roffelen de tamboers, de wacht presenteert het geweer, de Stafmuziek Iaat het Volkslied klinken, dat je op dit moment sterk aangrijpt. Ik beheersch me met moeite om niet te zin gen, want dat past niet in dez sfeer, waar 'n ieder, de Vice-admiraal A. Vos, de kapt. ter zee Doorman, de officieren, onderofficie ren en manschappen, die „voor den boeg" op het achterschip opgesteld staan, de militaire groet brengen. Aan boord van den flottieljeleider. Langs de rumoerige scheepswerf, waar het irriteerende geratel van de pneumatische klinkhamers als mitrailleurs weerklinken, zijn we aan boord van de „Tromp" gekomen. Stijf verhaald tegen twee zware betonnen meerpalen, los van den wal, ligt de flottielje leider als een sierlijk jacht op het water. Vice-admiraal A. Vos, hoofd van de afd. Materieel Zeemacht is met den Directeur van de Ned. Scheepsbouw Mij., de heer D. Goed koop Dzn. aan boord gekomen om namens Zijne Exc. den Minister van Defensie bij de indienststelling tegenwoordig te zijn. En als het signaal „jongens bij de vlag" reeds geruimen tijd weerklonken heeft, de wacht in 't geweer" geroepen en met de offi cieren. onderofficieren en manschappen aan getreden staan, neemt het altijd weer indruk wekkende ceremonieel een aanvang. Onderscheidingen. Vice-admiraal A. Vos, zegt na vooraf te hebben medegedeeld, dat de Minister van De fensie door ambtsbezigheden verhinderd is aanwezig te zijn, doch spoedig een bezoek aan de „Tromp" zal brengen met nadruk, dat deze nieuwe eenheid voor de marine zoowel in ontwerp als in uitvoering een Nederlandsch product is. Ontwerper en uitvoerder kunnen er trotsch op zijn, omdat bij den proeftocht gebleken is, dat dit schip niet onderdoet voor gelijksoortige schepen in het buitenland ge bouwd. Een resultaat, dat bereikt is kunnen worden, doordat zij, die bij den bouw betrok ken waren, zoowel burgers als militairen, in onderlinge samenwerking hun beste krachten aan het werk hebben gegeven. Daarbij traden bijzonder op den voor grond de adj.-o.o.-macht. A. A. Howers, de schipper A. v. Seyderveld, de comman deur van de N.S.M. J. A. de Jong en de baas van Werkspoor, H. L. Kamp. Nadat de Ban geopend is wordt aan deze vier personen de zilveren medaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, uitge reikt, aan de twee eerstgenoemden met de zwaarden. De indienststelling. Thans is het oogenblik gekomen, dat de „Tromp" in dienst zal worden gesteld. Het desbetreffende Koninklijke Besluit wordt voorgelezen en de Commandant wordt uitgenoodigd het schip in dienst te stellen. De Ban wordt gesloten, het commando: .vlag, geus en wimpel hijschen" weerklinkt, de Kapitein ter zee Doorman spreekt voor de eerste maal tot de opvarenden van dit nieuw ste schip van onze Koninklijke Marine. Kapitein ter zee L. A. C. M. Door man spreekt de bemanning toe. „Ik verklaar hierbij het bevel over Hr. Ms. „Tromp" te aanvaarden en overeenkomstig de voorschriften deel ik u mede. dat bij beschik king van Zijne Excellentie den minister van Defensie de functie van eersten officier is op gedragen aan den luitenant ter zee eerste klasse J. B. de Meester, van hoofd der machinekamer aan den officier van den Marinestoomvaartdienst der eerste klasse S. G. Barendregt, van chef d'equipage aan den schipper A. van Seyderveld. Ik draag u allen op hen van dit oogenblik in deze functies te erkennen. Nog een kort woord wil ik tot u rich ten naar aanleiding van deze indienst stelling, een dag van belang voor de Koninklijke Marine en voor het Neder landsche volk, maar heel in het bijzonder voor u allen. Gij zijt aangewezen om als eerste bemanning dienst te doen op dit fraaie en snelle schip, voor zijn tonnen- maat zoo wel bewapend; een technisch kunstwerk, gewrocht door het vernuft van den ontwerper en de vaardigheid van den scheepsbouwer, dat den naam draagt van onze beide groote admiraals Tromp vader en zoon wier roem den toets van eeuwen heeft doorstaan en wier aan denken nog heden ten dage het hart van ieder rechtgeaard Nederlander warmer doet kloppen. Nu nog ligt het schip als levenloos onder uwe voeten, straks zal de mensche- lijke geest deze doode materie leven in blazen en aan u allen de taak om de hartslag van dit ingewikkeld geheel gaande te houden. Over de heldenfeiten van Maerten Harperts- zoon en Cornelis Tromp zal ik niet in den breede uitweiden. Zij zijn u trouwens voldoen de bekend. Eerstgenoemde, die niet minder dan zes-en-zestig zeeslagen medemaakte, zijn zoon Cornelis, die op waardige wijze de voet stappen zijns vaders heeft gedrukt. Doch voor één ding vraag ik uw aandacht! Hun geheele leven door zijn zij geweest toonbeelden van moed, plichtsbetrachting en trouw. En nu mogen de tijden veranderd zijn, de tactiek gewijzigd, de techniek vervolmaakt, het zijn deze eeuwen-vaste goede menschelijke eigenschappen, welke ook den hedendaagschen zeeman niet kan ontberen. Het is daarom, dat zij voor ons allen een lichtend voorbeeld moeten zijn. Zij waren voorbeelden van moed. Nu wil ik u hierop wijzen: zij waren niet a'leen weergaloos dappere mannen, maar daarbij ervaren zeelui. Moed zonder bekwaam heid is veelal en zeker in den modernen strijd, gelijk aan waaghalzerij. Daarom: zorg dat gij bekwaam en ervaren wordt in uw werk, op dat uw moed, indien het noodig mocht zijn, niet tevergeefsch zal zijn. Zij waren toonbeelden van plichtsbetrach ting! Ook g zult te allen tijde uw plicht moe-, ten doen. Uw plicht doen, als uw taak gemakkelyk is, maar ook als zij zwaar valt. Uw plicht doen, als alles voorspoedig gaat, maar ook bij tegenslag. Uw plicht doen, als uw werk aangenaam is, maar ook als het niet strookt met uw persoon lijke belangen. In een woord uw plicht doen onder alle omstandigheden. Gij, die met gezag bekleed zijt, om het even of gij galons of strepen draagt, vergeet nim mer, dat gij uw ondergeschikten in alles een goed voorbeeld moet geven. Het goede voor beeld toch is een der pijlers van een gezonde discipline. Acht dit niet te licht. Uw onder geschikten letten in dit opzicht meer op u, dan gij zelve dikwijls beseft. Zij waren toonbeelden van trouw. Trouw aan het vaderland, trouw aan het wettig gezag. Trouw bestaat niet in soorten of graden, men is trouw of men is ontrouw. Gij allen zijt uit vrijen wil in dienst ge komen van onze Koninklijke Marine, in dienst van het vaderland en van onze geëerbiedigde Koningin. Gij allen brengt een groot deel van uw leven in dezen dienst- door. Besef ten volle, dat de wijze waarop gij uw diensttijd doormaakt, ook de wijze is waarop gij uw leven volbrengt. Daarom trouw aan uw eens gegeven woord, trouw zoo noodig tot in den dood. Zoo dadelijk zult gij uw werk hier aan boord aanvangen, maakt uw voornemen om de taak, die gij te verrichten krijgt naar uw allerbeste kunnen te volbrengen, met groote plichts betrachting en trouw. En dan spreek ik de hoop uit, dat Hr. Ms. „Tromp" onder Gods besten zegen voorspoe dig en gelukkig zal mogen varen, tot eer van onze Koninklijke Marine, tot heil van ons dierbaar vaderland en van onze geliefde Vor stin. hiermede de nagedachtenis eerend van beide groote voorvaderen, wier naam onzen flottieljeleider siert. Tenslotte noodig ik u uit om uw heilige voornemens te bezegelen met een driewerf hoezee voor onze geëerbiedigde vorstinne. Leve de Koningin. Het vertrek van Vice-admiraal A. Vos heeft plaats op de gebruikelijke wijze met een saluut van 15 schoten uit de op het voorschip opgestelde kanons. Naar verluidt zal Hr. Ms. „Tromp" Woens dag a.s. naar Den Helder komen. naar Schoorl, Alkmaar, A'dam Retour 0.55 0.65 1.10

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 5